Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707712 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:16 - pre 124 meseci
jedno pitanje jel za sve struke i za sve poslove treba prvo da se odradi autorizacija diplome ili postoje neke povlascene grupe npr. ugostiteljski radnici-kuvari?...hvala
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:19 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
Mirjana,

sta ce meni ti linkovi kad sam ja drzavljanin EU i ne moram da emigriram u Norvesku vec samo da se preselim ? (pod uslovom da se Eu ne raspadne). Takodje ni poslovi mi ne trebaju posto imam sopstveni biznis, osim mozda da vidim sta se trazi po Norv. i ako mi zatreba kakav radnim da vidim kakvi su uslovi. Ni informacije o smestaju mi ne trebaju, posto imam smestaj u Oslu.

A drugo ne znam uopste sta se ti i mesas u sve ovu ja sam samo trazio dodatno objasnjenje jer nigde u Evropi nisam cuo za takav zakon, a onda je ovaj tvoj kum pukao i poceo da se vredja. Ima fantastican recnik i jos bolji jelovnik i nadam se da cete oboje uzivati u istom.

A sada posto vidim da mi delis lekcije sta treba, a sta ne treba na forumu, evo da dam i ja tebi jednu.

Pises mnogo, ali pises neorganizovano. Tj. ceo trud je uzalud jer ste ti i par tvojih istomisljenika unistili temu jer dodjete uzmete kompjuter i pisete sve sto vam padne na um i to sve u jednom jedinom postu ! Sta sad vrede sva tvoja pisanja kad coveku treba 30 dana da sve iscita tj da uopste nesto i pronadje ? Bar da si napravila blog pa da razumem. Ovako... Mogli ste podeliti u par topica primer:

norveska za medicinare
boravisne dozvole
stanovanje
izlasci
....

i onda bi forum imao nekog smisla...


Forum je grupa koja je nastala spontano.Spontane stvari se ne kontrolisu,prosto se dogode.Forum nije samo pisanje o pravilima zakonu i dozvolama vec i o zivotu u ovoj zemlji i razlicitim iskustvima.Onaj ko nema vremena da procita ovaj forum cemu se moze nadati u jednom novom pocetku zivota koji nece biti nimalo lak.Najlakse od svega je procitati forum.
Internet je veliki.Oni ljudi koji smatraju da je forum los,imaju toliko prostora na internetu da otvore novi forum i naprave ga boljim i organizovanijim.Ja kada mislim za nesto da je lose,ja u tome ne ucestvujem.Izadjem iz toga.Ti kazes da je ovo unisten forum,imas sve potrebne informacije,upoznat si sa svim sferama zivota...pa tebi,druze ovaj forum uopste ne treba.
Ja ne delim lekcije tebi,to je tvoje licno shvatanje.Ja da sam htela da delim lekcije bila bih u prosveti a ne u zdravstvu
Niti je meni namera konflikt...i mislim i da ga nemamo.Vrlo je civilizovana komunikacija.Ja uvek saslusam sugestije i ako ja sebi dam za pravo da se obracam ljudima malo grublje ja isto tako prihvatam da se meni kaze sve i svasta i na nacin na koji ta osoba odabere.Svako ima pravo na to.Ali ponavaljam ti,ne treba ucestvovati u onome sto smatras losim.Nema se u ovom kratkom zivotu vremena za gubljenje.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:22 - pre 124 meseci
samo sam hteo da ti sugerisem da podelis teme na par topica i onda ce biti preglednije. Ljudi ce se lakse snalaziti, a to je i u skladu sa pravilima foruma ako bas hoces.

Nista vise.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-124.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:24 - pre 124 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
markodrenov:
@Zokiruma

Eto ovako jedina agencija kojoj sam dao pare je agencija za učenje jezika i nikom ni dinar. Niti imam nameru da idem preko ijedne agencije da mi traže posao, pa nisam ja gotovan i krava muzara da me mrzi sve živo i da me svako muze kako stigne elem, ali još nemam potvrdu iz Nokuta da su mi papiri stigli kod njih pisao sam juče da imam problem sa tim. Kako da navedem u svom CV i propratnom pismu da sam inženjer a da nisam priznat od Nokuta?


