Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121267 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 00:17 - pre 149 meseci
Citat:
Dexic
Aj da idemo celim lancem da vidimo gde je razlika:
Prvo idemo lancem gde se kupuje softver.
- Firma A uveze softver od 100e, plati PDV 18%, znaci 18e (osim ako se fizicki ne uvozi softver nema carine).
- A proda firmi B taj isti softver za 200e+PDV, od cega je 36e PDV znaci.
- B proda stvari za 500e+PDV, znaci 90e PDV
Sta drzava dobije od toga: 18e+18e+(90-18-18) = 90e. Znaci bash onoliko koliko samo krajnji kupac plati.


Negde si se malko zaje...bunio u računici:

Firma A ima 18€ na ulaznoj fakturi, a 36€ na izlaznoj, znači na ime PDV plaća državi 18€
Firma B ima 36€ na ulaznoj fakturi, a 90€ na izlaznoj, znači na ime PDV plaća državi 54€.
Krajnji kupac plati državi 90€ PDV.

Država je inkasirala na ime PDV 18€ + 54€ +90€ = 162€

Citat:
Dexic:
Lanac gde firma ne kupi vec piratuje softver:
- Firma A ne uveze softver i ne plati 18e PDV
- Firma B ne kupi softver i ne plati 36e PDV
- Firma B proda robu krajnjem kupci za 500e+PDV, znaci naplati 90e PDV
- Firma B plati ceo PDV, jer nema odbitak
Opet drzava naplati 90e PDV.


Tako je, država naplati 90€, što je 72€ manje nego u prethodnom slučaju. Znači u legalnim tokovima država naplati 80% više, bar prema ovoj tvojoj kalkulaciji sa ogromnom maržom :-)
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 00:52 - pre 149 meseci
Citat:
miloshzorica: da je bitno da softver bude besplatan ili jeftin u pocetku, cak i
microsoft odlicno konta, te ima masu varijanti u kojima studenti ili
startup firme dobijaju licence free a posle toga placaju nesto malo
ili varijante gde bulk kupovina spusta cenu

a ako neko konta biznis, to je M$


To je nešto sasvim drugo. Zašto u srednjoj saobraćajnoj ili srednjoj medicinskoj ne dele džabe softver? Zato što znaju da budući kamiondžija ili medicinska sestra neće biti neki odlučujući faktor na svom budućem radnom mestu po pitanju nabavke softvera. Naravno da će džabe dati softver nekome, ali i obuku i sl. kako bi ga vezali za brend, odnosno razvili brend loyalty, pa sutra kad bude imao odlučujuću ili savetodavnu ulogu u firmi, može pogurati stvari na stranu MS-a. I naravno, imaju te na neki način u svojoj evidenciji, tako da mogu da održavaju brend loyalty dugo vremena, a usput te blagovremeno informisati o novim verzijama, pa da si ti stalno u toku i samim tim faktor na kojeg uvek mogu računati.

Sa druge strane, to što si ti nabavio ko zna kakvim kanalima, znači da mu najpre ne znaš poreklo, i nikad nisi 100% siguran imaš li baš pravu stvar ili je neko ugradio neki svoj kod. Drugo, naučiš ga kako naučiš, možda dobro a možda ti je znanje puno rupa, i sutra kad budeš morao da doneseš odluku o nabavci, možda će baš neka od tih rupa prevagnuti da tvoj pretpostavljeni odluči drugačije. Treće, nemaju pojma ni ko si ni koliko te ima, i ne mogu sa tobom održavati nikakav kontakt, što znači da ćeš posle nekog vremena ispasti iz tokova, i možda ćeš se i sam vezati za nekog drugog vendora, ili nećeš jednostavno imati pravu informaciju u pravom trenutku pa će se tvoji pretpostavljeni odlučiti za nešto drugo.

