Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900448 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 05:12 - pre 121 meseci
@danans, @mmix,
Gde ste predali dokumentaciju i kada?


@dimi 13,

Proveri da posiljka nije mozda jos uvek u maticnoj posti (u posti te "čeka" da je podignes 5 radnih dana!), a ako se vratila, verovatno ce ponovo da ti posalju za 15-ak dana(ili zovi Suboticu da objasnis kako si bio na putu i da ti ponovo posalju...).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 12:03 - pre 121 meseci
Pocetak marta, u Mako-u.

Jel bio neko na tim proverama, a da nije etnicki madjar? Supruga zna madjarski, ali je u 7om mesecu trudnoce i ne zelim da je izlazem verbalnom zlostavljanju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.236.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 12:10 - pre 121 meseci
Da malo ne preteruješ Super Moderatoru, mislim da se u Subotici niko ne zlostavlja,
onaj ko zna mađarski jezik, ali zaista zna, taj se zadrži 5 minuta unutra i može da dobije samo izvinjenje od konzula,
tako je prošao moj drugar, koji nije mađar ali zna da priča mađarski.
 
Odgovor na temu

makimak
novi sad

Član broj: 302040
Poruke: 34
*.static.sbb.rs.



+34 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 12:14 - pre 121 meseci
@Musahaladin
Cestitam i hvala na informacijama!
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 12:29 - pre 121 meseci
Spasio se od poplave, ali ne i od mađarskih carinika...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 13:13 - pre 121 meseci
Citat:
kamicak: Da malo ne preteruješ Super Moderatoru, mislim da se u Subotici niko ne zlostavlja,
onaj ko zna mađarski jezik, ali zaista zna, taj se zadrži 5 minuta unutra i može da dobije samo izvinjenje od konzula,
tako je prošao moj drugar, koji nije mađar ali zna da priča mađarski.


Ozbiljno si to rekao, dve poruke ispod iskustva coveka koji je bio u Subotici, i to u situaciji kad su papiri vec bili gotovi? Na stranu sto smatram da su te dodatne provere potpuna glupost i, pre svega, samar u lice sopstvenim sluzbenicima ciji potpis na originalnoj prijavi se proverava i nakon sto je u taj segment zaveden red, vise puta je ovde bila rasprava o tome sta znaci "znati" madjarski jezik. Svi mi koji nismo etnicki madjari i ne pricamo taj jezik od malih nogu, svima nama moze da se nadje nesto sto ne znamo, nekom uz manje, nekom uz vise truda. Naivno je verovati u suprotno, niko ne moze da ustvrdi apsolutno znanje jezika, cak ni maternjeg, a kamoli nekog koji je ucio kasnije u zivotu. Ni ja ni moja supruga nismo zuzetak iz toga. Tako da ti mnogo stosta zavisi od toga na koga naletis i kakvu agendu doticni ima, narocito u nedostatku zvanicno propisanih normi i apsolutnog diskrecionog prava zaposlenih u konzulatu. Moja supruga je vec pod dovoljnim pritiskom i stresom oko ovog pitanja i bez da je neko antagonise tamo. Odatle i moje pitanje.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 20.05.2014. u 14:27 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 17:00 - pre 121 meseci
Mako je, takodje, "škakljivo" mesto, pa je Budimpesta, sumnjajuci u svoje sluzbenike u perifernoj opstini, nalozila lokalnoj ambasadi - konzulatu da to "malo" provere. Ne mora da znaci da ce sve da proveravaju. Imaju diskreciono pravo da rade sta im je volja, pa i razlozi provere mogu biti besmisleni - niste im simpaticni na slici, ne svidja im se vasa biografija, sitne greske pri popunjavanju obrazaca, potpis stampanim slovima.... Sad, zasto su bas vas zvali - to nikad necete otkriti.

Istina je, ako im se ucini da se dobro sluzite jezikom, to ce biti prijatan razgovor, ali ako svako pitanje moraju po tri puta da vam preformulisu, onda krece iscrpljivanje dok vas "ne slome". U vasem slucaju, supruga bi svakako trebala da se pojavi u zakazanom terminu, pa ako krene nesto "naopako", uvek moze da kaze da je u rizicnoj trudnoci, pod lekovima, van koncentracije, neispavana, rastrojena i da joj je tesko da normalno komunicira. Mozda taj izgovor "prodje", jer je ocigledno da je pred porodjaj, a ako ne uspe da ih ubedi, onda ce joj odloziti razgovor za neko zgodniji trenutak(nije ni to lose, dobice bonus vreme za vezbanje).

