Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815865 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)22.12.2004. u 19:07 - pre 235 meseci
Citat:
Sv.arog: Prijatelju, mislim da gresis. Sve ima veze sa tim Beogradskim sporazumom "evroatlanske integracije", Kososvo, monetarna politika, Ustav, Hag i saradnja sa istim, jednom recju, citava politicko-ekonomska situacija kod nas, pa i pitanje vojske.


ne, sve ima veze sa politikom, ako si to hteo da kazes.
Citat:
Po BG sporazumu, drzavna zajednica SCG postoji dok je narod iste, demokratskim putem, ne ukine. Tacnije, posle tri godine, drzave clanice drzavne zajednice imaju pravo na referendum o otcepljenju, a Crna Gora vec ulazi u kampanju za taj referendum.


pa?

Citat:
Nasa drzava ceka istek tog roka i potez Crne Gore da bi resila mnoga pitanja.


koja "nasa drzava"? inace, svako ko ceka neciji potez, da bi resio mnoga pitanja, zavrsava na stranputici istorije.

Citat:
Dalje, ulazak u Partnerstvo za mir podrazumeva gomilu uskladjivanja vojnih detalja od civilne kontrole Vojske (Ministarstvo Odbrane) do kalibra bojeve municije, gde je nezaobilazna stvar uvodjenje profesionalne vojske.


za koje se daju rokovi, koji su poduzi.

Citat:
Civilno sluzenje je samo prelazna faza za drzave koje jos uvek nisu uvele profesionalnu vojsku itd, da ne sirim pricu.


nije tacno nemacka je ocigledan primer.

Citat:
Nasa drzava ostaje pri stavu da drzavna zajednica mora ostati kako bi ostala naslednik predratne i SFR Jugoslavije, a tako i velike JNA, zar ne?


ma jok. negde si izgubio nit u razmisljanju. potpuno promasena i forma i sustina.

Citat:
Kada prodje rok predvidjen BG sporazumom i Crna Gora se izjasni na referendumu (ne ulazim u dalju pricu) tada pocinje prava reforma kod nas, pa i konacna reforma vojske, a sto znaci, najverovatnije, uvodjenje profesionalne vojske.


ocigledno se radi o tvom politickom stavu. potpuna zamena teza. problem su generali i hag, a ne crna gora. cak i da si u pravu, napisao si "najverovatnije", a malopre si rekao da "kad se odcepe nama ce da svane" (parafrazio sam malo vise )

Citat:
Do tada, imamo stalno skracivanje vojnog roka, sto zvanicno, sto nezvanicno, uz sve sire koriscenje prava na civilno sluzenje.


naprotiv. smanjenja nije bilo o-ho-ho. to pravo se svakim danom sve vise suzava, verovao ili ne. pa da li ti mislis da su oni srecni zbog sluzenja u civ ustanovama? da si oni drzali titovu sliku na zidu, da bi ti isao od 08-15 radnim danom u neko pozoriste?

Citat:
Problem je sto sve to ide tromo (ne sporo) i sto dolazi trenutak kada se sve vise ljudi opredeljuje za civilno sluzenje i vise nema ko da puni kasarne (s druge strane, drzava ima sve vise besplatne radne snage na raspolaganju). Vec je krenula prica da razmisljaju o skracenju vojnog roka samo na obuku?! 3, 4 meseca?! Sta je sa rodovima gde obuka traje citav rok - specijalci, vp, itd? Da li ce oni prvi biti "placenici"? Nemas vise granicare, ali imas zandarmeriju, dalje, kompletna vazdusna kontrola (svih letova, ne i odbrane vazdusnog prostora) prelazi u civilnu kontrolu (vojska ceka dozvolu civilne kontrole leta!? verovali ili ne).
Druga stvar je da vojsci za njenu efikasnost nije potreban onoliki broj vojnika kao u "stara dobra vremena" niti drzava to moze da placa. Ako je jedan vojnik avgusta o.g. kostao 750 din danas kosta i do 1000 din dnevno x XX hiljada jednako dnevna potrosnja koja odgovara gomili poslova koje mozete obaviti u toku cele godine da bi osvojili bodove za sledece izbore i ostali na vlasti!!!!!
Mnogo sam odsetao...


