Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

[es] :: Advocacy :: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

[ Pregleda: 54513 | Odgovora: 583 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.verat.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP05.11.2003. u 07:47 - pre 248 meseci
Ljudi ova tema ima strana koliko ja imam godina, predlažen da neko od moderatora zaključa, jer se više ni malo ne vodi rasprava o upotrebljivosti ni jednog od ova dva OS-a, već se koristi za blaćenje jednog ili drugug (zavisi od tabora). Mislim da je zaključak ovih 20-ak strana da je windows više user-friendly, ali da linux nije baš autsajder i da mu je upotrebljivost u najmanju ruku podnošljiva, da može da podmiri onu famoznu guru_haker_itd sekretaricu :O) i da postaje sve veća konkurencija windowsu.

Inače, ja ću koristiti linux dokle god mogu, jer mi je lakše da radim pod njim nego pod win-om.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP06.11.2003. u 23:25 - pre 248 meseci
Jeste OFF-TOPIC ali pošto je rasprava ionako gotova nakon one izjave iz RH, evo nešto jednako iskreno iz Adobe-a (a pošto smo malo pominjali i alate poput Photoshopa).. Doduše, nije toliko loše (ima onaj deo ".. the feel of the OS").

Sad bi već mogli da pričamo o teorijama zavere, u nedostatku nečeg boljeg :-)


Adobe: Use PCs instead of Macs

Ted Alspach, Adobe's Group Product Manager for Illustration Products, advises new computer buyers to get a PC: "As of 2003, Windows systems have taken a decisive lead over Macs when it comes to performance. The difference is most apparent with graphics applications such as Photoshop and Illustrator, but you''ll notice it with other applications as well. If you're thinking of purchasing a new system, and speed and responsiveness is important (or at least more important than the feel of the OS, I suggest getting a zippy PC over a (comparably) sluggish Mac".

http://www.osnews.com/story.php?news_id=5060
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP06.11.2003. u 23:55 - pre 248 meseci
Rasprava jeste, hvala Bogu, gotova, a sada moze da krene normalna diskusija. Voleo bi da novopecene linuxovce cujem sta misle o sistemima koje su instalirali. Kakvo je njihovo misljenje sad posle par dana (nedelja) koriscenja? Oni koji su se vec izjasnili posle pola sata koriscenja, a potom otkacili linux za "vijek i vjekova", neka cute! :-)
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP07.11.2003. u 07:45 - pre 248 meseci
RH9.. bolje je nego što sam ja mislio da će biti. Svakako, meni je još daleko od Windowsa za ono za šta ja koristim kompjuter. Malo je sporije sve u RH9/GNOME u odnosu na Win2K (na istoj mašini) a pogotovo me nervira ipak sporo pokretanje bilo kog programa. OpenOffice je valjda najgori do sada (još mi nalepi onaj splashscreen na sred ekrana pa nikako da se "podigne" :). U svakom slučaju nisam dovoljno daleko otišao u "istraživanju" tako da ne bih mogao nešto mnogo da pričam. (Što se brzine tiče, da stvari budu još gore, na WIndowsu imam i Norton AntiVirus koji je sa uključenom opcijom Real-time file scan, i NAV onda skenira sve fajlove pri otvaranju, kopiranju, itd.)

Malo sam razočaran i količinom apdejta (oko 140 MB) koje sam skinuo posle instalacije (doduše kliknuo sam na Select All - sigurno je sigurno :-). Ne, ne, ne mislim da je strašno (pogotovo što su i Service Packovi za Windows tu negde) ali iskreno, očekivao sam da je na Linuxu drugačija priča. Takođe pošto sam se registrovao na RH Network za te apdejte, u zadnja dva dana dobio sam 2 mejla sa obaveštenjima o ispravkama.. Opet da ponovim, ne mislim da je to nešto loše, samo kolika se buka diže oko Windowsa, ja sam zaista mislio da Linux tu "jede malu decu".

