Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 22:42 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
mislim da nema potrebe bubati, najverovatnije ce te prvo zamoliti da ispricas nesto o sebi, kreni od onog posla koji je najvazniji za njih, pre ili kasnije ce te prekinuti u monologu, ili ti zastani malo duze da bi oni mogli da te ''prekinu'', nemoj ih slucajno prekinuti jer su uzasno alergicni na to, prestavi se kao izrazito drustvenu osobu i ne koristi i ne prestavljaj nista u negativnom smislu ili u utra pozitivnom smislu, tipa nema kukanja na srbiju, srbe i slicno vec ides i hoces da zivis u norge jer je ekonomski isplativo, demokratija, kultura bla bla bla ako te pitaju za mane ti odgovori kao stari diplomata da je tvoja mana sto u svemu trazis i radis sto blize savrsenom i te fazone


Super si sve rekao i to je više moralno nego funkcionalno pitanje jer postoji 1 pravilo da u inostranstvu (pred strancima) nikad ne pričaš loše o svojoj zemlji i narodu iz kog dolaziš, a sa druge strane bilo bi glupo i preterano je hvaliti jer onda se postavlja loigično pitanje-a što si došao ovde kad je u Srbiji toliko lepo. Mislim da je najbolji odgovor da se na intervjuu za posao kaže da dolaziš u Norvešku zato što je u Norveškoj BOLJE a ne zato što je u Srbiji loše. Kažeš nešto tipa, ekonomski stabilna i razvijena zemlja, lepa priroda, profesionalni i lični razvoj, napredak... A kad te pitaju za mane-samo kažeš-nemam mana. Da sam bolji ne bih valjao.

Npr. pričao sam sa mnogim Izraelcima (oni su inače narod koji od svih naroda koje sam upoznao najviše voli masažu ) i svi do jednog o svojoj zemlji pričaju sve najbolje! A kad su mene u Grčkoj pitali što sam došao tamo, 1 od odgovora je bio zato što Srbija nema more (a i ratnu mornaricu ). A ono jeste, ne mogu da masiram po plažama u Srbiji pošto Srbija nema ni plaže ni more.

I rećiću vam još nešto, pričao sam sa 1 drugom iz osnovne škole, on je krenuo na 1 fakultet pa nije ništa uradio, napustio i upisao drugi. I na tom drugom se još vuče. I kad se desila ta promena, kad sam ga ja pitao što je promenio faks, a on mi kaže da je ovaj drugi bolji, da mu bolje ide itd. Znači nije mi rekao zato što je propao na prvom i to je zaista super odgovor.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-74.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 22:59 - pre 125 meseci
Jednu stvar se sad setih, nekoliko norvezana mi je reklo da se obavezno spomene nesto sto je "negativna" stvar, odnosno neka od mana, da se to cak i u CV napise. Ja licno nisam i nezgodno mi je da pisem o nekim svojim nedostacima (posto ih i nema iskreno, jelte). Jer ako ne stavis nista dårlig ispada da ti je upravo to losa osobina, sto o sebi mislis da si bolji od drugih, a to je u norveskoj jeres.
Naravno, ne treba napisati da kasnis na posao ili da popijes ujutro jednu uz kaficu jer ti je doktor tako prepisao, ali nesto sto eto primecujes na sebi i sto zelis da izmenis, i obavezno kako si radis na tom nedostatku i kako planiras da ga korigujes.
I ne, poznavanje jezika nije negativna osobina, osobine su nestrpljivost, direktnost, nekad se zadubis u detalje i t d

Zoki, sat je garmin fenix, ima na google dosta ponuda pa potrazi neki popust dobar i pogledaj reviewe pre kupovine, dobar je za to cemu je namenjen ali zavisi za sta ti treba, nije bas za sve prilike (urbanu navigaciju i sl)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 23:03 - pre 125 meseci
Zamisli pitaju te za mane a ti kažeš da si ubio čoveka, da te juri Interpol, da si lak na obaraču, da piješ ko stoka, da ne dolaziš svaki dan na posao, da si lenčuga...Hahaha.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 23:53 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter: UK je sve do prošle godine davala socijalnu pomoc jobseekerima, koji idu prvi put da traže posao tamo (za eu gradjana) i od 1.1.2014. ukinuli zbog straha od najezde Bugara i Rumuna da ne koriste ovu pomoć. Sada je daju tek posle 3 meseca boravka u UK. Majku im...$@$&#$%* A Poljaci mogli ovo da koriste, nije fer. I Nemačka digla dreku da će sada ona biti na udaru.. pa i hoće realno, ovde me svi pitaju zašto ne idem u Nemačku, i na lokalnim tv se vrte reklame da se traže ljudi sa bg ili rum pasošima za rad u Nemačkoj, ovi sa juga su možda primetili te oglase.


