Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815793 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)05.02.2005. u 17:19 - pre 234 meseci
Davinić ne odlučuje ništa, niti se meša u svoj posao. Ministarstvo odbrane je praktično pod potpunom kontrolom vojnih kadrova - što direktno iz generalštaba, što u vidu raznoraznih savetnika, zamenika, pomoćnika, itd., koji vode igru i vuku konce.
 
Odgovor na temu

factor

Član broj: 4833
Poruke: 413
*.dialup.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)05.02.2005. u 19:48 - pre 234 meseci
Ja imam odlozeno do kraja jula, ali cu predati molbu da idem u junu umesto septembra da slucajno ne pobrkaju stvari jos vise. Juce sam bio u VO, onako dobrovoljno, ljudi su bili fini. Radim u domu zdravlja kao admin rac. mreze, moj otac tamo radi kao doktor. E sad ovi iz VO veruju da vise nece moci ici u civilno u ustanovu gde radi neko iz blize porodice. Druge ustanove u mojoj opstini na spisku nema. Videcu kako cu proci!
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)05.02.2005. u 20:33 - pre 234 meseci
@factor
pa kako oni znaju gde ti neko radi. cuti i pouzuri sa tim zahtevom,
jer je do sada praksa da se resavaju oko 3 meseca.
 
Odgovor na temu

factor

Član broj: 4833
Poruke: 413
*.dialup.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)05.02.2005. u 22:03 - pre 234 meseci
Na zalost malo selo, svi se znaju, on iz VO mi rekao, cek, tata ti radi u dz, ti neces moci tamo :(

Sad gledam spisak, vidim i centar za socijalni rad, mozda mogu i tamo, svejedno mi gde.
 
Odgovor na temu

hexagon

Član broj: 47555
Poruke: 8
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)05.02.2005. u 23:49 - pre 234 meseci
Imam jedno pitanje.

Dobio sam poziv na upucivanje za odsluzenje vojnog roka 12.01.2005. i da se javim 07.02. a na pozivu stoji datum 04.01. zahtev za civilno sluzenje vojnog roka sam predao 25.01. pa me interesuje da li je problem sto sam zahtev predao nakon 13 dana. To jest da li je i do sada vazilo pravilo o obavezi podnosenja zahteva za civilno sluzenje u roku 8 dana od dana prijema poziva ?

Thanx
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.blueisp.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 02:06 - pre 234 meseci
zakasnio si braticu a po novom ne mozes poci redovno pa da se prebacis kasnije u civilno ! srecno :)
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 02:15 - pre 234 meseci
zahtev si mogao da podneses od prijema poziva do odsluzene jedne
trecine vojnog roka.

sto se nove uredbe tice, mislim da se sprema tuzba ustavnom sudu i
sudu za ljudska prava, tako da je pitanje i sa tim sta ce da bude.
nemoj samo da te farbaju u VO da si zakasnio. ja sam podneo posle
nekih mesec dana.
 
Odgovor na temu

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1135
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+105 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 02:55 - pre 234 meseci
Nista me ne cudi.Ako cemo iskreno veliki broj vojnika je zloupotrbljavao civilnu sluzbu.Znam da u ustanovi u kojoj ja sluzim(necu je navesti iz razumljivih razloga)mnogi danima ne dolaze bez ikakvih opravdanja , a i kada dodju to je tek na 2-3 sata.Da i ne pominjem one kojima neko radi u takvoj ustanovi.
Naravno , ne opravdavam ni Davinica i kompaniju , jer da je u vojsci bolja situacija(da se ne gladuje i ne smrzava) verovatno ne bi bila ovakva navala na civilno sluzenje.
 
