Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983579 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 08:16 - pre 136 meseci
danas sam pricao sa kolegama iz firme, i oni kazu da bi bilo extra da imam papir da mi diploma vazi u norge

imam master iz gradjevinarstva, ftn pa jel zna neko kome saljem zahtev za priznavanje ?


tnx

a lepo rece mira pre 4 meseca da posaljem diplomu nokut, mrzim kada je u pravu

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 12.03.2013. u 09:39 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 09:17 - pre 136 meseci
NOKUT iskljucivo, meni je nostrifikacija trajala oko 4-5 meseci (masinac). Za 4 meseca krece sezona godisnjih odmora pa posalji sto pre.
 
Odgovor na temu

Zmajčica
građevinski inženjer

Član broj: 306881
Poruke: 2
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 09:37 - pre 136 meseci
>
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 09:45 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
danas sam pricao sa kolegama iz firme, i oni kazu da bi bilo extra da imam papir da mi diploma vazi u norge

imam master iz gradjevinarstva, ftn pa jel zna neko kome saljem zahtev za priznavanje ?


tnx

a lepo rece mira pre 4 meseca da posaljem diplomu nokut, mrzim kada je u pravu

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 12.03.2013. u 09:39 GMT+1]

Mi smo poslali u Nokut prosle godine, krajem aprila, muzu je nostrifikacija stigla u julu a meni u avgustu (jer su mi trazili da nesto dopunim i kasnila je samo toliko koliko je trajalo slanje pisma u oba smera). Znaci i u sred leta u sezoni odmora bili su korektni. Tako je bilo prosle godine, ne znam kolika im je sada guzva. Eto, da si slusao Mirku sad bi imao papir u rukama...ali nikad nije kasno
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 10:24 - pre 136 meseci
Pozdrav svim clanovima ovog foruma . I ako je krato vreme kako sam se registrovao pratim ovaj forum od oktobra i nisam imao nikakvih nejasnoca na aktuelnu temu.Ipak uvekima neka sitnica koja promakne nerazjasnjena pa bi zamolio Cvejonija ili bilo kog sa foruma kojije upucen da mi odgovori na pitanje \ Kada se izjasnjavate za vrstu autorizacije (helsef. spl. ) ?kada prvi put saljete dokumenta , ili kada dobijete fakturu od SAK-a ?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 10:51 - pre 136 meseci
Martin,
kada saljes dokumenta ti ujedno saljes i semu koju skidas sa sajta sak.no,popunis,i tu biras zasta trazis autorizaciju/licencu...kasnije ti oni salju fakturu koju uplacujes.
Al pogledajte sta su mi odgovorili oni slepci iz sak.no danas :-)

Hei,

Du har i tillegge en Advanced Nurse Technician så du kan fortsette med det løpet du fikk i ditt avslagsvedtak

Vennlig hilsen,
V.T
Nema sverca cigareta :-)
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 10:52 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
danas sam pricao sa kolegama iz firme, i oni kazu da bi bilo extra da imam papir da mi diploma vazi u norge

imam master iz gradjevinarstva, ftn pa jel zna neko kome saljem zahtev za priznavanje ?


tnx

a lepo rece mira pre 4 meseca da posaljem diplomu nokut, mrzim kada je u pravu :D

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 12.03k.s2013. u 09:39 GMT+1]




Salji papire u NOKUT ne treba mnogo papira i ne kosta nista!
Ja sam poslao papire 15. januara ove godine pre 2-3 dana sam dobio prvi odgovor koji stize u prvih mesec dva, svi papiri su ok i sad samo cekam konacni odgovor nadam se tamo maja juna!Svakako ja sa mojim propalim fakultetom necu moci da napravim nista za pocetak al videcemo!
Pozdrav i srecno!

 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
109.227.4.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 11:00 - pre 136 meseci
Pozdrav društvo molio bih nekoga da baci na forum točnu proceduru ili potrebnu dokumentaciju za najam stana tj. što to Norvežane zadovoljava(vlasnike stanova) da bi nekome iznajmili svoj prostor.
Isto me zanima ovo pazite pitanja koje sam postavio ambasadi u ZG (((pošto sa HR pasošem idemo u zemlje EU bez vize taj isti pasoš važi do isteka bio on novi ili stari (nešto su mijenjali zadnjih godina pa imaju dvije fele) pitam dali je to tako kaže uljudna persona da jeste e dobro i još kaže da nije potrebno praviti novi važe isto oba dva kažem dobro, a šta je sa trečim pita ona kojim sad trečim pa reko kad uđemo u EU evo i trečeg što se dešava kada HR uđe u EU 01.07 kako će se onda meni tretirati u NO već sada prastari pasoš,a ne nakon treče izdane generacije ulaskom u EU dali će ta tri pasoša biti jednaki ))).
Odgovor je bio NE ZNAM.

