Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Offshore kompanije [objedinjena tema]

[es] :: Vodič za posao :: Offshore kompanije [objedinjena tema]

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 103389 | Odgovora: 224 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]09.03.2007. u 17:49 - pre 207 meseci
Citat:
Da ne bude zabune, nisam mislio na preprodaju vaših usluga već na korišćenje vaših offshore firmi kao posrednika u naplati - moj klijent plaća vama za moj proizvod ili uslugu, a vi prosleđujete novac meni i za to dobijate dogovorenu proviziju. Da li je tako nešto moguće i, ako jeste, kolika je provizija?


Htjedoh reći "preko" jedne naše kompanije. Znam na šta misliš i to se može uraditi, znači mi smo kupac tvojih usluga, prodavac nekome u inostranstvu. Kažem moguće je samo putem korektnog dogovora o tome, jer mi imamo proceduru za tako nešto, znači moramo da vidimo i tačno znamo šta se prodaje i kako je isporučeno. Koliko to košta nekoga to zavisi od posla naravno, u svakom slučaju svi troškovi slanja novca se moraju platiti plus procenti ili kod malih usluga minimalno nešto. Nije moguće primati novac bez usluge ili robe preko nas, osim ako je neko klijent sa offshore preduzećem i ima hitan slučaj. Inače takva dogovaranja se ne diskutuju na forumima po mom mišljenju, jer to odskače od principa diskrecije.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]09.03.2007. u 18:45 - pre 207 meseci
OK, poštujem tvoj stav iako ga smatram pogrešnim :) Po meni je to super način da se izgradi poverenje kod potencijalnih klijenata. Tako biste na izvestan način demistifikovali offshore biznis i približili ga široj populaciji, no dobro...
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]09.03.2007. u 18:46 - pre 207 meseci
Citat:
Dokaz da i veliki otvaraju offshore preduzeća: spiskovi preduzeća koja su u vlasništvu Gugla, Amazona, IAC/Interactive-a, Majkrosofta, Tajm Vornera i Jahua. Ovo su zvanični podaci iz njihovih godišnjih izveštaja.


Vrlo dobar primjer!

To pokazuje da velike ribe posluju zakonito, prave svoju strukturu poslovanja na taj način da imaju ekonomske prednosti. Mi smo definisali te principe poslovanja, kao 7 osnovnih principa poslovanja: http://www.poslovne-usluge.com...world-offshore-strategija.html ali pri tome 7. princip još nije objašnjen, to je princip koji prožima sve ostale principe, naime da se bude uvijek jedan korak unaprijed, tj. da se sa planom i sa razmatranjem mogućih ekstremnih situacija strukturiše i planira poslovanje.

Citat:
A sada neka pitanja vezana za temu: ovde je spominjano kako ne treba prenositi novac iz inostranstva u Srbiju preko računa. E. sad — vaše preduzeće ostvari profit i šta se onda dešava sa tim profitom (koliko sam shvatio u nekim državama se ne plaća porez, samo fiksna godišnja naknada; kakva je situacija u američkoj državi Delaver)? Da li se isplaćuje dividenda kao i kod običnih preduzeća kod nas ili šta već? Recimo da se isplaćuje novac: kako se taj novac onda unosi u Srbiju; ovde neko reče da postoji legalan način da se ne plati porez na dohodak građana — koji je to način?


Što se tiče S.A.D. preduzeća, ta preduzeća nisu offshore i to je već ovde bilo objašnjeno. Neki web sajtovi nude i reklamiraju Delaware kao "offshore", navodno tamo se ne plaćaju porezi, nema poreza niti predaje izvještaja, ali to je sve vrlo štetna i kažnjiva laž. Stvarne informacije o korištenju S.A.D. preduzeća i o obavezama plaćanja poreza kao i predavanja izvještaja, tj. sve na sličan način kao svuda u svijetu ili u Srbiji su ovde: http://www.poslovne-usluge.com...rmacije-o-sad-preduzecima.html

Naime kad neko unutar S.A.D. želi da napravi preduzeće ali da ne plaća poreze u državi u kojoj formira preduzeće, onda može to da uradit u Delaware, Nevadi, Wyomingu, Južnoj Dakoti, pa onda Floridi (5%) i onda u drugim državama. U Kaliforniji porez košta minimalno US $800 godišnje. Ali to ne znači da se ne plaćaju porezi na federalnom nivou, koji su isti za sve države i strana preduzeća koja rade u S.A.D..

Mogućnosti korištenja offshore kompanija su ovde opisane:
http://www.poslovne-usluge.com...koristenja-offshore-kompanija/

Naravno da je moguće isplaćivati dividende. Samo to ni S.A.D. akcionari manjih preduzeća ne rade jer na taj način moraju da plate ekstra poreze. Da li se dividende isplaćuju ili ne, zavisi od zakona zemlje gdje se ima rezidencija. Za manja preduzeća je uvijek bolje isplatiti platu ili proviziju, umjesto dividende.

Ovo je ipak igra riječi. Naime, ne postoji legalan način da se ne plati porez na dohodak građana. Što ne znači da ne postoji legalan način da građanin ima prednosti koje ne spadaju pod taj zakon o oporezivanju dohodka građana. I to dalje implicira, da se svi odgovori na to kako se mogu dobiti prednosti nalaze u zakonima o stranim ulaganjima, zakonu o porezu na dohodak građana, zakon o porezu na dobit (za preduzeća) i zakonu o oporezivanju imovine.

Istom metodom i istim principima se može ustanoviti kako se mogu dobiti ekonomske prednosti u bilo kojoj zemlji. U Srbiji je isto tako dobar zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju, gdje se definiše da je poslovanje sa insotranstvom i sa stranim preduzećima slobodno, prema tome Srbija ne pravi nikakvu diskriminaciju i pruža slobodu svakome da bude direktor stranog preduzeća, vlasnik i da posluje sa inostranstvom kako želi. To dalje znači da preduzeće može da ima troškove, tj. skoro sve se računa kao trošak ako se tako želi, jer samo su direktori koji o tome odlučuju. Prema tome jedno putovanje ili benzin, može da se računa kao trošak preduzeća. Isti je slučaj u svim zemljama, mnogi direktori koriste imovinu preduzeća u privatne svrhe i čak imaju na to pravo po statutu preduzeća. Takav trošak se može trošiti preko kreditne kartice. To se vjerujem kosi sa zakonima, tj. spada u sivu zonu (nije skroz čisto, a nije ilegalno), jer se takav trošak koristi u privatne svrhe, ali ako bi se poštovala pravna lica i ako se to troši direktno sa kartice preduzeća, to nije potrošilo fizičko lice već pravno lice. To je uzgred i često korišteni način, mnogi koriste kartice i tako dižu imovinu preduzeća i troše po želji. Znači kosi se sa zakonima o dohodku građana ili o imovini jer se pokloni nisu prijavili i oporezivali. Ali zakon je opet takav, da ako ne postoji dokaz, osoba je nevina. Znači ovaj način je način koji se kosi sa zakonom, ali ga definitivno mnogi upotrebljavaju. Dok god je to u nekim granicama normale, tj. običnih životnih troškova, to ostaje više manje neprimjećeno.