Realno mnogi ovde ni ne znaju sta je NOKUT. Tako da moj savet ti je da se ne opterecujes sa time. Za nas masince to je samo jedna sporedna stvar koji je dobro imati.
JA sam NOKUT papir dobio a vec sam radio ovde godinu dana. I sefu to apsolutno nista nije znacilo. Tako da ono zavisi od firme do firme i vecinu boli uvo za NOKUT.
U udi svako samo predajes original diplomu -overenu kopiju i netreba ti nokut za UDI.



Kažem ti napravio sam neku glupost i sada moram da čekam da vidim gde su mi dokumenta stigla a otišla su 4.12.2013.

Po tebi moram da napravim svoj CV na Norveskom ubacim adresu stanovanja i broj mobilnog u Norveškoj i krenem da jurim po sajtovima?

Ajde objasni mi malo varjantu od vrata do vrata trazenje posla ako imaš vremena? Pa imam još nekoliko pitanja dok ne sklopim malo mozaik...
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:28 - pre 124 meseci
Citat:
taurunum1984:
jedno pitanje jel za sve struke i za sve poslove treba prvo da se odradi autorizacija diplome ili postoje neke povlascene grupe npr. ugostiteljski radnici-kuvari?...hvala


Ne.U zdravstvu je specificno jer svako zanimanje u okviru zdravstva ima priznanje koje se zove Autorizacija.
Zanati imaju fagbrev tzv.strucno pismo a visoka obrazovanja imaju NOKUT nostifikaciju.Za drzavni sektor predajes najcesce ta dokumenta autorizacija,fagbrev ili nokut nostifikacija ali kod privatnika je druga prica,dovoljna je prevedena diploma pa kasnije ako ti je struka regulisana tom mogucnoscu da dobijes priznanje od drzavne institucije ovde onda saljes za to kasnije...

Konkretno kuvar ima fagbrev ali svoju diplomu prevede na engelski i krene da trazi posao ovde,uci jezik itd...
Za zdravstvo je pravilo broj jedan priznanje od SAK-a...ali nisu svi u toj situaciji da se mora...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:33 - pre 124 meseci
Braksi,

Pre dve godine sam pricala sa administratorom o tome i tada je tema bila neuporedivo kraca ali je ostalo na mejlovima...nista nije preduzeto pa je tako malo roman...ali kazem kada vec ulazis u sve ovo,ne treba nikoga da mrzi da cita...citace posle sve i svasta na raznim kursevima,sastancima i to sve na stranom jeziku...
Nema veze godiste... ovde kada god da dodjes,postajes Jaric Zivadin i ides u skolu
Citanje ti ne gine...doduse,nema muzickog
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:43 - pre 124 meseci
Pa brate ni mene ne zanimaju dizalice, kranovi, progresivna analiza termodinamičke mehanike i ostale za*ebancije i ja to samo preskočim i teram dalje.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:44 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Ljudi jel se plaćaju za dete (7 god.) orto usluea tj.proteze one obične ne fiksne?


Evo citat na norveskom:

"Gratis tannbehandling
I Norge er tannpleien gratis for barn og ungdom fram til de fyller 18 år. Det gis også støtte til tannregulering. Hvor mye støtte som gis avhenger av hvor stor bittfeilen er. Det er den offentlige tannhelsetjenesten som har ansvaret for å kalle inn og kontrollere barn og ungdoms tenner. Om man velger å gå til privat tannlege med sitt barn vil det offentlige ikke dekke denne behandlingen.

