Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810700 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 11:32 - pre 124 meseci
Rumune, pogotovo ne-Rome jako iritira poistovecivanje njihove drzave sa Ciganima. No, to je neizbezno, jer prosto sama drzava nosi takvo ime. Zanimljivo je, ja sam puno putovao po Evropi i ne mogu da se setim da sam igde video tako puno cigana kao u Rumuniji ! Pogotovo jos dok nisu mogli da putuju na zapad. Vec sam odlazak makar do Temisvara za Jugoslovene je bio on "eyes wide open" OMG gde smo to zabasali.

Ne kazem da su Rumuni Cigani, niti mrzim cigane, ali ima tu necega.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 12:33 - pre 124 meseci
Da ti Rumuni sto prose su Romi-Cigani,ja sam isto upoznao preko posla neke Rumune koji su bas Rumuni i svi su bili ok cak ovaj jedan prica srpski jer je ziveo u Temisvaru i naucio uz nasu manjinu srpski jezik,bas mi je bilo drago.A i Rumuni su nam jedni od najboljih prijatelja i sad a i kroz istoriju.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 16:46 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Samo se nadam da će mi se vratiti uložen novac i to u neko dogledno vreme....


Blok,licno je...i javno je...ali ipak cu da napisem...
Delujes mi malo nedstemt sto bi oni rekli.To sto kazes da ih ne razumes...to je tako normalno za prvi put.Neces samo vratiti ulozeni novac,vec i ziveti ovde i zaradjivati.Mozda gresim za nedstemt ali malo fali optimizma u postovima ili gresim ja u tumacenju.Kako mislis samo da ti se vrati ulozeni novac...dakle,ides napred i ovde ces se zaposliti i zaradjivati.Isuvise si ulozila da bi se samo vratila ta suma i nista drugo.
Ponavljam ti za jezik,taj prvi sok je tako normalan.Neka ti kazu i ostali.

Vidi u svom okruženju sam za sve ludo hrabra i sama sebe vidim kao takvu....sa velikom dozom optimizma ulazim u sve jer u suprotnom bih sedela u Srbiji.Ipak ne mogu da pevam iz sveg glasa i idem u nepoznato a ako ne uspem odoše pare koje treba vraćati. Nemoj mi reći kad si uzela kredit i došla u Norge da nije bio prisutan onaj potajni strah ..."Šta ako?" Pa valjda svaki zdravorazumni čovek to pomisli....Još mi sa malom decom (ili veliko svejedno).... I dalje tvrdim da je svaki rizik veća investicija nego ostati u Srbiji.


To je normalno.Svi smo to prosli.
Drz se i razmisljaj pozitivno.Kad te uhvati malo panika,izadji na portal malo pisnes,mi te podrzimo i tako do posla
Drzimo fige.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 16:51 - pre 124 meseci
Citat:
tonci09:
Agencija ili kompanija se zove Dignus medical I iz Osla je,


Vidi videla sam na sajtu njihovom vrlo malo.Dakle,bave se psiholozima i lekarima izmedju ostalog...
Postavi kljucno pitanje agenciji.Kako ce da rese pitanje diplome tj.priznanja od SAK-a i da li za taj posao za koji je dobila ponudu treba da preda autorizaciju.
Koliko je radno vreme,gde je posao,plata,godisnji odmor,privatna institucija ili drzavna i vrlo si diskretan i dalje...koliku cenu traze za takvu uslugu...ali razumem,javno je isuvise...
Prodji ta kljucna pitanja i ako to mozes dobiti crno na belo...onda je ok.Dakle,ugovor o radu popunjen sa svim podacima...troskovi dozvole radno-boravisne...
Dakle,proveri to sa njima.To su vazni parametri.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 16:54 - pre 124 meseci
Kako u Norveskoj stoji sa privatnim biznisom. Zanatlije i to. Bavi li se neko time i kakva su iskustva ?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 18:34 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Samo se nadam da će mi se vratiti uložen novac i to u neko dogledno vreme....


