Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trenutak istine: "Some just suck less" :)

[es] :: Advocacy :: Trenutak istine: "Some just suck less" :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 17995 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)06.03.2005. u 14:00 - pre 233 meseci
Citat:
tdjokic: A tamo pishe: "Pardon, Dragi Tata vas je malo zezno!" E, sad, ja treba da ti verujem ono sto kazes za Linux, Windows, za softver, hardver, za procenat korisnika Linuxa? :-) :-)


Hehehe, Apple me je zeznuo. Mislio sam na ovaj:

http://www.apple.com/imac/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)06.03.2005. u 14:41 - pre 233 meseci
Citat:
Dragi Tata: Hehehe, Apple me je zeznuo. Mislio sam na ovaj:

http://www.apple.com/imac/

Ma OK, shvatio sam ja, ali nisam mogo da odolim :-) . Inace, racunarce je stvarno strava! Medjutim, pretpostavljam da ti treba eksterni cdrom a mozda jos po nesto, pa to malo kvari utisak, ali je i dalje ludnica.

Edit: sad sam se ja zezno - ima i cdrom, uffff.........
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

byM4k5

Član broj: 22363
Poruke: 428
*.dialup.blic.net.



Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 00:55 - pre 233 meseci
Citat:
henrik: Blago tebi.


Hoces da se mijenjamo?

Citat:
henrik: Evo, muku mucim sa shitwareom koji mi je Adobe ubacio.


Evo, meni je mnogo poznatija firma [Microsoft] ubacila bas iskreno Shitware od Software, Internet Explorer i Windows Media Player. Prvi zbog nedostatka modernih karakteristika Browser-a, a ovaj drugi, skoro kad god sam mu dao sansu, zaglavio se. Toliko o testiranju...

Citat:
henrik: A onaj AutoCAD, mmmjbm, zapleo mi se u registry, ne mogu da ga isteram.


A taj AutoCAD, zapleo se medju korisnike, skoro svaki kompjuter ga obavezno ima.

Citat:
degojs: Hahahah, softver na Windowsu trecerazredni. Pa ovo je stvarno smesno :)


Fino sam napisao "Bar pola".

Citat:
degojs: Da ne pominjem da citave kategorije softvera jednostavno ne postoje na Linuxu.


Bas ste cudni. Ovamo govorite da Windows ima "tonu" software-a, a ono ima nekoliko primjeraka Software-a kojeg koristi ~1% Windows korisnika. Nesto propustio?

Citat:
degojs: Na kraju, sta treba, svi da budu neki IT majstori? Pa po toj logici i Solaris, FreeBSD i OpenBSD su super desktop sistemi.


Nisi me shvatio ili nisi htio. Necu sad da objasnjavam.

Citat:
degojs: Nista od toga nece da ti bude instalirano po difoltu uz Windows. Sa druge strane, svaka popularna linux distribucija nakrka ti po difoltu toliko smeca


A IE i WMP, kojeg sam gore spomenuo?

Citat:
degojs: Bilo koji komercijalni softver ili od poznatije firme, kako je Nebojsa vec primetio, nema problema sa ovim o cemu ti pricas (spyware i slicno).


Da, upravu si, ali sta cu ja da radim eto sa nekim Spywareless Software-om za arhitekturu? Da mi stoji za ukras? Da mi sakuplja digitalnu prasinu? :)

Citat:
degojs: Niko tebe ne sprecava da ti instaliras neko smece.


Istina, niko me ne sprecava, ali sto se muciti sa tamo nekim smecem, kada sigurno ima neko bolje "smece", koje mi pruza ugodniji i produktivniji rad.
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.ptt.yu.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 01:14 - pre 233 meseci
Citat:
Evo, meni je mnogo poznatija firma [Microsoft] ubacila bas iskreno Shitware od Software, Internet Explorer i Windows Media Player. Prvi zbog nedostatka modernih karakteristika Browser-a, a ovaj drugi, skoro kad god sam mu dao sansu, zaglavio se. Toliko o testiranju...


Niko te ne bije po ušima da ih koristiš. Imaš tonu alternativa za dž.

