Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841128 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

danielapedagog
pedagog

Član broj: 320382
Poruke: 3
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 22:48 - pre 125 meseci
[quote]blok63:
[quote]Mirjana Savicic:
[quote]blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Samo se nadam da će mi se vratiti uložen novac i to u neko dogledno vreme....




Ma sad sam zagazila..nema nazad....ma i te pare, ceo život biraš, prebiraš, joj pare, odoše, kako ovo ono...uštedi ovde onde,ma nek ide život! Hvala na podršci.Znam ja šta mene najviše brine, kako da spakujem i zakon i decu i spajanje i kako bez njih ,da li sa njima ...ne bojim se ja neuspeha.Imala sam prilike da naiđem i na naše Pere ložače koji mudruju i filozofiraju u Norveškoj avioni -kamioni (mozak me zaboleo) pa eto i oni dobiše papire a kamoli neću ja još mi je i tražen posao. Naime planiram da upišem kurs na Folkeun. i da polažem test kod njih pa onda lepo da probam u školi,što je moja specijalnost.Ovako stoji da mogu da budem i pedagogisk leder u vrtiću ali daju prednost sa vrtićkim iskustvom.Znači teže. E sad cenim da mi za to treba nekoliko meseci(ubrzan je kurs nije onaj za stalni obravak) a kad vidim koliko mi je bilo teško bez dece 10 dana ...da mrem...Nemoj da me pitaš za muža, ima zanimanje da nas odmah odvede u No i ja da ne radim ništa, ali moj ćuran je još u Beogradu ćuran....

Ne znam da li sam u pravu ali cin i mi se BLOK63 da imas veze sa prosvetom,,mozda si predagog,,ja sam pedagog,,jao nesto me ozarilo kada sam procitala neciji post i shvatila da ima veze sa mojom strukom. Ja radim kao pedagog u jednoj osnovnoj skoli, muz mi je inzenjer rudarstva bez zaposlenja i bla, bla, bla,,,jednostavno zelim da odemo negde, naravno dopada mi se Norveska,,,prikljucila sam se ovom forumu a veruj mi ne znam odakle da pocnem,,,mislim uopste ne znam koje sajtove da trazim, kako mogu da prevedem svoju diplomu, sta priznaju,,,,mi nemamo nikoga u Norveskoj , otisli bismo eto tako,,,mislim ni sama ne znam,,,molim te napisi mi odakle da pocnem, kako da dodjem do informaije za priznavanje diplome,,,,hvala unapred
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 22:50 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov: Da li može ovaj šah da se igra? Deluje mi zanimljivo...
Prava uživancija, setili se ljudi za džakove sa piljevinom...


Moze ...samo moras brzo da vuces poteze da se ne zamrzne figura za pod....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 23:06 - pre 125 meseci
E ovo sa voznjom sto je Sladja napisala...dakle to je zvanican odgovor iz vegvesena i netacan,covece.
Pa njegova dozvola ne vazi ovde i to od 10.oktobra 2010.te godine.I to je bas promena zakona koja se tice posla na kojem taj covek radi...ali eto tri godine nije stigao da procita tu promenu.Ili je jadan procitao ali ima taj problem ko je EU a ko nije.

Tako letos ode Dragana (Mada77 zena) u policiju da naruci poresku karticu a on joj tamo na salteru kaze da ne moze da naruci karticu ako nema oppholdskort.(kao po novom pravilu).
Ode Bilja sada u januaru da naruci poresku i naravno nema oppholdskort vec samo dobijenu dozvolu na papiru...i oni tamo kazu,nema problema.
Dakle,neverovatno.Ista poreska uprava,isti grad,isti ljudi radi.

