Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 621757 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 00:55 - pre 125 meseci
Citat:
Nije to bas tako jednostavno.

U razvijenim trzistima firme se obicno radjaju sa odgovorom na lokalne i, eventualno u nekom broju slucajeva, regionalne potrebe (ICT je izuzetak).

Tek kasnije postaju globalne - posto je plasiranje proizvoda na globalnom trzistu kompleksniji posao od lokalne prodaje i zahteva daleko veca ulaganja.

Problem sa Srbijom i sl. zemljama je sto su kao lokalno trziste male i slabe. To ne znaci da nece biti genijalnih ideja koje su sprovedene u poslovni uspeh, ali ce svakako ograniciti broj preduzetnika koji mogu da budu uspesni.

Dok u normalnom razvijenom trzistu preduzetnik moze da racuna u prvih par godina na pokrivanje troskova prodajom u lokalu i izgradnjom baze za kasnije, eventualno, globalno trziste - u Srbiji na to moze da racuna daleko manji % preduzetnika.


Da se ne zavaravamo, kada neka firma dodje do tacke da joj je lokalno trziste zasiceno ona ce verovatno imati sredstava da obezbedi logistiku za izvoz u regiuon i dalje ako ima racunice.
Moras imati na umu da Srbija uvozi skoro sve: od cackalica, preko rebrendirane kineske obuce i odece koja se po fensi buticima prodaje za ne tako male pare, do telefona, kompjutera i ostale visoke tehnologije.
Ok, slazem se, nismo dovoljno veliko trziste da bi se ulaganje u visoku tehnologiju u startu isplatilo ali nije izbor: fabrika cipova ili nista.

Eto,na skoro svakoj sekiri koja moze da se kupi u Srbiji pise "Made in Slovenia".
Kako to sad da na tako malom trzistu nekom isplatilo da bilo sta proizvodi? Mozda Slovenci kupuju 3 sekire po glavi stanovnika jer imaju bolji standard.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 01:27 - pre 125 meseci
Neki čiča iz komšilu pre par godina pokupovao neke polovne mašine iz čarapare, osposobio ih za rad, opasno krenuo u proizvodnju i distribuciju samo mu naplata nije išla nikako :) Dodjem ti :)
Bezbroj takvih primera, nije ni čudo što se niko više ne upušta u proizvodnju...
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 01:37 - pre 125 meseci
Citat:
deedee5: Neki čiča iz komšilu pre par godina pokupovao neke polovne mašine iz čarapare, osposobio ih za rad, opasno krenuo u proizvodnju i distribuciju samo mu naplata nije išla nikako :) Dodjem ti :)
Bezbroj takvih primera, nije ni čudo što se niko više ne upušta u proizvodnju...

Od mašine za čarape mislim da je jedina gluplja investicija uzgajanje puževa ili nojeva.

Jel ti ljudi imaju kalendar pri sebi? Ili bar da znaju da su 80-te prošle pre više od 20 godin.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 02:04 - pre 125 meseci
Citat:
shut_down: Jer ne žele da ih neki balavander j za 220€.

Citat:
Braksi: E sad, nek sami izvagaju da li se isplati da rade za 220 evra pazi DA RADE, najcesce i RINTAJU i dolaze iscrpljeni kuci.


Ako nekom ne odgovara da prodaje svoj rad za 220€ - ima svako pravo da ga ne prodaje.
Samo treba imati na umu da isto tako niko nije duzan da od nekog kupuje rad, da nekom obezbedjuje posao, radno mjesto ili bilo sta drugo sto ima veze sa time, a pogotovo ne privatnici.
Prema tome, ne vidim cemu - ili je bolje da kazem komu, ili na koga - kukanje?!

To je isto kao kad bi prodavac krompira na pijaci kukao na kupce kako su zli balavanderi jer nece da placaju njegov krompir onoliko koliko je on zacjenio. Ali tu nesto ne stima, cak i nezadovljni radnici imaju mentalnog kapaciteta da shvate da bi u tom kukanju nesto bilo naopako.
Ali kad je u pitanju suprotan smjer, kad su oni u ulozi prodavca svog rada - neka mentalna blokada ih onemogucava da dodju do istog zakljucka.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 08:39 - pre 125 meseci
hteo sam samo da podvucem da je i slobodno vreme asset. Ljudi na zapadu uzimaju sabatical od godinu dana da bi putovali ili se usavrsavali.