jesi udahni malo

Citat:
Dakle, mislim da prave reforme vojske zavise od roka predidjenog BG sporazumom i da cemo za 2, 3 godine imati profesionalnu, pravu vojsku, a ne da odes da das dug otadzbini i ubiju te necije gorile.


ma jok. ustav je najvisi pravni akt jedne zemlje (makar i zajednice). moze neko gumicom da obrise bg sporazum, pa cak i ustavnu povelju, i takozvanu malu povelju (o ljudskim, gradjanskim i manjinskim pravima), vojska ce postojati i dalje ce se vrsiti regrutacija. to sam ti napisao i u prethodnom postu, ali neces da mi verujes pa to ti je evo ti primer. prestala je da postoji narodna banka jugoslavije, pa nije prestao da vazi dinar. jednostavno neke stvari su tu, svuda oko nas i cine zivot.

Citat:
Ispravite me ako gresim, ali mislim da sve sto se desava ide u tom pravcu.
Tranzicija podrazumeva i vojsku...


da. ali vojska ne podrazumeva tranziciju. tu je problem, ne u crnoj gori.

moj savet: organizuj se, vidi kada ti odgovara da ides u vojsku (skola, posao, porodica), izaberi gde ces (kasarna, ustanova); i donesi najbolju odluku za sebe. to sto si zamislio jednostavno se nece desiti. projektovao si svoje zelje na Istinu, logickim potezima, i zato mislis da si u pravu. delimicno jesi (neophodnost reforme, profesionalizacija i taj deo), ali to nema veze sa postupcima drugih ljudi, koji na to gledaju drugacije. e sad, mi mozemo da razgovaramo o raznim prelaznim resenjima. ali cemu gubiti vreme...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)22.12.2004. u 19:09 - pre 235 meseci
Citat:

nije tacno nemacka je ocigledan primer.


Koliko znam i Nemacka ozbiljno razmislja da potpuno profesionalizuje vojsku (to pitanje je bas isplivalo na povrsinu kada je neki lik stigao do vrhovnog suda sa tuzbom da se ne postuje jednakost polova), samo kod njih to ide relativno sporo jer su jako veliki i ne prave radikalne rezove tako lako - ali to je sigurna sudbina i to ce se desiti u sledecih 10-tak godina i tamo.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sv.arog
Petar Ložiona
sve i svašta
Niš

Sv.arog
Član broj: 37803
Poruke: 19
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)23.12.2004. u 11:46 - pre 235 meseci
Citat:
ne, sve ima veze sa politikom, ako si to hteo da kazes.

Sta je BG sporazum ako nije politka?

Citat:
koja "nasa drzava"?

Ona koja placa i zajednicu SCG i sve njene institucije.

Citat:
inace, svako ko ceka neciji potez, da bi resio mnoga pitanja, zavrsava na stranputici istorije.

Tu se apsolutno slazem sa tobom.

Citat:
da. ali vojska ne podrazumeva tranziciju.

Takodje smatram da si u potpuno u pravu.

Citat:
tu je problem, ne u crnoj gori.

Jeste problem u "poslednjem komunistickom bastionu", ali mnogo toga zavisi od poteza CG, pa i pitanje vojske, a Srbija kao da zaista ceka njihov potez kako bi konacno krenula u resavanje krucijalnih pitanja. Ne kazem da SVE zavisi od BG sporazuma niti da je, ne daj Boze, Crna Gora svemu kriva. NAPROTIV! NAPROTIV!
Smatram da je BG sporazum (i sve njegove konsekvence) nesto od cega, jednim delom, zavise citave reforme, pa i vojne.
Serbia is not suburbia!
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)23.12.2004. u 14:19 - pre 235 meseci
Citat:
aleksandaraleksandar: koja "nasa drzava"?
Citat:
Sv.arog: Ona koja placa i zajednicu SCG i sve njene institucije


koliko ja znam, niko se ne zali da crna gora ne paca njenih 5%. da je tako valjda bi to oglasili na sva zvona. mada moram priznati da slabije pratim medije u poslednje vreme.

