Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Holandija prelazi na OpenSource

[es] :: Advocacy :: Holandija prelazi na OpenSource

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 38341 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 08:10 - pre 199 meseci
Citat:
Chipa: Apple prodaje sminku, i to vrlo uspesno, softverski proizvod (macos, da ne mesamo tu razne iGedzete) im NIJE dobar

A zbog čega to kao OS X "nije dobar"? Po čemu je to kao Linux bolji? Je l' postoji nešto što može da se radi na Linux, a da ne može na OS X?

Citat:
Chipa: tu dolazi ono sto ne volim kod OS X-a, on radije ne kaze nista, ili nesto vrrrrlo kulturno i univerzalno (molim probajte ponovo) nego da kaze lepo tehnicki eto situacija je ta i ta, greska je to i to, snalazite se ljudi moji (to je problem i sa stampacem - nije problem podesiti nesto, nego pre shvatiti sta je ono sto mu smeta ili u kojem formatu ocekuje nesto).

Pa nisam primetio ni da Gnome i KDE u detalje opisuju zašto nešto ne radi (nisam primetio ni da kažu bilo šta kad, na primer, sistem ne prepozna neki uređaj koji je priključen na USB).

Ako si hteo da kažeš da na Linuxu može da se vidi iz terminala u čemu je problem kad nešto ne radi, šta te onda sprečava da i na OS X to isto uradiš u terminalu?

Ako misliš da su Gnome i KDE bolji, niko te ne sprečava da ta radna okruženja instaliraš na OS X.

Citat:
Chipa: Problem tipa instaliranja mreznog stampaca.

Pa da imaš neki štampač koji podržava Bonjour taj problem najverovatnije ne bi imao.

Baš kao što si rekao:
Citat:
Chipa: Linux nije bolji windows od windowsa ako je to bilo pitanje, ali je itekako spreman za desktop AKO se neko nije unazadio nekim shugavim hardverom

Pa ako za Linux biraš hardver koji dobro radi pod Linuxom, onda ne vidim u čemu je problem da se neki stari štampač zameni nekim novijim koji podržava Bonjour. Pa štampači su bar jeftini.

Citat:
Chipa: Dakle, kada mi sve skakuce, vrti se, animira se, a nema direktne veze sa funkcionalnoscu, ja to zovem sminka.

Ta "šminka" čini rad na računaru dosta prijatnijim, a i mnogima olakšava rad na računaru.

Evo, na primer, ovo: http://youtube.com/watch?v=MqjH0_E4pxQ

To ipak nije samo šminka, nego dosta može da olakša rad i da rad na računaru učini prijatnijim.


 
Odgovor na temu

Chipa
AttilaCorp
Subotica

Član broj: 164183
Poruke: 52
91.150.98.*



Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 09:38 - pre 199 meseci
Citat:
Džeronimo
A zbog čega to kao OS X "nije dobar"? Po čemu je to kao Linux bolji? Je l' postoji nešto što može da se radi na Linux, a da ne može na OS X?


Propustio si par poruka u temi posle gde se objasnio na sta sam mislio

http://www.elitesecurity.org/p1801479

Svaki OS moze sve, pitanje je samo koliko odgovara nekom konkretnom zadatku - u ovom slucaju recimo institucionalnoj primeni u Holandiji.

Licni RSS agregator vesti po temama - http://www.stavredi.com
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 10:08 - pre 199 meseci
Citat:
drbogi:a ovo je vest sa nacionalnog JUS sajta, http://www.jus.org.yu

Jel to ona ista agencija koja je izmislila legendarni YUSCII raspored To telo je do sad vec popunjeno nasim MS partnerima, u to sam siguran.