Tako se koriste sve prednosti zakona o porezu na dohodak i zakona o porezu na imovinu i onda se te prednosti do maksimuma iskorištavaju. Prednosti su u zakonima opisane. Da uzmemo nekoliko primjera:
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...ge&pageid=119&pageno=2 pa onda Porez na poklone, poreske stope i procenti. Da li su stope i procenti manji od poreza na dohodak koji bi iznosio 16% efektivno (20%, ali se odbije prvo 20% normiranih troškova, prema tome 16%). Izmena zakona:
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...e&pageid=1093&pageno=2 jer je suma povećana na 300,000 dinara. Znač ko je dovoljno pismen, može da si pronađe nekoliko mogućnosti kako da dobije ekonomske prednosti. Recimo fondacija može da isplaćuje školarinu za djecu do odredenog mjesečnog iznosa. Taj iznos može da bude značajan. Za bilo kakv veliki biznis i velike profite, koristi se posjedovanje kroz preduzeća, znači kuća, zemljišta, jahte, vozila, sve se kupuje na ime preduzeća. To je način koji se svuda u svijetu upotrebljava. Moguće je da nekome preduzeće ili fondacija plaćaju osiguranje, takvo osiguranje se može za odredeni broj godina nekada i duplo isplatiti, tj. sa mnogo dobitka. To su životna osiguranja koja donose velike premije i premija se nakon jednog vremena može čak i jednokratno isplatiti. To je jedan od načina kako S.A.D. državljani mogu da rade sa offshore poslovanjem. Za ljude u Srbiji, mnogi načini su mogući.

Riješenje za mnoge nije korištenje offshore preduzeća, već korištenje fondacije. Slično tvome primjeru sa Interneta, može se pogledati koje velike ribe ispadaju na prvoj strani Google-a, kad se napiše Google: "foundation". Pri tome dolazi mnogo manjih softverskih fondacija, ali velike ribe su Microsoft, Rockefeller i ostali. Fondacije imaju humanitarnu svrhu ili privatne svrhe. Fondacija je pravno lice koje se ne može posjedovati jer imovina fondacije pripada fondaciji kao pravnom licu i nikome drugome (do isplate), fondacija može da posjeduje druga preduzeaća i da bude tim preduzećima direktor ili vlasnik, može da sakuplja svu dobit od preduzeća i da se ta dobit akumulira u fondaciji. Isto je moguće postići i sa običnim preduzećem u bilo kojoj zemlji, samo što se fondacije vrlo jeftino održavaju, ne plaćaju poreze i što se nudi stroga diskrecija. Fondacija može znači da osnuje preduzeće u bilo kojoj zemlji. Ako se pogleda zakon o stranim ulaganjima, to će da bude jedan od mogućih odgovora. Znači novo preduzeće u Velikoj Britaniji koje posjeduje fondacija, može da se kapitalizira od strane fondacije i da to preduzeće kupi u svoje ime vozilo, može da kupi kuću na moru ili da radi poslove ili da posjeduje akcije drugih preduzeća i uopšteno da posjeduje sve što i fizička osoba. UK preduzeće može da osnuje srpsko preduzeće, a može i fondacija direktno. Poznato je da je Rockefeler imao, pa i danas njegova porodica, više hiljada Trust struktura. Trust je vrlo slična struktura fondacije, to je imovina koja pripada povjereniku, a ne onom što je imovinu tom povjereniku dao. Povjerenik (Trustee) će nakon jednog vremena da upotrebi imovinu u željene svrhe. To je slično kao fondacija, samo što se obično ne smatra kao pravno lice. Znači, principima poslovanja: http://www.poslovne-usluge.com...world-offshore-strategija.html se u biti ostvaruje ekonomska prednost. Velike ribe poštuju zakone i vode računa o tome, male ribe gledaju kako će već na pravom koraku da uštede nešto na porezima, ali ta ušteda nije ušteda već se zove utaja poreza. To se ne preporučuje nikome ko želi da ima uspješan i sretan život.

 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.beobug.com.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]09.03.2007. u 23:15 - pre 207 meseci
Otprilike sam i mislio da je neki sličan način za prenošenje novca (još ranije pre ove teme kada bih razmišljao o tome to mi je bilo logično). Dakle (uprošćen prikaz), za manje iznose se koristi platna kartica, a kapitalne investicije pravi samo preduzeće. Ono što mene zanima uopšteno (ne mora da se radi samo o offshore preduzeću) — preduzeće iz inostranstva (čiji sam ja vlasnik) kupi neku nekretninu; da li se računa u pranje novca kada bi mi onda to preduzeće posle nekog vremena (godina, dve ili više) prodalo tu nekretninu po mnoogo manjoj ceni od tržišne i od one koja je plaćena. To, naravno, odmah upada u oči, ali da li je tako nešto i nezakonito (jer svako može sa svojim vlasništvom da radi šta hoće, pa i da ga proda po bagatelnoj ceni)?

Što se tiče američke države Delaver: znam da nije kao kod offshore država, ali nisam nigde pronašao koje su to konkretne poreske pogodnosti koje uživa preduzeće registrovano u njoj, u odnosu na druge američke države. Ako pogledate stranice na koje sam ostavio veze u mojoj prethodnoj poruci, videćete da su većina preduzeća čija su roditeljska preduzeća velike korporacije (pa i sam veliki Tajm Vorner), registrovana upravo u Delaveru; negde sam pronašao podatak da je u Delaveru registrovano više preduzeća nego ijednoj drugoj američkoj državi.
 
Odgovor na temu

LalePA

Član broj: 92414
Poruke: 162
80.93.248.*



+1 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]09.03.2007. u 23:40 - pre 207 meseci
@ D.i.M.e.

Što se tiče nepokretnosti i bilo čega drugog ta tvoja firma iz Delaware ili bilo odakle u svetu, pa čak i bilo koje fizičko lice može jednostavno da ti napravi ugovor o poklonu i time si obavezan da platiš porez na taj "poklon" a da pritom niko nema pravo da te pita zašto tebi firma iz inostranstva poklanja automobil, kuću, jahtu... Pretpostavljam da bi se radilo o nekretnini u Srbiji ( mada nisam siguran da li po našem zakonu neka strana firma ili strani državljanin može biti vlasnik nekretnine, pošto ni mi domaći državljani nismo vlasnici nego samo KORISNICI i to lepo stoji u zemljišnom listu) i da ti tu nekretninu pokloni firma iz USA, baš me interesuje način na koji bi srpski poreznik pitao firmu iz USA zašto je tebi poklonila kuću, lokal ili stan ili pak sve to zajedno. E a ako bi to uradila firma iz Srbije... tu bi već bilo driblanja, mada ni tu ti ne mogu ništa sem da ti naplate porez po njihovoj proceni vrednosti nekretnine, što svakako rade u svakom slučaju, tako da u celoj priči možeš uštedeti porez na dobit za tebe kao fizičko lice ali porez na prenos apsolutnih prava ne možeš izbeći niti umanjiti ( pa dobro možda i može, ali to nije za javnu raspravu )...