Sve su to lepe price i reklame treze se radnici u Nemackoj, ali kada pokusas da nadjes posao udaras glavom u zid jer zahtevi koji oni traze sto se tice znanja jezika su nenormalni.
Tu je takodje i problem sto oni celu televiziju sinhronizuju i normalno da gomila stanovnistva nema blage veze sa engleskim. Dok u norveskoj cak i matorci govore engleski.
Ja sam isto i nemacku uzeo i obzir , pokusao traziti oglase to jest analiziro dali je miguce ili ne i zakljucio da je realno mnogo teze nego za Norvesku.

Sto se tice IT struke i odrzavaja racunarskih sistem, reko bi da je tu previse velika konkurencija i da mogu da izvoljevaju i traze da im pevas norveski. Ali sto ne probati , pratiti oglase i slati cv.
Realno bilo koja struka sa kojim mozes da radis kod privatnika i imas diplomu je mozda moguca.
Pored medicine i tehnickih zanimanja prosto je neverovatno sa kakvim sve zanimanjima ljudi uspeju da dodju u norvesku.

Najbizarniji mi je slucaj nekog indijca koji je ovde dosao da bi bio svestenik. Covek iso na norveski kurs sa mnom tu i pitaj boga kako se on uglavio preko neke crkve ili vec cega koja mu sve to finasira da bi bio svestenik u norveskoj.





 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 00:01 - pre 125 meseci
Hmm non stop na facebuk iskace:

Kurs og utdanning
Vi tilbyr gratis vidaregåande opplæring for vaksne. Undervisninga kan føre fram til fagbrev, yrkes- eller studiekompetanse.
Nye kurs startar i januar 2014.

http://www.hordaland.no/vo_kurs

Mislim meni ne znaci nista nego zna li neko koja je procedura za ovo... to jest ko uopste osim norvezana ima pravo na ovo besplatno obrazovanje.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 00:42 - pre 125 meseci
Svi,Gogi ovo mogu.Za ovo je potrebno da znas dobro jezik a pored ovih kurseva imas i matematiku fag i norveski fag kako bi imao generell studie kompetanse...
Prioritet daju odraslima koji nemaju srednju skolu a svi mogu da konkurisu pa ako bude mesta upasce.
Ovo nije Univerzitet,vec fylkes kommune organizuje osnovna obrazovanja...dakle za one oblasti koje ima fale zele da stimulisu ljude da uzmu "fagbrev" za cistaca,za fagperson u obdanistima,za bolnicare itd...dakle prioritet onima koji nemaju srednju skolu uopste...a takvih u Norveskoj ima koliko hoces...
Pojam generell studiekompetanse nemas sa srednjom skolom svakom u Norveskoj...pa i to nude da uzmes matematiku i norveski.