U stvari, nije mi ovo prvi put da malo gledam neku Linux distribuciju i uvek se ponavlja priča: nakon par dana ja dođem u situaciju da se zapitam: "Šta će mi drugi desktop OS (koji usput tek treba da učim, malo naterujem da proradi itd itd) kad mi onaj prvi radi super ?" Nekako izgleda kao čisto gubljenje vremena - mučiš se ne bi li nešto proradilo kao ono što ti već odlično radi.. I na kraju ako to i proradi opet nisi na istom jer nema nekih aplikacija koje tebi život znače. Ne znam čemu to onda da radim.. gubi se smisao. Tu je meni najveći problem.

Ako ikad i bude malo ozbiljnije kod mene sa Linuxom mislim da će to biti potpuno drugačije iskustvo nego Windows - npr. mnogo više komandna linija ili nešto od onog što je recimo Dimković naveo da bi uradio sa Linux mašinom (firewall-mašina itd itd). Da teram Linux da mi radi kao Win, nema smisla.

Još mi je gore kad pomislim da mnoge aplikacije/platforme postoje i na Windows-u (Apache, OpenOffice, Java.. do đavola, čak i Oracle 9i je besplatan za nekomercijalnu upotrebu :). Ne znam, zaista ne mogu da nađem ni jedan, ali baš niti jedan dobar razlog zbog kog bi počeo da provodim makar malo više vremena u RH9 ili nekoj drugoj Linux distribuciji. Voleo bih da me neko prosvetli, ovo ozbiljno kažem (priče o BSOD na Win kod mene ne "pale" jer ja isti ne viđam; moralna predavanja o bogatom Gejtsu i M$ još manje me dotiču, uostalom nije moj posao da brojim tuđe pare :).

A ne moram ni da resetujem kompjuter kad moj brat nazove da odigramo jednu tekmu u FIFA 2002 preko mreže (doduše i to smo batalili pa sad igramo uživo svake subote pravi mali fudbal; au, što sam zarđao :-)

Možemo opet da poredimo 2005 ili 2006 kad (tj. ako) izađe Longhorn i pod uslovom da i vi još budete sa Linuxom na diskovima ;)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP07.11.2003. u 12:34 - pre 248 meseci
Realno ne znam kod RH-a za koju je arhitkturu optimizovan kernel, ja kada sam ga koristio (7.0 ili 7.1 ne secam se tacno) kernel je dolazio (ne)optimizovan za 386 isto tako i glibc. te dve stvari uveliko zavise od performasi samog sistema jer su te dve stavke najcesce koriscene. Ja koliko znam RH vazi inace za default neoptimizovan sistem. Jer koliko znam guraju sto vecu kompatibilnost :)

Dok sa druge strane ne znam sta si sve od daemona(servisa u backgraundu) startovao pa recimo ako imas dve sql baze, apache i 500 ostalih cuda pustio u rad onda nije ni cudo sto recimo se masina vuce. Malo sminkeraja ispod haube i poletece :)) ako mene pitas. Sto se open office-a tice i mene malo nervira to njihovo sporo dizanje a onda pogledas da oni kompletno dignu ceo engine sto je mo meni nekako glupo sve u jednom. Jer ono sto verovanto ne znaju mnogo jeste da je open office samo jedan program.

Kao sto vec rekoh ja imam krs od masine, pa meni linux radi mnooogo brze nego win.

[Ovu poruku je menjao Dejan Lozanovic dana 08.11.2003. u 10:41 GMT]
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP07.11.2003. u 17:15 - pre 248 meseci
Ja sam narezao RH9, ali iskreno ne verujem da ću da ga instaliram posle ovih vesti o RedHat-u i SuSe-u. Kad se konačno malo stabilizuje i iskristališe situacija oko Linuxa, razmislićemo opet, ali trenutno se ne zna ko pije a ko plaća i nisam spreman da istražujem razne distribucije koje će ionako sutra da nestanu ili se drastično promene. Kad mi opet bude trebao neki *nix, instaliraću verovatno opet FreeBSD - sa njim bar znaš na čemu si.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.yubc.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 14:47 - pre 248 meseci
Ljudi, batalimo ovu diskusiju jer je suvise laka ;)