Inace,ovo je da covek ne poveruje...u Tromsu se ceka od dobijanja dozvole do slikanja za oppholdskart najcesce mesec dana.To je velikih mesec dana ako ti u policiji koce narucivanje poreske kartice zbog toga pa onda imas praznih mesec dana,pa tek onda da narucis poresku i tu cekas 2-3 nedelje sve zavisi pa tek onda otvaras racun u banci jer sada traze poresku karticu i u banci...
Tromsø ima 70.000 stanovnika,a od toga 994 stranaca po poslednjem istrazivanju u oktobru 2013.-te.I zakazivanje termina u policiji se ceka mesec dana,a posle toga slikanje za karticu jos mesec.
Pa covece Oslo ima 700.000 stanovnika i 1/4 su stranci i nema toliko cekanje ili ima isto,a ovo je daleko manji grad.
Prosto neverovatno kako brzo rade.
Obrada dokumenata ide brzo...ali predati ih...i to slikanje pa to su Adamove godine.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 23:12 - pre 125 meseci
Mare sta da ti kazem...pa ove godine je olimpijada u sahu u Tromsu i dolazi njihov i svetski prvaK Magnus...dakle,to ce da im bude veliki dogadjaj...ove godine je Magnus pobedio u Indiji na svetskom prvenstvu u novembru...ja bila tamo,ali ne na sahu to me bre ne zanima...ali i za Indiju je bilo vazno jer je u finalu igrao protiv njihovog coveka Indijca pa je bilo u novinama tamo puno o tome...
Evo ga link za desavanje ove godine OL i Tromsø:
http://www.nrk.no/nordnytt/tror-at-millionene-kommer-1.11373090

A po ovoj zimi...sta reci

A u petak zvala me ova moja velika prijateljica na curku .


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 23:14 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Norvesko prijateljstvo?

Dakle,moja sefica iz doma gde sada ja zavrsavam posao i sa kojom sam jako bliska kaze ovako: "Posto ces sada da radis samo u bolnici,moracu da ti povisim stanarinu.Razmislicu za koliko pa cu ti javiti."

Pijemo kafu zajedno,zove na veceru cesto,svaki Julaften me kupi sa posla u 22h i idemo kod nje na veceru,pa otvaranje julegave.Ove godine gavekort ja njoj ona meni.Ja njoj u kozmetickom salonu ona meni u sportskom butiku,mnogo mnogo provedenog privatnog vremena zajedno i stvarno ona je jedina Norvezanka sa kojom sam ja toliko bliska.Ali onog momenta kada sam ja rekla da napustam posao kod nje zbog posla na onkologiji u bolnici rekla je prvo ok,ona je profesionalna sve proslo super...ali taj osmeh je bio ocigledno manje iskren.
Kaze danas...povisice kiriju...doduse ja placam jako jeftino svega 6000 kruna...u Tromsu je 8000 kruna prosek i to sto je obicna neka cena...
Norvesko prijateljstvo je profesionalno...da se tako izrazim a na konto ovih prica sto je Dakipro napisao poslodavac-radnik-preporuka...
Ili je mozda moje shvatanje drugacije...djavo ce ga znati...


Prijateljstvo profesionalno.... ili pak čisto lično, zavisi kako se gleda. Ti si dala otkaz njoj i ona je možda bila povređena time, kao npr. da je dobila uvredu na profesionalnom planu, možda misli da nisi bila zadovoljna njome i shvatila tvoj otkaz kao odbijanje nje. Ti si povukla prvi korak u razdeljivanju posla od prijateljstva, na neki način, a ona se samo nadovezala odvajajući takođe posao od prijateljstva. Ali razumem da ste i posle ovoga ostale prijatelji, tako da ovo i nije bio uzdrmajući događaj i sve je ostalo u redu, manje-više.

Meni je interesantno da si prijateljica sa šeficom, pošto ne znam puno ljudi, sem od određene vrste ljudi, koji to održavaju. Ja sam u grupi onih koji stogo odvajaju posao od privatnog, grubo je ali iskreno: šef je autoritet, ne prijatelj. Neprirodno je takvo prijateljstvo, jer su prijatelji jednaki ili se jednače, a šef i njegov podređen nisu, to lažna simbioza ili veza koja ima "pozadinu" tj. drugu svrhu.

I dobro je što ona ne bi ni svojoj sestri to učinila što si ti kao prijatelj uradila za naše, dobro po nas - nema rodbinskog zapošljavanja! Nema klanova i sličnog gde se svi vezani kao creva i stranac ne može upasti u njihove krugove. Mada.... na visokim pozicijama, u samom vrhu, mora i toga da ima...hm. Ja bih takođe pomogla kao i ti, ali ne negiram kako Norvežanin razmišlja i postupa.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 23:16 - pre 125 meseci
Danijela...

