Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121965 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smartexe
Student
c:/windows/

Član broj: 213317
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 21:13 - pre 150 meseci
Sta pricate, dobro kaze SStudio. Isto sr*nje je i sa automobilima, namecu nam neke evropske zakone dok ljudi jedva imaju para za gorivo da skrpe! Prvo trebamo da se otarasimo ovog sljama sto vlada pa da regulisemo sve ostale sisteme. A vi koji jeste za to, nemojte vise NIKADA da skinete ni jedan film, pesmu, sliku jer je i to kao sto vi kazete KRADJA... Sve je to povreda autorskih prava pa sad vi razmislite malo o tome!
We must become the change we want to see in the world!
 
0

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 21:39 - pre 150 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Pa na osnovu cinjenica koje si rekao ranije samo donosim zakljucke

Na osnovu cinjenica koje sam ranije rekao mogao si zakljuciti da su te plate za koje kazete da su vam 1000+
, 2000+ evra, za mene nezamislive.
Pa iz toga nisi mogao zakljuciti ovo sto si zakljucio
Citat:
Dejan Lozanovic: @Kobasa
A troskovi ce biti astronomski kao da si pola drzave prehranio.

Znaci trebao si prvo pitatati za cenu a ne donositi nekakve zakljucke na osnovu relativnih pojmova!
Citat:
Dejan Lozanovic: Mislim cool je to zivis na dzeparcu od roditelja i izigravas buntovnika,

E to bi bas bilo kul, kad bi bilo moguce!
Citat:
Dejan Lozanovic: Nego ajde ti nama kazi od cega ti zivis ? Od cega se hranis , od cega placas racune za telefon/internet/struju ?

Ne zelim!

I ja ovim zavrsavam dalju pricu o tome!
Ignore: Nedeljko!
 
0

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 21:43 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko:
Kakve roditelje su imali Nikola Tesla i Mihajlo pupin. Tesla je započeo studije u Pragu, koje je napustio, ali ne zbog para. Pupin je u Ameriku otišao bez ičega i završio je fakultet.


Za Pupina ne znam nisam ni trazio al za Teslu sam znao pa da potvrdim i linkom: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
Citat:
His baptismal certificate reports that he was born on 28 June (N.S. 10 July) 1856 to father Milutin Tesla, a priest in the Serbian Orthodox Church

Citat:
His mother was Đuka Tesla, née Mandić, whose father was also a Serbian Orthodox priest.


Otac mu je bio pravoslavni pop, a i deda, znaci imalo se, moglo se ;)
Edit:

Za Pupina kaze da je zapao u finansijske probleme tek kad mu je umro otac, znaci i njega je otac finansirao dok je bio u Pragu.

Citat:
After his father died, in march 1874. twenty year old Pupin decided to cancel his education in Prague due to financial problems and to move to America.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mihajlo_Idvorski_Pupin
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 21:46 - pre 150 meseci
Citat:
smartexe: Sta pricate, dobro kaze SStudio. Isto sr*nje je i sa automobilima, namecu nam neke evropske zakone dok ljudi jedva imaju para za gorivo da skrpe! Prvo trebamo da se otarasimo ovog sljama sto vlada pa da regulisemo sve ostale sisteme. A vi koji jeste za to, nemojte vise NIKADA da skinete ni jedan film, pesmu, sliku jer je i to kao sto vi kazete KRADJA... Sve je to povreda autorskih prava pa sad vi razmislite malo o tome!


A kada se otarasimo ovog šljama, šta treba da urade sledeći? Da ti daju platu ili šta? I odakle tebi da ja skidam film, pesme i slike nelegalno?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 21:50 - pre 150 meseci
Citat:
Goran Mijailovic: Otac mu je bio pravoslavni pop, znaci ima se, moze se ;)


Aaa, daa, popovi plivaju u parama. Kako se toga ranije nisam setio?

Citat:
Goran Mijailovic: Za Pupina kaze da je zapao u finansijske probleme tek kad mu je umro otac, znaci i njega je otac finansirao dok je bio u Pragu.


Je li. Hajde pročitaj njegovu autobiografiju, pa vidi sa koliko keša je otišao za Ameriku. Piše tačno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 21:59 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Je li. Hajde pročitaj njegovu autobiografiju, pa vidi sa koliko keša je otišao za Ameriku. Piše tačno.

