Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121279 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 11:21 - pre 149 meseci
Citat:
miloshzorica: GIMP? nemojte me zasmejavati!


I sad ti dođe neki klinac i pita "čiko, kako da obrišem crvene oči sa fotografije"? Ti bi mu predložio da kupi Photoshop Elements 10, ili možda CS5 Extended? Ili bi mu predložio da ode na torent i svuče ih, krekuje, pa da tako odradi posao? Ili bi mu predložio da skine GIMP ili neki sličan free alat, pa da se tako igra sa fotografijom?

Citat:
miloshzorica
svoje prve poslove 90ih sam radio u piratovanim verzijama corel,
illustrator, freehand, photoshop, quarkxpress, pagemaker. tad cak nije
ni bilo opensource resenja kao inkscape i GIMP


Zavisi kojih devedesetih? Photoshop za Win se pojavio 1992, a GIMP za Win 1997. MacOS verzija onog prvog se pojavila dve godine ranije, a Linux/Unix verzija onog drugog godinu dana ranije. Što se vektorske grafike tiče, tu jesi u pravu, to je bila slaba tačka opensource zajednice dugo vremena. E sad, to što sam ja nekad u svojoj istoriji radio nešto na izvestan način, ne znači da je to i jedini ispravan način, i da svi koji danas počinju treba isto tako da rade. Ako sam ja svako jutro mazao tabane senfom i vezivao crvenu mašnu na auspuh od kola, da li to znači da svi treba tako da rade? Ja sam se zalepio za ovo jer mnogi ovde spominju to učenje kroz pirateriju kao da je to jedini, i uz to još i ispravan način.

Citat:
Dexic
Firma ne gleda da to ukalkulise procentualno u cenu. Naprotiv, prve godine ce mozda i verovatno biti u minusu. Da gleda procentualno da taj softver uracuna u cenu, ona bi ga dodala i nakon sto ga otplati - zar ce tada smanjiti cenu? Naravno da nece.


Pa caka sa amortizacijom je da preko nje ostvariš sredstva za nabavku novog osnovnog sredstva kad starom istekne životni vek. Problem kod nas je što svaki priučeni majstorčić misli da sa alatom od 10€ može da zaradi 1.000€. Gazda kupi jednu mašinu, i misli sad će da cure pare, ne treba ni održavanje i obnavljanje. Izraubuj je koliko god možeš. A to baš i ne ide tako. Kada pogledaš recimo hardver, PCI i AGP slotove i IDE konektore skoro ni nemaš na novim pločama, a do pre par godina ništa drugo nisi ni mogao da nađeš na ploči. Da ne spominjem ISA slotove i ostale standarde iz istorije (nedavno nam neko ponudio da preuzmemo specijalizovane kartice koje koristimo u poslu, i onda se ispostavilo da su one ISA, cena im je izuzetno niska u poređenju sa PCI koje mi koristimo, ali ploče sa ISA slotovima su skupe k'o đavo i mogu se nabaviti samo u inostranstvu, pa nam dođe maltene na isto). I onda recimo krenem da instaliram Ubuntu 10.04 LTS, kad ono ne može, te ne prepoznaje ovo te ono. Da ne spominjem XP i večiti problem sa SATA. I onda kad-tad skontaš da ti ipak treba novo.

Ako želiš da ostaneš konkurentan, naravno da nećeš oboriti cenu kad otplatiš osnovno sredstvo, nego ćeš ga zameniti novijim, i tako u krug. Mislim, mi stalno pričamo kako kaskamo za svetom, a Mile u radionici radi na strugu iz '65-te i pravi 5 komada nečega na njemu dnevno, a u istoj takvoj firmi na Zapadu robotizovano/kompjuterizovani strug štanca toliko kom u minuti. Ali zašto da menjamo, kad radi? Imamo suviše mnogo trange-frange trgovaca, koji samo žele da kupe jeftino a prodaju skupo, a pravih poslovnih ljudi koji znaju da ulože i održe proizvodnju izuzetno malo. Verovatno se zato i niko ne bavi osnovnim sredstvima na ozbiljan način, već kao nužno zlo koje moraju da iskažu u bilansima na kraju godine, kad ih predaju poreskoj upravi...
 
