Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845586 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.8.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 18:33 - pre 141 meseci
Citat:
BlondySu: Pozdrav svima na forumu!!!
Treba mi pomoc!!!
Ima li neko da mi posalje Stein på stein???



daj adresu (e-mail) i saljem ti
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 19:54 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Sto se tice onih koji traze smestaj u Norveskoj radi dolazenja i trazenja posla,jedan tips.
Smestaj na jugu ce vas u tom prvom trenutku manje kostati nego da vam neko da gratis smestaj na severu.Zasto?Na severu nemate zeleznicu,ne mozete da obilazite licno domove po gradovima jer za to vam trebaju ovde avioni a to kosta enormno mnogo.Za to vam trebaju velika sredstva.Na jugu cete imati zeleznicu i vozove sa raznim ponudama pa i za 199 kr.Ako se prati norwegian.no daju na ponudi i Oslo-Bergen avion za 149 kruna jedan pravac.Prosto te mogucnosti na severu nemate jer je veliko prostranstvo a nemate mnogo domova za obici.Tromsø kao najveci grad severa mozete obici za 3-4 dana i to je to.A kada biste trebali da odete za Hammerfest,Kirkenes,Altu,Bodø itd.to samo avionima i jako je mnogo novca.

Ovo pisem da se ne shvati pogresno,da neko nece da vam da smestaj.Problem je druge prirode,problem je funkcionisanja.I ja sam od juga pocela,kada sam pocinjala.Tu prednost koju sam tada imala da iz Lillehammera idem vozom za Oslo za 199 kr...sada je minimum 589 kr.u jednom pravcu,pa umesto za 400 kruna povratna koliko me je tada na jugu kostalo sada je to cena 1200 kruna,dakle tri puta skuplje.U tome je fora kod toga,u funkcionisanju a ne u necijem sebicluku da nece da vam izadje u susret.

A sto se tice NP3,polaganja i nedelju dana koliko traje usmeno i pismeno uvek se izlazi u susret,i tada je sever i smestaj gratis ok resenje.

Ovo pisem na osnovu pitanja o smestaju.Nije samo pitanje necije zelje vec koliko ce to vama koristiti.
Znam da je i ovo diskutabilno jer je to sa aspekta Srbije tesko shvatiti kada niste ovde i mislite da bez obzira gde ste bitno vam je samo krov nad glavom.A intervju?A obilazenje domova?Pogotovo je vazno da li to mesto na severu ima udi odeljenje pri policiji inace ako nema,onda se mora dodatno leteti i za to.A to je veca cifra.
Treba to sve imati na umu.I poslusati i neki savet a da se ne misli o tome unapred kao o onome da neko nece da vam pomogne.Naprotiv,hoce.



Miro, tako ti je to. Kao sto i sama rece, mogucnosti su znatno vece na jugu u svakom pogledu. Recimo, kao sto vec ranije napisah, u Rogalandu postoji 52 oficijalna potencijalna radna mesta za hjelpepleiera. Zatim pogodnosti oko prevoza, itd itd. To se placa stanarinom. Cena veceg izbora je velika, velika potraznja za stanbenim prostorom. Sve ima svoje, i sustina je da kao sto ne postoji apsolutna sreca, ne postoji ni apsolutno dobar ili os deo No. Svaki deo jednostavno ima svoje prednosti i mane istovremeno. Vazno je sagledati sve njih u paketu zajedno, jer se tako i dozivljavaju. Uvek zajedno...

I samo jos da napomenem jednu stvar sto se tice pomoci: ja sam prestao da odgovaram na pp i mailove koje dobijam jer su pitanja tipa da se da neki savet kako najlakse doci u No i poceti sa poslom... Itd itd itd. Dakle, sve ono sto je vec napisano ko zna koliko puta. Zato dragi moji, ako vas mrzi da citate, ostajte gde ste. Ovo ne kazem sa ironijom, ali ako zaista pokusavate da promenite nesto u svom zivotu, pocnite sa skupljanjem informacija. Sazvakano necete naci nigde.

Pozdrav svima, odoh u setnju. :-)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 20:00 - pre 141 meseci
To nije ništa što nije karakteristično za našu "gastarbajtersku populaciju". Prodavanje omudine naširoko i naduboko.

 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 20:08 - pre 141 meseci
Citat:
BlondySu:
Pozdrav svima na forumu!!!
Treba mi pomoc!!!
Ima li neko da mi posalje Stein på stein???

