Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846043 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 10:03 - pre 125 meseci
opet vi pricate o toj vozackoj

napisao sam jos pre 3 meseca da je problem u naplati osiguranja, krivicu nikada ne odredju ucesnici vec postoji nesto sto se zove sudski vestak a za visinu novcane kazne oguce je da si u pravu jer su meni rekli da se tako odredjuje, nisam to utvrdio, jos

ali opet ti kazem ako te udari lik na sefaoru otpozadi, osiguranje njegovo placa tebi stetu a ti placas voznju bez dozvole ali ako ti udaris lika onda iz svog dzepica placas jer tvoje osiguranje ne pokriva ovaj slucaj

mani te se vise vozacke kad vas molim
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 10:10 - pre 125 meseci
Ja sam imao par interviewa gde ljudi nisu ni imali moj CV, niti su ga pogledali i normalno nisu predstavu imali sta tamo pise.

Mi jesmo temeljni prilikom priprema CVa, lickaj sredjuj, pisi bitno i nebitno, i to procita sekretarica koja nema blage veze sa kljucnim recima i tehnologijama koje sam ja izlistao u CVu, ali joj je par stvari zapalo za oko i njoj je to bilo dovoljno da zakaze svom sefu jednog kandidata. Meni je moj CV sve sto imam, ali njima sam ja samo jos jedan sastanak pred rucak ili pred vikend, zato se treba spremiti mnooooooooogo bolje nego sto prosecan covek rezonuje, poneti sve papire, poneti 5 kopije CVa, znati unapred zasto norveska, kako ces se snaci tu, koje papire trebas za dozvolu i sl, to je sve nasa odgovornost.

Primer dobre pripremljenosti i adekvatnih rezultata su Nesh-co i supruga mu, gro ljudi je otislo u norvesku i od vrata do vrata trazilo posao u zdravstvu, tvrdeci da je nemoguce dobiti posao drugacije. Ako se ne varam a neka me ispravi neko, oni su posao dobili ne napustivsi udobnost svoje fotelje, koju su nazuljali pripremama za interview. Ne kazem da strucnost i ostali kvaliteti nisu prisutni ali je i priprema za interview neverovatno bitna.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 10:14 - pre 125 meseci
sada sam pricao sa kolegom, njemu su uzeli dozvolu na 6 meseci, platio je 10 000 NOK i dobio 3 poena za prekoracenje brzine od 36km/h, ogranicenje je bilo 90 a on je vozio 126km/h.

on mi je rekao da se ne gleda plata, neki su mi opet sa druge strane rekli da se naplacuje na osnovu primanja, iskreno ne znam sta je istina ali raspitacu se

ja sam licno za 15 godina imao 2 kazne, jedna za nevezivanje pojasa a druga za pogresko prestrojavanje (u bgu je i smesno za ovo dobiti prijavu al jbg takva mi bila sreca)
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 10:19 - pre 125 meseci
pa najvaznija stvar je intervju, CV je vise manje 2-3 lista papira, mozda ti omoguci da udjes u neki uzi izbor ali intervju je presudan. ja sam pokusao obe stvari, i od vrata do vrata gde sam dustao posle 2 dana jer mislim da je to za nas glupo i ono klasicno spamovanje svega i svacega u nadi da ce se doci do intervjua. neki gadjano ciljaju odredjenu firmu recimo kao gogi, neki imaju neku pomoc oko referenci, poznastava i vezica ne bi da navodim imena ali prepoznace se.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 11:14 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
opet vi pricate o toj vozackoj

napisao sam jos pre 3 meseca da je problem u naplati osiguranja, krivicu nikada ne odredju ucesnici vec postoji nesto sto se zove sudski vestak a za visinu novcane kazne oguce je da si u pravu jer su meni rekli da se tako odredjuje, nisam to utvrdio, jos

ali opet ti kazem ako te udari lik na sefaoru otpozadi, osiguranje njegovo placa tebi stetu a ti placas voznju bez dozvole ali ako ti udaris lika onda iz svog dzepica placas jer tvoje osiguranje ne pokriva ovaj slucaj

