Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815788 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)09.02.2005. u 22:38 - pre 233 meseci
a zna li neko za nase blize susedstvo Hrvatska,Rumunija,Bugarska,Makedonija,znam jedino da je u Republici Srpskoj ukinuto redovno sluzenje vojnog roka
 
Odgovor na temu

enes_k1
LG GSM product manager
Sarajevo

Član broj: 18988
Poruke: 186
85.158.39.*

Jabber: enes_k1@hotmail.com
ICQ: 341779218


+7 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)11.02.2005. u 14:48 - pre 233 meseci


@a1001

Nisu mi poslali nikakav dopis,ali su cike u plavim odelima redovni gosti kod roditelja.Sto se prelaska granice tice neizvodljivo je izaci iz zemlje osim na foru prema BiH.


Sto se sluzenja vojnog roka tice u Republici Ssrpskoj nesto kao na dobrovoljnoj bazi (nije jos profesionalizovana), a u Federaciji se sluzi sve skupa oko 3 ipo meseca mada i to vreme vise provodis kod kuce nego u kasarni postro obicno sluzis u gradu odakle si ili u blizini.Cak im se dogodilo da su jednu celu klasu odlozili jer nisu imali grejanja i hrane za vojsku
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)11.02.2005. u 16:11 - pre 233 meseci
Citat:
salec: On Topic: jasno je da se radi o tome da vojska nema para za profesionalne vojnike (nema ih ni za ro... za redovne vojne obveznike) i da nekako mora da nakrpi dovoljno ljudstvo, cak iako ljudi ne zele da budu vojnici.


Ovo se često čuje, a nije ni blizu istine. Ima para za komplet profesionalnu vojsku. Skoro sam čitao da prema budžetu za 2005. izdvajanja Srbije za odbranu iznose oko 500 miliona evra, a od toga samo za plate oko 180 miliona evra.

Sa tim parama može da se plati profesionalna vojska. Ne vojska od 50 hiljada ljudi, nego manja, ali mnogo efikasnija i sposobnija. Kažu da jedan dobro obučen i motivisan profi vojnik vredi bar kao dva loše obučena i nemotivisana regruta.

Jedina kvaka u gornjoj računici jeste u tome što se u ovom trenutku sav taj novac troši na ogromnu oficirsku populaciju (ima ih preko 20 hiljada) i administraciju. E, prvo njih moraš nekako "otpustiti" i svesti na minimalno potreban broj. To niko ne sme da uradi.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)11.02.2005. u 21:25 - pre 233 meseci
@Balša

Upravo tako, pogodak u centar... ne radi se ovde o vojsci i bezbednosti, nego o stolicama koje cuvaju ljudi bez ikakve prerspektive/morala/casti itd... ne ide im se na biro rada, ili po bolnicama i raznoraznim "divnim" ustanovama kao pomocno osoblje. Ali zato ima ko ce, ovi robovi koje cemo da ucenjujemo i gonimo...
 
Odgovor na temu

Alt-F4
.scg

Član broj: 17232
Poruke: 219
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.02.2005. u 21:07 - pre 233 meseci
Jedno konkretno pitanje, izvinjavam se ako je negde već pisano, kakva je kazna ako dobijem pozivku za vojsku a ne odazovem se?Odgovara se pred vojnim sudom, šta li već?

Da li je u CG ukinut vojni sud pošto se veliki broj njih ne odaziva pozivu.Na Cetinju je to tradicionalno već poslednjih par godina.
Verba volant, scripta manent.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.44.eunet.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.02.2005. u 21:34 - pre 233 meseci
KRIVICNA DELA PROTIV VOJSKE JUGOSLAVIJE iz OSNOVNOG KRIVICNOG ZAKONA ("Sl. list SFRJ", br. 44/76, 36/77 - ispr., 34/84, 37/84, 74/87, 57/89, 3/90, 38/90, 45/90 - ispr. i 54/90 i "Sl. list SRJ", br. 35/92, 16/93, 31/93, 37/93, 41/93, 50/93, 24/94, 61/2001 i "Sl. glasnik RS", br. 39/2003)

KRIVICNA DELA PROTIV VOJSKE JUGOSLAVIJE pocinju od 201 clana... a neodazivanje pozivu je u:

Neodazivanje pozivu i izbegavanje vojne sluzbe

Clan 214

(1) Ko bez opravdanog razloga ne dode u odredeno vreme na regrutovanje, radi saopstenja ratnog rasporeda ili prijema oruzja, ili na sluzenje vojnog roka, vojnu vezbu ili drugu vojnu sluzbu, iako je bio pozvan pojedinacnim ili opstim pozivom, kaznice se novcanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(2) Ko se krije da bi izbegao obavezu iz stava 1 ovog clana, iako je bio pozvan pojedinacnim ili opstim pozivom, kaznice se zatvorom od tri meseca do pet godina.