inace moj komentar "koja drzava?" se odnosi na moj neprihvatljiv stav, da se sve naziva nase. nasa slova, koja uopste nisu ni nasa, niti icija, imaju tacno precizan naziv kako nazivati č, ć, š, đ, ž (a ne cirilicna slova: č, ć, š, đ, ž). nasa zemlja, nasa crkva, nasa vojska, nasa istorija... pustis bbc recimo i cujes "britanska armija je danas izvela napad i uraku...". a ne, "i tako su NASI, njihovima, uradili nesto..."

poenta moje price: budite fer prema pokoljenjima, jer su im ovako reference negde malo iznad nule. pa ne moze svako da zna, ko sta podrazumeva pod izrazom "nas". kao odredjeni vapaj, nekoga ko nesto nema, pa samo vice nas!, nas!, ...
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)01.01.2005. u 19:47 - pre 235 meseci
Citat:
pre neki dan su me priveli policajci na gajbi (iako nisam odbijao poziv za vj) i pravo u vojni odsek. sad kako sam ja napunio 27 godina, znam da moram da idem (negde).

Zna li neko da li policija sme da ulazi u gajbu u ovakvim slucajevima. Npr. dodju mi na vrata i neko od mojih kaze da trenutno nisam tu ili da sam se odselio i slicno. Da li oni smeju to da proveravaju ili treba da kazu "hvala, dovidjenja"?
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)01.01.2005. u 20:08 - pre 235 meseci
pa mogu da udju ako imaju sudski nalog. a za prvi put ga nemaju.
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)01.01.2005. u 21:10 - pre 235 meseci
To sa sudskim nalogom mi je i najinteresantnije, posto sam vec neko vreme prijavljen na drugoj adresi, dok zivim na staroj. Kolika je sansa da im sud da taj nalog za staru adresu, posto ja po papirima vise nemam veze sa tim mestom. Usput, nova adresa je u drugom gradu, stara u Beogradu. Vojni odsek nije hteo da me prebaci pa se jos vodim u Beogradu. Koji je sud, ustvari, nadlezan za moj slucaj?
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)01.01.2005. u 23:13 - pre 235 meseci
koji slucaj? tu nema nikakvog slucaja. a i ako ga ima onda ih ima dva
komada. neodazivanje na vojni poziv i neprijavljivanje boravista (ili barem
prebivalista) ako su na nekom mestu duze od 6 meseci. ni jedno ni drugo ti
nije ok sto radis.

da li mogu da ubede sud? pa mogu, sto da ne. postoji osnovana sumnja da se
nalazis na adresi na kojoj si se nalazio nekada.

sta je u stvari tvoj problem? ovo nema veze sa sluzenjem vojske. jel ti
planiras da se ne odazivas do 32. (35.) godine?
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 11:40 - pre 235 meseci
Citat:
aleksandaraleksandar: koji slucaj? tu nema nikakvog slucaja. a i ako ga ima onda ih ima dva
komada. neodazivanje na vojni poziv

Koji vojni poziv? Nista mi nije uruceno, niti su jos pokusali to da rade. Nadam se da prvo treba da dobijem poziv na adresi na kojoj zvanicno, po papirma, zivim.
Citat:

i neprijavljivanje boravista (ili barem
prebivalista) ako su na nekom mestu duze od 6 meseci.

Pa ja sam svoje novo prebivaliste (ili boraviste, ne znam kakva je razlika?) prijavio i upisao u licnu kartu... To valjda ne znaci da ne mogu "ponekad" da dodjem i posetim roditelje. Nadam se da to nije krivicno delo. Naravno, ja svakih nekoliko meseci odem i do svoje zvanicne adrese, cisto da se ne zadrzavam na staroj tih 6 meseci u komadu.
Citat:
ni jedno ni drugo ti nije ok sto radis.