Odgovor na temu

PiceCLuE
Blokovi, NBgd

Član broj: 27338
Poruke: 156
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: blokovi.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 08:45 - pre 234 meseci
Pa sta ako su zloupotrebljavali civilnu sluzbu. Da li mi to nesto dugujemo drzavi/vojsci, pa moramo da im poklonimo godinu dana zivota. Ne verujem da ce im sve ovo proci, jednom osvojene slobode se tesko mogu ukinuti. Mislim da ce sada zbog svega ovoga nastati haos i ogroman pritisak javnosti tako da me ne bi cudilo da se obavezno sluzenje vojnog roka uskoro potpuno ukine.
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 11:28 - pre 234 meseci
Citat:
hexagon:
Dobio sam poziv na upucivanje za odsluzenje vojnog roka 12.01.2005. i da se javim 07.02. a na pozivu stoji datum 04.01. zahtev za civilno sluzenje vojnog roka sam predao 25.01. pa me interesuje da li je problem sto sam zahtev predao nakon 13 dana. To jest da li je i do sada vazilo pravilo o obavezi podnosenja zahteva za civilno sluzenje u roku 8 dana od dana prijema poziva ?


Nemaš razloga za brigu. Nisi zakasnio, jer je u tom trenutku važila stara uredba, po kojoj si zahtev mogao predati praktično kad hoćeš, a najkasnije do trećine odsluženog roka u vojnoj jedinici.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 11:32 - pre 234 meseci
Pa ne znam bas, vise se pricalo o platama poslanika nego sada o vojsci. A dok se o tome non stop ne pocne pricati, nikog nije ni briga.
 
Odgovor na temu

hexagon

Član broj: 47555
Poruke: 8
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 12:15 - pre 234 meseci
O'ma mi lakse !

Hvala
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 12:52 - pre 234 meseci
Citat:
PiceCLuE: Pa sta ako su zloupotrebljavali civilnu sluzbu. Da li mi to nesto dugujemo drzavi/vojsci, pa moramo da im poklonimo godinu dana zivota. Ne verujem da ce im sve ovo proci, jednom osvojene slobode se tesko mogu ukinuti. Mislim da ce sada zbog svega ovoga nastati haos i ogroman pritisak javnosti tako da me ne bi cudilo da se obavezno sluzenje vojnog roka uskoro potpuno ukine.


Ja mislim da, nažalost, neće biti ništa. Štaviše, sreća je da civilno služenje nije praktično ukinuto (možda i jeste, ko zna?, sve zavisi kako će primenjivati ovu novu uredbu).

Prvo, populacija direktno zainteresovana za ovo pitanje je srazmerno mala. Drugo, ljudi koji odlučuju o ovim stvarima ne haju mnogo za pritisak javnosti jer, treće, civilna kontrola vojske postoji samo na papiru.

Sve dok na čelo ministarstva odbrane ne dođe sposoban, odlučan i hrabar (!) čovek, s jasnom koncepcijom šta se mora uraditi i s dobrim timom oko sebe, ne postoji ni najmanja šansa da se bilo šta promeni nabolje. Vojska se neće reformisati sama od sebe, ona se mora na to naterati. Međutim, za tako nešto mora najpre postojati politička volja među političarima i strankama na vlasti, a imam utisak da oni sada imaju mnogo preča pitanja i da kačenje s vojskom nije nešto što im odgovara u ovom trenutku.
 
Odgovor na temu

PiceCLuE
Blokovi, NBgd

Član broj: 27338
Poruke: 156
*.beotel.net.

Sajt: blokovi.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 15:23 - pre 234 meseci
Pa ne bih baš rekao da nas ima malo koji smo direktno zainteresovani, uostalom broj pregleda ove teme pokazuje drugačije. Slažem se sa tobom da vojne vlasti ne haju za pritisak javnosti, od njih ništa dobro ni ne očekujem, već sam mislio na pritisak na političare. Tu je već stvar drugačija, oni misle samo na rejting i popuštaju ako je pritisak dovoljno snažan. Mislim da samo treba početi sa napadima na ovu uredbu u medijima, možda i nekim protestima (pa ako mogu malinari da se organizuju i blokiraju grad danima, valjda će se naći dovoljno spremnih ljudi da se bore za svoja osnovna prava), pa će onda političari početi da se bave ovim problemom.
Malopre sam čitajuci o svemu ovome na b92 forumu naišao na ovaj link (nekakva beogradska NVO za prigovor savesti) koji sutra nešto organizuju povodom novonastale situacije. Možda nije loše za početak, da bi počelo da se priča o ovome u medijima.
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 16:20 - pre 234 meseci
Citat:
PiceCLuE: Pa ne bih baš rekao da nas ima malo koji smo direktno zainteresovani, uostalom broj pregleda ove teme pokazuje drugačije.