0

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6770
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 11:48 - pre 149 meseci
Glupo bi bilo kupiti sistem nekoga ko skoro 20 godina pokušava da napravi da valja ali nikako samo zato što je jedini.
Glup narod bira glupu vlast!
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 13:07 - pre 149 meseci
Citat:
valjan: Pa caka sa amortizacijom je da preko nje ostvariš sredstva za nabavku novog osnovnog sredstva kad starom istekne životni vek.

Gresis. U stvari tako jeste zamisljeno ali nije tako u praksi - prvo, softver ima pravo na amortizaciju zasebno od osstatka, i Windows i Office su <500e i samim tim se skroz amortizuju vec prve godine, tj. odmah se skroz otpisuju.
To nije slucaj za Photoshop, Delphi, MSDN i slicno sem ako nije u pitanju software leasing opcija (ne znam da li je dostupna osim za MSDN od gore pomenutog softvera).

Koliko sam cuo (ako nema ima konkretne, unbiased podatke neka iznese), u Koreji/Japanu se kompjuterska opreama (i softvera) menjaju na 3 godine, dok na zapadu na 10-ak. Obe strane misle da je i to prebrzo.
Naravno da ces za nesto tipa POS ili obican sekretarijski komp/softver drzati dok radi a ne dok se zavrsi amortizacija! (koja u oba slucaja je ODMAH - koji komp danas kosta 500e? Jako skup igracki, radne stanice i serveri - znaci ozbiljni racunari, a ne office masine)


I velike firme koje imaju gomilu office racunara ne menjaju ih niti softver na njima jer ti ili poreska kazu da je zavrsena amortizacija, vec kada mora. One imaju vecinu racunara na XP-u jos uvek i ne planiraju pre 2014. da ga zamene.

Koliko tebi treba racunara sa specijalizovanim karticama i softverom? Koliko firmi ima potrebu za tako necim? Jako malo. Konkretna potreba novim sistemima u firmama nije isto sto i zelja malog Mikice za novim racunarom jer komsija ima noviji :D
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 14:47 - pre 149 meseci
Citat:
Dexic
Naravno da ces za nesto tipa POS ili obican sekretarijski komp/softver drzati dok radi a ne dok se zavrsi amortizacija! (koja u oba slucaja je ODMAH - koji komp danas kosta 500e? Jako skup igracki, radne stanice i serveri - znaci ozbiljni racunari, a ne office masine)


Pa čekaj, krenemo da pričamo o trgovini, ti obrneš na proizvodnju, pričamo o proizvodnji, ti obrneš na office sektor. Kako to sad taj tvoj sekretarijski komp/softver proizvodi ili prodaje kifle, paradajz, gume, shibice, prozore, patike na tufne, ruske tuflji ili svoj neki softver. On učestvuje u toj krajnjoj ceni koliko i sušač ruku u klozetu ili tepih u kancelariji finansijskog direktora. Učestvuje, ali zanemarljivo malo. Pa mi upravo i pričamo o ozbiljnim mašinama, o onima koje te 'lebom rane, a ne o nekim "neozbiljnim" koje su nužno zlo. Dobro, i ove office varijante štede vreme na nekim poslovima pa i one kao donesu neku zaradu, ali lepo smo doneli zaključak da ako zarađuješ od nekog softvera, red je da ga platiš.

Poenta je da država uzme svoj PDV u roku od odmah, to što ti imaš pravo na povrat i što će ti država možda biti dužna pri sledećem obračunu zaboravi, jer nikad nećeš dobiti pare od poreske uprave na ruke, nego možeš da računaš na umanjenje pri sledećoj uplati. A dok dođe ta sledeća uplata, oni će već obrnuti te pare od tvog PDV za ručak u Skupštinskoj menzi, pardon, za vitalne stvari u našoj zemlji poput puteva, mostova i ostalih lokacija za predizborno presecanje traka.

I sad ćeš se ti opet zakucati u nekim irelevantnim primerima i posebnim slučajevima, i opet ćemo samo da naklapamo u prazno i vrtimo istu priču...

 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 15:18 - pre 149 meseci
Citat:
Bachi: A sad ja vas da pitam, da li je normalno društvu u kome jedna
Lady Gaga (i ostali "procenat" paraziti od izdavačke kuće do trgovaca)
grće milione $ na kič and šund koji prodaje i da ima 100 kuća/vila, 200
automobila, pohovanu pandu za doručak, itd? Odakle joj sve kada je
piraterija toliko opasna stvar za autore? :)


Upravo sam naleteo na ovaj tekst pa sam se setio tvog pitanja. A odgovor možda leži u citatu Ive Andrića:

Citat:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati.


