Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 337199 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.blueisp.co.yu.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?22.01.2005. u 11:12 - pre 234 meseci
Al, znas ti Ivane moj :) zasto sam poredio Vojvodinu ( kao oblast, nedovoljno iskoriscenu obradivu zemlju ) i Japance (kao narod, vredan i snalazljiv, a ne Japan kao drzavu (kako ti kazes)) ?! Zato sto bi japanac deset puta bolje iskoristio teritoriju kao sto je Vojvodina. Namerno sam prikazao kontrast: Japancima je dovoljna i mala teritorija da od nje napravi visestruku dobit. Ali ja te Ivane ne kapiram zasto poredis velicinu Japana i Vojvodine, to nije svrsishoidno, ili meni tu nesto nije jasno (cemu poredjenje po velicini)
 
0

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?22.01.2005. u 16:41 - pre 234 meseci
Prvo, plata se ne daje, nego mora da se zaradi. Zastava ti je jedan od primera firme u kojoj se plata daje i deli se prema strucnoj spremi. Ali to se pre moze smatrati socijalnom pomoci i nema veze sa nijednom normalnom firmom. Uz to, siguran sam da ne postoji doktor nauka u Srbiji koji je zaposlen i ima manje od 30k platu, i ako postoji to je izuzetak i taj bi trebao da uzme taj svoj doktorat i pocepa ga pod hitno. Ti ljudi su oni koji bi trebalo da pokrecu ovu zemlju i ako sede u kabinetima i institutima i cekaju da im se udeli plata, onda ni toliko ne zasluzuju. Djubretari imaju dobre plate iz prostog razloga sto niko nece da radi taj posao. Usotalom ,eto resenja za legalan posao i platu od 300 evra, posto su konkursi za iste uglavnom non stop otvoreni. Licno bih bez problema taj posao radio ukoliko nemam znanja i umeca da na drugi nacin zaradim taj ili veci novac.

Normalno je da ako nisi zadovoljan platom, promenis posao. Ako mislis da ne mozes da napredujes u skladu sa svojim kvalitetima u firmi u kojoj radis, opet promenis firmu. Nije to smak sveta. Naravno, ukoliko se zajebes, pa pomislis da vredis vise nego sto tvarno vredis onda mozda i ne nadjes skorije posao ili ga nadjes za istu ili manju platu. To sto svako od nas misli da je najpametniji na svetu, to ne znaci da je to i puka istina.
Slozicu se da kod nas jos nije trziste radne snage razvijeno toliko da mozes lako da promenis posao, ali sam siguran da za ljude koji imaju dovoljno kvaliteta i hoce da rade nije problem da nadju posao za pristojnu platu. Znam da je plata od 20k u Srbiji na zalost dobra plata, ali to je upravo posledica cinjenice da u Srbiji ljudi ne vole da rade i nece da rade.

Licno sam radio u Zastavi posle zavrsenog fakulteta, i posle 2 godine mi je toga bilo vise nego dosta i dao sam otkaz, jer sam dobio ponudu iz druge firme. Nakon toga sam promenio jos 3 firme, a imam manje od 30 godina. Ne vidim sta je tu problem. Niko nikog ne bije po usima da radi za male pare. Uostalom, i plata se kreira na trzistu i niko nece da te plati vise nego sto mora. Tvoje je da se dokazes i da poslodavac bude svestan da mora da te zadrzi jer mu znacis.

A te price o Vojvodini i nasim prirodnim resursima su mit da nema veceg. Cinjenica je da je Vojvodina kao i vecina Srbije prilicno lose iskoriscena, ali to je upravo posledica fenomenalne politike koji su vodili raznorazni nasi doktori nauka, skolovani i uceni ljudi. Ali, upravo je prvi resurs koji neka drzava treba da ima, kvalitet ljudi, a mi se sa tim bas i ne mozemo pohvaliti. Da ne pominjem da je Srbija najprljavija i najruznija (ne kazem da ne moze da bude lepsa) zemlja koju sam imao prilike da vidim, sto ima veze upravo sa ljudima koji u njoj zive.
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 06:49 - pre 234 meseci
Brate otkad znam za to g**** od firme a) lose im ide b) kukaju na stranu konkurenciju. Njima treba dekretom zabraniti proizvodnju automobila. ;-)
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 06:56 - pre 234 meseci
Koliko se radnih mjesta moglo otvoriti za ove pare? Boze sacuvaj, ovo je pristojna cifra i na zapadu.