Citat:
A taj AutoCAD, zapleo se medju korisnike, skoro svaki kompjuter ga obavezno ima.


? Kome treba, taj ga ima. Nekako mu to dođe logično.

Citat:
Da, upravu si, ali sta cu ja da radim eto sa nekim Spywareless Software-om za arhitekturu? Da mi stoji za ukras? Da mi sakuplja digitalnu prasinu? :)


Voleo bih sad da mi navedeš top aplikaciju iz bilo koje oblasti da je ima za Linux, a ne postoji ili nema ekvivalent za win. Ali baš top, ne zamenu.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 01:23 - pre 233 meseci
Citat:
A taj AutoCAD, zapleo se medju korisnike, skoro svaki kompjuter ga obavezno ima.


Ma pričaj nam kako se Linux zapleo među korisnike... Pa verovatno ima više instaliranog AutoCAD-a nego te kupusare. Da još napravimo poređenje "samo Windows" vs "samo Linux" (tj. ljude koji imaju oba sistema ne brojimo), pa onda bi kupusara bila na nivou greške, što i ovako jeste..

Citat:
Istina, niko me ne sprecava, ali sto se muciti sa tamo nekim smecem, kada sigurno ima neko bolje "smece", koje mi pruza ugodniji i produktivniji rad.

Ma.. mogu i ja tako da pričam bajke. Da kupusara i kupus na njoj pruža te prednosti, pa ko bi kupovao i Windows i AutoCAD? Ni jedno nije besplatno. Ne vidim ih nešto (kupusaru i kupus).. otkud znam, možda nismo na istoj planeti?


Inače, evo, ovih dana ću da radim taksu.. da vidimo šta se nudi: QuickTax i TaxWiz. Prodaju se na kilo. Ima li to za kupusaru? Čini mi se da za Mac postoji verzija, pored Windowsa.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 01:50 - pre 233 meseci
Citat:
A IE i WMP, kojeg sam gore spomenuo?


Najbolje da dobijemo OS bez ikakvog web browsera i bez medija plejera. E to je sistem i po. Kao onaj Red Hat Linux 9 što sam onomad probao, nije mogao ni mp3 da pušta po difoltu. To je super za korisnike.

I reče ti čovek lepo, na Windowsu imaš izbor. Ja lično ne koristim WMP, nego WinAmp, stvar navike valjda. Kad MS uradi takvo što, onda trčimo na sudove i plačemo kako MS uništava konkurenciju. A ako ne ubace sve to, onda kukamo što nema. Pazi, ako hoćemo Firefox, treba da ga instaliramo. Gde ja da skinem ili kupim QuickTax ili TaxWiz za Linux? Ozbiljno pitam, ima li negde, nisam ni proveravao?

O zaglavljivanju WMP kod tebe.. šta da ti kažem osim da nisi ubedljiv: trebao si da napišeš da ti se pojavio BSOD kad si ga pokrenuo.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 03:07 - pre 233 meseci
Citat:
Evo, meni je mnogo poznatija firma [Microsoft] ubacila bas iskreno Shitware od Software, Internet Explorer i Windows Media Player. Prvi zbog nedostatka modernih karakteristika Browser-a, a ovaj drugi, skoro kad god sam mu dao sansu, zaglavio se. Toliko o testiranju...



Ja stvarno ne želim da budem maliciozan, ali kako to da uvek linuksovci imaju neke probleme sa windowsom?

Ni ja lično ne koristim WMP ali kad god sam ga koristio nikad nisam imao problema.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 05:43 - pre 233 meseci
Citat:
A IE i WMP, kojeg sam gore spomenuo?


E da, skoro da zaboravim :)

Ako živiš u EU, uskoro ćeš imati i Win bez WMP. Što se IE tiče, ebi ga, kasno Marko na ... bla bla.