Kao sto rekoh, nadam se da ne radim ni jedno ni drugo. Kako bi oni to mogli da dokazu? (Normalno, ja sam ovde napisao gde zivim, ali nisam valjda lud da njima to govorim).
Citat:

da li mogu da ubede sud? pa mogu, sto da ne. postoji osnovana sumnja da se
nalazis na adresi na kojoj si se nalazio nekada.

Pa, moje pitanje je sta je potrebno da ta sumnja bude osnovana? Mogu ja da kazem da osnovano sumnjam da Mika Peric prodaju drogu, ali valjda za to treba da imam i neke opipljive dokaze, a ne samo da kazem to. U mom slucaju bi to, mozda, bilo kada bi me oni nekoliko puta trazili na adresi na kojoj sam prijavljen po papirima, pa ako me tamo ne nadju onda da mogu osnovano da sumlnjaju da ja tamo mozda i ne zivim.
Citat:
sta je u stvari tvoj problem? ovo nema veze sa sluzenjem vojske. jel ti
planiras da se ne odazivas do 32. (35.) godine?

Mnogo problema imam... Ovaj je kao zubna bolest.
Mislim da ima veze sa sluzenjem vojske zato sto valjda treba da se postuje neka procedura u celom tom postupku. U svakom slucaju ima veze sa regulisanjem vojne obaveze (to je tema), a koje ne mora biti samo sluzenjem vojske
1. Ako sam ja promenio mesto boravista (i upisao novo boraviste u licnu kartu), imam zakonski rok od 8 dana da to isto uradim sa VO. Ja sam to hteo da uradim (i pokusao), ali oni nisu, jer gospodu mrzi da se cimaju ()tu su vec verovatno prekrsili zakon jer me nisu prebacili). OK, barem neka mi stari VO dostavi poziv tamo gde zivim (zvanicno), pa ako to ne uspeju iz nekoliko pokusaja (ne znam koliko je predvidjeno) onda da po toj osnovanoj sumnji pocnu da me traze na drugim mestima (0preko civilne policije, normalno).
2. Ja se nigde ne krijem. VO sam obavestio o novoj adresi, kao i policiju (naravno). Cak i da VO nema moju adresu (a ima jer sam im je rekao) to uvek moze da dobije u policiji.
3. Da bih se odazvao, valjda prvo treba da me pozovu? Pismeno, preko zvanicne adrese itd. a ne tako sto ja treba da znam da treba njima da se javim. Pacifista sam i vojska me ne zanima, stavise gledam da nemam nikakve veze sa njima
4. Ako im ne uspe da mi dostave poziv, onda valjda imaju pravo da pisu tu prijavu sudu. Moje pitanje ovde je da li oni za tu prijavu moraju da pokazu da su stvarno i pokusali da mi uruce poziv tamo gde ja zivim po papirima (jednom, ili koliko vec puta je propisano) i iz nekih razloga nisu uspeli (i kojih).
5. Tu me opet zanima koji je sud nadlezan da sudi po ovakvoj prijavi, sud sa teritorije na kojoj je VO (stara adresa) ili sud sa teritorije na kojoj ja zivim (zvanicno)? Da li taj sud (koji god da je) mora da dostavi poziv na sudjenje na moju zvanicnu adresu ili samo da ga prikuca na svojoj oglasnoj tabli?
itd. itd.

Pitam se kako cela ta procedura ide... Ne mislim u praksi, zanima me iskljucivo zakon i ono sto je njime propisano. Naravno, i promeri iz prakse su dobrodosli, ali moje je glavno pitanje sta oni po zakonu sve moraju da urade u ovakvom slucaju i ako nesto prekrse, ima li to uticaja na mene i eventualno odugovlacenje?

I jos nesto, a u vezi je sa ovom 35, godinom (ili 32.? zasto 32?). Negde sam cuo da ako te ne zovu (nadam se, po propisu) do isteka kalendarske godine godine u kojoj punis 27 automatski te prebacuju u rezervni sastav. Da li to podrazumeva da te uopste nisu upisali u vojnu evidenciju ili da su iz nekog razloga propustili da te pozovu na sluzenje, a upisan si u evidenciju, regrutovan i nekoliko puta odlagao ali te posle nisu zvali po propisu iako su znali gde se nalazis.