"Obesio" sam već linkove za more literature uključujući traženu.
Evo ako te ne mrzi skidaj, ima svega što ti je potrebno i više od toga.
Skini svih šest delova, pa ih raspakuj u jednom folderu:
http://www.mediafire.com/?bcnvdeem11iml





 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 20:14 - pre 141 meseci
mozda nekom zatreba. vencao sam se u norveskoj,i mislio sam da od papira treba samo uverenje da si slobodan i medjunarodni rodni list,no medjutim,samo to i treba onome ko nije bio ozenjen ranije,stize mi odgovor da treba jos papir ,rjesenje od suda odnosno presuda o razvodu koja ima pune tri stranice i koja se takodje mora prevesti i overiti aopstile ,sve to je ponovo kostalo sa dhl om 150 eura ,uh
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 20:25 - pre 141 meseci
Citat:
BlondySu:
Pozdrav svima na forumu!!!
Treba mi pomoc!!!
Ima li neko da mi posalje Stein på stein???


http://www.mirrorcreator.com/f...QGXIS/Stein_pa_stein.zip_links

tu imas okaceno na vise razlicitih hosting sajtova.. pa biraj sa kog ces skinuti....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 21:01 - pre 141 meseci
Citat:
Nesh-co:
To nije ništa što nije karakteristično za našu "gastarbajtersku populaciju". Prodavanje omudine naširoko i naduboko.


Nenade,bices i ti deo te "gastarbajterske populacije",pitace i tebe sve i svasta,i nekim drugim ljudima se nece svideti tvoji odgovori,samo zato sto ces biti iskren.To je krug,tako je to.
To je jaz izmedju dva mentaliteta,naseg i norveskog a mi gastarbajteri smo negde izmedju.
Lepo je da ovaj forum postoji i da ljudi ucestvuju u njemu a jakooo mnogo je korisnih informacija ovde napisano od strane te iste "populacije".
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 21:11 - pre 141 meseci
Nije se odnosilo na tebe, pogrešno si se pronašla.
Licemerje me nagoni na bes i onda moram makar verbalno da otvorim "iberlauf" da ne puknem. Takav sam.
Vasa Pelagić je jednom zaključio da: "...smrad klozeta smeta očinjem vidu..." i to je baš tako.
A što se tiče gastarbajterstva, da, nadam se da ću biti i predano radim na tome. Ali ako budem takav "gastos" neka me grom ubije istog trena.
To je stvar čoveka. Čovek ovde - čovek tamo. Magarac ovde - magarac tamo.
Razlika je što te "magareće" osobine nekako dođu do izražaja kad si tamo i kad kao "uspeš". Hajte molim Vas, pa nismo mi skinuti sa palme.
Ti Miro dobro znaš ko ti se sve ne vadi iz stajnjeg trapa, nemo`.

 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 21:21 - pre 141 meseci
Da li zna neko nekoga ko drzi privatne casove norveskog?
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 23:00 - pre 141 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:


Za tijanam


Ja necu nikoga ubedjivati sta je tacno a sta ne , ovo sto sam napisala u vezi nostrifikacuije za lekare je apsolutno tako . To je bio odgovor na pitanje sta treba sve da se odradi da bi mogli da trazite posao kao lekar, sa diplomom medicinskog fakulteta koju ste stekli u Srbiji.Druga stvar je ako neki lekar zeli da pocne da radi sa srednjom medicinskom skolom kao bolnicar / kao medicinska sestra ne moze /



Nisam ja rekla da ti/vi niste u pravu, samo sam navela sta ja znam.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 06:58 - pre 141 meseci
Citat:
Ovde je lekar obican covek.Norveski lekar.On je neko kome se nece persirati.Neko ko ce apsolutno pokazati postovanje svima,od spremacice,bolnicara sestara svih.Da li treba da spomenem moje zaprepascenje kada me je lekar na viziti pitao za misljenje oko Sobrila ili Olanzapina,sta ja mislim o tome kako ce to uticati na pacijenta???Iznenadis se,jer u sistemu u kome sam ja radila su postojali samo lekari.Nije to jacina lekara.To je bila nasa slabost,mislim na osoblje u Srbiji.I niko nam nije kriv vec mi sami.
Ovde je to druga prica.Rec postovanje se oseti.Kazem ima izuzetaka ali u najvecem broju slucajeva je tako.
I to se oseti.Dok kada radis sa lekarem strancem ovde,opet donekle provejava taj nas stari obicaj da je lekar "NEKO" bitniji od svih ostalih.Sa Norvezanima nije tako.Oni smatraju da su jednako vazni i oni i celokupno osoblje.Zajedno su tim.


