Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a

[es] :: Advocacy :: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 15111 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a02.03.2004. u 23:33 - pre 244 meseci
Zemlja sa (skoro) dvocifrenim privrednima rastom (u Pu-dong oblasti u Sangaju i celih 20%), a promasio sam?! Ne bih rekao...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a03.03.2004. u 02:27 - pre 244 meseci
Citat:
VRider:
Zemlja sa (skoro) dvocifrenim privrednima rastom (u Pu-dong oblasti u Sangaju i celih 20%), a promasio sam?! Ne bih rekao...

Pa mislim da jesi promasio. U Sangaju uglavnom sve firme koriste windows. Bivsi cimer mi je iz Sangaja pa znam. A upravo je dosao ponovo ovde a preko leta je radio tamo. Obicno pozivanje na zastitu domace robe ne donosi nista dobro. Neko rece "Zastava". Znaci da tih 20% privrednog rasta nisu dostigli zbog linuxa.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-3.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a03.03.2004. u 05:16 - pre 244 meseci
Citat:
VRider:
Zemlja sa (skoro) dvocifrenim privrednima rastom...


a pored sveg tog rasta njeni stanovnici emigriraju u Srbiju da rade na buvljacima. Sad će da uvedu i odgovarajući "buvljak" OS, pa svi srećni svi zadovoljni...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a03.03.2004. u 08:11 - pre 244 meseci
Citat:
VRider:
Zemlja sa (skoro) dvocifrenim privrednima rastom (u Pu-dong oblasti u Sangaju i celih 20%), a promasio sam?! Ne bih rekao...


A ti proizvoljno mesas privredni rast i uredjenje - Japan je isto imao dvocifreni prirodni rast dok se ekonomija nije stabilizovala, sto je faza kroz koju prolazi svaka zemlja koja zakasnelo ulazi u industrijalizaciju (hint: i "demokratske" zemlje su imale dvocifren rast do zasicenja), to blage veze nema sa demokratijom.

Takodje, primetices da je dvocifren rast u Kini poceo upravo kada je izvrsena liberalizacija ekonomskog trzista (kad su ukinuti centralizovani petogodisnji planovi i ostale pametarije koje su i nasu zemlju prilicno ulepsale) - Kina je de-facto kapitalisticka zemlja u svemu osim u zvanicnoj politici.

Videces da ce i Kina postati "demokratska" onog momenta kad GDP dodje do nivoa zapadnog, jer ce to diktirati nova industrijska elita koja ce zeleti da se pita o vlasti - te iste stvari su dovele demokratiju i u danasnjim "bastionima" demokratije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a03.03.2004. u 14:18 - pre 244 meseci
Citat:

2. Nisu vezani za operativni sistem ili arhitekturu procesora, a to ce se kroz par godina poprilicno osetiti kada cete morati da kompajlirate programe za AMD64 i za IA64 bice lepota posto ove dve kompanije krenule svako svojim putem nece se vecito svi drzati IA32 standarda. Mislim da tu opensource dobija mnogo na izrazaju


Znas da ce Windows to sam da resi, a sve sto nije Windows ili Linux nije ni PC
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a04.03.2004. u 14:34 - pre 244 meseci
Ti se ....... kao da si pio ricinus, pre svega i mac je PC, i commodore 64 je PC i amiga XXXX i atari XXXX sve je to PC (Personal Computer) to na racun PC-a , a na racun arhitektura pa recimo dobices poseban windows za IA64 a poseban za AMD64, isto tako ofiice, photoshop i sav ostali softvare u obe varijante. Sve u svemu proizvodjacima softvera se to nece mnogo dopasti jer ce morati da imaju 2 verzije koje ce da distribuiraju. Ovako kada das source dao si jedan i tu se prica zavrsava, korisnik iskompajlira i vozi :)
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a04.03.2004. u 16:20 - pre 244 meseci
Korisnik klikne na setup.exe, koji preko autoconfa i gcc-a podesi i prevede kod. ;)

Jedino da racunari budu dovoljno brzi da se prevodjenje Office paketa zavrsi u dogledno vreme ( znaci <30min).
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a04.03.2004. u 21:51 - pre 244 meseci
Hehehe, znajući brzinu gcc-a setup ima da potraje...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a04.03.2004. u 21:54 - pre 244 meseci
Puno kompajliranje jednog softverskog modula ovde traje 20-30 minuta.. instalacija istog softvera traje 20-30 sekundi. Nisam bas siguran da je neko spreman da ceka nekoliko sati da mu se svi potrebni OS moduli kompajliraju.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a04.03.2004. u 23:37 - pre 244 meseci
Eh, kao sto rekoh, jedini ogranicavajuci faktor je brzina danasnjih racunara. :( Medjutim, nadam se da ce se promeniti u doglednom roku, zajedno sa omasovljenjem veza sirokog propusnog opsega.