Hvor ofte barnet kalles inn til kontroll vurderes individuelt. Det er viktig med et nært samarbeid mellom tannhelsetjenesten og foreldrene slik at skader på barnets tenner kan forebygges. Tannhelsepersonellet er utdannet i å forebygge sykdommer i tennene og kan gi mye informasjon om hvordan du kan ta vare på ditt barns tenner."

Za tebe je vazna ova druga recenica: " Det gis også støtte til tannregulering",jer ti pitas o protezi a ne o obicnom odlasku kod zubara a proteza je tannregulering i tu imas neki deo koji se refundira ali ne ceo iznos sto znaci da se neki deo placa ali naravno pod uslovom da je drzavna sluzba.Kod privatnika se sve placa.Koliko refundiraju zavisi od bittfeilen...problematike.
Za obicne zubarske kontrole i lakse intervencije je dzabe u drzavnoj sluzbi do 18 godina.

Ako ti ovaj clanak znaci...eto to sam ja nasla...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:52 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
mozda bi mogla da napravis blog i stavis link u potpis.

Mene svakako zdravstvo ne interesuje, miljama sam udaljen od toga, ali vidim da neke interesuje pa cisto da se ne ponavljas.


Neke interesuje
Druze tri grupacije imas...ovde:
1)Medicinari (najveca grupa i dalje)
2)Inzenjeri
3)Curani (u opasnom razvoju )
4) Prosvetari krecu ...

Clan 001 -privatni preduzetnik.

Ovo ti je popis foruma sazeto izdanje...






MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:54 - pre 124 meseci
sta ili tko su tjurani ?
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 22:59 - pre 124 meseci
Nadam da ne pisem u pogresno vreme, vidim da ste pomenuli sve moguce i nemoguce ali ipak vam je nesto izostalo .
Kakva je situacija sa igracima i ulicnim pevacima u Norveskoj? Kolika kinta tu moze da kapne i kakva je dozvola potrebna , pored EU pasosa naravno ?

Ne znam da li je bilo slicnih pitanja ali ja ih nisam nasao !
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 23:05 - pre 124 meseci
Ja kada bio poslednji put video neke ljude da pevaju i igraju po ulici, ali nisu dobijali nista. Doduse nisu mi bas ni delovali normalno.
boban
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 23:14 - pre 124 meseci
A Ćurke si zaboravila, Miro. Pa vi koliko potencirate te ćurane i ćurke mogli bismo da otvorimo 1 PDF Ćuranstvo.

Nego Miro, ne reče mi kakva je procedura ako 'oću da postanem direktor bolnice u Norveškoj, da ja preskočim sve niže pozicije, da ne gubim vreme? Šta treba od papira?

E ljudi, samo da znate kako je teško u početku. Evo za one koji se dosad nisu selili u inostranstvo da kažem da je meni bilo IZUZETNO TEŠKO u početku i u Grčkoj i Španiji gde sam plaćao stan 10-20 evra dnevno i 200 do 300 evra mesečno a mogu da zamislim kako li će mi tek biti u Norveškoj gde se stan plaća od 500 do 1000 evra mesečno plus depozit za 2 meseca unapred što znači da u startu moraš da imaš MINIMUM 1500 evra samo za to što je strašno. Pa meni je bilo teško kad sam se preselio na Kanare pa kad mi rekoše da moram da dam 600 evra za iznajmljivanje stana-300 za kiriju i 300 za depozit a kamoli kad u startu moram da dam npr. 2000 evra. Pazi, naravno, te pare se kasnije vraćaju ali ti odmah na početku MORAŠ da ih imaš! A u suštini je najteže kad nemaš nikoga tamo jer ja gde god sam se selio do sada, nikog nisam imao i to je teško ali je jedno veliko životno iskustvo zato što naučite neke stvari. Trebaju vam OGROMNE pare u startu, i ne saamo pare nego i informacije gde da idete, šta da radite, ne znate gde se šta nalazi, osećate se ko guska u magli ili još bolje rečeno kao mladi ćuran itd.

