Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845925 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 19:05 - pre 141 meseci
Jocalando ti si meni najzesci.... :) nemo jse nervirati oko gluposti molim te... tek te ceka rat s njima, ne odustaj na trecoj bitci.... znam da nije lako,al veruj upucena sam u tvoj slucaj i veruj nije ni upola koa moj sto je bio... zato ohladi glavu i polak osamo... srljas brate previse malo... i pod obavezn ose zakacis za neku nebulozu koju si cuo tamo negde a koja nema veze s vezom..... kao prvo autorizaciju za helsefagarbeidera ti niko ne moze oduzeti ni ponistiti jer ces da dobijes licencu za spl.... takodje ni kad dobijes autorizaciju za spl.... sto se tice obrade papira u SAFH-u reci cu ti sam oda sam ja na autorizaciju za hj.pl. cekala godinu dana kad su svi normalni cekali 2 meseca.... a na odgovor za autorizaciju za spl sam cekala cele 3 godine.... tako da to sto ti cekas 6 meseci veruj bole njih cosak...a ti budi pametan pa zivce spasi jer ne gori ti pod nogama... imas posao, niko te izbaciti ne moze i opusti se i uzivaj dok mozes..... za produzenje dozvole treba ti ugovor,3 zadnja lønnsslipp-a, kopija pasosa i eventualno ti mogu traziti umesto ugovora bekreftelse da radis na istom mestu ukoliko imas stalni posao,no kako mi se cini ti to nemas tako da ti treba ugovor.... i mogu ti traziti lønns og trekk oppgave za proslu godinu al cini mi se da ni to nemas tako da ti nece ni traziti.... i to je to.... opusti se i izdahni vazduh a udahni punim plucima.... borba je tek pocela, rat traje 3 godine najmanje.... valja sacuvati zivce a penzija je daleko :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

IVANA I NIKI

Član broj: 306901
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 19:47 - pre 141 meseci
Zdravo svima. Nov sam na forumu,citam i delujete mi zadovoljno. Ta Norveska deluje kao dobro mesto za zivot. Moze li neko da me uputi kako da dodjem, dobijem posao i ostanem tu? Poslednja sam godina skolovanja, pa razmisljam sta cu kad zavrsim. Bicu masinovodja. Da li mogu i u Norveskoj da vozim voz? Priznaju li nase diplome? Imam Srpski pasos kako mogu da dodjem? Kakve su plate a kakvi osnovni troskovi? Zna li neko koliko zaradjuju masinovodje?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 20:09 - pre 141 meseci
Clanak iz VG-novina o zakonitostima oko abortusa.Tema nije aktuelna za forum,ali je dobar primer kako Norvezani gledaju na pojam "VREME" koji je kod nas na ovom forumu vrlo aktuelan.

http://www.vg.no/helse/artikkel.php?artid=10060732

SAZETAK CLANKA:Zena zeli da uradi abortus ali je prosla 12.ta nedelja trudnoce.U tom slucaju po norveskom zakonu moras da pises molbu lokalnom predstavnistvu koje se bavi samo tom problematikom.Takodje prema zakonu tada ce pacijentkinju sresti dvoje lekara.Jedan od njih mora biti ginekolog ali razlicitog pola moraju biti lekari.Takodje jedan mora da bude zaposlen u bolnici u kojoj ce se eventualno abortus obaviti a drugi mora da bude van te bolnice.Imaju listu za izbor tih "van" bolnice lekara pa je to dosta tesko uskladiti a da se ispostuju sva pravila.
E sad...zena navedena u tekstu je prvo dobila odgovor da moze da uradi abortus a posle je dobila avslag,odbijenicu.Jer ako su dva lekara razlicitog misljenja i ne slazu se oko abortusa,zena automatiski dobija odbijenicu.
Dakle,zeni se zuri a oni imaju milion pravila i to sve treba da se uskladi jer je to tako po zakonu.Dok se usaglase,ona je na porodjajnom stolu...a dok nadju lekara "van" bolnice adekvatnog za slucaj,sa liste slobodnih...i babine moze da obavi pomenuta pacijentkinja.
Dakle,VREME je ovde pojam koji ima svoj pocetak ali mu se kraj nezna nikada...
Bio neko trudan ili ne,zurilo mu se ili ne...cekanje je neminovno jer procedura prvo da prodje...


[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 17.09.2012. u 23:19 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 22:20 - pre 141 meseci
Tromsø zimi slika,pogled sa fjellheis-a,zicare mart mesec.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 22:26 - pre 141 meseci
Tromsø leti slike,avgust mesec.

(u pozadini se vidi malo magle,tog dana bilo i toga)
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 22:26 - pre 141 meseci
Prelepo.