>Od 5. oktobra do danas, poreski obveznici Srbije dotirali su “Zastavu” sa oko 50 >miliona evra.

http://www.ekonomist.co.yu/magazin/em171/rr/rr2.htm

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 12:25 - pre 234 meseci
http://www.beta.co.yu/default....p;h=Home,sr&prikaz=1157701


On je naglasio da se poslovodstvo fabrike angažuje na daljem razvoju fabrike kroz privatizaciju i obezbeđenje većeg broja radnih mesta, dodajući da platforma za razgovore sa mogućim partnerima predviđa masovnije zapošljavanje, a ne otpuštanje radnika.


He, :-)

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 17:48 - pre 234 meseci
Ako cemo da razvodnimo diskusiju na temu Zastave, onda idemo u pogresnom smeru. Verujte mi Zastava je rupa bez dna. Nije bas sa druge strane jednostavno da drzava kaze necemo to da finansiramo dalje. Ipak je tu politika u igri i kad bi 30000 glasaca izbacio na ulicu i ukinuo im finansiranje imao bi velike probleme, pogotovo sto slicnih firmi kao sto je Zastava imas jos, a i pogotovo jer jos 70k ljudi radi u firmama koje rade maltene iskljucivo za Zastavu.
Ono sto je greska drzave je sto taj novac nije ulozila u podsticanje otvaranja novih firmi i samim tim radnih mesta i sto nije imala kontrolu nad tim sredstvima (ili da budem precizniji itekako je imala kontrolu :-) ) pa je recimo milion evra otislo samo kao uplata nekoj kvazi Ceskoj firmi koja je trebala da sprovede program restruktuiranja i koja nije nikad ni poslala svoje ljude u Zastavu ali je uredno naplatila fakturu. Takvih primera je cudo. Znaci, kinta od 50 milki evra recimo nije otisla u fabriku, nego delimicno u privatne dzepove, a delimicno u finansiranje neke kvazi proizvodnje koja tim jadnim ljudima daje iluziju da rade i da ne primaju socijalnu pomoc.
Da je moglo drugacije, moglo je ... ali to je vec druga, duga i tuzna tema koja moze da se obradjuje u posebnom topiku ako ste bas zainteresovani.
Takodje, treba znati da je fabrika automobila samo jedan deo Zastave i da se deo fabrika iz tog tzv holdinga itekako fino snasao, ali je zbog problema sa dugom Fiatu i zbog toga sto je ceo fabricki krug takav da se nema pojma sta je cije prilican problem privatizacija tih firmi. Taj problem je ostajao neresen godinama i sad je blizu resenja, mada postoji velika sansa da do resenja ipak ne dodje zahvaljujuci nasim bajnim i sjajnim ekonomskim ekspertima.
 
0

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 18:36 - pre 234 meseci
Da digresija od zanimljive rasprave, samo nisam mogao odoliti kad sam cuo da se zastava spominje, jednostavno nisam :-)

He..a ta firma iz ceske je neka fantomka..? :-)


Pozdrav.


Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
0

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 19:58 - pre 234 meseci
Firma jednog od ex-ministara da budem precizan....
A i ove godine su kao i svake pred novu godinu objavili da sredinom sledece godine objavljuju ime strateskog partnera... vec sam pomislio da su zaboravili to da urade ove godine :-)
 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 21:13 - pre 234 meseci
Citat:
djoca!: Nije bas sa druge strane jednostavno da drzava kaze necemo to da finansiramo dalje. Ipak je tu politika u igri i kad bi 30000 glasaca izbacio na ulicu i ukinuo im finansiranje imao bi velike probleme, pogotovo sto slicnih firmi kao sto je Zastava imas jos, a i pogotovo jer jos 70k ljudi radi u firmama koje rade maltene iskljucivo za Zastavu.

Baš je u tome i problem. Onaj ko bi rekao narodu istinu u oči, bio bi kažnjen od tog istog naroda na sledećim izborima. Narod više voli bajke i mitove od istine. Zato se i političari prilagođavaju njihovom "tržištu" i nude narodu ono što narod hoće da bi duže ostali na vlasti, a pri tom prave biznis sa strane u uslovima kada su privilegovani... Ja to zovem Hit&Run politka.

