Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7868719 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 00:36 - pre 127 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Savet za one koji salju dokumenta za NOKUT: posaljite i ono sto vam ne traze.

Da podsetim da sam poslao 13.8 master diplomu masinstva na engleskom, diplomu inzenjera masinstva i srednje skole na srpskom i sve ostalo, kako je pisalo na njihovom sajtu. Dobio sam odgovor 30.8 da je sve ok i da je moj predmet u obradi. Medjutim u ponedeljak mi stize mail da posaljem i:
" I need the diploma from the first engineer degree, in translation, and I will need Diploma from master’s degree in original language. I will also need transcript from the 5 years long study, in original language."
Uz malo sprinta po gradu juce poslah i nadam se da ce biti do kraja meseca, jer mi g-djica/g-dja u sledecem mailu obeca da ce kada posaljem trazeno proces ici veoma veoma brzo.

Da li neko ima informaciju, kakva je potraznja za master inzenjere sumarskog fakulteta, smer prerade drveta, modul: oblikovanje proizvoda od drveta???

Ono sto sam ja citao po aftenposten, njihova industrija namestaja belezi gubitke zbog ne konkuretnosti, ali svaka informacija je vredna.



gde pise na sajtu da bachelor diplomu saljes na srpskom??? samo se diploma srednje salje na srpskom, SVE OSTALO mora imati primerak na srpskom +prevod, lepo su ti odgovorili sta da posaljes dodatno...

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 02.11.2013. u 08:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nejm
Nista
Nista
BiH

Član broj: 317805
Poruke: 10
109.175.6.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 08:38 - pre 127 meseci
Da ponovo pitam...Koja su vasa iskustva sa prvog intervjua....Ja cu ga obaviti telefonski i na engleskom...U kojem smjeru bi taj razgovor mogao teći, i o cemu bi tu bilo rijec...Da li je to razgovor tipa da naprave kao profil tvoje ličnosti, da saznju nesto vise o tebi i o tvom zivotu ili ce odmah biti rijeci o struci...

Vodice ga covjek koje je 'vice president' tog odjela 'Design & Engineering' ....a j sam po struci masinski inzenjer...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 10:34 - pre 127 meseci
to je vrlo individualno, mene su recimo pitali šta umem da radim ali im je mnogo zanimljiviji bio motiv mog dolaska tj namere oko života u Nor. U nekoliko navrata mi je pitanje zašto Nor bilo postavljeno na više načina.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.135.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 14:25 - pre 127 meseci
Vratio se sa dvodnevnog puta sa kolektivom.... U pitanju je mesto Holmsbu, Ouality Hotell, na obali mora,fantasticno,

https://www.nordicchoicehotels...t/quality-spa--resort-holmsbu/

Imali predavanja i radove u grupama, tema je bila klasika.
Arbeidsmiljø, kako da uzivamo u poslu, respekt prema kolegama i korisnicima,cilj i td..klasika ovde u Norveskoj..
Najlepsi deo su bile pauze...Spa centar, bazen, djakuzi i naravno festa :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 17:06 - pre 127 meseci
Karta je kupljena za 23. novembar, a vec 25-og pocinjem da volontiram u starackom domu... Ne znam da li je normalno ali vec me hvata strah od svega...
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 17:35 - pre 127 meseci
zanima me da li se moze dobiti spajanje porodice sa nevencanim suprugom...imamo zajednicko dete i nismo vencani pa me zanima da li neko zna nesto o tome..ja imam hrvatski pasos,a on srpski...u srbiji smo prijavljeni na istoj adresi ,ali ja planiram da idem sa hrvatskim pasosem gde mi je naravno druga adresa...da li bi se morali vencati pre odlaska da ne bi imali komplikacije oko spajanja porodice?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 18:12 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Mirka, nisam u Norge. Jos.
Da te ja malo zezam oko stednje - grejes se na struju tih sat vremena dok sporet ne pocne da pucka, onda islkjucis el. grejanje pa na drva ... pec i greje i kao sporet sluzi, taman ispeces i makarone sa sirom dok se grejes A gore stavis nesto da se kuva, dakle grejanje, pecenje i kuvanje u jednom! 3 u 1.

Banane su svuda u eu jeftine, a ima i jos jeftinija varijanta: kupis zelene, tek stigle. Ne znam da li to ima u Norveskoj, i ja kad sam cekala prvu platu i jela da prezivim, kupovala zelene banane koje tek stigle u market, ultra jeftine, stavis ig negde gde je toplo, tj. moze i na sobnoj temperaturi, da sazreju za par dana pa ih onda jedes. Ali ovo je za totalnu bedu. Te banane su bile 5 puta jeftinije od obicnih jabuka, na primer.
Kod nas spuste cenu banana kad pocnu da se kvare, obrnuto. To verovatno ne bi smeli ni da prodaju.