Ovde imas i kurseve za popravljanje ocena.Npr.zavrsis srednju skolu ali imas lose ocene i zbog tih ocena ne mozes da upises studije koje zelis jer za ulazak treba vise poena.Uzmes kurs za popravljanje ocena i za 12 nedelja tj.3 meseca popravis ocene i upises se.Kurs biras u zavisnosti od toga iz kog predmeta hoces da popravis ocene.To su najcesce kursevi privatni i placaju se ali to je izvodljivo i to rade mnogi.
Razni kursevi,razna rajanja...
Link: http://www.ung.no/utdanning/2553_Privatist_-_hva_er_det.html
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:11 - pre 125 meseci
Ja sam za svoju manu na tih nekoliko intervjua na kojima sam bila navela to da sam jako temperamentna i da su prosto takvi ljudi iz Juzne Evrope,sto ja i jesam i nisam tu nista slagala.Onda su me pitali na koji nacin temperamentna...tu sam naravno rekla da za potrebe posla ja to stavljam pod kontrolu.To sam ja navela u licnom razgovoru ne u CV-u.Mislim da CV nisu ni citali...tako mi je delovalo,ili su ga samo letimicno presli.
Ono sto je mene iznenadilo u pocetku kada sam tek dosla...svi ti razgovori su uglavnom bili zasnovani na mojim licnim osobinama,privatnom zivotu,o tome kakav sam ja covek,sta volim,sta ne volim,uvek je jedan deo bila tema jezik i gde sam ga ucila,pa tu ako dodas malo program knjiga koje ste radili...mene su i to pitali,vole da cuju da smo ucili o njihovom politickom sistemu,o Huldri,o Askeladenu (bajke),o piscima,slikarima,geografiju Norveske i te lekcije o nafti...uz cuveno pitanje zasto zelis da zivis u Norveskoj ja sam uvek i uvek rekla da je razlog novac i bolja ekonomija jer ja dolazim iz zemlje predivne klime,i lepe zemlje ali siromasne.Nisam ih lagala.Sve je to istina.
U Lillehammeru je bilo ono cuveno pitanje na koje nisam mogla sakriti zaprepascenje...:"Na nasem odeljenju radi jedna Albanka?Da li mislis da ces doci u sukob sa njom?"...dramska pauza,uzdah...i kazem:"Pa i ona i ja smo dosli zbog boljeg zivota i bolje ekonomije,nema razloga da dolazimo u konflikt"...iznervirana vidno ali prikrivas laznim osmehom...zaprepascena pitanjem...dodje ti da ih oteras u pm ali naravno ne mozes nego umesto toga osmeh jer to je intervju za posao tvoj a ne njihov...
Flott natur...jesam spomenula sam da smo u knjigama imali vrlo lepe slike o Norveskoj,znajuci njihovu boljku bolovanja i izostanaka napomenuh da ja dolazim na posao stalno,da meni trebaju pare i da ne koristim egenmelding ako bas za to nemam razlog.To je takodje bilo tacno...za 3,5 godine koliko zivim u Norge 2 dana na egenmeldingu,jednom u Karasjoku temperatura i pre mesec dana kada sam se vratila iz Indije takodje zbog temperaturne razlike dobijem temperaturu,i to je to...tako da napomenuh im to...
Svi su se na tim intervjuima uvek smeskali...ali norveski osmeh ne znaci posao,to moze da znaci i da je takva rutina intervjua i smeskaju se svima.Tada sam mislila da osmeh znaci posao ali osmeh ne znaci to.
Na intervju koliko god covek da se trudi da je opusten i sve i da ima tu osobinu na mestu i talenta za to,slusaju ti usi strane reci i drzati koncentraciju na tako visokom nivou da sve razumes i kazes kako valja nije isto jer to je period kada ti ne razmisljas na norveskom vec iskljucivo na srpskom i mozak se napreze daleko u neuporedivo vise nego danas kada dodjem kuci pa sama sa sobom razmisljam na norveskom jer mi tako mozak se presalta zato sto ceo dan pricas norveski...i zato taj intervju jeste stresna situacija ne kako ce on proci toliko koliko se pitas da li ces sve razumeti...To je ta faza....

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:28 - pre 125 meseci
Bravo, sve si lepo rekla. I mene kada su u Grčkoj i Španiji mušterije ispitivale o Srbiji, pričao sam im da je Srbija lepa zemlja, da ima lepu prirodu ali nažalost siromašna, kao zbog krize. Doduše ne rekoh im da u Srbiji kriza traje već 23 godine. I naravno da Srbija nema more.

Miro, ako im na intervjuu za posao nisi rekla da u Norveškjoj planiraš da se baviš uzgojem i uvozom ćurana i sitne dece iz Srbije ništa im nisi rekla!

Kad bi mene pitali to za Albanku ne bih mogao da se smeškam. Rekao bih im ako je Albanac u pitanju njega ću da koljem, a ako je Albanka nju ću da nagnam.