Pise negde i da je Miskovic poceo tako sto je nosio gajbice,i roditelji su mu bili siromasni,pa je morao da se snalazi. Verujte mi na rec da je ovo istina
P.S. nemam nista protiv religije i popova ali oduvek je bilo za zenu najbolje da se uda za popa tj da postane popadika-pitam se zbog cega
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 22:11 - pre 150 meseci
Citat:
pisac: I tu negde se u priču uklapa i "valjan" koji kaže da bih mu ja bio konkurencija ako uspem da se obrazujem bez para, pa dakle moram da platim ili da ostanem na tupsonskom poslu (da mu ne bi bio konkurencija).


Ja bih zamolio učesnike diskusije da ne turaju ljudima proizvoljne reči u usta, imate quote opciju pa je izvolite koristiti. Gde sam ja to rekao da mi smeta ako se neko besplatno školuje? Čak sam naveo i primer jednog momka sa ES-a koji je besplatno preko Biroa odslušao kurseve, položio sertifikate, dobio posao, i zatim lepo napredovao. Ja sam tvrdio nešto drugo, a što neki ne paze času njihov problem...
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 22:23 - pre 150 meseci
Citat:
KrkaCiC: Pise negde i da je Miskovic poceo tako sto je nosio gajbice,i roditelji su mu bili siromasni,pa je morao da se snalazi. Verujte mi na rec da je ovo istina :)


Kakvo poređenje Pupina i Miškovića. Sjajno!

Citat:
KrkaCiC: oduvek je bilo za zenu najbolje da se uda za popa tj da postane popadika-pitam se zbog cega :)


Stvarno? Gde si to saznao? Od najboljih riba koje znam, nijedna nije popadija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 23:28 - pre 150 meseci
Citat:
valjan: Ja bih zamolio učesnike diskusije da ne turaju ljudima proizvoljne reči u usta, imate quote opciju pa je izvolite koristiti. Gde sam ja to rekao da mi smeta ako se neko besplatno školuje?


Evo ovde:

Citat:
valjan: Znači i ako neko skine piratske e-bookove, MOC-ove, TestKingove, CBT Nuggetse, i ostala čuda, i stekne MS sertifikat, on nije oštetio nikog? Ni onog što je pošteno platio hiljadarku za kurs, pa ga je ovaj pirat izgurao na konkursu za posao?
...
Ja se sećam da postoji ona narodna izreka "svaka škola se plaća", i "što ne platiš na mostu, platiš na ćupriji", pa mislim da bi neka školarina ipak tu morala biti uključena


Ja bih tu dodao: ako ga je izgurao na konkursu za posao (a nije imao vezu), onda znači da verovatno više zna i bolje radi. To kako je nešto naučio, da li je platio ili nije školovanje, potpuno je nebitno.
 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji13.12.2011. u 23:32 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Aaa, daa, popovi plivaju u parama. Kako se toga ranije nisam setio?

Nemoj biti naivan, u većini slučajeva u to vreme je to bilo tačno (dobro, nisu baš plivali, ali nije da nisu imali).

Nego, reče li ti nešto za ovu novu vest o Sokoju?
A man is smart. People are stupid.
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 00:15 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Stvarno? Gde si to saznao? Od najboljih riba koje znam, nijedna nije popadija.

Pa Tesla nije ziveo u danasnje vreme Diskutovali smo valjda o vremenu njegovih roditelja.
Stvarno,Sokojeva ce bit il nece bit? Demokratija je za*ebana stvar

"Lista uređaja na koje se plaća „muzički dinar“

- fotokopir aparati
- stampači"

Mozda sam malo glup,ali kakve veze ima neki fotokopir aparat sa muzickim dinarom?
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
77.243.20.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 00:49 - pre 150 meseci
@pisac
Ne želim da budem ničiji advokat, ali stvarno bi mogao da uključiš malo vijuge kada čitaš nečije postove i skontaš šta ljudi pokušavaju da kažu. Niko nije rekao ništa protiv besplatnog školovanja, ali to o čemu ti pričaš nije besplatno školovanje. U stvari jeste besplatno, isto onoliko koliko je besplatno gorivo kada na pumpi natočiš koliko ti treba u rezervoar i onda sedneš u auto i zapališ sa pumpe.