(3) Ko napusti zemlju ili ostane u inostranstvu da bi izbegao regrutovanje, ili sluzenje vojnog roka, vojnu vezbu ili drugu vojnu sluzbu, kaznice se zatvorom od jedne do deset godina.

(4) Ko poziva ili podstice vise lica na izvrsenje dela iz st. 1 do 3 ovog clana, kaznice se za delo iz stava 1 zatvorom do tri godine, a za delo iz st. 2 i 3 zatvorom najmanje jednu godinu.

(5) Ucinilac dela iz st. 2 i 3 ovog clana koji se dobrovoljno javi nadleznom drzavnom organu moze se blaze kazniti ili osloboditi od kazne.
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.02.2005. u 22:11 - pre 233 meseci
@Balsa: Ja naravno ne tvrdim kategoricki da apsolutno nisi u pravu, ali imas samo jednu stranu jednacine, prihodnu stranu, a tvrdis da bi se sa tim parama svi problemi magicno resili i da bi porasla motivacija, obucenost itd., te da bi ti "bolji" vojnici u manjem broju bili dovoljni da zamene sadasnji kvantitet "obicne" vojske. Na zalost, vojni planeri vec i sada (i oduvek) optimisticno racunaju da su vojnici po pozivu najbolji moguci... a ako nisu, da se to u hodu popravlja. Neka vrsta maksimalnog poverenja u nemogucnosti alternative. Osim toga, mi ovde nemamo uvid u vojne analize, procene opasnosti i potrebe odbrane i njene sada ostvarive ciljeve, pa je svaka uopstena procena neozbiljna.

Elem, kako meris efikasnost vojske da bi mogao da tvrdis da bi profesionalna vojska bila efikasnija? Postoje merila za recimo duzinu fronta koju drzi jedan vojnik na liniji. Da li hoces da kazes da bi profesionalni vojnici najednom imali siri vidni ugao od obicnih ljudi, mogli da ponesu vise municije sa sobom, ili mogli da bez problema vuku teze i kabastije naoruzanje, kako bi bili u stanju da iz vece daljine pokrivaju svoj deo bojista? Da li bi ti vojnici ginuli manjim tempom kada su izlozeni artiljeriji ili bombardovanju.

Takodje i povecana sposobnost, koju si samo tako bacio na sto kao da je to upgrade u RTS igri, nije garantovana profesionalizacijom. Ona ce zavisiti od toga da li postoji dovoljno sposobnih ljudi zainteresovanih za profesionalnu vojnu karijeru u nasoj zemlji, da li ce ti sposobni ljudi biti privuceni i motivisani da ostanu u njoj, a to ce zavisiti od toga sta ce im biti ponudjeno, o cemu sam opsirno pisao i ne bih da se ponavljam.

Konacno, nije sve u ekonomskom motivu. To je vrlo varljiva kategorija cim se pojave rizici. Svi se secamo kako su se devedesetih zene policajaca zalile kako im muzevi stavljaju glave u trobu na Kosovu za "bednih ..." (... neka cifra, za to vreme i za nas ostale nezamislivo visoka).

Inace sto se tice nepotrebnih oficira, pa bilo je i ranije (jos za vreme Broza) velikih smanjenja kadra, sto je islo zajedno sa smanjenjem duzine vojnog roka, a time i faktickog brojnog stanja oruzanih snaga. Neke ljude znam i znam da ne zive bas sjajno. Verujem da puno oficira ni ne namerava da ceka penziju u vojsci. Tako da, njihov otpor otpustanju, ako ga uopste ima, sigurno nije nikakav znacajan faktor. Uostalom, vojska nije mesto gde bi nekog zanimalo sta misle oni "dole" o sopstvenoj sudbini. To je surova i kompetitivna sredina bez ikakve bolecivosti (mada ima pojedinacnih lojalnosti, ali to bi znacilo da samo poneko bude "spasen") i "demokratije".