A ova provera na zakletvi je totalna glupost i izivljavanje sluzbenika. Vase drzavljanstvo je vec izdato i potpisano, a vase je samo da ga, rutinski, uz zakletvu, preuzmete. E, tu nastupaju sluzbenici koji , na svoju ruku, vrse jos jedan krug provere i ako ne ispunite njihova ocekivanja, vracaju vas sa zakletve i upucuju vas na to da dodjete ponovo kad utvrdite jezik. Vase drzavljanstvo ostaje kod njih godinu dana od datuma izdavanja, a u slucaju da ga ne preuzmete u tom roku, oni vracaju drzavljanstvo u Budimpestu, gde ce biti ponisteno, s obrazlozenjem da su vas zvali pismeno(kucna i email adresa) i telefonski, a vi se niste odazvali.

 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.247.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.05.2014. u 21:35 - pre 121 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
kamicak: Da malo ne preteruješ Super Moderatoru, mislim da se u Subotici niko ne zlostavlja,
onaj ko zna mađarski jezik, ali zaista zna, taj se zadrži 5 minuta unutra i može da dobije samo izvinjenje od konzula,
tako je prošao moj drugar, koji nije mađar ali zna da priča mađarski.


Ozbiljno si to rekao, dve poruke ispod iskustva coveka koji je bio u Subotici, i to u situaciji kad su papiri vec bili gotovi? Na stranu sto smatram da su te dodatne provere potpuna glupost i, pre svega, samar u lice sopstvenim sluzbenicima ciji potpis na originalnoj prijavi se proverava i nakon sto je u taj segment zaveden red, vise puta je ovde bila rasprava o tome sta znaci "znati" madjarski jezik. Svi mi koji nismo etnicki madjari i ne pricamo taj jezik od malih nogu, svima nama moze da se nadje nesto sto ne znamo, nekom uz manje, nekom uz vise truda. Naivno je verovati u suprotno, niko ne moze da ustvrdi apsolutno znanje jezika, cak ni maternjeg, a kamoli nekog koji je ucio kasnije u zivotu. Ni ja ni moja supruga nismo zuzetak iz toga. Tako da ti mnogo stosta zavisi od toga na koga naletis i kakvu agendu doticni ima, narocito u nedostatku zvanicno propisanih normi i apsolutnog diskrecionog prava zaposlenih u konzulatu. Moja supruga je vec pod dovoljnim pritiskom i stresom oko ovog pitanja i bez da je neko antagonise tamo. Odatle i moje pitanje.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 20.05.2014. u 14:27 GMT+1]

Kako misliš da li sam to ozbiljno rekao?
Misliš da nisam možda izmislio da imam prijatelja koji nije mađar a zna mađarski, i onda sam ovde na forumu izmislio i napisao kako je on išao u Suboticu na proveru jezika, i onda mu se konzul izvinjavao što je on morao da uzme slobodan dan i da vozi 200 km da bi s nekim popričao 5 minuta na mađarskom jeziku?
Mislim da si više ti pod stresom nego tvoja supruga, takav nisi baš od pomoći svojoj supruzi.
 
Odgovor na temu

Lotosov cvet
ne radim
nigde
Srbija

Član broj: 318963
Poruke: 7
*.cpe.sattrakt.net.