Taman da im podgrejem stereotipe o Srbiji.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:30 - pre 125 meseci
Blok63,

Dodjes na intervju a ono pitanje:
Ko su bili Turci dahije?
-Aganlija,Kucuk Alija,Mula Jusuf...pa kad dodjes do starca Foce a ti ocepis kao slavina i nema stop nego sve sastave koje si ikada napisala na norveskom spojis u jedan od onog min familie pa preko utsikt fra vinduet mitt,do henrika ibsena...i dok ne popadaju ti pricas.Kas zavrsis kazes takk for oppmerksomhet i izadjes napolje.Ti zavrsila...a jesu li oni...e to je vec njihov problem...
Nisam bas bila slavina ali iz straha da nesto necu razumeti ili onog mog tadasnjeg najveceg straha da ce nesto reci previse brzo...(to me je ubijalo ta brzina govora me najvise plasila) ja sam gledala da ispricam sto vise oko te neke teme za koju su me pitali kako mi se ne bi postavljala dodatna podpitanja iz te teme..a naravno da sam problematiku policije nabubala kao pesmicu jer to je bitno znati tacno i precizno a opet vrlo sazeto ispricati.Nekako kada se vratim na to kako je bilo gledala sam da recenicama pokrijem sto vise informacija da ne dajem kratke odgovore vodeci se onim da cu na taj nacin izbeci dodatna podpitanja...
Naci neki balans da ne budes otcepljena slavina ali da ipak pokrijes jednim odgovorom barem dva pitanja.

Naravno drzimo fige.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:35 - pre 125 meseci
Citat:
gogi77:
Sve su to lepe price i reklame treze se radnici u Nemackoj, ali kada pokusas da nadjes posao udaras glavom u zid jer zahtevi koji oni traze sto se tice znanja jezika su nenormalni.

Ja sam isto i nemacku uzeo i obzir , pokusao traziti oglase to jest analiziro dali je miguce ili ne i zakljucio da je realno mnogo teze nego za Norvesku.


To su oglasi nasiš gasterbajtera koji traže radnike za njihov sopstveni biznis, dakle naš ti je gazda, ili parter sa nekim Nemcem, kako već. U Nemačkoj je procenjeno da ima 250 000 Srba, legalno, a koliko ih je samo u Austriji sa studentskim vizama! Ja sam u Beču tokom jednog dana čula srpsko-hrvatski 5-6 puta. Tu je i Švajcarska gde ima dosta iz exYu, tako da nemački jezik preovladava među gasterbajterima - eto vidiš da je i ime nastalo od nemačkog "gost radnik", šta reći više. (Doduše švajcarski nemačkii je malo drukčiji, ali je čini mi se zvanično u upotrebi hochdeutsch, standardni nemački.)

Ne mislim da je u Nemačku teže otići, iako nemam ličnog iskustva, ali mislim da su pragmatičniji od Norvežana. Ti si mašinac, na Mašinskom fakultetu u Nišu stalno dolaze Švabe na seminare, daju stipendiju i BESPLATNO učenje nemačkog, gde posle studija najbolji se mogu odmah zaposliti u nemačkim firmama, ovde ili tamo. Što se tiče organizacije u branši građevine i arhitekture, skidam im kapu. Mi smo inaču učili iz nemačkih knjiga i časopisa. Ne znam na osnovu čega si zaključio da je teže naći posao u Nemačkoj kada nam je ona u svemu bliža, kad još tokom studija ulaze pod kožu. Možda teže zbog srpskog pasoša?

Nemački jezik se uči u svakoj školi jezika, i da, grad je izlepljen oglasima "Tražimo profesora nemačkog za rad u školi jezika". Sa znanjem nemačkog možeš raditi u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i delu Belgije i Danske. Norveški samo u Norveškoj, možda se preobrati u danski eventualno. Norveški se uči samo u par škola u par gradova, skup je, tj. sve što se tiče priprema za emigraciju u Norvešku je daleeeko skuplje. Ja znam nekoliko koji se spremaju za Norvešku, a jedno 40 koji se spremaju za emigraciju u Nemačku.

Citat:
Tu je takodje i problem sto oni celu televiziju sinhronizuju i normalno da gomila stanovnistva nema blage veze sa engleskim. Dok u norveskoj cak i matorci govore engleski.