Zar nije bolje dobaviti azuran kod, prevesti ga na svojoj masini, a pritom sami odaberete optimizaciju i prosirenja/module koji su vam potrebni. Ono sto mi odmah zasmeta kod binarnih instalacija je zastarelost. Po instalaciji odmah treba vrsiti instalaciju zakrpa. Ovako lepo platis karticom (ili cekom ili kod lokalnog dilera ili kako god vec), a sa Ahead-ovog ftp servera dovuces najnoviji kod. Ne brines da li ce prepoznati najnoviji rezac ili slicno...
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 00:12 - pre 244 meseci
A zasto bi dovlacio kod? Zar nije bolje odmah dovuci izvrsni program optimizovan za tvoj procesor?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 00:24 - pre 244 meseci
Moze i tako, ali binarni paketi (recimo instalacije operativnih sistema) se danas uglavnom distribuiraju po sistemu osnovna instalacija (stara x godina/meseci) + zakrpe. Ako bi se to promenilo, verovatno bi bilo prihvatljivo. Detaljnijom optimizacijom se i onako ne dobija puno.

Pri koriscenju izvornog koda prednost je mogucnost izbora prilikom prevodjenja, tako da mozete izostaviti neke komponente koje smatrate da vam nisu potrebne. Recimo prevedete i instalirate Windows bez IE/OE (ne znam koliko je izvodljivo, samo navodim kao primer).
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 01:16 - pre 244 meseci
Dobro, tako se instalira Linux!

Pri koriscenju izvornog koda prednost je mogucnost izbora prilikom prevodjenja, tako da mozete izostaviti neke komponente koje smatrate da vam nisu potrebne. Recimo prevedete i instalirate Windows bez IE/OE (ne znam koliko je izvodljivo, samo navodim kao primer).

 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 01:21 - pre 244 meseci
Da, konkretan primer je Gentoo distribucija (koju inace koristim i imam samo reci hvale).

Bitan je princip i smatram da je dobar nacin za distribuciju i instalaciju softvera.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 03:03 - pre 244 meseci
I koliko ti je ukupno trajala instalacija Gentoo-a? Čini mi se da traje nepodnošljivo dugo ako se uzme da se sve prevlači i prevodi. Ja sam svojevremeno krenuo sa Gentoo i dovlačenje mi nije problem pošto imam jako dobru konekciju, ali kompajliranje ... odustao sam na kraju i uklonio sve skupa - ne vidim šta Gentoo nudi u odnosu na druge distribucije ako se odustane od kompajliranja.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.03.2004. u 01:10 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 04:33 - pre 244 meseci
Citat:
Hehehe, znajući brzinu gcc-a setup ima da potraje...
Uhwow, gcc je spor... A na kojoj tačno platformi od ovih dvadesetak je spor? Ili su spori svi kroskompajleri? Ili je možda spor i distribuirani gcc? Stvarno taj besplatni softver ama ništa ne valja. Sporo pa to ti je. Verovatno treba uzeti neki kvalitetan komercijalni prevodilac za, na primer LEON Sparc. Ah da, zaboravio sam... Za LEON-a postoji samo gcc. I to spor. :)

f

p.s. Vama je na advocacy stvarno super! :)


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 06:52 - pre 244 meseci
Dobro, Filipe, nemoj da se nerviraš, ali probao sam gcc na tri platforme (Windows, Linux i FreeBSD) i na svima je baš spor - bar u poređenju sa "M$ Vi$ual Shit++"-om.