Blok,licno je...i javno je...ali ipak cu da napisem...
Delujes mi malo nedstemt sto bi oni rekli.To sto kazes da ih ne razumes...to je tako normalno za prvi put.Neces samo vratiti ulozeni novac,vec i ziveti ovde i zaradjivati.Mozda gresim za nedstemt ali malo fali optimizma u postovima ili gresim ja u tumacenju.Kako mislis samo da ti se vrati ulozeni novac...dakle,ides napred i ovde ces se zaposliti i zaradjivati.Isuvise si ulozila da bi se samo vratila ta suma i nista drugo.
Ponavljam ti za jezik,taj prvi sok je tako normalan.Neka ti kazu i ostali.

Vidi u svom okruženju sam za sve ludo hrabra i sama sebe vidim kao takvu....sa velikom dozom optimizma ulazim u sve jer u suprotnom bih sedela u Srbiji.Ipak ne mogu da pevam iz sveg glasa i idem u nepoznato a ako ne uspem odoše pare koje treba vraćati. Nemoj mi reći kad si uzela kredit i došla u Norge da nije bio prisutan onaj potajni strah ..."Šta ako?" Pa valjda svaki zdravorazumni čovek to pomisli....Još mi sa malom decom (ili veliko svejedno).... I dalje tvrdim da je svaki rizik veća investicija nego ostati u Srbiji.


To je normalno.Svi smo to prosli.
Drz se i razmisljaj pozitivno.Kad te uhvati malo panika,izadji na portal malo pisnes,mi te podrzimo i tako do posla :)
Drzimo fige.


Ma sad sam zagazila..nema nazad....ma i te pare, ceo život biraš, prebiraš, joj pare, odoše, kako ovo ono...uštedi ovde onde,ma nek ide život! Hvala na podršci.Znam ja šta mene najviše brine, kako da spakujem i zakon i decu i spajanje i kako bez njih ,da li sa njima ...ne bojim se ja neuspeha.Imala sam prilike da naiđem i na naše Pere ložače koji mudruju i filozofiraju u Norveškoj avioni -kamioni (mozak me zaboleo) pa eto i oni dobiše papire a kamoli neću ja još mi je i tražen posao. Naime planiram da upišem kurs na Folkeun. i da polažem test kod njih pa onda lepo da probam u školi,što je moja specijalnost.Ovako stoji da mogu da budem i pedagogisk leder u vrtiću ali daju prednost sa vrtićkim iskustvom.Znači teže. E sad cenim da mi za to treba nekoliko meseci(ubrzan je kurs nije onaj za stalni obravak) a kad vidim koliko mi je bilo teško bez dece 10 dana ...da mrem...Nemoj da me pitaš za muža, ima zanimanje da nas odmah odvede u No i ja da ne radim ništa, ali moj ćuran je još u Beogradu ćuran....
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 19:16 - pre 124 meseci
http://vesti.krstarica.com/sou...radio-720-000-evra-za-16-sati/

Evo Turčin zaradio 720 000 evradi za 16 sati a vi se tamo zanosite sa tričavih 4-5 000 evradi mesečno. Eeeeeeeeeeee moji vi!!!

I još vučete i nas iz Srbije da dođemo da radimo za tu siću.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 19:42 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
IVAN DIREKTOR, na zalost bilo bi dobro da si u pravu, ali za Srbijicu se itekako zna ! Prosto nismo silazili 10 godina sa naslovnih nas kao sto sada nema nikoga u svetu da nije cuo za Siriju. Dobro, nisu svi negativno raspolozeni, mnogi smatraju da smo OK narod, ali velika vecina ne. Naravno to ti niko nece reci u oci. Sto je najgore Jugosloveni generalno na zapadu imaju imidz najvecih lopova i gangstera i to ubedljivo. Mi smo dugo bili jedini narod sa istoka koji je mogao da ide na zapad i na zalost sa ogromnom vecinom postenih i korektnih radnika otislo je i dosta olosa. Sada falabogu ima dosta Rumuna i muslimana i crnaca koji prave haos, ali pre kad kazes "Jugosloven !" Svaba, Sveda i Italijan bi se odmah povukli korak unazad i prislonili ruku na dzep.

Sto se tice informisanosti, ljudi su uvek bolje informisani o tome sta se desava na zapadu. Reci mi jel znas da mi kazes sa kojim drzavama granici Jermenija i koji je glavni grad Kirgistana ? Vidis to su u teoriji zemlje bliske nama. Sto se tice Amerikanaca, dali ti znas gde je Iowa ili koji je gl grad Kanzasa ?


