Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8024881 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 23:04 - pre 136 meseci
Ako sam dosao na spajanje porodice i ako sam nasao posao u svojoj bransi vezano za diplomu , da li mogu da apliciram za skilled worker vizu na osnovu sopstvenog zaposlenja (ako taj posao zadovoljava uslove za skilled worker),da jednostavno ne zavisim o porodicnoj vizi
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 07:58 - pre 136 meseci
Citat:
milan.dukic3:
Ljudi citam ovo sto pisete i neverujem da su to uradeli???? Znaci nasa medicinsak srednja skola se nepriznaje vise kolIko sam mogo da skontam?

Nisi dobro procitao. Nasa srednja medicinska se priznaje ali ne u tom rangu vec u rangu negovatelja sto odgovara njihovom planu i programu jer da bi radio kao medicinska sestra-tehnicar moras da imas njihovu VISU skolu. U tom smislu se nista nije promenilo. Ko je uspeo da polozi drzavni ispit tamo i da li vec neke jos ispite ili kurseve ili sta vec taj je imao srece da uspe da se uglavi kao medicinska sestra tj. stepen vise ali to vise ne moze. Pa budimo malo realni, srednja skola je srednja skola a visa skola je visa skola. Ovi sto su zakinuti za visu skolu e to je vec pod velikim znakom pitanja zasto su to uradili i tu vec treba da tresu da bi isterali na cistac sta je tu istina i da li to moze tako ili ne moze. Ljudi molim vas nemojte da sirite paniku jer na kraju ce ispasti da se godzila nastanio u Norveskoj i neda Srbima da rade tamo kao medicinari.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 08:44 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Cvele vec prodaje cigare... :)
Naime,i ja sam dobila isto pismo u mom sanducetu i prvo za sta sam se uhvatila jeste koji je datum odluke,po kom zakonu clanu i slicno medjutim,nista od tih informacija ne pise.Dakle,srocili poruku kao da prodajemo pilice na pijaci u mom Ruskom Selu pa kazemo ti si meni platio ali ja tebi sada ne dam to pile jer sam pre 10 minuta se predomislio a pare ne dam nazad.E to je tako definitivno.
Tekst kaze ovako:

Det vises til tidligere avslagsvedtak med kvalifiseringsløp på din sykepleiersøknad.
SAK har tidligere etter individuell vurdering anbefalt sykepleiere fra Serbia og Filippinene å gjennomføre en nærmere bestemt praksis i Norge for på et senere tidspunkt å kunne oppnå autorisasjon.
Etter vedtak i Statens helsepersonellnemnd,hvor det er vurdert at de aktuelle søkerne ikke vil kunne oppnå autorisasjon selv etter gjennomført praksis,ønsker SAK å informere om dette på et så tidlig tidspunkt som mulig. (ovo je hit recenica u celom tesktu)...
SAK har på bakgrunn av vedtak i Statens helsepersonellnemnd endret vår praksis i de aktuelle sakene.
Statens helsepersonellnemnd har vedtatt at praksis som hittil anbefalt av SAK ikke vil være tilstrekkelig for å kunne oppnå autorisasjon som sykepleier.For å kunne oppnå autorisasjon som sykepleier er det nødvendig å søke opptak ved norsk sykepleierhøyskole og eventuelt søke fritak for enkelte fag. (drugi biser teksta!!!)
Autorisasjonskontoret vil opplyse at aktuelle lover og forskrifter,samt ytterligere informasjon om de aktuelle helsepersonellgrupper kan finnes på vår internettadresse www.sak.no (treci biser jer na net strani nema blizih informacija)...

I zaista misle da se na ovo nece niko zaliti i zato i ne stoji uopste ono obavezno klagerett i sema koja se salje uz svaku njihovu odluku...sto su uvek praktikovali kada salju bilo kakvu odluku.

Dakle,svima isti tekst bez obzira da li imas licencu ili nemas,Visu skolu ili nemas,sta si dobio od zahteva ili nisi,dakle svima ista odluka.