Pazi, nista ne sprecava ISO da proglasi dva standarda pod dva razlicita broja, sto je vrlo moguce i da se desi, jedan baziran na ODFu koji ce prihvatiti zemlje EU i drugi baziran na OOXMLu koji ce prihvatiti USA i Srbija . Veci problem meni predstavlja ova stavka JUSa:
Citat:
Uz svaki predlog za donošenje srpskih standarda kojim se preuzima odgovarajući međunarodni standard istovremeno mora biti dat predlog za povlačenje svih važećih srpskih standarda koji su u suprotnosti sa njim.
Nas standardi nisu preslikani ISO standardi nego su podset istih plus neke nase izmisljotine, sto ne garantuje "proglasenje" oba ISOa kao srpski standard.

Posto OOXML podrzava samo MS i tako ce i ostati zato sto je standard generalno neispravan (najtuznije je i sto sami XMLovi ne prolaze schema validation) i sto ce njegova implementacija bilo koje vrste krsiti gomilu MSovih patenata, nagrabusicemo u stvari mi jer ako vlada Srbije stavi OOXML kao mandat onda sva elektronska komunikacija mora da bude preko OOXMLa sto znaci da ce svi ucesnici u tom lancu morati da kupe Windows (ajd djene djene) i sto je najgore Office 2007 koji ga jedini podrzava. Kad su uspeli sve trgovce da nateraju da kupe one fiskalne kase, naterece sve subjekte da kupe i Office Zivi bili pa videli Nekako mi je najtuznije koliko smo mi u stvari pateticni u celoj toj prici, nekako je ok da medjudrzavna diplomatija utice i forsira desavanja na nacionalnom nivou, ali mi smo toliko jadni da nama i softverske kompanije diktiraju i kroje sudbinu.

Holandjani, Norvezani i jos dosta EU zemalja su svesni toga i ne zele da sebe dovode u tu situaciju zavisnosti od jednog vendora i tu je kraj njihove price. Ja ih potpuno razumem i podrzavam u tome i to stvarno nema nikakve veze sa time ciji tata je jaci i ko lepse izgleda.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 12:02 - pre 199 meseci
Elem,

Kako sam par godina bio clan nemackih delegacija koje su bile zaduzene za razne ISO standarde, mislim da sam duzan da korigujem par zabluda - samo da na pomenem da nemam nikakav stav o tome "cije" resenje treba da bude prihvaceno kao standard u ovom konkretnom slucaju.

Evo par stvari:

1. Svako ko zeli da se njegov predlog nadje u dolazecim ISO standardima se mora pismeno obavezati da ce licence za koriscenje njegove eventualne intelektualne svojine (patenata) u tom predlogu pruzati svima pod nediskriminisucim, fer i razumnim uslovima. Dakle, to sto neko ima patente ne znaci nista puno, jer ce i ovako i onako morati da tehnologiju licencira pod uslovima koji su razumni za siri krug industrije.

Koga vise zanima: http://www.itu.int/ITU-T/dbase/patent/patent-policy.html - to je patentna praksa za ITU-T/ITU-R/ISO/IEC standarde.

2. Malo koji ISO standard biva formiran samo od jednog predloga - obicno se nalazi kompromis (ISO je deo UN-a) tj. hibridni standard koji ima dobre stvari vise predloga, i to traje dosta vremena i kosta puno sastanaka i putovanja radnih grupa po raznim egzoticnim mestima. Inace, jako cesto nacionalna delegacija stiti predlog firme ili organizacije sa njene teritorije - tako da je sasvim normalno da se cuje neslaganje, a to obicno vodi ka nuznom kompromisu

3. Sansa da se usvoje 2 ISO standarda za istu stvar je jako mala - pre ce se desiti neki kompromis

4. ISO standardi uopste nisu neko "sveto pismo" - to sto ce nesto postati ISO standard, uopste ne znaci da ce postati globalno popularno. Primera radi, u vreme standardizacije DVD-a su evropske kompanije insistirale da audio kodek bude MPEG-2, dok su americke firme insistirale na Dolby AC-3 standardu. Primljena su oba - medjutim, svi znamo da je 99.9% DVD-ova kreirano sa Dolby AC3 audio-m, iako je MPEG-2 "ISO standard" ;-)

5. "Otvoren standard" ne znaci nuzno i "open source" - vec to da je javno publikovan od strane nekog standardizacionog tela (tipa ISO, ITU i sl...) i da je koriscenje istog regulisano fer i nediskriminisucim uslovima. Primera radi, pola 'otvorenih standarda' u mobilnoj telefoniji nisu bas besplatni, a i nemaju 'open source' implementaciju - ali ih to ne cini zatvorenim.

