Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 960191 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.01.2014. u 13:03 - pre 125 meseci
Evo i malo zanimljivosti na tu temu ;)

http://etd.fcla.edu/UF/UFE0013267/thekkevalappil_s.pdf
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.01.2014. u 17:31 - pre 125 meseci
Brate, Macola ti je rekao sledece:
''Sine ne moras da pravis dobro ognjiste. Uzmi termonuklearni plutonijumski generator i dobices istu kolicinu toplote.''

Kao sto postoji x skola kvantne me'an'ke i x^x skola slikarstva, tako postoje i razliciti stilovi u dizajniranju... Ovo sa histeretic modulation je tipicno 'Macolovsko' resenje. :)

Na kraju krajeva i jedno i drugo su odlicni primeri za dobre naprave, i nasli su industrijsku primenu. Ali ni jedno ni drugo nisu odgovor na tvoje pitanje. Feedback takav kakav ti zamisljas moze da se resi samo kako Bog zapoveda, a odgovor naslucujes i sam.

P.S. Macola, koliko god cenio tvoje znanje, nekad mi prosto unistis godine mukotrpnog rada u delicu sekunde. Naime patim se ko ovaj sto mu pre neki dan bese rodjendan da Sleepwalkera nagnam na barem malo teorije, i taman kad sam stigao skoro do toga da pomenuti uzme papir i olovku, ti mu das OCC i histerezisnu... Nije pedagoski covece. :P Hahahahhahaa

P.P.S. Da se ne uvredite obojica, samo sam se nasalio! :)






 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.01.2014. u 19:12 - pre 125 meseci
Nece ti se sinak pijani TV serviser uvatit' papira !! hehehehe

Vazda medj zicama i tako dok ne krepam :)

Ima i medju mojim minulim i uspesnim projektima mnogo matematike samo je nja ne kapiram , sto i nije bitno dok god rade :)

PoZZ
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo11.01.2014. u 01:21 - pre 125 meseci
Citat:
Sleepwalkerbg: Nece ti se sinak pijani TV serviser uvatit' papira !! hehehehe

Vazda medj zicama i tako dok ne krepam :)

Ima i medju mojim minulim i uspesnim projektima mnogo matematike samo je nja ne kapiram , sto i nije bitno dok god rade :)

PoZZ


Evo probaj ovu zamisao iz priloženog pdf. Ako ti nije dosadno i ne mrzi te.

To je samo koncept za OCC+PID. Nisam ga pravio, samo sam ga nacrtao. Vredi pokušati :-)

Pozz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo11.01.2014. u 06:41 - pre 125 meseci
Sleepwalkere, sto rekli ovi iz Alan Forda: 'Sinak zamjetices nesta!' Pogledaj na Macolinoj semi funkciju C8,C9, R16 i R19. Hahahahahahahahahahaha prosto volim ovo. Kao otimanje lilihipa detetu. :P
P.S. A vidi bejkerovog klampa na Q1... Volim Macolina resenja. Koliko je ovo dobro koriscenje aux namotaja... Eto kad dodjes danas, stavljam ti na raspolaganje onaj vec sastavljeni test flyback, samo mu dodaj kolce sa Q1 pa okusaj srecu. Jedini uslov znas. Ako spalis IRFBG30, kupujes nov. I cokoladu. :P
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.01.2014. u 01:09 - pre 125 meseci
Sleepwalkerbg,

Evo kako radi taj integrator, poketan sa tipičnog aux namotaja.

To sam se nešto "igrao" pre oko godinu dana...

Pozz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mmatijas
Osijek

Član broj: 21454
Poruke: 10
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.01.2014. u 17:05 - pre 125 meseci
Poštovani, rješavam neko napajanje TV-a i imam problem.
Kolo L6599D mi strašno ruši Vcc(5V), skoro na nulu, a usput vuće neku oscilirajuću struju od 20-200mA. Odvojio sam mosfete, i prekinuo dovod od 310V DC. Dali je taj IC za u koš ili da tražim dalje?