Mislim da redosled mora da bude: smanjenje potencijalne pretnje (uspostavljanjem partnerskih i saveznickih odnosa sa okruzenjem), pa zatim prema toj novoj realnosti smanjenje brojnog stanja i profesionalizacija.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.02.2005. u 23:43 - pre 233 meseci
@salec

Pa, dobro sta predlazes... da ako ja nezelim u vojsku, oni trebaju na silu da me odvuku, i prebijaju/maltretiraju dok ne pocnem da slusam naredjenja?! jel' to resenje velike i mocne armije?

Mislim ne kapiram celu stvar - jer postoji neka psihicka procena regruta?!? NE, koga briga za to... bitno je (baki) da ti odes u kasarnu, a odatle ces da se zalis koliko god hoces!... a "gvozdena pesnica" ove zemlje ce vec napraviti coveka od tebe ...smesno

Ako je rec o obuci u slucaju rata -> zasto se ne organizuje obuka u opstinama ili najblizim kasarnama subotom i nedeljom (?), dok za to isto vreme profesionalna vojska cuva granicu. Pa ako izbije rat, svi znaju da koriste oruzije - a u mirnodopskom stanju nemoraju da hrane gomilu vojnika, trose novac i sto je najgore njihovo vreme (za koje ih iskreno boli k****).

Cinjenicno stanje u vojci je - KATASTROFA, nema reci o nekakvoj spremnosti i obuci. Moj ortak, koji je skoro sluzio, je ispalio 7 (slovima SEDAM) metaka za vreme cele obuke ???? pa sta je to - smejurija. Vojska "nema para" da ishrani regrute pa ih salje kuci u grupama - rotira ih... i jos milion stvari

mislim, o cemu mi govorimo - naravno da bi bilo kakva profesionalna vojska bila bolja od ove koju sada imamo.


 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)13.02.2005. u 00:24 - pre 233 meseci
Citat:
Moj ortak, koji je skoro sluzio, je ispalio 7 (slovima SEDAM) metaka za vreme cele obuke ????

Moj ortak, isto skoro služio, ali nije ispalio ni jedan metak (valjda nemaju para za municiju), ali bitno da su ga naučili da trči i viče "Juriš !" sa praznom puškom :)
No dobro, to je offtopic, svi znamo da je stanje katastrofa i da vojska ničemu ne služi, ali mi je žao što su upropastili i jedinu alternativu koju je imao neko ko ne želi da služi s oružijem.Videćemo šta će biti od svega.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)13.02.2005. u 12:25 - pre 233 meseci
Citat:
salec:
Elem, kako meris efikasnost vojske da bi mogao da tvrdis da bi profesionalna vojska bila efikasnija? Postoje merila za recimo duzinu fronta koju drzi jedan vojnik na liniji. Da li hoces da kazes da bi profesionalni vojnici najednom imali siri vidni ugao od obicnih ljudi, mogli da ponesu vise municije sa sobom, ili mogli da bez problema vuku teze i kabastije naoruzanje, kako bi bili u stanju da iz vece daljine pokrivaju svoj deo bojista? Da li bi ti vojnici ginuli manjim tempom kada su izlozeni artiljeriji ili bombardovanju.


Daleko od toga da sam ikakav stručnjak za ovu temu. Ali uopšteno - da, verujem da je profi vojnik sigurno obučeniji, izdržljiviji i snažniji od običnog regruta. I to skoro neuporedivo. Osim toga, profi vojska se popunjava ljudima koji imaju bolje fizičke predispozicije za taj posao, a vrlo bitan momenat je i činjenica da oni tu odlaze dobrovoljno i zaiteresovano - uopšte, u tom su fazonu. Tako da sam ubeđen da je njihov učinak na frontu najmanje duplo bolji od učinka nekog kržljavog studenta koji je tokom obuke ispucao svih sedam metaka, koji broji dane do skidanja i koji hvata krivinu kad god uhvati priliku.


Citat:
Takodje i povecana sposobnost, koju si samo tako bacio na sto kao da je to upgrade u RTS igri, nije garantovana profesionalizacijom. Ona ce zavisiti od toga da li postoji dovoljno sposobnih ljudi zainteresovanih za profesionalnu vojnu karijeru u nasoj zemlji, da li ce ti sposobni ljudi biti privuceni i motivisani da ostanu u njoj, a to ce zavisiti od toga sta ce im biti ponudjeno, o cemu sam opsirno pisao i ne bih da se ponavljam.