+23 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.05.2014. u 18:45 - pre 120 meseci
Danas sam bila da predam dokumenta za pasos u Subotickom konzulatu. Sve je proslo kao sto je vec jedan clan napisao : Procedura je sledeća:
Nazovete konzulat (može i neko drugi za vas) i zakažete termin. Kada dođete na zakazani termin, javite se brki koji je tamo nešto kao portir. On ima spisak onih koji imaju termine. Pronađe vas na spisku i uputi na jedan od dva šaltera.
Na šalteru predate rešenje o državljanstvu i lakcim kartja, kao i srpski pasoš. Ne trebate ništa da kažete. Dobro, ne baš ništa. Jedno uljudno Jo napot vas neće ubiti. Onda vam službenik kaže da sednete na jedno od mesta u sali.
Sedite tamo, i čekate dok vas ne prozove. Tada ponovo priđete istom šalteru. Pita vas na koliko godiuna želite pasoš. Naravno, reći ćete na 10. Zatim, vam kaže da stanete ispred kamere. Imate na podu iscrtane stope.
On vam kaže da gledate u objektiv. Odmah blago podignite bradu da vas ne bi morao upozoravati, a vi da ne razumete. Nakon slikanja videćete na displeju sliku, i pitaće vas da li ste zadovoljni. Dovoljno je samo da kažete jo les. Naravno, ako ne želite da vas opet slika.
Zatim ide ostavljanje otisaka. Ispred vas na toj spravi imate stakleni deo sa nekakvim fluorescentnim svetlom. To je u stvari skener za otiske. Stavljate sva četiri prsta (sem palca) odjednom. Prvo ide leva, pa desna ruka.
Nakon skeniranja otisaka potpisujete se elektronskom olovkom na polju iznad skenera za otiske. Isto kao i kod nas u SUP-u za LK ili pasoš.
Posle potpisivanja prilazite opet šalteru, službenik vam daje uplatnicu za NLB banku, i pita vas da li znate gde je ta banka, a banka se nalazi tik pored konzulata.
Idete u banku, uplatite taksu, i vraćate se kod istok službenika na šalter i dajete mu uplatnicu. Zatim vam daje papir sa vašim podacima da sednete i proverite da li su svi podaci tačni. Ako jesu to potvrđujete potpisom na predviđenom mestu, a ispod tog mesta imate još jedno mesto za potpis. Na tom drugom mestu potpisujete (ako želite) da pristajete da ih mailom obaveštavate o promenama podataka, gubitku pasoša i sl. Posle potpisivanja mu vraćate taj papir. Tada će vam pokazati vaš karton i na njemu broj telefona, i pitaće vas da li je to isti broj ili je menjan. Kada potvrdite da je ostao isti broj ili mu date neki drugi (možete čak i kontakt broj komšijin), on vam da da potpišete dva papira. Daje vam jedan od tih papira i kaže vam da ćete biti obavešteni telefonom.
Kada im stigne pasoš u konzulat, oni vas pozivaju na taj broj. Nije problem ako se javi i neko drugi. Ja nisam bio kući, pa se javila tašta, i oni su joj ostavili poruku za mene da je gotov pasoš, i da dođem u toku radnog vremena i da ponesem onaj papir sa sobom, koji sam dobio na predaji zahteva za pasoš.
Opet se javite onom istom brki, on vas opet uputi na jedan od šaltera, predate papir i sednete i čekate. Onda izađe jedna od službenica, prozove vas, da vam da potpišete još jedan papir da ste preuzeli pasoš, i uruči vam pasoš u koverti. I to je to. Hvala mu i meni je to mnogo znacilo Sluzbenici su izuzetno ljubazni od prvog dana kada sam predala dokumenta,na zakletvi gde nije bilo nikakve provere i sada na predaji dokumenata za pasos .Svima zelim da prodjete kao ja i da dobijete drzavljanstvo
Mirjana
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.05.2014. u 19:15 - pre 120 meseci
i onda je sleteo zmaj i pojeo je, a taman je bila na pragu da postane Madjarica....
 