Na vojni rok se godišnje upućuje oko 50.000 regruta. Neka je ovo vrlo bitna tema za dve generacije kojima vojni rok neposredno predstoji. Neka je polovina od tog broja zainteresovana za civilno služenje i neka se tome dodaju i njihovi roditelji, to je ukupno... 150.000 ljudi. Na populaciju od 6 i kusur miliona glasača, to je manje od 2,5%, takoreći jednako procentu statističke greške pri ispitivanju javnog mnjenja. Pri tome se radi o potpuno neorganizovanoj i rasutoj grupi (za razliku od, recimo, taksista, koji jednom blokiraju grad i svi zahtevi im se ispune). Za političare to nije vredno truda, pogotovo što dalji koraci u korist afirmacije civilnog služenja među ostatkom populacije mogu naići na negativnu reakciju.

Korisnici ovog foruma, nažalost, teško da su statistički relevantni. Uostalom, idi na Forum na "Internet krstarici" ili "Serbian Cafeu", pa vidi prosečne reakcije na pomen civilnog služenja i prigovora savesti. Jeza.

No, dobro, moguće da imam previše pesimistične poglede i da preterujem. U svakom slučaju treba pokušati dići galamu i organizovati se.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 16:48 - pre 234 meseci
Najgore u svemu je što, prema pisanju štampe, nekome se daje pravo da odluči ko je pravi "prigovarač", a ko nije.Mislim, ko da je prigovor savesti duševna bolest, pa treba neka komisija da odlučuje o tome.Pa valjda svako treba da ima garantovano pravo da se pozove na prigovor savesti, bez obzira koji je razlog u pitanju.Druga glupa stvar je što se ukida mogućnost služenja u kulturnim i obrazovnim ustanovama, a povećava broj bolničkih centara sa najtežim bolesnicima, sve u cilju da se ljudima ogadi civilno služenje ne bi li popunili nekakve redove.Ma, treba bežati iz zemlje, ko god ima i najmanju priliku pa onda kad u Srbiji ostane manje od 5.000.000 Srba, a od toga ni 10% onih koji treba da služe, pa da vidim od čega će onda da popunjavaju redove.Hebote, optužuju civilnu službu za mani odziv regruta na redovnu službu, a niko ne pominje ona silna sranja koja su se izdešavala u poslednje vreme, zanju svi na šta mislim, od kojih nijedno nije rešeno.Izvinjavam se na offtopic-u, ali ja sam ogorčen i nadam se da ovo neće proći tek tako.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)06.02.2005. u 17:19 - pre 234 meseci
Izgleda da u ovoj zemlji jedino moje vreme nekosta nista... Sve se nesto mora, sve nesto kosta... pa se nema para, ali zato kad treba da se izgubi godina dana zivota -> e onda je to OK, i to za platu od 308 dinara!!!! Ako su tako pametni i ako im JA (ili neko od vas) zaista treba, neka onda isplate platu za koju ja/vi imate dokaz da je primate! Eto... vrlo prosto... da necu mozda da zivim od 308 dinara mesecno? Jer imam bilo kakvu beneficuju (struja, komunalije itd... socijalno?) -> nemam? Ovo je uzas!