Naravno, niko te neće sprečavati da nam kažeš kako ta verzija Windowsa nema ni medija plejer :)

Baš će biti interesantno da posle uporedimo kako se u EU prodaje Win sa i bez WMP. Pa da vidimo ima li smisla tolika kuknjava ili ne, oko toga. Šta znamo, možda Win-WMP bude hit. Sudeći po vašim iskustvima sa WMP, mora da će ova verzija biti mnogo tražena, zar ne? Živi bili pa videli.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 08:43 - pre 233 meseci
Citat:
Citat:
degojs: Hahahah, softver na Windowsu trecerazredni. Pa ovo je stvarno smesno :)


Fino sam napisao "Bar pola".


Zato je na Linuxu bar 90% softvera petorazredno. Ako se "gZshlja 0.1.304 alpha / CVS - EXPERIMENTAL" uopste moze i nazvati softverom a ne necijim sandboxom :)

Naravno, razliku izmedju "proizvoda" i "projekta" ne zelim ni da objasnjavam, posto verovatno vecina sagovornika sa linux strane nece hteti da razume.

Cifre su neumoljive, kad Linux bude imao market share od 30-40% na desktop/workstation polju, moci cemo da pricamo nesto. Do tada - sod off.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 11:00 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx: Ja stvarno ne želim da budem maliciozan, ali kako to da uvek linuksovci imaju neke probleme sa windowsom?

Odavde zaključujem da "nelinuksovci" nikad nemaju nikakve probleme sa Win...

Čini se da je ovaj forum namijenjen za svađu, a ne za advocacy. Najbolje se pozivati na to kako je malen broj korisnika Linuxa, nazvati ga kupusarom i poluproizvodom i "dokazati" kako linux sucks.
To što je procenat korisnika linuksa malen nije nikakav pokazatelj kvaliteta (pokazano na primjeru IE).
To da je poluproizvod - jeste, ali je taj poluproizvod daleko kvalitetniji od još većeg poluproizvoda Windowsa. Da je Win poluproizvod pokazuje potreba za stalnim Win Update-om, zakrpama i sl. Neke zakrpe se pojave nekoliko dana nakon objavljivanja SPn.
Toliko o Win kako gotovom proizvodu.

Pozdrav.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 11:09 - pre 233 meseci
Citat:

To da je poluproizvod - jeste, ali je taj poluproizvod daleko kvalitetniji od još većeg poluproizvoda Windowsa. Da je Win poluproizvod pokazuje potreba za stalnim Win Update-om, zakrpama i sl. Neke zakrpe se pojave nekoliko dana nakon objavljivanja SPn.
Toliko o Win kako gotovom proizvodu.


Sure, daleko je lakse reci "Uredjaj XXXX nije podrzan" a onda dodati kako su ti uredjaji lame i kako nisu profesionalni i kako linux ne podrzava win-igracke.

Takodje je lakse reci "a, sorry, softverski paket xxxx ne radi sa kernelom x.xx, uzmite source code i promenite glibc, a zamenite i sistemske pozive na... pa ce proraditi"

I tako linux savrsen - ne treba ti apdejt uopste :-) Ej, imam novosti za vas - ni MS-DOS 6.22 ne trazi apdejt, poslednja stable verzija je iz 1993 ... radi savrseno, a za sve ostalo su krive aplikacije :)

Smesno. I onda posle svega toga navedenog gore reci za Windows da je poluproizvod... ma da, sigurno - zato i zaradjuju 2 milijarde dolara mesecno na poluproizvodima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
213.244.197.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 13:06 - pre 233 meseci
@Not now, John!

Ja uopšte nisam rekao da ljudi koji koriste windows nemaju uopšte problema sa istim.
Ja sam samo rekao da ja nisam imao problema sa WMP, a moja obzervacija da linuksovci često imaju probleme sa windowsom se odnosi na to da možda dotični slabije poznaju windows.
Evo ja naprimer imam vrlo skromno znanje linuksa pa se često može desiti da je neispravan rad moja krivica.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 14:07 - pre 233 meseci
Citat:
mrkidivx: Ja uopšte nisam rekao da ljudi koji koriste windows nemaju uopšte problema sa istim.