@Thetaworld

Ok, svi smo shvatili da po Vašoj priči u Delaware možemo plaćati vrlo mali DRŽAVNI POREZ , ali da kao porez ostaje FEDERALNI POREZ USA... Nigde niste naveli koliko iznosi stopa tog poreza?
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]10.03.2007. u 04:40 - pre 207 meseci
Citat:
Što se tiče američke države Delaver: znam da nije kao kod offshore država, ali nisam nigde pronašao koje su to konkretne poreske pogodnosti koje uživa preduzeće registrovano u njoj, u odnosu na druge američke države. Ako pogledate stranice na koje sam ostavio veze u mojoj prethodnoj poruci, videćete da su većina preduzeća čija su roditeljska preduzeća velike korporacije (pa i sam veliki Tajm Vorner), registrovana upravo u Delaveru; negde sam pronašao podatak da je u Delaveru registrovano više preduzeća nego ijednoj drugoj američkoj državi.


Delaware je jedna od najboljih država ako preduzeće treba da bude javno preduzeće. To znači ako preduzeće treba da izdaje javne akcije i ako treba da dobiva investicije od akcionara na takav način; ako preduzeće želi da radi veliki biznis pa zapadne u pravne nevolje, pruža se šansa korištenja arbitražnog suda u Delaware Chancery Court, jer to može da znači razliku od nekoliko stotina hiljada dolara u troškovima; u Delaware postoje serijska LLC preduzeća, što znači da se jedno preduzeće strukturiše kao više preduzeća i u slučaju nepogode, ogranci preduzeća se dijele na posebna LLC preduzeća, recimo u slučaju tužbe. Postoje razne druge prednosti, ali i nedostaci u odnosu na druga preduzeća. Troškovi samog osnivanja i održavanja preduzeća u Delaware su nešto veći od nekih drugih država. Ko želi da otvori small business, znači manje profitabilni posao, a s time se misli privatno preduzeće pod privatnom kontrolom koje ne pravi milione dolara, njemu se više isplati da radi sa Wyoming preduzećem. Preduzeća LLC (dionička društva) su prvi put registrovana u Wyomingu 1977. godine, kopirajući zakone iz Njemačke od GmbH preduzeća, kasnije je isti zakon dalje kopiran od Wyominga pa u Delaware i Nevadu. Znači postoje i nedostaci i prednosti, a za malog biznismena i privatno preduzeće postoje prednosti u drugim državama kao Južna Dakota, Wyoming, Nevada, pa tek onda možda Delaware.


 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]10.03.2007. u 05:15 - pre 207 meseci
Citat:
Što se tiče nepokretnosti i bilo čega drugog ta tvoja firma iz Delaware ili bilo odakle u svetu, pa čak i bilo koje fizičko lice može jednostavno da ti napravi ugovor o poklonu i time si obavezan da platiš porez na taj "poklon" a da pritom niko nema pravo da te pita zašto tebi firma iz inostranstva poklanja automobil, kuću, jahtu...


Ni porezne ustanove nisu tako naivne, prema tome potrebno je sve uraditi po zakonu, sarađujući sa poreznom ustanovom i informišući se na vrijeme, unaprijed, o tome kako se takav poklon radi. Inače, poklanjanje u vlastito ime, recimo nekretnine, kosi se sa principima offshore poslovanja, znači: kontroliši sve, ne posjeduj ništa.

Citat:
Ok, svi smo shvatili da po Vašoj priči u Delaware možemo plaćati vrlo mali DRŽAVNI POREZ , ali da kao porez ostaje FEDERALNI POREZ USA... Nigde niste naveli koliko iznosi stopa tog poreza?


To je dobro pitanje, a mora se i dodati da je pri tome važno uzeti u obzir i stopu poreza na nivou fizičkog lica. Zašto? LLC preduzeća znači kompletno sa svim svojim dobicima, bilo iz inostranstva ili unutar S.A.D., moraju da predaju svoje porezne izvještaje, a pošto se većinom računaju kao "partnerstvo" u porezne svrhe, znači na kraju godine će se u porezne svrhe računati da sva dobit pripada "partnerima" tj. vlasnicima preduzeća. Radi te činjenice, to onda znači da vlasnik stranac, ima dobit iz S.A.D. izvora, pa prema tome treba da napravi i lične porezne izvještaje i eventualno oporezuje dobit nastalu u S.A.D. Znači porezni izvještaj se radi na nivou LLC, pa onda isto tako na nivou fizičkog lica koje to preduzeće posjeduje i onda se porezi eventualno plaćaju na nivou fizičkog lica. Kad se porezi plaćaju na nivou fizičkog lica, vrijedi stopa poreza za fizička lica.

Stope poreza na fizička lica, a pri tome se treba znati da bi se oporezivala samo dobit stranca iz S.A.D. izvora, znači nastala na S.A.D. teritoriji:

preko 0 dolara, je to 10%
preko 7550 dolara, je to US $755 plus 15% od sume preko 7550
preko 30,650 dolara je to US$4220 plus 25% od sume preko 30,650
preko 74,200 dolara je to US $15,107.50 plus 28% od sume preko 74200
preko 154,800 dolara je to US $37,675.50 plus 33% od sume preko 154,800
preko 336,550 dolara je to US$97,653 plus 35% od sume preko 336,500 dolara

Naravno postoji nešto drugačija tabela za osobe koje su oženjene, sume su otprilike duple, jer se računaju obe osobe zajedno kao jedna osoba. Znači gornja tabela se upotrebljava za oporezivanje na nivou fizičkog lica, to uključuje i poslovanje preko LLC preduzeća ako se preduzeće računa kao partnerstvo u porezne svrhe. Inače LLC preduzeće može da se računa kao korporacija i onda su porezne stope iste kao za korporaciju.

Porezne stope za korporaciju u S.A.D. su:

preko 50,000 dolara, 15%
preko 75,000 dolara, US $7500 plus 25% od sume preko 50,000
preko 100,000 dolara, US $13,750 plus 34% od sume preko 100,000
preko 335,000 dolara, US $22,250 plus 39% od sume preko 335,000
preko 10,000,000 dolara, US $3,400,000 plus 35% od sume preko 10,000,000
preko 15,000,000 dolara, US $5,150,000 plus 38% od sume preko 15,000,000
preko 18,333,333 dolara, 35%

Znači kad se to gore uzme u obzir, biće jasno da jedno manje preduzeće sa manjom dobiti od 30,000 dolara plaća US$4122 poreza kao LLC preduzeće, ili US $4500 poreza kao korporacija. Za jednog amerikanca, značajno je pitanje onda koliku će dobit neko preduzeće da ostvaruje i u koju se svrhu preduzeće osniva.