Znam da zadana tema nije ovo, ali vi ste mi najstručniji po pitanju SMPS-a od svih.
Hvala unaprijed.
Nisam serviser, više neki hobista.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.01.2014. u 17:37 - pre 125 meseci
Citat:
mmatijas: Poštovani, rješavam neko napajanje TV-a i imam problem.
Kolo L6599D mi strašno ruši Vcc(5V), skoro na nulu, a usput vuće neku oscilirajuću struju od 20-200mA. Odvojio sam mosfete, i prekinuo dovod od 310V DC. Dali je taj IC za u koš ili da tražim dalje?

Znam da zadana tema nije ovo, ali vi ste mi najstručniji po pitanju SMPS-a od svih.
Hvala unaprijed.
Nisam serviser, više neki hobista.


Premalo je podataka. Vcc za L6599 mora biti oko 12V. Pitanje je da li misliš na taj Vcc.

Previše razloga može biti za neispravan rad tog pretvarača (što uključuje i samo L6599).

Mogućih razloga je toliko da ne može stati na 100 strana teksta.

Šemu u ruke pa polako...

Ne može se tu "daljinski" pomoći.

Iskusni serviseri ti mogu reći šta je najčešći slučaj takvog ponašanja, no moj je problem što sam svestan i ostalih slučajeva kojih je bezbroj.


Šta od toga izabrati pa reći tebi, a da ne pišem dva dana o tome?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mmatijas
Osijek

Član broj: 21454
Poruke: 10
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.01.2014. u 18:17 - pre 125 meseci
Upravo na taj Vcc mislim. Znači taj što bih trebao biti minimalnih 12V. Dio sklopa je totalno izoliran. Znači ima samo dolaz na Vcc. Vcc ima samo filterski kondenzator prema masi i direktno na IC (pin 12). Nigdije dalje nema nikakvih odlaza. Već sam pomislio da mu je riknula zenerica unutar IC-a, ali mući me to osciliranje struje.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.01.2014. u 18:59 - pre 125 meseci
To oscilovanje je pokušaja njegovog start-up, koji iz mnogih razloga može biti neuspešan: od kratkog spoja ili preopterećenja na nekom od sekundara, preko neispravne povratne veze optokaplerom, pa do neispravnosti samog L6599, i naravno još nebrojeno mnogo toga.

Neophodno je osciloskopom posmatrati ulaze za: OCC, Vmin, i FB, i videti odakle potiče zabrana start-up.

Tih max 200mA je nenormalno mnogo, pa može biti neispravan L6599.

 
Odgovor na temu

mmatijas
Osijek

Član broj: 21454
Poruke: 10
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.01.2014. u 07:05 - pre 125 meseci
Oprosti, moj grijeh. Tih 14,6V (ne 5V kao što sam napisao) koliko je trebalo stići i nije tako idealno. Slučajno sam stavio sijalicu od 12V kao teret na izvor napajanja iz prvog SMPS-a (daje 5V i tih 15V i vidio da se pali i gasi, recimo nekih 1-2 Hz. Instrument mi to nije detektirao. Moram vidjeti dali se isto događa i sa naponom od 5V, a nokon toga probat ću staviti dvije sijalice (220V 100W) redno na DC 310V. Nemam osciloscop pa mi je ro jedino rješenje.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo14.01.2014. u 12:31 - pre 125 meseci
@Papak