Nije svima isti tekst,eto ti Jocin primer...kako??u vezi licence,ljudi koji su je dobili direktno kao npr Joca,bez ikakvog zahteva za praksu njima ne traze nista,samo da produze u onom sto su zapoceli,tj.jos samo nasjonal fag.Tebi,koja imas licencu,ali si u avslagu imala praksu koju si morala odraditi,tebi je stiglo pismo.Ja nemam licencu,i meni je isto stiglo pismo.Fora je ako si bilo sta imao u avslagu sto moras odraditi, praksu ili vitneskapsteori ,neracunajucinasjonal fag,da ti stize ovakvo pismo...Tu ima malo logike.Moja visa skola je imala tada 5 semestra,i ja sam je zavrsio po tom planu i programu.Kod tebe je bilo 6 semestra,isto i kod Jankele,opet ste dobili isti avslag.Znaci,nije problem ni Visa.Ajd ako nas iz Cuprije ne uzimaju za ozbiljno,onda bi Vas iz Bg trebali...Ionako si nam se popela na glavu,*ja sam iz Bg,ja sam zavrslia zemunsku skolu*..Da si zavsrila zemunsku skolu,radila bi neka pametniji i unosniji posao,ne bi bila u Norge :-)Nas kljucni problem je rådgiver,koji ocigledno nije pogledao dokumenta kako valja,ili su se oni vodili po onom sto sam vec napomenuo,ako nema licencu ma daj mu avslag,ko ga j...

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 09.03.2013. u 10:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.22.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 08:47 - pre 136 meseci
Ne siri ovde niko paniku vec ova kaubojstina od njihovih organizacija. Ako su vec resili da donose promene onda su to trebali i da dokumentuju precizno sta se menja,od kad i kako ce funckionisati ubuduce,ali vidim da nastavljaju da funkcionisu po principu,mi cemo objaviti da je doslo do promene a sta i kako,to cemo vec videti kasnije,a za to vreme nek oni razmisljaju,a ljudi ovde onda cekaju da vide sta se desava tako sto ce kao pokusni kunici slati gore dokumentaciju i cekati da vide sta se desava ne bi li ostalima preneli sta se to promenilo,kao da niko nema pametnija posla,i ovo nije prvi put da ovako donose promene a ljudi ih prenose i razjasne tako sto dobiju preko svojih ledja slanjem papira po prethodno ustanovljenoj proceduri,postaju sve neozbiljniji i nemarniji i samo unose zabune iznova.

Dakle postoji jedna procedura i stalno se nesto menja i to ne saznajemo od njih nego od ljudi koji jave da im je odgovoreno na neki drugi nacin,i sad donose promene za koje niko pojma nema na sta se odnose,na srednju,ne ne i na visu,sta to znaci,par ispita,dodatne 3god skole? koga briga,dodjite pa pitajte ili saljite papire u nedogled dok ne provalite formulu. I sad ovi koji su polozili nasjonalfag da ga iskoriste kao zamenu za toalet papir? Ovo zvuci kao sistem sa srpskom administracijom,trebas biti bezobrazan da bi nesto saznao i izjurio i zato ako ima sanse da ih tuzite,to treba uraditi itekako,a sad to sto oni buduci nece imati priliku sta da se radi,cuj ne priznaju srednju,to je potpuno ok ali onda to nisu trebali uopste ni raditi i mirna Bosna,a ne za neke ce moci a za neke nece jer smo se tako danas dogovorili. Pa sad ne znaju ni sta ce sa visom jos raditi.

Mislim da tek sad kapiram sve one price kako je vama gore teze izregulisati papirologiju nego naci posao....
 