Znači, jesi ti sa tvojim piratom potencijal, ali skriven i neobrađen. Niti znaju da li ćeš se nekad aktivirati, ni u kolikoj meri, niti mogu uticati na tebe direktno na bilo koji način. Znači ti si im veoma rizično i nerentabilno ulaganje. Sa druge strane, studenta i startup donekle poznaju i mogu ga oblikovati, motivisati i uticati na njega na razne načine, i to je ipak mnogo sigurnije ulaganje. E to je biznis, koji MS konta...
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 01:13 - pre 149 meseci
delujes kao da si to naucio napamet i kao da si PR ''drzave'' (sto
srbija, na zalost, nije) i microsofta

softver od kog zivim ili sam platio ili je opensource

mind you, ja jesam startup i to nekoliko ;)

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 03:50 - pre 149 meseci
Citat:
valjan: Negde si se malko zaje...bunio u računici:

Firma A ima 18€ na ulaznoj fakturi, a 36€ na izlaznoj, znači na ime PDV plaća državi 18€
Firma B ima 36€ na ulaznoj fakturi, a 90€ na izlaznoj, znači na ime PDV plaća državi 54€.
Krajnji kupac plati državi 90€ PDV.

Država je inkasirala na ime PDV 18€ + 54€ +90€ = 162€


WTF, odakle ti ova nebuloza??
Firma A je vec platila 18e PDV, dobila je 36e za PDV od firme B, znaci ona doplati 18e PDV, i ukupno plati 36e.
Firma B je platila 36e za PDV, a dobila 90e od krajnjeg kupca, znaci ona plati 90-36e za PDV.
Krajnji kupac nista ne doplacuje ili odbija... on je to dao firmi B.
Znaci ovde je 90-36e+36e = 90e opet za PDV!
Kojom li ti logikom dva puta sabiras 90e koje je krajnji kupac dao a ne odbijas PDV je beyond me..
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 07:04 - pre 149 meseci
Citat:
Dexic
Kojom li ti logikom dva puta sabiras 90e koje je krajnji kupac dao a ne odbijas PDV je beyond me..


Pa pozajmljujem ih iz tvog drugog primera :-) Ja nisam naveo koja je tvoja računica pogrešna, pa pošto se ti tako frljaš primerima, reko' da i ja malo pustim mašti na volju... I da vidim da li uopšte razmišljaš...

Jeste, u prvom primeru biće 18+18+54=90€ PDV-a, ali je drugi primer kako si ga naveo čisto pranje novca. Mogao bi tako na bezobrazluk da prodaš taj piratski softver, ali pošto nemaš njegovo poreklo, prvi inspektor će odmah da ti napravi problem. Moraš imati ulaznu fakturu da si ga od nekog kupio, ili dokaz da si nosilac autorskog prava na taj softver (odnosno da si ga ti razvio), inače niti ga možeš uvrstiti kao osnovno sredstvo, niti možeš dalje da ga legalno prodaješ, pa samim tim ni da plaćaš PDV na njega. Postoji varijanta da je firma A sitan preduzetnik van sistema PDV, pa da zato nemaš odbitak po tom osnovu, e sad je pitanje odakle njemu ta roba, tj. softver...

U svakom slučaju, poenta je da i firma A i firma B plate PDV na taj softver, nema tu nikakve nule kako si ti ranije tvrdio (prva plaća 18+18 a druga 54), i ne plaća ga krajnji kupac jer on nije u sistemu PDV, iako su pare stigle iz njegovog novčanika. Država neće dobiti ništa u drugoj varijanti, jer ti nemaš nikakav osnov da naplatiš krajnjem kupcu taj iznos, a i ako to uradiš, jednog dana će te izaći jaako skupo kad ti navrati inspekcija.

Drugim rečima, legalizacija se isplati za državu, jer dobije PDV od softvera, i to od svih učesnika u lancu koji su u sistemu PDV. Upravo je jedan od razloga uvođenja bio da firme jedna drugu "kontrolišu", odnosno tebi se ne isplati da uzmeš nešto iz crnog toka jer nemaš pokriće da to dalje prodaješ legalno, a i ako pokušaš, pltićeš mnogo veći PDV i imaćeš manju zaradu. Nadam se da je sad računica jasna, i da možemo da se vratimo na osnovnu temu.
 
0

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 09:23 - pre 149 meseci
valjan napisa:
> A pazi sad ovo - softver koji košta npr. 100€, ima PDV deo otprilike
> 15,25€. Znači to je oko 1540 dinara po današnjem srednjem kursu. Grad
> plaća mojoj deci obdanište otprilike 500din dnevno, ja plaćam ostatak.
> Tih 1540 su znači tri dana boravka jednog mog deteta u vrtiću. Ti si
> odbio da platiš neki softver koji košta 100€, time u budžet nije ušlo
> tih 1540din, i time si moje dete izbacio na ulicu iz obdaništa na tri
> dana, a sad je napolju kiša i hladno je.