Mirjana, divota! Ne znam kakvi su liječnici u srbiji ali rvacki su sigurno 3x bezobrazniji i bahatiji. Desi se da doktor mrtav hladan za dijete od 1 god. piše 1% efedrin kapi za nos, onda ga zoveš da pitaš što je pjesnik htio reći, jer pošto su sad e-recepti, ne znaš jel krivo 'kliknuo' il nema pojma. Prvo se na tel. naravno javlja sestra, a onda ako ga/ju i uspiješ dobiti prvo se pet minuta čudi k'o pura dreku kako si uopće posumnjao u njegovo presvijetlo svevišnje (ne)znanje.. Sad više ne gubim vrijeme na pusta objašnjavanja, jednostavno ako sve nije propisno označeno , jednostavno ekspediram na odgovarajuću konc ( u gornjem slučaju 0,25% ) i to je to. Još gro sličnih slučajeva...
 
Odgovor na temu

Darije1
med.tehnicar
Mitrovica

Član broj: 306453
Poruke: 5
91.217.14.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 08:43 - pre 141 meseci

Zna li ko da li ima neki program za ljude sa severa Kosova,preko crkve mozda, bilo sta
sto bi olaksalo dolazak cele porodice u Norvesku? Ja i zena smo med. radnici.
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 08:51 - pre 141 meseci
Pozdrav svima!
U poslednjem momentu sam odustala od predaje papira preko ambasade. Posto putujem sledece nedelje, a ugovor mi krece od 1 oktobra, predacu papire u policiju u No. Zanima me samo, nisam uspela naci to na forumu, da li odavde zakazujem termin ili kada dodjem sa papirima direktno idem tamo? Kako izgleda taj proces predaje u policiju, da li pitaju nesto ili samo predam ono sto sam spremila i da li ja sada moram imati neki novac na racunu?
Hvala.
 
Odgovor na temu

odmsr

Član broj: 306236
Poruke: 4
*.uns.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 09:17 - pre 141 meseci
Cao Sonja,
Ja sam takodje u poslednjem momentu odustala od ideje da predajem papire u ambasadi. Zakazala sam sastanak 19.09. u policiji u NO preko Portala na UDI sajtu i uplatila taksu od 3000 kruna. Mislim da moras on line zakazati sastanak u policiji, tj. da ne postoji opcija da odes tamo pa da cekas ili nekako drugacije da zakazaes. Ako predajes za radnu dozvolu (a predajes) ne moras imati novac na racunu, vec samo neophodne papire i uplacenu taksu.

Imam i ja jedno pitanje :) Oni traze informaciju o tome gde cu ziveti. Ja cu biti kod prijatelja neko prvo vreme. Sta da im dostavim? Neku izjavu ili tako nesto ?


Pozdrav. Srecno!
 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 09:40 - pre 141 meseci
Mislim da je dovoljno da navedes adresu gde ces biti i broj telefona da mogu da kontaktiraju tu osobu. Posto cu i ja biti kod rodjake.
Kada uplacujem taksu? Jel se online uplacuje? Kako to ide? Jel postoje opcije da biram termin ili mi automatski izadje zakazan termin?
Hvala :)
 
Odgovor na temu

odmsr

Član broj: 306236
Poruke: 4
*.uns.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 09:49 - pre 141 meseci
Taksa se uplacuje istovremeno sa popunjavanjem aplikacije. Predposlednji korak u popunjavanju je uplata. Moze se platiti Creditnom ili Debitnom karticom. Ja sam uplatila kreditnom Master karticom i nije bilo nikakvih problema. Taj aplikacioni portal je u principu jednostavan i vrlo lak za koriscenje, ali je meni sve vreme bila frka da nesto ne pogresim. Prvi korak je da se registruijes, potom izberes koja ti je policija najbliza i onda pratis dalje korake. Na kraju, ti sama promenis datum i vreme sastanka u policiji (posto ti se automatski, na pocetku, odredi prvi slobodni termin). Mislim da taj termin mozes menjati do poslednjeg momenta jer ti uvek mozes ucui u svoj "profil" i promeniti zakazano vreme.


 
Odgovor na temu

sonja andj
Sonja Stojmirovic Andjelkovic
IMD
Beograd

Član broj: 302797
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 09:51 - pre 141 meseci
Puno ti hvala!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 10:42 - pre 141 meseci
Evo društvance torrent od 7 giga materijala za učenje norveškog pa uživajte.. možete poslati mail

[Ovu poruku je menjao isabeau917 dana 12.09.2012. u 07:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 10:44 - pre 141 meseci
Hvalaa la la la la la! :)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2012. u 10:49 - pre 141 meseci
Mo li li li li li lim!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845586 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.