Stefanko23,blok63,Marta76 su nick imena na forumu tvojih kolega...ima nesto malo od toga i u mojim postovima...
Ako ti je dugacak forum onda izaberes ove clanove i iscitas njihove postove...imas sve linkove...
Prvo ides na NOKUT i od tog priznanja pocinjes...ucis jezik uporedo i nastavljas sa drugim linkovima koje ces takodje naci u tim postovima...samo citaj.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 23:18 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Nesh-co:
Zorane, jja se tebi divim sa kakvom nonšalantnošću voziš auto bez dozvole. Zatvor još i nije najgore što može, ne daj bože, da te snadje. Možeš da popaseš: zatvor+ masno izdržavanje (čitaj debele pare, pa kad sve to odradiš nogu u dupe odakle si došo. Ili si mnogo hrabar, ili šta već.


pa voznja bez vozacke je prekrsajna kazna, ako se ne varam kazna je 24 000 kruna. problem je recimo ako te neko dekne na raskrsnici ne tvojom krivicom, neces moci uzeti obavezno osiguranje vec ces sam popravljati auto. iako nisi kriv platices i preksajnu zbog voznje bez vozacke. ako oduvas babu od 105 godina na pesackom a vozio si 80 gde je ogranicenje 30 onda te nece spasiti zatvora ni jedna vozacka ovog sveta


odradio sam skoro sve sada za vazacku, ostalo mi je jos par casova voznje na ulici i da ispolazem voznju i testove. kontam da cu to odraditi prve nedelje februara, a da moram da vozim e pa moram, nuzda zakon menja. inace bilo je nasih koji su ihvaceni bez vozacke, malo su bili besni zbog ovih 24 000 al sta da se radi

Citao sam prosle godine, u nekim norveskim novinama. Kaze policija, onako nasumice, zaustavila nekog starijeg lika i trazili mu dozvolu. Kaze on nema, a ovi ga pitaju, kao nema kod sebe ili uopste nema. Kaze covek nikad nisam polagao i ujedno dodaje na to da je vozio vise od trideset godina bez problema i bez vozacke. Otisao je kod sudije za prekrsaje i covek ga je kaznio sa 10.000NOK.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2014. u 23:50 - pre 125 meseci
Mihaleks evo za tebe crno na belo...a opet na zelenom papiru pravila o egenmeldingu...da ne bude da sam usnila neki san ili moje licno iskustvo... evo ga pravilnik pa malo baci pogled imas i sira pravila opisana...opet kazem ja sam radnik drzavnog sektora i ovo je za to...

Evo ga slicica:


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 00:50 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
Mirjana Savicic:
Norvesko prijateljstvo?

Dakle,moja sefica iz doma gde sada ja zavrsavam posao i sa kojom sam jako bliska kaze ovako: "Posto ces sada da radis samo u bolnici,moracu da ti povisim stanarinu.Razmislicu za koliko pa cu ti javiti."

Pijemo kafu zajedno,zove na veceru cesto,svaki Julaften me kupi sa posla u 22h i idemo kod nje na veceru,pa otvaranje julegave.Ove godine gavekort ja njoj ona meni.Ja njoj u kozmetickom salonu ona meni u sportskom butiku,mnogo mnogo provedenog privatnog vremena zajedno i stvarno ona je jedina Norvezanka sa kojom sam ja toliko bliska.Ali onog momenta kada sam ja rekla da napustam posao kod nje zbog posla na onkologiji u bolnici rekla je prvo ok,ona je profesionalna sve proslo super...ali taj osmeh je bio ocigledno manje iskren.
Kaze danas...povisice kiriju...doduse ja placam jako jeftino svega 6000 kruna...u Tromsu je 8000 kruna prosek i to sto je obicna neka cena...
Norvesko prijateljstvo je profesionalno...da se tako izrazim a na konto ovih prica sto je Dakipro napisao poslodavac-radnik-preporuka...
Ili je mozda moje shvatanje drugacije...djavo ce ga znati...