Ijao, nemoj tako, pa suze su mi krenule na oči, tuga, ne mogu da
prestanem da plačem, a sad još mi padoše na pamet i deca u africi, ma
ljudi... ne mogu da izdržim, odoh po kanap da se obesim, ne mogu sebe u
ogledalo da pogledam zato što jadna deca gladuju, ne idu u obdanište i
hladno im je zato što ja nisam platio neki program.

Ae uozbiljite se ljudi.

Da nisam odgledao neki film kod kuće, ne bih ga uopšte gledao u
bisokopu, da nisam nelegalno krajem devedesetih skidao trance
muziku sa neta, sada ne bih LEGALNO išao na koncerte. Da moram da kupim
Office 2010, sigurno ga ne bih imao kod kuće, već bih koristio
OpenOffice. Da mi neko stavi pušku na glavu i kaže ili plati Win 7 ili
pređi na Ubuntu, prešao bih na Ubuntu. U bili kakvoj računici,
proizvođači softvera, filmova ne bi dinara videli od mene, tako da taj
novac o kome pričate je fiktivan.

A sad ja vas da pitam, da li je normalno društvu u kome jedna
Lady Gaga (i ostali "procenat" paraziti od izdavačke kuće do trgovaca)
grće milione $ na kič and šund koji prodaje i da ima 100 kuća/vila, 200
automobila, pohovanu pandu za doručak, itd? Odakle joj sve kada je
piraterija toliko opasna stvar za autore? :)

Da nisam slušao Paul Van Dyka nelegalno, ne bih bio na koncertu,
kao što sam bio.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
+2

mefistofel
student

Član broj: 214472
Poruke: 43
*.catv.broadband.hu.



+35 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 13:19 - pre 149 meseci
Ja mislim da je Srbija najbolje zemlja na svetu.

Gde jos mozes da budes PATRIOTA i da razbijas grad. Isto tako i vi, jos hocete da ubediti ljude da cinite dobro delo sto ne placate software.
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 14:05 - pre 149 meseci
Jbt ala se mi ne razumemo.
NE PRODAJE FIRMA B SOFTVER! Ona prodaje kifle, paradajz, gume, shibice, prozore, patike na tufne, ruske tuflji ili svoj neki softver ;)
Ja pricam o softveru koji je firmi B osnovno sredstvo koje INTERNO koristi.
Ona na taj softver ne placa efektivno nikakav PDV. Tj. da li ga je kupila ili pirtovala (ne podrzavam to uopste, samo zelim da prekinu hajke kako drzava gubi novac na tome) drzava dobija istu kolicinu PDV-a i to samo od robe koja se proda krajnjem kupcu tj. kupcu koji nije u sistemu PDV-a.
Znaci samo on, krajnji kupac, plati taj PDV (ti, ja, tvoj pas, macka, papagaj ko god - fizicko lice, ne firma neka). On ga plati firmi B, firma B ga prosledi drzavi.
Firma B ne placa nikakav PDV na softver koji koristi kao osnovno sredstvo.po bilo kom osnovu. (placa ga, ali ga i dobije nazad pa je na nuli! To je poenta)

Citat:
valjan: Pa pozajmljujem ih iz tvog drugog primera :-) Ja nisam naveo koja je tvoja računica pogrešna, pa pošto se ti tako frljaš primerima, reko' da i ja malo pustim mašti na volju... I da vidim da li uopšte razmišljaš...

Jeste, u prvom primeru biće 18+18+54=90€ PDV-a, ali je drugi primer kako si ga naveo čisto pranje novca. Mogao bi tako na bezobrazluk da prodaš taj piratski softver, ali pošto nemaš njegovo poreklo, prvi inspektor će odmah da ti napravi problem. Moraš imati ulaznu fakturu da si ga od nekog kupio, ili dokaz da si nosilac autorskog prava na taj softver (odnosno da si ga ti razvio), inače niti ga možeš uvrstiti kao osnovno sredstvo, niti možeš dalje da ga legalno prodaješ, pa samim tim ni da plaćaš PDV na njega. Postoji varijanta da je firma A sitan preduzetnik van sistema PDV, pa da zato nemaš odbitak po tom osnovu, e sad je pitanje odakle njemu ta roba, tj. softver...

