Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 620720 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
87.116.153.*



+159 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao09.01.2014. u 20:48 - pre 125 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
angelos:Po meni bi bilo najbolje iskopirati Francuski sistem. Hoces da otvoris firmu, nema problema. Ali , potpisujes sa drzavom ugovor da se svi neispunjeni dugovi prema radnicima i drzavi prenose na tvoje naslednike.

Dugovi se prenose na naslednike?!?

Biće da si ti pogrešno razumeo kako svet funkcioniše.


Bice da tebe druze lažu godinama kao i mene da živimo u Oz-u.
Ako moj drugi deo porodice laže mene, ja lažem tebe.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao09.01.2014. u 20:54 - pre 125 meseci
Bice da ti nisi to dobro razumeo ili da se nesto izgubilo u prevodu. Vrlo verovatno se radi o tome da se ti dugovi prenose na buducu firmu koju otvoris, ne na tvoju decu. Francuska jeste zglajznula u socijalizam ali nije bas toliko prsla da omogucava gradjanima da zaduzuju svoju decu, ta privilegija pripada samo izvrsnoj vlasti (da zaduzuje tudju decu)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 09:10 - pre 125 meseci
Zanimljiva vest koja baca novo svetlo na priče da nema bahatih vlasnika firmi, da radnici preteruju s insistiranjem na nekim radnim pravima, da se treba obratiti inspekciji...
Citat:
Zrenjanin: Poštom dobile radne knjižice i otkaze

ZRENjANIN - Umesto obećane koverte od Deda Mraza, 13 tekstilnih radnica zrenjaninskog „Star fešna“ dobile su posle Božića koverte poštom - ali sa radnim knjižicama i rešenjem o otkazu!

Šokirane, otišle su u četvrtak do sedišta preduzeća, ali su naišle na promenjene brave. Umesto vlasnika i direktora Darka Lukaševa, kraj kontejnera, u najlon vrećama, sačekale su ih lične stvari. Gazda im je mobilnim poručio da je prodao firmu. Neisplaćene plate za novembar i decembar nije spominjao...

- Očajne smo! U inspekciji rada obećali su pomoć, ali ne mogu da dođu do Lukaševa - kažu šivačice, skoro sve sredovečne žene, koje ističu da takvo poniženje dosad nisu doživele.

Angažaman u ovoj firmi, otvorenoj u pogonima bivših „Midera“, dobile su maja prošle godine. Ističu da su radile na crno, na svoj rizik, jer su u godinama kada ne mogu da biraju posao.

- Dnevnica je bila 300 dinara, a za povratnu autobusku kartu od Stajićeva do Zrenjanina potrebno mi je 260 dinara... Ali, nismo imale izbora. Obradovale smo se kada nam je gazda avgusta saopštio da je dobio podsticajna sredstva NSZ za naše zaposlenje. Potpisale smo ugovor na neodređeno vreme, sa probnim radom od šest meseci - iznosi Marija Brandić.

Iako su uredno ispunjavale normu i sve proizvodne planove, minimalna plata od 21.000 dinara kasnila je, a gazda ih je sve češće kinjio. U pogonu, gde su stalno bile zaključane, leti su radile bez klima-uređaja, a kada je zahladnilo, nije bilo grejanja.

- Govorio nam je da smo ćorave, smotane, nesposobne, da mu vadimo pare iz džepa... Sve smo izdržale, kraj 2013. dočekale sa isporučenim narudžbinama i najavom gazde da će nam 30. ili 31. decembra, isplatiti platu i dati novogodišnji paketić za decu. Umesto svega, dobile smo otkaz - navodi Marija Brandić.

Radnice su naročito kivne zbog obrazloženja u rešenju „da nisu pokazale odgovarajuće radne i stručne sposobnosti“. Otkaz je dobila i poslovođa Radmila Arsić. Kao i drugima, sada joj ostaje da na sudu traži pravdu...

Bivše šivačice prijavile su gazdu policiji, uz tvrdnju i dokaze da su u pogonu šile opremu sa falsifikovanim oznakama svetskih brendova.


http://www.novosti.rs/vesti/sr...dobile-radne-knjizice-i-otkaze
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 09:58 - pre 125 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Zanimljiva vest koja baca novo svetlo na priče da nema bahatih vlasnika firmi, da radnici preteruju s insistiranjem na nekim radnim pravima, da se treba obratiti inspekciji...