6. Oko glasanja pojedinih zemalja, poput Srbije - u vecini slucajeva su za konkretan standard/specifikaciju direktno zainteresovani samo oni koji direktno ucestvuju u njemu + eventualno jos par zemalja. Ostale zemlje obicno glasaju po nekom automatizmu i diplomatiji - ako Srbija glasa za Microsoftovo resenje to moze da znaci jedno od sledeceg:

a) Da je to uopste ne zanima, i da su izabrali resenje po nekom automatizmu
b) Da je to uopste ne zanima, i da su izabrali resenje po diplomatskom savetu
c) Da su izabrali resenje koje po misljenju tehnickih eksperata u standardizacionom telu u Srbiji jeste bolje

Sta je od ova 3, pojma nemam...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 22:51 - pre 199 meseci
^Ma nema tu više neke mnogo priče, šta, kako i zašto..

EU je jasno rekla da je za njih neprihvatljivo da MS drži onako visok procenat (oko 75%) na tržištu workgroup servera, a o desktopu i da se ne priča. I oni sad polako delaju u tom pravcu (ODF, otvaranje MS protokola..), ja ni ne sumnjam da će za neko (e sad, koliko tačno, ko će ga znati.. ) vreme stvari da dovedu gde žele, jer jednostavno - u poziciji su da odlučuju, MS može samo da se slika sa žalbama :)

Ne znam ni koja je druga mogućnost - da se nastavi kao do sada pa da za 5 godina imamo MS na 95% desktopa i isto toliko servera? Nije ni to baš nešto dobro. Kao što neće biti ni dobro npr. da se AMD ugasi, pa ostane praktično samo Intel..

Biće zanimljivo videti šta će ovi iz Sambe da urade uskoro sa informacijama koje su im sada na raspolaganju.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 23:35 - pre 199 meseci
@Ivan:

Ovako, vidis, ODF je vec ISO standard, ISO/IEC 26300:2006. OOXML dakle moze samo da zameni taj ili da zazivi kao drugi ISO standard, sto i sam kazes da je slaba sansa, i ja ti verujem. Najveci problem (pored gomile tehnicih problema koji more ooxml) je da microsoft ne stavlja office 2007 kao deo open standarda, samo format XML fajla. Medjutim, da bi razvio aplikaciju koja ce iskoristiti pun potencijal OOXML formata moras da napravis aplikaciju koja nevezano za izlazni format krsi bar neke od patenata koje MS drzi nad office-om. Cisto radi reference, MS trenutno optuzuje OpenOffice.org da krsi 45 njinih office patenata.

Cak sve i da Microsoft pristane da office patente ponudi pod fer i nediskriminatornim uslovima svima, nigde se ne zabranjuje (sto si i sam rekao) finansijska kompenzacija bilo koje vrste. Dovoljno je da MS trazi 2 dolara royaltee fee po patentu po "prodatoj" licenci, sasvim fer i nediskriminatorna potraznja. Medjutim to je vec $90 price tag na openoffice, koji onda vise nije free i samim tim vise ne postoji besplatna opcija za postovanje ISO standarda. Samim tim openoffice nece usvojiti ooxml. I sta onda? Cemu onda cela ta zafrkancija sa ISOm kad je rezlutat toga mrtvi standard koji dobar deo, ako ne vecina, nece postovati i implementirati.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource22.12.2007. u 23:48 - pre 199 meseci
Pa prosto - ako Microsoft progura njihov format kao otvoren standard to im daje znacajno veci leverage u anti-monopolskim sporovima sa, recimo, SSS.. pardon, EU :)