Oglas za arhitekte na finn-u jedan jedini. Dakle barem 200 njih ima da se prijavi, a verovatno i vise. Da, jedan je bio sa 60% pre mesec dana, i traze tecno znanje norveskog oralno i pismeno. Od trazenja preko oglassa nema nista, jedino cv firmama.
I da se neko ne prevari da kuca "arkitekt" i obraduje se kad vidi 200 oglasa - to su oglasi za programere koji igrom sudbine imaju tu titulu u zvanju. Arhitekta je byggekunst, "umetnost gradova".



ha ha ha ha ha... Kad u Karasjoku nisam lozila e vala nigde necu osim ako ne zavrsim na Svalbardu,sto opet nije tako ni daleko od moje trenutne geografske pozicije.Kad me tako pitaju kada cu da se selim,valjda misle logicno na jug...ali jedino mesto gde bi se ja eventualno mogla preseliti je Svalbard jedno 3-4 godine...Nekako logika kod mene drugacija a sve u istoj geografskoj sirini manje vise Karasjok- Tromsø-Svalbard?
Kakav crni sporet i to silno cimanje...a kuvanje mi lose ide i na super elektronici
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 18:22 - pre 127 meseci
Citat:
puztrchi:
zanima me da li se moze dobiti spajanje porodice sa nevencanim suprugom...imamo zajednicko dete i nismo vencani pa me zanima da li neko zna nesto o tome..ja imam hrvatski pasos,a on srpski...u srbiji smo prijavljeni na istoj adresi ,ali ja planiram da idem sa hrvatskim pasosem gde mi je naravno druga adresa...da li bi se morali vencati pre odlaska da ne bi imali komplikacije oko spajanja porodice?


Oni imaju zvanican status "samboer" sto mi nemamo.Mislim na nevencane partnere ali na papiru dokaz da su nevencani partneri.Mislim da mi nemamo ustanovu koja izdaje takav papar.
Sto bi oni rekli u tom slucaju umesto vencanog lista moras da predas ovo:
Ugifteattest eller tilsvarende bekreftelse på sivilstatus fra relevant offentlig myndighet (ikke eldre
enn 6 mnd)

Mislim da mi to nemamo kod nas da ti ustanova zvanicna izdaje takav papir da zivite zajedno ali da ste nevencani partneri na tom nekom zvanicnom nivou.Mozda gresim,mozda imamo takvu instituciju,ali ja nisam upoznata sa tim.
Dakle,ukoliko si u mogucnosti da nabavis takav papir,od zvanicne institucije i ne stariji od 6 meseci,onda imas uslov za predaju papira.Tako pise na UDI-u.

Ukoliko nemate decu ili ih cekate,morate da dokazete da ste ziveli zajedno minimum dve godine,tako sto cete pokazati neki ugovor o stanu ili nesto tome slicno:
Dokumentasjon som viser at dere har bodd sammen de siste to årene, f.eks husleiekontrakt,
kjøpekontrakt eller bostedsattest.

Dakle,sve sta ti tacno treba imas na ovoj listi:
http://www.udi.no/Global/UPLOA..._listeA_samboer_%c2%a741_2.pdf

Dakle,ti imas samboera i kod tebe je ovaj slucaj...pa sada sta je moguce nabaviti od papira vidi.Mislim da je problematika kod tog statusa samboer zvanicno.Kod nas ljudi samo pocnu da zive zajedno i to je to.Ovde se to ozvanici.Izmedju ostalog postoji i ta mogucnost.
Proveri imamo li mi takvu instituciju koja izdaje to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 18:57 - pre 127 meseci
Hvala Mirka mnogo...
 
Odgovor na temu

Vucetic Nikola
Arandjelovac, Srbija

Član broj: 313105
Poruke: 10
212.17.135.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 19:42 - pre 127 meseci
Je l' ima neko blizu ili u Lillehammer?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 21:32 - pre 127 meseci
Da li postoji šansa da žena koja je nosilac vize i radi kao bolničar u Norveškoj zatrudni i rodi dete dok nema stalnu boravišnu? Postoji li iakakva mogućnost da se to ostvari? Moram da mislim i na to pošto imam 30
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 22:35 - pre 127 meseci
postoji i mogucnost i sansa... viza ne utice na trudnocu i pravljenje dece... i zena koja dodje da trazi posao na 3 meseca moze zatrudneti :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 23:12 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23: postoji i mogucnost i sansa... viza ne utice na trudnocu i pravljenje dece... i zena koja dodje da trazi posao na 3 meseca moze zatrudneti


genijalno

imas like od mene
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 23:15 - pre 127 meseci
ja samo citam po vuku, kako je napisano i odgovaram :D
 
