Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860004 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.com
Via: [es] mailing liste



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 14:59 - pre 138 meseci
U DNB ti je najpovoljniji kurs. Menjao sam CHF u NOK u Srbiji i u Oslu u DNB i u DNB je kurs bio povoljniji za 0,23 u odnosu na Srbiju. Banke u Srbiji te oderu na kursnoj razlici a u N ti naplate 50 kruna proviziju bez obzira na iznos koji menjaš.
Eto mog iskustva od pre mesec i kusur dana.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 15:08 - pre 138 meseci
S obzirom na problematiku i sve sto mozete cuti od norveskih sluzbenika kada NEMATE racun,kada nemate dozvolu ovde i dok ste u tom statusu prvih par meseci je najbolje imati kod sebe KRUNE koje ste vec poneli iz Srbije.Usteda i vremena i zivaca...ali svako neka radi kako misli da mu je najpovoljnije.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 15:19 - pre 138 meseci
Citat:
stefanko23:
miro (ili neko drugi) resio sam da sredjujem za produzetak vize na konto norveskog jezika (http://www.udi.no/Norwegian-Di...rmit-be-granted-for/#Norwegian)

ja sam mozda gloop ali nigde ne mogu da nadjem na sajtu UDI deo koji govori o dokazu finansija kad si student, valjda tih famoznih 109 000 NOK?? je l zna neko gde se tacno nalazi taj deo, znaci koliko para, sta se trazi od izvoda za koliko meseci? ja imam problem jer nisam koristio norvesku karticu aktivno primao sam stupendiju na engleskoj kartici... pa ne znam da li tu mogu da pravim kombinaciju da pare stavim na norveski racun, a izvod iz prethodnih meseca da trazim sa ove engleske kartice, ima li neko predstavu?

hvala unapred, inace sam mng los u ovim administrativnim stvarima... :(

znaci to je lagano suma od 14 760 eura :O

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 18.12.2012. u 11:50 GMT+1]


Imas onu devojku sto je vec tako dobila vizu,pa joj salji pp ona sigurno zna sve detalje s obzirom da je prosla put te vize a javljala se na forum kada si ti pitao ranije sta i kako.Nadji na forumu njeno ime i salji pa pitaj.
Imas na sajtu UDI-a sledece:
Hvis du har oppsparte penger, må du dokumentere at du har overført beløpet til en konto i ditt eget navn i en norsk bank, eller har satt inn beløpet på en konto som studieinstitusjonen har opprettet for dette formålet. Det kan du gjøre med en saldoutskrift fra kontoen din, eller med en bekreftelse fra utdanningsinstitusjonen om at pengene står på deres konto. UDI er klar over at det kan være vanskelig å få opprettet konto i norsk bank dersom du ikke har personnummer i Norge, så for mange vil det eneste reelle alternativet være å sette inn beløpet på en konto studieinstitusjonen har opprettet.
Engleska verzija:
If you have own funds, you must transfer the amount to an account in your own name in a Norwegian bank or deposit the amount in an account established by the educational institution for this purpose. You can document that you possess the funds by means of a transcript of your bank balance, or a confirmation from the educational institution that the money is deposited in an account. The UDI is aware that it can be difficult to open an account in a Norwegian bank, if you do not have a personal number in Norway. The real alternative for most potential students is to deposit the amount in an account established by the educational institution for this purpose

Najbolje je da pitas nekoga ko je to prosao a ta devojka jeste(mozda trenutno ne cita forum sada),pa joj posaljes mejl jer pp ako otvori ce samo da vidi.I idi u policiju za tacan spisak dokumenata.Tacno je da nikada neznas sta da ocekujes od sluzbenika ali prosto u policiji ces predavati sve to i moras da ides tamo.Za taj tip vize pise na sajtu UDI-a da vaze pravila kao za obicnu studentsku vizu...sa parama naravno...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 15:26 - pre 138 meseci
Ovo sa policijom,bankama i uopsteno sluzbenicima u Norveskoj deluje kao da ste upali u drzavu kauboja gde svako tera po svome ili kako mu odgovara a ne da ste dosli u jednu uredjenu drzavu i to regulisanu zakonima...
Prava informacija od salterskih sluzbenika je u domenu naucne fantastike...
Ali,tako je kako je...
Citam ovo Sladjana sto si ti napisala...jedino ako si vec podnela zahtev za spajanje porodice ali ako si ga podnela imas pravo da cekas odgovor u Norveskoj...ne razumem zasto moras da napustis...sve zavisi pod kojim okolnostima je tvoj boravak ovde,djavo ce ga znati...Nadam se da su ti rekli dobro ali isto tako znaj da mozes imati problema pri dolasku...ako vide u pasosu isteklu sezonsku vizu od 6 meseci,zna se koje je pravilo...6 napolju...njih ne zanima sta ti podnosis mimo toga...e sada opet kazem djavo ce ga znati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 16:01 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
tijanam:
Nikako da se javim i cestitam Edinu na dobijenom poslu. Dakle, cestitam. :) Drago mi je zbog tebe. Htedoh napisati nesto na tu temu, za sve nas koji jos trazimo posao. To su dve price, dva coveka, koji danas rade u NO. Jedan je dosao, trazio po Oslu i nije nista nasao. Slucajno je dosao ovde, u Tønsberg, i na stanici ga je prepoznao jedan nas covek i uputio u jedan dom. Covek otisao, javio se i odmah dobio posao. Eto, neko je imao srece. Vrlo bitno za reci. Drugi covek je isto tako dosao, gde je bio tacno ne znam. Mislim Stavanger... I obilazio. Obilazio dva i po meseca i nista nije nasao. I otisao kuci. Posle 10 dana je primio poziv, da dodje da radi u jedan dom, 100%, fast. Ne znam ove ljude, info je iz druge ruke, od njima bliskih ljudi. Nije sve tako crno.