Pozivam sve predane flame warriore da se prikljuce diskusiji o Velikoj Piramidi i njenom uticaju na upotrebljivost grafickog okruzenja :)

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-3.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 18:05 - pre 248 meseci
Uh, a pazi tek ovo:

Citat:
Open source not ready for desktop, IBM told UK government


http://www.theregister.co.uk/content/4/33867.html

Sve sami M$ plaćenici...
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.air.tehnicom.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 18:06 - pre 248 meseci
Citat:
Ljudi, batalimo ovu diskusiju jer je suvise laka ;)

Hehehehe, ma da. Ti si jos lakse uhvatio maglu sa ove diskusije :)

Citat:
Pozivam sve predane flame warriore da se prikljuce diskusiji o Velikoj Piramidi i njenom uticaju na upotrebljivost grafickog okruzenja :)

Salu na stranu - hvala, ali ja ne bih opet ;)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 20:12 - pre 248 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Dok sa druge strane ne znam sta si sve od daemona(servisa u backgraundu) startovao pa recimo ako imas dve sql baze, apache i 500 ostalih cuda pustio u rad onda nije ni cudo sto recimo se masina vuce.


Nisam instalirao ni Apache ni mySQL. Čak imaš one pakete podeljene u kategorije i siguran sam da sam proverio Services i tamo je po defaultu samo DHCP odabran i tako je i ostalo. Ne bih se ni usuđivao da stavljam neke servere o kojima ama baš ništa ne znam, čak ni kako da ih isključim. Jednostavno, nisu mi ni trebali.

Ali pazi, čak i da sam instalirao i MySQL i Apache --- opet, ovi ništa i ne rade zar ne? jaMislim - niko ih ne poziva i slično, pa ne bi trebalo da onda opterećuju sistem mnogo. Evo, ja na Windows mogu da pokrenem IIS (www, ftp i smtp servise), SQL Server 2000, Oracle 9i i jednostavno ne vidim da je došlo do usporenja - pa i zašto bi? Niko se ne konektuje na iste, niko ne traži stranice od IISa, niko ne šalje upite bazama..
Sve u svemu, slažem se da je verovatno potrebno malo ispod haube da se pogleda.



Nego,
interesuje me nešto drugo, dakle "Linuxovci", a pogotovo oni koji su prešli sa Win na Lin -- koji su vama bili argumenti da "pređete"? Nema problema ako su bili i samo emotivne prirode i to skroz razumem :) Dalje, šta vam to nudi Linux a niste imali to na Windowsu? Koliko vas ima i Linux i Windows na računaru? (prvenstveno mislim na računare koje imate kući) itd?
Ja nikako da vidim šta to Linux nudi desktop korisniku a Windows ne. Ozbiljno pitam, voleo bih da neko malo ispriča kako i zašto je.. itd.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.yubc.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 20:41 - pre 248 meseci
Xexexe :)

Nisam pobegao :) evo me nazad.. Lean and mean flame machine!

A sad nekoliko razloga zasto sam presao na Linux (da, da i ja sam enkad bio korisnik win-a):

1. Rad u mrezi. Rad pod windowsom u mrezi stize najdalje do otvaranja fajlova na drugom racunaru, a to podrazumeva da na svakoj masini moram da ima instalirano sve da bih mogao da funkcionisem. Na linuxu mi je potpuno svejedno gde sednem, i sa koje
masine startujem koji program.

Dovoljno je da instaliram na jednoj masini i da svi mogu da koriste, bez obzira gde su.
A i masine sa malo rama i diska, mogu da se fantasticno koriste u svakodnevnom radu.