Ako korporacija umjesto da ostavi dobit u preduzeću, tu dobit isplaćuje u vidu plata svojim direktorima, te plate se onda oporezuju po prvoj tabeli. Prema tome postoje mogućnosti za manja privatna preduzeća da se porezne prednosti iskoriste.

Za jednu osobu u inostranstvu igra onda ulogu da li je dobit nastala iz S.A.D. izvora, tj. iz prodaje Amerikancima i američkim preduzećima. Ako nije nastala iz takve vrste prodaje, onda se LLC preduzeće za stranca koji živi izvan S.A.D. više isplati, jer se može oporezivati kao partnerstvo i onda se nebi platili porezi iz prve tabele. Naravno da se takva dobit onda računa u Srbiji kao "ostali prihodi" ili onda se u Srbiji u osnovi oporezuje sa, trenutno, 20%, ali se prvo odbiju normirani troškovi od 20%, pa je tako efektivna stopa u Srbiji 16%. Na dio dobiti ostvarene u S.A.D., stranac mora to da oporezuje. Naravno da mnogi S.A.D državljani, kao i u bilo kojim drugim državama, na razne načine nezakonito izbjegavaju plaćanje poreza, ali su visoke stope kažnjavanja kad se tako nešto otkrije, a preduzeće vrlo lako može onda da ode na konkurs. Stranac je od takvih stvari praktično zaštićen jer ne dolazi u S.A.D., ali kad jednom dobije kazne u S.A.D., neće izaći čist sve dok se te stvari ne srede.

Znači, kod LLC preduzeća, postoje LLC porezni izvještaji i onda obavezni lični porezni izvještaji, za stranca.
Kod korporacije, postoje samo porezni izvještaji za korporaciju, u slučaju da je stranac primao visoke plate iz korporacije. Prema tome, ko radi sa korporacijom unutar S.A.D. i isplaćuje sebi visoke plate, umjesto dividendi i ostavljanja kapitala u korporacija, korporacija je jednostavnije riješenje jer se rade jednostavniji porezni izvještaji, a plate se ne oporezuju u S.A.D., već u svojoj zemlji, jer to osoba sama mora da prijavi mislim u roku od 30 dana u Srbiji. Slično vrijedi za sve ostale zemlje.

Samo u slučaju poslovanja i dobiti ostvarene izvan S.A.D., značajnije dobiti, isplati se LLC. Postoje naravno i razni drugi razlozi i prednosti i nedostaci LLC nasuprot korporacije, pa se sve uzima u obzir kad se preduzeće osniva. LLC preduzeće može obično i da se pretvori u korporaciju, po potrebi, jer neki počnu sa manjim dobicima u prvim godinama, a kasnije se dobici povećaju i korporacija postane pogodnija.



 
Odgovor na temu

e-Marko
Beograd

Član broj: 46491
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]20.03.2007. u 16:02 - pre 206 meseci
Jedno pitanje za strucnjake, da li neko moze da mi kaze koja je dobra banka u Madjarskoj za otvaranje offshore racuna tj. offshore firme? Treba mi da mogu da dobijem debitnu karticu, e-Banking i da nemam nekih problema sa tom bankom.

Pokusao sam u par navrata da dobijem ovu informaciju ali je svi kriju kao zmija noge.

Da li je neko voljan da podeli informaciju ili cu morati i za ovo da platim :)

Inace, ne znam da li smem da dam link gde sam ja registrovao moju korporaciju u Delaware-u ali evo da dam link pa ako admin smatra da ne treba neka obrise (ne reklamiram firmu vec samo da potvrdim da sam na obostrano zadovoljstvo sve zavrsio jako brzo i jako korektno)

U pitanju je firma American Incorporators Ltd. (www.ailcorp.com) i cena za korporaciju u Delaware-u za lice koje nije rezident US se krece od USD 274 do USD 404 (u zavisnosti od opreme koju Vam salju). Ja sam uzeo skuplju varijantu i dobio sam literaturu, diskove, licenciran softver sa formularima i pravo na update, pecat...)

Za LLC kao sto mozete videti, cena je USD 350.

Ja sam sve platio karticom preko neta tako da nisam placao nikakve provizije. Racun imam otvoren u jednoj od silno ponudjenih zemalja koje se ovde pominju ali bih iz ekonomskih razloga putovanja do banke hteo da otvorim racun u Madjarskoj.

Inace, u google-u samo otkucajte rec "incorporate" i dobicete poprilicnu listu sajtova koji se takodje bave osnivanjem korporacija i LLC i sve mozete platiti karticom, bez posredovanja.

Pozdrav,
Marko.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]20.03.2007. u 18:25 - pre 206 meseci
Citat:
e-Marko: Ja sam sve platio karticom preko neta tako da nisam placao nikakve provizije. [...] Inace, u google-u samo otkucajte rec "incorporate" i dobicete poprilicnu listu sajtova koji se takodje bave osnivanjem korporacija i LLC i sve mozete platiti karticom, bez posredovanja.

99% linkova koje dobijaš na Guglu za ključne reči 'incorporate', 'offshore' i sl. upravo vode do sajtova posrednika. Razlika je samo u visini provizije koja se plaća.
 
Odgovor na temu

D.i M.e
Milan Dinić
Veliki Šiljegovac

Član broj: 20553
Poruke: 709
*.eunet.yu.

Sajt: www.milandinic.com


+2 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]23.04.2007. u 15:33 - pre 205 meseci
Možda nije direktno vezano za temu (a možda i postoji već tema o ovome; ako postoji — javite), ali da prenesem ovde tekst o tome koju vrstu preduzeća osnovati u SAD.
http://onstartups.com/home/tab...ld-You-Form-An-Inc-or-LLC.aspx
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]24.04.2007. u 14:10 - pre 205 meseci
S.A.D. preduzeća nisu offshore preduzeća iako se dobit iz S.A.D. preduzeća u određenim slučajevima ne mora oporezivati. Prema tome S.A.D. preduzeća zahtijevaju od direktora da predaju porezne izvještaje na kraju godine i da vode knjigovodstvo, dok kod offshore preduzeća obično nema predaje poreznih izvještaja, plaćanja poreza ili bilo kakve kontrole knjigovodstva. U slučaju kada vlasnik, tj. član jednog dioničkog društva u S.A.D. nema rezidenciju u S.A.D. i ako je dobit ostvarena izvan S.A.D. onda se dobit iz takvog društva ne oporezuje tamo. Ali zato vlastita država vlasnika takvog preduzeća može da ima zakon da se takva dobit oporezuje u zemlji gdje je vlasnik rezidentan. Prema tome ova mogućnost može da ima prednost za neke preduzetnike, ali to uveliko zavisi od države rezidencije. Kada međunarodni preduzetnik ne može da koristi ovu mogućnost, onda se preporučuje akcionarsko društvo (CORPORATION) umjesto dioničkog društva jer akcionarsko društvo može na drugi način da umanji porezne obaveze vlasnika.