Prijateljstvo profesionalno.... ili pak čisto lično, zavisi kako se gleda. Ti si dala otkaz njoj i ona je možda bila povređena time, kao npr. da je dobila uvredu na profesionalnom planu, možda misli da nisi bila zadovoljna njome i shvatila tvoj otkaz kao odbijanje nje. Ti si povukla prvi korak u razdeljivanju posla od prijateljstva, na neki način, a ona se samo nadovezala odvajajući takođe posao od prijateljstva. Ali razumem da ste i posle ovoga ostale prijatelji, tako da ovo i nije bio uzdrmajući događaj i sve je ostalo u redu, manje-više.

Meni je interesantno da si prijateljica sa šeficom, pošto ne znam puno ljudi, sem od određene vrste ljudi, koji to održavaju. Ja sam u grupi onih koji stogo odvajaju posao od privatnog, grubo je ali iskreno: šef je autoritet, ne prijatelj. Neprirodno je takvo prijateljstvo, jer su prijatelji jednaki ili se jednače, a šef i njegov podređen nisu, to lažna simbioza ili veza koja ima "pozadinu" tj. drugu svrhu.

I dobro je što ona ne bi ni svojoj sestri to učinila što si ti kao prijatelj uradila za naše, dobro po nas - nema rodbinskog zapošljavanja! Nema klanova i sličnog gde se svi vezani kao creva i stranac ne može upasti u njihove krugove. Mada.... na visokim pozicijama, u samom vrhu, mora i toga da ima...hm. Ja bih takođe pomogla kao i ti, ali ne negiram kako Norvežanin razmišlja i postupa.


to je jako vazno, recimo mene je nekoliko puta zvao disa na veceru, prvi put sam se iznenadio jer sam recimo otisao onako obucen, a on i zena sredjeni do bola, veceras sa sve vinom i svecama, opusten razgovor... ovde su svi na ti i ako nekom kazes vi mislice da si prsao jer vidis nevidljive ljude :D nema ovde te poredele na radnike i sefove, doduse nekada i smeta jer recimo gledas personalnog kako se razvaljuje od alkohola pa ga nosis u auto :D ali u globalu je tako. inace ja od sada uvek lepo pitam nekoga kako se oblaci za to i to, da ne bude kao kada sam banuo kod dise u trenerci i duksu :D

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 01:30 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Mare sta da ti kazem...pa ove godine je olimpijada u sahu u Tromsu i dolazi njihov i svetski prvaK Magnus...dakle,to ce da im bude veliki dogadjaj...ove godine je Magnus pobedio u Indiji na svetskom prvenstvu u novembru...ja bila tamo,ali ne na sahu to me bre ne zanima...ali i za Indiju je bilo vazno jer je u finalu igrao protiv njihovog coveka Indijca pa je bilo u novinama tamo puno o tome...
Evo ga link za desavanje ove godine OL i Tromsø:
http://www.nrk.no/nordnytt/tror-at-millionene-kommer-1.11373090

A po ovoj zimi...sta reci

A u petak zvala me ova moja velika prijateljica na curku .



Miro, jel više voliš norvešku ćurku ili srpskog ćurana bez sitne dece?

Mlad ćuran bez sitne dece i stara koka takođe bez sitne dece-pa 'di ćeš bolje kombinacije?

Nego, kol'ko naplaćuješ metar dana konaka po komadu mladog ćurana?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 07:49 - pre 125 meseci
Citat:
Nesh-co:
Zorane, jja se tebi divim sa kakvom nonšalantnošću voziš auto bez dozvole. Zatvor još i nije najgore što može, ne daj bože, da te snadje. Možeš da popaseš: zatvor+ masno izdržavanje (čitaj debele pare, pa kad sve to odradiš nogu u dupe odakle si došo. Ili si mnogo hrabar, ili šta već.


jel mozes ovo malo da elaboriras ?

Zatvor, izdrzavanje....
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 09:12 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi: jel mozes ovo malo da elaboriras ?

Zatvor, izdrzavanje....


Udaris programera na pesackom, slomis mu ruku i sta mislis od cega ce on da zivi, zavisi na koliko dugo ga ostetis, mora neko da placa nesrecu coveku.

U nekim drzavama (mozda cak i ovde) isto vazi i za zivotinje, ako udaris psa autom jeftinije da se vratis u rikverc i da ga resis muka nego godinama da mu placas lecenje.