Nadam se da je sada jasnije zasto ovo ima veze sa sluzenjem vojske. Valjda i oni moraju da postuju neka pravila a ne da ja radim njihov posao i sam dodjem i pitam "Izvinite, imate li neke pikavce za skupljanje, da li hocete da vam uglancam cipele, skuvam kafu i tako to...". Da ne pominjem to da se prema vojnim obveznicima ponasaju sa nipodastavanjem. Koliko se secam, radnici su drzavnoj sluzbi su duzni da se prema strankama odnose sa uvazavanjem. Nisam siguran da li je to propisano nekim zakonom (logicno bi bilo da jeste), ali sam siguran da se uglavnom ne postuje. Ako je propisano zakonom, da li je i to krsenje zakona sa njihove strane?

Kada mi dostave taj poziv, sve po propisu i kako zakonska procedura nalaze (sto kasnije a u idealnom slucaju nikad) onda ce doci na red civilno sluzenje... Pri tome se nadam i da ako u celoj toj proceduri dodje do neke povrede zakona sa njihove strane, imam mogucnosti za neko odugovlacenje???
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 14:21 - pre 235 meseci
sve sto si pitao nije za ovu temu. ovde se raspravljao sluzenju vojnog roka
u razlicitim oblicima, i problemima za upucivanje na iste.
ti kao da bezis od jednog drzavnog organa a ne od drugog, ali to je vec
tvoja privatna stvar.
ja ti ne mogu odgovoriti na brdo pitanja jer ne znam, ali znam da:
1. si prema uredbi predsednika milutinovica bio duzan da se javis VO,
ukoliko nisi upisan u vojnu evidenciju
2. si prema istoj uredbi bio duzan da izvadis licnu kartu sa 16 godina
3. je nadlezan sud sa kojeg te trazi vojni odsek
4. je kao dokaz ne odazivanju dovoljno da sudu pokazu jedan poziv sa
povratnicom koji nije potpisan
5. si duzan da se javis VO iako (!!!) ti poziv nije stigao (ovo je ono zbog
cega su i meni pored svega sto znam, slali policiju)
6. ...
...
i tako dalje...
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 15:24 - pre 235 meseci
Prvo da se zahvalim na odgovorima.

Citat:
aleksandaraleksandar: sve sto si pitao nije za ovu temu. ovde se raspravljao sluzenju vojnog roka u razlicitim oblicima, i problemima za upucivanje na iste.

Ipak mislim da jeste za ovu temu jer je tema "Regulisanje vojne obaveze" a vojna obaveza se moze regulisati i na druge nacine sem u kasarni i civilno (oslobadjanje od iste po mnogim osnovama, pa i odugovlacenjem sluzenja).
Citat:

ti kao da bezis od jednog drzavnog organa a ne od drugog, ali to je vec
tvoja privatna stvar.

Jos uvek ne bezim ni od koga, cak se i ne skrivam, ali zelim da im sto vise zakomplikujem posao, sve u skladu sa zakonom.
Citat:

ja ti ne mogu odgovoriti na brdo pitanja jer ne znam, ali znam da:
1. si prema uredbi predsednika milutinovica bio duzan da se javis VO,
ukoliko nisi upisan u vojnu evidenciju
2. si prema istoj uredbi bio duzan da izvadis licnu kartu sa 16 godina

sve uradio na vreme.
Citat:

3. je nadlezan sud sa kojeg te trazi vojni odsek

Ovo je ok ako si siguran. Gde taj sud treba da mi dostavi poziv? Da li mora da pokusa da mi posalje na zvanicu adresu ili je dovoljno da stavi na oglasnu tablu? Da napomenem da ako mi posalju na zvanicnu adresu, ja cu to primiti i potpisati (kao uostalom i poziv za vojsku)...
Citat:

4. je kao dokaz ne odazivanju dovoljno da sudu pokazu jedan poziv sa
povratnicom koji nije potpisan

Ovo mi je najbitnije: poziv sa povratnicom ali gde? Nadam se da taj poziv mora biti upucen na adresu na kojoj zvanicno zivim. Moji roditelji, nadam se, nisu duzni da glume postare... Uostalom, punoletan sam a oni nisu ovlasceni da me zastupaju.
Citat:

5. si duzan da se javis VO iako (!!!) ti poziv nije stigao (ovo je ono zbog
cega su i meni pored svega sto znam, slali policiju)
6. ...
...
i tako dalje...

Ovo je komplikovano i nepovoljno po mene (ako neko zna, nek napise kojim je zakonom to regulisano), ali da li je u skladu sa ustavom i da li je olaksavajuca okolnost ako je to jedini razlog za koji me optuzuju, tj. da sam ucinio krivicno delo neobavestenosti pa se nisam sam pozvao i javio vojnom odseku (da ne ulazim u razloge objektivne sprecenosti koju verovatno mogu i da dokazem!).

Normalno, jasno mi je da je sada malo laksa situacija nego za vreme rata i da nadmudrivanje sa vojskom vise nije najcrnji kriminal.

Ovo, naravno, nisu pitanja samo za aleksandaraleksandar, svaki odgovor od nekoga ko ima iskustva ili znanja oko ovih peripetija je dobrodosao
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 15:46 - pre 235 meseci
Evo, sad sam bas pretrazujuci Internet nasao da je Djindjic bio optuzen da se nije odazvao vojnom pozivu za vreme bombardovanja. Posle bombardovanja je oslobodjen optuzbe. Da li neko zna koji su bili argumenti optuzbe i kako se branio? Poziv za mobilizaciju je bio javan (znaci, po njima, morao je znati za njega, a opet, mozda covek nije gledao televiziju i izlazio iz kuce) a mislim da se izvukao tako sto su povredili proceduru i pokusali tajno da mu uruce poziv bez da ikome govore zasto ga traze.

To i mene zanima - da li oni moraju da postuju neka pravila pri pozivanju "obveznika" tj. mene?

I detaljnije me zanima ono da sam ja duzan da znam da sve sam treba da obavim iako me ne zovu?
Otkud ja to znam? Mogu oni da propisu da ja treba da budem ekspert za matematiku kao sto propisuju da treba da budem ekspert za pravo i znam sve zakone (ako postoji takav zakon da ja moram sve da znam bez obavestenja od drzavnih organa). U ovoj zemlji zakoni se menjaju kao toalet-papir, a ima i krajeva gde ljudi ne znaju ni u kojoj drzavi zive...

Molim da se uzdrzite politicke rasprave, a ako moderatori procene ta je ovo oko Djindjica skakljivo, neka obrisu taj deo...
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 16:10 - pre 235 meseci
Citat:

Ivan Dimkovic
kada je neki lik stigao do vrhovnog suda sa tuzbom da se ne postuje jednakost polova


Ja bih cak i ovo pokusao. Ivane gde mogu da nadjem nesto vise detalja o tom slucaju?

Pitanje za one koji su upoznati delovanjem nvo u oblasti ljudskih prava - Da li bi neka od nevladinih organizacija (jukom i slicno) bila raspolozena da me zastupa za dzabaka u takvoj nekoj tuzbi posto para za advokata, naravno, nemam? I najbitnije - da li bi takva tuzba odlozila izvrsenje (verovatno krivicnog?) dela diskriminacije po polnoj osnovi (tj. teranja na sluzenje vojske zato sto sam muskog pola)?
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 16:52 - pre 235 meseci
jednostavno, pitaj svakog studenta prava druge godine. stara latinska
poslovica kaze: "neobavestenost, skodi!"
duzan si da znas, jer su zakoni javni, a neobavestenost te nece nicega
spasiti.
uredbom je regulisano da te oni zovu svake 2 godine, da im se ti sam javljas
svake godine i da, ako te ne pozovu da im se sam javis.
znas kako, ako vise nije potrebno uzeti potvrdu iz vojnog odseka da bi se
izvadio pasos, onda budi i ti fer prema njima, pa im se uredno javljaj. jer
oni su tebe oslobodili sluzenja vojnog roka (fakultet, i tako to...), a nisi
ti njih zaduzio.
svi se mi slazemo da sve to moze da se ukine, ali niko nije budala, pogotovo
ne sudija koji bi trebalo da te kazni :)
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 16:54 - pre 235 meseci
> Pitanje za one koji su upoznati delovanjem nvo u oblasti ljudskih prava -
> Da li bi neka od nevladinih organizacija