Odgovor na temu

milos.hu
milos blabla
student
beograd

Član broj: 304572
Poruke: 244
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+388 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.05.2014. u 19:31 - pre 120 meseci
Citat:
Lotosov cvet: Danas sam bila da predam dokumenta za pasos u Subotickom konzulatu. Sve je proslo kao sto je vec jedan clan napisao : Procedura je sledeća:
Nazovete konzulat (može i neko drugi za vas) i zakažete termin. Kada dođete na zakazani termin, javite se brki koji je tamo nešto kao portir. On ima spisak onih koji imaju termine. Pronađe vas na spisku i uputi na jedan od dva šaltera.
Na šalteru predate rešenje o državljanstvu i lakcim kartja, kao i srpski pasoš. Ne trebate ništa da kažete. Dobro, ne baš ništa. Jedno uljudno Jo napot vas neće ubiti. Onda vam službenik kaže da sednete na jedno od mesta u sali.
Sedite tamo, i čekate dok vas ne prozove. Tada ponovo priđete istom šalteru. Pita vas na koliko godiuna želite pasoš. Naravno, reći ćete na 10. Zatim, vam kaže da stanete ispred kamere. Imate na podu iscrtane stope.
On vam kaže da gledate u objektiv. Odmah blago podignite bradu da vas ne bi morao upozoravati, a vi da ne razumete. Nakon slikanja videćete na displeju sliku, i pitaće vas da li ste zadovoljni. Dovoljno je samo da kažete jo les. Naravno, ako ne želite da vas opet slika.
Zatim ide ostavljanje otisaka. Ispred vas na toj spravi imate stakleni deo sa nekakvim fluorescentnim svetlom. To je u stvari skener za otiske. Stavljate sva četiri prsta (sem palca) odjednom. Prvo ide leva, pa desna ruka.
Nakon skeniranja otisaka potpisujete se elektronskom olovkom na polju iznad skenera za otiske. Isto kao i kod nas u SUP-u za LK ili pasoš.
Posle potpisivanja prilazite opet šalteru, službenik vam daje uplatnicu za NLB banku, i pita vas da li znate gde je ta banka, a banka se nalazi tik pored konzulata.
Idete u banku, uplatite taksu, i vraćate se kod istok službenika na šalter i dajete mu uplatnicu. Zatim vam daje papir sa vašim podacima da sednete i proverite da li su svi podaci tačni. Ako jesu to potvrđujete potpisom na predviđenom mestu, a ispod tog mesta imate još jedno mesto za potpis. Na tom drugom mestu potpisujete (ako želite) da pristajete da ih mailom obaveštavate o promenama podataka, gubitku pasoša i sl. Posle potpisivanja mu vraćate taj papir. Tada će vam pokazati vaš karton i na njemu broj telefona, i pitaće vas da li je to isti broj ili je menjan. Kada potvrdite da je ostao isti broj ili mu date neki drugi (možete čak i kontakt broj komšijin), on vam da da potpišete dva papira. Daje vam jedan od tih papira i kaže vam da ćete biti obavešteni telefonom.
Kada im stigne pasoš u konzulat, oni vas pozivaju na taj broj. Nije problem ako se javi i neko drugi. Ja nisam bio kući, pa se javila tašta, i oni su joj ostavili poruku za mene da je gotov pasoš, i da dođem u toku radnog vremena i da ponesem onaj papir sa sobom, koji sam dobio na predaji zahteva za pasoš.
Opet se javite onom istom brki, on vas opet uputi na jedan od šaltera, predate papir i sednete i čekate. Onda izađe jedna od službenica, prozove vas, da vam da potpišete još jedan papir da ste preuzeli pasoš, i uruči vam pasoš u koverti. I to je to. Hvala mu i meni je to mnogo znacilo Sluzbenici su izuzetno ljubazni od prvog dana kada sam predala dokumenta,na zakletvi gde nije bilo nikakve provere i sada na predaji dokumenata za pasos .Svima zelim da prodjete kao ja i da dobijete drzavljanstvo


Hvala od srca na iscrpnom izvestaju!!! Samo mi je zapalo za oko da si cas musko(plavo), cas zensko(crveno) :)
asdf
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.05.2014. u 20:00 - pre 120 meseci
Citat:
milos.hu: Hvala od srca na iscrpnom izvestaju!!! Samo mi je zapalo za oko da si cas musko(plavo), cas zensko(crveno) :)


Čim postaneš Madjarski državljanin počinju problemi sa pravopisom
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.05.2014. u 22:18 - pre 120 meseci
Ne slažu se muški i ženski rod u rečenicama jer je ceo post kopiran od jednog člana koji je to opisao ranije. Zapamtila sam deo rečenice gde kaže "jedno uljudno jo napot vas neće ubiti"... samo uvod posta je od osobe koja se javila, od "procedura je sledeća" tekst je kopiran.
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.05.2014. u 23:35 - pre 120 meseci
Citat:
kamicak: Kako misliš da li sam to ozbiljno rekao?
Misliš da nisam možda izmislio da imam prijatelja koji nije mađar a zna mađarski, i onda sam ovde na forumu izmislio i napisao kako je on išao u Suboticu na proveru jezika, i onda mu se konzul izvinjavao što je on morao da uzme slobodan dan i da vozi 200 km da bi s nekim popričao 5 minuta na mađarskom jeziku?
Mislim da si više ti pod stresom nego tvoja supruga, takav nisi baš od pomoći svojoj supruzi.


