Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trenutak istine: "Some just suck less" :)

[es] :: Advocacy :: Trenutak istine: "Some just suck less" :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 17979 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 06:59 - pre 233 meseci
Ne bih da se uključujem u besmislenu raspravu, ali samo da pomenem da se u mnogim modernim Linux distribucijama koriste GUI package management alati, i programi intaliraju sa par klikova mišem. Provereno.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 09:43 - pre 233 meseci
Citat:
degojs: Pa šta se onda čudiš što ti ljudi imaju problema (sa Windowsom)? Misliš da bi sa nekim drugim OS-om imali manje? Garantujem ti da bi te zvali više.

Mislim da bi imali manje problema. Ne bi imali problema sa virusima, sa nestabilnošću, ne bi mogli da brisanjem nekog kritičnog fajla sruše cijeli sistem. Povremeno bi me nazvali da im kažem kako se radi to i to.

Citat:
degojs: I kad platiš automobil, ako odlučiš da umesto dizela sipaš vodu, mora to tako da radi, a?

Ipak sam očekivao smisleniji odgovor...

Citat:
Emilio Ranchez: Zaključak: ukoliko neko zna da vodi računa o svom NT/2k/2k3/XP sistemu, on će raditi savršeno. Neko ko ne zna da održava svoj win sistem, sumnjam da bi se snašao u linuxu.

Upravo ono što sam rekao.

Citat:
mrkidivx: Da samo što će se neko ko nema pojma o računarima pre prilagoditi windowsu nego linuksu.
Šta je lakše kad instaliraš neki program da klikneš dva puta mišem i instaliraš ili da se maješ kucanjem nekih komandi?

Mislim da neki poslovi i nisu za običnog korisnika (instalacija OS-a, programa, podešavanje mreže i sl.). Mnogi ljudi ne žele da se bave računarima, već samo žele da koriste računare za obavljanje nekih poslova. Ali pošto Win treba svako malo reinstalirati, onda i Win instalacija mora biti takva da je svako može napraviti. To što su mnogi navikli da instaliraju Win, 1000 programa (besplatnih), podešavaju mrežu, to ne znači da to tako treba da bude.
Takođe, mislim da neko ko nikad nije sjeo za računar će se jednako brzo prilagoditi i na Win i na Lin.

Citat:
random: Ne bih da se uključujem u besmislenu raspravu

Nisam ni ja mislio, ali je zabavno.
Zanimljivo je vidjeti kako neki sebe uvjeravaju da je Windows bolji/sigurniji/stabilniji sistem.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 11:10 - pre 233 meseci
Citat:
Mislim da neki poslovi i nisu za običnog korisnika (instalacija OS-a, programa, podešavanje mreže i sl.)


Što, pa evo na primer moja sestra od ujaka koja ranije nije imala pojma o kompjuterima
vrlo brzo je shvatila reinstaliranje windowsa, instalacije i deinstalacije programa, a bome naučila je i neke tweakove u windowsu.Pitam se samo da li bi isto to ukapirala i sa linuksom.




Citat:
To što su mnogi navikli da instaliraju Win, 1000 programa (besplatnih), podešavaju mrežu, to ne znači da to tako treba da bude.


A zašto da ne.Zar treba te stvari mistifikovati?
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 11:19 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx: A zašto da ne.Zar treba te stvari mistifikovati?

Zato što (ponavljam) neki ljudi žele samo da koriste računar u obavljanju nekih poslova, a ne da se bave administracijom sistema. To su oni obični korisnici o kojima govorimo.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 11:26 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx:
Što, pa evo na primer moja sestra od ujaka koja ranije nije imala pojma o kompjuterima
vrlo brzo je shvatila reinstaliranje windowsa, instalacije i deinstalacije programa, a bome naučila je i neke tweakove u windowsu.Pitam se samo da li bi isto to ukapirala i sa linuksom.


Pa ako ne bi shvatila..onda no offence tvoja sestra je ispodprosecne ineligencije.
Milioni ljudi sirom sveta shvate kako se to radi a obicni su korisnici, nisu programeri, sysadmini i sl.

Prema tome...
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 12:01 - pre 233 meseci
Mislim da niste shvatili suštinu.