Dakle, ako uzmeš pa se naučiš da radiš sa grafikom u GIMP-u recimo, to je besplatno školovanje. Ako to isto naučiš u piratskom photoshop-u, onda nije već se radi o povredi autorskih prava i naravno da si oštetio nekoga ko je platio studentsku licencu, pa učio koristeći istu. Ne bih ja sad tu nešto da morališem i pričam o tome koliko je to moralno ili nemoralno, samo navodimo činjenice. Istina je da će to što će neko iskoristiti piratski photoshop za učenje proći ispod radara i šanse da neko odgovara za to su minimalne, da ne kažem nepostojeće.

No, nije u tome stvar. Najveći problem je u onome o čemu sam već pisao, ali nema ko da čita. No, nije mi teško, ponoviću. U jednom takvom poretku stvari, gde se autorska prava shvataju olako, dolazi se u situaciju da se intelektualni rad slabo ceni i onda i taj što je koristio piratski photoshop i time dobio "besplatno" školovanje, kasnije ima problem da naplati to znanje. I tako dok njegove kolege na zapadu bez problema uzimaju, šta znam 200-300 pa naviše evra za logotip, ovde te gledaju popreko ako im tražiš više od 20 evra. Pa onda odeš na neki freelance sajt, misleći da ćeš tamo naići na strance koji su spremni da odreše kesu, ali slovo K, tamo ćeš naleteti na konkurenciju u vidu gomile indijaca i sličnih koji su se isto tako učili na piratskom softveru (a koriste ga i za rad), pa shodno tome isto tako naplaćuju logo ne 20, nego 5 ili 10 evra. I šta si time napravio ? Ubio sam sebi cenu rada. Al nema veze, bitno da si ti sebi uštedeo stotinak dolara i "zeznuo" neku veliku kompaniju. A to što si na duže staze izgubio ko zna koliko hiljada dolara, to nema veze.

U stvari, ima veze, sa prosečnim mentalitetom. Naš čovek će pre odma sada odma da zezne nekog i ilegalno ućari 100 evra, pa makar nemao ništa posle toga, nego da investira tih 100 evra i kroz koji mesec zaradi nekoliko hiljada evra, potencijalno i mnogo više.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 01:03 - pre 150 meseci
Citat:
pisac
Evo ovde:

Citat:
valjan: Znači i ako neko skine piratske e-bookove, MOC-ove, TestKingove, CBT Nuggetse, i ostala čuda, i stekne MS sertifikat, on nije oštetio nikog? Ni onog što je pošteno platio hiljadarku za kurs, pa ga je ovaj pirat izgurao na konkursu za posao?
...
Ja se sećam da postoji ona narodna izreka "svaka škola se plaća", i "što ne platiš na mostu, platiš na ćupriji", pa mislim da bi neka školarina ipak tu morala biti uključena

Ja bih tu dodao: ako ga je izgurao na konkursu za posao (a nije imao vezu), onda znači da verovatno više zna i bolje radi. To kako je nešto naučio, da li je platio ili nije školovanje, potpuno je nebitno.


Kada plaćaš doprinose, postoji onaj "za osiguranje od nezaposlenosti", i između ostalog od tih para Biro plaća sve one kurseve, i ti kad se jednog dana zaposliš sa tim sertifikatom kroz te doprinose ćeš vratiti deo, ako ne i sav novac uložen u tebe. Tako da površno gledano jesi se besplatno školovao, ali će ti to posle naplatiti. A druga stvar koju sam tamo hteo da kažem je kupi knjigu ili koje god sredstvo ti treba za učenje, oduži se na neki način onome ko te podučava, nemoj krasti znanje. Možeš ti provesti dane i noći skupljajući svo to znanje po netu i forumima, nemam ništa protiv, uložio si vreme i trud i novac za internet konekciju. Ali da upotrebiš nešto spremno, sažvakano, pripremljeno, i da takvom prečicom obezvrediš moj trud, e to brale moj ne može. Ne znam kako se niko ne zakači za neki pozitivan primer koji tu i tamo spomenem, nego svi traže dlaku u jajetu da li sam napisao "nije belo" ili "crno"...

BTW, naslov teme nam je odavno neadekvatan, 23 strane i toliki broj učesnika demantuju da se u Srbiji ovim niko ne bavi :-) Ima dovoljno dokonih popova da krste i ovakve jariće :-)
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
77.243.20.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 01:21 - pre 150 meseci
E da, kad sam već tu, da se osvrnem i na ovakve komentare kojih je puna tema, a osećam se donekle prozvanim jer i ja spadam u one koji jesu za borbu protiv piraterije
Citat:
Sta pricate, dobro kaze SStudio. Isto sr*nje je i sa automobilima, namecu nam neke evropske zakone dok ljudi jedva imaju para za gorivo da skrpe! Prvo trebamo da se otarasimo ovog sljama sto vlada pa da regulisemo sve ostale sisteme. A vi koji jeste za to, nemojte vise NIKADA da skinete ni jedan film, pesmu, sliku jer je i to kao sto vi kazete KRADJA... Sve je to povreda autorskih prava pa sad vi razmislite malo o tome!

