Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8024616 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nela2
Anela Isak
Sarajevo,BiH

Član broj: 295960
Poruke: 14
*.dynamic.telemach.ba.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 15:27 - pre 136 meseci
I ja sam zbunjena sad , pa sam poslala mail sak-u da mi bude jasnije bilo sto :)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 15:27 - pre 136 meseci
bojko,
ne bi trebalo,ovo je samo za sykepleiere...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 15:38 - pre 136 meseci
Citat:
Nela2:
I ja sam zbunjena sad , pa sam poslala mail sak-u da mi bude jasnije bilo sto :)

Verovatno kad dobijes odgovor ce ti biti jos manje jasno... :)
 
Odgovor na temu

Nela2
Anela Isak
Sarajevo,BiH

Član broj: 295960
Poruke: 14
*.dynamic.telemach.ba.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 15:39 - pre 136 meseci
haha :) duboko se nadam da ne bude tako
 
Odgovor na temu

dukejovej
student

Član broj: 170302
Poruke: 12
*.com
Via: [es] mailing liste



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 16:14 - pre 136 meseci
Izvini na gnjavazi,ali objasni malo.Ja sam poslala papire za bolnicara.Sve
papire koje su trazili,sa srednjom skolom.Da li su tu nesto
menjali,ili...Ne razumem ovo tvoje,bas zbog toga sto si pomenuo
nasjonalfagu,ispite....Hvala


--
http://dusica82.googlepages.com/home
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 16:22 - pre 136 meseci
Nemojte se zbunjivati...ovo se odnosi samo na SYKEPLEIERE.Nema potrebe da pisete mejlove za helsefagove jer to nema nikakve veze sa tim.Idite na sajt SAK-a...i lepo pise da za helsefagarbeidere je produzeno vreme procene sa 6 na 7 meseci.
Dakle za to nema panike...e sada kako ce deliti ljude ali ne moze retroaktivno da se primenjuje zakon jer ako ne daju ljudima sa srednjom skolom sada onda moraju da skinu autorizacije onima kojima su vec dali jer je u pitanju isti program a zakon se po tom principu nece primenjivati.Ok,videcemo valjda ce stigne neki odgovor...pola nas ima Visu pola nema...sto se ljudi tice nasjonalfaga...
Aøi sustina je da ne pricamo dok ne dobijemo neki odgovor...i da ljudi se ne zbunjuju koji traze za hj.pl.To je i dalje ok.Dakle,te dve stvari ne mesajte...
SAK cudo od organizacije...
Pozz...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 16:33 - pre 136 meseci
Vreme obrade zavisi, kao sto je vec napisano, a i kao sto dosta ljudi prica od meseca u kojem ste rodjeni i naravno od toga koji je sad tj. kog meseca ste poslali jer su tako su podeljeni sto se tice obrade. Znaci ako sad posaljete a rodjeni ste recimo avgusta cekacete barem tih 5 meseci razlike i jos koji mesec da "obrade" da li termicki, nuklearnom eksplozijom, hemijski ili sta vec to ne znam ali otprilike tako ide. :)
 
Odgovor na temu

rosalia
mirna mirnic
turisticki vodic
slobodnjak
omis, hrvatska

Član broj: 312859
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: kako otici i kako se zivi..


+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 16:43 - pre 136 meseci
Ne znam od cega ovisi obrada predmeta, ali kada sam im poslala nadopunu koju su trazili, poslije 12 (dvanest) dana sam dobila autorizaciju, racunajuci i dan kad sam otisla na postu da im posaljem i dan kada je autorizacija bila u postanskom.
odlazi cirkus
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 22:22 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
zosy:
Da li neko moze da mi kaze kako najlakse i najjeftinije stici iz Osla (Gardermoen) do Bergena?


Dve opcije...Prati nsb.no i vidi vozne karte ide voz od aerodorma do Oslo S pa presedas na drugi voz za Bergen ali jedna cena kupis jednu kartu za to.Prati tu cene karata znaju biti i 299 kruna...ali ja sam letela sa norwegianom za tu istu cenu od 299 kruna Oslo-Bergen za 55 minuta leta...To su ti dve najjeftinije opcije...dakle samo ako pratis karte mozes da prodjes najjeftinije...