Naravno mene zanima radi procenta oko posla,dozvole itd znate već sve jer bi se onda morao vraćati natrag i praviti za nas četvero sve ponovo a zašto bi to radio ako su sad priznati i važe,a ako moram po nove pasoše moram nema veze samo ti ni to nisu u stanju reći dali moraš imati novi pasoš sa oznakom EU da bi se na tebe primjenjivali isti zakoni kao i za za sve članice EU ili češ ta prava ostvariti i sa starim pasošima kad postanemo punopravna članica. ZNA LI NETKO IŠTA O TOME

Ovdje u ovoj državi je brod pun luđaka bez kormilara pa uključujući i NO ambasadu valjda zato što je u ovoj državi pa se i oni jadni pogubili u magli.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 11:10 - pre 136 meseci
Pasos vrijedi do datuma koji je u njemu naveden i tocka, to sto si je ovdje neki lopov zamislio da bi povodom svakog listanja vrbe trebalo mijenjati stari za novi i naravno ubrati lovu za to uopce me ne interesira. Po zakonu se ne mora mijenjati ni kod promjene adrese, jedino prezimena
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 11:34 - pre 136 meseci
Cvejo brate preve di mi taj odgovor sto si dobio ? poz.

[Ovu poruku je menjao MARTIN.CO dana 12.03.2013. u 12:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 12:32 - pre 136 meseci
Pozdrav svima,
sto se tice nas, sve ide u jako dobrom pravcu i da ne baksuziram sada, objavicu sve detalje kada dodje vreme za to.

Uglavnom, ako postujete proceduru milion puta ponovljenu:
1. Jezik
.
.
.
5. CV i Søknad "sa ukusom" sredjeni
6. eventualno licni web sajt sa portfolijom (ovo smo mi uradili ali nikad zavrsili :)
7. zatrpavanje Opstina molbama za posao i konkurisanje na sve moguce oglase (prestali smo da brojimo posle 1000 poslatih)

Opet kazem, ne zelim da baksuziram, ali jos nismo izasli iz Srbije, a (postujuci proceduru) otprilike smo sve zavrsili (cekamo da nam stigne ponuda za posao postom, pa da predamo za dozvolu u ponedeljak), a uslovno receno trenutno u rukama imamo sledece:

1. 100% stilling na 6 meseci sa produzetkom ako se zadovolji, sa pocetkom od 1. maja
2. Za stan su pregovori u toku.
3. Zatrpani smo pozivima i ponudama za posao koje teska srca odbijamo zbog ovog koji smo procenili kao najbolji.

Naravoucenije: Ne preskacite proceduru, JEZIK i samo JEZIK!!!!!, ostalo je birokratija.

Jedna neproverena i vise trac vest, nego sto je vest, ali svakako lepo za cuti da:
Navodno, cela ova ujdurma oko Srba i Filipinaca u Norveskom zdravstvu je, navodno, korak ka reorganizaciji njihovog sistema u smislu olaksavanja uslova za priznavanje obrazovanja medicinarima, jer su se (u vecini) navodno, nasi i Filipinci pokazali i kao dobri i kao strucni (u sta ja uopste ne sumnjam), a obzirom na deficit, neko je resio da malo bolje "pretrese" i vidi sta se moze.
Koliko je tacno, ne znam, zena koja mi je to prenela je i ozbiljna i normalna, a da li je tacno ne znam. A i da nije, dobro je cuti nesto lepo u ovim smutnim vremenima :)

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 13:28 - pre 136 meseci
lepo posaljite zahtev Nokut-u iako znate da Vam je diploma priznata onda necete imati ''problem'' kao ja. kud na vreme ne poslusa miru

btw danas sam prosao pored bolnice u tromsu ali nisam imao vremena da svratim na kafu kod mirjane

sutra bi trebalo da idem za hammerfest (firminim brodom) pa se vracam u nedelju ili ponedeljak u tromso opet.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 13:55 - pre 136 meseci
Cvele ni sama ne znam sta da radim....da li da te poslusam ili da saljem taj dodatak?Mirkaaaa gde si bre,da cujem tvoje misljenje...
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:03 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Pozdrav svima,
sto se tice nas, sve ide u jako dobrom pravcu i da ne baksuziram sada, objavicu sve detalje kada dodje vreme za to.