Bez sumnje. Niko ni ne kaže da je profesionalizacija vojske stvar koja se svodi na "Evo para, daj sad profi vojsku!". To je sigurno neopisivo komplikovan proces koji treba pametno osmisliti. Za početak, sigurno bi bilo potrebno iz temelja promeniti postojeći imidž vojske, koji je bedan. Predvideti - pored plate - čitav spektar beneficija koje bi potencijalnim kandidatima (ne mislim na oficire, već na obične vojnike!) pomogle da se odluče da godinu-dve (ili koliko već) provedu u uniformi. Padaju mi na pamet bolje zdravstveno osiguranje, životno osiguranje, garantovano besplatno obrazovanje na državnom univerzitetu, oslobađanje od poreza u nekom periodu, povoljni krediti, itd. No, ako je ovaj proces komplikovan, to ne znači da se radi o nekoj svemirskoj nauci! Pa veći deo Evrope ima (ili uvodi) profesionalnu vojsku, iskustva i rešenja već postoje.

Citat:
Inace sto se tice nepotrebnih oficira, pa bilo je i ranije (jos za vreme Broza) velikih smanjenja kadra, sto je islo zajedno sa smanjenjem duzine vojnog roka, a time i faktickog brojnog stanja oruzanih snaga. Neke ljude znam i znam da ne zive bas sjajno. Verujem da puno oficira ni ne namerava da ceka penziju u vojsci. Tako da, njihov otpor otpustanju, ako ga uopste ima, sigurno nije nikakav znacajan faktor. Uostalom, vojska nije mesto gde bi nekog zanimalo sta misle oni "dole" o sopstvenoj sudbini. To je surova i kompetitivna sredina bez ikakve bolecivosti (mada ima pojedinacnih lojalnosti, ali to bi znacilo da samo poneko bude "spasen") i "demokratije".


Činjenica ostaje da kod nas i dalje imamo imamo 1 (pod)oficira na 2-3 regruta. To je apsolutno besmisleno. Osim toga, iako je istina da vojska nije mesto gde bi nekog zanimalo šta "oni dole" misle o sopstvenoj sudbini, problem jesu "oni gore", koji čine tvrdo, inertno, ksenofobično, primitivno, ali moćno jezgro, sa mentalnim sklopom koji se nije promenio još iz doba Hladnog rata i JNA. Ovde ne pričamo o izvršavanju naređenja koja izdaju "oni gore", a koja treba da izvrše "oni dole". Pričamo o reformi vojske kao celine. A, kao što znaš, radi se o instituciji nad kojom još uvek ne postoji realna civilna kontrola, koja manje-više funkcioniše kao država u državi, sa sopstvenom tajnom službom, itd.

Citat:
Mislim da redosled mora da bude: smanjenje potencijalne pretnje (uspostavljanjem partnerskih i saveznickih odnosa sa okruzenjem), pa zatim prema toj novoj realnosti smanjenje brojnog stanja i profesionalizacija.


Potencijalna pretnja je stvar percepcije. Kako ćeš je promeniti bez uklanjanja ljudi iz vojnog vrha koji su čitavu karijeru na njoj izgradili? Bez te pretnje nema razloga za njihovo postojanje. "Neprijatelj vreba!" "Ništa nas ne sme iznenaditi!" Itd. Sećaš se?
 
Odgovor na temu

uko

Član broj: 47898
Poruke: 2
*.20.eunet.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)13.02.2005. u 12:55 - pre 233 meseci

A jel ima nege spisak ovih novih ustanova, cuo sam da su kao prosirili, a naravno ove "najomiljenije" ukinuli(N.Biblioteka itd)?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)14.02.2005. u 12:19 - pre 233 meseci
Citat:
a1200: @salec

Pa, dobro sta predlazes... da ako ja nezelim u vojsku, oni trebaju na silu da me odvuku, i prebijaju/maltretiraju dok ne pocnem da slusam naredjenja?! jel' to resenje velike i mocne armije?