A vi koji mislite da je 220 evra ozbiljna ponuda pri srpskim cenama, ja ne znam sta da kazem. 400 evra je minimum za srpske cene. MINIMUM !
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 08:53 - pre 125 meseci
Ozbiljna ili neozbiljna, ta ponuda je trenutno na stolu, jedini nacin na koji ce otici gore je postojanje potraznje za tim radom kombinovano sa nemogucnoscu da se dodje do radnika po toj ceni. U situaciji gde je 27% nezaposlenih, i ta ponuda od 220e je poprilicno velika i uglavnom proizvod presipanja pozajmljenog kapitala od budzetskih korisnika prema tercijarnom sektoru. Ako ne bude reformi, kad konacno prestanu da nam pozajmljuju pare na lepe oci i ta ponuda od 220e ce biti nedostizna.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.net1.bg.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:13 - pre 125 meseci
Kod roditelja moze da se zivi od 220 eur. Imamo bezbroj primera. Da li je isplativo raditi za 220 ili sedeti kuci i trositi mamino i tatino zdravlje ne treba da pitamo omladinu, vec njihove roditelje pa cemo da vidimo da li ce reci sedi sine stedi sebe ne isplati se.

Po selima na severu Vojvodine imamo primere gde ljudi rade za 5-6 do 15K i zamisli, oni misle da se isplati.
 
Odgovor na temu

shut_down
Bg

Član broj: 115337
Poruke: 256
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:26 - pre 125 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
shut_down: Jer ne žele da ih neki balavander j za 220€.

Citat:
Braksi: E sad, nek sami izvagaju da li se isplati da rade za 220 evra pazi DA RADE, najcesce i RINTAJU i dolaze iscrpljeni kuci.


Ako nekom ne odgovara da prodaje svoj rad za 220€ - ima svako pravo da ga ne prodaje.
Samo treba imati na umu da isto tako niko nije duzan da od nekog kupuje rad, da nekom obezbedjuje posao, radno mjesto ili bilo sta drugo sto ima veze sa time, a pogotovo ne privatnici.
Prema tome, ne vidim cemu - ili je bolje da kazem komu, ili na koga - kukanje?!

To je isto kao kad bi prodavac krompira na pijaci kukao na kupce kako su zli balavanderi jer nece da placaju njegov krompir onoliko koliko je on zacjenio. Ali tu nesto ne stima, cak i nezadovljni radnici imaju mentalnog kapaciteta da shvate da bi u tom kukanju nesto bilo naopako.
Ali kad je u pitanju suprotan smjer, kad su oni u ulozi prodavca svog rada - neka mentalna blokada ih onemogucava da dodju do istog zakljucka.



Samo da napomenem da ja ne sedim u parkiću, pijem, ne pušim, ne blejim... Radih za tih 220€, ne prijavljen. Stanje na TV stanicama je katastrofalno, pa sam se prešaltao tražeći dalje šta bih mogao da radim. Naišao sam na ponudu za junior WEB developera. Krenuo sa tim, evo 10 meseci radim bez prijave... Većinom sam čuo pogrde, e pogrešio si ovo (naravno u početku je bilo nekih grešaka) - a da ja pronađem da to uopšte nije bila moja greška, već nečija... I da li dobijem izvinjenje za to? :-) Naravno da ne. Niti neku pohvalu kada uradim nešto dobro, baš zato da ne bi imao nekih povoda da tražim povišicu. Da bude "Aaaa, sećaš se ti onda kada si ono onako... Pa znaš šta, ne može još to." Pa sada ću jednog takvog tako slatko da odj* jer mi se ukazuje prilika za neki normalan posao.

Tačno je, niko nije ne zamenljiv. Niti ja kao radnik, ali niti neko kao poslodavac.