Uglavnom, ako postujete proceduru milion puta ponovljenu:
1. Jezik
.
.
.
5. CV i Søknad "sa ukusom" sredjeni
6. eventualno licni web sajt sa portfolijom (ovo smo mi uradili ali nikad zavrsili :)
7. zatrpavanje Opstina molbama za posao i konkurisanje na sve moguce oglase (prestali smo da brojimo posle 1000 poslatih)

Opet kazem, ne zelim da baksuziram, ali jos nismo izasli iz Srbije, a (postujuci proceduru) otprilike smo sve zavrsili (cekamo da nam stigne ponuda za posao postom, pa da predamo za dozvolu u ponedeljak), a uslovno receno trenutno u rukama imamo sledece:

1. 100% stilling na 6 meseci sa produzetkom ako se zadovolji, sa pocetkom od 1. maja
2. Za stan su pregovori u toku.
3. Zatrpani smo pozivima i ponudama za posao koje teska srca odbijamo zbog ovog koji smo procenili kao najbolji.

Naravoucenije: Ne preskacite proceduru, JEZIK i samo JEZIK!!!!!, ostalo je birokratija.

Jedna neproverena i vise trac vest, nego sto je vest, ali svakako lepo za cuti da:
Navodno, cela ova ujdurma oko Srba i Filipinaca u Norveskom zdravstvu je, navodno, korak ka reorganizaciji njihovog sistema u smislu olaksavanja uslova za priznavanje obrazovanja medicinarima, jer su se (u vecini) navodno, nasi i Filipinci pokazali i kao dobri i kao strucni (u sta ja uopste ne sumnjam), a obzirom na deficit, neko je resio da malo bolje "pretrese" i vidi sta se moze.
Koliko je tacno, ne znam, zena koja mi je to prenela je i ozbiljna i normalna, a da li je tacno ne znam. A i da nije, dobro je cuti nesto lepo u ovim smutnim vremenima :)



Svaka cast Neso..Tvoja zena je imala pravu podrsku,ti si se bas trudio da nadjes te linkove sto za skidanje literature,sto za gledanje filmova,i da ih nesebicno podelis ovde na forumu...Naravno i ona se trudila da vredno uci i radi...Cestitam od srca...

Ne razumem ove zadnje recenice oko reorganizacije..Ako ce vec da nam olaksaju zasto onda kazu da nece priznavati diplome sa Vise i Visoke skole za sykepleiera,vec samo mozemo traziti za bolnicare?


[Ovu poruku je menjao DUNJA1965 dana 12.03.2013. u 15:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:14 - pre 136 meseci
Nesha pretendent da se kandiduje na sledecim forumskim izborima kao vidjeniji opozicionar :-D

Ni meni bas nije jasno ovo zadnje,to mu zvuci kao da umesto da nam priznaju da imamo kvalitetnije obrazovanje i da nam olaksaju a da sa svojim vide veç sta ce i kako ga poboljsati ono ispade da nam odgovoraju u stilu "ti to kod mene dosao da se siris?" pa nas spustaju na svoj nivo i ispod njega:-)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:20 - pre 136 meseci
Citat:
batinić:
Pozdrav društvo molio bih nekoga da baci na forum točnu proceduru ili potrebnu dokumentaciju za najam stana tj. što to Norvežane zadovoljava(vlasnike stanova) da bi nekome iznajmili svoj prostor.
Isto me zanima ovo pazite pitanja koje sam postavio ambasadi u ZG (((pošto sa HR pasošem idemo u zemlje EU bez vize taj isti pasoš važi do isteka bio on novi ili stari (nešto su mijenjali zadnjih godina pa imaju dvije fele) pitam dali je to tako kaže uljudna persona da jeste e dobro i još kaže da nije potrebno praviti novi važe isto oba dva kažem dobro, a šta je sa trečim pita ona kojim sad trečim pa reko kad uđemo u EU evo i trečeg što se dešava kada HR uđe u EU 01.07 kako će se onda meni tretirati u NO već sada prastari pasoš,a ne nakon treče izdane generacije ulaskom u EU dali će ta tri pasoša biti jednaki ))).
Odgovor je bio NE ZNAM.

Naravno mene zanima radi procenta oko posla,dozvole itd znate već sve jer bi se onda morao vraćati natrag i praviti za nas četvero sve ponovo a zašto bi to radio ako su sad priznati i važe,a ako moram po nove pasoše moram nema veze samo ti ni to nisu u stanju reći dali moraš imati novi pasoš sa oznakom EU da bi se na tebe primjenjivali isti zakoni kao i za za sve članice EU ili češ ta prava ostvariti i sa starim pasošima kad postanemo punopravna članica. ZNA LI NETKO IŠTA O TOME

Ovdje u ovoj državi je brod pun luđaka bez kormilara pa uključujući i NO ambasadu valjda zato što je u ovoj državi pa se i oni jadni pogubili u magli.