Odgovor na temu

69th Fan

Član broj: 317912
Poruke: 2



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2013. u 23:21 - pre 127 meseci
Citat:
Jocaendo:
Takve komentare zadrzi za sebe, ne mozes da komentarises nesto negativno ako nemas predstavu o cemu se rad .. Da si bio na festama verovatno bi imao drugi komentar, da ti se nije dopalo, da je muzika i atmosfera bila losa,mali broj posetilaca, sto je prihvatljivo. Ne mogu sad ja da pricam o tebi ovako i onako kad ne znam ni ko si ni odakle si.
Na tim festama su pevali i Mile Kitic i Halid Beslic, grupa Allegro , Adil i Sako , zvezde granda ...i puno drugih poznatih licnosti u nasem svetu muzike..


Da li ti sine mislis da ovde nekog zanima Mile Kitic? Adil, Sako? Daj bre neko srpsko ime, pravoslavca, Miroslava pa cemo da razmislimo?

Spamujes i reklamiras svoj proizvod, zasta sam siguran da to nije dozvoljeno, postoji li ovde neki zivi admin?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 07:52 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
postoji i mogucnost i sansa... viza ne utice na trudnocu i pravljenje dece... i zena koja dodje da trazi posao na 3 meseca moze zatrudneti :D

Mislim da je ovo pitanje vise bilo u kontekstu "a sta onda" i koja su prava i obaveze u tim trenucima? Da li tu mora neki poseban uslov da se ispuni u smislu broja meseci provedenih na radnom mestu, minimalne bruto zarade i slicno?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 07:59 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
puztrchi:
zanima me da li se moze dobiti spajanje porodice sa nevencanim suprugom...imamo zajednicko dete i nismo vencani pa me zanima da li neko zna nesto o tome..ja imam hrvatski pasos,a on srpski...u srbiji smo prijavljeni na istoj adresi ,ali ja planiram da idem sa hrvatskim pasosem gde mi je naravno druga adresa...da li bi se morali vencati pre odlaska da ne bi imali komplikacije oko spajanja porodice?


Oni imaju zvanican status "samboer" sto mi nemamo.Mislim na nevencane partnere ali na papiru dokaz da su nevencani partneri.Mislim da mi nemamo ustanovu koja izdaje takav papar.
Sto bi oni rekli u tom slucaju umesto vencanog lista moras da predas ovo:
Ugifteattest eller tilsvarende bekreftelse på sivilstatus fra relevant offentlig myndighet (ikke eldre
enn 6 mnd)

Mislim da mi to nemamo kod nas da ti ustanova zvanicna izdaje takav papir da zivite zajedno ali da ste nevencani partneri na tom nekom zvanicnom nivou.Mozda gresim,mozda imamo takvu instituciju,ali ja nisam upoznata sa tim.
Dakle,ukoliko si u mogucnosti da nabavis takav papir,od zvanicne institucije i ne stariji od 6 meseci,onda imas uslov za predaju papira.Tako pise na UDI-u.

Ukoliko nemate decu ili ih cekate,morate da dokazete da ste ziveli zajedno minimum dve godine,tako sto cete pokazati neki ugovor o stanu ili nesto tome slicno:
Dokumentasjon som viser at dere har bodd sammen de siste to årene, f.eks husleiekontrakt,
kjøpekontrakt eller bostedsattest.

Dakle,sve sta ti tacno treba imas na ovoj listi:
http://www.udi.no/Global/UPLOA..._listeA_samboer_%c2%a741_2.pdf

Dakle,ti imas samboera i kod tebe je ovaj slucaj...pa sada sta je moguce nabaviti od papira vidi.Mislim da je problematika kod tog statusa samboer zvanicno.Kod nas ljudi samo pocnu da zive zajedno i to je to.Ovde se to ozvanici.Izmedju ostalog postoji i ta mogucnost.
Proveri imamo li mi takvu instituciju koja izdaje to.