Ne mislim dal si lagao, vec dal si ozbiljno nipodastavao moje pitanje dve poruke nakon opisanog necijeg loseg iskustva? U redu, ti imas lepo iskustvo, idemo dalje.

A to da sam pod stresom, to si u pravu. Nije samo sluzbenica potpisala zahtev i izjavu da supruga zna jezik, potpisala je i sefica maticne sluzbe u Makou, obe su je ispitivale i namerno smo i isli tamo jer smo znali da ce je obe ispitivati racunajuci da ce to minimizovati izgubljeno vreme, istrpecemo sat vremena unakrsnog ispitivanja da ne bismo duze cekali papire. U ovom trenutku smo ocekivali poziv na zakletvu a ne taj dodatan gubitak vremena dok oni setaju papire izmedju Budimpeste i Konzulata.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.05.2014. u 07:03 - pre 120 meseci
i onda je sleteo zmaj i pojeo je, a taman je bila na pragu da postane Madjarica....
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.236.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.05.2014. u 08:37 - pre 120 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
kamicak: Kako misliš da li sam to ozbiljno rekao?
Misliš da nisam možda izmislio da imam prijatelja koji nije mađar a zna mađarski, i onda sam ovde na forumu izmislio i napisao kako je on išao u Suboticu na proveru jezika, i onda mu se konzul izvinjavao što je on morao da uzme slobodan dan i da vozi 200 km da bi s nekim popričao 5 minuta na mađarskom jeziku?
Mislim da si više ti pod stresom nego tvoja supruga, takav nisi baš od pomoći svojoj supruzi.


Ne mislim dal si lagao, vec dal si ozbiljno nipodastavao moje pitanje dve poruke nakon opisanog necijeg loseg iskustva? U redu, ti imas lepo iskustvo, idemo dalje.

A to da sam pod stresom, to si u pravu. Nije samo sluzbenica potpisala zahtev i izjavu da supruga zna jezik, potpisala je i sefica maticne sluzbe u Makou, obe su je ispitivale i namerno smo i isli tamo jer smo znali da ce je obe ispitivati racunajuci da ce to minimizovati izgubljeno vreme, istrpecemo sat vremena unakrsnog ispitivanja da ne bismo duze cekali papire. U ovom trenutku smo ocekivali poziv na zakletvu a ne taj dodatan gubitak vremena dok oni setaju papire izmedju Budimpeste i Konzulata.