pokusali sirom sveta i nisu nista uradili. jedino resenje do kojeg se dodje
u raspravama na raznim vrhovnim, ustavnim sudovima je ukidanje obaveznog
sluzenja. pa cak i da ustavnu sud donese takvu odluku, ostavice rok od barem
10 godina, da se sprovede u delo. a u medjuvremenu, nema odlaganja :)
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 17:48 - pre 235 meseci
Citat:
a u medjuvremenu, nema odlaganja :)
Ovaj smajli me navodi na pomisao da ti je drago zbog toga? Just kidding :)
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 17:58 - pre 235 meseci
Citat:
jer
oni su tebe oslobodili sluzenja vojnog roka (fakultet, i tako to...), a nisi
ti njih zaduzio.

Jos ce da ispadnu Majka Tereza koliko su zlatni. :)
"Oslobodili" me necega sto su mi nametnuli bez mog uticaja ili pristanka, pa jos i protivustavno (sto je tesko isterati na cistac jer zahteva promenu celog sistema, ali po logici je cista diskriminacija na polnoj osnovi). Uz to, oni (ljudi koji rade u vojsci) nemaju obavezu sluzenja vojske. Jes da su ceo radni vek vojnici, ali sami su to birali i primaju platu. Sto i oni ne kuluce godinu dana besplatno kao i svi drugi?
Normalno, ovo vec ide u offtopic pa necu vise diskutovati o tome da li je vrdanje vojske moralno ili nije... Zanima me samo kakva su iskustva ljudi sa procedurom i sta se sve moze ocekivati od poteza sa njihove strane.

Ipak, sto bih ja njima olaksavao da rade protiv mene? Valjda treba da trazim svaku dlaku u jajetu i rupu u zakonu a ne da im jos i pomazem...
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 19:31 - pre 235 meseci
Ja sam totalno uz kobrejabre. Mislim da nigde u zivotu, pa pogotovo u vojsci, ne treba pomagati "sluzbenicima" oko primenjivanja zakona, vec bas treba traziti "dlaku u jajetu", loviti njihove greske (koje kasnije mozemo iskoristiti u nasu korist) i navesti ih da te zakone i uredbe sto vise prilagode nama. I kakva je to logika da sad ja moram da pratim vesti i novine i da se "obavestavam" o novim zakonima i na koji nacin ja sam sebe treba da "pozovem" u vojsku, sto mi naravno NA PAMET NE PADA! Isto kao da sam sebe onako dobrovoljno pozivam u zatvor zbog nekog zlocina. Ako im vec trebam da sluzim vojsku i branim drzavu u kojoj zivim u njihovom je interesu da me pozovu, totalno zvanicno sa sve ukrasenom pozivnicom i upute na zakone koje treba da postujem i prava koja mi sleduju, isto kao sto svi na prvom casu u skolama (osnovnim i srednjim) citaju i upoznavaju se sa kucnim redom skole (salim se, naravno, za ovo u skolama mada ima i to negde) :).
Ali posto nase piskaranje i kukanje ovde nema nikakvog efekta, nama ostaje samo da se prilagodimo postojecem sistemu. Kazite mi samo koje emisije treba da gledam (nemam bas vremena i zivaca da gledam sve), koje novine da citam (nemam para da kupujem sve), koje sajtove da ucitavam (nemam dovoljno uplacenih MB za ceo interent) da bi se ja upoznao sa zakonima koje treba da postujem u ovoj situaciji (vojska) i gde mogu da pokupim UPDATE za postojece zakone???
Inache tema je super, i mislim da je treba procitati sa vremena na vreme celu (sto sam ja relativno davnu uradio) da bi bio totalno u toku, ili makar od sredine. Nadam se da su sve informacije koje mogu da nadjem ovde tacne i primenjive svugde na podrucju SCG i gvala svima na njima (ala bacam rime a?)...
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 19:55 - pre 235 meseci
Citat:
ksrele: Ja sam totalno uz kobrejabre.