2. Kvalietetan shell, nezamenjliv
3. Sve je fajl :)
4. Gomila kvalitetnih development alata
5. Ne moram svaki dan da turam neke hotfixove i jurim trojance..
6. Ima puno OpenSource porgrama, pa ne jurim crackove i slicne gluposti a i ne grize me savest sto ih nisam platio.
7. Vecina SW-a jako mala za dl i rade posao veoma dobro...
8. Kad promenim ceo racunar, iskopiram samo home direktorijum i sve ostalo je OK
9. Mnogo je lakse pustiti nekoga da koristi moj racunar ako znam da nece da ga sjebe za 5 minuta (eh.. kako je lepo biti root) :)
10. automatizacija svakodnevnih procesa je bombonica ;) ("I'll replace you with a small shell script")
...

Ima toga jos, ali ovo su osnovni razlozi... Eh da, kad koristim WIN, uvek imam osecaj da mi OS kaze "nemoj to da diras, ti si glup i ja cu umesto tebe da odlucim sta hoces da uradis".. A to me bas, ali bas nervira...
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 21:10 - pre 248 meseci
Citat:
degojs:
Nego,
interesuje me nešto drugo, dakle "Linuxovci", a pogotovo oni koji su prešli sa Win na Lin -- koji su vama bili argumenti da "pređete"? Nema problema ako su bili i samo emotivne prirode i to skroz razumem :) Dalje, šta vam to nudi Linux a niste imali to na Windowsu? Koliko vas ima i Linux i Windows na računaru? (prvenstveno mislim na računare koje imate kući) itd?
Ja nikako da vidim šta to Linux nudi desktop korisniku a Windows ne. Ozbiljno pitam, voleo bih da neko malo ispriča kako i zašto je.. itd.




Evo ja cu .
Linux sam poceo da koristim negde 97'-98' godine.

Ja sam obican kucni korisnik i ne bavim se niti administracijom, niti programiranjem profesionalno mada bih voleo i sto je najvaznije mogao bih ( bar ja smatram tako, barem za ono prvo ).
Elem ja sam koristio windows u to vreme ( 1997. ) , i kasnije sam presao na win 98.
Interesovalo me je polje sigurnosti i kako sam bio mlad i lud i pomalo hacking. Zato sam pronalazio gomilu tekstova na internetu koji su se bavili tom temom. I uglavnom su se tu spominjali Unix, Linux Operativni sistemi.
To me je i navelo da instaliram moj prvi Red Hat koji je bio mislim verzija 5.1.
Naravno prvo nisam imao pojma ni o cemu pa je to bilo strasno komplikovano, pogotovo tada kada nije bilo automatskog podesavanja hardvera i grafiuckih instalera. Tako sam ja dual butovao RH i Win dok nisam Uzeo Slack 7 na LinuxFestu, mislim da je to bilo 2000. godine. Za razliku od Red Hata, Slack me je odusevio pogotovo zato sto je upravo izasla ona jadna verzija 7.0 Red Hata. Tako da od onda sam uglavnom na Slackware Linuxu i u medjuvremenu imam i FreeBSD ali Slack me potpuno zadovoljava. Windows nemam vec nekoliko godina sto naravno ne znaci da nisam probao svaki win koji izadje, ali naravno ne na mom kompjuteru....:)

E sad sta to Linux meni nudi u odnosu na windows..:)

Nudi mi mnogo
Stabilnost koju nikada nisam pre toga osetio.
Nedostatak virusa je posebna prica.
Sama Open Source filozofija mi je veoma bliska, bar kada je softver u pitanju.
Fleksibilnost Linuxa je nesto neverovatno. KAda pomislim sta sve mogu da uradim sa njime a nemoguce je na windowsu ili bar veoma tesko ili komplikovano.

Kada se covek navikne na filozofiju Linuxa nista mu nije tesko da podesi. Tako da je meni bilo koji Linux laksi za podesiti od windowsa pogotovo kada sevidi koliko je win ogranicen po pitanju nekih alata. Recimo shell je stvarno zakon, bez obzira sto neki misle da to nije user friendly, meni je veoma user friendly. Ja se prosto pogubim sto ne mogu da koristim TAB kada sednem za windows. Navika je cudo jedno.