Mada sam ja borac protiv bilo kakve brutalnosti nad zivotinjama i programerima
 
Odgovor na temu

nepodmitljivibg
Beograd

Član broj: 320199
Poruke: 12
*.p58.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 10:04 - pre 125 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
Mirjana Savicic:
Norvesko prijateljstvo?

Dakle,moja sefica iz doma gde sada ja zavrsavam posao i sa kojom sam jako bliska kaze ovako: "Posto ces sada da radis samo u bolnici,moracu da ti povisim stanarinu.Razmislicu za koliko pa cu ti javiti."

Pijemo kafu zajedno,zove na veceru cesto,svaki Julaften me kupi sa posla u 22h i idemo kod nje na veceru,pa otvaranje julegave.Ove godine gavekort ja njoj ona meni.Ja njoj u kozmetickom salonu ona meni u sportskom butiku,mnogo mnogo provedenog privatnog vremena zajedno i stvarno ona je jedina Norvezanka sa kojom sam ja toliko bliska.Ali onog momenta kada sam ja rekla da napustam posao kod nje zbog posla na onkologiji u bolnici rekla je prvo ok,ona je profesionalna sve proslo super...ali taj osmeh je bio ocigledno manje iskren.
Kaze danas...povisice kiriju...doduse ja placam jako jeftino svega 6000 kruna...u Tromsu je 8000 kruna prosek i to sto je obicna neka cena...
Norvesko prijateljstvo je profesionalno...da se tako izrazim a na konto ovih prica sto je Dakipro napisao poslodavac-radnik-preporuka...
Ili je mozda moje shvatanje drugacije...djavo ce ga znati...


Prijateljstvo profesionalno.... ili pak čisto lično, zavisi kako se gleda. Ti si dala otkaz njoj i ona je možda bila povređena time, kao npr. da je dobila uvredu na profesionalnom planu, možda misli da nisi bila zadovoljna njome i shvatila tvoj otkaz kao odbijanje nje. Ti si povukla prvi korak u razdeljivanju posla od prijateljstva, na neki način, a ona se samo nadovezala odvajajući takođe posao od prijateljstva. Ali razumem da ste i posle ovoga ostale prijatelji, tako da ovo i nije bio uzdrmajući događaj i sve je ostalo u redu, manje-više.

Meni je interesantno da si prijateljica sa šeficom, pošto ne znam puno ljudi, sem od određene vrste ljudi, koji to održavaju. Ja sam u grupi onih koji stogo odvajaju posao od privatnog, grubo je ali iskreno: šef je autoritet, ne prijatelj. Neprirodno je takvo prijateljstvo, jer su prijatelji jednaki ili se jednače, a šef i njegov podređen nisu, to lažna simbioza ili veza koja ima "pozadinu" tj. drugu svrhu.

I dobro je što ona ne bi ni svojoj sestri to učinila što si ti kao prijatelj uradila za naše, dobro po nas - nema rodbinskog zapošljavanja! Nema klanova i sličnog gde se svi vezani kao creva i stranac ne može upasti u njihove krugove. Mada.... na visokim pozicijama, u samom vrhu, mora i toga da ima...hm. Ja bih takođe pomogla kao i ti, ali ne negiram kako Norvežanin razmišlja i postupa.


@Gasterbajter
Samo da te nepodmitljivi nauci jednu stvar: nikad, ali nikad nemoj ljude da delis na osnovu obrazovanja, posla koji obavljaju, da ih delis na neke klase. Ljude deli na dobre i lose.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 10:15 - pre 125 meseci
Citat:
dakipro:
Citat:
Braksi: jel mozes ovo malo da elaboriras ?

Zatvor, izdrzavanje....


Udaris programera na pesackom, slomis mu ruku i sta mislis od cega ce on da zivi, zavisi na koliko dugo ga ostetis, mora neko da placa nesrecu coveku.

U nekim drzavama (mozda cak i ovde) isto vazi i za zivotinje, ako udaris psa autom jeftinije da se vratis u rikverc i da ga resis muka nego godinama da mu placas lecenje.