 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 22:50 - pre 141 meseci
Kakva je situacija sa slanjem paketa iz Srbije?Ako je radio neko to.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 23:07 - pre 141 meseci
Karasjok reka zaledjena zimi,voznja skuterom po istoj,skuter kao odlicno prevozno sredstvo za te aktuelne zimske uslove tamo,i samiske cizme-izbor broj jedan za suve zime kakve su u kontinentalnom delu Finnmarka,i taj tip snega-slike!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 23:12 - pre 141 meseci
Karasjok suma leti...pogled na reku...(ista reka koja je u prethodnom postu bila zaledjena i sluzila za voznju skutera).
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 23:17 - pre 141 meseci
Eto to bi bila reportaza kratka u slikama iz Severne Norveske (Tromsø plus Finnmark).
Sad ce juznjaci da mi kazu...:"Sta bre zeno davis sa tom nedodjijom..."...ali nije nedodjija...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nedostizni
Niš

Član broj: 14628
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2012. u 23:54 - pre 141 meseci
Baš je lepa je ta "nedodjija".

Hvala što si podelila slike sa nama.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 05:39 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Karasjok reka zaledjena zimi,voznja skuterom po istoj,skuter kao odlicno prevozno sredstvo za te aktuelne zimske uslove tamo,i samiske cizme-izbor broj jedan za suve zime kakve su u kontinentalnom delu Finnmarka,i taj tip snega-slike!


Ohoho, ovo je već zanimljivo , što je to, neka yamahica 800 ccm, ide to ko blesavo!

P.s. Zorice hvala na odgovoru..6 mj..bare nok tid )
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 14:22 - pre 141 meseci
Traži se pomoć ljudi iz Osla. Dakle, supruga i ja dolazimo u Oslo 24.10. i ostajemo gore do 31.10. i treba nam smeštaj za tih 7 dana. Da li je neko od vas (mislim na Kelly i ostatak ekipe iz Osla) ima neku varijantu da iznajmimo sobu ili stan za taj period?
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.nli.as.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 16:13 - pre 141 meseci
Pozdrav,

da li neko mozda zna neki smestaj da preporuci u Asker-u ili Sandvika-i? Smestaj bi trebao od 28.11.2012. i naravno na duze staze

Hvala unapred.

pozdrav
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 17:43 - pre 141 meseci
svikoji traze smestaj, uclanite se na couchsurfing.com.Ja sam tako proveo 3 meseca u Norveskoj i nisam placao smestaj.Napominjem da sajt nije za besplatan smestaj vec za druzenje i upoznavanje novih ljudi.Ne nadajte se puno da ce neko od nasih da vam pomogne sa smestajem.Dovoljno je od ljudi koji su u Norveskoj sto hoce da daju savet neki ovde, pa i ja sa njima.Srecno svima u trazenju posla.Ja sam skoro dobio posao u kucnoj nezi i prezadovoljan sam kolegama i neradom na poslu.kolegenica ne zna da izvadi krv pacijentu..hehe.iskusni smo i vredni radnici u odnosu na njih.Samo hrabro, posteno i iskreno>Hvala svima koji su mi pomogli sa savetima ovde, posebno se zahvaljujem Medicmanu i Mirjani.Kelly se ne bih zahvaljivao jer ona trazi muza ovde ali i njoj zelim svu srecu.Savetujem sto se tice jezika da se zavrsi taj prvi nivo kod Sage , vise od toga ne treba jer je bacanje para cisto.Najlakse se nauci jezik ovde, kada imas taj osnov iz Sage.Moze da se dobije posao bez savrsenog znanja Norveskog, nisu oni azdaje ovde.I ja nisam savrsen u jeziku ali pomazu mikolege i sada kad legne plata mogu i ovde da platim kurs jezika.Vozacke dozvole iz Srbije ne vaze ali kada se polaze ovde test voznje mozemo da preskocimo osnove ako smo stariji od 25god i samim tim ustedimo par hiljada kruna.Ceo test i voznja je oko 4oooe.U Oslu najjeftiniji smestaj je aker hostel i sentrum Pensionat.U oba je smestaj oko 35 e noc.Treba da se rezervise preko neta Hostelworld.com ili slicno.Tako..
Srecno zemljaci
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 19:02 - pre 141 meseci
Znam za te hostele, ali sam postavio pitanje u nadi da će mi neko dati informaciju za stan, jer je verovatnoća preko 90% da ću ja da produžim sa borvkom gore. Malo je nezgodno što nam treba smeštaj za od 24-og u mesecu.
U svakom slučaju je hostel poslednja opcija.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 22:25 - pre 141 meseci
Moj datum poletanja se zna, 17.novembar, odrednica Tønsberg. Osim ako me slucajno neko ne pozove ranije, sto nece. :) Imam pitanje. Citala sam o tome na ranijim stranicama, bas Mirjana je objasnjavala ali nisam sigurna da sam razumela. Dakle, ako dobijem posao sa stilllingom manjim od 100% ne mogu da dobijem radnu dozvolu? Kako stoje oglasi koje citam, vidim da se retko gde nudi 100%, i kako cujem retko ko pocinje tako vec svi krecu sa manjim stillingom i onda ili traze drugi posao, ili tamo dobiju 100%.