Naravno da ih ima, i sam sam radio za neke. Ali stvari nisu crno-bele. Niti je problem samo u bahatim poslodavcima niti je problem samo u losim radnicima.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 10:09 - pre 125 meseci
Naravno.
To znamo i ti i ja i mnogi učesnici ove teme.

Ali, tekst i link sam okačio zbog onih koji žive u nekom svom, prilično zatvorenom svetu i pričaju kako toga nema ili su u pitanju samo izolovani primeri. A da nisu izolovani svedočimo i ti, i ja, i vest koju sam preneo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 10:45 - pre 125 meseci
Citat:
mmix:
Bice da ti nisi to dobro razumeo ili da se nesto izgubilo u prevodu. Vrlo verovatno se radi o tome da se ti dugovi prenose na buducu firmu koju otvoris, ne na tvoju decu. Francuska jeste zglajznula u socijalizam ali nije bas toliko prsla da omogucava gradjanima da zaduzuju svoju decu, ta privilegija pripada samo izvrsnoj vlasti (da zaduzuje tudju decu)


ko nasledjuje imanje nasledjuje i dug. Tako je i u Srbijici.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 10:47 - pre 125 meseci
Citat:
SlobaBgd:
...Zanimljiva vest koja baca novo svetlo na priče da nema bahatih vlasnika firmi, da radnici preteruju s insistiranjem na nekim radnim pravima, da se treba obratiti inspekciji...

Ovo je masovna pojava i desava se neprekidno 14 poslednjih godina.

Ono sto je meni neverovatno, da upravo radnici koji nisu primili 3 plate, koji rade u teskim uslovima, sa kovertiranim otkazima, do krvi brane postojeci Zakon o radu.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 12:35 - pre 125 meseci
Zato što je svaki sledeći zakon sve gori.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 12:39 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
mmix:
Bice da ti nisi to dobro razumeo ili da se nesto izgubilo u prevodu. Vrlo verovatno se radi o tome da se ti dugovi prenose na buducu firmu koju otvoris, ne na tvoju decu. Francuska jeste zglajznula u socijalizam ali nije bas toliko prsla da omogucava gradjanima da zaduzuju svoju decu, ta privilegija pripada samo izvrsnoj vlasti (da zaduzuje tudju decu)


ko nasledjuje imanje nasledjuje i dug. Tako je i u Srbijici.

To i kad je dug veći od imanja?
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 12:47 - pre 125 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Zato što je svaki sledeći zakon sve gori.

Po čemu je novi zakon gori od starog za radnike za koje nije važio ni stari?
 
Odgovor na temu

shut_down
Bg

Član broj: 115337
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+37 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 12:57 - pre 125 meseci
Citat:
dule_ns: Po čemu je novi zakon gori od starog za radnike za koje nije važio ni stari?


http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...-zabluda-o-novom-Zakonu-o-radu

Recimo ovaj deo:

Citat:
10. Nema isplate zaostalih plata ako radnik tuži firmu zbog otkaza - tačno

- Do sada je radnik koji dobije otkaz, tuži firmu i dobije spor, mogao da računa i na isplatu svih zaostalih plata za vreme suđenja. Po novom, poslodavac je obavezan da mu isplati naknadu, a ne zaostale zarade.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 13:04 - pre 125 meseci
Citat:


Ok slažem se, postavlja se pitanje šta je to naknada.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 13:36 - pre 125 meseci
zato sto je dolazeca (>1990god) omladina sve gora i sve manje ima odgovornosti u poslu!!!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 14:15 - pre 125 meseci
Citat:
dule_ns:
Citat:
Braksi:
Citat:
mmix:
Bice da ti nisi to dobro razumeo ili da se nesto izgubilo u prevodu. Vrlo verovatno se radi o tome da se ti dugovi prenose na buducu firmu koju otvoris, ne na tvoju decu. Francuska jeste zglajznula u socijalizam ali nije bas toliko prsla da omogucava gradjanima da zaduzuju svoju decu, ta privilegija pripada samo izvrsnoj vlasti (da zaduzuje tudju decu)


ko nasledjuje imanje nasledjuje i dug. Tako je i u Srbijici.