Ali dobro, šta ću, sve to moram da prođem ako hoću da postanem direktor Univerzitetske bolnice u Tromsu ili Tronthajmu. Svaki direktor je prošao kroz to pa moram i ja. Jel tako Miro?

[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 17.01.2014. u 00:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2014. u 23:32 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
sta ili tko su tjurani ?


Koliko sam ja shvatio (mada je Mira ipak eksperAt za tu granu industrije: Uvoz i uzgoj ćurana i ćurki bez sitne dece tj. Ćuranstvo ) ćurani su svi oni muški Srbi koji hoće da odu u Norvešku tako što će da se udaju za neku Norvežanku ili našu gastarbajterku i tako da dobiju papire. E sad pošto su žene u NO emancipicipicirane i zaštićene ko beli međedi na Svalbardu što znači da ako hoćeš da pucaš na nju moraš prvo da pucaš u vazduh kao opomenu al bez da izbušiš plafon , onda te žene u Norveškoj maksimalno koriste jer zavisiš od njih, što znači da ćuran ćurki mora da kuva, pere, pegla, i gleda kako pijana širi noge pred prvim komšijom na tvom krevetu, šeta kučiki i donosi joj doručak u krevet umesto ćurka ćuranu. Evo na primer, Mira kao emancipicipicirana stara koka bi mene kao mladog srpskog ćurana terala da je masiram svaki dan po 2 puta i jednom noću. A ona bi mene z'uzvrat naravno masirala psihički. Besplatno, razume se.

E sad ove naše što su duže u NO pogotovo duže od godinu dana, njihovi ćurani su u sve težoj poziciji, tj. cede ih ki limun. Posle određenog perioda emancipacije ćurke postaju sve gore i gore i sve zahtevnije i zahtevnije i norveške ćurke su definitivno gore od domaćih. Naime Ćuranstvo je grana industrije u Norveškoj koja se uči tj. studira godinu dana a radi se ceo život. Gastarbajterke studariju godinu dana a ćurani rade ceo život.

Miro, 'el sam položio ćuranstvo? El hoćeš sad da me primiš na konak na metar dana za dž? Mislim, ne sad nego kad se preselim?
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 05:47 - pre 124 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
gogi77:
Citat:
markodrenov:
@Zokiruma

Eto ovako jedina agencija kojoj sam dao pare je agencija za učenje jezika i nikom ni dinar. Niti imam nameru da idem preko ijedne agencije da mi traže posao, pa nisam ja gotovan i krava muzara da me mrzi sve živo i da me svako muze kako stigne elem, ali još nemam potvrdu iz Nokuta da su mi papiri stigli kod njih pisao sam juče da imam problem sa tim. Kako da navedem u svom CV i propratnom pismu da sam inženjer a da nisam priznat od Nokuta?


Realno mnogi ovde ni ne znaju sta je NOKUT. Tako da moj savet ti je da se ne opterecujes sa time. Za nas masince to je samo jedna sporedna stvar koji je dobro imati.
JA sam NOKUT papir dobio a vec sam radio ovde godinu dana. I sefu to apsolutno nista nije znacilo. Tako da ono zavisi od firme do firme i vecinu boli uvo za NOKUT.
U udi svako samo predajes original diplomu -overenu kopiju i netreba ti nokut za UDI.



Kažem ti napravio sam neku glupost i sada moram da čekam da vidim gde su mi dokumenta stigla a otišla su 4.12.2013.

Po tebi moram da napravim svoj CV na Norveskom ubacim adresu stanovanja i broj mobilnog u Norveškoj i krenem da jurim po sajtovima?

Ajde objasni mi malo varjantu od vrata do vrata trazenje posla ako imaš vremena? Pa imam još nekoliko pitanja dok ne sklopim malo mozaik...


Evo da se i ja ubacim. Vratio bih se malo na ne znam koju stranu kad sam pisao kako sam ja krenuo.