Napravih neki flyback,nesto slicno kao sto si ti pravio,hard switching.E sad me zanima sledece,secas li se koliko ti se trandza greje bez hladnjaka (ja koristim u TO3 kucistu,BU208) pri npr. 20W opterecenja? Ili npr. kolko opterecenje moze da tera da tranz. moze da se drzi rukom,a da je bez hladnjaka?Zanima me zbog toga jer hocu da vidim da li sam dobro napravio.Inace,u onoj Macolinoj semi,sto ima diodu na red sa pomocnim trandzom,koja ti je pravila problem,to se u stvari desava jer je napon dioda+tranzistor veci od Ube izlaznog tr. pa onda ne mogu da ugase glavni tranzistor.Ja sam to eleminisao diodama i elkoom u emiteru glavnog tr.,drajv direktno na emiter (Rs je izbacen iz putanje kola baze),i stabilizacija napona je indirektna,pa sad hocu da probam da prikacim optokapler,a posto vec imam nekih 3,5V na emiteru,mozda posluze i kao napon za optokapler (da izbegnem poseban ispravljac u kolu drive baze).Ali pitanje se odnosi na temperaturu tranzistora,da vidim ima li potrebe sta menjati...
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo14.01.2014. u 12:33 - pre 125 meseci
[quote]mmatijas:
a nokon toga probat ću staviti dvije sijalice (220V 100W) redno na DC 310V. quote]
Heh,mene su i sijalice zezale.Stavim od 100W ono samo padne napon i sijalica sija skoro punim sjajem.Stavim jos jednu u paralelu i smps radi normalno :)
Samo da imas to u vidu...
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.01.2014. u 10:01 - pre 125 meseci
Pazi sa BU208 nisam radio, ali ono sto mogu da ti kazem iz TV-servis iskustva, jeste da je na 100-tinak W vreo (na hladnjaku u TV, npr B10 Ei Nis.). Za BU508 u hard sw, mozes 30W bez hladnjaka, ali to nije sigurno... Naravno, imaj u vidu da kvalitet trafoa, JAKO odredjuje stres koji tranzistor trpi, samim tim i to koliko je vruc. Tu u prvom redu mislim na jednu gadnu osobinu home-made flyback trafoa a to je da nije isto ako ga pravis od EI ili od EE jezgra. Naime iako je na EI gap u sustini isti za magnetne silnice u jezgru iz nekog razloga se ovakav trafo dosta vise greje, i takodje se tranzistor sa njime dosta vise greje, iako su svi parametri ok. Sa EE jezgrom gde je gap u sredini, sam trafo, kao i tranzistor su dosta hladniji.

Pazi, taj fazon sa 'odizanjem' emitera od mase je star ko Biblija, vidjao sam ga po nekim Grundigovim semama sa pocetka 70ih... Ta Macolina sema je bila principijelna. I ja sam sam primetio neke sitne manjkavosti i doradio je tako da stvarno radi ubija. Nadji onu poslednju verziju koju sam okacio, ona je koristila mali tiristor za gasenje... To radi zverski.

Mada, kao rezonantni flyback BU508 je bez hladnjaka radio sa 60W snage i bio mlak pod prstima... Isplati se malo se zezati sa podesavanjem sprege primar/sekundar za ovakvu dobit. ZVS i ZCS su mnogo dobre ideje, koje spasavaju radne elemente hard-switching stresa.

 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.01.2014. u 11:42 - pre 125 meseci
Odlicno,hvala na odgovoru,trafo je fabricki iz B10.Sa njim npr ista sema radi lose a sa nekim drugim iz nekog manjeg TV radi kao sat.Takodje sam primetio da je uzlazna tranzicija (ukljucenje tranzistora) dosta spora pa se zato i greje.Kad izmenim pobudu dobijem manje grejanje i vecu strminu,ali onda dobijem neki drugi problem.Ostavio sam ga neka radi kako radi dok ne zavrsim neke testove gde mi trebaju naponi iz B10 pa cu se kasnije igrati...
Macola je i sam rekao da nece dati potpunu semu vec da i mi malo mozgamo :)
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.01.2014. u 18:17 - pre 125 meseci
Citat:
aca.jevtic94
Macola je i sam rekao da nece dati potpunu semu vec da i mi malo mozgamo :)


Vidite drugari,

Osnovni cilj je da stvorite sopstvenu bazu znanja i logiku za kreativnost na tom polju.

