Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8024714 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2013. u 18:03 - pre 137 meseci
Pitanje sto se tice stalne boravisne dozvole.

Ukoliko se ima polozen NP3 ili Bergen test... dali je neophodno ici na onih neophodnih 50 casova poznavanja norveskog drustva?
Mislim moze li nekako bez toga i izbeci placanje tih casova.
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2013. u 18:37 - pre 137 meseci
Imam jedno pitanje zdravstveno osiguranje za nekog ko radi u NO na kom je to stepenu ,jel kao u Kanadi (lose jako ) ili je nesto bolje ,da li je moguce platiti dodatno zdravstveno osiguranje ?
Jos jedno pitanje koje ima veze sa medicinom al ne sa norveskom ,naime radio sam CT skener bubrega u Brazilu skener je pokazao da nema kamena ,kada sam dosao u Srbiju doktor kaze da je nasao ostatke peska i da je bio kamen ,da li je to moguce
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2013. u 19:02 - pre 137 meseci
Ljudi, razmisljam o selidbi u Tromsø :)))))
Imam opasnu ponudu za posao :)))))
Miro mozes li mi pomoci malo oko smestaja i tome slicno?
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2013. u 07:31 - pre 137 meseci
Citat:
gogi77:
Pitanje sto se tice stalne boravisne dozvole.

Ukoliko se ima polozen NP3 ili Bergen test... dali je neophodno ici na onih neophodnih 50 casova poznavanja norveskog drustva?
Mislim moze li nekako bez toga i izbeci placanje tih casova.


Nije potrebno, ukoliko nesto nije promenjeno od 2011.
Potrebno je otici u komunu sa uverenjem o polozenim ispitom jezika i traziti oslobadjane od obaveznih casova.
Odluka komune se prilaze aplikaciji za stalnu boravisnu, samo uverenje o polozenom ispitu nije dovoljno.
 
Odgovor na temu

suncokret3
andjelas
profesor
Banja Luka

Član broj: 312823
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2013. u 13:30 - pre 137 meseci
Nova sam na ovom forumu i prici o odlasku u Norvesku. Ni muz ni ja nismo medicinske struke, ali planiramo da zavrsimo srednju, za god.dana se dobije diploma i za to vrijeme da ucimo jezik. S obzirom da u Banjoj Luci radimo sa fakultetskim diplomama, on pravnik, ja prof. muzičkog/klavira, razmisljali smo i o upisu mozda nekog doktorskog ili master studija tamo, pa pokusati i ostati, jer mislim da nase fakultetske dipl.nisu priznate i ne bi mogli sa njima da dobijemo dozvolu za rad. Sta vi mislite da je najpametnije ciniti, sta je sigurnija varijanta za odlazak? Imamo i klinca od 3 god.,nismo sami :)
IR
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2013. u 20:44 - pre 137 meseci
Evo kad ljudi imaju srece sa naftom,prvo dobili parce mora od Danske i tu nasli naftu !!!
A sad od Rusa i tu nasli takodje naftu...
http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=05&nav_id=692428

[Ovu poruku je menjao mada77 dana 05.03.2013. u 21:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rosalia
mirna mirnic
turisticki vodic
slobodnjak
omis, hrvatska

Član broj: 312859
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: kako otici i kako se zivi..


+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 12:45 - pre 137 meseci
Pozdrav forumasima,
pratim vas vise od godinu dana i zahvaljujuci vama i vasim savjetima,a najvise Mirjani Savicic, za 10 dana putujem u Norvesku. Nemogu naci rijeci da opisem koliko mi je ovaj forum pomogao. Hvala vam! Samo ukratko: predala za autorizaciju helsefagarbeider i dobila je, pola godine ucim jezik preko skyp-a u skoli Saga i dosta sam zadovoljna. Imam namjeru nastaviti uciti jezik u Norveskoj i paralelno traziti posao. Nadam se da ce malo pomoci i ulazak Hr u EU jer imam HR putovnicu. U biti, ovim postom se zelim svima jos jednom zahvaliti na nesebicnim i iskrenim savjetima.
odlazi cirkus
 
Odgovor na temu

Sladjana Momcilovic
Sladjana Momcilovic

Član broj: 312866
Poruke: 1
*.157.251.212.customer.cdi.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 16:19 - pre 137 meseci
Kakve gluposti procitah ! Zivim u Lillehammeru i od srca ga preporucujem
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 17:20 - pre 137 meseci
Da li je u Lilehameru isto kao i u seriji Lilyhammer? :)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 17:31 - pre 137 meseci
Drustvo drugarica mi ima zavrsen defoktolski fakultet, ne znam da joj odgovorim da li je on priznat u NO. Ima zavrsenu gimnaziju kao srednju skolu. Ako neko zna da li je taj fakultet priznat molim Vas da mi odgovorite. Hvala unapred! :*
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 19:39 - pre 137 meseci
Citat:
Jocaendo:
Ljudi, razmisljam o selidbi u Tromsø ))))
Imam opasnu ponudu za posao ))))
Miro mozes li mi pomoci malo oko smestaja i tome slicno?