Mada sam ja borac protiv bilo kakve brutalnosti nad zivotinjama i programerima

Upravo. Ako si nekog onesposobio za život i rad, plaćaš mu sve ono što bi on sam imao da nije bilo tebe pametnog da ga polomiš, plus naknada za duševni mir, nemir i ostale baljezgarije. Sve to naravno ako je krivica tvoja, a tvoja je svakako ako si vozio bez dozvole i/ili pijan, sve da se on sam bacio pod auto. Jel si skonto sad?

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 10:36 - pre 125 meseci
da li medju vama masincima ima neko ko bi znao da mi pomogne sa jednim mali problemom? naime, zanima me koji bi program mogao da koristim za racunanje maksimalne tezine koju odredjeni kran moze da podigne na odredjenu daljinu a koji se nalazi na barzi. na barzi je kran a ne teret znaci treba mi Qmax na odredjenom rastojanju ali da barza ne zavrsi kao dom za korale. znaci nema mnogo varijacije na temu sto se tice barze, radi se o modularnom sistemu, svremena na vreme menjamo masine, kran, bager ili driling rig tj. ona velika masina za pobijanje sipova. trenutno nam to rade holandjani koji nas blago recenu deru, uzimaju nam po proracunu i po 4000 evrica, ne radimo mi to cesto, recimo 1 na mesec dana ali nas ocerupase. ja sam trazio po netu i nasao neki program ali je mnogo star, konfuzan i radjen je za potrebe americke mornarice pa mi nikako ne pomaze.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 11:03 - pre 125 meseci
VELIKI POZDRAV iz Nisa,
Unapred da se izvinim!!! ja sam Milena iz Nisa.znam da skoro na sva moja pitanja mogu naci odgovore na forumu i citam po redu mada sam kratka sa vremenom jer imam malu bebu.moj suprug je dobio autorizaciju za bolnicara ima zavrsenu srednju i 4 godine visoke medicinske skole opsteg smera(3 plus 1 master)ali je problem sto mu ne daju ne placeno odsustvo sa posla a radi u psihijatrijskoj bolnici, planirao je da dodje sada marta ali to za sada otpada.ja sam zavrsila prekfalifikaciju medicinske drzavne skole i sad od februara krecem da staziram.da ne duzim vise.zamolila bih te da mi objasnis koji su uslovi za spajanje porodice? posto ako on ne dobije ne placeno dolazim ja.cula sam da je malo teze da zene dobiju posao,da li je to tacno?tj da muskarci lakse prolaze.on vec zavrsava kurs norveskog a ja krecem cim krenem sa stazom.zanima me i kakvi su uslovi da dete krene u vrtic?pozdrav iz nisa.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 11:23 - pre 125 meseci
[quote]danielapedagog:
[quote]blok63:
[quote]Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Samo se nadam da će mi se vratiti uložen novac i to u neko dogledno vreme....




Ma sad sam zagazila..nema nazad....ma i te pare, ceo život biraš, prebiraš, joj pare, odoše, kako ovo ono...uštedi ovde onde,ma nek ide život! Hvala na podršci.Znam ja šta mene najviše brine, kako da spakujem i zakon i decu i spajanje i kako bez njih ,da li sa njima ...ne bojim se ja neuspeha.Imala sam prilike da naiđem i na naše Pere ložače koji mudruju i filozofiraju u Norveškoj avioni -kamioni (mozak me zaboleo) pa eto i oni dobiše papire a kamoli neću ja još mi je i tražen posao. Naime planiram da upišem kurs na Folkeun. i da polažem test kod njih pa onda lepo da probam u školi,što je moja specijalnost.Ovako stoji da mogu da budem i pedagogisk leder u vrtiću ali daju prednost sa vrtićkim iskustvom.Znači teže. E sad cenim da mi za to treba nekoliko meseci(ubrzan je kurs nije onaj za stalni obravak) a kad vidim koliko mi je bilo teško bez dece 10 dana ...da mrem...Nemoj da me pitaš za muža, ima zanimanje da nas odmah odvede u No i ja da ne radim ništa, ali moj ćuran je još u Beogradu ćuran....