Uvek mogu da kazu da im je zao, ali njihovi formati su 100% otvoreni - dajemo ih pod fer i nediskriminisucim uslovima ;-)

Mada je malo cudno da ISO pristane da ima 2 standarda koji rade istu stvar - videcemo, doduse ne treba zaboraviti da je ISO UN telo, i da kao takvo funkcionise na vrlo specifican nacin... :)

Sto se samih standarda tice - ISO (kao ni IEC a ni ITU) do dana danasnjeg nisu bas nesto uzimali u obzir da njihova "fair & non-discriminatory" polisa zapravo nije kompatibilna sa, recimo, OSS licenciranim softverom... Doduse, mislim da ima promena u poslednje vreme jer se sve cesce postavlja uslov da bar deo standarda ima neki 'profil' koji je royalty-free.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource23.12.2007. u 00:13 - pre 199 meseci
Citat:
Biće zanimljivo videti šta će ovi iz Sambe da urade uskoro sa informacijama koje su im sada na raspolaganju.


i bez toga sambica pliva, obrni okreni smbd/nmbd rade lavovski posao, koji kad krene po losem (kada su sve nt masine u mrezi) gasi prelepe windows mrezice (ovo kazem iz najbolje namere jer je samba/win vrlo upotrebljiva kombinacija sa mnooogo fora i fazona koje itekako rade posao)

posle kad bude totalni web-like AD (a ko kaze da nece biti i bez otvaranja koda) samo cemo se smeskati preskupim M$ serverskim platformama
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource23.12.2007. u 00:42 - pre 199 meseci
Citat:
mmx:
Dovoljno je da MS trazi 2 dolara royaltee fee po patentu po "prodatoj" licenci, sasvim fer i nediskriminatorna potraznja. Medjutim to je vec $90 price tag na openoffice, koji onda vise nije free i samim tim vise ne postoji besplatna opcija za postovanje ISO standarda. Samim tim openoffice nece usvojiti ooxml. I sta onda? Cemu onda cela ta zafrkancija sa ISOm kad je rezlutat toga mrtvi standard koji dobar deo, ako ne vecina, nece postovati i implementirati.


Zašto misliš da bi MS-u uopšte bilo prepušteno da oni određuju tu cenu, bar u EU?

Recimo, EU je odredila da za MS može da naplati dokumentaciju za Windows protokole "one time fee" od $10,000 i to je to. Plaća se jednom, a Samba ekipa je to već iskoristila i kupila dokumentaciju, koliko pratim vesti. Koliko sam razumeo, u dokumentaciji je jasno naznačeno šta je MS patentirao, tako da oni samo trebaju da urade svoju implementaciju i stvar rešena. Lično, uopšte i ne sumnjam da će ovi iz Sambe to i da urade, tako da teško da će MS uopšte moći da potegne bilo kakve patente, itd.

Citat:
Under the agreement, Microsoft is required to make available and keep current a list of patent numbers it believes are related to the Microsoft implementation of the workgroup server protocols, without granting an implicit patent license to any Free Software implementation.
...
The patent list provides us with a bounded set of work needed to ensure non-infringement of Samba and other Free Software projects that implement the protocols documented by Microsoft under this agreement.


Nema tu šta, to je jednostavno borba koju MS ne može da dobije, a sa ODF-om još manje..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
*.beogrid.net.