Joco ako priznas da je zbog mene,smestaj zagarantovan...Nemoj tu sada da se vadis na posao...
Videcemo...kako lopatas,od toga ti sve zavisi...bas danas sneg ubija u Tromsu,pa ako si jak u ruke dacu ti smestaj...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 19:42 - pre 137 meseci
Citat:
Sladjana Momcilovic:
Kakve gluposti procitah ! Zivim u Lillehammeru i od srca ga preporucujem


Sladjo,to su momci pisali na azilu pre 5-6 godina...
Ok je skroz ali nema 80% za bolnicare a ima za spl.zato u startu slabo odgovara zdravstvu za neki pocetak sto se tice zahteva UDI-a...
Imas pp Sladjana pa pogledaj !!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 20:04 - pre 137 meseci
Zdravo Mirjana
Nadam se da ces mi odgovoriti na ovu poruku.Imam jednu molbu malo neobicnu ali mozes mi pomoci.Naime dobila sam za domaci iz norveskog da pisem o Tromsu,koliki je ,br,stanovnika i jos neke specificnosti pa bih ja to prevela i naucila za petak.Vidim da volis da pises o svom gradu pa eto makar 10/ak recenica,moze i na forum. HVALA


Hocu,sa velikim zadovoljstvom.

Tromso,to je najlepsi grad u celoj severnoj Norveskoj.Kulturni i univerzitetski centar severa Norveske.Zovu ga jos i "Pariz severa". (Ovo nije zezanje bez obzira na komentare ostalih ).Grad ima 80.000 stanovnika i dobar deo te cifre su studenti.
Klima je relativno blaga zahvaljujuci geografskom polozaju i uticaju tople golfske struje.U poredjenju sa kontinentalnim delom Finnmarka je mnogo blaza klima.Tromso ima jako dobre avionske veze sa jugom Norveske a pre svega sa Oslom.
Grad poseduje sve neophodne institucije kao sto su osnovne i srednje skole,obdanista,Univerzitetska bolnica,Univerzitet,policija na regionalnom nivou,aerodrom.Mnogi turisti dolaze tokom cele godine,a posebno u periodu kada je moguce videti Polarnu svetlost koja predstvalja turisticku atrakciju ovog dela sveta.
Centar grada predstvalja jedno ostrvo koje je povezano mostovima sa ostatkom zemlje (napises fastlandet) kao i okolnim ostrvima.Postoji tunel 60 m ispod nivoa mora.
Fjellheis je nezaobilazna destinacija kada se posecuje ovaj grad.Grad se nalazi na svojoj stalnoj ruti Hurtigrute koja putuje od Bergena do Kirkenesa.
Pretezno ljudi rade u zdravstvu i malim preduzecima.Velikih fabrika nema i industrija nije posebno razvijena.
Polarni muzej se takodje nalazi u Tromsu kao i istrazivacki polarni institut.
Polarni medvedi ne silaze u grad kao sto mnogi misle (ovo obavezno naglasi pa procitaj na casu vise puta )...Eto malo laksih info da ne davimo sa necim sto je sada na tvom nivou tesko da napises...pa kuckaj do petka imas dosta vremena...
Pozz...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 20:06 - pre 137 meseci
Citat:
vera78:
Drustvo drugarica mi ima zavrsen defoktolski fakultet, ne znam da joj odgovorim da li je on priznat u NO. Ima zavrsenu gimnaziju kao srednju skolu. Ako neko zna da li je taj fakultet priznat molim Vas da mi odgovorite. Hvala unapred! :*


Vera NOKUT je destinacija.Mislim da jeste priznat e sada sve zavisi opet koji smer,ali treba da posalje dokumenta jer svakako NOKUT ne naplacuje nikakve takse pa sto da ne proveri na pravom mestu.Ja mislim da jeste ali opet kazem ne mogu 100% da tvrdim helt sikkert...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 20:10 - pre 137 meseci
Citat:
suncokret3:
Nova sam na ovom forumu i prici o odlasku u Norvesku. Ni muz ni ja nismo medicinske struke, ali planiramo da zavrsimo srednju, za god.dana se dobije diploma i za to vrijeme da ucimo jezik. S obzirom da u Banjoj Luci radimo sa fakultetskim diplomama, on pravnik, ja prof. muzičkog/klavira, razmisljali smo i o upisu mozda nekog doktorskog ili master studija tamo, pa pokusati i ostati, jer mislim da nase fakultetske dipl.nisu priznate i ne bi mogli sa njima da dobijemo dozvolu za rad. Sta vi mislite da je najpametnije ciniti, sta je sigurnija varijanta za odlazak? Imamo i klinca od 3 god.,nismo sami :)