To i kad je dug veći od imanja?


pa na ostavinskoj raspravi te pitaju da li hoces ili neces da nasledis to sto treba da nasledis.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 14:36 - pre 125 meseci
kazu da samoupravljanje nije valjalo jer je po nalogu partije zaposljavano vise radnika nego sto treba. Ali pogledajte danas sta se desava.

Vi danas imate drzavu koja je ad hok dala zakon o radu koji treba da vazi za sve. Sad, drzavi ili pak JKP je lako. Oni se napajaju iz budzeta ili pak imaju monopol pa im nije tesko da sva prava zaposlenih isprate.

A sta je sa privatnim sektorom ?

Tu se snima kaubojac. Western. Znaci ne zna se kome je gore. Da li radnicima koji ne znaju sta ce sutra biti sa firmom ili vlasniku koji pokusava u moru dazbina da se odrzi makar sa samo nosom iznad vode.

Da ne govorim samo kako je Djindjiceva zuta hunta pljackala drzavu i prakticno ne samo da je u bescenje razmontirala industriju vec je jos gore uspela da iskida skoro sve poslovne veze, pocevsi od banaka pa do industrije. I jos gore. Oni su prakticno i pokidali medjugeneracijsku vezu i vi sad u Srbiji nemate nikoga da mlade uvede u posao. Pod izgovorom da je tehnologija zastarela oni su se opredelili ne da je pokusaju obnoviti, preusmeriti ili sta vec, vec da je jednostavno uniste.

A svo vreme ti zlocinci su pricali kako samo terba da dodju investicije,a od njih nije bilo nista.

To je zato sto su oni, da bi se uopste mogli baviti pljackom, zapravo kriminalizovali komplet drustvo i urusili komplet sudstvo, a posledica toga je haoticna drzava u koju cak ni rodjena dijaspora ne sme da ulaze.

E zato deco nemate posla, a ne sto ne znate da pisete CV !

 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 14:50 - pre 125 meseci
Oduvek sam znao da su Sloba i njegovi bili zlato, samo nije imao ko da mi objasni. Sad mi je lakše.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 15:00 - pre 125 meseci
Citat:
dule_ns: Oduvek sam znao da su Sloba i njegovi bili zlato, samo nije imao ko da mi objasni. Sad mi je lakše.


heh. Dobro da ti je lakse.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 21:24 - pre 125 meseci
Citat:
shut_down:
- Do sada je radnik koji dobije otkaz, tuži firmu i dobije spor, mogao da računa i na isplatu svih zaostalih plata za vreme suđenja. Po novom, poslodavac je obavezan da mu isplati naknadu, a ne zaostale zarade.


A koja je razlika (za radnika) između naknade i zarade?

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 22:29 - pre 125 meseci
Taj zakon je sluzio da se tuzakas sa drzavom 15-20 godina i onda dobijes neke milione od drzave, a 15-20 godina nista nisi radio. Naravno, podrazumjeva se da se radi o drzavnim firmama, agencijama, odborima, komisijima, komeserijatima, sekreterijatima, komitetima i sl. radnim mjestima. I naravno, te milione placa drzava, tj. narod.
Ja, koji sam na sve moguce nacine pokusavao da izbjegnem dodirne tacke sa takvom drzavom i ljudima i vijestima iz tog "svijeta", licno sam upoznao 5-6 takvih ljudi i zena, a mogu samo misliti koliko ih zna neko koga to zanima ili koliko ih ima uopste.

Kao i sve ostalo - obicna rupa za "legalno" pljackanje drzave.
Kad se postupak zavrsi - niko nikakvih kazni i sankcija za "nezakonito davanja otkaza" nema: niti onaj ko je "greskom" dao nekom otkaz, niti neki organ firme, niti bilo ko.
Samo otpusteni dobije brdo para na ime nezaradjenih plata i nekakvih odsteta pretrpljenih za nerad i jos ga vrate na posao na lovorikama.
A onda valjda sledece jutro u firmi na internoj lutriji izvlace iz sesira novog sledeceg srecnog dobitnika 15-godisnjeg placenog godisnjeg odmora sa bonusima.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao10.01.2014. u 23:13 - pre 125 meseci
Kad smo kod CV-a i urednosti, evo jos nekih primera. ;)

http://www.linkedin.com/today/post/article/20140108153547-32124898-how-spelling-mistakes-and-bad-e-mail-etiquette-can-help-you-get-ahead


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 620720 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.