Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 959917 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo26.01.2014. u 16:31 - pre 124 meseci
Sleepwalkere, molim te cuti. Ti me podsecas na one doktore sto zu 1900tih izmislili transorbitalnu lobotomiju. Zakuca sizofrenicaru ekser u oko, pa su moguca tri ishoda: Da ozdravi i ostane suntav, da ostane lud i postane suntav ili da umre. Tako ti konstruises uredjaje. Ili rade lose, ili ne rade ili eksplodiraju...
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo26.01.2014. u 17:27 - pre 124 meseci
Nemojte ljudi ko Boga vas molim
Ajde bre,nemojte sad i vas dvojica zapocinjati svadju.

@Papak
Nemoj da se ljutis,ali zanima me kako tvoje sprave rade?
Kako ti zakivas eksere?
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo26.01.2014. u 18:36 - pre 124 meseci
Citat:
aca.jevtic94: Nemojte ljudi ko Boga vas molim :D
Ajde bre,nemojte sad i vas dvojica zapocinjati svadju.

@Papak
Nemoj da se ljutis,ali zanima me kako tvoje sprave rade?
Kako ti zakivas eksere?


Ahahahaha... Ne sekiraj se bre Aco , mi sto to tako volimo :))
Al' , moraju malo kolege da se potprckuju , tek toliko da im odrzis budnost hehehe..

Znas kako rade - proracunava 2 dana i noci, zabije ekser i skonta da je omasio pola metra..
Posle samo pomeri rupu na pravo mesto i skonta da smo mi (prakticari) ekser zabili tu jos pre 2 dana :))))


PoZZ
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo26.01.2014. u 21:19 - pre 124 meseci
Aco, moje sprave rade savrseno dobro, potrosim vremena i na matematiku i na dizajn i na BRDA empirije i stignem do rezultata. Kao sto sam ti rekao, kad dodjes u Bg, voleo bih da ti pokazem laboratoriju u kojoj sam SVE do jednog uredjaje ja konstruisao. Takodje, da se odmah ogradim, Sleepwalker je popravio i napravio vise uredjaja nego sto cu ovim tempom kojim ja radim ikad stici, jeste aljkav i radi u 3D pa sve zalije u hot glue, ali ono sto on napravi radi perfektno. Koliko godina se znamo zameram mu na samo dve stvari, aljkav je i odbija da pojmi teoriju onakvom kakva ona jeste ali to su jednostavno karakterne osobine. DNK valjda...
Sto se Sleepwalkera tice, po milioniti put, mnogo smo dobri drugari, i to sto se nekad cini kao kao gruba prozivka je zapravo zahebancija koja stalno ide u krug...
BTW, Sleepwalkere, kad me vec prozivas za ekser, trebalo je da ispricas kako sam gipsirao rupu glet masom... Hahahahaha

P.S. Da se izvinim sto jos nisam objavio PCB sa rezonantnim, trenutno radim posao za koji sam prilicno placen, a koji mi uzima vremena, pa ne stizem da se igram, ali valjda cu u par narednih dana uspeti da izdvojim tih nekoliko sati i zavrsim to.

P.P.S. Posao je cistih 16bita AD konverzije signala od 0-10V, i toliko je daleko od teorije, i toliko je cisto empirijska konstrukcija da bi se i Sleepwalker ponosio. AD na papiru radi savrseno, i kad se proracuna teorijski je moguce raditi konverziju sa 128bit. A onda vidis sumove, pa to padne na maksimalnih 32bit na temperaturi tecnog azota, na sobnoj 28bit, u prakticnoj izvedbi zbog same konstrukcije 24bit, a onda shvatis da te termonaponi koji umeju da budu velicine jednog koraka ogranice na 20bit... Bukvalno je sve empirijski, i knjige iz te oblasti su bukvalno kuvari. Nesto malo matematike i onda uputstva...
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo26.01.2014. u 22:06 - pre 124 meseci
Papak,

Za ono što tebi treba bi mogao pogledati AD7401A, izolovani sigma-delta modulator sa čistih 16 bit.

Možda bi ti to bilo zgodno protiv mogućih ground-loop.

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo26.01.2014. u 22:16 - pre 124 meseci
Citat:
Sleepwalkerbg:
Citat:
aca.jevtic94: Nemojte ljudi ko Boga vas molim :D
Ajde bre,nemojte sad i vas dvojica zapocinjati svadju.

@Papak
Nemoj da se ljutis,ali zanima me kako tvoje sprave rade?
Kako ti zakivas eksere?