mani te se vise vozacke kad vas molim


iznenadjuje me da toliko usko posmatras stvari.. ne radi se ovde o jednom braniku (koje se uzgred ovde uopste ne popravlja, vec se ceo zamenjuje, plus troskovi majstora. a xy puta je receno da sat automehanicara kosta maltene kao sat hirurga), niti o stop-svetlu.. u jednom udesu, moze mnogo vise stete da bude osim stete po kola (pogotovu po snegu, pogotovu na samom severu evrope). i sto sad taj neko svoju krivicu i materijalnu odgovornost ne bi svalio (sudski - uz pomoc advokata, znam masu ljudi koji samo o sebi i svom interesu misle, cak i kad je ocigledno da nisu u pravu i da su krivi, eto ti na prvom mestu, nista llicno opet) na tog nekog ko uopste nije ni trebao biti tu jer nije imao pravo da bude za volanom, jer jelte nije imao dozvolu..
iskreno, ne bih da prizivam nikom nista, pa cu se zaustaviti ovde..
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-110.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 13:11 - pre 125 meseci
Citat:
srdjanm3:
Citat:
markodrenov:
Citat:
gogi77:
Citat:
markodrenov:
@Zokiruma

Eto ovako jedina agencija kojoj sam dao pare je agencija za učenje jezika i nikom ni dinar. Niti imam nameru da idem preko ijedne agencije da mi traže posao, pa nisam ja gotovan i krava muzara da me mrzi sve živo i da me svako muze kako stigne elem, ali još nemam potvrdu iz Nokuta da su mi papiri stigli kod njih pisao sam juče da imam problem sa tim. Kako da navedem u svom CV i propratnom pismu da sam inženjer a da nisam priznat od Nokuta?


Realno mnogi ovde ni ne znaju sta je NOKUT. Tako da moj savet ti je da se ne opterecujes sa time. Za nas masince to je samo jedna sporedna stvar koji je dobro imati.
JA sam NOKUT papir dobio a vec sam radio ovde godinu dana. I sefu to apsolutno nista nije znacilo. Tako da ono zavisi od firme do firme i vecinu boli uvo za NOKUT.
U udi svako samo predajes original diplomu -overenu kopiju i netreba ti nokut za UDI.



Kažem ti napravio sam neku glupost i sada moram da čekam da vidim gde su mi dokumenta stigla a otišla su 4.12.2013.

Po tebi moram da napravim svoj CV na Norveskom ubacim adresu stanovanja i broj mobilnog u Norveškoj i krenem da jurim po sajtovima?

Ajde objasni mi malo varjantu od vrata do vrata trazenje posla ako imaš vremena? Pa imam još nekoliko pitanja dok ne sklopim malo mozaik...


Evo da se i ja ubacim. Vratio bih se malo na ne znam koju stranu kad sam pisao kako sam ja krenuo.

1. Napravis CV u PDF, profil na linkedin i profil na finn. Al profil na linkedin nemoj da bude 3 reda, malo se potrudi pa napisi to da valja. Sve sto imas u svom CV-u, pretpostavljam da ti je to najreprezentativnije, tako stavis i na ova dva sajta.

2. ukucas www.finn.no, kliknes na JOBB i u search box ukucas "mechanical engineer" ili "maskin ingeniør". Kad ti izbaci gomile oglasa, a ti lepo copy-paste u google translator pa vidis otprilike sta i kako. Naravno, izaberi norvesko-engleski prevod jer ce biti bolje prevedeno. I onda apliciras gde god mislis da imas prodju.

Apliciras na engleskom ukoliko ne pricas norveski.