Inače, budućnost je izgleda u JIT-u (.NET, Java) - instaliraš bytecod koji se prilikom prvog izvršavanja prevede u "native" kod uzimajući u obzir hardver na ciljnoj mašini. Tako se izbegne petljancija sa izvornim kodom, a dobiju se optimizacije koje ste pomenuli. Doduše, ovo je za sad koliko znam samo teorijska mogućnost - .NET JIT compiler trenutno ne vrši takve optimizacije, a verovatno ni Javine JIT implementacije.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 09:29 - pre 244 meseci

Citat:
Dobro, Filipe, nemoj da se nerviraš, ali probao sam gcc na tri platforme (Windows, Linux i FreeBSD) i na svima je baš spor
Dakle gcc za Windows, Linux i FreeBSD su mnogo sporiji od tog „M$ Vi$ual Shit++“-a (štagod to bilo, inače vrlo čudno ime za kompajler ;) za Windows, Linux odn. FreeBSD? Kako stoji poređenje za Sharp Zaurus platformu na primer? ;)

Nema smisla žaliti se na „sporost“ gcc-a jer je to program koja radi na toliko mnogo platformi, u isto vreme podržava i više jezika istovremeno, kao i mašinski zavisnu optimizaciju koja se opisuje skript jezikom. To teško da ima ijedan komercijalno raspoloživ kompajler. Snaga ovog pristupa se ogleda između ostalog i u tome što GCC ume da optimizuje čak i asemblerski inline kod kog programer sam napiše. To moram priznati nisam video ni kod jednog drugog kompajlera, besplatnog ili ne. Sve ove mogućnosti su morale biti plaćene nečim, i delom su plaćene brzinom kompajliranja. Ali žaliti se na sporost gcc-a je zbog toga kao tražiti preko hleba pogaču.
Citat:
Inače, budućnost je izgleda u JIT-u (.NET, Java) - instaliraš bytecod koji se prilikom prvog izvršavanja prevede u "native" kod uzimajući u obzir hardver na ciljnoj mašini.
Jedan od razloga zbog kog ta budućnost (još) nije došla je upravo u tome što čim želiš da se „spustiš“ do native koda odmah nasleđuješ isto krdo problema (sa kompatibilnošću i sl.) koje obični kompajleri imaju već decenijama. To ti omogućava da programski jezik i prateću mašineriju oslobodiš problema sa raznolikim hardverom. Samo kažeš „ako želite da se moj jezik X izvršava na vašoj mašini M, onda mora da postoji virtuelna mašina Š koja radi na M a podržava (ovde sledi tvoj spisak zahteva)“. I problem je rešen. S druge strane C je recimo usvojio drugi pristup: ANSI C mora da se kompajlira na svemu, od superračunara koji simulira početak svemira do Pericinog ručnog sata; zato i runtime biblioteka izgleda onako kako izgleda — prilično oskudno.

f

 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 14:18 - pre 244 meseci
Citat:
degojs:
I koliko ti je ukupno trajala instalacija Gentoo-a? Čini mi se da traje nepodnošljivo dugo ako se uzme da se sve prevlači i prevodi. Ja sam svojevremeno krenuo sa Gentoo i dovlačenje mi nije problem pošto imam jako dobru konekciju, ali kompajliranje ... odustao sam na kraju i uklonio sve skupa - ne vidim šta Gentoo nudi u odnosu na druge distribucije ako se odustane od kompajliranja.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.03.2004. u 01:10 GMT]



U pravu si za duzinu, prevodjenje svih potrebnih programa za radnu stanicu sa GNOME i KDE okruzenjima, te Ximian OpenOffice paketom traje par dana. Instalacija servera se svodi na nekoliko sati, zavisno od servisa i hardvera.

Razlika u odnosu na ostale distribucije je u otklanjanju nepotrebnih paketa. Recimo, u Nautilus ce u svim distribucijama biti ugradjena podrska za SMB/CIFS mreze, te ce instalacija RPM ili DEB paketa zahtevati da zbog medjuzavisnosti instaliram i Sambu. Na Gentoo sistemu mozes navesti da ne zelis da ugradjujes podrsku za SMB/CIFS mreze (jer nema Windows radnih stanica na mrezi) u Nautilus i nakon prevodjenja ces ga takvog i dobiti. To se odnosi na ceo sistem.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a05.03.2004. u 16:16 - pre 244 meseci
Citat:
filmil:
Nema smisla žaliti se na „sporost“ gcc-a jer je to program koja radi na toliko mnogo platformi, .... Ali žaliti se na sporost gcc-a je zbog toga kao tražiti preko hleba pogaču.


Sasvim se slažem. gcc radi na mnogim platformama i proizvodi pristojan mašinski kod. Međutim ovde smo govorili o vrlo specifičnoj ulozi kompajlera - praktično zameni za setup, a tu brzina kompajliranja nije "preko hleba pogača", već je vrlo bitna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kina donosi zakon kojim ogranicava kupovinu Windows-a

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 15111 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.