+94 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource23.12.2007. u 13:17 - pre 199 meseci
ovde se ne pominje jos jedan projekat koji bi u buducnosti mogao biti interesantan - ReactOS - tj. open source OS koji izgleda i radi kao XP, ideja je da se napravi besplatan os koji bi mogao da pokreće sve windows programe. Meni to izgleda kao dobro kompromisno rešenje.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource23.12.2007. u 13:28 - pre 199 meseci
@degojs:

Vidis, taj primer koji pominjes, fiksirani fee je za dokumentaciju, bez prava na koriscenje patenata koje su obavezni da publikuju. Samba to koristi jer moze, iz iskustva znam da je uvek moguce napraviti drugaciji algoritam koji mulja podatke u pozadini i tako izbegne patente, ali to ne vazi za patente koji su bazirani na GUI-u. Npr (sad lupam, ali cisto kao primer) uzmi stilove. Ako MS drzi patent na document style kako ces implementirati alternativni mehanizam stilova koji nece krsiti njihov patent sve i da oni publikuju taj patent i imas ooxml format kao besplatan ISO dokument? I sad to puta 45 stavki koje openoffice navodno krsi?

To je glavna zamerka koje ljudi imaju na ooxml, bukvalno je u praksi neizvodljivo napraviti besplatan softver koji moze da implementira ooxml u potpunosti cime office 2007 ima apsolutni monopol na standard jer cak iako se pojavi konkurent to vise nece biti opensource besplatni konkurent vec komercijalni proizvod sa kojim mogu lako da se izbore. Jedini nacin je da ISO isposluje da MS prebaci sve office patente u public domain a Microsoft to hoce da izbegne i zato pokusava da na "silu" isposluje ooxml kao standard takav kakav jeste.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource23.12.2007. u 14:52 - pre 199 meseci
Citat:
bigvlada
ovde se ne pominje jos jedan projekat koji bi u buducnosti mogao biti interesantan - ReactOS - tj. open source OS koji izgleda i radi kao XP, ideja je da se napravi besplatan os koji bi mogao da pokreće sve windows programe. Meni to izgleda kao dobro kompromisno rešenje.


To je uzaludan projekat, bas kao i svi ti klonovi Windowsa. Windows je zatvorena arhitektura, Microsoft svakog trenutka moze dodati jos N novih API-ja i uciniti nove aplikacije vrlo nekompatibilnim sa ReactOS-om. Trka da stignes Microsoft u dizajnu njihovog sopstvenog OS-a je ekvivalenta trkanju macke za svojim repom.

Daleko je pametnije, ako je vec neko u tom FLOSS svetu, da se usresredi na stabilizaciju i standardizaciju otvorenih arhitektura.

@mmix - ISO sasvim poznaje tzv. "neizbezne" patente, tj. patente koji su esencijalni deo neophodan za implementaciju nekog standarda (i, ne, ne mora GUI samo biti deo toga!). Zapravo, ISO prilikom standardizacije bilo kog standarda pravi javni poziv svim zainteresovanima da se izjasne da li poseduju nezaobilazni IP u nekom standardu. Taj poziv nije obavezujuci, tj. uvek moze da se desi da neko ne objavi da ima nezaobilazne patente ali to je vec neka druga prica.

U samom kontekstu ovog konkretnog predloga - kao sto rekoh, problem je sto "otvoren standard" uopste ne znaci da je taj standard besplatan. Dakle, mnogi "otvoreni standardi" uopste i nisu kompatibilni sa raznim "Open Source" licencama jer vlasnici nezaobilazne intelektualne svojine ne daju besplatne licence koje bi bile neophodne za, recimo, GPL licencu.

Tek su "royalty free" standardi kompatibilni sa svim OSS licencama. Opet, takodje i specifikacije koje nisu otvoreni standardi po definiciji* mogu biti potpuno implementirane i distribuirane kao open-source, ali ih to i dalje ne cini "otvorenim standardima".

* Otvoren Standard znaci da je konkretna tehnologija standardizovana od strane formalnog standardizacionog tela, i da je pristup toj tehnologiji dostupan svima pod fer i nediskriminisucim uslovima

Na primer - GSM standard koji koristite u vasem mobilnom telefonu je 100% otvoren standard (dakle, sve sto vam treba da napravite GSM telefon je dostupno pod fer uslovima, bez diskriminacije - i nije kontrolisano od strane jedne kompanije, vec od strane medjunarodnog stnadardizacionog tela) - ali nije moguce napisati "open source" implementaciju GSM-a i licencirati je pod, recimo, GPL-om jer GSM standard ima dosta nezaobilaznih patenata ciji vlasnici ne daju iste na koriscenje besplatno.