I gledam sada, broj nezaposlenih u Srbiji je 792.888. Da li ste ih sve videli u parkiću sa pivom, puše, duvaju? Koliko to parkova Srbija ima pa su svi prenatrpani???
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:39 - pre 125 meseci
Citat:
shut_down
Većinom sam čuo pogrde, e pogrešio si ovo (naravno u početku je bilo nekih grešaka) - a da ja pronađem da to uopšte nije bila moja greška, već nečija... I da li dobijem izvinjenje za to? :-) Naravno da ne. Niti neku pohvalu kada uradim nešto dobro, baš zato da ne bi imao nekih povoda da tražim povišicu.

Kalimero, to je jednostavno tako u svakoj firmi na ovom svetu.

Nije tebi u firmi šef mama ili tata pa da te pomazi po glavi kad uradiš nešto dobro, to se uostalom i podrazumeva: ti primaš platu da bi konstantno radio nešto dobro (korisno). Da ne radiš dobro, dobio bi otkaz. Znači default stanje je da moraš da radiš dobro, a naravno da ćeš da dobiješ ribanje kad uradiš loše. To je prosto tako.

I nemoj da misliš da je tako samo tebi kao jadnom radniku... Takva je relacija između radnika i poslovođe, poslovođe i menadžera, menadžera i direktora, direktora i odbora, odbora i vlasnika, partnera i partnera... I to tako funkcioniše apsolutno svuda na ovoj planeti.

Citat:
shut_down
I gledam sada, broj nezaposlenih u Srbiji je 792.888. Da li ste ih sve videli u parkiću sa pivom, puše, duvaju? Koliko to parkova Srbija ima pa su svi prenatrpani???

Možda ne sede po parkićima, ali u kladionice i kafiće ne možeš da uđeš od njih kolika je gužva.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:42 - pre 125 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:

Po selima na severu Vojvodine imamo primere gde ljudi rade za 5-6 do 15K i zamisli, oni misle da se isplati.


U Kampuciji rade za 15$ mesec dana i zamisli oni misle da se isplati ! Sta kazes na to ?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:45 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi: U Kampuciji rade za 15$ mesec dana i zamisli oni misle da se isplati ! Sta kazes na to ?

Sigurno da im se isplati. Jer da nemaju ni taj posao od 15 dolara, verovatno bi bukvlano umrli od gladi.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:48 - pre 125 meseci
bravo !
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.net1.bg.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 09:48 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
ivan.mojsilovic:

Po selima na severu Vojvodine imamo primere gde ljudi rade za 5-6 do 15K i zamisli, oni misle da se isplati.


U Kampuciji rade za 15$ mesec dana i zamisli oni misle da se isplati ! Sta kazes na to ?


Braksi kralju trolova, sever Vojvodine je u Srbiji o kojoj pricamo ovde. Ili na tamo zive neki kampucijanci?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 10:02 - pre 125 meseci
ne zive jos, ali ce ziveti.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 10:16 - pre 125 meseci
Citat:

Po selima na severu Vojvodine imamo primere gde ljudi rade za 5-6 do 15K i zamisli, oni misle da se isplati.


Koje primere? "Verovali ili ne" odeljak Kurira ili neki znacajnij broj?
Cak ako uzmes taj tvoj minimum od 5k i sracunas da je to nesto vise od 150din dnevno doci ces do zakljucka da taj radnik verovatno potrosi vise energije za 8h nego sto je moze nadoknaditi kroz unos hrane za te pare.
Tako da mu se sigurno ne isplati, osim ako nisi zaboravio jos nesto da spomenes.


Stanovnik severnog dela Vojvodine moze dosta vise od 15k zaraditi tako sto odvoji jedan dan u mesecu za sverc turu do Madjarske, a ostalih 29 dana od kuce prodaje to sto je nakupovao.



[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 12.01.2014. u 11:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

halisuretan8

Član broj: 292460
Poruke: 110
*.cust.telenor.se.



+25 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 10:21 - pre 125 meseci
Nemaju posao ni mladi ni stari.

Zasto?