Od jula 2013 , ukoliko bude ogranicenja , trebace ti 80 % radnog vremena na bilo kom poslu. Oslobodjen si trazenja posla u struci , imaces pravo da se prijavis u NAV kao job seeker. Trebace ti radna dozvola ali ona je samo formalnost ako nadjes posao (po primeru bugara i rumuna koji su je trebali do proslog leta).
Sto se tice pasosa , pasos vredi naravno do datuma iskteka. Nece se ti crveni pasosi sa znakom EU stampati odmah nakon ulaska. Neophodan je neki period tehnickih prilagodjavanja i bla bla slicnih stvari. To je najmanji problem . Pasos vazi, i sa tim nemas frke.
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

suvopek
Beograd

Član broj: 313022
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:31 - pre 136 meseci
Pozdrav svima!

Prvo da pohvalim ovaj forum, ljude koji učestvuju na njemu i razmenjuju korisne informacije.

Potreban mi je jedan savet:

Zbog posla sam dosta u komunikaciji sa Norvežanima i često poslom idem u Norvešku.
S obzirom da je u pitanju posao tehničke struke, znanje Norveškog jezika mi uopšte nije neophodno, tj. normalno koristim Engleski.

Ipak, poznavanje jezika, makar bilo i na početnom nivou, je ponekad prednost.
I još važnije od toga, mislim da je stvar kulture ili poštovanja prema domaćinima pokazati spremnost da se jezik savlada.

S obzirom da sam redovno u komunikaciji sa Norvežanima, prosto je šteta da se to ne iskoristi za učenje jezika.

Nisam u mogućnosti da pohađam "normalnu" školu Norveškog jer sam često na putu, pa potrebna mi je škola koja može da se prilagodi mom rasporedu.

Idealno bi bilo da nađem profesora koji može da mi drži časove u Beogradu (kod mene, ili gdegod njemu/njoj odgovara... meni je svejedno), u nekim večernjim terminima (najbolje od 21h ili nešto kasnije).
Kada sam u Beogradu možemo da se dogovorimo da bude više časova (npr. 3-4 puta nedeljno, u zavisnosti kako se međusobno uklopimo), a kada sam van Beograda da pauziramo.

Znam da postoje i časovi preko Skype-a, ali mi se čini da je mnogo efikasnije i kvalitetnije kada se radi uživo.

Treba mi i neko ko ima pravi govorni naglasak (govor kakav se koristi u Oslu i okolini), a ne samo teorijsko znanje. Ovo je takođe važno, pošto se dijalekti u Norveškoj veoma razlikuju. Srbin koji u Oslu govori Norveški sa naglaskom iz Trondhajma je isto što i Norvežanin koji u Beogradu priča kao Leskovčanin (nemam ništa protiv Leskovčana, simpatični su mi, ali ovo navodim kao primer )... s tim što su razlike u Norveškoj još veće nego u Srbiji.

Svi saveti su dobrodošli (može i na PP).
Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:37 - pre 136 meseci
Hvala na lepim zeljama i cestitkama. Kakogod, samo vracam ono sto sam dobio, sve sto procenim da ce Vam i ubuduce biti od koristi, svakako cu okaciti ovde.
Stan je potvrdjen, tako da je i to reseno, sad ostaje samo da sacekam da mi stigne ta ponuda za posao. Mislio sam da sacekam i to pa da podelim ovde, ali eto, bilo je jace od mene :)
Sto se tice ovoga poslednjeg, to je samo moje tumacenje.
Ono sto je meni je receno je otprilike: "Izgleda da se nesto pozitivno desava za Srbe i Filipince u vezi medicine, izgleda da hoce nesto da promene na bolje.".
To je interpretacija razgovora i opet napominjem da je vise na nivou traca nego sto je sigurna informacija.
I da odgovorim na pitanja koja dobijam na private, da ponovim za sve:

Ne, nismo se mrdnuli iz zemlje, tacnije ni ja ni supruga nismo nikad bili u Norveskoj.
Vec godinu i po dana traje priprema i ucenje jezika.
Mnogo ljudi nam je izaslo u susret i mi se trudimo da vratimo istom merom.

 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:46 - pre 136 meseci
Neso pa je li zena dobila posao ili ti,nisam razumela? KO god da je,super!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 14:51 - pre 136 meseci
Nesh cestitaaaaaaaaaaaam!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983579 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.