Taj put sto si navela je utaban...srednja med.skola ali godinu dana je prekvalifikacija ako si bila na smeru medicinske nekom drugom...ovako zna biti cesto i dve godine ali dobro to sada nije bitno.Uzmi u obzir i pripravnicki koji nakon toga moras da odradis jer SAK sada i to trazi kako bi dobila autorizaciju za helsefagarbeidera...dakle 6 meseci posle...i ne bi bilo lose neko iskustvo iz nekog doma starackog u Srbiji da se prilozi kao iskustvo...imaj to u vidu sto se tice papira.Dakle,to je deficitarno zanimanje i to jeste put ali jezik je isto tako vazna instanca...moras jezik i deficitarno zanimanje.Dakle barem jedno od vas,a ostatak da se spaja na pripoj porodice...
Srecno...put je to mukotrpan ali isplativ.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 20:19 - pre 137 meseci
Citat:
srbijadamus1:
Imam jedno pitanje zdravstveno osiguranje za nekog ko radi u NO na kom je to stepenu ,jel kao u Kanadi (lose jako ) ili je nesto bolje ,da li je moguce platiti dodatno zdravstveno osiguranje ?
Jos jedno pitanje koje ima veze sa medicinom al ne sa norveskom ,naime radio sam CT skener bubrega u Brazilu skener je pokazao da nema kamena ,kada sam dosao u Srbiju doktor kaze da je nasao ostatke peska i da je bio kamen ,da li je to moguce


Zracili te toliko zarad sumnje da imas kamen u bubregu.Prijatelju moze i UZ prvo da se odradi,nije bas pozeljno toliko zracenje jer tu su ti radili CT abdomena (nadajmo se bez male karlice),i ok je ako se mora...Druze,i ako je bio razbijen je .Ako nema bolove a ti bolovi znaju biti nesnosljivi...ne razmisljaj da li je od kamena ostao samo pesak i da li je uopste bio kamen.Ti si svoju dozu dobio preko masine ...
Salu na stranu radila sam na skeneru u Srbiji,i zarad kamena nismo zracili ljude,trazila se jaca indikacija...postoje druge dijagnosticke metode kojima je i bez zracenja moguce doci do solidnih rezultata.No to nije bitno sada...
Svi ljudi u Norveskoj imaju zdravstveno osiguranje (zato placamo prilicno visok porez)...Dakle,besplatno ti je i nije lose.Ja ne mogu da ga poredim sa kanadskim ali nije lose.Ono sto placas je participacija ili egenandel od 218-307 kruna pri zakazivanju pregleda kod svog stalnog lekara pa kada te on uputi kod specijaliste itd...ali ako ta cifra predje 2000 kruna 8malo varira cifra za svaku godinu) onda si oslobodjen i toga za datu godinu.Dakle,to je ok skroz i ako si bolestan a trazis zemlju u kojoj ces moci da se lecis ok je Norge...sa te finansijske strane.O kvalitetu usluge je kao i svuda gore-dole...ali je cekanje za razne preglede prilicno dugo.U ovoj zemlji vole da te stave na listu cekanja ili da ti zakazu pregled za 3 meseca pa tako da ako ti se stvori kamen u bubregu,ce se raspadne u pesak dok ti dodjes na red...ali dobro sve ima svoje prednosti i mane...Ok je sve u svemu.
Ne nosis pice,svinjce i rostilj lekarima a ni koverte...toga nema,druze.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

M.A.D.
Oslo, Norveska

Član broj: 312318
Poruke: 21
*.79-161-75.customer.lyse.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 20:20 - pre 137 meseci
Cao drustvo, ja samo da vas pozdravim i da vam se pohvalim. Nakon 3 ipo meseca cekanja stiglo mi je pismo iz NOKUTA sa autorizacijom tj. generalnim proznavanjem moje diplome inzinjera elektortehnike i racunarstva :)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2013. u 20:28 - pre 137 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
vera78:
Drustvo drugarica mi ima zavrsen defoktolski fakultet, ne znam da joj odgovorim da li je on priznat u NO. Ima zavrsenu gimnaziju kao srednju skolu. Ako neko zna da li je taj fakultet priznat molim Vas da mi odgovorite. Hvala unapred! :*


Vera NOKUT je destinacija.Mislim da jeste priznat e sada sve zavisi opet koji smer,ali treba da posalje dokumenta jer svakako NOKUT ne naplacuje nikakve takse pa sto da ne proveri na pravom mestu.Ja mislim da jeste ali opet kazem ne mogu 100% da tvrdim helt sikkert...


Hvala ti Mirka! To sam je i posavetovala da salje u NOKUT dokumenta, ali reko i da pitam , mozda neko poznaje osobu koja vec radi sa tim fakultetom.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 08:34 - pre 136 meseci
Dobio sam neki link preko koga Norvežani daju oglas gde traže radnike a za uzvrat imaš stan i hranu i mogućnost učenja jezika. Da li je neko koristio tu varijantu i kakva su iskustva.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
188.120.96.*

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 08:37 - pre 136 meseci
Pretpostavljam da je reč o workaway.info, O tome se već pisalo na forumu, pa koristi pretragu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8024714 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.