sad ces jos ispasti da ja branim vojsku

Citat:
I kakva je to logika da sad ja moram da pratim vesti i novine i da se "obavestavam" o novim zakonima i na koji nacin ja sam sebe treba da "pozovem" u vojsku,


sluzbeni glasnik drzavne zajednice srbija i crna gora, sluzbeni glasnik republike srbije, narodni poslanik sa tvoje izborne jedinice.

Citat:
i gde mogu da pokupim UPDATE za postojece zakone???


http://www.gov.yu/
http://www.parlament.sr.gov.yu/
http://www.elitesecurity.org/tema/45803/
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.01.2005. u 23:40 - pre 235 meseci
Citat:
ksrele: Kazite mi samo koje emisije treba da gledam (nemam bas vremena i zivaca da gledam sve), koje novine da citam (nemam para da kupujem sve), koje sajtove da ucitavam (nemam dovoljno uplacenih MB za ceo interent) da bi se ja upoznao sa zakonima koje treba da postujem u ovoj situaciji (vojska) i gde mogu da pokupim UPDATE za postojece zakone???

Nazalost, za ovo su se obezbedili. Sve zakone objavljuju u sluzbenom glasniku a ti si verovatno obavezan da procitas svaki broj i da se posle toga preslisas.
Mada su ovo da treba da sluzis vojsku i da se sam javis verovatno objavili u SG pre nego sto smo mi postali punoletni pa se postavlja pitanje da li smo i tada morali da citamo redovno isti i ako nismo tada da li mi moramo da naucimo sadrzaj svih sluzbenih glasnika u poslednjih 50+ godina (fizicki nemoguce izvesti jer verovatno ima vise miliona stranica).

Bas ih briga sto SG kosta 100+ dinara po komadu (izlazi barem 2x nedeljno). Kako ce resiti problem da ja, koliki su mi god prihodi, nemam para da kupujem sve sluzbene glasnike, a i ako ih kupim, ne mogu sve da ih procitam? Poslanik mi nista nije rekao o tome da treba da idem u vojsku. Doduse, nisam ga ni pitao, ali kako da ga pitam o necemu sto ni ne znam da postoji (obaveza samostalnog javljanja). Recimo, ja sam ga pitao (hipoteticki) da li ima nesto da me obavesti, a on mi nije pominjao vojsku. U novinama isto nista nisam o tome procitao jer nemam para da ih kupujem. Internet mi je nedostupan (nemam fiksni telefon i pare) a i ono malo sto sam krstario u humanitarnoj organizaciji, nista nisam procitao o vojsci... Sta sa nepismenim gradjanima kojih sigurno ima barem nekoliko procenata?

Pitao sam poslanika (opet hipoteticki) da mi preporuci obaveznu literaturu i on mi rekao da se drzim beletristike, nista o SG nije rekao. Tako da ne znam ni sta je to.
Ili - poslanika uopste nisam mogao ni da nadjem, nikad taj nije svratio u moje mesto, a ja ne svrckam okolo. Sadim povrce i brinem se za poljoprivredne radove.

Uz to sam i asocijalan a imam i fobiju od ljudi, tako da komunikaciju svodim na najpotrebnije, tj. komuniciram samo sa drzavnim organima: oni mene konkretno pitaju - ja njima konkretno odgovaram.

[Ovu poruku je menjao kobrejabre dana 03.01.2005. u 00:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815865 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.