Totalno je besmisleno svoje odgovore na temu bazirati na nekakvim pretpostavkama o tome šta neko od učesnika u diskusiji koristi, niti je to relevantno za diskusiju uopšte. Ako mislite da jeste, onda svako treba pre nego što kaže nešto da okači scan svog hard diska, pa tek onda nek priča. Uostalom, valjda ste ljudi, a ne leminzi. Da neko od učesnika diskusije reši da se baci pod voz, hoćete li istog momenta krenuti za njim ? I zašto je toliko neverovatno da možda ima učesnika u diskusiji koji zaista ne skidaju piratski materijal ?

Takođe, jedna stvar mi nikako nije jasna, Gomila ljudi ovde misli da je piraterija sasvim ok, barem u određenim slučajevima, a isti ti ljudi osećaju ogromnu potrebu da opravdaju tu pirateriju kojekakvim nebulozama (mala plata, loša država, zle kompanije...). E sad, može li neko da mi objasni, čemu pravdanje nečega što je sasvim ok. To bi bilo isto kao da pravdaš svoje učešće u nekoj dobrotvornoj akciji "Znate, ja jesam uplatio 100 dinara za nezbrinutu decu, ali verujte mi, ja sam morao to da uradim, jer ipak male su plate, a država je u užasnom stanju". Ono, totalno besmisleno.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
+1

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 02:09 - pre 150 meseci
Citat:
valjan: Ali da upotrebiš nešto spremno, sažvakano, pripremljeno, i da takvom prečicom obezvrediš moj trud, e to brale moj ne može.


Ma znam ja šta si ti hteo da kažeš, ali nisam siguran da si ukapirao šta sam ja hteo da kažem. To što ti kažeš implicira da onaj koji nema para za legalnu kupovinu/licenciranje svog obrazovanja, treba da ostane neobrazovan, i da je nepošteno da takav posle pravi konkurenciju nekome ko je pošteno platio svoje obrazovanje.

Ja se sa tim ne slažem. Smatram da onaj koji nema para ipak treba da nabavi sebi programe i e-knjige koji će mu omogućiti sticanje tog znanja. I to je pošteno, prema njemu. A picajzla koja insistira da mu baš svaki siromah plati za njegov "trud", a pri tome i ovako ima sasvim pristojnu zaradu, je u stvari pohlepan.

Sad će neko takvo učenje uporediti sa krađom, ali se vraćamo na početak i na moju tvrdnju da je krađa automobila krađa, piraterija CD-ova piraterija, a kršenje autorskih prava nešto treće.

I neću da raspravljam više o tome. Ko je shvatio, shvatio je. Ko se ne slaže, ne slaže se.

Nego, što se tiče ovih parazitskih muzičara:
Citat:
Aleksandar Jovanović, portparol OFPS-a i Unije diskografa Srbije, odbacuje primedbe uvoznika, koji kako kaže, brinu samo o svojoj zaradi. "Zna se da prazni DVD-ovi, kao i uređaji za njihovo narezivanje, služe za umnožavanje i, mahom nelegalno kopiranje autorskih dela, a ne za ukras u domu. Naknada je zato i uvedena, a IT uvoznici i dižu medijsku buku pošto nekima od njih poštovanje zakona očigledno ide na ruku", kaže Jovanović.


Nije mi jasno kako se to "zna"? A zna li se u kom procentu je to zastupljeno? Evo, ja znam za sebe da to nema blage veze sa istinom. Što ja treba da budem kažnjen za nešto što ne radim? A sve one firme koje snimaju podatke na DVD-ove, i štampaju izveštaje i pisma klijentima? Jel' se i za njih "zna" da u stvari nelegalno štancuju muziku?

S tim u vezi, "zna se" da se pištolj kupuje da bi nekog ubio sa njim. Mislim, to mu je namena, zar ne, "a ne ukras u domu"? Zašto onda oni koji ga kupuju automatski ne idu na robiju?
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
77.243.20.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 02:37 - pre 150 meseci
Citat:
Ma znam ja šta si ti hteo da kažeš, ali nisam siguran da si ukapirao šta sam ja hteo da kažem. To što ti kažeš implicira da onaj koji nema para za legalnu kupovinu/licenciranje svog obrazovanja, treba da ostane neobrazovan, i da je nepošteno da takav posle pravi konkurenciju nekome ko je pošteno platio svoje obrazovanje.