Ajde ne drami... vuces me za jezik, a zaista ti ne mislim nikakvo zlo. Samo izlazem ono sto mi se cini da stoji "na drugom tasu terazija", jer rasprava u kojoj se svi slazemo obicno ne izrodi nikakvo resenje koje bi prezivelo kritiku izvan naseg kruga.

Citat:
Mislim ne kapiram celu stvar - jer postoji neka psihicka procena regruta?!? NE, koga briga za to... bitno je (baki) da ti odes u kasarnu, a odatle ces da se zalis koliko god hoces!... a "gvozdena pesnica" ove zemlje ce vec napraviti coveka od tebe ...smesno

Ustvari, postoji. Medjutim, ako nemas nikakvu istoriju dusevne bolesti u zdravstvenom kartonu, psihijatar u regrutnom centru ce samo probati da te na brzinu isprovocira da vidi da li si stabilan. Nemaju oni (ni tvog, uostalom) vremena da te ostave na posmatranju kao u Lazi da bi uocili da li nesto nije u redu, pogotovo ako nemaju razloga da sumnjaju.

Citat:
Ako je rec o obuci u slucaju rata -> zasto se ne organizuje obuka u opstinama ili najblizim kasarnama subotom i nedeljom (?), dok za to isto vreme profesionalna vojska cuva granicu. Pa ako izbije rat, svi znaju da koriste oruzije - a u mirnodopskom stanju nemoraju da hrane gomilu vojnika, trose novac i sto je najgore njihovo vreme (za koje ih iskreno boli k****).


To je dobra ideja (prvi je o tome javno govorio Kapetan Dragan), mada izgubljeno vreme nije manje, samo je razmazano. Osim toga motivacija "povremenih" vojnika je mnogo niza, to zna svako ko je za vreme odsluzenja v.roka video rezerviste u svojoj kasarni. Oni nemaju ama bas nikakav motiv da saradjuju, za raziku od obicne vojske (a i to samo delimicno) koja je stalno na rezimu "sargarepe" - nadanja skracenju, odsustvu i slicnom, jer "stap", koji si implicirao na pocetku posta kao sredstvo disciplinovanja jednostavno nije zakonit. Plata je suvise ... zanemarljiva da bi mogli da uvedu novcane kazne i sve sto mogu (legalno) da ti urade za neposlusnost i slicne sitnije prekrsaje je vojnicki pritvor, sto nije mnogo gore od pozicije koju vojnik inace ima, cak moze da znaci odmor od redovnih duznosti. Obratite paznju, sa ukidanjem vojnih sudova, postaje moguce efikasno freakovanje vojske! U moje vreme, nije postojao nacin da se boris protiv sistema, jer je sve bilo njihovo...

Citat:
Moj ortak, koji je skoro sluzio, je ispalio 7 (slovima SEDAM) metaka za vreme cele obuke ???? pa sta je to - smejurija. Vojska "nema para" da ishrani regrute pa ih salje kuci u grupama - rotira ih... i jos milion stvari


Pa to i ja kazem - nema para, a hteli bismo da uvedemo profesionalnu vojsku koja zahteva (ne zahteva, ali da bi nekog privoleli... gadan je to posao da bi ga neko radio iz ljubavi, a ako takvi i postoje, bolje je drzati ih dalje od naoruzanja! ) da bude natprosecno placena, plus da ne pricamo o onom vecem delu troskova - pristojno oruzje, municija, oprema... Vrlo brzo bi svi (koji su iznad ugrozenog godista potencijalnih regruta) poceli da piste kako im je prevelik porez...

Citat:
Balša: Potencijalna pretnja je stvar percepcije. Kako ćeš je promeniti bez uklanjanja ljudi iz vojnog vrha koji su čitavu karijeru na njoj izgradili? Bez te pretnje nema razloga za njihovo postojanje. "Neprijatelj vreba!" "Ništa nas ne sme iznenaditi!" Itd. Sećaš se?


Secam se, ali to su parole za (pretpostavljeno glupe) mase, koje sluze da im pruze vecu motivaciju, dajuci beskonacan znacaj (i psihicku nagradu za obavljanje) sitnim vezbovnim zadacima koji su im dati, a koji su korisni i ipak treba da se urade. Oni na vrhu znaju da u mirnodopskom stanju nema i ne sme da ima tajni izmedju potencijalnih neprijatelja, jer je bitno pokazati poverenje i postenje. Ipak, na najnizem nivou, forsira se kripticna "bezbednosna kultura" kako bi se impresionirali eventualni strani obavestajci (ciji cilj istrazivanja nisu strateski podaci, nego upravo provera obucenosti i stanja svesti prosecnih vojnika). U ratu, medjutim, bezbednosna kultura jeste znacajna (i spasava zivote), a stice se uvezbavanjem u miru.