Mislim da Evropa i ne bi imala problem da koristi MS-ov format pod uslovom da to stvarno postane otvoren standard u ISO-u, izuzev finansijskih zamerki jer bi troskovi patenata isli iz EU ka USA u slucaju koriscenja ne-MS resenja za authoring/viewing gde bi MS trazio da se plate patenti. Medjutim, mislim da je daleko veci problem EU sto za sad MS Office format nije otvoren standard, sto fakticki znaci da u nekom momentu mogu postati taoci Microsofta (citaj: USA) kada se radi o pristupu sopstvenim dokumentima.

Primera radi, za 5 godina, Microsoft odluci da batali svoj .doc standard - i EU ima bas neke dokumente koji koriste nedokumentovane opcije .doc formata. Sta EU da radi ako treba da migrira te dokumente na neki drugi hardver? Da se slika. Zato i hoce otvorene standarde.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource24.12.2007. u 01:48 - pre 199 meseci
sve je to dzaba kad dragica iz fakturnog mora da ima zelenu livadu sa nebom iznad kao pozadinu... a ikonica worda je must have...


 
Odgovor na temu

SreckoMicic
Srecko Micic
Novi Sad

Član broj: 75614
Poruke: 196
89.216.107.*



+1 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource24.12.2007. u 08:12 - pre 199 meseci
Citat:
Mislim da Evropa i ne bi imala problem da koristi MS-ov format pod uslovom da to stvarno postane otvoren standard u ISO-u, izuzev finansijskih zamerki jer bi troskovi patenata isli iz EU ka USA u slucaju koriscenja ne-MS resenja za authoring/viewing gde bi MS trazio da se plate patenti. Medjutim, mislim da je daleko veci problem EU sto za sad MS Office format nije otvoren standard, sto fakticki znaci da u nekom momentu mogu postati taoci Microsofta (citaj: USA) kada se radi o pristupu sopstvenim dokumentima.


Tacno, i vreme je da EU uradi nesto po tom pitanju. Pretpostavljam da su ovakvi koraci holandske vlade upravo to.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource24.12.2007. u 10:16 - pre 199 meseci
Citat:

sve je to dzaba kad dragica iz fakturnog mora da ima zelenu livadu sa nebom iznad kao pozadinu... a ikonica worda je must have...


Istini za volju, i taj Word moze da snima u Rich Text Format ;-)

Mada, ako taj ne-MS standard postane popularan, verovatno ce brzo i Word da ga podrzi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource24.12.2007. u 10:39 - pre 199 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mada, ako taj ne-MS standard postane popularan, verovatno ce brzo i Word da ga podrzi.



Sun ODF Plugin 1.1 for Microsoft Office
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource24.12.2007. u 19:28 - pre 198 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Primera radi, za 5 godina, Microsoft odluci da batali svoj .doc standard - i EU ima bas neke dokumente koji koriste nedokumentovane opcije .doc formata. Sta EU da radi ako treba da migrira te dokumente na neki drugi hardver? Da se slika. Zato i hoce otvorene standarde.
Pa nije valjda da si presao na nasu stranu? Ivane, covece! Zar i ti? E, sve sam ocekivao, ali ovo ne Salim se, naravno.