Odgovor na temu

milan.dukic3
Nezaposlen

Član broj: 312454
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 08:54 - pre 136 meseci
Nisam shvati jos uvek slabo baratam norvaskim recima koje se koriste ovde na forumu. Nadam se da cete resiti ovu neprijatnu situaciju i nadam se da nece propasti trud koji ste ulozili. Valjda ce se dozvati pamati ti norvezani! Krajnje bezobrazna stvar od njih, ali tu je kriva i nasa drzava koja ni na koji nacin ne lobira za nase ljude ( da imamo i mi neki pristum stranom trzistu rada) tako da smo ponizeni na sve strane. Gde god se okrenes bugari, rumuni, madjari, jos malo ce i hrvati svi imaju visa prava nego mi srbi. Za to su krivi politicari naravno! Kad je neki nas politicar otisu u norvesku da lobira malo za svoj narod???
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 09:11 - pre 136 meseci
Poslušao sam savete već iskusnih kolega(onih koji su već bili u Norveškoj) i dao se na intenzivno učenje jezika.U toku poslednje godine sam samostalno prošao knjige:På vei,Ny i Norge,Stein på stein i Her på berget.Na kraju svega uzeo 6 ili 8 časa preko skajpa kod jedne naše veoma stručne profesorke norveškog.Došao u Oslo 23-eg januara,položio norskprove 3 posle 4 dana(rezultati stigli juče).Nakon mesec dana dobio sam tri ponude za posao.U Hamaru i Telemarku sam odbio a prihvatio u Dramenu.

Naravoučenije:trud oko učenja jezika se na kraju isplati.Ne zavaravajte se da vam znanje jezika nije toliko bitno.Presudno je.

Sad sam na čekanju odgovora iz SAK-a u vezi sa Višom školom(tražio autorizaciju).Pre dva meseca su mi tražili potvrdu sa posla sa opisom radnih zadataka i dužinom radnog staža.Sad sam malo zabrinut zbog najnovijeg razvoja situacije u vezi sa tim.Pomno pratim.

Pozdrav za sve u Norveškoj i one koji će tek da dođu ovde.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 09:13 - pre 136 meseci
Ako budes cekao da ti drzava u bilo kom smislu pomogne to NECES docekati za zivota ovoga bez obzira koliko imas godina. Ni ja je ne volim u tom smislu i mogu da krivim politicare do sutra ali tako cu sebi samo odmoci. Ima jedna stara "use i u svoje kljuse" sto znaci sebi ces najvise pomoci. Nasu jadnu drzavu zaboravi i da postoji jer je to "drzava" po necijoj tvrdnji al ajde i gledaj sta mozes da uradis sam za sebe i kako da odes odavde. Kad mi neko kaze "bice bolje" prosto se najezim. Pa nece biti bolje, dokle vise da se lazemo medjusobno? NECE BITI BOLJE. Bice bolje kad se ode odavde i nadje posao preko, uredi zivot i ostalo i onda jos pomognes nekome iz tvoje zemlje da ode, posaljes roditeljima novac koji si zaradio, samim tim pomognes i Srbiji jer ce se te pare potrositi u njoj i odes za Srbiju samo kao turista i to na ne vise od tri dana. Posle tri dana vec postaje kriticno za psihu. :)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.107.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 09:52 - pre 136 meseci
Citat:
milan.dukic3:
Nisam shvati jos uvek slabo baratam norvaskim recima koje se koriste ovde na forumu. Nadam se da cete resiti ovu neprijatnu situaciju i nadam se da nece propasti trud koji ste ulozili. Valjda ce se dozvati pamati ti norvezani! Krajnje bezobrazna stvar od njih, ali tu je kriva i nasa drzava koja ni na koji nacin ne lobira za nase ljude ( da imamo i mi neki pristum stranom trzistu rada) tako da smo ponizeni na sve strane. Gde god se okrenes bugari, rumuni, madjari, jos malo ce i hrvati svi imaju visa prava nego mi srbi. Za to su krivi politicari naravno! Kad je neki nas politicar otisu u norvesku da lobira malo za svoj narod???



Druze kakvo crno lobiranje za nas,jedino ga moze biti i to na nacin protiv nas,jel vi shvatate da je nasoj drzavi trn u oku vec godinama sto nasi zaposleni i oni najbolji odlaze u Norvesku,Nemacku i druge zemlje i to zele da sprece na svaki nacin,juce razmisljam da se sve ovo desava zbog onih falsifikovanih diploma ili toga sto je mozda prevelika navala zahteva za autorizaciju iz Srbije pa hoce da nas otkace ali juce mi drug kaze,nemoj se iznenaditi ako su ovo nasi umesali prste i trazili da nam otezaju odlazak jer ja znam bar 20 sestara i doktora koji su napustili svoje poslove i otisli gore a na nivou Srbije ih je na stotine verovatno.