Naj pametnije bi bilo:
1) Moze da se ide na sluzenje vojnog roka ("regularno" - kao do sad)
2) Moze civilno u nekoj ustanovi... ali za duzi period od regularnog, i neku normalnu platu
3) Moze da se plati !!!! E, to je ono sto fali

Da li vojsci trebaju pare da se "reformise"? ...pa zasto nas onda smaraju -> nek nas puste da radimo na miru! Samo neka mi se skinu sa k*rca! G*vnari... ja neprimam platu iz "budzeta" nego radim za svaki dinar... i sve sto sam "dobio" od ove zemlje sam morao da platim: zdravstvo, skolu (fax), struju, vodu, hranu... sve kosta, MOJ i VAS zivot KOSTA... ali kad se radi o vojsci to izgleda nema veze, onda nekosta nista -> vise im odgovara robovlasnicki sistem.

I da, ovoj zemlji treba vojska! Ali PRAVA vojska a ne ova smejurija sa glupacima i kriplovima na celu armije. Ko zeli da bude vojnik, moze to da postane, ALI samo ako je psiho-fizicki sposoban (ima IQ veci od broja cipela koje nosi), i za PLATU i to dobru platu! Koju ce placati delom drzava, delom mladi, koji se odluce za otkup...

Neznam vise sta da kazem, verovatno je problem da se otpuste oni lezi-lebovici sto dzabalebare i ispijaju kafu, u iscekivanju crkavice od plate i neke tamo penzije! Zalosno, ako nisu sposobni nek' idu oni da "ciste WC" i rade po bolnicama itd... mene pustite da radim svoj posao. Vojska bi neuporedivo bolje funkcionisala sa dobro placenim strucnim kadrom i vojnicima, nego sa gomilom ljudi koja je tu jer MORA, jer je PRIMORANA zakonom.

Pa kakva je to vojska? Kakava je to "VOJNICKA CAST" onih koji kao "upravljaju i formiraju" takvu vojsku -> to su sve bednici koji gledaju da na "formularu" za vojni budzet stoji toliko i toliko jedinica, da PRIMORAJU I UCENE ZAKONOM sto vise ljudi, nebi li se napunili parama, i nebi li ostali na funkcijama! Zalosna je ova zemlja.

Ako neko cita ovo a radi u vojsci: Pustite nas da zivimo normalno, bednici jedni. Za par godina doci ce te na svoje, pa ce te videti sta znate i koliko vredite, kad ne budete mogli da se prehranite od svog "znanja i kvalifikacija". To vreme je blizu - jos nekoliko godina, to je kratak period - posto ni tada necete znati NISTA da radite, a niko vam nece davati pare iz budzeta za ispijanje kafe i maltretiranje stanovnistva, samo cekam taj momenat.



 
Odgovor na temu

DeX-Force
Beograd

Član broj: 37831
Poruke: 324



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)07.02.2005. u 14:32 - pre 234 meseci
Citat:
Balša: Na vojni rok se godišnje upućuje oko 50.000 regruta. Neka je ovo vrlo bitna tema za dve generacije kojima vojni rok neposredno predstoji. Neka je polovina od tog broja zainteresovana za civilno služenje i neka se tome dodaju i njihovi roditelji, to je ukupno... 150.000 ljudi. Na populaciju od 6 i kusur miliona glasača, to je manje od 2,5%, takoreći jednako procentu statističke greške pri ispitivanju javnog mnjenja. Pri tome se radi o potpuno neorganizovanoj i rasutoj grupi (za razliku od, recimo, taksista, koji jednom blokiraju grad i svi zahtevi im se ispune). Za političare to nije vredno truda, pogotovo što dalji koraci u korist afirmacije civilnog služenja među ostatkom populacije mogu naići na negativnu reakciju.


Pa ne bih se bas slozio sa ovim. Ne mozes da racunas samo 2 generacije jer ima mnogo vise generacija koje cekaju u ovom trenutku da odu u vojsku. U ovom trenutku ima najmanje 300 hiljada ljudi koje ceka vojska. I mislim da je 90% nas zainteresovano za potpuno ukidanje vojske a ne za civilno sluzenje. Evo ja na primer imam 25 godina i jos uvek nisam bio u vojsci. Danas su obavestili moje da je izdata poternica za mnom.