E, sad vidis zasto obicna raja pizdi na MS, kad si i ti kao visoki profesionalac primetio neke, hajde da kazemo sumnjive zahvate sa njihove strane. Govorio sam ja odavno - svaka cast konkurenciji i komercijalnom nadmetanju, sve dok ne predje u zloupotrebu monopola i nametanje svojih resenja. A mi obicni korisnici nemamo pojma o finesama, samo primecujemo da nesto smeta. Totalno zatvoreni i jedini sistem je isto zlo kao i totalno otvoreni i totalno besplatni. I ovi nasi besplatni Linuksi su besplatni u prvo vreme, zatim se prelazi na fazu prodavanja majica sa logoom i trazenje donacija, a kasnije se ide ili u prodaju podrske ili se firma muci i gasi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource24.12.2007. u 19:43 - pre 198 meseci
Sorry, ali ja ne vidim nikakav "sumnjivi zahvat" u Microsoft-ovom poslu. Microsoft je oduvek imao proprietary resenja - nije da su nekog "namamili" pa odjednom promenili nacin licenciranja. Dakle, od samog pocetka koriscenja, recimo, .doc formata je bilo jasno kome taj format pripada i koliko je otvoren (tj. nije) - sta sad, posle 20 godina se EU naprasno iznenadila? Ono, probudili se iz zimskog sna? :)

Vidi, znas kako - Microsoft je uspeo da napravi nesto sto je postalo globalni de-facto standard - u principu zaista nema nekog opravdanja da neko njih prisiljava da otvaraju stvoje stvari ako nece, osim u polu-komunistickim rezimima. Postoje alternative, i niko tebe ne tera sekirom da koristis Microsoft, sto i sam vrlo dobro znas.

To sto je Microsoft format proprietary je svakako mana za neke potrebe - kao sto sam naveo. To nije nikakav "prelazak na vasu stranu" vec objektivan fakat - postoje jednostavno primene gde nije preporucivo biti zavistan od nekog drugog, mada verujem da je i u Microsoft-u to postalo jasno, pa ce zbog toga otvoriti njihov dokument format.

Citat:

E, sad vidis zasto obicna raja pizdi na MS,


Ma da, kako da ne - evo organizuju proteste. Jedini ljudi koji pizde na MS su:

- GNU zealoti, oni svakako nisu "obicna raja", vec margina drustva
- Microsoftova konkurencija - sto je sasvim jasno
- Vlade drzava kojima je krivo sto se kod njih nije stvorila silikonska dolina, tj. sto ne postoji Apfel kompjuter, ili Fenêtres OS

Sve u svemu, nije to bas puno ljudi - ona ogromna vecina sasvim zadovoljno koristi Microsoftove proizvode, jer oni jesu de-facto standard.

A to sto ti vidis "ogromnu raju", bas kao i sto vidis da se svet promenio kada je ASUS izbacio jos jedan laptop - to je nista drugo nego, hm... pa hajd da kazemo malo 'iskrivljen' pogled na svet ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

genuine
Dragisa Jankovic
Beograd

Član broj: 101510
Poruke: 33
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource25.12.2007. u 00:59 - pre 198 meseci
Majkrosoft ne zeli da da uvid u svoj kod vladama zemalja koje ga koriste za svoje institucije i to je to.. Taj kod moze da radi bilo sta pa i spijunazu, jedini dokaz je uvid u kod..
Necu vise da radim ,bre !
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Holandija prelazi na OpenSource25.12.2007. u 02:23 - pre 198 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Jedini ljudi koji pizde na MS su:

- GNU zealoti, oni svakako nisu "obicna raja", vec margina drustva
- Microsoftova konkurencija - sto je sasvim jasno
- Vlade drzava kojima je krivo sto se kod njih nije stvorila silikonska dolina, tj. sto ne postoji Apfel kompjuter, ili Fenêtres OS

Sve u svemu, nije to bas puno ljudi - ona ogromna vecina sasvim zadovoljno koristi Microsoftove proizvode, jer oni jesu de-facto standard.
Nikad necu shvatiti da u razvijenom zapadnom svetu ima mesta za razlicite marke automobila, raznih aparata, za razlicite univerzitete i skole misljenja, a samo OS mora da bude jedan! Prakticno, to bi trebalo zakonom zabraniti, jer je nedopustivi monopol, sam po sebi i sasvim u suprotnosti sa vrednostima koje se na zapadu veoma postuju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Holandija prelazi na OpenSource

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 38341 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.