Nemci znaju engleski. Ne kao Skandinavci, ali znaju, posebno u poređenju sa poređenju sa Francuzima, Italijanima, Špancima, Turcima... Nemci se čak trude da nauče malo jezik u zemlju u koju putuju, pa sam viđala knjizice kao za turiste u fazonu snalaženje tokom boravka tamo, osnovne fraze, kako pitati za put i slično. Kakav trud, baš nemački!
Norveškoj ljudi znaju engleski ne zato što su im filmovi sinhronizovani ili ne, nego što imaju PARA da ga uče. Što imaju para da ga uče u UK ili USA, i naravno što žele da ga uče. Međutim, to je i jedini strani jezik koji znaju dobro. U školama se uglavnom se opresdeljuju pogodi za koji jezik? Nemački, ali retko ko ga i nauči.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:42 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok63,

Dodjes na intervju a ono pitanje:
Ko su bili Turci dahije?
-Aganlija,Kucuk Alija,Mula Jusuf...pa kad dodjes do starca Foce a ti ocepis kao slavina i nema stop nego sve sastave koje si ikada napisala na norveskom spojis u jedan od onog min familie pa preko utsikt fra vinduet mitt,do henrika ibsena...i dok ne popadaju ti pricas.Kas zavrsis kazes takk for oppmerksomhet i izadjes napolje.Ti zavrsila...a jesu li oni...e to je vec njihov problem... :) :) :)
Nisam bas bila slavina ali iz straha da nesto necu razumeti ili onog mog tadasnjeg najveceg straha da ce nesto reci previse brzo...(to me je ubijalo ta brzina govora me najvise plasila) ja sam gledala da ispricam sto vise oko te neke teme za koju su me pitali kako mi se ne bi postavljala dodatna podpitanja iz te teme..a naravno da sam problematiku policije nabubala kao pesmicu jer to je bitno znati tacno i precizno a opet vrlo sazeto ispricati.Nekako kada se vratim na to kako je bilo gledala sam da recenicama pokrijem sto vise informacija da ne dajem kratke odgovore vodeci se onim da cu na taj nacin izbeci dodatna podpitanja...
Naci neki balans da ne budes otcepljena slavina ali da ipak pokrijes jednim odgovorom barem dva pitanja.

Naravno drzimo fige.



Bravo, i ja bih tako radio. Tu ti je bitno samo da ne staneš. Kad staneš gotov si.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:49 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Bravo, sve si lepo rekla. I mene kada su u Grčkoj i Španiji mušterije ispitivale o Srbiji, pričao sam im da je Srbija lepa zemlja, da ima lepu prirodu ali nažalost siromašna, kao zbog krize. Doduše ne rekoh im da u Srbiji kriza traje već 23 godine. I naravno da Srbija nema more.

Miro, ako im na intervjuu za posao nisi rekla da u Norveškjoj planiraš da se baviš uzgojem i uvozom ćurana i sitne dece iz Srbije ništa im nisi rekla!

Kad bi mene pitali to za Albanku ne bih mogao da se smeškam. Rekao bih im ako je Albanac u pitanju njega ću da koljem, a ako je Albanka nju ću da nagnam.

Taman da im podgrejem stereotipe o Srbiji.


I tada a i sada planovi su se zasnivali na uzgoju krupne,muske dece visokog rasta raznih rasa sa kratkorocnom upotrebom.
Kazu dugorocna upotreba ne valja za glavu...a glavu cuvam najvise i umotavam je u kape i cuda od ovih blagodeti sto dolaze sa neba u Tromsu a tu sam realno najvise okrnjena i ocerupana.Zato ja njih na tom intervju nisam ni mogla informisati o sitnoj deci...kako da lazem ljude
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:49 - pre 125 meseci
Ko ima vremena nek odgleda ovaj BBC film o ilegalnim emigrantima u UK, potresno je

The Hidden World of Britain's Immigrants BBC Documentary 2014


Ima i o legalnim emigrantima, korisno je da znaju svi koji emigriraju

The Truth About Immigration in the UK 2014 (BBC, HD 720p)


Nadam se da ovo nije nečija odiseja.... ako se oni Makedonci ne jave u roku od tri dana, zovemo ambasadu i policiju :)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 01:55 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
gogi77:
Sve su to lepe price i reklame treze se radnici u Nemackoj, ali kada pokusas da nadjes posao udaras glavom u zid jer zahtevi koji oni traze sto se tice znanja jezika su nenormalni.