I ona je sasvim običan korisnik pa je eto bez problema to ukapirala.Vic je u tome da sa linuksom ne bi bilo tako.Složićete se da nema ničeg lošeg u tome da sasvim običan korisnik sam može da rešava te stvari (preinstalacija OS-a, razna instaliranja itd.)

Opet, ukoliko linuks želi da poveća svoj udeo kod desktop korisnika mora mnogo više poraditi na svom pojednostavljivanju.

Iz vaših postova se da zaključiti da linuks nije ni namenjen običnom desktop korisniku.Stoga i ne treba da čudi odnos koji valda između wina i linuksa na tom tržištu.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 12:07 - pre 233 meseci
Ajmo jovo nanovo....sta znaci opet obican desktop korisnik?
Ja znam gomilu ljudi koji su obicni desktop korisnici a koriste Linux.
Nisu ni programeri, ni administratori vec rade obicne poslove.
Ali su se ljudi eto potrudili da shvate totalno drugaciju koncepciju rada zato sto su prednosti mnogo vece nego mane i sad uzivaju.

 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 12:28 - pre 233 meseci
Pod pojmom običan korisnik podrazumevam totalnog početnika u svetu računarstva koji je eto nešto priučio da bi mogao uopšte da koristi računar za neke svoje potrebe.Te potrebe mogu biti raznorazne; nekima su to samo igre, drugima da vrše obradu
teksta, i sl.O takvim korisnicima govorim, dakle o ljudima koji su u svet računarstva krenuli od 0.

Da li zaista misliš da će takvom korisniku biti lakše da se snađe u linuksu?
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 12:58 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx: Pod pojmom običan korisnik podrazumevam totalnog početnika u svetu računarstva koji je eto nešto priučio da bi mogao uopšte da koristi računar za neke svoje potrebe.Te potrebe mogu biti raznorazne; nekima su to samo igre, drugima da vrše obradu
teksta, i sl.O takvim korisnicima govorim, dakle o ljudima koji su u svet računarstva krenuli od 0.

Da li zaista misliš da će takvom korisniku biti lakše da se snađe u linuksu?


Pa zasto si ubedjen da obican korisnik, ne moze da se snalazi sa linuxom, provrti malo stare teme cak bio sam veliki predmet zezanja kada sam jednoj svojoj ortakinji instalirao linux, a to je njoj bio prvi operativni sistem, znaci devojka nije videla windows uopste :) u pitanju je bio neki mandrake 8.x koliko me pamcenje dobro sluzi. I devojka se snasla poprilicno dobro namesten joj je bio kde na srpski jezik tako da je prvi kontakt sa kompjuterom bio nekako bezbolniji. Danas nakon par godina linux je jos vise napredovao na desktop-u po pitanju kvaliteta i lakoce koriscenja. Druga stvar koja je jos bila od presudnog znacaja jeste i cinjenica da je KDE tada velikim delom bio preveden na srpski dok se kod XP-a o tome jos uvek samo sanjalo i danas po pitanju lokalizacije programa na srpski jezik unixi su u znatno vecoj prednosti u odnosu na windows jer je dalokeo veci broj programa lokalizovan.

Da rezimiramo kada kupujes kompjuter dobijes preinstaliran operativni sistem sa podesenim drajverima i sve bude namesteno da radi bilo da je u pitanju windows ili linux. E sada tvoj pogled na svej je koliko vidim sledeci kazes da ne znas mnogo o kompjuterima, a koliko znamo dobio si racunar sa preinstaliranim Windows-om i navikao si da radis u njemu i zato ti linux izgleda tezak za koriscenje ili instalaciju, a ja sam spreman da vas Windowsase pozovem na neku vrstu dvoboja :) da nadjemo dve osobe koje nisu imale kontakt sa kompjuterima i da jednoj damo windows na instalira na klot masinu a drugoj damo da instalira linux, reci cete da je tesko naci dve osobe koje nikada nisu radile sa tim ali :) uvek mozemo da potrazimo negde po domu penzionera ;), pa da vas pitam da li ce neki deda uspeti da pre snadje sa nekim windowsom ili sa linuxom ?




 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.teleportgroup.net.