Ja se sa tim ne slažem. Smatram da onaj koji nema para ipak treba da nabavi sebi programe i e-knjige koji će mu omogućiti sticanje tog znanja. I to je pošteno, prema njemu. A picajzla koja insistira da mu baš svaki siromah plati za njegov "trud", a pri tome i ovako ima sasvim pristojnu zaradu, je u stvari pohlepan.

Vidiš da nisi shvatio. Naravno da taj što nema para ne treba da ostane neobrazovan, ali korišćenje piraterije nije jedini način za obrazovanje. Postoje druge opcije. Možeš recimo da radiš neki part-time posao (konobarisanje, čišćenje bazena, pranje sudova...) i sigurno ćeš za mesec-dva sakupiti dovoljno za studentske licence softvera koji ti treba. Možeš da koristiš besplatne alternative ili besplatne verzije skupljeg softvera kojih svakako ima. Recimo, ako te zanima grafički dizajn, možeš koristiti GIMP, jer sve što tu naučiš, moći ćeš da iskoristiš u Photoshopu kasnije. Ako te zanima programiranje, MS daje VS Express potpuno besplatno u kome se može bez problema naučiti programirati u VB-u, C#, C++, pa čak i raditi ozbiljniji komercijalni projekti. Takođe, internet je pun besplatnih knjiga i tutorijala iz kojih se može učiti. E sad, zašto bi neko pored svih tih opcija koristio pirateriju za učenje ? Nema drugog objašnjenja nego da je takav, kako bi ti to okarakterisao, pohlepna picajzla kojoj nije dovoljan VS Express za učenje, nego baš mora da ima neku professional ili ultimate verziju i baš mora da skine neku skupu e-knjigu pored gomile besplatnih.
Citat:
Sad će neko takvo učenje uporediti sa krađom, ali se vraćamo na početak i na moju tvrdnju da je krađa automobila krađa, piraterija CD-ova piraterija, a kršenje autorskih prava nešto treće.

Ja se sa tim slažem, i sam sam za to da se stvari nazivaju pravim imenom. Niko to i ne spori, no to ne čini pirateriju, niti krešenje autorskih prava ništa manje ilegalnim. Na stranu što se tim radnjama čini šteta na više nivoa, pa na kraju krajeva i samom sebi. To je već više puta objašnjavano na ovoj temi. Možeš ti do sutra da pričaš da to radiš samo za sebe i da to nikome ne šteti, ali valjan je u jednom od postova sasvim lepo objasnio kako "samo za sebe" itekako utiče, direktno ili indirektno i na druge. A pored toga, što je takođe objašnjeno, ako bi se dozvolila upotreba piraterije "samo za sebe", ubrzo bi svi (i oni koji zarađuju i oni koji se uče i firme koje koriste ovaj ili onaj softver...) počeli da koriste softver "samo za sebe". Šta, dođe inspekcija, nađe nelegalan MS Office kod sekretarice, a direktor kaže "Ma to nema veze, sekretarica taj Office koristi samo za sebe" i tako. A isto tako neko može sutra da te opljačka na ulici, ali s obzirom da je to uradio "samo za sebe", nema nikakve štete i policija ne treba da reaguje povodom toga, jel tako ?

-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 08:35 - pre 150 meseci
Citat:
burex: Nemoj biti naivan, u većini slučajeva u to vreme je to bilo tačno (dobro, nisu baš plivali, ali nije da nisu imali).

Nego, reče li ti nešto za ovu novu vest o Sokoju?


Pop se ne bavi prosečnim zanimanjem, pa i ne treba da ima prosečnu platu. Recimo da bi danas po mom mišljenju trebao da ima platu u rangu profesora u gimnaziji.