Branimir

 
0

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?23.01.2005. u 23:27 - pre 234 meseci
Slazem se sa tobom, ali je po meni to neresiv problem...to jest mislim da je bio resiv 2000-te i da je izgubljena sansa. Recimo, dobra stvar koja je uradjena uz mnogo muka te godine je slanje dela prekobrojnih na Zavod uz materijalnu nadoknadu od cirka 6-7 hiljada dok tamo sede. Ideja je bila da se ti ljudi ti prekvalifikuju i da u medjuvremenu (tj ovih proteklih 4 godine) nadju posao na drugom mestu. Kao ideju pozdravljam. Elem, u sta se to izrodilo.... naravno u to da su ti ljudi uglavnom dobili obuku za rad na racunarima (citaj 7 dana obuke Office + Internet) i recimo pocetni kurs engleskog. Naravno, ljudi koji su drzali te obuke su se razbili od para, a niko normalan nije ni mogao ocekivati da su ti likovi na ZZO-u (uglavnom kursisti sa 4 razreda osnovne koji su 70-ih i 80-ih dovozeni sa Kosova i dobijali stan i posao) imali ikakve koristi od toga. Posle 4 godine, retko ko je od tih ljudi nasao drugi posao, a cak je i dobar deo onih koji rade nesto na crno imao odlican razlog da svoj posao ne prijavljuje jer mu je pored crnih prihoda kapala kinta i sa strane.
Elem, ako drzava hoce da se bori sa tim problemom (kao sto nece, ali uzmimo da hoce) onda je potpuno logicno da proba da uradi sve da taj narod prekvalifikuje u zanimanja u kojima vidi buducnost, a koja ti ljudi teoretski mogu da rade. Ako pretpostavimo da se oni nece 'leba najesti od kucanja teksta u Word-u sve i da su to savrseno savladali za tih par dana obuke, ne vidim sto nisu mogli da budu upuceni na segrtovanje iz raznih zanata gde bi za godinu dana verujem naucili bilo koji zanat dovoljno da mogu da zive od njega. Ako uz to dodas obavezu pojavljivanja na takvoj vrsti segrtovanja i kaznjavas one koji se ne pojave oduzimanjem prava na materijalnu pomoc (jer imas opravdanje u cinjenici da cim ne ide na obuku, verovatn oradi na crno) imao bi sanse da napravis kintu. Recimo, ti u KG na primer imas centar za proizvodnju zenske obuce. Maltene sve sto se proda u Srbiji je proizvedeno u kucnom fabrikama u gradu i okolini i ti ljudi koji to drze non stop kubure sa nedostatkom kadra. Slicno je i sa krojacima, sa stolarima po fabrikama namestaja. itd.... Ono sto nikom ne treba su ljudi koji umeju jedino da zaviju sraf na kolima i popiju gajbu piva na dana. Problem je naravno sto politicari nemaju vremena od lopovluka da bilo sta rade po tom pitanju, niti volje jer bi im mozda takvi potezi unistili sansu da kradu i u ljudima koji bre nece da rade.
A evo jos jednog dokaza da ljudi nece da rade. Juce sam gledao neki prilog sa otprilike ovim informacijama. U Cacanskoj opstini, sezonski radnici koji dolaze iz Bugarske odnose godisnje milion evra. Istovremeno, u Cacanskoj opstini ima 16k ljudi na Birou. Ako pretpostavimo da jedno 2k ima neki fakultet pa da ih je sramota to da rade (koliko god je takav stav debilan ako vec nemaju posao ni od cega da zive) i ako pretpostavimo da polovina ostalih radi nesto na crno...ostaje 7k ljudi koji nece da rade. Da hoce, radili bi.... prosto i jednostavno.

 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.cust-adsl.tiscali.it.



+6455 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 18:21 - pre 234 meseci
Problem zastave ce se resiti jedino kada se nadje neki politicar koji ima muda pa sve te neradnike istera na ulicu, a tu lakrdiju od fabrike bagerima sravni sa zemljom, i umesto toga napravi lep travnjak... Bar da proizvodi malo kiseonika kad vec sa autima nemaju veze...