3. Ako ne pricas norveski, pocnes odmah da ga ucis jer sto ga pre naucis lakse ces naci posao.
===============
Sto se tice od vrata do vrata, ja to nisam radio, ali rekao bih da ide ovako. Zamsili da zivis u Novom Sadu na limanu u Narodnog fronta. Sedis kuci i gledas oglase za posao. Nadjes 10 firmi u koje bi aplicirao i nadjes njihove adrese. Onda lepo se obuces, izadjes iz stana i krenes pesaka do NIS-a. Dodjes tamo na recepciju: "Dobar dan dobar dan, ja sam taj i taj, zeleo bih ako imate malo vremena da se predstavim i bla blabla". Isto tako odes i na ostalih 9 adresa.

Po meni tako funkcionise. Ja to nisam radio, al ne vidim drugi nacin. U norveskoj ce te svako primiti i popricati sa tobom. Detaljnije o ovome mogu da ti ispricaju ljudi koji su zapravo ovako i nasli posao.
===============

Malo da se vratim samo u proslost (ovo je generalno moje misljenje ne odnosi se na tebe). Bilo je tu pre 400 strana rasprava da li treba jezik ili ne. Znam da je Mirjana temeljna i da sad kad kazem "treba jezik" ona ce se vratiti nazad i pastovati mi moj post gde sam rekao da ne treba.

E ovako, ja i dalje tvrdim da jezik ne treba za inicijalni posao. ALI, ne mogu da shvatim da neko ko hoce da dodje u neku zemlju, ne zeli da nauci jezik. Ja ne znam da li smo mi zbog podneblja takvi pa da pisamo uz vetar stalno.

Znaci ako si resio u glavi da hoces da ides u neku zemlju, logican sled je da zelis da zivis tamo. Dalje sto je logicno da zelis da se socijalizujes i uklopis u drustvo (ne mozes celog zivota sedeti i gledai srpske programe preko neta)...dakle sve ovo uslovljava da se zna jezik.

Znaci lepo pocnes odmah da ucis jezik. Ja potpisujem da se za masinske inzenjere ne trazi norveski jezik toliko. Naravno kad dodjete ovde i pocnete raditi, vidite da mnogo lepse poslove mozete dobiti kad znate norveski. Ali zaboravite ovu recenicu, jer ste vi u srbiji i trazite bilo sta (bar sam ja bio spreman na ciscenje ulica samo da odem). Dakle ja nisam birao sta cu da radim.

Svak' ima svoj nacin rada. Ja se divim ovde svim ovim medicinarima. Ljudi koji rasturaju jezik, svima skidam kapu. Na zalost drugacije i ne mogu da dodju i to je super. Ja bi iskreno voleo da je tako za sve jer ljudi nisu ni svesni da bi im to olaksalo ceo zivot kad odu napolje.

Ja sam radio sa Gogi77 u Srbiji. Za to vreme dok smo radili zajedno, poslednje 1.5 godinu, pre nego sto cu ja napustiti tu firmu, ja sam slao CV-e svuda po evropi a najvise u nemacku (jer je nemacka raj za masinskog inzenjera). Naravno, bio sam svestan vrlo dobro sta radim. Sve aplikacije sam slao na engleskom, jer sam smatrao da takve zemlje trebaju masinskog inzenjera, pa makar i sa engleskim, i onda da ti daju recimo rok 6 meseci da naucis jezik. Naravno jako malo sam poziva dobio, ali opet sam dobio i isao na par intervjua itd itd.

Kad je to sve proslo, ja napustim firmu pozdravim se sa gogijem i odem u Naftagas. Provedem tamo 1god, svratim jedan dan do starih drugara u staru firmu i kaze gogi "ja ode u norvesku". Ja ga pitam sta i kako i on mi decko lepo kaze kao sto je rekao ovde vec 100 puta.

"Poceo da uci norveski, sredio cv na norveskom, propratno pismo, finn.no..bla bla". Covek je ciljano isao u neku firmu, cekao je da objave oglas, aplicirao i razvalio i dosao. Ja njemu kazem "svaka cast, do jaja".

Tada ja odlucim da pogledam sta se trazi to po norveskoj od viza, dozvola, itd....I vidim da ne deluje tako tesko (u odnosu na nemacku u to doba i evropu kad mi je bilo malo teze dobiti radnu dozvolu). Ja poslusam gogi77-jev savet i pocnem da ucim norveski.