1. Napravis CV u PDF, profil na linkedin i profil na finn. Al profil na linkedin nemoj da bude 3 reda, malo se potrudi pa napisi to da valja. Sve sto imas u svom CV-u, pretpostavljam da ti je to najreprezentativnije, tako stavis i na ova dva sajta.

2. ukucas www.finn.no, kliknes na JOBB i u search box ukucas "mechanical engineer" ili "maskin ingeniør". Kad ti izbaci gomile oglasa, a ti lepo copy-paste u google translator pa vidis otprilike sta i kako. Naravno, izaberi norvesko-engleski prevod jer ce biti bolje prevedeno. I onda apliciras gde god mislis da imas prodju.

Apliciras na engleskom ukoliko ne pricas norveski.

3. Ako ne pricas norveski, pocnes odmah da ga ucis jer sto ga pre naucis lakse ces naci posao.
===============
Sto se tice od vrata do vrata, ja to nisam radio, ali rekao bih da ide ovako. Zamsili da zivis u Novom Sadu na limanu u Narodnog fronta. Sedis kuci i gledas oglase za posao. Nadjes 10 firmi u koje bi aplicirao i nadjes njihove adrese. Onda lepo se obuces, izadjes iz stana i krenes pesaka do NIS-a. Dodjes tamo na recepciju: "Dobar dan dobar dan, ja sam taj i taj, zeleo bih ako imate malo vremena da se predstavim i bla blabla". Isto tako odes i na ostalih 9 adresa.

Po meni tako funkcionise. Ja to nisam radio, al ne vidim drugi nacin. U norveskoj ce te svako primiti i popricati sa tobom. Detaljnije o ovome mogu da ti ispricaju ljudi koji su zapravo ovako i nasli posao.
===============

Malo da se vratim samo u proslost (ovo je generalno moje misljenje ne odnosi se na tebe). Bilo je tu pre 400 strana rasprava da li treba jezik ili ne. Znam da je Mirjana temeljna i da sad kad kazem "treba jezik" ona ce se vratiti nazad i pastovati mi moj post gde sam rekao da ne treba.

E ovako, ja i dalje tvrdim da jezik ne treba za inicijalni posao. ALI, ne mogu da shvatim da neko ko hoce da dodje u neku zemlju, ne zeli da nauci jezik. Ja ne znam da li smo mi zbog podneblja takvi pa da pisamo uz vetar stalno.

Znaci ako si resio u glavi da hoces da ides u neku zemlju, logican sled je da zelis da zivis tamo. Dalje sto je logicno da zelis da se socijalizujes i uklopis u drustvo (ne mozes celog zivota sedeti i gledai srpske programe preko neta)...dakle sve ovo uslovljava da se zna jezik.

Znaci lepo pocnes odmah da ucis jezik. Ja potpisujem da se za masinske inzenjere ne trazi norveski jezik toliko. Naravno kad dodjete ovde i pocnete raditi, vidite da mnogo lepse poslove mozete dobiti kad znate norveski. Ali zaboravite ovu recenicu, jer ste vi u srbiji i trazite bilo sta (bar sam ja bio spreman na ciscenje ulica samo da odem). Dakle ja nisam birao sta cu da radim.

Svak' ima svoj nacin rada. Ja se divim ovde svim ovim medicinarima. Ljudi koji rasturaju jezik, svima skidam kapu. Na zalost drugacije i ne mogu da dodju i to je super. Ja bi iskreno voleo da je tako za sve jer ljudi nisu ni svesni da bi im to olaksalo ceo zivot kad odu napolje.