Mirjana koliko ja znam kod nas ne postoji mogucnost da ti bilo koja institucija izda nekakav dokaz na kojem ce pisati da si ti ziveo sa nekim toliko i toliko jer kao sto si i sama napisala to se kod nas nigde ne registruje. Jedini nacin da se premosti ova prepreka je da navatas dvojicu svedoka, da napisu svoje izjave (najbolje kucane) u kojem ce navesti da vas poznaju toliko i toliko, da su dolazili kod vas, da znaju pouzdano da zivite zajedno npr. 3 godine i 6 meseci, da potpisu te izjave i onda da ih prevedu kod ovlastenog sudskog tumaca. Ugovor o stanu iz Srbije retko pije vodu jer to se kod nas u malom procentu sacinjava jer niko nece da placa porez. Najbolje je poslati mejl UDI-ju i pitati ih da li to moze ovako da se resi.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 08:02 - pre 127 meseci
Zokiruma, hvala ti na odgovoru. Sad mi je jasnije. :)
Moje pitanje je bilo sta se tada desava vezano za posao, boravak i vizu, ako je neko upucen. Hvala vam.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 08:23 - pre 127 meseci
Citat:
puztrchi:
zanima me da li se moze dobiti spajanje porodice sa nevencanim suprugom...imamo zajednicko dete i nismo vencani pa me zanima da li neko zna nesto o tome..ja imam hrvatski pasos,a on srpski...u srbiji smo prijavljeni na istoj adresi ,ali ja planiram da idem sa hrvatskim pasosem gde mi je naravno druga adresa...da li bi se morali vencati pre odlaska da ne bi imali komplikacije oko spajanja porodice?

Odes u policiju i trazis uverenje na kojem ce pisati da ste vas dvoje od tad i tad prijavljeni na toj i toj adresi. Hrvatski pasos u ovom slucaju svakako nema veze jer ces ti prilikom predaje zahteva za spajanje morati da navedes prethodnu adresu i tada ces naravno navesti tu iz Srbije. Hrvatski pasos jos uvek se kotira kao i srpski, jer vaze iste procedure u Norveskoj jer nesto cekaju, djavo ce ih znati sta, verovatno da HR udje u EEZ pa da onda malo olaksaju. Ne znam da li se tu nesto desilo u zadnjih mesec-dva. Takodje nadjes dva svedoka koji ce da ti daju pisane izjave da potvrde da ste zajedno ziveli na toj adresi. Ovo se sve prevede na engleski jezik kod sudskog tumaca. Posalji mejl UDI-ju i pitaj da li to ok tako i da li treba jos nesto da se prilozis za spajanje porodice posto kod nas nema institucije koja izdaje uverenja da se radi o vanbracnoj zajednici.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 08:59 - pre 127 meseci
Citat:
minjavasic:
Da li postoji šansa da žena koja je nosilac vize i radi kao bolničar u Norveškoj zatrudni i rodi dete dok nema stalnu boravišnu? Postoji li iakakva mogućnost da se to ostvari? Moram da mislim i na to pošto imam 30


Gde si skoro generacijo .Po balkanskim pravilima prebacile smo i ti i ja.Spasa nam nema ali ovde ides na studije sa 45 leta...decu radjas kada stignes,s kim stignes i retko u braku.Terapija za obaranje skatta je dva komada skembica bez tate poglavice ti sama.Tu te po usima bije obdaniste i turnus u zdravstvu ali to je sada vec drugi padez...Kaze meni moja sefica kod koje zivim:"Ti si tako mlada,zivot je pred tobom...imas jos celu deceniju da razmisljas oces li ili neces u braku provesti drugu polovinu zivota"...kazem to mojoj majci (a one su skoro vrsnjakinje) ona kaze:"Luda zena,o kakvoj ona deceniji prica,pa ti imas 29".
Dakle,cudo je sredina u kojoj se zivi.Da batalimo pripovedanje i predjemo na stvar.
Slucaj 1 : Imas stalni posao.Probno vreme je 6 meseci a da bi mogla da pocnes da koristis egenmelding treba da prodje 2 meseca od stupanja u radni odnos.Ostanes trudna nakon tog probnog perioda i imas stalni posao,normalno kod njih se radi u trudnoci dok god mozes i kada se primakne porodjaj ides na bolovanje i imas dve opcije:100% 9 meseci plata(ili 8 meseci nisam skroz sigurna) ili 80% od plate na 12 meseci.Posao zadrzavas i kada se vratis nakon te godine ili 8-9 meseci nastavljas tamo gde si stala.
Ukoliko nemas stalan posao,obaveza je da si radila 6 meseci pre trudnoce i onda oni racunaju najbolji prosek od tih plata i to dobijas po istom principu 100% 8-9 meseci a 80% 12 meseci.Ti biras.S tim sto u ovom slucaju kada ti istekne taj period,moras da trazis posao ili da se dogovoris na svom prethodnom poslu da ukoliko im bude trebalo ljudi da si ti tu,jer to nije bio stalan posao i zato ga u principu nemas.
E sada jedna zaskoljica je sledeca:NAV placa to bolovanje i treba samo proveriti da li se to racuna u onaj novac koji ne smemo da primamo.Nisam tu skroz sigurna Davno sam bila u NAV kontor-u da pitam sta smem a sta ne smem.
Ipak se preporucuje da se uzme stalna dozvola ali kada je dignu na 5 godina a to ce se svakako desiti,razumem da je to veliki period i da se razmislja.
Ipak,kako god veliki pozdrav MLADA zeno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7868719 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.