Pročitao sam onaj članak i to je grozno. Autorska dela moraju biti izbor korisnika. Bezobrazluk je i harač na OS koji je nametnut prilikom kupovine hardvera. Meni taj OEM vindouz treba i treba da ga platim, ali zašto da finansira MS neko ko njegove proizvode ne želi? Zašto da odštetu za pirateriju plaća neko ko se piraterijom ne bavi? Dakle,

1. Proizvod mora da bude izbor kupca.
2. Kupac ono što odabere mora da plati.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 09:50 - pre 150 meseci
Citat:
pisac: Ma znam ja šta si ti hteo da kažeš, ali nisam siguran da si ukapirao šta sam ja hteo da kažem. To što ti kažeš implicira da onaj koji nema para za legalnu kupovinu/licenciranje svog obrazovanja, treba da ostane neobrazovan, i da je nepošteno da takav posle pravi konkurenciju nekome ko je pošteno platio svoje obrazovanje.


Ma nos tvoj implicira :-) Ako je 22=4, sqrt(4) nije uvek 2, to što ti gledaš na stvari samo iz jednog ugla ne znači da samo takav ugao i postoji. Vidiš kako je Marko lepo shvatio suštinu onoga što sam napisao: ja nemam para, krenem da rintam i radim i najgore poslove, ostavljam svaki dinar na stranu, brišem doope dvoslojnim umesto troslojnog papira, mažem tanje paštetu na lebac, pozajmim knjige iz biblioteke kad god je to moguće da ne bih kupovao, i posle recimo šest meseci položim sertifikat, uložio sam sve pare u to i opet nemam ništa, baš kao na početku. Znači nula dinara u novčaniku, sertifikat u džepu, i šaljem prijavu na konkurs. Sa druge strane, neki mufljuz skine sažvkane TestKingove, MOC-ove, CBT Nuggetse i sličan materijal sa torenta, nauči to za par nedelja, takođe dobije sertifikat, ima nula dinara u novčaniku, sertifikat u džepu, i šalje prijavu na konkurs. Obojica su u tom trenutku u istoj situaciji, i ti "impliciraš" da je ovaj drugi ispravno postupio a onaj prvi treba da ćuti?
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 09:59 - pre 150 meseci
Citat:
KrkaCiC
"Lista uređaja na koje se plaća „muzički dinar“

- fotokopir aparati
- stampači"

Mozda sam malo glup,ali kakve veze ima neki fotokopir aparat sa muzickim dinarom?


Onda zapitaj sebe kakve veze imaju knjige sa autorskim pravima, ili ako baš hoćeš vezu sa muzikom notni zapisi, i mogu li se oni nekako drugačije umnožiti bez upotrebe fotokopira i štampača?
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji14.12.2011. u 10:38 - pre 150 meseci
Citat:
valjan: ja nemam para, krenem da rintam i radim i najgore poslove, ostavljam svaki dinar na stranu, brišem doope dvoslojnim umesto troslojnog papira, mažem tanje paštetu na lebac, pozajmim knjige iz biblioteke kad god je to moguće da ne bih kupovao, i posle recimo šest meseci položim sertifikat, uložio sam sve pare u to i opet nemam ništa, baš kao na početku. Znači nula dinara u novčaniku, sertifikat u džepu, i šaljem prijavu na konkurs. Sa druge strane, neki mufljuz skine sažvkane TestKingove, MOC-ove, CBT Nuggetse i sličan materijal sa torenta, nauči to za par nedelja, takođe dobije sertifikat, ima nula dinara u novčaniku, sertifikat u džepu, i šalje prijavu na konkurs. Obojica su u tom trenutku u istoj situaciji, i ti "impliciraš" da je ovaj drugi ispravno postupio a onaj prvi treba da ćuti?


Delimično si u pravu, ali ja mislim da je u tom slučaju problem u poslodavcu koji priznaje sertifikate koji se tako mogu naštrebati. Međutim, ozbiljan poslodavac opet to ne priznaje tek tako, već vrši intervju, a na intervjuu, tako da opet problem ne postoji.

Znam i ja da na svim tim kursevima jakih firmi postoji baza pitanja (kojih nema baš mnogo, recimo do 200) od kojih se nijedno nikada ne menja niučemu (ni neki broj, ni parametar da se promeni, baš ništa), da se na svako pitanje uvek nude potpuno isti odgovori u istom redosledu, tako da ako je jednom tačan odgovor pod A, onda je uvek pd A, a da se na ispitu izvlači jedan broj od tih pitanja iz baze, kao i da postoje razni transcenderi sa pitanjima sa tačnim odgovorima. Međutim, ako sam ja poslodavac, zašto bih priznavao takve sertifikate? Lepo je to što neko ima sertifikat, ali to vredi koliko i izjava "ja znam ovo". Sve je to lepo, ali kandidat se mora pokazati nja intervjuu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121965 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.