Ali posto takav politicar/vlada u skorije vreme nece doci, i svi se prosto takmice kakva obecanja ce da daju, kao da je to tek tako (a izgleda u srbiji jeste), onda ce nam situacija biti ovakva...
 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.blueisp.co.yu.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 19:14 - pre 234 meseci
Citat:
ventura:....a tu lakrdiju od fabrike bagerima sravni sa zemljom,

Bolje bi bilo da taj politicar ipak ne rusi postojecu firmu, vec da je obnovi tj. investira u nju, ali uz primenu radikalnih koraka. Najpametnije bi bilo da se osavremeni firma, zaposle strucni i vredni ljudi i pocnu sklapati ugovori sa poznatim evropskim i svetskim firmama i sto je najvaznije da konacno pocnemo da pratimo trend, jer se izgled "Zastave" i "Yuga" nije promenilo jos od kraja sedamdesetih godina. Kada samo pomislim da se u nasoj zemlji proizvode kola od 1000 kubika koja trose blizu 10 litara na sto kilometara, rade kao traktori i kvare se na svakih 100 kilometara....dodje mi da zaplacem.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 19:27 - pre 234 meseci
Citat:

Bolje bi bilo da taj politicar ipak ne rusi postojecu firmu, vec da je obnovi tj. investira u nju,


Kakav politicar - odakle politicaru lova?! Gde u normalnom svetu politicari odlucuju o razvoju firmi, osim u pitanju najvecih firmi u par zemalja EU (mada i te firme rade po trzisnom principu i konkurenti napadaju drzave da se konacno okanu lobiranja)?!

Sta je bolje ili ne, odlucuje investitor i njegov biznis plan, a ne politicari i grupe sindikata i ostalih mrsomuda. Ako su redom svi potencijalni investitori od Zastave digli ruke i odustali od kupovine, jasno je da joj pomoci nema. Najlakse je manipulisati tudjim novcem.

Politicar (drzava) treba samo da proda Zastavu ako moze a, ako ne moze, da zatarabi ulaz i najuri sve - drzava se ne bavi biznisom vec stvaranjem klime za biznis. Pricali smo o ovome 100 puta...

Slovacka ima 6 fabrika automobila. Ali nemaju sindikate lelemuda koji su hteli da "kupuju domace" (koje ne znaju da naprave)

Citat:

A evo jos jednog dokaza da ljudi nece da rade. Juce sam gledao neki prilog sa otprilike ovim informacijama. U Cacanskoj opstini, sezonski radnici koji dolaze iz Bugarske odnose godisnje milion evra. Istovremeno, u Cacanskoj opstini ima 16k ljudi na Birou. Ako pretpostavimo da jedno 2k ima neki fakultet pa da ih je sramota to da rade (koliko god je takav stav debilan ako vec nemaju posao ni od cega da zive) i ako pretpostavimo da polovina ostalih radi nesto na crno...ostaje 7k ljudi koji nece da rade. Da hoce, radili bi.... prosto i jednostavno.


Upravo tako - mnogi ljudi nece da rade - dali su sebi neku precenjenu vrednost, koja je nemoguca u realnim uslovima i lakse im je da ne rade nista nego da zasucu rukave i zarade prave pare.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.01.2005. u 20:35 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.ybc.bg.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 19:35 - pre 234 meseci
yeah...
ovako svi mi izdrzavamo 10000 neradnika iz zastave, koji godinama lade jaja za minimalac, a predstavljaju svoju situaciju jednim od tezih socijalnih problema u zemlji.
ali mi nemamo politicare koji imaju muda da isporuce nekoliko ljudi haskom tribunalu i da nam ukinu ove sankcije i sprece nove i teze, kamoli da otpuste toliko ljudi.
 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 19:52 - pre 234 meseci
Citat:
m4rk0: vec da je obnovi tj. investira u nju, ali uz primenu radikalnih koraka. Najpametnije bi bilo da se osavremeni firma, zaposle strucni i vredni ljudi i pocnu sklapati ugovori sa poznatim evropskim i svetskim firmama i sto je najvaznije da konacno pocnemo da pratimo trend