Ne, ja sam samo reagovao na tvoje dve konstatacije, da ti supruga ZNA jezik, ali neće da ide u Suboticu na proveru zato što tamo verbalno zlostavljaju ljude.
Ti kao SuperModerator bi trebao da brišeš ovake postove a ne da ih pišeš, znači izbriši sam sebe.Kako neko može verbalno da te zlostavlja na proveri jezika ako ti znaš taj jezik?
Da li precenjuješ svoju suprugu ili podcenjuješ radnike u konzulatu u Subotici?
I zašto onda želiš da postaneš državljanin države koja te verbalno zlostavlja kada odeš u njihov konzulat?
Ja recimo ne želim da budem državljanin države koja me zadnjih 20 godina zlostavlja kada treba da vadim pasoš, ličnu kartu,vozačku ili kada treba da overim zdravstvenu knjižicu, ali moram zato što jesam to što jesam, ali da budem državljanin druge države, to već mogu da biram , naravno ako imam priliku, da li mi se sviđaju uslovi ili ne koja ta država nudi za njeno državljanstvo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.05.2014. u 09:33 - pre 120 meseci
O cemu ti pricas covece. Naravno da neko moze da te verbalno zlostavlja. U ovoj us*anoj zemlji moze da te maltretira i ta sluzbenica za licne karte oko necega sto je tvoje neotudjivo pravo a kamoli sluzbenik strane ambasade oko situacije u kojoj on/ona nema nikakvu obavezu prema tebi. Ti kao da si pao sa kruske pa ne znas gde si, ti stranci se vrlo brzo nauce na "nase metode". Ja se vrlo dobro secam i nemacke i grcke i britanske ambasade pre belog sengena. I svu "ljubav" koju sam dobijao od doticnih sluzbenika, kao da sam poslednji bednik na svetu. TO je islo do te mere da je firma za koju sam radio podnela prijavu ambasadoru i foreign ofisu protiv konzula UK ambasade, nakon cega sam ekspresno dobio vizu. Mesas babe i zabe, kakve to veze ima sa tim cije drzavljansvo ja hocu? Ja mozda imam neka prava u tom konzulatu kao drzavljanin, ali ona nema nikakva. Jel treba da trpi verbalne napade zbog toga? Kakav to us*ani apologetski stav ti ovde prodajes?!?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.236.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.05.2014. u 10:00 - pre 120 meseci
Neću da komentarišem tvoj rečnik, to je problem onog ko te je postavio za SuperModeratora,
ali ću reći da poistovećuješ dve različite situacije, nije isto kada mene maltretira moja država kada treba da izvadim ličnu kartu ili pasoš, i kada me maltretira službenik konzulata strane zemlje, ja ličnu kartu moram da izvadim jer ako je nemam kršim zakon te iste države koja me maltretira dok je ne izvadim, znači moram pa moram, ali zato me niko ne tera da idem u strani konzulat da tražim njihovo državljanstvo.
Dokle god imaš "prokletu mogućnost izbora", nemaš pravo da se žališ.
 
Odgovor na temu

gospova
gospova petrovic
novi sad

Član broj: 317230
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+114 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.05.2014. u 10:47 - pre 120 meseci
@kamicak....O Boze, pa sta to znaci dok imas mogucnost izbora, reci mi molim te... dali to znaci da kad idem na more, jer je to MOJ IZBOR ima pravo da me maltretiraju u hotelu ili da li to znaci da kad putujem u neku stranu zemlju imaju pravo da me maltretiraju na granici ili u samoj toj zemlji bilo ko, jer je to Boze moj MOJ IZBOR.. ili..da li to znaci ako idem kod zubara da stavim lepe zube on ima pravo da me maltretira, jer je to eto MOJ IZBOR....ili da li znaci ako se udam a muz me maltretira on ima to pravo jer je to MOJ IZBOR.... i jos nesto, nama EU propagira prave vrednosti, demokratiju, kulturu, postovanje svacije licnosti, pristojno ponasanje i slicno, tako da ti i sto se toga tice tvoja prica ne pije vodu....mislim stvarno nisam mogla da se ne javim na ovo sto sam procitala, cak mislim da i sam vidis da si pisao neke nebuloze...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.05.2014. u 10:58 - pre 120 meseci
treba razgraniciti pravo od koncesije.

Naturalizacija je koncesija drzave tj drzava ne mora da vas naturalizuje i da vam dodeli drzavljanstvo. A pravo na drzavljansvo po tlu ili krvi je PRAVO. Dakle, po srpskom zakonu npr deca nasih drzavljana imaju pravo na srpsko drzavljanstvo ma gde da se rode. Nema tog Boga i sluzbenika koji im to moze osporiti. Mozete da pljunete konzula, spalite zastavu ili se poserete u konzulatu dete ce biti upisano u knjigu drzavljana JER TO JE NJEGOVO PRAVO.

Naturalizacija je nesto drugo to je gde drzava shodno nekim njenim pravilima procenjuje hoce li ili vam nece dati drzavljanstvo.

Ovo sto Madjarska radi sa povratkom u drzavljanstvo je po meni neki hibrid izmedju dve krajnosti. Sa jedne strane imamo pravo tla, dakle da vam je neko od predaka rodjen, a ima i ta mala (dobro, nekom mala nekom velika) zackoljica sa jezikom i da, nazalost vidimo da odbijaju ljude. Doduse, odbiju pa posle prime, ali svejedno nista nije garantovano.

Shodno tome zakljucujem da cak i obican sluzbenik u konzulatu ili opstini moze poprilicno da vam zagorca zivot.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900448 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.