To ti je kao kad turiš otrov za pacove u neki ćošak u kući - svi pocrkaju, čak i ježevi i ostali slučajni prolaznici, ali neki pacovi uvek prežive i ne možeš
im ništa... :-)

 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 15:23 - pre 149 meseci
Sve sam ja primere razmatrao za PDV!
U svakom primeru drzava ne gubi na PDV-u jer ce krajnjem kupcu (koji u stvari jedini placa PDV) biti isto naplaceno, samim tim i ista kolicina PDV-a ce otici drzavi.

Za amortizaciju sam gledao razlicite primere! Tu se slazemo koliko bih rekao.

To sto oni obrnu taj PDV je nebitno, ti ces moci vrlo brzo da ga odbijes, i od toga trenutka nadalje je drzava na nuli od tebe po pitanju PDV-a za softver. Sem ako si duduk biznismen, pa drzis firmu godinu dana otvorenom bez profita a placas PDV to vreme.. u kom slucaju ces dobiti PDV nazad.

I, da, drzava vraca PDV! To je jedina stvar koju vraca :) Nakari ti svih 800 inspektora ako trazis povracaj PDV-a ali ga vrati :)
 
0

VlaK
Ravangrad

Član broj: 86293
Poruke: 218
*.dynamic.sbb.rs.



+141 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 20:39 - pre 149 meseci
Citat:
valjan: Upravo sam naleteo na ovaj tekst pa sam se setio tvog pitanja...

Dve knjige nekog tamo George Orwell-a su imale daleko veći uticaj na svetsku književnost nego svih 200 knjiga Vojislava Šešelja i Legije zajedno. Sva sreća pa se neke stvari ne gledaju brojkama nego kvalitetom. I Ceca je imala i više albuma i više prvih mesta na bilo kojoj top listi od recimo Šarla, pa joj to i dalje ne pomaže. Upkos pirateriji sve te pevaljke dobro žive i imaju novaca. Ali to obilje ne garantuje kvalitet, kao što ni kvalitet ne garantuje obilje.
A i malo ste dosadili u ovoj temi sa primerima iz programiranja. Ta ja nisam hteo da igram igrice ali ćale me terao, te ćale me vezao za stolicu da bubam iz knjige... Shvatite da korisnici softvera nisu programeri i da ih savršeno ne interesuje ko je to napisao i da li je uopšte to neko napisao ili je palo sa neba. Platiće ako baš moraju, ako ne moraju neće platiti. Ako moraju da plate prvo će gledati da ne plate, tj. da nađu nešto za dž. Vaša visočantva programeri tu jako malo, ili ništa ne gube. Ja prvi ne bih dao novac za nešto što ima i za džabe. Jeste Gimp lošiji po mogućnostima od PS, ali je takođe i 1000 ili više evra jeftiniji, ustvari besplatan je. Iz ovoga bih jedino izuzeo neke specifične programe tipa rečnici, ili programi za računovodstvo, koji su vezani za konkretne zakone i podneblje. Jeste imao sam i ja nekog spektruma kada sam bio klinja, i radio sam neke jednostavne programe u basicu, pa šta? Isto sam tako i cepao igrice. Ne treba od toga praviti neku famu i sada nešto uzdizati tu programersku struku u nebesa. Možda vi to volite između sebe tako da se veličate, ali fakat, među nama, običnim ljudima, niko ni ne zna ko ste i šta radite. Šta ćeš kada je svakom svoje zanimanje najvažnije na svetu.


[Ovu poruku je menjao VlaK dana 19.12.2011. u 21:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao VlaK dana 19.12.2011. u 21:51 GMT+1]
Ja sam onaj koji ponavlja Ono sto je davno smisljeno Nikad necu biti prvi i jedini...
 