Ja sam isto i nemacku uzeo i obzir , pokusao traziti oglase to jest analiziro dali je miguce ili ne i zakljucio da je realno mnogo teze nego za Norvesku.


To su oglasi nasiš gasterbajtera koji traže radnike za njihov sopstveni biznis, dakle naš ti je gazda, ili parter sa nekim Nemcem, kako već. U Nemačkoj je procenjeno da ima 250 000 Srba, legalno, a koliko ih je samo u Austriji sa studentskim vizama! Ja sam u Beču tokom jednog dana čula srpsko-hrvatski 5-6 puta. Tu je i Švajcarska gde ima dosta iz exYu, tako da nemački jezik preovladava među gasterbajterima - eto vidiš da je i ime nastalo od nemačkog "gost radnik", šta reći više. (Doduše švajcarski nemačkii je malo drukčiji, ali je čini mi se zvanično u upotrebi hochdeutsch, standardni nemački.)

Ne mislim da je u Nemačku teže otići, iako nemam ličnog iskustva, ali mislim da su pragmatičniji od Norvežana. Ti si mašinac, na Mašinskom fakultetu u Nišu stalno dolaze Švabe na seminare, daju stipendiju i BESPLATNO učenje nemačkog, gde posle studija najbolji se mogu odmah zaposliti u nemačkim firmama, ovde ili tamo. Što se tiče organizacije u branši građevine i arhitekture, skidam im kapu. Mi smo inaču učili iz nemačkih knjiga i časopisa. Ne znam na osnovu čega si zaključio da je teže naći posao u Nemačkoj kada nam je ona u svemu bliža, kad još tokom studija ulaze pod kožu. Možda teže zbog srpskog pasoša?

Nemački jezik se uči u svakoj školi jezika, i da, grad je izlepljen oglasima "Tražimo profesora nemačkog za rad u školi jezika". Sa znanjem nemačkog možeš raditi u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i delu Belgije i Danske. Norveški samo u Norveškoj, možda se preobrati u danski eventualno. Norveški se uči samo u par škola u par gradova, skup je, tj. sve što se tiče priprema za emigraciju u Norvešku je daleeeko skuplje. Ja znam nekoliko koji se spremaju za Norvešku, a jedno 40 koji se spremaju za emigraciju u Nemačku.

Citat:
Tu je takodje i problem sto oni celu televiziju sinhronizuju i normalno da gomila stanovnistva nema blage veze sa engleskim. Dok u norveskoj cak i matorci govore engleski.


Nemci znaju engleski. Ne kao Skandinavci, ali znaju, posebno u poređenju sa poređenju sa Francuzima, Italijanima, Špancima, Turcima... Nemci se čak trude da nauče malo jezik u zemlju u koju putuju, pa sam viđala knjizice kao za turiste u fazonu snalaženje tokom boravka tamo, osnovne fraze, kako pitati za put i slično. Kakav trud, baš nemački!
Norveškoj ljudi znaju engleski ne zato što su im filmovi sinhronizovani ili ne, nego što imaju PARA da ga uče. Što imaju para da ga uče u UK ili USA, i naravno što žele da ga uče. Međutim, to je i jedini strani jezik koji znaju dobro. U školama se uglavnom se opresdeljuju pogodi za koji jezik? Nemački, ali retko ko ga i nauči.


Ispravio bih te samo za gazdu pošto ne postoji gazda nego poslodavac. Kuče ima gazdu, radnik ima poslodavca. Ovo ostalo si uglavnom u pravu.

Ovoj grupi naroda koji ne znaju engleski bih dodao i Grke. Ceo Mediteran kuburi sa engleskim a situacija je otprilike ovakva:

Grci veoma loše govore engleski. Omladina uglavnom zna.
Španci nemaju pojma engleski. Čak ni omladina.
Italijani takođe.
Francuzi ili ne znaju engleski ili ga znaju a neće da ga pričaju zato što je francuski jezik mnogo stariji od engleskog.
Rusi slabo govore engleski a ima i onih koji ga znaju a neće da ga koriste.
Nemci uglavnom dobro govore engleski mada stariji ljudi ga ili ne znaju ili jednostavno neće da pričaju na engleskom. Zanimljivo je da oni uglavnom pričaju na engleskom kad su u inostranstvu (sa drugima naravno) dok u Nemačkoj striktno insistiraju na nemačkom.
Norvežani i drugi Skandinavci super govore engleski, čak i stariji ljudi. Jedan od razloga što Norvežani dobro znaju engleski je taj što moraju pošto se njihov jezik retko gde u svetu govori i razume za razliku od nemačkog, npr. koji se koristi u dobrom delu zapadne Evrope.