Evo ti konkretan primer za koji znam a vezan je za Nemacku,njima fali 100 000 sestara pa opet nikome u ambasadi ne izdaju radnu dozvolu bez obzira sto ti posao tamo dobijes za 7 dana i doneses i ugovor i sve papire,znam zenu koja je dobila 3 posla i 3 puta bila odbijena u ambasadi iako je imala potpisane ugovore da bi na kraju otisla tamo i napravila scenu trazeci objasnjenje odbijenice po treci put a gospodin u ambasadi joj je fino odbrusio "obratite se vasoj drzavi,mi smo slali 2 puta delegaciju da se potpise sporazum o odlasku radnika za Nemacku ali je Srbija to odbila pod izgovorom bojazni od odliva radne snage i mi nemamo osnov da vam izdamo dozvolu bez tog sporazuma jer niste u EU" zdravo cao,zena je odustala na kraju.

I evo vam ovaj zadnji primer konkursa za bolnicare koji ide preko biroa a koji je potpisan sa nemcima i koji definise da iskljucivo nezaposleni mogu da se prijave i jos na par mesta je ubaceno raznoraznih odrednica kojima se gleda da se iskljucivo onemoguce oni koji su visokokvalifikovani i rade vec da se prijave ili odu. Notorni idiotizam koji to dokazuje je to sto je moj drug odbijen na konkursu jer ima visu medicinsku jer su mu na birou rekli da to vazi samo za one sa srednjom skolom i on nema pravo prijave (???)

Tako da od drzave ne ocekujte nikakvu ali nikakvu pomoc vec samo obrnuto,njih ne zanima sto 20 000 zdravstvenih radnika cami na birou nego im je bitno da tako i ostane samo da ne dodje do odlazaka napolje
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 09:56 - pre 136 meseci
Malo da razbijemo monotoniju:
http://www.imdb.com/title/tt1711386/?ref_=fn_al_tt_1

http://kat.ph/dag-h264-720-season-1-mkv-t5030909.html

Dag, norveska TV serija...
 
Odgovor na temu

milan.dukic3
Nezaposlen

Član broj: 312454
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 10:12 - pre 136 meseci
Vidim ljudi ja da nasi politicari samo odmazu nama, uvek su to i radili nikad da pomognu nesto! Kao sto rece Mihalesk najezim se kad cujem da mi neko kaze da ce ovde biti bolje! I verujte jedva cekam da naucim taj norveski i krenem odavda jel ovde nema smisla ziveti. U mom komsiluk je za zadnjih 5 godina otisle 2 porodice nazalos ne za norvesku, nego kanadu. Ja sam se odlucio za norvesku ni sam ne znam iz kog razloga, ali je konacnu odluku presudio ovaj forum i vi.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 16:39 - pre 136 meseci
Prvo na konto pp.Pise ovde na forumu pa valja se procitati,dakle to se tice samo za sykepleiere ne za bolnicare.Dakle,citajte majku mu napisano je,i nema brige i dalje za bolnicare i tu obradu dokumenata.