+1

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 22:52 - pre 149 meseci
Citat:
valjan: A pazi sad ovo: 1986. kupili meni moji Commodore 64. Oglasi tada prepuni piratskih igrica za isti, ali ja nikako da ubedim ćaleta da poručimo jednu-dve kasete. Kupio on meni umesto toga neke tri-četiri knige o programiranju za Commodore 64, i dok sam ja njega ubedio da konačno naruči nešto, meni crkne kasetofon, pa CIA čip, pa dok smo našli delove & majstora, ja naučio da programiram u assembleru za Commodore ... I prilično sam siguran da bih, da sam igrao te piratske igrice od samog početka, verovatno završio u nekoj drugoj branši, i ne bih znao ovo što znam danas.



A pazi ti ovo: Kupio ja od džeparca prvi broj Računara (u vašoj kući) sa kraja 1983. godine. Prvo ikada novinsko izdanje posvećeno isključivo kompjuterima, u zemlji Jugoslaviji. Tamo bilo uputstvo Voje Antonića za samogradnju računara Galaksija, uz naravno delove koje treba kupiti. Moljakao ja ćaleta da kupimo - jok. Posle obilazio onu knjižaru DOK u Skender Begovoj gde su se okupljali ljubitelji kompjutera (Galaksije najviše) gledao, virio preko ramena, upijao itd.. Kasnije molio ja ćaleta za Spektrum - jok. Molio - jok. I tako kupovao ja časopise i poneku knjigu (asembler za z80) i učio "na suvo" godinama dok nisam sam skrpio nekako pare za Spektrum tamo negde otprilike kad su tebi tvoji kupili famozni Komodor.

Kao što si rekao, tada su časopisi bili prepuni piratskih oglasa za igrice. Misliš da sam molio ćaleta da kupi igrice? Naravno da (više) nisam, nego kasetofon u ruke pa trči i presnimavaj od poznanika i nepoznanika. Znači čak ni piratsku verziju nisam plaćao nego sam je re-piratizovao .

I šta sam radio sa tim igricama (koje ti nisi imao, a ja eto jesam)? Pa igrao sam se tako što sam gledao načine učitavanja tih igrica, pravio sopstvene loadere u mašincu (asembleru) za učitavanje tih istih igrica, koje sam jelte do tada planirao na suvo iz časopisa i knjiga. Ukratko, sate i sate vremena gubio na takve zajebancije, a najmanje sam se tu igrao sa tim igricama. U stvari, jedino sam na "Jet Set Willy" gubio sate i sate igranja (uz poke za besmrtnost, naravno), sve ostalo pogledam, probam pola sata, i vratim se na programiranje


Citat:
valjan: Da li je nastavnik to preneo mom ćaletu, da li je ćale sam skontao, verovatno mi je zato brzo nakon toga kupio Commodore, i radije mi je kupio knjige o programiranju nego što je žurio da udovolji mom kukanju da mi kupi igrice.


A vidiš, meni moj ćale nije kupio ništa. Sve sam sam zaradio, i kompjuter (spektrum, i sve posle njega) i re-piratske igrice, i znanje (iz Sveta Kompjutera, Mog Mikra, Računara, eksperimenata sa piratskim softverom)...

Da nisam radio na piratskom softveru (i tada na igricama i posle na mnogo ozbiljnijem), pojma ja ne bih imao. I sad će neko da kaže da se znanje mora platiti, pa ko (čiji ćale) nema para ne treba ni da zna? Ma kako da ne.

Učite deco iz piratskog softvera bez ikakve griže savesti.
 
+1

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 23:29 - pre 149 meseci
Citat:
pisac: A vidiš, meni moj ćale nije kupio ništa. Sve sam sam zaradio, i kompjuter (spektrum, i sve posle njega) i re-piratske igrice, i znanje (iz Sveta Kompjutera, Mog Mikra, Računara, eksperimenata sa piratskim softverom)...

Da nisam radio na piratskom softveru (i tada na igricama i posle na mnogo ozbiljnijem), pojma ja ne bih imao. I sad će neko da kaže da se znanje mora platiti, pa ko (čiji ćale) nema para ne treba ni da zna? Ma kako da ne.


Tada sam zaradio moj prvi honorar, ali pošto sam bio maloletan ćale je potpisao ugovor za mene, a u našoj kući je bilo pravilo da on rukovodi svim parama, tako da sam tehnički ja zaradio taj Commodore, ali ga je on kupio jer je kasica bila u njegovim rukama. Tu su bile i pare koje sam skupio od starih novina (tad su na više mesta u NS bile firme koje su otkupljivale stari papir), pare koje sam dobijao za rođendane... Tako da to što sam rekao da je ćale kupio je samo sticaj okolnosti da je on bio bankar, pare su bile moje...
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 23:35 - pre 149 meseci
Citat:
VlaK: Možda vi to volite između sebe tako da se veličate, ali fakat, među nama, običnim ljudima, niko ni ne zna ko ste i šta radite. Šta ćeš kada je svakom svoje zanimanje najvažnije na svetu.