Tako da mislim da nas ima vise od taksista. :)
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)07.02.2005. u 16:36 - pre 234 meseci
@dex
ljudi su potpuno nezainteresovani. cak i oni koji ocekuju da ce u junu
biti pozvani na sluzenje, a planiraju (ili su planirali) da idu u civ
ustanovu.
jednostavno, su skapirali da stvari mogu da budu samo bolje, nikako
gore. ova uredba ih ne zanima, misle da je to tamo za "neke neposlusne
momke". pricam za one klince sa kojima sam pricao, naravno.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
195.252.80.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)07.02.2005. u 20:58 - pre 234 meseci
Civilna služba



Podatak da čak 20 odsto regruta izbegava kasarne izjašnjavajući se za prigovor savesti zabrinulo je nadležne vojne starešine i odgovorne u Ministarstvu odbranu. Da se klasičan vojni rok ne bi potpuno obesmislio u bliskoj budućnosti najavljena je promena uredbe kako bi se smanjio broj prigovarača savesti i istovremeno civilna služba preusmerila na društveno koristan humanitaran rad i obuku iz civilne zaštite.

Nadležni su za ovaj „korak unazad” ponudili nekoliko argumenata:

u zapadnim zemljama za vršenje civilne službe u početnom periodu uglavnom su određivane neborbene jedinice, jedinice Civilne zaštite, bolnice za negu i pomoć najtežim i nepokretnim bolesnicima i centri za socijalni rad, a tek kasnije, pred potpunu profesionalizaciju Vojske ova kategorija vojnih obveznika angažovana je i na drugim programima, međunarodnoj saradnji, edukaciji, kulturi i ekologiji. Kod nas su prigovorači savesti odmah angažovani i u kulturnim ustanovama u Beogradu, a u Crnoj Gori u školama. Jedinice civilne zaštite i vatrogasne jedinice nisu ni određivane.

Drugi argument koji su potegli u Ministarstvu odbrane je diskriminacija regruta koji se opredeljuju za služenje vojnog roka u jedinicama Vojske SCG a ona se ogleda u : nemogućnosti izbora mesta služenja vojnog roka, efektivno provedenom vremenu u izvršavanju radnih obaveza, angažovanju noći i na poslovima sa povećanim rizikom za život i zdravlje, nemerljivoj razlici u težini i sveobuhvatnosti obuke...

Prigovor savesti kao institucija međunarodnog prava i nacionalnih zakonodavstava smatra se osnovnim-fundamentalnim ljudskim pravom u mnogim međunarodnim dokumentima i ono je kao takvo i obaveza svih država članica Saveta Evrope pa time i naše zemlje. Usvajanjem Uredbe o izmenama i dopunama uredbe o vršenju vojne obaveze 2003. godine Srbija i Crna Gora su ušle u red evropskih zemalja u kojima je procedura zadovoljavanja prava na prigovor savesti kvalitetnije regulisana. Jednogodišnja primena ove uredbe sada pruža dovoljno iskustva za njeno poboljšanje a ono će se kako je najavljeno ogledati u sledećem: ispoštovati evropska načela, a prigovarače savesti angažovati na društveno korisnom humanitarnom radu umesto da se ovo pravo koristi kao paravan za izbegavanje klasične vojne obaveze.

Da nije sve u nošenju puške pokazala je i intervencija NATO-a 1999. godine kada se ispostavilo da je u velikim urbanim centrima poput Beograda civilna zaštita bila potrebnija od recimo, jedinica pešadije. Ali s pravom se postavlja i pitanje: koji je interes društva da finansira boravak prigovarača savesti u ustanovama na dosadašnji način kada je njihova obučenost za postupanje u vanrednim situacijama na istom nivou kao i članova zajednice koji nisu vojni obveznici.

(D. S.)

[Ovu poruku je menjao secret dana 08.02.2005. u 16:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815793 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.