Cvele,Vlado...ovako je prakticnije nego pozivanje telefonom pojedinacno,izludi od telefona ovih dana .Sada sam stupila u kontakt sa Iris,ona Filipinka iz Hammerfesta,ona je u soku,i ona i Darlyn nisu imale pojma za ovo jer jednostavno nisu gledale SAK-ov sajt.Nemaju oni forum kao mi ...he he.Sada ce da ona informise ostale sa nasjonalfaga i da salju mejl SAK-u jer koliko su oni nenormalni,oni cak i ne pokusavaju da pronadju ljude i da ih informisu iako ih sve imaju u bazi podataka vec samo ako ti sam uzmes kontakt sa njima onda dobijes info.Dakle,gledamo da bude sto veca grupa ljudi koja ce reagovati istovremeno.
Hvala na jednom tips-u od clana foruma,on ce se prepoznati
Svakako imamo dve opcije.Ovaj advokat iz fagforbundet-a je jedna opcija i tu je sastanak u ponedeljak,a u sredu je privatni sastanak sa privatnim advokatom,i definitivno i meni deluje da bi bilo efikasnije ako to bude privatni advokat pogotovo sto je to covek iz te branse,radio u Helsedepartmentu dugo vodio slucajeve protiv njih i dobijao SAK.Njegovo misljenje o tome da li je ovo sprovodjenje retroaktivnog zakona moguce ili ne je presudno.Jer sada tu nismo samo mi,vec i svi ljudi koji vec rade sa autorizacijama za spl.sa sitom skolom,jer i to potpada pod retroaktivno.Na to nemaju pravo ali jedna stvar je sokantna.na svaku odluku koju dobijes pismeno dobijas i semu o klagerett da se zalis.Ovde toga nema,nema ni jednog zakona,clana,paragrafa a cak ni napisanog datuma od kada to stupa na snagu.U svakom slucaju,jako je velika grupa ljudi koju ovo kaci jer samo sa nasjonalfaga imas 100 ljudi (Oslo plus Bergen sada novembar-februar),a da su iz Srbije i Filipina.
SAK jednostavno ne moze da postigne da obradi predmete,kasne i za bolnicare,i dve najvece grupe zele da izbace iz igre...protivzakonito pa ako prodje proslo je...E pa majku ti,videcemo...
Cvele,vise se ni ne trudim da shvatim kojim se oni principom vode,jer ovde nema pravila.
Ta razlika koju oni navode se zasniva samo na praksi.Oni tvrde da oni imaju 2700 sati a mi 2100 sati prakse tokom srednje skole.Mihaleks,nema veze sta ti pise u samoj diplomi,cinjenica je plan i program rada.SAK zasniva sve svoje predmete i procene na planu i programu.Sistemi su razliciti u svakoj drzavi,i to su oni pisali u svom izvestaju.Dakle,ako idemo na procenu programa teorije se ni ne hvataju i to mi je jasno zasto jer ih sijemo i to prilicno,ali ako nam fali 600 sati teorije ok,dobili smo da je odradimo i odradili je i to najveci broj ljudi je dobio da odradi po 720 sati prakse...u cemu je problem.Problem je sto nece uopste da rade na nasim slucajevima i sto sve van EU hoce da skinu.
A kako sate sa Vise bilo da je 5 ili 6 semestara nece da uracunaju nekome ili hoce nekome...ne znam...ni tu ne mozes da ih uhvatis po kojoj mustri rade.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 16:57 - pre 136 meseci
Vasa bitka je i moja bitka.
Hajde Mirjana malo da ti pomognem oko lex-a (zakona).
http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_law_%28legal_system%29
U Skandinaviji i Norveskoj je na snazi civilno pravo koje svoje korene vuce iz rimskog prava, za razliku od Britanije.
"Swedish law lacks a general legalized prohibition against retroactive legislation. The situation in this case is different from Norway. The Norwegian
Constitution decrees, in Art. 97, that “no law may be given retroactive effect”. There have been difficulties in limiting the statute. It is regarded as a legal
standard, expressing a main rule from which it has been possible in practice to make certain exceptions.
Art. 7.1 of the European Convention on Human Rights contains a prohibition against retroactive legislation, which howev er is limited to the area of criminal
law. 7 In this context, however, the right to ownership protection is of importance according to Art. 1 in the first supplemental protocol, which among other things includes a certain protection against limitations in the right of property use, premature recall of granted busin ess permits and concessions etc."
Izvor: strana br. 4.
Norveski ustav, clan 97:
"Article 97
No law must be given retroactive effect."
Izvor-engleska verzija:
http://www.stortinget.no/en/In...Constitution/The-Constitution/
Zakljucak: Srbija i Norveska imaju isti pravni okvir i poreklo pravnog sistema. U Norveskoj se zakon NE MOZE retroaktivno primenjivati i to garantuje ustav u clanu 97. Evropska konvecija o ljudskim pravima takodje zabranjuje retroakvitnu primenu zakona.
Ovo ti je sve napismeno i nema da se lupa glava moze li ili ne moze.
Za ovo ti ne treba norveski advokat to mogu i ja da ti iskopam...Ali ti treba za dalje akcije sta, kako, gde i kome da se zalite i na koji nacin.
Sustina cele price je da im treba dokazati da postoje ljudi van EU i da se oni ne predaju.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 17:07 - pre 136 meseci
Ako Helsepersonellnemda donese odluku,mora pojedinacno i individualno da obradi svaki predmet i da posalje odluke uz uvazavanje celokupne prakse koju si odradio kao i Nasjonalfaga ovde u Norveskoj.To je po zakonu.Ima pravo da ponisti odluku SAK-a ali mora da uvazi tvoj odradjeni posao u medjuvremenu.Ovo bi shvatili i u Srbiji
I odluke o nepriznavanju necega totalno sprovedi kroz neku direktivu,daj neki zakon,uredbu,stavi barem datum...pa nije ovo Tadzikistan i koja je razlika izmedju Tajlanda i Filipina,Srbije i Rusije...zasto samo ove dve zemlje.
Da li zaista misle da se necemo zaliti i uzeti advokate i kako mogu oni da napisu da Høyskole moze da nas oslobodi eventualno od nestrucnih predmeta kada Rådgiveri iz Høyskole dela opptak imaju vece kompetanse nego oni i sam SAK njih konsultuje za komplikovanije procene.