Naravno ali to je možda bilo nekad u vreme ratova. Veruj mi da je poslednjih godina situacija potpuno drugačija, pričao sam sa mnogim strancima i oni ili ne znaju gde se nalazi Srbija ili znaju za Srbiju zbog Đokovća i sportista a opet nisu sigurni gde se nalazi ali NIKO mi nije rekao bilo šta loše o Srbima. E sad verujem da tu ima i onog da neće to da mi kažu u lice ali to je samo manjinsko shvatanje. Za Jugoslaviju su nekad svi znali ili samo konstantujemo da je bio strašan građanski rat u SFRJ a posebno u B i H i to je to. Dakle, to nekadašnje loše mišljenje o Jugoslovenima ili Srbima zbog medijske propagande je definitivno davno prošlo vreme. A što vi kažete, sada su im u negativnom fokusu cigani, Rumuni, Bugari ili Poljaci u NO i VB a mi više ne.

A uostalom, ja nikad nisam robovao tim zapadnim predrasudama o Srbima i nikad se nisam ni opterećivao time zato što znam da masa tih stvari nije istinita.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 20:33 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Braksi:
citao sam brosuru NY i norge i tamo ima jedna zapteljancija...

Tamo pise da extra EU gradjanima daju kartice umesto nalepnice za boravak.

Medjutim za gradjane EU/EEA, ne izdaje se dozvola vec sertifikat koji vazi TRAJNO, a onda dalje kaze da je on validan dok su ispujeni zahtevi na osnovu kojih je podnet. Malo mi nije jasno, jer ako je trajan kako onda moze da prestane ?

I kako moze prestati, ako uvek imas pravo na trajan ?

A malo dalje pise jos ccudnija stvar. A to je da EU/EEA posle 5 godina mogu dobiti trajnu dozvolu boravka koja moze isteci ako 6 meseci boravis van N bez opravdanja. !!!

Po meni jedina svrha ovoga je da se omoguci uvid da li osoba ima boravak od 7 godina ako bi htela da uzme N drzavljanstvo ?


Braksi,to sto dobijas stalnu dozvolu to ne znaci da mozes raditi sta hoces bas bas...
Dakle,sto se posla tice radis sta hoces,studiras ako hoces,ne podnosis vise za produzenje one takse,ugovor o radu itd...ali ides na dve godine u policiju i narucis produzenje kartice mislim na oppholdskort.Tada na uvid dajes pasos i tada je bitna jedna stvar da tokom godine nisi van Norveske vise od 2 meseca.To pise i na sajtu UDI-a.To ranije nije bilo tako,ali sada jeste.
Po meni jedina prednost drzavljanstva i jeste u tome sto kao drzavljanin mozes boraviti van Norge koliko hoces,nisi vremenski ogranicen...
Npr.hoces da putujes po svetu 6 meseci jer svakako da ces za to imati mogucnosti u nekom trenutku u zivotu...e to sa stalnom ne moze ali sa drzavljanstvom moze...ili ako moras biti van Norge duze...ne mora biti putovanje...
Dakle,stalna je super ali ima tu zaskoljicu...:D
E sada kako bi oni zapetljali to su napisali u delu za drzavljanstvo,a ne u delu za permanent na sajtu UDI-a.Dakle,za ispunjenje tih uslova...dva meseca van mozes biti ali ako si duze od ta dva meseca onda ti se ti meseci oduzimaju od vremena provedenog u Norge i tada nemas 7 godina koje su uslov za drzavljanstvo...
A sto se tice gubitka permanenta to je isto kao i za penziju...za penziju moras biti u Norge 6 meseci minimum ako hoces punu penziju...(govorim o penzionerskim danima) a ako si duze od 6 meseci van Norge gubis permanent...
Cilj je da se provede sto vise vremena u Norge :D ...
A to ce Erna Solberg verovatno i da poostri...


Mirjana, jel moze jedno objasnjenje samo oko ovog ovde, mislim da gresis, al mozda ja pogresno razumem. Ovo za 2 meseca van norveske u toku godine. To koliko ja vidim, nema veze sa produzenjem stalne dozvole. To je jedino validno kad se prijavljujes za drzavljanstvo.