E sad jako bitan momenat u ovom monologu.

1. Ja nisam cekao da naucim norveski da bih poceo da apliciram

2. Ja nisam ciljano cekao neku odredjenu firmu da bih aplicirao

Ovo je jako bitan momenat u ljudskoj psihologiji i kako covek sebi u glavi postavi stvari. Sve ljude koji zele da odu preko ja bih podelio u mozda 2 grupe:

1. Ljudi sa stavom: "da bih otisao tamo moram nauciti jezik, i pre toga ne mogu nista uraditi"

2. Ljudi sa stavom: "da bih otisao tamo moram nauciti jezik, ali ne gubim nista ako u medjuvremenu pokusavam"

Naravno da obe grupe na kraju uspeju, samo sto ovi iz druge grupe imaju vise sanse jer "prazan hod" dok uce jezik koriste kao priliku da dodju, dok ovi prvi cekaju da nauce jezik pa tek onda krenu (naravno, oni su u prednosti cim dodju, zbog tog jezika). Sta bih ja rekao da je razlika izmedju prve i druge grupe ljudi. Ovi drugi su nestrpljiviji i zele da odu posto poto, dok prvima nije o glavu.

Ja spadam u ovu drugu grupu. Ja sam samo slao CV-e na milion oglasa, ali naravno za sve to vreme ucio jezik. Jer zamisli da nisam ovo radio ovako. To znaci, ko zna koliko bi vremena izgubio dok ne naucis jezik, pa onda tek pocnes da apliciras...itd itd..

Dakle, dokle god ucis jezik, apliciras na engleskom. Nemate ljudi sta da izgubite osim 5 minuta vremena dnevno, a mozete puno dobiti. Na kraju, i ako ne dobijete ni jednu ponudu bar ste probali i niste gubili vreme sto je najbitnije.

Koliko je bitan norveski broj. Nije. Ja ga nisam imao, pa eto nasao sam posao preko finn-a za 3 meseca. Poceo sam negde u julu/avgustu traziti a u novembru sam dobio neki prvi pozitivan odgovor.

Zokiruma ce razumeti o cemu pricam.

Dakle, salji CV ako zelis da odes. Nece ti niko servirati nista dok se sam ne usudis malo.
==============

Pomenuo sam par clanova u postu, ali nista nije u nekom losem kontekstu. Ovo je samo moj stav prema celoj ovoj prici oko odlaska ne u norvesku nego bilo gde preko.

Pozz






[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 17.01.2014. u 06:57 GMT+1]


Prvo da ti se iskreno zahvalim u moje ime i ime ovih koji čitaju ovaj forum što si izdvojio malo vremena za ovaj meni veoma bitan članak.

Ja imam 27 godina i neoženjen sam , nisam master nego bechleror ingenior i 4,6 godina iskustva u izradi nameštaja a prijavljan sam bio kao mašinski inženjer i radio sam kao isti.

Ovako da ti napišem kako sam ja odlučio za Norvešku, 2011 u Septembru je moj poslovođa otišao u Norvešku jel mu je žene sykepleier i posalo mi sajt UDI da malo pogledam kako i šta... Objasnio mi je život tamo i društvenu odgovornost ka samom čoveku.

Upišem ja 2013 kurs i pošaljem dokumenta na nostrifikaciju i krenem ozbiljno da se bavim sa time. Povežem se sa nekim ljudima iz mog grada koji su u Norveškoj i nadam se da ću sredinom godine već da budem tamo. Sad u Februaru imam polaganje za A1 i A2 i odmah nastavljam sa sledečim nivoom i svakodnevno učim po malo i trudim se da sklapam rečenice i da razmišljam na Norveškom. Što kažeš ti nije mi problem da na početku čistim i ulice i na to sam spreman,uvek sam mislio da je u životu bolje pošteno zaraditi nego nepošteno živeti.