U svakom slučaju, poenta je da i firma A i firma B plate PDV na taj softver, nema tu nikakve nule kako si ti ranije tvrdio (prva plaća 18+18 a druga 54), i ne plaća ga krajnji kupac jer on nije u sistemu PDV, iako su pare stigle iz njegovog novčanika. Država neće dobiti ništa u drugoj varijanti, jer ti nemaš nikakav osnov da naplatiš krajnjem kupcu taj iznos, a i ako to uradiš, jednog dana će te izaći jaako skupo kad ti navrati inspekcija.

Drugim rečima, legalizacija se isplati za državu, jer dobije PDV od softvera, i to od svih učesnika u lancu koji su u sistemu PDV. Upravo je jedan od razloga uvođenja bio da firme jedna drugu "kontrolišu", odnosno tebi se ne isplati da uzmeš nešto iz crnog toka jer nemaš pokriće da to dalje prodaješ legalno, a i ako pokušaš, pltićeš mnogo veći PDV i imaćeš manju zaradu. Nadam se da je sad računica jasna, i da možemo da se vratimo na osnovnu temu.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 14:11 - pre 149 meseci
Ne kaze niko da je dobro delo niti opravdava prirateriju!
Razlika je samo sto:
- u slucaju onoga ko ne zaradjuje na tome, kao sto buchi kaze, autori ne bi videli dinara od njih verovatno, pa ne brinem nimalo da li moj komsija koristi legalan ili nelegalan Windows. Brinulo bi me da trazi da mu mali sa prvog sprata dzabe sredi komp jer on ne ume... jer tu vec klinja (ili njegov rodjak, kum, k***c palac) gubi vreme a vreme je novac.
- u slucaju firmi koje zaraduju, itekako treba da plate softver i koriste ono sto im je neophodno a ne ono sto im je cef. Ali je poenta oko PDV-a da drzava ne gubi nista od PDV-a od tih firmi jer ga one odbijaju od izlaznog PDV-a (ili kako se vec zove).
 
0

deki-bleki

Član broj: 282007
Poruke: 234
212.178.232.*



+16 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 14:12 - pre 149 meseci
Kradja software je veoma zanimljiva tema.....

Ako se osvrnute levo i desno po internetu naci cete gomilu sajtova ,pre svega americkih i zapadno evropskih koji nude download obilje programa,muzike,igrica,filmova itd....
Da li ste se ikada pitali zasto postoje takvi sajtovi i kakva im je svrha???
Zasto FBI,CIA,BIA itd dozvoljavaju postojanje takvih sajtova gde uz program ili sta vec hoces dobijes i kljuceve za rad???
Ko je sada kriv?Onaj koji skine tako nesto i koristi ga,ili onaj koji ga je postavio na sajt,ili onaj ko dozvoljava postavljanje istih???
Da li ste se ikada pitali zasto FBI,CIA,BIA itd dozvoljavaju postojanje takvih sajtova i sadrzaja na takvim sajtovima???
Kad date odgovor na ovo pitanje,mozemo da nastavimo diskusiju na ovu temu,a moj odgovor je veoma jednostavan.

FBI,CIA,BIA itd imaju interesa da takvi sajtovi i sadrzaji na njima postoje,jer im je to pre svega izgovor za mesanje u unutrasnje stvari drugih zemalja....,takodje i spijuniranje,i slicne bezobrazne radnje.
Da to nije istina odavno bi zabranili postojanje takvih sajtova i u USA,i u Evropi....
Razmislite malo o ovome.
Takodje oni su obicni "ozakonjeni reketasi".
Trebaju da cuvaju autorska prava proizvodjaca software,ali se pravdaju da su krivi oni koji ga "kradu software"(oni koji skidaju software sa sve kljucevima,crackovima,patchovima...)".

Njihov cilj je podizanje bezbednosti na sto veci nivo,pa takva im je i bezbednost u svetu.....

Ne zaboravite da riba SMRDI od glave,a u ovom slucaju to su FBI,i CIA,BIA...

 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 14:45 - pre 149 meseci
Dexic

Firma A je nabavila softver za 200 evra i prodaje ga za 300. Na tih 100 evra plaća porez od 18%, tj. po primerku 18 evra ide na PDV, a 82 evra firmi A kao profit. Prethodno je država u čitavom lancu nabavke ubrala 18% od 200 evra, tj. 36 evra.