Procena pretnje je stvar analize dostupnih podataka o snazi susednih vojski. Njihovo deklarisano raspolozenje se ne uzima kao znacajan faktor (svako tvrdi da mu je mir iznad svega), jer njihova brojnost, taktika i struktura odrazavaju njihove potencijalne planove i raspolozenja. Suprotno sada uvrezenom misljenju, to je vise matematika ili sah nego politika... osim kada diplomatija napravi iskorak i sklope se trajniji saveznicki i saradnicki aranzmani pa se vojni potencijali istovremeno i sporazumno smanje, pa cak i tada stvari zavise (npr. NATO: Grcka - Turska).

U Alien vs. Predator sam cuo recenicu (odgovor na pitanje "Sta ce ti pistolj, kad ovde nista ne zivi?"): "Bolje je da ga imam a da mi ne treba, nego da mi zatreba a da ga nemam." Slicnom logikom se i drzave rukovode u odredjivanju politike odbrane.

Kod nas postoji problem sto nemamo civilne strucnjake za pitanja politike odbrane, tako da vojska sama sebi odredjuje sve, a mi mozemo da joj verujemo ili ne verujemo. Mozda je tako kako kazes, a mozda i nije. Dok ne dobijemo prve civile (ali koji nisu prosli vojnu karijeru i prema tome nisu pristrasni) doktore vojnih nauka, koji ce raditi nezavisne analize ciji rezultati mogu da se uporede sa onim koje rade generali, necemo ni znati.
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)15.02.2005. u 08:40 - pre 233 meseci
Da ne bude totalno O.T. besplatan rad u bilo kojim ustanovama koje su u budzetu drzave nema nikakve veze sa vojskom ( osim mozda sa istim tim budzetom ali onda je i otkup neka vrsta alternativnog sluzenja vojnog roka ) . Cisto zavaravanje , sto se mene tice bio sam u vojsci pre 5-6 godina i ukupno sam bio 13 meseci i mislim da u nasem drustvu postoje mnogo bitnije stvari nego cela uloga vojske kao institucije sa nekom namenom .

Prvo koja je namena vojske ? Efikasnost vojske u toj nameni ?

Namena : Odbrana zemlje - nebi reko :) u ovi uslovima nemozemo ni od koga da se odbranimo ; fizicka obuka muskog stanovnista - no comment ; mentalno iscrpljivanje i slamanje pojedinca za privikavanje zivota u socijalnim uslovima - mozda ovo , neki komunisticki aspekt , proleterstvo i te fore ili ...


"Sta ce ti pistolj, kad ovde nista ne zivi?"): "Bolje je da ga imam a da mi ne treba, nego da mi zatreba a da ga nemam."

Prijatelju :), mi nemamo pistolj , mi imamo kamen kao oruzije . Kojim mozemo samo da nerviramo potecijalnog neprijatelja Zamisli samo koju zemlju u okruzenju mi mozemo da pobedimo u eventualnom ratu ili barem da se odbranimo . Pogotovu posle desavnja na nasim prostorima .

Vojska svakako treba da postoji ali ne u ovakovom sastavu . Jer nevrsi tu namenu za koju je predvidjena , vrsi ona neku namenu ali koju to ne znam .
Najlogicnije mi je poredjenje nase vojske sa Zastavom jer je ona isto toliko "vojska"
koliko je i zastava "fabrika automobila "

 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)15.02.2005. u 14:31 - pre 233 meseci
Da, da... kroz glavu mi prolecu reci....

Slucaj 1 -> 7 metaka ispaljeno za vreme celog sluzenja...
spremnost ?....
Slucaj 2 -> 0 metaka ispaljeno za vreme celog sluzenja...
obuka?... juris.... prazna puska...
unistavanje 200 strela...
prodavanje imovine nekim likovima bez javnog tendera.....
prodavanje tenkova.....
unistavanje oruzija...
laganje, korupcija...
prikrivanje cinjenicnog stanja...
izjave tipa: vojska je spremna i visoko motivisana da u svakom momentu....
a ljudi se salju kuci da se okupaju i najedu.....