Inace, Mirjana, tvoj post o "nuli velikoj kao krompir, a bice jednog dana velika kuca" imam samo da kazem da si carica, i da cu sa tom recenicom poci u Norge. Mnogo je premisljanja i straha bilo kod mene, i svesna sam (mozda i previse) da tamo krecem bas od nule, ali ta zadnja recenica je objasnila: strpljenje, rad, strpljenje, rad i bla, bla... :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2012. u 23:23 - pre 141 meseci
Citat:
shane: Traži se pomoć ljudi iz Osla. Dakle, supruga i ja dolazimo u Oslo 24.10. i ostajemo gore do 31.10. i treba nam smeštaj za tih 7 dana. Da li je neko od vas (mislim na Kelly i ostatak ekipe iz Osla) ima neku varijantu da iznajmimo sobu ili stan za taj period?


ja licno nemam sobu da vam ustupim,jedino ako tada ne budem u Oslu pa da vam ostavim moju sobu koju mozete da koristite tih 7 dana.... mogu da vidim s prijateljima da li neko ima sobu da vam izadje u susret,ali to onda moze biti samo dnevni boravak ili slicno jer vecina zivi u dvosobnim stanovima sto ce reci dnevna i jedna soba.... e sad stan na 7 dana ili mesec dana tesko da ce iko da iznajmi... sanse su premalene... e sad najnejasnije mi je to sto ste napisali da je najverovatnije da biste vi produzili boravak.... jel moze to malo preciznije,malo je nezgodno ljudima reci ostace covek 7 dana , pa onda posle to produziti na 15 ili mesec.... koliko imate godina to ce me svi pitati pa da znam da kazem?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 01:43 - pre 141 meseci
Citat:
tijanam:
Moj datum poletanja se zna, 17.novembar, odrednica Tønsberg. Osim ako me slucajno neko ne pozove ranije, sto nece. Imam pitanje. Citala sam o tome na ranijim stranicama, bas Mirjana je objasnjavala ali nisam sigurna da sam razumela. Dakle, ako dobijem posao sa stilllingom manjim od 100% ne mogu da dobijem radnu dozvolu? Kako stoje oglasi koje citam, vidim da se retko gde nudi 100%, i kako cujem retko ko pocinje tako vec svi krecu sa manjim stillingom i onda ili traze drugi posao, ili tamo dobiju 100%.

Inace, Mirjana, tvoj post o "nuli velikoj kao krompir, a bice jednog dana velika kuca" imam samo da kazem da si carica, i da cu sa tom recenicom poci u Norge. Mnogo je premisljanja i straha bilo kod mene, i svesna sam (mozda i previse) da tamo krecem bas od nule, ali ta zadnja recenica je objasnila: strpljenje, rad, strpljenje, rad i bla, bla...


Tijanam,

Zahtev za dobijanje dozvole sto se tice procenta stillinga za nas koji dolazimo iz zemalja van EU je 80%.
Nije 100%.
Da,to i jeste kljucan problem.Treba neko da ti da visok procenat od starta.Nema tako mnogo oglasa sa visokim procentom ali i kada sam ja dolazila,isto je tako bilo pa sam nasla posao.Npr.BlondySu ima madjarski pasos i ona otvori vrata kod sefa i kaze:"Dobar dan,ja mogu da radim i extra vaktove ili nizi stilling ili samo vikendom" i super,to se lako dobija.To je ta prednost EU pasosa.Ali glavu gore i stepenik po stepenik.
Prvu stepenicu si vec prosla,jer to je bila tvoja odluka da dodjes.
Pozz!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2012. u 01:48 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Tijanam,

Zahtev za dobijanje dozvole sto se tice procenta stillinga za nas koji dolazimo iz zemalja van EU je 80%.
Nije 100%.
Da,to i jeste kljucan problem.Treba neko da ti da visok procenat od starta.Nema tako mnogo oglasa sa visokim procentom ali i kada sam ja dolazila,isto je tako bilo pa sam nasla posao.Npr.BlondySu ima madjarski pasos i ona otvori vrata kod sefa i kaze:"Dobar dan,ja mogu da radim i extra vaktove ili nizi stilling ili samo vikendom" i super,to se lako dobija.To je ta prednost EU pasosa.Ali glavu gore i stepenik po stepenik.
Prvu stepenicu si vec prosla,jer to je bila tvoja odluka da dodjes.
Pozz!



Miro i ostali, posle strajka je minimalna godisnja zarada potrebna za dobijanje radne dozvole 302.700 NOK. To je iznos stilinga na 100%. Da se zna.
Devojka koju licno poznajem je dobila odbijenicu sa stilingom od 80% zbog godisnje zarade. Potrazite dalje info na netu, ali ovo su cinjenice.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845925 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.