Linux mi jos nudi potpunu slobodu.
Mogu da radim sta god mi padne na pamet sa njime.
Ne moram da razmisljam o nekim glupim registracijama. Ne brinem se da li je softver legalan ili nije.
Na kraju krajeva sam OS me ne tretira kao idiota, kao sto to radi neki drugi proprietary OS...:)

E sad, tu je i pitanje moralnosti. Neko mi rece, mislim da je Ivan Dimkovic da o moralnosti porazgovaram sa svojim duhovnikom ili tako nekako kada sam spomenuo ovo...:)

Medjutim veoma mi je bitno da da kao prvo ja imam slobodu izbora. Ne mogu da se pomirim da mi neko natura neki proizvod koji ja ne zelim. A windows bukvalno naturaju silom. Takodje sama politika firme je toliko bezobzirna i bezobrazna da mi je muka kada god vidim neki njen proizvod a to je uglavnom najvise njihov OS.
Njihova politika ne vodjenja racuna o korisnicima i njihovoj privatnosti i sigurnosti daje povoda mnogim sumnjama. Pogotovo kada se otkrilo da spijuniraju svoje korisnike a licenciranja njihove korisnike tretira kao lopove a ceo OS ( i sama firma ) ih tretira kao idiote bez mozga.

Eto to je vise kao skup faktora zbog cega koristim Linux a ne volim microsoft.

Evo i jedan link za citanje za laku noc

http://www.euronet.nl/users/frankvw/IhateMS.html
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 21:48 - pre 248 meseci
axez,
s obzirom da, kako si napisao, nisi ni koristio neki Windows sa NT jezgrom, mogu da razumem neke argumente. Ali ovo ostalo.. Bože sačuvaj.

Neću ni da odgovaram na sve, evo da se osvrnem na samo jednu stvar koja je meni dovoljna:

Citat:
Takodje sama politika firme je toliko bezobzirna i bezobrazna da mi je muka kada god vidim neki njen proizvod a to je uglavnom najvise njihov OS.


S obzirom da ti je muka kad vidiš bilo koji proizvod iz MS, onda stvarno nema šta ni da se priča zar ne? Kako možeš uopšte da se javljaš onda u temi u kojoj bi pokušali da realno ocenimo koji je sistem lakši za korišćenje?

Mislim, kad pogledaš ovamo nas iz Window "tabora", svi smo bez problema nabavili i instalirali neku Linux distribuciju (tj. BSD), bez ikakvog gađenja i slično. A o filozofiji i politici koju gura onaj Bradonja, takođe bi mogli.. No dobro. Hvala na javljanju.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 09.11.2003. u 17:58 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 21:57 - pre 248 meseci
Citat:
axez:
Nudi mi mnogo
Stabilnost koju nikada nisam pre toga osetio.
Je l' si probao win 2000?

Citat:
Nedostatak virusa je posebna prica.
Pa virusi se obicno pisu za najrasprostranjenije sisteme. Ne verujem da bi bilo manje virusa na linuxu da je vise rasprostranjen.

Citat:
Recimo shell je stvarno zakon, bez obzira sto neki misle da to nije user friendly, meni je veoma user friendly. Ja se prosto pogubim sto ne mogu da koristim TAB kada sednem za windows. Navika je cudo jedno.
Taj shell mozes da koristis i na windowsu.

Citat:
Ne moram da razmisljam o nekim glupim registracijama. Ne brinem se da li je softver legalan ili nije.
True.

Citat:
Na kraju krajeva sam OS me ne tretira kao idiota, kao sto to radi neki drugi proprietary OS...:)
Ok, i ovo razumem. Ali novim korisnicima je potrebno da ih OS tretira tako i zbog toga Linux nije dobar sistem za neke obicne korisnike.