Ahahahaha... Ne sekiraj se bre Aco , mi sto to tako volimo :))
Al' , moraju malo kolege da se potprckuju , tek toliko da im odrzis budnost hehehe..

Znas kako rade - proracunava 2 dana i noci, zabije ekser i skonta da je omasio pola metra..
Posle samo pomeri rupu na pravo mesto i skonta da smo mi (prakticari) ekser zabili tu jos pre 2 dana :))))


PoZZ



He he, Papak to za sada radi pravilnim redosledom, a kada izračuna koju desetinu nečega, onda će i sam brzo empirijski doći do veoma bliske vrednosti, potom malo domatematičiti, opet malo iskorigovati i to je to.

Kad-tad se svako ko se takvim stvarima bavi mora uhvatiti za proračun.
To je neminovno. Samo sa puno iskustva je to minimalno vreme računanja i svodi se na prilično jednostavan oblik.

Najčešće proračun dovede do prilično nestandardnih vrednosti komponenti, pa ako želimo upotrebiti neku iz standardne serije, onda korekcija dostigne ponekad čak i 10%, a toliko se može uvek daleko jednostavnije izračunati.

Na kraju ostanu neki parametri do kojih ne možemo doći bez konačne izvedbe u realnom stanju (raznorazne parazitne veličine), pa konačna korekcija sledi takođe neminovno.

Pozz

 
Odgovor na temu

theamp
Bačka Topola, Srbija

Član broj: 320805
Poruke: 6
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo27.01.2014. u 16:19 - pre 124 meseci
Pozdrav svima!
Jedno vreme čitam ovaj forum sviđa mise dosta stvari, što se tiče za smps. Pravio sam i ja sa IR2153 sa ovog foruma i mogu da kažem da sam jako zadovoljan.
Na internetu sam našao ic IRS2453 za full bridge smps, kako bi mogli to da napravimo? Dali neko od vas je i pravio?
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo27.01.2014. u 17:09 - pre 124 meseci
Pozdrav i tebi,
Ja sam pravio H most,ali samo sa GDT.Nikako ne volim taj bootstrap,vecito mi brzo crkne IC kako god i sta god vezao.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

theamp
Bačka Topola, Srbija

Član broj: 320805
Poruke: 6
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo27.01.2014. u 22:33 - pre 124 meseci
Šta znači ono GDT?
Ja sam mislio da stavim totempole(pušpul) da se stavi na izlaz i tako da vežem IRFP450.Šta mislite na ovo?
Ima li neko dobru šemu za neki full bridge?
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 00:12 - pre 124 meseci
GDT je skracenica za Gate Drive Transformer.
U pitanju je maleni forward trafo koji ima jedan primar i jedan ili vise sekundara i sluzi za drive gate-a prekidackih mosfeta. Recimo ako pravis HB, onda ces namotati dva sekundara (jako je bitno da budu sto simetricniji) od kojih ce jedan pogoniti donji, a drugi gornji mosfet. Ako te bude dalje interesovalo, pisacu ti dalje, ukljucujuci i detalje oko konstrukcije toga, posto je teorijski, i kad gledas kako Macola radi, veoma jednostavno, dok ne uzmes da sastvaljs u praksi...
 
Odgovor na temu

theamp
Bačka Topola, Srbija

Član broj: 320805
Poruke: 6
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 17:00 - pre 124 meseci
Hvala za odgovor sad mi je jasno GDT. Na sve druge sam mislio već.Puno tih skraćenicasam čitao ovih dana.I ja sam pravio nekad jednu sa TL494, puno sam se mučio oko toga, nije radio bas tako kako treba, najvise problema sam imao sa deadtime-om i ispunom.Zato sad taj projekat stoji.semu sam inače sa ATX napajanja preuzeo,koristio sam GDT iz ATX napajanja.
Sad bi probao da napravim full bridge sa IRS2453 sa ETD49 ferritom.Kako sam računao mogu 1.5KW na 50KHz.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 17:08 - pre 124 meseci
Kako si dosao do snage,mislim kojom kalkulacijom?

@Papak
Ajde da se namota i nekako,al kad se ubaci u kolo i pogleda signal onda tek pocinju problemi
Cvrst drajv tu resava mnoge probleme....
Npr. kad sam pravio neku spravicu i stavio po par P/N fetova da upravljaju GDT to je bila prava stvar.Signal na gejtu kao na ulazu (skoro,jos ja sam terao neke mrcine,BSM75GB120 cini mi se).A ne totem pole i slicno...
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 17:14 - pre 124 meseci
Citat:
theamp:koristio sam GDT iz ATX napajanja.