0 metaka? obuka? spremnost na zavidnom nivou -> hahahahaha

i tako, ziveli...
Ali zato je profesionalna vojska "shit" jer nebi mogla da odgovori na "slozenu bezbednosnu situaciju"... a i otkup je "shit" jer nebi bio "pravedan"... doduse, robovlasnistvo u sadasnjoj vojsci je pravedno, sa time nemaju problema...


0 metaka -> obuka? spremnost? motivacija?...

Zaista zalosno...
(I da, ima para za profesionalnu vojsku, ali vojsku koja bi bila duplo manja od ove sada!... a da li se ovo sada moze nazvati uopste vojskom??? cast izuzecima, tj. nekolicini vojnika-profesionalaca...)




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 16.02.2005. u 01:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
213.137.127.*

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)15.02.2005. u 17:11 - pre 233 meseci
Mene ta muka tek ceka.
Izgubicu sa tih 7-8 meseci pola zivota.U redu pre 20 godina,jaka drzava,zna se red.Zaposlen si,odes u vojsku a radno mesto te ceka.
Vojska je potrebna i to niko ne spori.Ali kako da covek zdravog razuma ne digne glas protiv ove i ovakve vojske?OK. Sluzicu i dve godine,ali ajde da je konacno reformisu i od ovog dinosaura socijalizma stvore smislenu vojnu organizaciju.A pre toga da mi obezbede zivotne uslove i stabilnost koju treba braniti.
Pa makar da se vidi inicijativa u tom pravcu,nego se odrzava status quo dok,valjda,svi oficiri ne odu u zasluzenu penziju.
Sa vojskom je problem kao i sa svim ostalim.NISTA SE NE RADI.Ceka se da se reforma odradi sama.
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.02.2005. u 13:34 - pre 233 meseci
mozda sam propustio...
ali i ja sutra idem u vojni odsek pa da pokusam civilno da iscackam da ne odem u martu...
dakle zanima me sama procedura, ono dodjem ja tamo i sta onda?
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.02.2005. u 15:55 - pre 233 meseci
Moras da napises i odneses zahtev za civilno sluzenje (moras da platis za podnosenje zahteva.. to ti oni kazu tamo). Posle toga ce te verovatno drkati da im donosis uverenja da nisi clan Streljackod drustva, da nisi osudjivan itd... ali to vidi sa njima. Bitno je da doneses zahtev, napises razloge zbog cega nezelis da ides regularno, da izjavis da nisi osudjivan, nemas dozvolu za oruzije, nisi clan streljackog ili lovackog udruzenja, da nisi osudjivan... da napises koja su tvoja znanja i gde zelis/na kojim poslovima i kojoj ustanovi da odsluzis... mada ovo zadnje nevazi vise.

Moj predlog, googliraj i nadji na netu uredbu o civilnom sluzenju, vidi sta je tamo napisano (po kom osnovu mozes da trazis civilno), i napisi bas te razloge na svom zahtevu... mislim da imas dosta objasnjenja bas u ovom topicu pa procitaj prethodne strane.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.02.2005. u 16:29 - pre 233 meseci
jos jedno pitanje jel imao neko iskustva sa ovima na nbg?
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.rcub.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.02.2005. u 14:20 - pre 233 meseci
@Zaraza:

Bilo bi lepo da, kad prođeš kroz sve to u vojnom odseku, detaljnije napišeš kako se sve odvijalo, pošto je nedavnom uredbom promenjena procedura (uveden obavezan razgovor s komisijom).
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.197.*



+165 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.02.2005. u 16:36 - pre 233 meseci
Jeste čuli u vestima.....

U Vojsci deset hiljada zaposlenih višak


Slučajevi Topčider i Puhalo pred Odborom za odbranu


Beograd - Odbor za odbranu Skupštine Srbije i Crne Gore nije podržao Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o Vojsci. Ovim izmenama stvaraju se uslovi za rešenje statusa viška zaposlenih u Vojsci SCG, odnosno za smanjenje vojske za desetak hiljada ljudi. Iako Odbor nije predložio usvajanje ovog zakona on će se danas naći na redovnom zasedanju Skupštine državne zajednice, jer je predložen po hitnom postupku.