Citat:
Medjutim veoma mi je bitno da da kao prvo ja imam slobodu izbora. Ne mogu da se pomirim da mi neko natura neki proizvod koji ja ne zelim. A windows bukvalno naturaju silom.
E vidis ja imam utisak da je tako sa linuxom. Znam dosta njih koji su me terali da stavim linux a niko me nije terao da instaliram windows. Obicno sam sam kupovao nove verzije windowsa.
Citat:
Takodje sama politika firme je toliko bezobzirna i bezobrazna da mi je muka kada god vidim neki njen proizvod a to je uglavnom najvise njihov OS.
A politika Redhat-a ti se svidja? Ne znam, ali ja uopste ne osecam da me drze u saci i uvek znam da mogu da koristim nesto drugo da hocu. Evo sada koristim nesto drugo iako na ovoj masini imam i windows nt (za dec alphu).

Citat:
Njihova politika ne vodjenja racuna o korisnicima i njihovoj privatnosti i sigurnosti daje povoda mnogim sumnjama.
Kakvim sumnjama? Da ti operativni sistem nocu tajno ukljucuje webcam dok spavas? Imas utisak da nesto rade licno protiv tebe?

Citat:
Pogotovo kada se otkrilo da spijuniraju svoje korisnike a licenciranja njihove korisnike tretira kao lopove a ceo OS ( i sama firma ) ih tretira kao idiote bez mozga.
Mislis da je to sa licenciranjem njihova ideja? Varas se. Bilo je toga odavno i pre njih. I Autocad isto to trazi a i neki Nortonovi proizvodi a i gomila proizvoda pre nego sto je MS to uveo.

Citat:
Eto to je vise kao skup faktora zbog cega koristim Linux a ne volim microsoft.
Pa ja firme ne mogu da volim ili ne volim. Mogu samo da koristim njihove proizvode ili ne koristim. A samo neke ljude mogu da ne volim. Mislim da previse emotivno pristupas analizi operativnog sistema.
Ja sam na komodoru koristio basic ciji je interpreter napravio microsoft. E da si video kod od tog asemblera video bi da je zaista umetnost smestiti tako nesto u toliko malo memorije. Oni su i poceli pisuci basic interpetere koje su zaista vrhunski pisali i bolje su radili nego interpreteri od njihovih konkurenata...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 21:59 - pre 248 meseci
Citat:
degojs:
Ja nikako da vidim šta to Linux nudi desktop korisniku a Windows ne. Ozbiljno pitam, voleo bih da neko malo ispriča kako i zašto je.. itd.


Pa nudi - mogucnost kompajliranja kernela, zar ne?




Ok ok.. tu je Open Source filozofija, tu nema pogovora - ko hoce besplatan i otvoreni softver, Linux je verovatno mnogo bolje resenje od Windowsa...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 22:05 - pre 248 meseci
Citat:

Oni su i poceli pisuci basic interpetere koje su zaista vrhunski pisali i bolje su radili nego interpreteri od njihovih konkurenata...


Zapravo, BillG je napisao BASIC interpreter, i to je bilo prvo komercijalno parce softvera (da, BillG je izmislio ideju prodaje softvera! do tada se softver dobijao sa hardverom, tj. hardver je cinio 99.9999% cene svega a za mikroracunare je softver bio besplatan - tj. delio se po klubovima ljubitelja mikro racunara)

Pre BillG-ovog BASIC-a softver za Altair je bio poprilicno public domain :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 22:20 - pre 248 meseci
Citat:

E sad, tu je i pitanje moralnosti. Neko mi rece, mislim da je Ivan Dimkovic da o moralnosti porazgovaram sa svojim duhovnikom ili tako nekako kada sam spomenuo ovo...:)


Axez, stvarno - o kakvoj se to moralnosti radi? Bas me zanima na sta ciljas.

Ako se radi o klasicnoj "evil corporate" prici zamolicu te da pogledas malo odecu na sebi, svoje patike, svoj kompjuter - u njemu delove, zatim da se prosetas do kuhinje i pogledas natpise oko elektricnih uredjaja i sl...

Primecujes nesto od ovoga:

"Made in Taiwan, R.O.C."
"Made in Malay"
"Made in China"
"Made in Phillipines"

i sl?

A da li primecujes i brand-name na tome.. nesto tipa Philips, IBM, Siemens, Intel, Nike, Reebok, Hugo Boss, Paul & Shark, Levis...