Zaposli još ljudi? LOL! Pa imaju skoro 5000 zaposlenih "radnika" sada... Inače to osavremenjavanje, investiranje, itd. to već rade godinama i ne pomaže. Bilo bi dobro da neko izbaci podatke o profitu te "kompanije" od kada postoji. Mislim da bi se videlo da ih je država subvencionirala od početka i da su uvek poslovali sa gubitkom i da su uvek izneverili obećanja o produktivnosti. Inače Zastava i Yugo su dobili ocenu najgori automobil ikada od Consumer Reports-a u SAD. I čak i da Zastava uspe da izveze negde automobil, čak i da poboljšaju kvalitet toliko da niko ne može da prigovori ništa u vezi kvaliteta, njihova konkurencija će obilato koristiti taj izveštaj Consumer Reports-a da bi se borila protiv konkurencije Zastavinih vozila. U stvarnosti, njihov Brand Name nema nikakvu vrednost, čak bi i bio štetan za neku poznatiju auto kompaniju kada bi kupila Zastavu, njihovi proizvodi su zastareli i opasni za potrošača, imaju previše "radnika", itd. Sve u svemu da su se poštovali zakoni tržišta, ta fabrika bi izumrla još pre jedno 20-tak godina, ako ne i ranije...

Branimir

 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 21:23 - pre 234 meseci
Danas na B92 je tema dana "Kako do posla". :)

http://www.b92.net/info/vesti/...01&dd=24&nav_id=160675
Citat:
Od ukupnoj broja nezaposlenih, više od pola miliona su žene. Među njima je i Nadica Nikolić, koja je pre godinu dana završila Fakultet politčkih nauka i istog momenta se prijavila u službu za zapošljavanje. "Prijavila sam se sa nadom da ću naći posao, ali kako vreme odmiče sve sam manje ubeđena u to. Po mom mišljenju, greška nije u službi, ne može ona da izmisli posao, već je problem u poslodavcima, koji na druge načine traže radnike, a ne ovde", kaže ona.

Našla je poslodavce kao izgovor zašto ne može da dobije posao, a nije joj palo na pamet da je možda promašila fakultet. ;) Zamislite da joj neko ponudi posao da okreće hamburgere i viršle na vašaru. Verovatno bi se sva zgrozila na takvu pomisao, ali sa tim faksom i ne može da očekuje nešto mnogo bolje... ;) Inače da sam poslodavac i ja bih izbegavao biro, jer ti što čekaju po četiri godine da im neko nađe posao verovatno i nisu nikakvi radnici... Od radnika se obično očekuje da bude samoinicijativan, snalažljiv, da rešava probleme, ali kako to očekivati od nekoga ko ni za sebe nije sposoban nešto da uradi. Bilo bi samo gubljenje vremena cimati se sa njima.

Branimir

 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.verat.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 21:37 - pre 234 meseci
Citat:
bkaradzic: Zaposli još ljudi?

Gde sam ja rekao još ajde molim te reci mi to. Kad sam rekao da zaposli vredne i strucne, znaci da postojeci otpadaju i vredni i strucni dolaze na njihovo mesto.
Citat:
Inače to osavremenjavanje, investiranje, itd. to već rade godinama i ne pomaže.

Zato sto ne znaju kako da investiraju tj. ne primenjuju pravi nacin.
Citat:
Ivan Dimkovic: Kakav politicar- odakle politicaru lova?!

Cuj, odakle lova ?! Pa verovatno sto imaju najvece plate u drzavi, a sta ti mislis ? Plus "malo ispod stola" i eto ti odgovora. Nisam mislio na poslanika u nekoj selendri vec na politicara sa vaznim statusom.
Citat:
Gde u normalnom svetu politicari odlucuju o razvoju firmi ?

Ti izgleda svrstavas Srbiju u : "Normalan svet" ?