Zbog ovakvih stavova smo i tu gde jesmo - "vidi ove, opet štrajkuju, šta sad hoće koji *****, dobijaju platu a ništa ne rade, i sad im još malo". I onda tako sporadično štrajk za štrajkom, i ništa se ne reši. A u Grčkoj, Italiji, Francuskoj, gde god hoćeš, digne se cela zemlja na svaku sitnicu, jer se solidarišu jedni sa drugima. Ti mi nemoj platiti softver, a ja te neću podržati kad te gazda počasti smanjenjem plata i povećanjem zahteva, pa smo kvit, zar ne?
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 23:51 - pre 149 meseci
nas'o si odlican primer zemalja... GR, FR, IT. pa oni su juzna amerika
evrope i samo bi strajkovali a da ne rade



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+2

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 23:54 - pre 149 meseci
piraterija radi ucenja je fantasticna! znaci... po vama
korporativno-fasisticko-burzoaskoj ekipi, ko nema love, neka ne uci
ili neka uci iz B-class izvora a ko nema skills da zaradi, neka umre

ako klincu preporucim GIMP, smorice se. da kupi recimo PS elements,
mozda ako ima viska para. da torrentuje PS CS5 extended, daaaa.
sklonice oci s fotke. ako je iole bistar, ceprkace pa ce se
zainteresovati za dizajn i/ili fotografiju, pa ce uciti o tome

@pisac bas tako... neko je po prirodi haker i istrazivac i taj ce cak
i ako igra igre da se zainteresuje kako to radi pa ce onda da se bavi
time

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 09:43 - pre 149 meseci
pisac

Ne znam kako si skrpio za spekija, jer ja nisam imao džeparac osim kada sam brao višnje na plantaži ili tucao orahe. E, da, od rodbine sam dobijao nešto malo para za rođendan i to je to. Meni je otac kupio spektrum, a što se ne-bejzika tiče, nisam programirao u asembleru, nego baš u mašincu. Nisam imao nikakav asembler, pa ni piratski, već sam ručno asemblirao program na papiru, a onda ukucavao heksadekadne kodove u heks-editoru od desetak bejzik linija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 11:59 - pre 149 meseci
Citat:
miloshzorica: po vama
korporativno-fasisticko-burzoaskoj ekipi, ko nema love, neka ne uci
ili neka uci iz B-class izvora a ko nema skills da zaradi, neka umre


A po tebi, treba da spustimo koševe kako bi i oni niži mogli lakše da ubace loptu? Da streljamo sve inteligentne kako bi i oni sa malim IQ mogli da se istaknu? Da čupamo salo gojaznima i presađujemo mršavima kako bi svi nosili isti konfekcijski broj? Da oduzimamo decu iz višečlanih familija i dajemo na usvajanje onima koji ih imaju manje?

Life's a bitch, and then you die. Neko ima više, neko nema ništa. Moja majka je siroče od tinejdžerskih dana, upisala je pravni fakultet ali nije imala novca da ga završi, nije imao ko da joj doda, a njen stariji brat nikad nije voleo školu pa je insistirao da se vrati kući, i ona ga na kraju poslušala i nije ni tražila stipendiju, iako bi je verovatno lako dobila jer je bila dete palog borca.

Ne može svako da uči vožnju na Bugati Vejronu, neko jedva može da priušti polovnog fiću. Naravno da može i na kredit i na lizing, ali ni to ne daju svakom. Život je takav, čupav i dlakav, dragi Džone... Ako nemaš, potrudi se da stekneš, ako ti to ne ide, radi nešto drugo.

Slušamo priče kako su ljudi koristili pirate u vreme kad ništa drugo maltene nije ni bilo dostupno, pa sad ubeđuju druge da je to jedini ispravan put. Jeste tada možda bio jedini, sada više nije. Vremena se menjaju. Ali je istina da je najlakše biti bezobrazan i obezvređivati tuđi trud.