Ako postavim gotov sklop, već izračunat, proveren, nisam vam ni na koji način pomogao.

To možete naći maltene svuda. Ima bezbroj šema gotovih uređaja.

Uostalom, ako potrošim jedan dan za konstrukciju nekog sklopa, koji mi neće biti potreban, a koji vama služi za vežbu, ili još gore da bi ste ga unovčili, pa onda bih stvarno bio za posmatranje u nekoj medicinskoj ustanovi.

Uvek ću vam dati osnovnu ideju, neki model, princip... Ostalo morate doraditi sami.

U tom postupku vi nadogradite osnovni model ili ga modifikujete u skladu sa veštinom koju ste stekli.

Kako vreme protiče, vaše modifikacije će imati sve manju složenost za istu složenost održanja rada koncepta.

To je konačno merilo stečenog znanja i veštine. Minimum komponenti sa maksimumom moguće funkcionalnosti.

Moj rad oko SMPS se inače uopšte ne kreće u zoni tih osrednjih snaga (20W-500W), nije mi potrebna ta zona za ovo od čega živim.

Radim ili vrlo male pomoćne SMPS <20W, ili neke lomatine >1KW.

To su suštinski razlozi što vam ponudim koncept ili metodu, a ne gotov uređaj.

----------------------------------------------------------------------------

Što se tiče rezonantnih pretvarača, ma koje topologije, njihov rad počiva na dovoljno raspregnutom oscilatornom kolu od samog potrošača, jer potpuno opterećeno rezonantno kolo ima toliko nizak Q da gubi sve osobine od kojih možemo imati koristi.

Dakle, trafo mora biti sa slabijom spregom od sprege koju imaju "tvrdo" učešljani.

Rasprezanje se postiže na bezbroj načina, i o tome sam mnogo napisao na e-s.

Jedan od lakših načina rasprezanja već gotovog trafoa sa "tvrdom" spregom (kao što je npr. taj iz B10) je "zloupotreba" rasipnih induktivnosti SEKUNDARA.

Skoro sam o tome pisao u nekom od prethodnih postova (a sećanje me još uvek dobro služi).

Citat:

Takođe je moguće da koristi dve rezonanse: na primarnoj strani, a i na sekundarnoj.

Naime, pošto je na sekundaru obično niska impendansa, velika Ls se "prirodno" lako dobija, a teško sprečava :-).

Veoma često i rado je upotrebljena za takve slučajeve.


Ovde je tipičan primer gde sam sa par jednostavnih rečenica rekao mnogo toga. Samo treba paziti na času :-).

Naime, Ls niskonaponskog sekundara je neminovna u svakom slučaju, i mnogo je dominantnija od Ls primara zato što su u pitanju veće struje.

Kod većih struja je niska impendansa potrošača, pa Ls sekundara već može imati reaktansu koja je ozbiljan procenat ukupne impendanse koju vidi teoretski sekundar. Tim je olakšana upotreba iste, jer se može sastojati samo od dužih vodova i(ili) veoma male eksterne induktivnosti.

To upravo treba iskoristiti. Tvrdo spregnut trafo, sa niskonaponskim sekundarom, se može jednostavno raspregnuti u cilju rezonantnog rada, stavljanjem veoma male seriske induktivnosti ispred ispravljača i obezbeđivanjem povratne putanje energije iz tog kalema. Ta Ls može biti samo od dovolno dugačkih vodova do diode(a) kada su veoma mali izlazni naponi u pitanju, pa do korišćenja eksterne L, poput onih sa štapastim jezgrom i nekoliko navoja.

Jednu od najboljih metoda, gde se obezbeđuje povratna putanja za Ls i istovremeno dobija ZCT za glavnu diodu D1, nacrtao sam u prilogu. Uz pomoć malenog kondenzatora i dve manje diode, dobija se odličan sekundarni sklop ispravljača, gde je moguće raspregnuto koristiti primar kao rezonantno kolo.