 
0

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 22:54 - pre 234 meseci
Malo je problem sravnjivanje fabrike Ventura, jer bi onda morao da sravnis i par fabrika koje sasvim dobro posluju. Jedini veliki problem u Zastavi je fabrika automobila i gomila cinovnika koji su ili vezani za automobile ili se vode u holdingu.
Recimo imate alatnicu koja odlicno radi, plus tapacirnicu, kovacnicu i jos par fabrika koje bi samostalno poslovale odlicno. Cak i kamioni nece imati veceg problema da nadju partnera kad budu izasli na tender.
Elem, problem sto te firme nisu privatizovane je visestruk.
Prvo bitno je znati da Zastavu nije bas napravila drzava na nacin koji zamisljate vec prakticno vojna fabrika u svoje vreme kad se razbijala od para koristeci obilato nesvrstane. Tadasnji direktor Zastave koji je bio veoma promucuran lik, je skapirao da moze prakticno da postavi industriju automobila i u sprezi sa FIAT-om to je i uspeo. Elem, Zastava je odlicno radila do kraja 70-tih sa normalnim brojem zaposlenih, dolicnim platama i za to vreme i uslove, solidnim automobilima. Problem nastaje pocetkom osamdesetih. Nakon nemira na Kosovu dolazi do masovnog zaposljavanja ljudi sa Kosova u Zastavi. Recimo da je fabrika za godinu-dve dana dobila duplo vise radnika. Svi odreda su bili zaposleni u Automobilima. U tom periodu se desavaju i promene tipa stavljanja svih drustava pod jednu kapu tzv holding ili kako vec u to doba. Takodje, zbog velikog priliva radnika moralo je da se radi na povecanju kapaciteta, sto je prakticno vodilo u propast. Povecanje proizvodnje na 200k automobila je nesto sto nikad nije ostvareno i uvek je bilo samo zelja, a ne realnost. Prakticno od kad je taj projekat slavno poceo i propao, ostale fabrike Zastave svoju zaradu usmeravaju ka automobilima kako bi masa tih ljudi dobijala plate. Najveci crnjak je sto oni pritom imaju cak i sad vece plate (oni koji su ostali i rade) nego njihove kolege npr u namenskoj koje rade i nesto kvalitetno proizvode.
Znaci da se vratim na problem. Prvo, Zastava je dugovala prilicne pare FIAT-u, a kako sam vec pominjao da je osnovana kapa nad svim fabrikama, onda je ispalo da sve fabrike duguju pare FIAT-u (iako vecina nije imala veze sa istim). Taj dug nije resen, i trenutno je aktuelna varijanta da FIAT otpise deo dugova, ako im se do nekog datuma deo vrati. To bi trebalo da se resi prodajom nekih od fabrika. Znaci, prvi problem nema se pojma ko koliko duguje, samim tim kupac neke fabrike ne bi znao koliko dugova pri tom kupuje.
Drugi problem jesu nereseni deobni bilansi u samoj fabrici. O cemu pricam.... recimo zamislite leopardovu kozu i pretpostavite da su sve one crne tacke hale u fabrickom krugu, a zute saobracajnice izmedju njih. Problem je sto recimo kovacnici ne pripadaju susedne zgradei hale, nego jedna na pocetku kruga, druga u sredini, treca na kraju (ovo nije stvarni slucaj, ali je slicno...malo banalizujem). Recimo, vojna fabrika koja je napravila ostale se nalazi u centru i da biste usli iz jednog dela grada u njen krug morate da prodjete kroz upravnu zgradu (koja uzgred budi receno je nepoznato kome treba da pripadne, a u pitanju je ogromna zgrada u centru grada) i zatim kroz fabriku kamiona, da bi ste onda dosli na kapiju namenske. Znaci opsti cirkus, i sad zamislite koja bi budala pukla svoje pare u tako neresenu situaciju.
Treci problem, jesu radnici-neradnici-tzv sindikati. To su likovi koji ne umeju nista u zivotu da rade, a umeju da se busaju u grudi. E sad, zamislite recimo sta biste radili sa covekom koji je sa 18 godina poceo da radi u Zastavi (pre toga nije zavrsio nikakvu skolu, nema zanat) i tamo je kao radio tih 10 godina dok su kao nesto radili na poziciji zavijaca srafa na poziciji 2/1 npr...zatim je 15 godina primao minimalac i ladio jaja kuci i po kafanama. On sad ima 45 godina.... i cini mi se da je beznadezan slucaj. E sad, pomnozite tog jednog sa jos recimo 10k beznadeznih.
Cetvrti vrlo bitan problem tu je sto Zastava nije sama u lancu. Naime, tih 50m evra recimo koje su upumpali u Zastavu odrzava privid proizvodnje u jos cudo manjih firmi sirom Srbije. Tu je najveci problem sa fabrikom automobila. Problem je sto njeni kooperanti nisu u proteklih 15 godina nasli nacin da deo proizvodnje koja je isla 100% za Zastavu preorijentisu tako da makar deo para namaknu sa druge strane. Ako bi zatvorio Zastavu, automatski bi zatvorio i sve njihove kooperante i tu je problem jer niko nije lud da mu pola miliona ljudi za dan dodje ispred skupstine i napravi krvoprolice. Nijedan politicar to nikad nece uraditi. Ja ih licno ne krivim zbog toga jer na njihovom mestu niko ne bi povukao takav potez, nego ih krivim sto za recimo poslednje 4 godine nisu pomakli stvari sa mrtve tacke.
Kako su to mogli da urade? Recimo sa prijateljima sam ucestvovao u jednom programu koji je sprovodila jedna italijanska organizacija na teritoriji Sumadije, a rec je bila o prekvalifikaciji radnika. Ali pravoj prekvalifikaciji tih drkomana iz Zastave ili nezaposlenih koji bi da rade. Uglavnom su izabrana deficitarna zanimanja i od skoro 2k ljudi koji su prosli program (prek za konobare, servisere fiskalnih kasa, kuvare, frizere, stolare, ... ), oko hiljadu je u sledecih pola godine naslo posao. Cela ulozena suma u projekat nije presla mislim milion evra, a vi zamislite sta je moglo da se uradi sa recimo 10m ili sa svim onim parama koje su otisle na kompjuterske obuke i skole engleskog. Da ne pricam o jeftinijem davanju investitorima gradjevinskog zemljista u industrijskim zonama ukoliko u novoizgradjenoj fabrici zaposle n radnika (doduse nesto slicno sadasnja gradska vlast u Kragujevcu radi, nisam siguran koliko uspesno...mislim da je hektar zemljista za one koji zaposle 200 radnika oko 10k evra, sto je znacajan napredak u odnosu na prethodnu od cini mi se oko milionce ili tu negde).