Helsepersonellnemda je sud.E sada zamisli ovo,u praksi je uradjeno ovo.Sud je nesto odlucio na grupnom nivou i prosledio tu odluku SAK-u.SAK kao ustanova ima obavezu da prosledi pismenu odluku suda koja pokriva to njihovo obrazlozenje dakle da stavi taj papir kao vedlegg jer ovo je pravna drzava.Pa to salju i u Srbiji,covece
A ovo je pijacarska posiljka.Sud kaze da se sve ponistava.Med vennlig hilsen,SAK.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.22.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 17:10 - pre 136 meseci
Ne treba zaboraviti jednu stvar,pominje se da se ovo ne tice helsefagarbeidera jer oni ce dobijati normalno autorizaciju i da se radi o sykepleierima. Mozda ih se ne tice u ovom trenutku,govorim o ljudima koji imaju srednju i visu medicinsku skolu, jer svi svejedno pocinju kao helsefag-ovi,ne tice se ni onih sa prekvalifikacijama na medicinsku srednju iz drugih skola jer oni drugim pozivom ni ne mogu da se bave gore bez dodatne skole, ali ovi prvi sigurno ne planiraju to i ostati vec pre ili kasnije kao i svi ostali zele preci na sykepleiere i da ako to bude potpuno onemoguceno onda ce i zainteresovanost opasti jer realno gledano ako neko sa prekvalifikacijom na srednju medicinsku sa neke druge skole i onaj sa 7 godina skole u medicini imaju isto pravo na radno mesto u Norveskoj i nista drugo treba biti blentav pa se pomiriti sa tim da ces sa 7 godina skole raditi isto ono sto u Srbiji rade sa kursevima i prekvalifikacijama iz totalno drugih struka. A ovo izgleda kao da norvezanima to i jeste cilj.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 17:24 - pre 136 meseci
Hvala zemljak moj...
Ma to je ono sto kaze ova lederka iz sindikata kao i rådgiver iz Høyskole u Bergenu i svi se pozivaju na cinjenicu da "tilbakevirkende kraft " nije moguce,to jeste retroaktivno...ali stojis u jednoj vrlo zeznutoj situaciji i dok se ne okonca ti ne vidis Sunce.SAK je kao Koza Nostra ili Samijci u Finnmarku...oni zive po svojim pravilima.Ovo je skandalozno ne zato sto nas ugrozava vec zato sto ako saljes neku odluku sprovedi je kroz zakon i napisi takvu formulaciju odgovora da to lici na zemlju u kojoj se sve to desava,jer Boze moj,uvek se hvataju da je ovo zemlja prava...Pa ako jeste,onda prilagodi dokumentaciju tome.