Kina radi, Evropa sedi (osim Nemacke). A mi nemamo ni servise ni industriju. A ni kulturno-turisticka dobra poput Grcke.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.net1.bg.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 10:38 - pre 125 meseci
Citat:
HeYoo:
Citat:

Po selima na severu Vojvodine imamo primere gde ljudi rade za 5-6 do 15K i zamisli, oni misle da se isplati.


Koje primere? "Verovali ili ne" odeljak Kurira ili neki znacajnij broj?
Cak ako uzmes taj tvoj minimum od 5k i sracunas da je to nesto vise od 150din dnevno doci ces do zakljucka da taj radnik verovatno potrosi vise energije za 8h nego sto je moze nadoknaditi kroz unos hrane za te pare.
Tako da mu se sigurno ne isplati, osim ako nisi zaboravio jos nesto da spomenes.
[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 12.01.2014. u 11:27 GMT+1]


Praksa pokazuje da ti teorija nije tacna. Nit se oni tope do smrti, nit onaj sto nema ni 5K za hranu uspeva da prezivi (osim ako se neko drugi topi da bi on jeo).
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 11:19 - pre 125 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Praksa pokazuje da ti teorija nije tacna. Nit se oni tope do smrti, nit onaj sto nema ni 5K za hranu uspeva da prezivi (osim ako se neko drugi topi da bi on jeo).

Nisi ti bas najbolje razumeo.
Covek, kao i svako drugo zivo bice dok radi ubrzano trosi energiju.
E sad ako taj tvoj radnik radi 8 sati, on ce potrositi x kalorija.
Svaki gubitak mora da se nadoknadi, a posto ljudi nisu sposobni za fotosintezu (cak ni gradjani na severu Vojvodine), oni moraju uneti odredjenu kolicinu hrane.
Ako radnik mora da plati vise od svoje dnevnice da bi nadoknadio x kalorija utrosenih na rad onda mu se svakako ne isplati takav posao.

Prosto je neverovatno da se vodi ovakva diskusija ovde ali eto gazdama racunica.
 
Odgovor na temu

shut_down
Bg

Član broj: 115337
Poruke: 256
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 11:24 - pre 125 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
shut_down
Većinom sam čuo pogrde, e pogrešio si ovo (naravno u početku je bilo nekih grešaka) - a da ja pronađem da to uopšte nije bila moja greška, već nečija... I da li dobijem izvinjenje za to? :-) Naravno da ne. Niti neku pohvalu kada uradim nešto dobro, baš zato da ne bi imao nekih povoda da tražim povišicu.

Kalimero, to je jednostavno tako u svakoj firmi na ovom svetu.

Nije tebi u firmi šef mama ili tata pa da te pomazi po glavi kad uradiš nešto dobro, to se uostalom i podrazumeva: ti primaš platu da bi konstantno radio nešto dobro (korisno). Da ne radiš dobro, dobio bi otkaz. Znači default stanje je da moraš da radiš dobro, a naravno da ćeš da dobiješ ribanje kad uradiš loše. To je prosto tako.

I nemoj da misliš da je tako samo tebi kao jadnom radniku... Takva je relacija između radnika i poslovođe, poslovođe i menadžera, menadžera i direktora, direktora i odbora, odbora i vlasnika, partnera i partnera... I to tako funkcioniše apsolutno svuda na ovoj planeti.

Citat:
shut_down
I gledam sada, broj nezaposlenih u Srbiji je 792.888. Da li ste ih sve videli u parkiću sa pivom, puše, duvaju? Koliko to parkova Srbija ima pa su svi prenatrpani???

Možda ne sede po parkićima, ali u kladionice i kafiće ne možeš da uđeš od njih kolika je gužva.



Znači svih 700.000 su u kladionicama? Pih, evo moj otac nije čekao u redu 5 sati da uplati tiket. Upravo se vratio is iste.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.net1.bg.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao12.01.2014. u 11:25 - pre 125 meseci
Mozes li meni priglupom reci od cega taj isti covek zivi ako ne radi za hranu? Moja priglupa logika mi kaze da covek cak i ako ne radi trosi energiju, doduse mnogo sporije, ali trosi. To pre ili kasnije dovodi do smrti. Mozes li mi reci kako ti ljudi ne umiru ako je moja pretpostavka tacna?
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 621757 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.