Postoje mnoge obaveze kad se radi sa S.A.D. preduzećima i ne može se jedan web sajt koji je napisan na engleskom odnositi na nekoga u Srbiji ili na području bivše Jugoslavije, jer se prvo treba poznavati poslovanje i namjera poslovanja da bi se utvrdilo da li je jedno takvo riješenje uopšte poželjno.

Na Internetu se sreću svakojaka preduzeća koja nude formiranja preduzeća u S.A.D. Neki takvi web sajtovi pokušavaju da stave do znanja lažne informacije, pokušavajući tako na prevarantski način da prodaju nekoliko papira ili dokumenata obećavajući basnoslovne prednosti poslovanja sa S.A.D. preduzećem.

 
Odgovor na temu

Rozarita
Beograd

Član broj: 141392
Poruke: 25
195.252.64.*



+1 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]25.04.2007. u 18:01 - pre 205 meseci
E_Marko, ako si doznao koja banka u Madjarskoj je najpogodnija, molim te javi mi. Ocigledno je da svi nesto kriju, bez potrebe.
 
Odgovor na temu

Rozarita
Beograd

Član broj: 141392
Poruke: 25
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]26.04.2007. u 21:05 - pre 205 meseci

CIB Budimpesta, www.cib.hu.
Za otvaranje potrebno $20, tako nesto i depozit.
 
Odgovor na temu

ljcakic

Član broj: 63563
Poruke: 56
212.62.51.*



Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]01.05.2007. u 14:36 - pre 205 meseci
Za USA jedino po meni sto vredi otvoriti od offshore kompanija je u Wyoiming-u.

NE placas drzavi obaveznih 200-800 dolara PIO radeo-ne radeo i nemas obavezu da javno iznosis svoje poslovne izvestaje.

Uz to mozes ODAVDE kao gradjanin Srbije otvoriti LLC sa jednim direktnorom i jednim osnivacem i cak dobiti bankovni racun.

STa ce ti firma u Inostranstvu kada nemas bankovni racun.

A nijedna banka u USA ne otvara racun strancima van USA osim u Wyoming-u i to kako.

Nadjes knjigovodju u navedenoj drzavi koji ce ti voditi finansije novootvorene kompanije i das mu ovlascenje da u tvoje ime otvori bankvoni racun.

2 u 1.

Imas firmu i imas bankovni racun i naravano"merchant account" za primanja visa i online uplata.

SA wire transferom koristeci recimo 2checkout.com primas novac u nekoj od nasih banaka-po brzini i sigurnosti bi ja stavio na prvom mestu Bancu Intesu.

Ne placas nikakav porez ako se posao radi Van USA.

Vidi sajt americke agencija za porez pod nazivom IRS.

Delaware i NEvada su ranije bile dobre za offshore-ali ne vise.

Najveca fora je sto kao LLC registrovanu u Wyoming-u emitujes akcije u simbolicnom iznosu koje kasnije mozes prodati pod uslovom da je firma koliko-toliko likvidna.

TO je po meni i cilj zasto se otvara offshore.

NE zaboravimo da je domaci "KNAZ MILOS" kupljen od offshore firme na Devicanskim ostrvima ciji je vlasnik Srbin.

 
Odgovor na temu

Diddy
Belgrade

Član broj: 114337
Poruke: 7
*.fbx.proxad.net.



Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]01.05.2007. u 14:42 - pre 205 meseci
Pozdrav za ekipu es-a, sjajni ste...

Dugo se interesujem za ovu temu i sve sto ima veze sa njom. Vidim da se poneko vise razume, neko manje.

No dobro stvar je sledeca, posto svi znamo da je Monaco jedan od takodje popularnih offshore centara, interesuje me da li neko moze da mi da pouzdanu informaciju o tome sta se moze uraditi ovde, koja banka je dobra za otvaranje racuna i da li se isplati osnivanje kompanije u Monaco? Imam tu srecu da ostajem ovde neko vreme pa me interesuje sta mogu jos da uradim osim dobijanja sportske nagrade i razgledanja prelepih fasada koje su fascinantne.

Vec sam se raspitivao oko dobijanja boravka ali su mi rekli da je to tesko cak i za ljude sa puno novca.

Ukoliko bilo ko moze da napise neke korisne informacije.?..?


Hvala celoj ekipi sa es-a...
 
Odgovor na temu

Rozarita
Beograd

Član broj: 141392
Poruke: 25
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]04.05.2007. u 21:40 - pre 205 meseci
Moras prvo da osmislis posao. Okreni se oko sebe i vidi gde mozes da se nadjes. Zavisi od tvoje preokupacije. Uporedi cene proizvoda na trzistu ovde i tamo, sagledaj njihove potrebe u pruzanju usluga i td. Uvek je dobra varijanta pruzanje usluga: gradjevinarstvo, projektovanje... Ne treba ti veliki kapital. Ulazes znanje, svoje ili tudje.
Godisnje odrzavanje firme u Delaweru je $390, sa svim adm.uslugama agencije. Ako je to nekome previse ne treba da otvara firmu.
Moram da pomenem da smo mi otvorili preko Trinitija, za njih smo doznali preko ovog saita. Jako smo zadovoljni devojkom koja je sve to obavila, nenametljivo, profesionalno i korektno. Iskreno ih preporucujem i drugima.

 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]05.05.2007. u 13:55 - pre 205 meseci
Citat:
Moras prvo da osmislis posao. Okreni se oko sebe i vidi gde mozes da se nadjes. Zavisi od tvoje preokupacije. Uporedi cene proizvoda na trzistu ovde i tamo, sagledaj njihove potrebe u pruzanju usluga i td. Uvek je dobra varijanta pruzanje usluga: gradjevinarstvo, projektovanje... Ne treba ti veliki kapital. Ulazes znanje, svoje ili tudje.
Godisnje odrzavanje firme u Delaweru je $390, sa svim adm.uslugama agencije. Ako je to nekome previse ne treba da otvara firmu.
Moram da pomenem da smo mi otvorili preko Trinitija, za njih smo doznali preko ovog saita. Jako smo zadovoljni devojkom koja je sve to obavila, nenametljivo, profesionalno i korektno. Iskreno ih preporucujem i drugima.


Da napomenem:

- SAD preduzeća nisu offshore preduzeća.

Na Internetu se sreću svakojaka preduzeća koja nude formiranja preduzeća u S.A.D. Neki takvi web sajtovi pokušavaju da stave do znanja lažne informacije, pokušavajući tako na prevarantski način da prodaju nekoliko papira ili dokumenata obećavajući basnoslovne prednosti poslovanja sa S.A.D. preduzećem.

Trinity Consulting je preduzeće koje radi iz Srbije i nudi usluge formiranja preduzeća u S.A.D, ali pri tome ne vodi računa o posljedicama koje vlasnik takvog preduzeća može da dobije.

Da bi se napravilo DUGOROČNO RIJEŠENJE ZA POSLOVANJE, potrebno je razmotriti SVE ČINENICE I OBAVEZE koje vam predstoje, a ne samo početak poslovanja. Najlakše je formirati preduzeće, ali postoje određene obaveze koje se moraju ispunjavati svake godine. Ako niste informisani o svojim obavezama pravovremeno rizikujete da izgubite preduzeće ili da platite visoke kazne.