Do kraja nedelje odluka o slučaju Topčider



Beograd - Okružno javno tužilaštvo u Beogradu doneće do kraja nedelje odluku u vezi sa predmetom Topčider, u kome su 5. oktobra prošle godine, pod još nerazjašnjenim okolnostima stradali gardisti Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović. Vojni istražni organi i državna komisija nezavisna od SCG na čijem je čelu bio advokat Božo Prelević, dostavila je oprečne zaključke. Dok iz VSCG tvrde da je reč o ubistvu i samoubistvu, eksperti su ustanovili da su gardisti ubijeni.
Tužilaštvo, u čijoj je nadležnosti od 1. januara ovaj slučaj, još razmatra spise, a moguće je da će u pretkrivičnom postupku biti saslušano više osoba koje su već dale izjave, kao i ljudi koji do sada nisu davali izjave pred nadležnim organima.



Odbor za Odbranu Skupštine SCG prihvatio je predlog poslanika SRS Jadranka Vukovića da zatraže od okružnog tužioca u Okružnom tužilaštvu Beograd izveštaj o slučaju Topčider. Zanimljivo je da odbor noije podržao inicijativu poslanika crnogorske Demokratske srpske stranke Ranka Kadića, za formiranje anketnog odbora koji bi ispitivao taj slučaj.
Odbor je prihvatio i inicijativu poslanika DS Vladimira Petkovića da zatraži od Ministarstva odbrane da dostave sve akte u vezi sa civilnim služenjem vojnog roka koje su doneli, zbog reakcija u javnosti da je učinjeno bitno smanjenje prava na prigovor savesti. Odbor je prihvatio i Petkovićevu inicijativu da Ministarstvo odbrane Odboru dostavi podatke o Branislavu Puhalu, odnosno, od kada je zaposlen u vojsci, i po kojem osnovu, jer je radio u vojsci druge države, kao i na kojem je formacijskom mestu radio u oktobru 2004. kada su stradala dvojica gardista na Topčideru.
Predstavnici Ministarstva odbrane objasnili su da je zakon neophodan jer je budžet za potrebe odbrane znatno smanjen zbog čega nema dovoljno sredstava za isplate plata i penzija pripadnicima vojske. Prema tom objašnjenju da bi se obezbedile plate potrebno je brojno stanje vojske u Srbiji smanjiti za 6.700, a u Crnoj Gori za 2.688 formacijskih mesta.
Član Odbora Velimir Radojević kaže da je zapanjen činjenicom da se zakon menja zato što države članice nisu obezbedile sredstva za finansiranje odbrane.
- Ovaj odbor, a ovaj parlament još manje niko nije pitao da se izjasni o ovom pitanju. Jedno od osnovnih nadležnosti parlamenta SCG jeste uređivanje odnosa po pitanju sistema odbrane. Vi tražite od odbora i parlamenta da verifikuje nešto što je dogovoreno iza očiju javnosti što je krajnje nekorektno - obratio se Radojević predstavnicima Ministarstva odbrane.
Poslanik Ranko Kadić protestovao je što su poslanici dovedeni pred svršen čin jer je rebalansom budžeta već određeno koliko vojske je moguće finansirati. Prema rečima pukovnika Miloša Miletića iz Uprave za finansije Ministarstva odbrane VSCG u Crnoj Gori kasni tri meseca sa isplatom ličnih dohodaka i duguje dobavljačima 3.6 miliona evra.
- I kada bi se sprovelo planirano smanjenje u crnoj gori bi još falilo oko 17 miliona evra - rekao je Miletić
Skupština će danas razmotriti i Predlog zakona o spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene, kojim se umesto Ministarstva odbrane SCG ovlašćuje Ministarstvo za međunarodne ekonomske odnose SCG da izdaje dozvole i reguliše trgovinu naoružanjem. Ovaj Predlog zakona koji odbor, takođe, nije podržao propisuje koji proizvodi se smatraju za naoružanje, vojnu opremu i tehnologiju, te se uvodi u zakonsku regulativu pojam robe dvostruke namene, odnosno softver i tehnologije sa civilnom i vojnom namenom. Savet ministara imaće nadležnost da utvrdi listu naoružanja i vojne opreme, i robe dvostruke namene, u skladu sa pravilima Evropske unije za izvoz naoružanja. R. Femić

iz lista http://www.danas.co.yu/



 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815788 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.