Ne znam da li sam u pravu ali cin i mi se BLOK63 da imas veze sa prosvetom,,mozda si predagog,,ja sam pedagog,,jao nesto me ozarilo kada sam procitala neciji post i shvatila da ima veze sa mojom strukom. Ja radim kao pedagog u jednoj osnovnoj skoli, muz mi je inzenjer rudarstva bez zaposlenja i bla, bla, bla,,,jednostavno zelim da odemo negde, naravno dopada mi se Norveska,,,prikljucila sam se ovom forumu a veruj mi ne znam odakle da pocnem,,,mislim uopste ne znam koje sajtove da trazim, kako mogu da prevedem svoju diplomu, sta priznaju,,,,mi nemamo nikoga u Norveskoj , otisli bismo eto tako,,,mislim ni sama ne znam,,,molim te napisi mi odakle da pocnem, kako da dodjem do informaije za priznavanje diplome,,,,hvala unapred


Danijela, za početak prevedi dokumenta na engleski i pošalji na adresu Nokuta www.nokut.no To je institucija u Norveškoj koja se bavi priznavanjem tvog obrazovanja da li je ili nije u rangu sa No standardima. Besplatno je.Imaš na sajtu šta je sve potrebno.Ja sam poslala diplomu srednje škole i spisak predmeta, diplomu Više Pedagoške i spisak položenih ispita, Diplomu Učiteljskog fak.i spisak položenih ispita. Moj savet ti je da proveriš da li ti na diplomi srednje škole piše -srednja škola.Ako piše ta i ta struka IV stepen ništa ti ne znači.To je bio moj slučaj i iz Nokuta su mi tražili diplomu srednje škole pa sam u ustanovi gde je nekad bila moja srednja tražila da mi otkucaju potvrdu i objasne da je to u stvari srednja škola.
Ne bih čačkala na tvom mestu druge linkove jer sam ja pobrkala dve različite ustanove i nisam dobro razumela pa sam se šoknula, ne previše ali kad ne očekuješ...
Druga ali ipak prva stvar je jezik.Dobro, dobro moraš da ga naučiš.Ja sam prešla svu gramatiku, imam je u malom prstu, vokabular takođe, sve stare i nove knjige i skripte i ludila,ali kad sam otišla tamo oni pričaju a ja ih gledam. POsebno je važan jezik za naše zanimanje jer je nedopustivo da radimo u vrtiću/školi bez jezika.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 11:23 - pre 125 meseci
Citat:
milenavuk: VELIKI POZDRAV iz Nisa,
Unapred da se izvinim!!! ja sam Milena iz Nisa.znam da skoro na sva moja pitanja mogu naci odgovore na forumu i citam po redu mada sam kratka sa vremenom jer imam malu bebu.moj suprug je dobio autorizaciju za bolnicara ima zavrsenu srednju i 4 godine visoke medicinske skole opsteg smera(3 plus 1 master)ali je problem sto mu ne daju ne placeno odsustvo sa posla a radi u psihijatrijskoj bolnici, planirao je da dodje sada marta ali to za sada otpada.ja sam zavrsila prekfalifikaciju medicinske drzavne skole i sad od februara krecem da staziram.da ne duzim vise.zamolila bih te da mi objasnis koji su uslovi za spajanje porodice? posto ako on ne dobije ne placeno dolazim ja.cula sam da je malo teze da zene dobiju posao,da li je to tacno?tj da muskarci lakse prolaze.on vec zavrsava kurs norveskog a ja krecem cim krenem sa stazom.zanima me i kakvi su uslovi da dete krene u vrtic?pozdrav iz nisa.