Znaci osoba koja ne zeli da uzme drzavljanstvo, a ima trajnu boravisnu dozvolu, moze da boravi napolju koliko hoce (figurativno govoreci).

Jel' moze neki link gde na sajtu UDI-a pise da se mora predati pasos kad se produzava stalna boravisna dozvola, i gde pise da se za produzenje stalne boravisne dozvole ne sme boraviti vise od 2 meseca van NO.

Naravno, za drzavljanstvo da bi aplicirao mora se ispuniti ovaj uslov, to lepo pise, ali nigde nisam video da to mora za produzenje trajne dozvole.

Hvala puno unapred.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 21:16 - pre 124 meseci
SRECNA SRPSKA NOVA GODINA. Da se svima nama ostvare planovi u ovoj godini.
boban
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 22:59 - pre 124 meseci
Miro, Obama potrošio milijardu dolara na predsedničku kampanju (doduše nije on nego oni koji ga plaćaju i za koje sad radi) http://www.rts.rs/page/stories...+%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81.html a ja ne mogu da uložim pišljivih 11800 evradi za vizu za najrazvijeniju zemlju na svetu? I to ne da potrošim te pare nego samo da stavim na depozit! Pa mislim stvarno, šta je 11800 evra u odnosu na milijardu dolara?
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 23:01 - pre 124 meseci
Srećna Srpska nova godinaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2014. u 23:46 - pre 124 meseci
Citat:
srdjanm3:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Braksi:
citao sam brosuru NY i norge i tamo ima jedna zapteljancija...

Tamo pise da extra EU gradjanima daju kartice umesto nalepnice za boravak.

Medjutim za gradjane EU/EEA, ne izdaje se dozvola vec sertifikat koji vazi TRAJNO, a onda dalje kaze da je on validan dok su ispujeni zahtevi na osnovu kojih je podnet. Malo mi nije jasno, jer ako je trajan kako onda moze da prestane ?

I kako moze prestati, ako uvek imas pravo na trajan ?

A malo dalje pise jos ccudnija stvar. A to je da EU/EEA posle 5 godina mogu dobiti trajnu dozvolu boravka koja moze isteci ako 6 meseci boravis van N bez opravdanja. !!!

Po meni jedina svrha ovoga je da se omoguci uvid da li osoba ima boravak od 7 godina ako bi htela da uzme N drzavljanstvo ?


Braksi,to sto dobijas stalnu dozvolu to ne znaci da mozes raditi sta hoces bas bas...
Dakle,sto se posla tice radis sta hoces,studiras ako hoces,ne podnosis vise za produzenje one takse,ugovor o radu itd...ali ides na dve godine u policiju i narucis produzenje kartice mislim na oppholdskort.Tada na uvid dajes pasos i tada je bitna jedna stvar da tokom godine nisi van Norveske vise od 2 meseca.To pise i na sajtu UDI-a.To ranije nije bilo tako,ali sada jeste.
Po meni jedina prednost drzavljanstva i jeste u tome sto kao drzavljanin mozes boraviti van Norge koliko hoces,nisi vremenski ogranicen...
Npr.hoces da putujes po svetu 6 meseci jer svakako da ces za to imati mogucnosti u nekom trenutku u zivotu...e to sa stalnom ne moze ali sa drzavljanstvom moze...ili ako moras biti van Norge duze...ne mora biti putovanje...
Dakle,stalna je super ali ima tu zaskoljicu...:D
E sada kako bi oni zapetljali to su napisali u delu za drzavljanstvo,a ne u delu za permanent na sajtu UDI-a.Dakle,za ispunjenje tih uslova...dva meseca van mozes biti ali ako si duze od ta dva meseca onda ti se ti meseci oduzimaju od vremena provedenog u Norge i tada nemas 7 godina koje su uslov za drzavljanstvo...
A sto se tice gubitka permanenta to je isto kao i za penziju...za penziju moras biti u Norge 6 meseci minimum ako hoces punu penziju...(govorim o penzionerskim danima) a ako si duze od 6 meseci van Norge gubis permanent...
Cilj je da se provede sto vise vremena u Norge :D ...
A to ce Erna Solberg verovatno i da poostri...