Srediću malo svoj Linkedin pošto ga imam već dosta dugo a nisam ga ažurirao.

Sada je u svemu tome bitno koliko je čovek uporan a ja jesam uporan i idem do kraja.

Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 13:24 - pre 125 meseci
pusti mi ime i prezime na pp pa cu te ubaciti u listu na linkedin u , inace drzim zakljucane kontakte ali mogu dan ili dva da ti ucinim i otkljucam, imam 500+ ''prijatelja'' pa juri norvezane koji su HR i slicno

samo sredi prvo profil i nemoj da preteras sa slanjem jer mogu da te zakljucaju na dan ili dva
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 13:56 - pre 125 meseci
[/quote]
Citat:
gogi77: Ljudi sto se tice komentara da je forum preobiman i neorganizovan i sad vec preko 800 strana slazem se.

Takodje bilo je pokusaja da se to nekako malo bolje reorganizuje ali dzaba i da pokrenem novu temu kad ce ljudi i dalje upotno pisati samo u ovoj glavnoj.

Takodje postoji i web sajt http://www.onorveskoj.com/ koji je napravi Dakipro... a to je vise zamisljeno kao pitanja i odgovori i normalno mi koji znamo odgovore se smorimo i nemamo zivaca da tamo kucamo u nedogled.
Dok ovde ovaj forum-tema je onako o svemu i svacemu i eto vrlo zanimljiv i to je ono sto nas i drzi ovde. Uvek cujes nesto novo, informacije ni za koje nisi sanjo da postoje, razne zivotne price.
I svako jutro stigne mi na mail sta se desava na forumu... pa kad imam vremena mogu da vidim sta se trenutno desava.

Eto tako i sta sad. Na 800 strana smo vec sa tendencijom porasta . Tema je ogromna, gomila informacija sto potrebnih a i gomila nepotrebnih...

Postoji opcija za pretragu, takodje moguce je pronaci i sve poruke nekog korisnika pa citati i tako.
U zivotu nista nije lako, emigrirati negde je poso od oko godinu dana cimanja.. i onda dozivotno u stranoj zemlji sa problemima druge vrste.
A sta je opcija... povratak u srbiju gde ljudi rade ceo mesec dana za platu od 200 evra i gomila drugih gluposti.


Jeste „malo“ preobiman ali ne smeta, moze se naci potrebno. SA druge strane, bas zato je i jako zanimljiv, ja licno bas volim vase „crtice iz zivota u NO“, nekad su duhovite i daju nam siru sliku o zivotu tamo. Slozicete se zivot nije samo rad rad i samo rad. Zato samo vi pisite i u sirinu i u dubinu... Kome sta treba potrudi se nadje clana njegove profesije malo prelista i naci ce. A koristan je i sajt onorveskoj

Zamolila bih MARTU76 i MILJANU976 koje su koliko se secam vec pocele da rade (ili nisu ali su vec gore ) da kad nadju vremena napisu prve,druge pete ili desete utiske o poslu i zivotu...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 14:11 - pre 125 meseci
Citat:
dakipro:
Ja s....

Primer dobre pripremljenosti i adekvatnih rezultata su....


daki vidim na slikama kod tebe na blgu ovaj garmin sat sa navigaciom, gde si to kupio i koliko je to otprilike kostalo?

treba i meni tako nesto

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-110.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 14:18 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
pusti mi ime i prezime na pp pa cu te ubaciti u listu na linkedin u , inace drzim zakljucane kontakte ali mogu dan ili dva da ti ucinim i otkljucam, imam 500+ ''prijatelja'' pa juri norvezane koji su HR i slicno

samo sredi prvo profil i nemoj da preteras sa slanjem jer mogu da te zakljucaju na dan ili dva


marko drenov, kako sam i ovde prijavljen. Dogovoreno za Linkedin, ali dok ga dobro ne sredim pa tek onda da ih jurim.

Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 17:26 - pre 125 meseci
ako mi moze neko reci, narocito ako se krece u tim 'vodama' kakve su sanse za pronalazak posla u it industriji u oslu, a kakve u ostatku no, pretezno bavljenje elektronikom, sistem-administracijom, mrezama, visegodisnje iskustvo, engleski k`o maternji (i pisani i govorni) norveski natucanje za sada, ali se aktivno radi na istom... hvala unapred na odgovoru]

p.s. mozda pise negde nesto o tome u nekom delu ove teme, ali ili sam previdela ili nisam detaljno obracala paznju jer sam pretezno trazila i interesovala se za informacije o medicinskim radnicima, no to je sada manje bitno...
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 17:59 - pre 125 meseci
Drugari dajte vaša iskustva-da li je bolje da na intervjuu pričam odmah sve sama šta sam, ko sam ,iskustvo i sve po redu,da verglam ko pesmicu pa da me pitaju na kraju oni-ili, da pustim da me oni pitaju šta ih zanima? Probala sam ovo prvo pa mi deluje kao da sam nabubala i jezik i tekst bez znanja istog.

Imam opet poziv za intervju pa da se spremim...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 18:28 - pre 125 meseci
mislim da nema potrebe bubati, najverovatnije ce te prvo zamoliti da ispricas nesto o sebi, kreni od onog posla koji je najvazniji za njih, pre ili kasnije ce te prekinuti u monologu, ili ti zastani malo duze da bi oni mogli da te ''prekinu'', nemoj ih slucajno prekinuti jer su uzasno alergicni na to, prestavi se kao izrazito drustvenu osobu i ne koristi i ne prestavljaj nista u negativnom smislu ili u utra pozitivnom smislu, tipa nema kukanja na srbiju, srbe i slicno vec ides i hoces da zivis u norge jer je ekonomski isplativo, demokratija, kultura bla bla bla ako te pitaju za mane ti odgovori kao stari diplomata da je tvoja mana sto u svemu trazis i radis sto blize savrsenom i te fazone
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 18:35 - pre 125 meseci
Majo, ja sam bila u Norveškoj predala papire za radnu dozvolu i vratila se kući čekati rješenje. Rani start nisam ni tražila jer ga policija u Rogalandu ne daje.
blok63, da li si probala odraditi intervijue preko skajpa ili telefona. Ja sam imala dosta poziva, ali sam prihvaćala samo tu opciju jer mi odlasci u Norvešku nisu bili izvediva opcija.
Na intervijuu -evo Zoki ti je lijepo sve objasnio,- pripremi ona standardna pitanja, široki osmijeh, smanji tremu na minimum i vjeruj u sebe :)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 19:00 - pre 125 meseci
Hvala ljudi....tako sam i mislila. Za tremu ne brinem to je jedini dar od neba koji imam a i valjda sam toliko sigurna u sebe posle 100 godina borbe u prosveti u Srbiji. Zoki ne bi spomenula krizu u Srbiji pa taman da me čereče, jer sam ponosna pre svega i neću da blatim svoju zemlju .Ja tu uvek kažem Profesionalni izazov i život u prirodi bez stresa jer je Beograd veliki grad, zagađen vazduh a Norge ima veldig nydelig natur (ebla ih ona više)pa kao za mene i moju decu je to kao Jeg trenger,bla bla.

I primetila sam da se beče kad sam rekla da govorim 5 jezika(ne fluentno osim engleskog već litt...) + bosnisk og kroatisk.Da ne misle da sam pretenciozna...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 20:55 - pre 125 meseci
Citat:
mphysicist:
ako mi moze neko reci, narocito ako se krece u tim 'vodama' kakve su sanse za pronalazak posla u it industriji u oslu, a kakve u ostatku no, pretezno bavljenje elektronikom, sistem-administracijom, mrezama, visegodisnje iskustvo, engleski k`o maternji (i pisani i govorni) norveski natucanje za sada, ali se aktivno radi na istom... hvala unapred na odgovoru]

p.s. mozda pise negde nesto o tome u nekom delu ove teme, ali ili sam previdela ili nisam detaljno obracala paznju jer sam pretezno trazila i interesovala se za informacije o medicinskim radnicima, no to je sada manje bitno...