Neke lažne informacije, mogu samo još da dodam prevarantske, koje danas 27. Februara 2007 godine još uvijek pišu na njihovom web sajtu su:

* LAŽ: S.A.D. preduzeće sa ograničenom odgovornosti je anonimno.
* LAŽ: Nema poreza na dohodak.
* LAŽ: Nema poreza na dobit od dionica.
* LAŽ: Jeftino razrešavanje zakonskih sporova koristeći Court of Chancery.
* LAŽ: Nema poreza na nasleđe dionica.
* LAŽ: Jedini porez koji se plaća je oko US $200 godišnje.
* LAŽ: Jedini porezni formulari su formulari koji se ispunjavaju u Delaware.

ISTINA: S.A.D. preduzeće može da bude samo djelomično anonimno. Na kraju godine je potrebno u poreznim izvještajima napisati sve informacije o vlasnicima preduzeća kao i o svim osobama koje imaju dobit iz takvog preduzeća, bez obzira da li preduzeće ima fiktivnog direktora ili ne. S.A.D. definitivno nije država gdje čovjek može da računa na apsolutnu privatnost i diskreciju poslovanja, ali Trinity Consulting, preduzeće koje je samo osnovano 23. Juna 2006, znači samo nekoliko mjeseci prije otvaranja njihovog sajta, širi pogrešne i lažne informacije, sasvim svjesno, znajući da su to lažne informacije, što može da se vidi da su bili vrlo detaljno obaviješteni sa ove strane: http://www.elitesecurity.org/t...ore-kompanije-objedinjena-tema

Praktično, ko posluje kao stranac sa S.A.D. preduzećem, ima odličnu diskreciju poslovanja čak i ako je njegovo ime zvanično upisano u svim dokumentima.

Svako lice koje prima dohodak iz S.A.D. poslovanja, predaje porezne izvještaje.

* ISTINA: Svako lice koje posluje sa S.A.D. preduzećem i prima dohodak od preduzeća, dužno je da napravi porezne izvještaje o tom dohodku, bez obzira da li se lice nalazi unutar S.A.D. ili izvan S.A.D. A kad se na takav način reklamira preduzeće jednom rezidentu u Srbiji, onda će vlasnik tog preduzeća na kraju godine najvjerovatnije da dođe u sukob sa poreznom ustanovom, jer porez na dohodak se plaća i na dohodak iz stranog preduzeća. Postoje načini kako se taj dohodak može umanjiti i kako se ukupni godišnji izdaci mogu umanjiti, ali jedno obećanje u smislu da nema poreza na dohodak, a "zaboravljanje" da se kaže da se porezi na dohodak obavezno moraju prijaviti na federalnom nivou, je prevarantska djelatnost. Kazne za kašnjenje ili nepredavanje mogu da budu i do US $100,000.

Tek kada se porezni izvještaji predaju na federalnom nivou i kad se ustanovi da dobit od L.L.C. preduzeća, ali ne od korporacije, dolazi iz drugih zemalja osim S.A.D., onda je moguće takvu dobit neoporezovati u S.A.D.

Ali opet ostaje problem sa vlastitom zemljom, jer se u Srbiji, kao i u raznim drugim zemljama, oporezuje dobit iz cijelog svijeta. Prema tome ako se takva dobit ne prijavi, rizikuju se kazne od porezne ustanove u svojoj zemlji. A cijeli smisao poslovanja sa inostranstvom je da poslovni čovjek dobije nešto više poslovne slobode, a ne zatvor.

PREPORUČUJEMO SVIM ZAINTERESOVANIM ZA OVU TEMU, DA NE KRŠE NIKAKVE ZAKONE, POGOTOVO NE ZAKONE SVOJE ZEMLJE.

Ako se krše zakoni druge zemlje, recimo tako što neko "zaboravi" da preda porezni izvještaj, to nije tako opasno za stranca te zemlje, jer skoro i da ne postoji mogućnost da mu se naplati bilo kakva kazna. Ali ako se krše zakoni u vlastitoj zemlji, onda postoji mogućnost da policija zakuca na vrata i napravi čak i pretres stana ili biroa i da porodica poslovnog čovjeka ispašta radi takve djelatnosti i dobiti koja nije bila ispravno prijavljena. Postoje mnoge mogućnosti kako se mogu ostvariti ekonomske prednosti (novčane), ali važan faktor je da se radi po zakonu, a to prvenstveno po zakonu svoje zemlje.

Porez na dobit i vlasništvo ili imovinu se obično plaća u svojoj zemlji

* ISTINA: Porez na dobit od dionica ili transfer dionica se ne plaća u Delaware, ali vlasništvo dionica i porez na imovinu se plaća u Srbiji i u raznim drugim zemljama. Prema tome da li za nekoga vrijedi izjava da nema poreza na dionice ili vlasništvo dionica, to zavisi od zemlje gdje se nalazi. Ne igra nikakvu ulogu ako u S.A.D. ne plaćate poreze, kad postajete obaveznik za poreze u vlastitoj zemlji.

Zakonske sporove je vrlo komplikovano i skupo riješavati u drugim zemljama

* ISTINA: Zakonske sporove jedan stranac koji ima neki manji biznis, iz raznih faktora ne može da vodi niti sprovodi unutar S.A.D. Bez obzira u kojoj se zemlji nalazi strano preduzeće, stranac će uvijek da ima velike troškove. Ni cijene kod Delaware Court of Chancery nisu tako niske, ali uopšteno da bi se odradio jedan takav spor, obično je opet potrebno unajmiti osobu koja to može kompetentno da obavi.

Porezi na nasljeđe se obično plaćaju u svojoj zemlji

* ISTINA: Možda nema poreza na nasleđe dionica u Delaware, ali zato postoji zakon u vlastitoj zemlji koji će takva nasleđa da oporezuje. Prema tome slično kao u gornjim tačkama, mora se obratiti pažnja na zakone u svojoj zemlji. Dok god se ti isti zakoni koriste u svoju korist i ne krše se, osoba je zaštićena pred zakonom. Izjave takve vrste od strane Trinity Consulting su vrlo neodgovorne.