zavisi sve gde budete dobili posao, iz mog iskustva jako brzo se resava vrtic, u gradu gde sam ja i blizoj okoliki (10-tak km) ima 10 drzavnih i 3 privatna vrtica, isto se placaju i u sustini nema razlike, posle predaje papira i dobijanja pozitiva potrebno je da prodje oko 3 nedelje da bi mogli aplicirati za vrtic, u sustini na sajtovima komune imate spisak vrtica i aplicirate online, ja sam pokusao u najblizi ali nije bilo mesta, cekao sam par dana pa sam aplicirao za drugi vrtic koji je dalje ali znao sam da ima 2 slobodna mesta, iz vrtica su nas kontaktirali posle par dana i uputili na dom zdravlja zbog kartona vakcinacije i testa na tuberkulozu, sve je proslo ok, test ne radimo, i klinac je krenuo u vrtic. znaci oko 4 nedelje posle dobijanja pozitiva od UDI, tako da to ide bar u mom slucaju brzo. doduse zato moram da reskiram i vozim auto bez vozacke ali nije bilo drugog resenja jer nam ni jedan bus nije odgovarao.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 11:35 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
da li medju vama masincima ima neko ko bi znao da mi pomogne sa jednim mali problemom? naime, zanima me koji bi program mogao da koristim za racunanje maksimalne tezine koju odredjeni kran moze da podigne na odredjenu daljinu a koji se nalazi na barzi. na barzi je kran a ne teret :D znaci treba mi Qmax na odredjenom rastojanju ali da barza ne zavrsi kao dom za korale. znaci nema mnogo varijacije na temu sto se tice barze, radi se o modularnom sistemu, svremena na vreme menjamo masine, kran, bager ili driling rig tj. ona velika masina za pobijanje sipova. trenutno nam to rade holandjani koji nas blago recenu deru, uzimaju nam po proracunu i po 4000 evrica, ne radimo mi to cesto, recimo 1 na mesec dana ali nas ocerupase. ja sam trazio po netu i nasao neki program ali je mnogo star, konfuzan i radjen je za potrebe americke mornarice pa mi nikako ne pomaze.


Ako platis 4000 evra onda imas i zvanican dokument - report kako oni to racunaju. pa valjda se vidi koji je softver i sta je tacno uzeto sve u obzir.
Inace 4000 evra mi nedeluje puno. Moj inzenjerski sat koji mi naplacujemo drugima je 1250 kruna.... u najgorem slucaju fem analiza 1500 kruna.
Znaci to je otprilike 26 radnih sati za projektat ili oko tri radna dana.
I kad se uzme u obzir kolko se tu covek iscima dok dodje do tacnih ulaznih podataka posto klijent nema tacne podatke, proracuna to i generise report, otkuca par mailova mozda je to i realna cena.
Jedna stvar je imati nesto sto moze posle i da bude sertifikovano od strane DNV ili Inspekte a druga stvar je nesto otprilike odrediti pa ako se ta barza sa tim modularnim kranom prevrne ti ces biti odgovoran...

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 11:53 - pre 125 meseci
Citat:
gogi77: Ako platis 4000 evra onda imas i zvanican dokument - report kako oni to racunaju. pa valjda se vidi koji je softver i sta je tacno uzeto sve u obzir.
Inace 4000 evra mi nedeluje puno. Moj inzenjerski sat koji mi naplacujemo drugima je 1250 kruna.... u najgorem slucaju fem analiza 1500 kruna.
Znaci to je otprilike 26 radnih sati za projektat ili oko tri radna dana.
I kad se uzme u obzir kolko se tu covek iscima dok dodje do tacnih ulaznih podataka posto klijent nema tacne podatke, proracuna to i generise report, otkuca par mailova mozda je to i realna cena.
Jedna stvar je imati nesto sto moze posle i da bude sertifikovano od strane DNV ili Inspekte a druga stvar je nesto otprilike odrediti pa ako se ta barza sa tim modularnim kranom prevrne ti ces biti odgovoran...


e jesi masinac pa analiza sama po sebi i nije komplikovana, mislim da bi stabilnost tela potopljenog u vodu mogao i pehe da uradim, doduse ima par nezgodnih sitnica, treba videti kako recimo obratanje krana utice na stabilnost i na balast, zato mi i treba program da ne radim peske ki mamlaz. ulazni podaci su skoro uvek isti, razlikuje se doduse povrsina barze tj teziste ali nije to velika matematika. inace oni nama ne daju analizu vec dobijam papair gde napisu na engleskom koja je maksimalna tezina na maksimalnom rastojanju. pazi ja sam omasio pa sam zaboravio da napisem da barza ne plovi, ona je ustvari oslonjena na dno, tj ima 3 cevi koje se spustaju do dna i sprecavaju bilo kakvo obrtanje ili pomeranje. tako da ova analizu i nije toliko bitna, ali moramo imati taj podatak sto se tice DNV.

necu da ti ovo pisem na skaypiju kontam da ce mozda naleteti neki masinac koji mi moze pomoci sa ovim programom
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841128 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.