Scenario 1: Firma B kupuje softver od firme A softver kao svoje osnovno sredstvo za rad. Tom prilikom je firma A platila 18 evra državi. Recimo da firma B nema nikakve druge troškove, proizvodi softvfer i da je prodala svoj softver za 400 evra. Obzirom da je softver koji je sredstvo za rad platila 300 evra, ona mora da plati državi 18 evra. Država je dakle uzela 72 evra (što je 18% od 400 evra), firma A 82 evra, njeni nabavljači 164 evra i firma B 82 evra.

Scenario 2: Recimo da firma B nabavi piratski softver za 0 evra. Svoj će prodati za 400 evra i platiće PDV od 72 evra. Država će uzeti 72 evra, firma A 0 evra, njeni nabavljači 0 evra, a firma B 328 evra. Dakle, država nije izgubila ništa, ali je firma B maznula od firme A i njenih nabavljača njihov deo.

Je li to ono što pokušavaš da kažeš? Postoji još jedan scenario:

Scenario 3: Firma B nabavi piratski softver. Obzirom da nije imala troškove nabavke, ona svoj softver može da prodaje po 200 evra (mogla bi i po 100). Platiće PDV od 36 evra. Dakle, država je ubrala 36 evra, firma A 0 evra, njeni nabavljači 0 evra i firma B 164 evra.

Da li je u slučaju scenarija 3 država ispaljena za deo poreza?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 15:47 - pre 149 meseci
To i kazem.. slucaj jedan i dva su potpuno isti za drzavu po pitanju PDV-a.

Slucaj 3 se nece desiti jer ce firme naplatiti koliko mogu a ne manje ako ih manje kosta. To vazi svugde, ne samo kod nas.
Ali, tacno, da firma B ide slucajem 3, drzava bi bila na gubitku za PDV, to ne sporim.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 16:07 - pre 149 meseci
Scenario 3 će se desiti zbog konkurentnosti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 16:15 - pre 149 meseci
@bachi napokon neko da razume poentu a ne da lupeta kao pravi mali
rezimski pulen

ja poodavno ne verujem da ijedna drzava (cak i neuporedivo sredjenija
od srbije, hrvatske, argentine, kolumbije) radi u mom interesu

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 18:36 - pre 149 meseci
Citat:
Nedeljko: Scenario 3 će se desiti zbog konkurentnosti.


Izvini, u kojoj ti zemlji zivis? :D

Konkurencija nije cak ni cenu HLEBA snizila kako treba :)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 19:43 - pre 149 meseci
Pusti ti hleb, gde ni nabavna cena osnovne sirovine nije tržišna. Ja sam pomenuo softver, gde to nije slučaj.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 19:49 - pre 149 meseci
brinete o drzavi i korporacijama? pa njih zabole da svi mi pomremo

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 20:39 - pre 149 meseci
Citat:
Nedeljko: Pusti ti hleb, gde ni nabavna cena osnovne sirovine nije tržišna. Ja sam pomenuo softver, gde to nije slučaj.


Daj mi molim te i jedan stvaran primer KOD NAS gde je sigurno konkurencija bila razlog nize cene, a ne prosta kupovna moc vecine potencijalnih kupaca.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 22:11 - pre 149 meseci
Citat:
Dexic: Daj mi molim te i jedan stvaran primer KOD NAS gde je sigurno konkurencija bila razlog nize cene, a ne prosta kupovna moc vecine potencijalnih kupaca.


Kada se VIP pojavio 2007, operateri su skidali gaće da bi zadržali/privukli korisnike.

Tržište je uvek tržište, a vajda od konkurencije je utoliko veća ukoliko je konkurencija jača.

Pomenuo si slabu kupovnu moć kupaca. Eto ti razloga da spustiš cenu i oduvaš konkurenciju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 22:47 - pre 149 meseci
Čoveče, ti stvarno ne živiš u realnosti.

Od kada se VIP pojavio, uvedeno je zaokruživanje razgovora na ceo minut (što je upravo VIP prvi uveo a onda ga sledili ostali kada su videli da narod pada na jeftine reklame), a i cene razgovora shodno tome (i nekim drugim trikovima) drastično skočile.
 
0

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121267 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.