Ja sam radio sa Gogi77 u Srbiji. Za to vreme dok smo radili zajedno, poslednje 1.5 godinu, pre nego sto cu ja napustiti tu firmu, ja sam slao CV-e svuda po evropi a najvise u nemacku (jer je nemacka raj za masinskog inzenjera). Naravno, bio sam svestan vrlo dobro sta radim. Sve aplikacije sam slao na engleskom, jer sam smatrao da takve zemlje trebaju masinskog inzenjera, pa makar i sa engleskim, i onda da ti daju recimo rok 6 meseci da naucis jezik. Naravno jako malo sam poziva dobio, ali opet sam dobio i isao na par intervjua itd itd.

Kad je to sve proslo, ja napustim firmu pozdravim se sa gogijem i odem u Naftagas. Provedem tamo 1god, svratim jedan dan do starih drugara u staru firmu i kaze gogi "ja ode u norvesku". Ja ga pitam sta i kako i on mi decko lepo kaze kao sto je rekao ovde vec 100 puta.

"Poceo da uci norveski, sredio cv na norveskom, propratno pismo, finn.no..bla bla". Covek je ciljano isao u neku firmu, cekao je da objave oglas, aplicirao i razvalio i dosao. Ja njemu kazem "svaka cast, do jaja".

Tada ja odlucim da pogledam sta se trazi to po norveskoj od viza, dozvola, itd....I vidim da ne deluje tako tesko (u odnosu na nemacku u to doba i evropu kad mi je bilo malo teze dobiti radnu dozvolu). Ja poslusam gogi77-jev savet i pocnem da ucim norveski.

E sad jako bitan momenat u ovom monologu.

1. Ja nisam cekao da naucim norveski da bih poceo da apliciram

2. Ja nisam ciljano cekao neku odredjenu firmu da bih aplicirao

Ovo je jako bitan momenat u ljudskoj psihologiji i kako covek sebi u glavi postavi stvari. Sve ljude koji zele da odu preko ja bih podelio u mozda 2 grupe:

1. Ljudi sa stavom: "da bih otisao tamo moram nauciti jezik, i pre toga ne mogu nista uraditi"

2. Ljudi sa stavom: "da bih otisao tamo moram nauciti jezik, ali ne gubim nista ako u medjuvremenu pokusavam"

Naravno da obe grupe na kraju uspeju, samo sto ovi iz druge grupe imaju vise sanse jer "prazan hod" dok uce jezik koriste kao priliku da dodju, dok ovi prvi cekaju da nauce jezik pa tek onda krenu (naravno, oni su u prednosti cim dodju, zbog tog jezika). Sta bih ja rekao da je razlika izmedju prve i druge grupe ljudi. Ovi drugi su nestrpljiviji i zele da odu posto poto, dok prvima nije o glavu.

Ja spadam u ovu drugu grupu. Ja sam samo slao CV-e na milion oglasa, ali naravno za sve to vreme ucio jezik. Jer zamisli da nisam ovo radio ovako. To znaci, ko zna koliko bi vremena izgubio dok ne naucis jezik, pa onda tek pocnes da apliciras...itd itd..

Dakle, dokle god ucis jezik, apliciras na engleskom. Nemate ljudi sta da izgubite osim 5 minuta vremena dnevno, a mozete puno dobiti. Na kraju, i ako ne dobijete ni jednu ponudu bar ste probali i niste gubili vreme sto je najbitnije.

Koliko je bitan norveski broj. Nije. Ja ga nisam imao, pa eto nasao sam posao preko finn-a za 3 meseca. Poceo sam negde u julu/avgustu traziti a u novembru sam dobio neki prvi pozitivan odgovor.

Zokiruma ce razumeti o cemu pricam.

Dakle, salji CV ako zelis da odes. Nece ti niko servirati nista dok se sam ne usudis malo.
==============

Pomenuo sam par clanova u postu, ali nista nije u nekom losem kontekstu. Ovo je samo moj stav prema celoj ovoj prici oko odlaska ne u norvesku nego bilo gde preko.