Mirjana, jel moze jedno objasnjenje samo oko ovog ovde, mislim da gresis, al mozda ja pogresno razumem. Ovo za 2 meseca van norveske u toku godine. To koliko ja vidim, nema veze sa produzenjem stalne dozvole. To je jedino validno kad se prijavljujes za drzavljanstvo.

Znaci osoba koja ne zeli da uzme drzavljanstvo, a ima trajnu boravisnu dozvolu, moze da boravi napolju koliko hoce (figurativno govoreci).

Jel' moze neki link gde na sajtu UDI-a pise da se mora predati pasos kad se produzava stalna boravisna dozvola, i gde pise da se za produzenje stalne boravisne dozvole ne sme boraviti vise od 2 meseca van NO.

Naravno, za drzavljanstvo da bi aplicirao mora se ispuniti ovaj uslov, to lepo pise, ali nigde nisam video da to mora za produzenje trajne dozvole.

Hvala puno unapred.

Pozdrav


ne mora. Produzenje dozvole nema veze sa statusom vec je to stvar tehnike posto oni zele da ti je azuran foto. Cudi me da takve stvari pitas !

http://www.udi.no/Norwegian-Di...d-or-sticker-in-your-passport/


 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 00:00 - pre 124 meseci
Samo jos nesto danas sam bio u imigracionom i objasnio mi je advokat kako to funkcionise.

DAKLE ZA GRADJANE EU (ako bi neko gore sa HU pasosem ili drugo).

Gradjani EU i EEA imaju automatski pravo na neogranicen tj. trajan boravak. Zato se njima ne izdaje nikakva dozvola (jer je izlisna). Oni se samo razlikuju od Norvezana u tome sto moraju da se prijave za rezidencu i tada podnose motiv boravka. Jer prosto da bi radili u Norveskoj moraju imati licni broj, adresu, racun i dr...

Medjutim, posto ima nekih EEA drzavljana koji zele da apliciraju za norvesko drzavljanstvo onda postoji ta caka sa rezidencom gde se prijavljujes za trajnu dozvolu boravka posle 5 godina sto je istovremeno atest da boravis u Norveskoj !

Dakle moja pretpostavka je bila tacna.

EEA gradjani mogu da budu sa Norveskom na idimi-dodjimi, ali ako zele N-drz moraju stati u isti red sa ne-EEA i podlezu istim kontrolama (konitnuiteta rezidence, prihoda, karaktera...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 00:31 - pre 124 meseci
Tako je brate naglasi to EEA ili EEP da bi ljudi znali jer ako se kaže samo EU to je uže područje i nepotpuna informacija pošto ni sama Norveška nije u EU a tako piše i na norveškim sajtovima, npr. UDI. Piše EU/EEA.

Za one koji ne znaju EEP je Evropsko ekonomsko područje ili na engleskom EEA.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 00:57 - pre 124 meseci
nesto ne verujem da ce ovde neko doci sa pasosem Islanda ili Lihtenstajna da pita kako u Norvesku. Ovde je EU=EEA. Dobro, manje Kroacja.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 01:07 - pre 124 meseci
Pa znaš dobro da Srba ima u celom svetu a EEP je širi pojam od EU.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 03:33 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
srdjanm3:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Braksi:
citao sam brosuru NY i norge i tamo ima jedna zapteljancija...

Tamo pise da extra EU gradjanima daju kartice umesto nalepnice za boravak.

Medjutim za gradjane EU/EEA, ne izdaje se dozvola vec sertifikat koji vazi TRAJNO, a onda dalje kaze da je on validan dok su ispujeni zahtevi na osnovu kojih je podnet. Malo mi nije jasno, jer ako je trajan kako onda moze da prestane ?

I kako moze prestati, ako uvek imas pravo na trajan ?

A malo dalje pise jos ccudnija stvar. A to je da EU/EEA posle 5 godina mogu dobiti trajnu dozvolu boravka koja moze isteci ako 6 meseci boravis van N bez opravdanja. !!!

Po meni jedina svrha ovoga je da se omoguci uvid da li osoba ima boravak od 7 godina ako bi htela da uzme N drzavljanstvo ?