ako imas pasos EU (madjarski npr) bice ti MNOOOOGO lakse.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.212.76.114.getinternet.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 21:24 - pre 125 meseci
@blok63- Evo da stavim malo i moje iskustvo ,ja mislim ako kazem da je u zemlji iz koje sam dosla kriza nije negativno jednostavno momentalno je takva situacija i oni to razumiju ,bar sam imala takva iskusta .Sto se tice jezika ja sam navela u mom cv -ju upravo tako kao ti ,ako me pitaju ja objasnim .Sto se tice posla imala prvi i jedini intervju i tu sam dobila posao.Ja sam od onih sto traze posao svuda ,zavrsila kurs za asistente godinama radila na urgentnom i u starackom domu ,a nasla posao u hotelu.Intervju nisam ni sanjala da ce proci tako opusteno najvise smo pricali vjerovali ili ne o zemlji iz koje sam dosla ,sunce more plaze dobila sam drugi posao zahvaljujuci preporukama moje bivse sefice.I evo me 9 mjeseci u Norveskoj bas brzo proslo ,kako mi rece Mira ,,ja mislim da si ti zena koja pravi problem a ti problema nemas nidje,, Pozdrav za sve
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 21:56 - pre 125 meseci
Oprezno sa jezicima. Ja sam u CV-u stavila da pričam francuski, i jedan u komisiji počeo da prica samnom na francuskom na intervijuu. Po CV EU-a, koji može da se skine sa neta, u odeljku jezici tačno traže koliko je znanje u pisanju, slusanju i čitanju, za svaki jezik pišeš po te tri stavke koju koliko znaš, pa nema zabune.
Potom proveravaju da li zaista znaš programe koji si naveo, okrene lepo laptop, pokažite nam m vas kako bi ste uradili to i to, a ovo može o usmeno da te propita. Ili zada zadatak, imaš 30-60 min da uradiš, vraća se on malo kasnije. Ovo vazi za one koji trebaju da rade na racunaru, tu ne pali ni diploma ni reference, već šta konkretno znaš da radiš.

Za posao u IT, koje sam nešto gledala po oglasima, tražili su tečno usmeno i pisano znanje norveškog i engleskog, posebno za Oslo. Kad mogu ovim da uslovljavaju programere koji fale, ako sam razumela, kad im se moze i njih da uslovljavaju, iznenadila sam se. Ali kaži da je dovoljno da ispunjavas 80% od onoga što se traži, pa konkurišes.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 22:16 - pre 125 meseci
UK je sve do prošle godine davala socijalnu pomoc jobseekerima, koji idu prvi put da traže posao tamo (za eu gradjana) i od 1.1.2014. ukinuli zbog straha od najezde Bugara i Rumuna da ne koriste ovu pomoć. Sada je daju tek posle 3 meseca boravka u UK. Majku im...$@$&#$%* A Poljaci mogli ovo da koriste, nije fer. I Nemačka digla dreku da će sada ona biti na udaru.. pa i hoće realno, ovde me svi pitaju zašto ne idem u Nemačku, i na lokalnim tv se vrte reklame da se traže ljudi sa bg ili rum pasošima za rad u Nemačkoj, ovi sa juga su možda primetili te oglase.
 
Odgovor na temu

masic.lj
Bergen

Član broj: 304648
Poruke: 3
*.bb.online.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 22:22 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
posto nas je dosta doslo 2013. i krenulo da radi u norge bilo bi lepo i zahvalno od starijih clanova foruma da nam objasni kako ide procedura vezano za vracanje i obracun poreza. blizi se polako taj dan :D pa bi bilo i dobro imati toga sto vise u jednom postu da bi mogli ostvariti sva svoja/nasa prava :D


Mali doprinos ovoj temi (u prilogu).

A koga interesuje kurs krune:
http://www.xe.com/currencychar...om=EUR&to=NOK&view=10Y

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846043 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.