Delaware nije najjeftinije mjesto za S.A.D. preduzeće

* ISTINA: Porezi koji se plaćaju u Delaware nisu najmanji porezi u S.A.D. Delaware i Nevada su kopirali zakone iz Wyominga, a Wyoming je prva država u kojoj su formirana prva L.L.C. preduzeća i gdje je po prvi put u istoriji S.A.D. uopšteno napravljen zakon o preduzećima sa ograničenom odgovornosti. Zakon je kopiran iz njemačkog zakona o GmbH preduzećima. Znači od svih država, Delaware nije najjeftinije mjesto za formiranje stranog preduzeća. A, dalje, ono što Trinity Consulting u potpunosti "zaboravlja da spomene" ili možda stvarno i ne znaju jer su možda bili naivni kad su formirali vlastito preduzeće, je ta činjenica da svako preduzeće, bilo korporacija ili L.L.C. mora na kraju godine da predaje porezne izvještaje i da plati potrebne poreze. Porezi na nivou države Delaware mogu da budu vrlo niski, ali to je samo državni nivo! U S.A.D. se porezi plaćaju i na federalnom nivou! To znači da svako lice koje ima neku dobit iz S.A.D. izvora, a u to se računa L.L.C. dobit iz preduzeća, mora da napravi lične porezne izvještaje, L.L.C. preduzeće mora da vodi uredno knjigovodstvo, na kraju godine i preduzeće mora da napravi izvještaje, podaci o vlasnicima se moraju prijaviti u tim poreznim izvještajima, bilanca iz knjigovodstva se mora prijaviti i postoji oko 8 do 10 formulara koje je potrebno predati. A porezne stope na federalnom nivou su iste za bilo koga i bez obzira gdje se ta osoba nalazila. Dobit nekog vlasnika stranca, ostvarena izvan S.A.D. se neće oporezivati u većini slučajeva, ali se kompletna dobit mora voditi u knjigovodstvu i izvještaj iz knjigovodstva se mora predati.

Naravno da postoje mogućnosti da se dobiju ekonomske (novčane) prednosti kroz korištenje S.A.D. preduzeća, ali se pri tome mora voditi striktno računa da se preduzeće vodi po svim propisima.

Porezni formulari koji se moraju predavati

* ISTINA: S.A.D. nema ugovor o duplom oporezivanju sa Srbijom. Takvi ugovori riješavaju da se dobit nekog lica ne oporezuje duplo u S.A.D. i onda opet u vlastitoj zemlji. To nekad može da bude prednost, ali nekad može da bude i nedostatak.

LLC ili LIMITED LIABILITY COMPANY je pravno lice, pa ako je osnovano na tlu teritorije S.A.D, obavezno je da poštuje porezne zakone koji vrijede u S.A.D. Američka porezna ustanova se zove Internal Revenue Service i web sajt je: IRS - a toliko o tome, da bi se zaključilo ko ima porezni autoritet, tako da se ovde mogu predstaviti tačni podaci sa izvorom od upravo tog poreznog autoriteta.

Prvo preporučujem da se pročita uvod u vezi L.L.C. preduzeća: http://www.irs.gov/businesses/small/article/0,,id=98277,00.html

Važno: izdanje broj 3402 pokazuje u detalje koji se porezni izvještaji moraju predati i ispuniti: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p3402.pdf

Ukratko, ako ima samo jedna član preduzeća (član je vlasnik), onda se ispunjava formular 1040, C, E ili F, zavisno od situacije.

Ako postoji više članova, onda se ispunjava formular 1065 za partnerstva, jer se LLC preduzeće računa kao partnerstvo u porezne svrhe.

Toliko o tome da li LLC mora da bude prijavljena, da li postoje porezne obaveze i da li se porezni formulari ispunjavaju.

Kompletno knjigovodstvo LLC preduzeća mora da se vodi. Na osnovu tog knjigovodstva, preduzeće ispunjava gornje porezne izvještaje. Gdje je profit ostvarena, da li je ostvarena u Srbiji ili Velikoj Britaniji, to ne igra ulogu, kompletno knjigovodstvo mora da se vodi. Na kraju godine se ispunjavaju gornji formulari i neki drugi zavisno od situacije.

Recimo da LLC preduzeće ima 2 člana, onda se mora ispuniti formular 1065: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1065.pdf

Formular mora da se ispuni kompletno i sve u skladu sa knjigovodstvom preduzeća. Onda stranac, recimo neko iz Srbije, ode na stranu broj 2, i odgovori na pitanj broj 6 i napiše YES. Što znači da se pravi izjava da je partner u porezne svrhe, inače član LLC preduzeća, strani državljanin. Prema tome dodatni se formulari moraju još ispuniti i to su 8804, 8805 i 8813, zavisno od situacije.

U formularu 8804: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8804.pdf se onda obrati pažnja na pitanja: 3 (koliko stranih partnera, članova ima) i na pitanje 4 (koliko se dobiti ostvarilo unutar S.A.D.) i onda se upišu ti podaci, kao i svi ostali podaci koji su potrebni. U formularu 8804 se definiše na koju količinu profita će se plaćati porezi u S.A.D. od strane stranog lica.

Onda se ispunjava formular 8805: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8805.pdf a tu se čak mora navesti i kome ta dobit stvarno pripada, čak i da je neko drugi naveden kao član partnerstva.

Ko mora da ispuni formulare piše ovde: http://www.irs.gov/instructions/i8804/ch01.html#d0e61, a tu piše da se se formulari moraju ispuniti čak i onda kada nema efektivno povezane dobiti sa S.A.D. tj. kad neće biti plaćanja poreza u S.A.D.

Ko zakasni, može da plaća 5% poreza više za svaki mjesec zakašnjenja: http://www.irs.gov/instructions/i8804/ch01.html#d0e304 a ko ne ispuni formular 8805 rizikuje kazne od US $50 US $100,000: http://www.irs.gov/instructions/i8804/ch01.html#d0e327

Formular 8813 se koristi za plaćanje i nije bitan u ovome svemu.

Toliko o tome koji su formulari najvažniji i ko je dužan da plaća poreze, tj. LLC preduzeće mora uvijek da napravi izvještaje i plati poreze ako ima dobiti na teritoriji S.A.D.

Koje onda riješenje postoji da se postigne poslovna sloboda?

Riješenje za slobodno poslovanje i riješenje za ekonomske prednosti na kraju godine postoje za svaku osobu. Ne postoji univerzalno riješenje za svakoga, već se ispravno riješenje za slobodu poslovanja i ekonomske prednosti može ustanoviti samo kad se ima uvid u svrhu takvog poslovanja i ličnu situaciju osobe. Pri tome se moraju poštovati principi rada:

* Da se zakoni u svojoj zemlji strogo poštuju, jer razlog za poslovanje sa stranim preduzećima je obično želja da čovjek ne bude izložen pritisku takvih zakona. Nezakonito poslovanje ili sakrivanje dobitka na kraju godine ne predstavlja nikakvu zaštitu. Za građane bivše Jugoslavije još uvijek postoje mogućnosti koje nisu dostupne građanima Evropske zajednice, ali se te mogućnosti trebaju iskoristiti samo u skladu sa zakonima, jer samo onda je osoba zaštićena zakonom.

* Da se poštuju zakoni u drugim zemljama, jer ako tamo ne poštujete zakone niti propise, onda ne vidim razlog za osnivanje jednog preduzeća u stranoj zemlji.

* Ne posjeduj ništa, kontroliši sve, to je princip poslovanja tako da imovina ostane zaštićena, jer što ne posjeduje jedna osoba, to joj se ne može oduzeti. Imovina i vlasništvo se mogu prenjeti na ime i u vlasništvo pravnih lica, fondacija ili stranih preduzeća, a preduzeća se ne moraju lično posjedovati. Na primjer fondacija je pravno lice koje ne pripada nikome, ali se može koristiti da posjeduje sva druga strana preduzeća i prima dobit od stranih preduzeća.