U medjuvremenu...do okoncanja procesa...Cvele ce da prodaje cigare koje ce da uveze iz Svedske,a ja sam se bacila na jedan clanak iz novina,jer najvaznije je zadrzati dobar humor

Prilog:



Kao sto se na slici vidi,5081 slobodnih muskaraca na severu...Uklapam se u sve..lokacija odgovara kazu moraju biti izmedju 20-45 godina...i to pase ovde nema da bude AVSLAG...nego odmah autorizacija
Dakle,stari zanati su stari zanati
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 17:32 - pre 136 meseci
A evo o cemu se bave u norveskoj stampi ovi njihovu strucnjaci...
Dakle,dilema je opisana na slici:



Dakle,smatraju da treba dozvoliti starima dementnima da u starackim domovima imaju seks...
E,zivote shvatanje njihovoh mozgova nekada je jako tesko...koliko god da se trudis.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 17:43 - pre 136 meseci
Moram da napisem jednu recenicu.
Moje kolege,prijatelji i rodbina iz Srbije smatraju da sam uspela u zivotu,ej otisla u Norvesku snasla se,promenila zivot,putuje po svetu,boli je uvo,lako je njoj...Eheee...a ja uz pomoc advokata dokazujem da sam pismena i da imam ne Visu skolu,vec i srednju skolu...
Lepo Semsa Suljakovic kaze u jednom svom starom hitu: "Ej,zivote varalico..."
Razumljivo je,malo ti se smuci sve ali opet ja kazem i sada kada se bakcem sa procesom,treba doci...nije to bila poenta...ali Semsina pesma sada tako stima...

NB!Sreca pa me Stefan naucio da stavljam ove smajlije!

Realno,samo mi osnovna skola jos nije dovedena u pitanje.Zasto?Pa zato sto je nisam slala na procenu,inace i tu bi bilo sporno da li je Pitagorina teorema dovedena do kraja ili mi tu fali da saljem na opptak u neku skolu...
Zato ne dam nikom Osnovnu skolu na procenu...a ne,ne dam...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 18:01 - pre 136 meseci
Cvele,druze moj...oni nama oce da uzmu ovo:



Pa vidi,kako te ovde boli glava a u ovom stadijumu su rastvori i ono presipanje i racunanje koliko imas a koliko ces da oduzmes i dalje bili van mozga...I to oce da nam uzmu,Ima da plate onaj stres za matematiku prvo...i ono penjanje na brdo svako jutro.Zamalo da ostanem vecno u Bergenu da uopste ne sidjem sa brda
I sve to ides,platis sam,ili si na slobodnim danima koje si morao da zaradis,ili si na godisnjem odmoru pa ti se svidja da ides u skolu i oni ti kazu...a nema veze,ides ti sada opet samo malo duze 3 godine...
E,nece da moze...Pogledaj nas nesrecnika sto smo se predali bili slucaju...dobro nismo usli u sveske i digitrone...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2013. u 20:21 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Hvala zemljak moj...
Ma to je ono sto kaze ova lederka iz sindikata kao i rådgiver iz Høyskole u Bergenu i svi se pozivaju na cinjenicu da "tilbakevirkende kraft " nije moguce,to jeste retroaktivno...ali stojis u jednoj vrlo zeznutoj situaciji i dok se ne okonca ti ne vidis Sunce.SAK je kao Koza Nostra ili Samijci u Finnmarku...oni zive po svojim pravilima.Ovo je skandalozno ne zato sto nas ugrozava vec zato sto ako saljes neku odluku sprovedi je kroz zakon i napisi takvu formulaciju odgovora da to lici na zemlju u kojoj se sve to desava,jer Boze moj,uvek se hvataju da je ovo zemlja prava...Pa ako jeste,onda prilagodi dokumentaciju tome.