+17 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 13:06 - pre 233 meseci
@mrkidivx
Koji OS koristiš? Čudno mi je da piše samo OS: Windows (bez 3.x, NT, 95, 98, ME, 2000, XP, 2003, Dugorogi Prozodi (TM)). Da ne koristiš možda User Agent Switcher (a na Linuxu si ).


ontopic:

Ja sam nedavno počeo da koristim Linux, a inače se dosta dobro razumem u Win. Nakon početničkih problema vezanih za Soft Modem, podešavanja zvuka, i slično potpuno sam navikao na Linux. Win mi je ostao na HDD-u samo zbog toga što volim da s vremena na vreme odigram neku noviju igru.

Inače dosta prijatelja mi traže da im instaliram Linux (SuSE) da bi naučili i njega da koriste, i nakon početničkih problema i oni su dosta naučili da rade na njemu (napominjem da se oni ne razumeju mnogo u kompjutere - znaju da instaliraju programe koji im trebaju i drajvere za hardware).

Zanima me da li je iko pokušao da instalira Linux nekom početiku (pod "početnik" mislim na čoveka koji do sad nije imao kontakta sa kompjuterime), nego su to samo nagađanja tipa "šta bi bilo kad bi bilo".
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.teleportgroup.net.



+17 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 13:13 - pre 233 meseci
Nisam video Dejanovu poruku dok sam kucao prethodnu.

Slažem se sa njim o tome da je prvi korak podjednako težak u oba slučaja. U Linuxu možete da izaberete nakon instalacije bilo koji jezik (neki će reći da i za Win postoji dodatak za srpski jezik, ali on treba dodatno da se instalira :)), pa će se mnogo lakše snaći korisnici koji ne znaju engleski.

Inače mnoge user-friendly distribucije imaju mogućnost instaliranja programa u nekoliko klikova (analogija windowsovom Next->Next->Finish), tako da to može da obavi skoro bilo ko.
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 14:19 - pre 233 meseci
Dejane


Prvo nisam rekao da ne znam mnogo o kompjuterima već da ne znam mnogo o linuksu, tačnije rekao sam da sam ispod prosečni korisnik linuksa.Čisto faza isprobavanja.

Drugo računar nisam dobio sa preinstaliranim windowsom, ustvari to je bio moj bivši polovni komp koji sam kupio negde 99 godine i tada mi je prijatelj instalirao operativni sistem win 98.Od tada sam naučio ponešto.

Uzgred, toliko sam navikao na engleski da mi pravi sizifov posao pretstavlja kada neko ima win lokalizovan na srpski, a trebam da mu ispravljam greške.


Treće baš bih voleo da vidim taj dvoboj.Samo da win takmičar ne bude neki totalni senilko



KOLE89


Koristim trenutno windows server 2003 enterprise edition i da u pitanju je promena user agenta, nikakva filozofija testiram firefox pa sam se malo igrao sa podešavanjima.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 15:42 - pre 233 meseci
Citat:
Mislim da bi imali manje problema. Ne bi imali problema sa virusima, sa nestabilnošću, ne bi mogli da brisanjem nekog kritičnog fajla sruše cijeli sistem. Povremeno bi me nazvali da im kažem kako se radi to i to.


Rekoh već -- te priče o nestabilnosti Windowsa možeš da obesiš mačku o rep.

Samo ti instaliraj nekom Linux pa da vidiš koliko će ostati na istom. Koliko vidimo, Linux koristi nekih 1-2% ljudi i tu ste zakucani već godinama. Uz sve te navodne prednosti Linuxa, pa još cenu od $0, ipak bih očekivao da imate malo više korisnika. Javna je tajna da većina korisnika Linuxa ima Windows na drugoj particiji, a obrnuto nije slučaj. Tebi ostaje da vidiš zašto je to tako.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.teleportgroup.net.



+17 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 15:46 - pre 233 meseci
Citat:
degojs: Javna je tajna da većina korisnika Linuxa ima Windows na drugoj particiji, a obrnuto nije slučaj. Tebi ostaje da vidiš zašto je to tako.