* Bilo kakve ekonomske prednosti trebaju da se primaju na zakonit način.. Na primjer ako fondacija iz inostranstva nekoj porodici plaća izdržavanje za djecu, takvo izdržavanje ne mora da se oporezuje u dosta zemalja. Nekada je porez na poklon (od fondacije) mnogo manji od poreza na dobit. Takvi se zakoni mogu koristiti za zakonito korištenje ekonomskih prednosti ostvarenih u inostranstvu. Offshore preduzeća mogu da prave troškove ili da posjeduju nekretnine, pokretnine, vozila, imovinu, akcije, bankovne račune. Kad se troši direktno sa takvog računa, to se obično smatra kao trošak preduzeća, a ne kao dobit vlasnika. Da li će se takvi troškovi priznati u vlastitoj zemlji, to zavisi od zakona i ograničenja u tim zakonima, a od zemlje do zemlje se ti zakoni razlikuju. Uopšteno su građani iz zemalja bivše Jugoslavije u prednosti. Recimo u Egiptu se dobit ostvarena u inostranstvu većinom ne oporezuje u Egiptu. U Srbiji i Hrvatskoj se dobit ostvarena u inostranstvu oporezuje. U mnogim zemljama postoje minimalne sume dobiti koje se neće oporezivati. Ako neka fondacija ili offshore preduzeće plaća osiguranje ili penzijski fond, možda se takva isplata neće oporezivati. I onda ako neko planira da premjesti rezidenciju u drugu zemlju, onda može u toj drugoj zemlji da isplati sebi takvu dobit sasvim legalno i da se poslije nekog zakonskog roka opet vrati u svoju zemlju. Pri svim isplatama se mora voditi računa da su te isplate zasnovane na nekim činjenicama koje se mogu pokazati na papiru. Te činjenice moraju da budu istinite; jer samo onda ne igra nikakvu ulogu da li neki porezni službenik zna kako Vi to radite, jer sve što može da uradi je da sagne glavu, napravi par pitanja i da Vas pusti na miru znajući da ste preveliki zalogaj.

* Sve transakcije i poslovanje trebaju da budu evidentirani radi bilo kakvih budućih kontrola. Na primjer sasvim je moguće da imate ugovor sa offshore preduzećem i da obavljate usluge za (svoje) offshore preduzeće i da onda od takvih usluga dobivate platu. Offshore preduzeće može da akumulira mnogo veće sume u inostranstvu i takav kapital još uvijek pripada tom preduzeću, a ne vlasniku, jer kapital nije još isplaćen. To se zove tezauriranje. Ali, da ne bi u vlastitoj zemlji neko pomislio da Vas oporezuje na kompletan nevidljivi kapital, onda je bitno da imate već neke papire ili ugovore ili druge dokaze da bi ste jasno i brzo mogli da pokažete svoje učešće u takvim poslovima. Pri tome svaki takav dokaz mora da bude istinit, urađen na vrijeme i u skladu sa svim zakonima.

* Diskrecija i privatnost poslovanja se obavezno moraju čuvati, ali ne u svrhe sakrivanja svoje dobiti, već u svrhe poslovnih tajni. Ko radi i posluje sa stranim preduzećima i raznim strukturama u svrhu dobivanja ekonomskih prednosti i u svrhu slobodnijeg poslovanja, ta osoba se ipak kreće izvan granica koje su poznate jednoj prosječnoj osobi u svojoj okolini. Čak i vlastita žena može da postane zavidna ili ljubomorna, može da traži razvod ili prvi komšija može da Vas prijavi jer ste mu sumnjivi iz raznih razloga. I dalje postoje zavidne i kriminalne osobe koje će pokušati da se dočepaju dijela vašeg kolača na kriminalan način. A države i vlade ne poštuju uvijek vlastite zakone, pa tako mogu da pokušaju da naplate neke kazne koje im uopšte ne pripadaju. Ako čuvate diskreciju i privatnost o svome poslovanju, čuvate svoje poslovne tajne. Vodite računa da imate sve dokaze o svom poslovanju i da su sve gornje tačke ispunjene i imaćete konačnu zaštitu kada dođe do nekog preispitivanja.

 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-2.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]08.05.2007. u 23:17 - pre 205 meseci
Nadam se da ce mi neko od uvazenih clanova ES-a odgovoriti na ovo pitanje oko off shore kompanija.

Situacija je sledeca. Treba da se otvori firma koja ce se baviti stanogradnjom. Prva varijanta je da se otvori klasicno doo. kod nas.
Druga varijanta je da se otvori off shore firma negde u Evropi (Svajcarska, Luksemburg, ili gde je vec najbolja varijanta, odnosno najnizi troskovi), zatim da se kod nas otvori predstavnistvo te firme (ili da se osnuje nova firma, sta se vec vise isplati), i da se zapocne biznis. Takodje otvorio bi se racun u Svajcarskoj ili nekoj od zemalja EU.
Mene interesuje sledece kako moze da dobije kredit ili da kupi nesto na leasing off shore firma. Da li se ona obraca za kredit banci u maticnoj zemlji (tamo gde je registrovana) ili kod nas. Da li onda predstavnistvo/sestrinska firma uzima kredit? To je jako bitan momenat da bi se donela odluka da li klasican domaci doo ili off shore+predstavnistvo.
 
Odgovor na temu

Marki4_YU
BGD

Član broj: 145132
Poruke: 28
89.216.201.*



Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]12.05.2007. u 21:10 - pre 205 meseci
Pozdrav svima
Juce sam iscitao celu temu ima sta da se sazna, stvarno svaka cast svim ucesnicima!
Mene zanima posao na internetu, ali to je stvarno nemoguce bez paypal-a. Kako da otvorim jedan i naravno napunim, a kada ga "prepunim" kako da ga praznim. Da budem konkretniji za to je potreban americki racun tj. americka kartica kako doci do nje. Koliko offshore pomaze u toj prici. Da li postoji neki offshore koji netreba da se obnavlja. Da li je britanska varijanta isplativa ako bi neko hteo da putuje malo po svetu a nema neki znacajniji pasos. Toliko za sada nadam se da se da cete davati direktne odgovore. Unapred HVALA.
 
Odgovor na temu

Milan Stojanovic
Vlasnik Agencije za poslovne usluge

Član broj: 92160
Poruke: 444
*.abakusbp.net.



+1 Profil

icon Re: Offshore kompanije [objedinjena tema]13.05.2007. u 00:59 - pre 205 meseci
Mislim da ti je britanska firma isplativija.Ali do određenog iznosa prihoda...
Jedina obaveza je vođenje knjiga i predavanje završnog.
V E L I K O
J E
P R E I M U Ć S T V O
N E
B I T I
J E D N O L I K
___________________________________________________________________

OV SM
LA PK
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Offshore kompanije [objedinjena tema]

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 103389 | Odgovora: 224 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.