Pozz






[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 17.01.2014. u 06:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 07:51 - pre 124 meseci
Svaka priča je za sebe i nema tipiziranja,ali.....Bila ja na kafi kod jedne naše koja živi sa (po mom mišljenju) najpametnijim likom a ona sama je (po mom shvatanju opet) ćurka.Ona se razbija od posla,školovana žena, imaju dvoje male dece a on sedi u fotelji (kućnoj) i ne pipa ništa, smišlja novi binis ali u Srbiji u No je sve "Šitina", 100 god je tamo al ni reč norveškog da bekne, ona mu prevodi sve živo, on gleda srpsku tv i u fazonu je Radikali ovi oni,kad mu je dosadno on ode dva meseca u Srbiju..Ja gledam pa se mislim... Valjda je ljubav slepa kako kažu...

(MIro hvala na odgovoru)


I da dodam ja još nešto po pitanju Nokuta. Na intervjuu su me pitali da li je moje obrazovanje priznato u No.Ja se začudila jer sam im sve uz CV poslala pa sam očekivala da su oni to i pogledali ili odštampali pa stavili uz moje ime kao kandidata za posao. Sreća pa sam ja sve ponela... Jedna je dugo gledala i čitala potvrdu Nokuta da sam ja pomislila jel videla ona nekad uopšte taj papir. Opet se potvrđuje sve ono što ste svi napisali ovde.... nema pravila a mi treba da budemo korak ispred njih.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 08:12 - pre 124 meseci
Imam prijateljicu koja radi kao lekar u Drammenu (pored Osla). I npr ona mi je rekla da je ona morala da polozi neki odredjen nivo bas za lekare i onda da nostrifikuje diplomu da bi uopste mogla da pocne da radi...

Meni to zvuci logicno, jer lekaru je jezik jedan od alata. Pa ipak, kad sam bio u Norveskoj gledao sam TV, vesti i pocnem ja pomalo da kontam bokmal i onda najednom oni prebace na neki drugi. Kaze ona, a to ti je normalo, ovde svako sela ima svoj dijalekt. I kad sam je pitao kako se ona snalazi ona kaze da sad vec dobro prica, ali ako bas dodje neki pacijent sa dijalektom uvek je sa njom sestra koja je Norvezanka i onda joj pomogne.

Inace zapanjio sam se koliko ljudi pricaju engleski i to kako ga dobro pricaju !

A drugo imam prijatelja koji radi kao tehnicar. I on meni kaze da prica norveski osrednje, a ako bas treba nesto komplikovanije da kaze onda objasni na engleskom.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 08:37 - pre 124 meseci
@srdjanm3 - skroz si u pravu, i ja pripadam ovoj drugoj grupi, umalo mi se to nije odbilo od glavu ali izvukao sam se

mene su pitali za priznanje od nokuta, nosili moju diplomu na univerzitet u tromsu koji su rekli da se ne moze nostrifikovati jer je pecat okrugao a ne cetvrtast, i to par dana pre potpisivanja ugovora tako da sam se bio zesce istripovao da cu se vratiti za srbiju, najzalosnije sto sam imao par kolega koji su zavrsili FTN i imali priznanje od nokuta, ja sam kontao da uzmem njihovo i pokazem ovim mojim norvezanima u fazonu evo moj faks je priznat za druge, tako ce biti i za mene ali ni jedan kolega mi nije hteo da pomogne, najsmesniji su ovi sto su to pravdali kao poverljivi dokumenti i ostale gluposti


milion puta smo rekli na forumu da je jako vazno da znate proceduru oko robijanja dozvole, spajanja porodice, priznanja diplome jer ako vas bude pitao buduci poslodavac morate pokazati da ste sigurni i da nece biti problema, jer sto rece neko, tesko da ovde ima neko ko zna kako se za strance dobija radna dozvola u srbiji, tako ni norvezani ne znaju kako se to radi u norveskoj
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 09:36 - pre 124 meseci
Ljudi sto se tice komentara da je forum preobiman i neorganizovan i sad vec preko 800 strana slazem se.