Mogao bi stvarno, umesto što subjektivno i ofrlje etiketiraš svoje sagovornike, za promenu da daš bar jedan konkretan objektivan argument u raspravi. Pa da neko nešto možda i nauči. Pitao sam te šta bi ti kao stručnjak preporučio nekom početniku, pa si se i tu izrugivao i nisi ništa konkretno rekao. Ako je tvoj način komunikacije da digneš galamu kako bi prikrio koliko si šupalj, bojim se da ti to prikrivanje ne ide baš najbolje.
 
+2

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 12:05 - pre 149 meseci
Lol bre valjane, o čemu ti pričaš bre?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
+1

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 12:22 - pre 149 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne znam kako si skrpio za spekija, jer ja nisam imao džeparac osim kada sam brao višnje na plantaži ili tucao orahe. E, da, od rodbine sam dobijao nešto malo para za rođendan i to je to. Meni je otac kupio spektrum, a što se ne-bejzika tiče, nisam programirao u asembleru, nego baš u mašincu. Nisam imao nikakav asembler, pa ni piratski, već sam ručno asemblirao program na papiru, a onda ukucavao heksadekadne kodove u heks-editoru od desetak bejzik linija.

http://www.youtube.com/watch?v=Xe1a1wHxTyo
 
+2

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 19:28 - pre 149 meseci
DaliborP

Potpuno mi je nejasno šta si hteo sa tim klipom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 19:38 - pre 149 meseci
Citat:
miloshzorica: GIMP? nemojte me zasmejavati! gle cuda, ja sam graficki dizajner a
developer sam ozbiljno postao tek kasnije, tako da mislim da valjan i
nedeljko lupetaju


Hajde, kad već lepiš etikete, mogao bi da obrazložiš ovo ako nije mrsko. Skinuo sam gimp i ne vidim šta je to toliko smešno u njemu.

Hoćeš li da kažeš da talentovan umetnik ne može da se izrazi u njemu? E, jadan li si ti dizajner ako tako misliš. Neće tebi pomoći ni fotošop, ni maja, ni 3D studio maks. Žebe ih kupuješ/piratizuješ.

Ponavljam, razgovarao sam sa ozbiljnim dizajnerom. On nije rekao da je gimp smešan, nego je istakao glavne prednosti fotošopa nad njim. Daleko od toga da smatra da ozbiljan umetnik ne može da radi u njemu. Nego, znaš kako, kojoj ovci runo smeta, tu nema ni ovce ni runa, a u ruke Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 20:44 - pre 149 meseci
Citat:
Nedeljko: a što se ne-bejzika tiče, nisam programirao u asembleru, nego baš u mašincu. Nisam imao nikakav asembler, pa ni piratski, već sam ručno asemblirao program na papiru, a onda ukucavao heksadekadne kodove u heks-editoru od desetak bejzik linija.


E i ja isto. U čistom brojčanom kodu napisanom na papiru sam pravio nekakve loadere za igrice koji su u nekom trenutku menjali sami sebe (prepišu deo svog koda koji onda radi nešto drugo), i to mi je bila najveća zabava

Mada koliko se sećam radio sam nešto i u asembleru... ali davno je bilo. I u bejzik kompajleru sam pisao neke igrice. Recimo tetris sam napravio sam (za sebe) u kompajleru (jer mi piratska prava verzija za spektruma nije nimalo bila zanimljiva) i to vrlo jednostavno pomoću poke-ova (i peek-ova) spektrumovog ekranskog adresnog prostora, i tu sam vrlo zgodno iskoristio što spektrum ima one kockice koje određuju boju celog karaktera a ne piksela.

I piratski softver mi je u svemu tome samo koristio za edukativne svrhe, i nikog nisam oštetio sem one koji su napravili Jet Set Willy (e tu jedino sam se besplatno naigrao odlične igrice).

[Ovu poruku je menjao pisac dana 20.12.2011. u 21:54 GMT+1]
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji20.12.2011. u 20:57 - pre 149 meseci
@nedeljko @valjan niko nije ostecen a sto koristiti B class alate ako
imas A class? naravno da dobrom dizajneru alat nije presudan. ali, ok
je ako imas dobar alat. sasvim dosta nas ovde je naucilo sto zna putem
piraterije

@pisac ti jedini ovde znas sta pricas kao i @monk



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
0

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121279 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.