BDT ne GDT,ako si koristio bipolarce
(Base Drive Trafo)

Acca Electronic
 
Odgovor na temu

theamp
Bačka Topola, Srbija

Član broj: 320805
Poruke: 6
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 18:22 - pre 124 meseci
Bipolarce sam koristio.BDT trafo.Moram da obratim pažnju na izraze.


Za proračun sam koristio program EXCELLENTIT. Dosad sam ovaj program koristio i kod half bridge trafoa, a šemu sam koristio onu tvoju.Pravio sam i u rezonantnom radu.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 18:52 - pre 124 meseci
Radio sam i ja rezonantni,ali oblik struje nije pogodan za ovakav nacin upravljanja BDT kao sto je u ATX.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 20:05 - pre 124 meseci
Nema potrebe za P/N mosfetima za drive i izivljavanjima. Ako je jezgro dobro, dva emiterska sledila sa bipolarcima to drajvuju vise nego perfektno. Cak se mogu iskoristiti i oni tranzistori u TL494 samo se dodaju PNP, pa se napravi nesto nalik sledilu sto vozi drive trafo. Radi podjednako dobro, ali nije toliko elegantno kao prvobitno. Postoje cak integralna kola koja imaju u sebi samo sledila i sluze za upravo ovakve namene. Ja planiram da sa takvim kolom vozim dva GDT-a za PSM, no o tom po tom, trenutno se patim sa AD konverzijom svi ostali projekti su u rezimu 'daleko je Sunce'.
Sleepwalker je takodje imao neke sumanute ideje sa nekim velikim brojem navojaka i neodgovarajucim izlaznim signalom... Najveci problem je izabrati jezgro. Ono EE16 koje radi kao driver trafo u ATXu je meni posluzilo svrsi i u eksperimentima i kasnije u konacnoj verziji, i nije bilo nikakvih problema. Sa brojem navojaka iz proracuna sam dobio i odgovarajucu strminu i odgovarajuce napone. Bukvalno sto na ulaz-to na izlaz. Bas sam kod njega izveo malu pokaznu vezbu sa GDT-om, pre nekih mesec i po, mozda jace.
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo28.01.2014. u 21:21 - pre 124 meseci
Citat:
theamp:
Sad bi probao da napravim full bridge sa IRS2453 sa ETD49 ferritom.Kako sam računao mogu 1.5KW na 50KHz.


I opet pocesmo sa kilovatima... Nek je sa srecom!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo29.01.2014. u 00:08 - pre 124 meseci
Nisu ti kW tako jednostavni kao na semi...Pogotovo bootstrap
Ja sad opteretim 500W konverter pa sve strecam,iako su trandze poklopljene,pa iako pratim struju na osc. i sve to...

Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo29.01.2014. u 00:10 - pre 124 meseci
Citat:
Papak01:
Nema potrebe za P/N mosfetima za drive i izivljavanjima. Ako je jezgro dobro, dva emiterska sledila sa bipolarcima to drajvuju vise nego perfektno. Cak se mogu iskoristiti i oni tranzistori u TL494 samo se dodaju PNP, pa se napravi nesto nalik sledilu sto vozi drive trafo. Radi podjednako dobro, ali nije toliko elegantno kao prvobitno. Postoje cak integralna kola koja imaju u sebi samo sledila i sluze za upravo ovakve namene. Ja planiram da sa takvim kolom vozim dva GDT-a za PSM, no o tom po tom, trenutno se patim sa AD konverzijom svi ostali projekti su u rezimu 'daleko je Sunce'.
Sleepwalker je takodje imao neke sumanute ideje sa nekim velikim brojem navojaka i neodgovarajucim izlaznim signalom... Najveci problem je izabrati jezgro. Ono EE16 koje radi kao driver trafo u ATXu je meni posluzilo svrsi i u eksperimentima i kasnije u konacnoj verziji, i nije bilo nikakvih problema. Sa brojem navojaka iz proracuna sam dobio i odgovarajucu strminu i odgovarajuce napone. Bukvalno sto na ulaz-to na izlaz. Bas sam kod njega izveo malu pokaznu vezbu sa GDT-om, pre nekih mesec i po, mozda jace.

BDT iz ATX pogonjen sa trandzama iz 494 i PNP tranz. radi samo tako,tranzicije opasno strme ;)
Mozda upotrebim u nekom jacem konvertoru...
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo29.01.2014. u 00:28 - pre 124 meseci
Kada reaktivna struja primara (BDT ili GDT) dostigne oko trećinu radne, BDT ili GDT rade baš kako treba :-)

Budu onda i malo topli...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 959917 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.