Rekao si već dvaput na ovoj temi: "kako to da linuksovci stalno imaju neke probleme sa Win.".
Ako ja koristim Lin to ne znači da Win poznajem manje od Linuxa. Rekao sam već da Windows koristim od kad postoji i mislim da ga prilično dobro poznajem. Štaviše, poznajem ga bolje od linuksa.
Ali, eto, ja sam komunista, utopista i sl. pa čisto iz inata koristim Linux, jer volim da me zovu hakerom.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.03.2005. u 06:39 GMT+1]
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 21:16 - pre 233 meseci
Hehehe, degojs i dinke će imati pune ruke posla ovde.

tdjokic: Ozbiljno, zašto koristiš Linux? Nekako iz tvojih postova mi se više čini da ti je to hobi - istražuješ distribucije i tako to.
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)07.03.2005. u 22:11 - pre 233 meseci
Citat:
ventura: Moja greska...

Ipak Linux administratori mogu da zaradjuju pare... (Samo je pitanje u kojim firmama i dokle, jer kad menadzment shvati koliko se para baca na te kupusare, letece i kupus i linux administratori napolje)...

Dakle Linux administratori kojima je opis radnog mesta da se staraju da kupusara radi... Znaci firma koji hoce Linux server mora da ima jednog fulltime kupusara koji ce da odrzava sve to...


Sta bi sa onik likom iz Slackware-a, odrastao covek, ceo svoj zivot poklonio linuxu i stvorio Slackware jednu od najpopularnijih distribucija, sta je bilo kad se covek razboleo, morao je bukvalno da moli za svoj zivot... Ne bi me cudilo da covek batali sve to jer je verovatno shvatio da je ceo zivot proveo u utopiji...



Interesantne tvrdnje. Stvarno cijenim tvoj intelekt ali stvarno misliš da si pametniji od:

mnogo OS developera i adminstratora
mnogo firmi koji rade samo sa Linux softwerom
mnogo firmi koji svoje hosting usluge pružaju isključivno na linuxu
i da ne nabrajam dalje.

Mislim, iz iskustva. Radio sam na sistemu od 50+ servera koji vrte aplikacije od koje sam neke i ja pisao i koje rade savrseno. Opterećanja su velika, ako ne i ekstremna i sve naravno radi. Mašine naravno održavaju dva administratora i nije bilo kvarova, bilo je "iskakanja" usred preopterećenja hardwera.

E sada kada to želiš da uradiš na windowsu šta dobiješ. Dobiješ to da treba da daš MSu 50x1000$ (mislim da je oko 1000, znači minimalno 1000) dolara za 50 licenci w2k li w2k3. Dobiješ da trebaš da daš još po 10x1000$ za MS SQL servere ili neke slične servise pisane za windows (u zavisnosti šta radiš). E sada naravno uz sve to moraš još da plaćač dva administratora. I naravno svojim developerima da kupiš MS DEV za po 4x500$.

Vidiš to sve košta puno para.

Tehnička službra. Molim te ventura, aj mi ti reci da imaš 20 haj produktiviti mašina i nemaš admina pa kada se sjebe zovneš tetu koja ti diktira a ti kucaš.
Uviđaš li apsurd?

Ja to ponavljam svagdje, Win je ok, šta više ali Linux je takođe jako OK. Linux je stvarno za neke stvari jako dobar, i ako izneseš jedan dobar argument ja ću nastaviti ovu diskusiju.

Stvarno ne mogu da vjerujem da ti koji važiš za nekoh IT čovjeka, nekog ko prste stavlja direktno u IT i Ekonomiju možeš sebi da dozvoliš ovakve izjave.

Nadam se da dragi moderatori neće saključati ovu zanimljivu temu.

edit - degojs: izbačen nepotreban deo koji opet nije nego poziv na vatromet

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.03.2005. u 06:57 GMT+1]
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)08.03.2005. u 05:58 - pre 233 meseci
Ok, tema je očišćena. Ovo što je ostalo - mislim da može da se nastavi i na tu temu - zaposlenje i poslovi vezano za Linux i Windows UKOLIKO ne počne sa ličnim dobacivanjima.