Takodje bilo je pokusaja da se to nekako malo bolje reorganizuje ali dzaba i da pokrenem novu temu kad ce ljudi i dalje upotno pisati samo u ovoj glavnoj.

Takodje postoji i web sajt http://www.onorveskoj.com/ koji je napravi Dakipro... a to je vise zamisljeno kao pitanja i odgovori i normalno mi koji znamo odgovore se smorimo i nemamo zivaca da tamo kucamo u nedogled.
Dok ovde ovaj forum-tema je onako o svemu i svacemu i eto vrlo zanimljiv i to je ono sto nas i drzi ovde. Uvek cujes nesto novo, informacije ni za koje nisi sanjo da postoje, razne zivotne price.
I svako jutro stigne mi na mail sta se desava na forumu... pa kad imam vremena mogu da vidim sta se trenutno desava.

Eto tako i sta sad. Na 800 strana smo vec sa tendencijom porasta :D . Tema je ogromna, gomila informacija sto potrebnih a i gomila nepotrebnih...

Postoji opcija za pretragu, takodje moguce je pronaci i sve poruke nekog korisnika pa citati i tako.
U zivotu nista nije lako, emigrirati negde je poso od oko godinu dana cimanja.. i onda dozivotno u stranoj zemlji sa problemima druge vrste.
A sta je opcija... povratak u srbiju gde ljudi rade ceo mesec dana za platu od 200 evra i gomila drugih gluposti.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2014. u 09:50 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
pa ti nesko nikako da razumes:

1. voznja bez vozacke dozvole je prekrsajno delo kao recimo prekoacenje brzine

2. saobracajni udes u odredjenoj visini stete i bez povreda se tretira kao prekrsajno delo (krenes malo ranije na semaforu i ogrebes branik liku ispred)

3. saobracajni udes sa velikom materijalnom stetom i/ili telesnim povredama ucesnika je krivicno delo

evo ko razume razumece i da zatvorimo ovu temu vise


zoki, opet nista licno - uocljivo je da sam biras svoj put, al opet radi sveopsteg dobra, tj ljudi koji citaju i veruju da je sve tako kako pise na forumu..

link ka pojasnjenju sta predstavlja voznja bez vozacke. Znaci to ulazi u poliattest, ali tih politiattest ima vise vrsta i moze da se desiti da bude bitno nekom, pogotovu ako buduci poslodavac trazi politiattest. Kazna prvi put kad nekog uhvate bez vozacke u kolima je 8.000 NOK (3.000 NOK je za motor) i 6 meseci zabrane polaganja (nema reci o razlicitoj visini kazne za nezaposlene i zaposlene, pa cak ni za zaposlene u Hammerfestu ).

Svaki saobracajni udes koji za posledicu ima nadoknadu stete od osiguravajuce kuce - ce biti direktni trosak tok nekog ko nema vozacku. Mozda coveku to promakne kad sprema teoriju, al evo- nisam bio lenj pa cu okaciti sliku iz knjige.. Dakle, osiguravajuca kuca pokriva materijalni trosak, ali ima pravo (a ne vidim sto ne bi, pa cak i kad iznos nije veliki) da trazi povrat novca ako je covek vozio pod uticajem alkohola, ukraden auto, nema vazecu vozacku dozvolu, itd..

Druga stvar, kao sto je neko vec pomenuo, sve i da nisi nista kriv - sta sprecava onog ko jeste kriv da sve svali na tebe koji nemas vozacku? Jer po logici stvari taj bez vozacke nije ni trebao biti tu.. Al ajd - ovo poslednje je vise sta bi bilo-kad bi bilo, dok na zalost sve ostalo je vrlo jasno.

ps. ovde uopste nije rec o zatvorskoj kazni, za odredjene udese/prekrsaje ona sledi pa sledi, nezavisno od materijalne odgovornosti..

SLIKA
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707712 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.