A price o tome da politicar treba da investira u firmu i to od svoje plate (plata premijera je oko 100k , znaci za 4 godine oko 5m dinara sto nije ni 100k evra, a samo za plate u Namenskoj je mesecno potrebno oko 2 miliona evra, a za investiciju u automobile da bi se napravio kakav takav model bez par milijardi evra ne bi valjalo ulaziti) govore samo o ozbiljnosti onog ko ih postuje.

Jedno od resenja za Zastavu je pre par godina bilo i potpuno preuzimanje dugova od strane drzave kao sto je uradjeno u slucaju Sartida koji se sad pretvorio u valjanu firmu. Moram priznati da mi nikad nece biti jasno zasto Djindjiceva vlada to nije zelela da uradi kad je imala ponudu Hjundaija na stolu, ukoliko drzava preuzme sve dugove (koji su uzgred bili manji od Sartidovih). Jedini razlog moze biti u tome sto su pogresno procenili tadasnje interesovanje Porsea kao ozbiljno. Sada su sanse prokockane i tu vise pomoci u vidu prodaje nema.
 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?24.01.2005. u 23:11 - pre 234 meseci
Citat:
m4rk0: Gde sam ja rekao još ajde molim te reci mi to. Kad sam rekao da zaposli vredne i strucne, znaci da postojeci otpadaju i vredni i strucni dolaze na njihovo mesto.

Pa najstručniji za rad u auto industriji su upravo oni koji rade u toj industriji. Znači od "radnika" Zastave nema stručnijih za taj posao u Srbiji. Oni imaju najviše iskustva, znaju proces proizvodnje, poznaju tržište automobila, itd., ali oni i pored svega toga ne daju dobre rezultate... Ne možeš očekivati da pokupiš vredne n00bs-ove sa ulice pa da oni nešto bolje urade od ovih koji već "rade" tamo. Problem je i u njihovom menadžmentu, marketingu, kadrovskom, R&D, proizvođačima rezervnih delova, itd. Zato treba prestati subvencioniranje i ostaviti tu fabriku da sama skonča na tržištu... ;)
Citat:
m4rk0: Zato sto ne znaju kako da investiraju tj. ne primenjuju pravi nacin.

Koji je to "pravi način"? Jedini eksperiment koji nisu probali sa Zastavom je da je prepuste zakonima tržišta, pa da tržište presudi...

Poreski obveznici treba da se zalažu da se sa njihovim novcem što manje eksperimentiše. Tj. da država uzima što manje za poreze i dažbine i da poreskim obveznicima ostane što više novca pa će oni sami odlučiti za šta, kako i kada potrošiti taj novac.

Branimir

 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?25.01.2005. u 02:31 - pre 234 meseci
A da se neko vrati na temu?
 
0

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 337199 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.