Ovo za Beč je isto tačno. U Beču živi najmanje pola miliona Srba (što na belo, što na crno) i najmanje milion bivših Jugoslovena. Pričaju mi ljudi da kad ideš ulicom kroz Beč, pogotovo kroz neke distrikte, na ulici češće čuješ srpski od nemačkog.


 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 02:01 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Bravo, sve si lepo rekla. I mene kada su u Grčkoj i Španiji mušterije ispitivale o Srbiji, pričao sam im da je Srbija lepa zemlja, da ima lepu prirodu ali nažalost siromašna, kao zbog krize. Doduše ne rekoh im da u Srbiji kriza traje već 23 godine. I naravno da Srbija nema more.

Miro, ako im na intervjuu za posao nisi rekla da u Norveškjoj planiraš da se baviš uzgojem i uvozom ćurana i sitne dece iz Srbije ništa im nisi rekla!

Kad bi mene pitali to za Albanku ne bih mogao da se smeškam. Rekao bih im ako je Albanac u pitanju njega ću da koljem, a ako je Albanka nju ću da nagnam.

Taman da im podgrejem stereotipe o Srbiji.


I tada a i sada planovi su se zasnivali na uzgoju krupne,muske dece visokog rasta raznih rasa sa kratkorocnom upotrebom.
Kazu dugorocna upotreba ne valja za glavu...a glavu cuvam najvise i umotavam je u kape i cuda od ovih blagodeti sto dolaze sa neba u Tromsu a tu sam realno najvise okrnjena i ocerupana.Zato ja njih na tom intervju nisam ni mogla informisati o sitnoj deci...kako da lazem ljude


Tako je. Pazi, ja sam visok i dlakav, doduše još nisam postao ćuran al ima vremena, mlad sam, i kao što si videla juče, dobro sam prostudirao tvoju omiljenu granu industrije-Ćuranstvo. Znači, ulazim u uži izbor?

Još samo da mi odrediš cenu konaka na metar dana pa ćemo da se cenkamo.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 02:35 - pre 125 meseci
Haha... Ivane, u pravu si, nije gazda, mada teško da mi ja našeg tamo mogla zvati "poslodavac", ono su jednostavni ljudi, ne koriste oni ove reči, gazda je reč koja je više u opticaju. A pas ima vlasnika, ja bih tako nazvala.
Da, u Španiji pojma nemaju engleski, još gore - ne zanima ih da ga uče. Ja sam tamo radila pre krize, i svi su bili krajnje opušteni, pa i neodgovorni. Ne čudi me što ih je pogodila kriza, to se godinama pre osećalo. I kad čujem da i Norvežani imaju no stress pristup, to me malo brine. Ne čitaju CV, u policiji ne znaju neke bitne informacije, vidim da i u banci šalju pogrešne kartice... ne miriše meni ovo dobro, asocira me na ponašanje Španaca koje sam videla. Sreća njihova što imaju naftu i što se Skandinavci drže blisko, kad bih izdvojili i pustili zasebno, baš me zanima kako bi plivali. I taj no stress pristup mi je krajnje sumnjiv, meni to više dođe kao kuliranje slabića, plus je sebično. Ali to ću već videti i proceniti kad dođem, ali sam prilično sigurna da je no stress pristup samo paravan krhkog selfa.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 03:02 - pre 125 meseci
Pa pas ima vlasnika a kuče ima gazdu. Xexe. Šalu na stranu kada govorimo o odnosima radnik-poslodavac, tu nikako ne postoji gazda. Ako ne radiš za sebe radiš za poslodavca, bilo da je u pitanju država i privatnk a ako je privatna svojina, poslodavac je tu vlasnik a nikako gazda. Al to nikako ne mogu da objasnim ljudima ovde. Mrzim tu reč gazda.