U medjuvremenu...do okoncanja procesa...Cvele ce da prodaje cigare koje ce da uveze iz Svedske,a ja sam se bacila na jedan clanak iz novina,jer najvaznije je zadrzati dobar humor

Prilog:



Kao sto se na slici vidi,5081 slobodnih muskaraca na severu...Uklapam se u sve..lokacija odgovara kazu moraju biti izmedju 20-45 godina...i to pase ovde nema da bude AVSLAG...nego odmah autorizacija
Dakle,stari zanati su stari zanati



E jbg Mirka ja ni ovde ne mogu dobiti autorizaciju, punim 48 u junu...I tu zakasnih.....

Za ovo sto ste rekli za sestre totalno se razocarah...Imala sam neku maglovitu nadu da cu dobiti tu licencu ...trenutno ne mogu priustiti sebi da placam fakturu za bolnicara...opet jovo nanovo...
Od sveg srca zelim vama koji ste tamo i koji ste toliko truda ulozili da se izborite za svoja prava...Zasluzili ste!
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2013. u 06:18 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nemojte se zbunjivati...ovo se odnosi samo na SYKEPLEIERE.Nema potrebe da pisete mejlove za helsefagove jer to nema nikakve veze sa tim.Idite na sajt SAK-a...i lepo pise da za helsefagarbeidere je produzeno vreme procene sa 6 na 7 meseci.
Dakle za to nema panike...e sada kako ce deliti ljude ali ne moze retroaktivno da se primenjuje zakon jer ako ne daju ljudima sa srednjom skolom sada onda moraju da skinu autorizacije onima kojima su vec dali jer je u pitanju isti program a zakon se po tom principu nece primenjivati.Ok,videcemo valjda ce stigne neki odgovor...pola nas ima Visu pola nema...sto se ljudi tice nasjonalfaga...
Aøi sustina je da ne pricamo dok ne dobijemo neki odgovor...i da ljudi se ne zbunjuju koji traze za hj.pl.To je i dalje ok.Dakle,te dve stvari ne mesajte...
SAK cudo od organizacije...
Pozz...

Jel to znači da ako je neko završio srednju medicinsku u BiH na njega se ne odnosi.. a isti program Mislim da nije zakon ovdje u pitanju jer ovo nije baš zakonska materija a i da jeste bilo bi bolje za vas. Zakon se moze retroaktivno primjeniti samo ako je novi povoljniji, za one na koje se odnose, od starog zakona.. tako da je zakon u pitanju on sigurno ne bi kačio vas. Ovdje je u pitanju odluka koja je donesen od strane organa koji je zakonom ovlasten da regulise ovu materiju. (Nisam strucnjak za norvesko pravo al tako mi se čini iz vaših postova- inače sam pravnik). Odluka koja je donešena ne smije značiti da se poništava zvanje onim koji su u potpunosti završili dokvalifikaciju ili kako već to zovete. Drugo, morali bi dozvoliti i vama, koji ste započeli a niste završili, da bar u odredjenom roku završite. Ukoliko vam to onemoguće onda su dužni da vam namire sve troškove školovanja koje ste imali do sada a da ga sada ne priznaju. To u najgorem slučaju. Odluka se može odnositi samo na one koji krenu na dokvalifikaciju posle datuma donošenja odluke. Sve drugačije od ovoga podleže Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Mislim da bi im trebali staviti do znanja da ste spremni i podnijeti tužbu pomenutom sudu. Malo zube pokažite - E sad da i ja nešto pitam pa ako neko zna neka odgovori: Ljekar specijalista fizijatrije sa rehabilitacijom (Medicinski fakultet završen u Novom Sadu a specijalizacija u Banja Luci), priznaje li se to zanimanje i diploma tamo. Moze li se sa ovom specijalizacijom raditi odmah ako se nadje poslodavac kojem nedostaje ovakav kadar. Mirjana negdje napisa da ona zna dva ljekara koja su počela odmah raditi zbog iskustva i "sreće" . To znači da postoji mogućnost da se radi kao ljekar specijalista bez da se kreće od bolničara. Pozdrav i hvala unapred!

[Ovu poruku je menjao MiToman dana 10.03.2013. u 08:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MiToman dana 10.03.2013. u 08:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MiToman dana 10.03.2013. u 08:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8024881 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.