Zbog igara i softvera koji ne radi na Linuxu. Ali čim Adobe i ostale veće kompanije počnu da prave programe za Linux, on će dobiti mnogo više korisnika.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 15:54 - pre 233 meseci
Ma tu priču slušamo već 10 godina. Usput, zaboravio si da pomeneš podršku za hardver kao i TONU aplikacija koje na Linuxu jednostavno ne postoje. Pre smo pričali o tome, da sad ne ponavljamo..

Dakle, moraćemo prvo da sačekamo da se to desi.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.03.2005. u 17:05 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 16:04 - pre 233 meseci
Citat:
axez:
Ja znam gomilu ljudi koji su obicni desktop korisnici a koriste Linux.


Ma ludilo koliko ljudi koristi linux.. :)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.teleportgroup.net.



+17 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 17:08 - pre 233 meseci
U prošloj godini je mnogo svetskih institucija prešlo na Linux. Sada će proizvođači hardvera imati razloga da pišu drajvere za Linux. Kada bude boljih drajvera nestaće jedan od glavnijih nedostataka Linuxa. Kada proizvođači softvera budu videli da postoji tržište i na Linuxu, počeće da pišu aplikacije i za njega.

Znam da zvučim kao svi ostali, ali verujem da će se ovo desiti negde do 2008. Još ako se tome doda legalizacija, mnogi će preći na free rešenja.

Takođe zaboravljate da je broj korisnika izražen u procentima, a kako se broj kompjutera stalno povećava, ako nema novih korisnika onda bi procenat trebao da padne, ali se stalno održava na tih "tričavih" 2-3%.

U vezi procenata - IE koristi oko 90% korisnika, da li to automatski znači da je on najbolji browser? FireFox i Operu zajedno koristi oko 5% korisnika, a oni su mnogo bolji od IE-a. Nije sve u procentima, ima nešto i u kvalitetu (upravo sam smislio moj novi signature ).
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 17:25 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx: Dejane
Prvo nisam rekao da ne znam mnogo o kompjuterima već da ne znam mnogo o linuksu, tačnije rekao sam da sam ispod prosečni korisnik linuksa.Čisto faza isprobavanja.


Pa neke stvari na koje si navikao pod windowsom prosto receno ne moraju da budu pravilo primera radi zasto onaj krstic u gornjem desnom mora da oznacava zatvaranje prozora, i zasto npr ne moze da bude u gornjem levom delu prozora, po vasim pricama ako je u gornjem levom delu i kruzic umesto krstica onda to ispada ne funkcionalno i neprakticno zato sto vi niste tako navikli. Sto opet ne znaci da opisano resenje nije podjednako funkcionalno, ali u vasim ocima to izgleda kao nefunkcionalno.

Ja iskreno receno imam problema kada sednem na windows masinu jer mnoge stvari se ne nalaze tamo gde sam navikao da budu u KDE-u. Pa mi treba jedno 10-15 minuta da se priviknem na razliku i ti sa druge strane ako ne koristis linux svakodnevno osecas iste probleme verovatno.

Citat:
mrkidivx:
Drugo računar nisam dobio sa preinstaliranim windowsom, ustvari to je bio moj bivši polovni komp koji sam kupio negde 99 godine i tada mi je prijatelj instalirao operativni sistem win 98.Od tada sam naučio ponešto.


Pa opet se vracamo na pricu da si kao pocetnik dobio preinstaliran operativni sistem tj nisi se mucio sam da ga instaliras i podesavas.

 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 17:53 - pre 233 meseci
Citat:
Pa opet se vracamo na pricu da si kao pocetnik dobio preinstaliran operativni sistem tj nisi se mucio sam da ga instaliras i podesavas.


Tačno, ali sam zato već par dana kasnije SAM preinstalirao sistem.Nikoga nisam davio pitanjima.

Teško da bih to tada uradio sa linuksom.

I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)05.03.2005. u 19:07 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx: Tačno, ali sam zato već par dana kasnije SAM preinstalirao sistem.Nikoga nisam davio pitanjima.

Teško da bih to tada uradio sa linuksom.

Kada si prvi put čuo za Linux (ili neki dr. OS) koliko dugo si već koristio Windows?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Trenutak istine: "Some just suck less" :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 17979 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.