Da li si svestan da ti brandovi pripadaju korporacijama koje isto vrede milijarde dolara a da su te stvari radili ljudi koji primaju par dolara na dan - i da njihov zivot ne vredi mnogo? Da li si razmisljao da mozda tamo negde rade maloletna deca po 12-14 sati dnevno?

Ako nista, ljudi koji su pisali Windows su bar placeni za svoj posao - i ne verujem da su ekstremno nezadovoljni platom, ili da rade da ne bi umrli od gladi.

I jos jedna sitna stvar:

Citat:

Philanthropy is also important to Gates. He and his wife, Melinda, have endowed a foundation with more than $24 billion to support philanthropic initiatives in the areas of global health and learning, with the hope that as we move into the 21st century, advances in these critical areas will be available for all people. To date, the Bill and Melinda Gates Foundation has committed more than $3.2 billion to organizations working in global health; more than $2 billion to improve learning opportunities, including the Gates Library Initiative to bring computers, Internet Access and training to public libraries in low-income communities in the United States and Canada; more than $477 million to community projects in the Pacific Northwest; and more than $488 million to special projects and annual giving campaigns


Ne pada mi na pamet da ovim uzdizem BillG-a vec samo da pokazem tebi da tvoje shvatanje morala i etiketiranje "dobrog" i "loseg" ipak nije na mestu potpuno - ako nista drugo covek je bar deo svog novca vratio civilizaciji na neki nacin - umesto propagiranjem praznih ideologija mozda ce i biti izmisljen efikasan lek protiv malarije, ili ce neko biti nahranjen... praznom retorikom o slobodi nece niko postati slobodniji.

Mozda taj novac nece biti potrosen kako treba... ali ako nista drugo, vidi se da je covek bar nesto dao (a to nesto uopste nije malo). Ne verujem da ces videti takve filantropske aktivnosti nekog ko proizvodi patike na Filipinima za $1, pa ih prodaje za $100 ili nekog ko vodi distro kompaniju - secam se samo da su u jednoj alocirali sebi platu na $1.2M pa su je sad skresali, no.. nebitno, i onako to niko nece ni hteti da cuje.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 22:51 - pre 248 meseci
Citat:
degojs:
axez,
s obzirom da, kako si napisao, nisi ni koristio neki Windows sa NT jezgrom, mogu da razumem neke argumente. Ali ovo ostalo.. Bože sačuvaj.

Neću ni da odgovaram na sve, evo da se osvrnem na samo jednu stvar koja je meni dovoljna:

Citat:
Takodje sama politika firme je toliko bezobzirna i bezobrazna da mi je muka kada god vidim neki njen proizvod a to je uglavnom najvise njihov OS.


S obzirom da ti je muka kad vidiš bilo koji proizvod iz MS, onda stvarno nema šta ni da se priča zar ne? Kako možeš uopšte da se javljaš onda u temi u kojoj bi pokušali da realno ocenimo koji je sistem lakši za korišćenje?

Mislim, kad pogledaš ovamo nas iz Window "tabora", svi smo bez problema nabavili i instalirali neku Linux distribuciju (tj. BSD), bez ikakvog gađenja i slično. A o filozofiji i politici koju gura onaj Bradonja, takođe bi mogli.. No dobro. Hvala na javljanju.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 09.11.2003. u 17:58 GMT]




Kao sto sam napisao a ti si prevideo da procitas koristio sam sve windowse pa i neke sa takozvanim NT jezgrom, ukljucujuci NT 4, w2k i pomalo XP.
Nijedan trenutno ne koristim ali kad god se pojavi neki novi windows ne propustim da ga bar isprobam ono bar da vidim jel ima bar nekih poboljsanja.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 23:10 - pre 248 meseci
Hajde sad svi na sledeću stranicu:
http://uptime.netcraft.com/up/today/top.avg.html

Pritisnite ctrl-F u svojim internet explorerima i pokušajte da pronađete reč "windows" na toj strani.