Ventura,
nismo ovde da raspravljamo gde i ko šta radi prozivajući učesnike na temi i slično. Raspravljamo sisteme, a možemo i poslove vezano za njih, itd ALI ne na takav način. Ukoliko nastavimo tako - samo je pitanje kada će da pređe u nešto žešće, a i ovako je bilo već.. :) Jednostavno se uzdrži od takvog pisanja na tu temu - vidiš i sam gde to vodi. Jeste da u svojoj prvoj poruci nisi nikog konkretno imenovao, ali nakon te poruke sve je otišlo gde ne treba.


Idemo dalje lagano. Malo se zapucalo, a mrtvih nema :)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)08.03.2005. u 12:26 - pre 233 meseci
degojs je donekle u pravu, strasti treba smiriti i vratiti temu na pravi put.

Ne znam zashto se potencira toliko o "OS #1 sucks, OS #2 rocks" etc. Svi operativni sistemi imaju svoje prednosti i mane, neki manje, neki drugi vishe. Poenta i jeste da zadovolje odredjeni krug korisnika i pomognu im u lakshem radu itd (svrha rachunara kao sistema je upravo ta). Ne pljujem po windows-u, ali meni lichno linux odgovara za onaj deo posla kojim se bavim. Tako neshto ne bih mogao da izvedem u windows-u, ili pak ne bi mogao sa tolikom funkcionalnoshcu i stabilnoscu (sad ochekujem pochetak flejma na ovu rechenicu).

Ali da ne bih lupetao, evo primer koji mi se deshavao dok nisam reinstalirao windows xp:

Pre 4-5 meseci sam kupio Mustekov PowerMust Office 650 UPS, UPS prosechnih performansi. Dobio sam CD sa drajverima i za linux i za windows. Uz drajvere sam dobio i neko parche softvera koji radi monitoring stanja baterije, jachinu napona itd. A onda se pojavio apsurd. Pri nestanku struje (program je nameshten da ugasi rachunar automatski u sluchaju da struja ne dodje u roku od 10 min) windows jednostavno NIJE hteo da gasi rachunar. Da, windows je setovan kako treba, imam ATX napajanje, i jednostavno mi nije jasno ZASHTO? Takodje, mnogo puta mi se desilo da taj program za UPS (ne secam se kako se zove, vishe ga nisam ni instalirao) pri startu windowsa nece ni da se POKRENE?!?!. A chekirana opcija "Start with windows...".

Napomenucu da CD ima drajvere i za linux, i na linuxu zaista nema problema. Jeste da trazhi instaliranu javu, ali radi.

E sad, korisnik windows-a bi ochekivao da mu program radi ako je kupio uredjaj i dobio drajvere na cd-u. Jer iskreno, meni je apsurd da mi UPS ne radi apsolutno funkcionalno na win-u, a da mi radi na linuxu.

PS. Mala zamerka moderatorima Advokacy-ja. Negde u pravilima sam prochitao da je zabranjeno nazivati windows Winblowz, Microsoft = Micro$oft itd... Mozhda greshim, ali vi konstantno nazivate linux KUPUSAROM (ili sam ja neshto pogreshno skontao?). Budite korektni i promenite ili pravila, ili ponashanje. Para ushi onima koji su zadovoljni operativnim sistemom koji se vama ne svidja.


Pozdrav.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)08.03.2005. u 15:32 - pre 233 meseci
@mkdsl

Da odgovorim na ovu tvoju zamerku. U poslednjih par nedelja nisam imao mnogo vremena da moderisem forum, tako da se dosta toga izdesavalo. Trenutno forum aktivno moderise degojs, koji je upravo user koji taj termin i koristi. U pravilima ne pise da je zabranjeno koristiti takve reci vec da takve izraze treba izbegavati.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)08.03.2005. u 16:13 - pre 233 meseci
Citat:
zabranjeno nazivati windows Winblowz, Microsoft = Micro$oft itd...

Ma, to je zafrkancija, to ne boli. Druga je stvar kad se kaze da se od Linuxa ne moze ziveti a ja znam da covek zivi od njega - e, to boli! Ne toliko zbog samog Linuxa a vise zbog neistine na forumu na kome i ja visim svaki dan.