Braksi,to sto dobijas stalnu dozvolu to ne znaci da mozes raditi sta hoces bas bas...
Dakle,sto se posla tice radis sta hoces,studiras ako hoces,ne podnosis vise za produzenje one takse,ugovor o radu itd...ali ides na dve godine u policiju i narucis produzenje kartice mislim na oppholdskort.Tada na uvid dajes pasos i tada je bitna jedna stvar da tokom godine nisi van Norveske vise od 2 meseca.To pise i na sajtu UDI-a.To ranije nije bilo tako,ali sada jeste.
Po meni jedina prednost drzavljanstva i jeste u tome sto kao drzavljanin mozes boraviti van Norge koliko hoces,nisi vremenski ogranicen...
Npr.hoces da putujes po svetu 6 meseci jer svakako da ces za to imati mogucnosti u nekom trenutku u zivotu...e to sa stalnom ne moze ali sa drzavljanstvom moze...ili ako moras biti van Norge duze...ne mora biti putovanje...
Dakle,stalna je super ali ima tu zaskoljicu...:D
E sada kako bi oni zapetljali to su napisali u delu za drzavljanstvo,a ne u delu za permanent na sajtu UDI-a.Dakle,za ispunjenje tih uslova...dva meseca van mozes biti ali ako si duze od ta dva meseca onda ti se ti meseci oduzimaju od vremena provedenog u Norge i tada nemas 7 godina koje su uslov za drzavljanstvo...
A sto se tice gubitka permanenta to je isto kao i za penziju...za penziju moras biti u Norge 6 meseci minimum ako hoces punu penziju...(govorim o penzionerskim danima) a ako si duze od 6 meseci van Norge gubis permanent...
Cilj je da se provede sto vise vremena u Norge :D ...
A to ce Erna Solberg verovatno i da poostri...


Mirjana, jel moze jedno objasnjenje samo oko ovog ovde, mislim da gresis, al mozda ja pogresno razumem. Ovo za 2 meseca van norveske u toku godine. To koliko ja vidim, nema veze sa produzenjem stalne dozvole. To je jedino validno kad se prijavljujes za drzavljanstvo.

Znaci osoba koja ne zeli da uzme drzavljanstvo, a ima trajnu boravisnu dozvolu, moze da boravi napolju koliko hoce (figurativno govoreci).

Jel' moze neki link gde na sajtu UDI-a pise da se mora predati pasos kad se produzava stalna boravisna dozvola, i gde pise da se za produzenje stalne boravisne dozvole ne sme boraviti vise od 2 meseca van NO.

Naravno, za drzavljanstvo da bi aplicirao mora se ispuniti ovaj uslov, to lepo pise, ali nigde nisam video da to mora za produzenje trajne dozvole.

Hvala puno unapred.

Pozdrav


ne mora. Produzenje dozvole nema veze sa statusom vec je to stvar tehnike posto oni zele da ti je azuran foto. Cudi me da takve stvari pitas !

http://www.udi.no/Norwegian-Di...d-or-sticker-in-your-passport/




Upravo zbog tog link i pitam, jer je Mirjana napisala (a ocigledno je da zna puno o citavoj ovoj birokratiji itd)

Citat:
ides na dve godine u policiju i narucis produzenje kartice mislim na oppholdskort.Tada na uvid dajes pasos i tada je bitna jedna stvar da tokom godine nisi van Norveske vise od 2 meseca.To pise i na sajtu UDI-a


E zbog toga pitam. A i napisao sam da smatram da je pogresno.

U svakom slucaju hvala.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 08:43 - pre 124 meseci
^ i dalje ne vidim gde si video ta dva meseca ? Daj link.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.static.sdsl.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2014. u 09:01 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi: ^ i dalje ne vidim gde si video ta dva meseca ? Daj link.


Izvini druze, nisam ja ni video. Nego je Mirjana gore tako napisala, pa me je pogubila i samo sam hteo da mi ona to objasni gde je ona nasla. Dakle to sto ti mene pitas sam ja pitao nju.

Znaci konkretan odgovor na tvoje pitanje "gde sam video ta dva meseca" je u postu mirjane savicic koji sam citirao.

Miro, izvini nije nikakvo prozivanje (posto te puno spominjem u postu, pa ispade sad ti ko neki dezurni krivac :D ), samo sam pravio referencu na tvoj post. Kad dodjes u oslo javi se pa ti odsviram "ko te ima taj te nema" kao izvinjenje :)

Pozz

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810700 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.