Kada vidite da je nema, nemojte se vraćati ovde i pričati kako to nema veze sa ovom temom o lakoći korišćenja. Svakako da ima veze - lakše je koristiti stabilniji sistem, tj. onaj koji ima veći uptime.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net



Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP09.11.2003. u 23:12 - pre 248 meseci
Citat:
srki:
Je l' si probao win 2000?


Da, probao sam, takodje i XP.
Mnogo bolje od 9x familije ali jos ni priblizno kao kod Linuxa.
Ostavi "NT" jedno mesec dana upaljenu, mislis li da nece puci????
Ma kakvih mesec dana, nedelju dana.


Citat:
Pa virusi se obicno pisu za najrasprostranjenije sisteme. Ne verujem da bi bilo manje virusa na linuxu da je vise rasprostranjen.


Jesi li ti bas siguran u to sto kazes?
JEsi li ti apsolutno siguran da ugradjivanje neproverenih tehnologija i glomaznost samog koda nije doprinela tome da je dovoljno da se samo nakacis na internet iz windowsa i popijes viruscinu????
Jesi li siguran da mozes da napravis virus u Linuxu koji ce recimo obrisati ceo sistem pod uslovom da nadjes vulnerability koji ces da eksploatises a da nece biti zakrpljen u roku od jedan dan?????
Ne stignes ni da napises virus.

Citat:
Taj shell mozes da koristis i na windowsu.


Stvarno, nesto nisam primetio. Jel me mozes prosvetliti.


Citat:
Ok, i ovo razumem. Ali novim korisnicima je potrebno da ih OS tretira tako i zbog toga Linux nije dobar sistem za neke obicne korisnike.


Neke.
Veruj mi obicnom useru jkoji nema pojma o kompjuterima je tako svejedno da li ce poceti da radi na Linuxu ili windowsu. Ne poznaje nijedan.


Citat:
A politika Redhat-a ti se svidja? Ne znam, ali ja uopste ne osecam da me drze u saci i uvek znam da mogu da koristim nesto drugo da hocu. Evo sada koristim nesto drugo iako na ovoj masini imam i windows nt (za dec alphu).


Koja to politika Red Hata.
Budi malo precizniji

Citat:
Kakvim sumnjama? Da ti operativni sistem nocu tajno ukljucuje webcam dok spavas? Imas utisak da nesto rade licno protiv tebe?


Sprdaj se ti koliko hoces.
Svi znaju da je to istina i da microsoft spijunira svoje korisnike.
Dokazano je nebrojeno puta

http://www.petri.co.il/wmp_spyware.htm

Citat:
Mislis da je to sa licenciranjem njihova ideja? Varas se. Bilo je toga odavno i pre njih. I Autocad isto to trazi a i neki Nortonovi proizvodi a i gomila proizvoda pre nego sto je MS to uveo.


Da, ali niko ne pretpostavlja da si ti kriminalac pre nego sto licenciras njihov proizvod. A oni to rade. Skoro da ti traze sken roznjace.

Citat:
Pa ja firme ne mogu da volim ili ne volim. Mogu samo da koristim njihove proizvode ili ne koristim. A samo neke ljude mogu da ne volim. Mislim da previse emotivno pristupas analizi operativnog sistema.
Ja sam na komodoru koristio basic ciji je interpreter napravio microsoft. E da si video kod od tog asemblera video bi da je zaista umetnost smestiti tako nesto u toliko malo memorije. Oni su i poceli pisuci basic interpetere koje su zaista vrhunski pisali i bolje su radili nego interpreteri od njihovih konkurenata...



Cinjenica je da su napravili basic interpreter za Altair kompjuter i da je to bukvalno jedino sto su napisali od nule. Karikiram ali skoro da je tako.
Evo procittaj malo ovde http://www.euronet.nl/users/frankvw/IhateMS.html

Lik ne voli ms ali ja bih jako voleo da ga neko demantuje sa drugim informacijama..
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

[ Pregleda: 54513 | Odgovora: 583 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.