Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om

[es] :: Advocacy :: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om

[ Pregleda: 4450 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om29.11.2007. u 23:13 - pre 198 meseci
Napravio sam server side projekat koji kao "okruzenje" koristi OpenSource projekat. Da bi to sve radilo jedno sa drugim morao sam da napravim male izmene u tom OpenSource projektu koji je pod GPL-om.

Kako da prodam svoj kod?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.adsl.beocity.net.



+2789 Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om30.11.2007. u 08:32 - pre 198 meseci
Prvo,

Code:
[b]GPL ne zabranjuje prodaju koda.[/b]


Ti u svakom slučaju možeš da prodaš kompletan softver pod GPL, to jest da isporučiš sve zajedno sa sorsom (pod GPL uslovima), i to naplatiš. No, postoje sledeći slučajevi:

1. Želiš da prodaš kopirajt nad svojim kodom (zajedno sa sorsom), tj. da posle toga ti ne poseduješ nikakva prava nad kodom koji si napisao. U tom slučaju, kod nećeš ni da štitiš kopirajtom, već ćeš ga takvog isporučiti i naplatiti. Uzmi u obzir činjenicu da taj kod ne možeš da koristiš u sledećim projektima, pa i cenu prilagodi tome. Izmenjeni GPL kod koji nije tvoj moraš isporučiti pod GPL (zajedno sa izmenama).

2. Želiš da ostaneš vlasnik svog koda, ali da prodaš primerak programa sa licencom za upotrebu, a tvoj kod nije linkovan (ni statički ni dinamički) sa GPL kodom. U tom slučaju, svoj kod možeš isporučiti pod kakvim god hoćeš uslovima. Izmenjeni GPL kod koji nije tvoj moraš isporučiti pod GPL (zajedno sa izmenama).

3. Želiš da ostaneš vlasnik svog koda, ali da prodaš primerak programa sa licencom za upotrebu, a tvoj kod jeste linkovan (bilo statički bilo dinamički) sa GPL kodom. U tom slučaju, svoj kod moraš isporučiti pod GPL ili još liberalnijim uslovima. Izmenjeni GPL kod koji nije tvoj moraš isporučiti pod GPL (zajedno sa izmenama). No, to te ne sprečava da odrediš cenu usluge niti nameće bilo kakva ograničenja po tom pitanju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om30.11.2007. u 09:49 - pre 198 meseci
Manje vise, ovo mi je bilo jasno.
GPL kaze da je kod slobodan da se menja od stane korisnika, a ne da je "oslobodjen" od naplate rada programera.
Nemam nista protiv da kod koji sam pisao bude pod GPL-om (ili još liberalnijim uslovima).

Da li je moguci sledeci scenario?

Recimo, na period od 6 meseci, postavim stranicu na kojoj ce ljudi davati svoje ponude za taj proizvod, na osnovu prezentacija, tutoriala i video materijala. Pri tome ih pitam koja je maksimalna cena koju su spremni da plate. Nakon postizanja zeljenog broja ljudi koji su spremni da plate moj proizvod (i roka za pristizanje uplata) taj kod postaje javan i ceo je pod GPL-om.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om30.11.2007. u 11:00 - pre 198 meseci
E sada je pitanje kako komunicira serverside sa tvojim opensource okruznnjem ? Zato sto sa te strane mozes da "zaobidjes" GPL licencu pod uslovom da nisi uzimao kod is GL projekta da pravis komunikaciju. No svakako potrebno je malo vise detalja pa da ti kazem sta ti je eventualno ciniti :D
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.adsl.beocity.net.



+2789 Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om30.11.2007. u 14:02 - pre 198 meseci
Citat:
blagoyeblagoye: Nemam nista protiv da kod koji sam pisao bude pod GPL-om (ili još liberalnijim uslovima).

Onda nemaš problema.

Citat:
blagoyeblagoye: Da li je moguci sledeci scenario?

Recimo, na period od 6 meseci, postavim stranicu na kojoj ce ljudi davati svoje ponude za taj proizvod, na osnovu prezentacija, tutoriala i video materijala. Pri tome ih pitam koja je maksimalna cena koju su spremni da plate. Nakon postizanja zeljenog broja ljudi koji su spremni da plate moj proizvod (i roka za pristizanje uplata) taj kod postaje javan i ceo je pod GPL-om.

Taj scenario je peavno legalan, a da li će biti poslovno uspešan, to ne znam.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om01.12.2007. u 00:37 - pre 198 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: E sada je pitanje kako komunicira serverside sa tvojim opensource okruznnjem ? Zato sto sa te strane mozes da "zaobidjes" GPL licencu pod uslovom da nisi uzimao kod is GL projekta da pravis komunikaciju. No svakako potrebno je malo vise detalja pa da ti kazem sta ti je eventualno ciniti :D


Radi se o jednom Web operativnom sistemu (GPL). On mi je okruzenje. Za njega sam napravio par aplikacija koje, sve zajedno, rade jedan veoma koristan posao. U kodu tog Web OS-a pravio sam odredjene izmene!

[Ovu poruku je menjao blagoyeblagoye dana 01.12.2007. u 14:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om01.12.2007. u 20:27 - pre 198 meseci
A jesi li razmisljao mozda o modelu da ne prodajes software nego servis ? U danasnje vreme taj ekonomski model ima najvise smisla, tj prodajes pricu manjeg TCO-a, a u sustini software je sve vreme kod tebe.
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om03.12.2007. u 13:45 - pre 198 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: A jesi li razmisljao mozda o modelu da ne prodajes software nego servis ? U danasnje vreme taj ekonomski model ima najvise smisla, tj prodajes pricu manjeg TCO-a, a u sustini software je sve vreme kod tebe.


Objasni mi detaljnije, molim te!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om04.12.2007. u 12:52 - pre 198 meseci
Pa dignes ceo prorgam na tvom serveru, i umesto da prodajes program, ti krenes da prodajes uslugu koristenja tvog programa. Ceo source je kod tebe nemas sta da distribuiras, ne mislis o licenci. I umesto da bi napracivao uslugu odrzavanja programa ( distribuirao update same aplikacije , ti naplacujes samo koriscenje aplikacije ).
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kako da prodam projekat ciji je deo projekat pod GPL-om

[ Pregleda: 4450 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.