 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 22:23 - pre 136 meseci
Hvala na odgovorima!Nadam se da cu se snaci!
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.65.79.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 07:57 - pre 136 meseci
Evo mog iskustva sa SAK-om. Na avslag za sykepleira koji sam dobio prosle godine negde u ovo vreme sam dobio sve po 6 nedelja, psihijatriju, gerijatriju i hirurgiju, i ja se tako zalim na hirurgiju jer tada ranije nikog nisu ganjali za hirurgiju i oni odbiju moju zalbu ali me dalje salju helsenemendu koji opet ocenjuje moj slucaj i donosi odluku da ja sa srednjom skolom posedujem kvalifikacije za priznavanje sykepleier utdannelse ali da nije dovoljno obimno i odgovarajuce norveskom obrazovanju koje traje 3 godine te da ukoliko zelim aut. za sykepleiera obratim se nekoj od visih skola i radim sve iz pocetka a eventualno trazim izuzece od nekih predmeta ali to bi opet skola procenjivala. I tako oni pobiju prvobitnu odluku SAK-a i moje sanse za priznavanje sykepleiera. Naravoucenije svega ovoga je da se zalbama i raspravama sa njim ne moze uvek dobiti zeljeni efekat vec nekad i upropastis sve predhodno kao sto sam npr ja... tako da... pametno ubuduce. POzzz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 08:59 - pre 136 meseci
Ovo sada sto je Vlada napisao stvarno treba shvatiti ozbiljno i zamisliti se svaki put kada kreces u zalbeni proces.
Naime,vodili smo ovde silne diskusije o tome treba li se zaliti ili ne.I onda su padali komentari pa Mirka,nisi ti dovoljno dugo u Norge,zalbom se ne moze nista izgubiti...Moze nekada i sve.Imajte to na umu.
Odradi to sto su ti napisali i uzmi taj papir u ovoj zemlji.To je poruka.Sta se sada desava,zapravo?
Svi koji su poslali søknad za autorizacije za sykepleiera je sve sada stopirano.Dakle,na cekanju su sve dokumentacije.Pojasanjavam jos jednom da se ne stvara zabuna.Tice se samo onih ljudi koji traze autorizaciju za sykepleiera.Nema nikakve veze za helsefagarbeiderima tako da slapp av za to.
Odluke SAK-a moze po zakonu da pobije Helsepersonellnemda i oni su organ potpuno nezavistan sacinjen od nekoliko clanova koji rade dublje procene i uglavnom procene kada su u pitanju zalbeni procesi.Pa se tako dogodilo da su oni zakljucili na osnovu jedne ili vise zalbi koje im je SAK prosledio a koje su poslali nasi i filipinski srecnici da je SAK blag sa nama i da kada se krece u prebrojavanje sati prakse i precizno racunanje poena,dolazi se do zakljucka da se daje totalni avslag tj.odbijenica.Sve se to za sada desava za ljude koji imaju dokumentaciju sa srednjom medicinskom skolom.Ali jos uvek nema konkretnog odgovora.kako ce ici retroaktivna primena zakona,jos nije utvrdjeno.Uglavnom,ozbiljan problem na pomolu,ali videcemo kako ce se sve odvijati.
Znaci,ne idu sve zalbe tom organu ali neke i odu i kada odu onda se oni zdaju u dublju daleko procenu nego sto to SAK radi a imaju veca ovlascenja i zakonski su regulisani za ponistavanje odluke SAK-a.
Dakle,diras mecku i onda te ona i ugrize jer svi se vode sledecim.Ovo je Norveska,imas prava,zali se trazi proces.To je tacno...ali nije tacno da ne mozes da izgubis u tom procesu.
Ima tu sada vise detalja.Retroaktivna primena zakona je tesko izvodljiva jer autorizacije imaju vec hiljade spl sa srednjom skolom koji su ispunili tilleggskrav koji im je napisan.Ne mozes tim ljudima da uzmes autorizaciju.Druga grupa smo mi koji smo odradili ceo tilleggskrav i cekamo sada u vazduhu odluku jer promene su nastupile nakon sto smo mi uzeli Nasjonalfag.A treca grupa su svi oni ljudi koji ce traziti u buducnosti autorizacije za spl i tu oni kao drzava imaju pravo da kazu od tog i tog datuma ne moze se vrsiti autorizovanje srpskih med.sestara za diplomu sykepleiera ako imaju skolu na srednjem nivou,dakle bez Vise/Visoke skole.To imaju pravo da urade i to ce vrlo verovatno se i dogoditi jer tu nema reci o retroaktivnosti vec vreme koje dolazi tj.framover.Datum koji je aktuelan je 1.mart ove godine ali i dalje nema nikakve zvanicne sluzbene informacije.Medjutim to da je stopirana obrada dokumenata za spl. je potvrdjeno i iz Høyskole u Bergenu.
Eto to su novosti sto se cuvenog SAK-a tice,verovatno jedinstvene organizacije bilo gde...
Vodite racuna o zalbama jer sve sto se sada desava je izaslo iz zalbe...Razumete iz zalbe...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 09:08 - pre 136 meseci
Jedina izmena koja je za sada znacajna a tice se bolnicara/helsefagarbeidera jeste sledeca:


Forsinkelser for helsefagarbeidere

​SAK beklager å melde at det er forsinkelser i saksbehandlingen som omfatter helsefagarbeidere. Søkere må påregne inntil én måned lengre saksbehandlingstid. SAK har satt inn forsterkede ressurser som skal arbeide med denne yrkesgruppen, for å redusere ventetiden tilbake til normal saksbehandlingstid som oppført på SAKs hjemmesider.


Znaci produzeno vreme obrade za 1 mesec.Nemaju kapacitet da pokriju pa sada pojacavaju tempo...Eto to je jedino...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Zika Obretkovic
Beograd

Član broj: 154603
Poruke: 16
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 09:27 - pre 136 meseci
A šta je sa nama koji smo dobili odbijenicu(5 meseci prakse + ispiti) da li i to pada u vodu?
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
..9-160-139.customer.lyse.net.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 09:34 - pre 136 meseci
Uopste mi nije drago sto citam ovo za sykepleiere,sa jedne strane nedostaje im na hiljade sykepleier-a,a sa druge strane sestrama iz Srbije hoce da zatvore vrata... Konkretno u Stavangeru u bolnici su na psihijatriji zatvorili jedan deo odeljenja sa 14 kreveta zbog nedostatka osoblja. Svi koji hoce da rade sommerjobb u bolnici dobice besplatan smestaj,prevoz i IPad kao stimulaciju. Odnosi se na sestre,ali opet nemaju dovoljno kadra jer 2000 sykepleiera ide na odmor. Po domovima ista prica,mislim da nema doma gde ima dovoljno sykepleier-a...
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
..9-160-139.customer.lyse.net.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 09:41 - pre 136 meseci
Novo poglavlje na ovom forumu moze biti kupovina stana. U Norveskoj je lepo regulisano da za kupovinu prvog stana mozes od kommune dobiti 15% sredstava, dok ce ti banka finansirati 85%,i o tome je vec bilo reci. Taj proces obrade dokumenata traje od 1-4 meseca zavisnosti od kommune. Mi smo prosli taj prvi deo,dobili odobrenje kommune,i sada nas ceka da izaberemo banku. Naravno da cemo krenuti da obilazimo sve banke i raspitujemo se o uslovima,ali ako neko ima neke informacije koja banka je trenutno najpovoljnija ili zna vise detalja oko same kupovine stana,bilo bi lepo da napise...
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 09:44 - pre 136 meseci
Znaci pazite,besan sam kao ris,dodje mi da im je*em mater nenormalnu,dali su i meni totalni avslag sa srednjom i Visom medicinskom skolom iz Cuprije,i plus se niko ne javlja na telefon sad kad ih zovem.Sta mi je ciniti u ovom slucaju ??Zavrsio sam nasjonal fag,polozio usrani med.regning i eto ti sad....STA MI JE CINITI????
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
..9-160-139.customer.lyse.net.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 09:51 - pre 136 meseci
Cveyoni,moraju ispraviti to jer imas visu skolu,napisali su da se tice samo sa srednjom...
A jesi li ti isao na nasjonalfag pre njihove procene?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 10:03 - pre 136 meseci
bambi,
isao sam na nasjonalfag sa PR foruma,Mirkom i jos par nas nesrecnika sa Balkana sad u februaru,a oni ostavili tu izmenu na njihovom sajtu 01.03.2013.Znaci,uzas e,stvarno nisu normalni...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2013. u 10:20 - pre 136 meseci
Dakle,jos nisam stigla kuci da otvorim sanduce...Ja sam se malo tesila da to nema veze sa Visom skolom ali ocigledno da sve pada u vodu.Nije na nivou srednje skole...
Idemo Cvele na zalbeni proces,imas poruku na telefonu,Nasjonalfag je zavrsen pre odluke,ne mogu da ga poniste,Rådgiver iz skole u Bergenu savetuje da idemo sa advokatima obavezno i da se insistira da ne moze primena retroaktivno zakona jer onda se moraju oduzimati autorizacije onima koji vec rade.Videcemo,ali sada glava mora biti hladna...
Nema druge nego ici na advokate,pa daju avslag na 7 godina skole...znaci pada u vodu cela Høyskole bez obzira da li je imas ili nemas...
Likovi su...ali sta ces...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8024616 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.