Sto se tice mana Linuxa, hm... Uglavnom se govori da nekih programa nema za njega itd. nesto o sigurnosti. Problem sa programom se resi onog trenutka kad neko napise taj program. To je relativno lako. Takodje, programi koji nedostaju nisu namenjeni bas svakom korisniku, tako da to nije presudno za osvajanje desktop trzista.

Pravi Linux problemi su dosta sakriveni i o njima se retko govori. Nisam nikakav genije, samo sam sticajem okolnosti dosta pazljivo citao osvrte na razne distribucije, jer sam trazio odgovore na neka konkretna pitanja, pa sam primetio i nesto izmedju redova. Recimo, distribucije Mepis, Vector, Libranet, Xandros su do skoro bile strogo komercijalizovane distribucije, mada je taj trend u vidnom opadanju - nije bilo besplatnog skidanja njihovih ISO-a. Cak ni to nije glavno: glavna stvar koja im se zamera je da uzmu sve besplatne programe, naprave distribuciju, priloze neki svoj program za olaksavanje instalacije i odrzavanja sistema manje upucenim korisnicima a onda taj SVOJ program tretiraju STROGO PRIVATNO - ne daju sors za njega i slicno!

To je jedan od aspekata rasipanja resursa. Juce sam probao najnoviji Mepis 3.3 - stavis CD u cdrom i on poludi, stalno nesto snima na hdd-u i melje, melje, bez veze. To je jednostavno NEDOPUSTIVO! Istovremeno se razvija gomila skoro identicnih distribucija, a ceo taj rad nema za rezultat neki novi program nego samo razlicito pakovanje i instalaciju postojecih programa.

U Debian-baziranim distribucijama znam da podesim ADSL vezu. Opet juce, probam Vector (baziran na Slackware) - nema sanse, ne znam gde sam, totalno razlicito!

Pa onda recimo onaj biser da rpm jedne distribucije ne pasuju na drugu, koja takodje koristi rpm, ali svoj rpm. Ima takvih varijacija do besvesti. Za mene licno su to veliki problemi Linuxa. Od juce nabavljene 3 distribucije, proradila je samo jedna! E, pa .....
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Trenutak istine: "Some just suck less" :)08.03.2005. u 17:40 - pre 232 meseci
@tdjokic: U principu, mislim da je pogrešno govoriti o Linuxu kao operativnom sistemu. Svaka distribucija je poseban operativni sistem, mada dele dosta zajedničkih komponenti, ali su upakovane drugačije. To je jedan od problema sa kojima se proizvođači software-a susreću pri portovanju svojih aplikacija na Linux. Drugi problem je kratak životni vek verzija iste distribucije - npr RH9 smatraju maltene praistorijom a izašao je 2003; podrška je ukinuta 2004. Da li je taj životni vek dovoljan da se isplati razvoj i QA komercijalnog desktop softvera za RH9? Posebno ako se zna kolika je rasprostranjenost ovog OS-a i generalno očekivanje Linuxovaca da dobijaju besplatan software.

Da skratim, tehnički gledano Linux (kernel) je dovoljno dobar da se na njemu napravi dobar desktop OS, ali način na koje su skrpljene današnje distribucije je dobar samo za entuzijaste koji vole da "prčkaju" po svom OS-u i da ga doteruju po svom ukusu. Da bi Linux dospeo na desktop, potrebno je da jedna velika kompanija (Novel, IBM, Sun...) napravi OS koji bi više ličio na Mac OS X nego na današnje distribucije Linuxa: jedan DE, jedan wm, dobar instalacioni sistem, mogućnost da se sve (baš sve) obavi iz grafičkog okruženja bez komandne linije ili daleko bilo kompajliranja.

Današnje Linux distribucije su jednostavno previše fleksibilne. To odgovara hobistima i ponekad administratorima, ali ne ni desktop korisnicima ni proizvođačima komercijalnog softvera.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Trenutak istine: "Some just suck less" :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 17995 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.