Pozz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.01.2014. u 18:39 - pre 125 meseci
U vezi pričice o sticanju znanja iz prethodnog posta:

Ako pogledate ovu temu od početka, i vidite gde se bili tada, a gde ste sada, shvatićete u potpunosti koliko je kvalitetan takav način učenja.

Moje znanje se u ovom periodu života veoma sporo nadograđuje (to sam učinio mnogo ranije, a sada nadograđujem detalje), dok vaše napreduje veoma brzo.
Što veću količinu posedujete, sve ćete brže i više moći da usvojite nove količine.

To sa ove instance mogu lako da sagledam.

Vama se te stvari događaju u pozadini ostalih životnih događaja., pa često i ne budete svesni koliko ste napredovali.

Kada vam ne bi bilo smorno da se vratite na početak teme i pogledate se u tom vremenu, mogli bi ste videti vaš skok u znanju.

Donekle sam doprineo tome i veoma sam ponosan rezultatima koji su se uspešno "primili".

Život postane bitno vredniji kada znanje bude uspešno prenešeno, dobije konačnu svrhu, i dodatno evoluira...

Pozz


P.S.

Tema je stekla već četvrt miliona pregleda.

Neka je samo 1% ljudi bitno napredovalo u ovoj oblasti (koja god bila svrha posećivanja ove teme), pa to više nije broj za podcenjivanje.

Čitavo jedno omanje naselje od 2500 potencijalnih stručnjaka.

Veoma lepo...
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.01.2014. u 19:16 - pre 125 meseci
Sto se tice koncepta sticanja znanja, u potpunosti se slazem sa Macolom.
Inace moj predlog nije bio da se koristi trafo iz B10 za rezonantni fly. To je kilavo i natezanje oko sekundara mi ne deluje preterano zanimljivo. Ja bih uzeo recimo EE35 ili neko slicno, moze i iz B10, ali premotati trafo tako da se dobije labava sprega, pa onda uraditi pos'o. Trenutno sam u poslu oko nekih malo ozbiljnijih stvari, a i radionica mi je u haosu pa ne mogu da se posvetim ovakvom samooscilujucem rezonantnom flybacku, ali cim prodje malo guzve, napravicu jedan od 100W, cisto u svrhe testiranja ideja pozajmljenih iz Siemensove knjige. :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.01.2014. u 19:42 - pre 125 meseci
Papak,

Ovakva metoda sa ZCT na diodi sekundara se može napraviti na mnogo izvedbi i topologija.

Ls može biti deo integrisane strukture ili pak eksterna.

Probaj ipak :-)

Podiže KKD za značajnu vrednost.

Pozz
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo16.01.2014. u 19:48 - pre 125 meseci
Nazalost - malo sam u guzvi ali nadjoh vremena da napisem red -dva..

Kao i uvek - kolega Macola po sred srede!
To i ja uvek objasnjavam ljudima koji uce elektroniku npr. - nije cilj dati nekom semu vec ga nauciti princip rada. Sema kao krajnji produkt dodje sama po sebi jer je realizacija milion..
Kao sto je Macola pomenuo - vremenom ce te vase konstrukcije imati sve manje i manje elemenata sa istim ako ne i boljim rezultatima!

Kao sto rece poslovica "Daj coveku ribu i nahranices ga jedan dan, nauci ga da peca i nahranices ga dozivotno" ;)

Sto se tice ZCT , ZVS i ostalog treba poceti od pocetka .. Oblici struja i napona u osc. kolu , faktor dobrote , impedansa ... Kad se to ima u malom prstu onda idemo dalje...
Milion puta sam se vracao i temu vrteo "od 0".
Evo jos jedne "repetitio est mater studiorum"..

Kolega Aco , ova tvoja tema moze mnogima da posluzi kao jedan OZBILJAN udzbenik!!

PoZZ
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 960191 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.