Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hiren's Boot CD i nelegalni softver

[es] :: Windows aplikacije :: Hiren's Boot CD i nelegalni softver

[ Pregleda: 6790 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 00:56 - pre 222 meseci
Pitam se ja, a pitam i moderatore i "forumase" da li se rasprava i pitanja o Hiren's-u i slicnim programima kosi sa pravilom o krekovima i linkovima do istih, odnosno ako se u temi ne pojavljuje ni link do nekog kreka ni putanja odakle mozemo da skinemo neki ilegalni program, da li to iskljucuje i postavljena pitanja o radu tog programa. Smatram da nacin kako je neko dosao do nekog programa nije stvar za ocenjivanje, ako taj neko ne upucuje nedvosmisleno i direktno druge da program skinu sa nelegalne lokacije, vec samo pita ili odgovara na pitanja u vezi tog programa. Uostalom, kako da znamo da li su Windows, MS Office i ostali programi o kojima ovde pricamo nabavljeni legalno, a ipak su tema mnogih postova.
Sta mislite o tome?
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 01:33 - pre 222 meseci
Citat:
Uostalom, kako da znamo da li su Windows, MS Office i ostali programi o kojima ovde pricamo nabavljeni legalno, a ipak su tema mnogih postova.

Ovo je vec zamena teza, posto programi koji se nalaze na hiren cd-u nikako nisu legalno inkorporisani na isti, da je tako autor bi na svom sajtu stavio na download isti.

Sto se tice razgovora o istom bez linkovanja ka downloadu, za sada se sme, mada je i to diskutabilno. Ocekujem da ce se ova dilema uskoro razresiti.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 01:54 - pre 222 meseci
OK, prihvatam da se radi o nekim programima koji su (da li?) ilegalno integrisani u Hiren's Boot CD, ali sta je sa onima koji su besplatni? Da li zbog toga treba bataliti raspravu o celoj stvari? Uostalom, ovde na forumu najvaznija je edukacija, zar ne? A da li je autor pomenutog CD-a mozda kupio sve te programe? To sto ih on bez dozvole distribuira je problem vlasnika licenci tih programa i njega licno, a ne nas. I, mi ovde izgleda sankcionisemo umece i vestinu autora CD-a da spakuje jednu korisnu integrisanu alatku, kada ne podrzavamo download iste, a zmurimo pred pitanjem sta sa drugim softverom o kome diskutujemo. To je kao da necemo da pricamo o tome kako radi neki virus ili slicni programi, jer su nelegalni.
Da se razumemo, ovo je samo zanimljiva rasprava na tu temu, ne zelim da branim stav da treba nabavljati ilegalni softver (a ne zelim ni da ga napadam, stav, mislim).
Sta ostali misle o tome?
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 02:12 - pre 222 meseci
Ti bi trebao da razgranicis sta je legalno a sta ne, sve i da je kupio sve te programe (samo me zanima gde je kupio verziju windowsa koju trpa u zadnje vreme na cd) nije kupio pravo da ih kompiluje na cd i rastura po internetu.
Citat:
To sto ih on bez dozvole distribuira je problem vlasnika licenci tih programa i njega licno, a ne nas.

O da itekako je nas problem sve dok se radi po Pravilniku za korisnike.
Preporucujem ti da ga detaljno proucis.
Hm da li treba da napomenem da postoji i Zakon?

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 17.12.2005. u 03:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 02:41 - pre 222 meseci
Koliko ja znam, Hiren Boot CD nije besplatan program, već se za njega plaća licenca. Ne bih se upuštao u raspravu da li autor tog fantastičnog paketa ima pravo da freeware programe stavlja na CD, ako su freeware verovatno ima to pravo.

Uostalom, ovo je zemlja Srbija tako da ne treba da te uopšte zabrinjavaju te stvari.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 03:05 - pre 222 meseci
Kakav crni freware, ne pricamo mi ovde o tom delu vec o onom koji nije free.
Ko placa licencu za Hiren?
Kosta informisi se malo.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 17.12.2005. u 14:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver17.12.2005. u 07:13 - pre 222 meseci
Hajde da resimo celu pricu.

Hiren's Boot CD je ilegalan zbog aplikacija koje su bez licence integrisane. Znaci, nije delimicno ilegalan jer to i ne moze biti (ili je legalan ili ne).
Sto se tice argumenta da zakon krsi samo ditributer piratizovanog materijala a ne i korisnik to nije tacno.
Windows, Word... su legalni programi. Ne mozemo znati da li je korisnik platio licencu. Mozda jeste, mozda nije. Ali, H'sBCD je uvek ilegalan. Osim za mozda za njega samog ako je platio sve te programe. Cak i ako bi bilo kako Kosta kaze, da se placa licenca za taj CD, razmena linkova za download je opet u suprotnosti sa pravilnikom.

Ostavlja se za sada otvorena mogucnost rasprave o samom programu (sta sadrzi, kako se koristi i sl.). To vazi za sada, ali ne znaci da nece biti ukinuto sutra, za mesec, godinu ili pet godina.
Davanje, potraznja, razmena itd. linkova za download, CD-ova i sl. je zabranjena (ne, nema ni "traba mi link, dajte na PP").



Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Uostalom, ovo je zemlja Srbija tako da ne treba da te uopšte zabrinjavaju te stvari.


Ne, ovo nije Srbija, ovo je Elitesecurity i ovde vaze pravila koje odredjuju vlasnik i ES tim (a koji ce biti u skladu sa zakonom jer vlasnik i ES tim tako hoce). I da jeste, to sto pises ti nece proci. Sta mislis koliko ljudi na ES-u nije iz Srbije (ili jeste iz Srbije ali ne zivi u njoj).
Nemoj ni pokusavati da tu besmislicu promovises ovde.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 17.12.2005. u 08:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Iksi
ivan Kostov
koordinator informatickog centra za
slepe, Medicinska skola
Beograd

Član broj: 44520
Poruke: 1558
*.com
Via: [es] mailing liste

ICQ: 2147483647


+12 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver18.12.2005. u 20:02 - pre 222 meseci
Pozdrav! Gorane mislim da si pogresno shvatio sta je covek hteo da kaze.
Mislio je na to ako se ipak na ceo taj paket placa nekakva licenca autoru da
li on ima pravo da tu stavlja free sofware jer je to vec koriscenje
besplatnih programa u komercijalne svrhe sto naravno nije dozvoljeno.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver18.12.2005. u 22:21 - pre 222 meseci
Ne placa se nikakva licenca "autoru". Svaki program ima EULA u kom je izricito navedeno sta se sme a sta ne.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 18.12.2005. u 23:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver18.12.2005. u 23:37 - pre 222 meseci
Kad ste već načeli temu, mislim da je red da se poimenice navedu koji si ti programi koji su ilegalno stavljeni na Hiren Boot CD, pošto ja lično nikad nisam imao taj paket, pa to ni ne mogu da znam.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Hiren's Boot CD i nelegalni softver18.12.2005. u 23:45 - pre 222 meseci
Imas to nekoliko tema nize, ceo spisak pa pretrazi net i vidi koji su free a koji ne.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows aplikacije :: Hiren's Boot CD i nelegalni softver

[ Pregleda: 6790 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.