Pa omiljena španska reč ti je manjana što znači sutra. Što bi rekli Crnogorci-što možeš danas-ostavi za sjutra. Xexe. Znači ne da su lenji nego je to stra'ota! A ni Grci nisu mnogo bolji. U suštini svi ti južni narodi su manje-više lenji zbog klime dok su na severu vredniji. Španci su po mentalitetu mnogo bliži Francuzima nego Nemcima. Potpuno su drugačiji narod od Nemaca. Jeste da su 100 puta ljubazniji i kulturniji od Nemaca i jeste da ja o Nemcima mislim sve najgore ali je nesporno da su Nemci vredan narod.

E sad dobro si me podsetila da pitam: Koliko su Norvežani vredan narod? Sudeći po vašem pisanju-ni oni nisu mnogo vredni. I generalno, kolika je disciplina na poslu tj. koliko ima efektivnih sati rada?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 08:44 - pre 125 meseci
Norvezani su veoma vredni. Da. Xaxaxaxa....

Mnogi ljudi kazu da smo m i glup narod, ali ja mislim da smo mi bas tupav narod. Mi robujemo glupostima iz XIX veka. Kao da danas ziveti u bogatoj i sredjenoj drzavi znaci raditi kao konj ! To je skup vise faktora, organizacije najpre, zatim karaktera da se zivi posteno (a ne da svi kradu sve, najpre drzavu), a ima i srece kao npr kad N pronadje naftu i gas...
 
Odgovor na temu

ivanica gibanica
Srbija

Član broj: 320560
Poruke: 4
109.122.66.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 09:58 - pre 125 meseci
Pozdrav svima, nova sam na forumu.
Imam jednu nedoumicu u vezi autorizacije diplome medicinske srednje skole. Imam zavresnu skolu vanredno i odradjen staz i strucni ispit.
Poslala sam dokumenta u SAK za Sykepleier-a i posle par dana bukvalno mi je stigla odbijenica sa obrazlozenjem na par a4 strana.
Mislim da je vanredno skolovanje sporno, oni tretiraju kao ubrzan kurs, plus fali mi casova teorije itd. (prevodi mi se pismo trenutno)
Da li sam mozda trebala slati i traziti autorizaciju za Helsefagarbeider-a i da li je glupo da opet saljem i placam taksu ponovo?
Ili uopste nema svrhe to raditi?
Hvaaaaala
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2014. u 10:10 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Svi,Gogi ovo mogu.Za ovo je potrebno da znas dobro jezik a pored ovih kurseva imas i matematiku fag i norveski fag kako bi imao generell studie kompetanse...
Prioritet daju odraslima koji nemaju srednju skolu a svi mogu da konkurisu pa ako bude mesta upasce.
Ovo nije Univerzitet,vec fylkes kommune organizuje osnovna obrazovanja...dakle za one oblasti koje ima fale zele da stimulisu ljude da uzmu "fagbrev" za cistaca,za fagperson u obdanistima,za bolnicare itd...dakle prioritet onima koji nemaju srednju skolu uopste...a takvih u Norveskoj ima koliko hoces...
Pojam generell studiekompetanse nemas sa srednjom skolom svakom u Norveskoj...pa i to nude da uzmes matematiku i norveski.

Ovde imas i kurseve za popravljanje ocena.Npr.zavrsis srednju skolu ali imas lose ocene i zbog tih ocena ne mozes da upises studije koje zelis jer za ulazak treba vise poena.Uzmes kurs za popravljanje ocena i za 12 nedelja tj.3 meseca popravis ocene i upises se.Kurs biras u zavisnosti od toga iz kog predmeta hoces da popravis ocene.To su najcesce kursevi privatni i placaju se ali to je izvodljivo i to rade mnogi.
Razni kursevi,razna rajanja...
Link: http://www.ung.no/utdanning/2553_Privatist_-_hva_er_det.html :)



Zezaš? :) Kurs za poprvaljanje ocena ....e oni su šou.Nego jel ovo dobro i za nas koji hoćemo da učimo jezik onaj komunikativni deo? Jel traže neke boravišne papire za to ili mogu i ja?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.