Gde vi ljudi menjate pare? Ja sam donela evre ovde, tako je bilo mnogo povoljnije, da ih menjam ovde. Ali, gde? U banci, SpareBank, su mi rekli da moram biti njihov klijent. U posti nisu imali novac, i bili su jako neprijatni. Da se razumemo, u istoj toj posti sam vec menjala novac, ali danas nisu imali novca, cim su shvatili da nisam odavde. Trazili mi pasos, ja dam. Onda pitaju imam li racun negde, ja nemam. Onda kazu nemamo toliku sumu. Onda ja kazem dajte koliko moze. Onda oni kazu nemamo novca uopste. I onda ja revoltirana izadjem napolje. Napolju me je sacekala jedna zena koja je isto bila u posti i pitala me da li sam dobro i da je to najgluplja stvar koju je ona cula u zivotu. Da se odmah obratim novinama. :) I posavetovala me da probam u jos nekim postama, ali nista. POsavetovana sam da probam u DnB banci. Sta kazete?

POz!


Pa kako je bilo mnogo povoljnije?Vidis sada koliko je povoljno...Pisali smo Tijana o tome udavili sve redom na forumu da se pare zamene u norveske krune u Srbiji pre polaska.Naruciti u nekoj od banaka u Srbiji i zameniti.Mnogo je lakse tada.Ovde nema placanja evrima,sve je u krunama.Idi u DNB,ja sam isto imala svoju baladu sa Spare Bank,ali to nema pravila.Idi u vise ekspozitura.To ti je jedina mogucnost kada su vec prosle one devedesete i menjanje maraka na ulici u nasoj Srbiji,he he.
Probaj sa svim bankama koje imas tu kod tebe...ne samo DNB.Negde bi trebalo da prodje normalno...



Secam se, kada smo hteli da dodjemo, da smo dobro pregledali kurseve, i da smo zakljucili da je povoljnije doneti evre pa ih ovde menjati, a kada se vracate u Srbiju da ponesete krune, koje cete potom u Srbiji menjati. I koliko se secam tako je pisalo i na forumu, bas takav redosled. E, sad, moram da se ogradim. Mi (ja i muz) smo bili pogubljeni tih dana totalno, pa smo mozda zamenili podatke. :) Sta da kazem kad sam imala jedan kofer 25 umesto od 15 kg. :) :) Mi smo izracunali da je 117 kg - 92 kg = 15 kg. I onda je naravno na aerodromu bilo prepakivanje gaca i ostalog... :) :) :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 16:07 - pre 138 meseci
Ne govorim ja o povoljnostima kursa...
Ja pricam o tehnickim stvarima,kada se nema dokumentacija a nelece se na razne sluzbenike.koji ti traze otvoren racun u banci,dozvolu itd...a ti je nemas.Onda je najvaznije izbeci nerviranje i potragu one ekspoziture koja ti moze izaci u susret...
Dakle,sa tehnicke strane gledano...Naci ces ekspozituru gde moze...samo trazi.Jer sada ti nemas pitanje kursa,vec tehnicke izvodljivosti...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 16:18 - pre 138 meseci
Citat:
Viktor Markovic:
Evo malo korisnih linkova za one koji koriste internet pri učenju. Samostalno učenje (bez privatnih časova ili kursa) nije nemoguće alli morate biti užasno strpljivi jer je mnogo teža varijanta. Pomaže ako znate engleski ili nemački. Takođe je od velike pomoći ako znate i srpsku gramatiku.
Naravno, i ako idete na neki kurs potrebno je da štrebate kod kuće mnogo jer je nemoguće naučiti sve samo na kursu.

http://www.dokpro.uio.no/ordboksoek.html Dokpro, norveško - norveški
http://www.ordnett.no/ordbok.html Ordnett, norveško - norveški
http://decentius.hit.uib.no/le...o-maxi&checked-languages=N Lexin - norveško - norveški rečnik

http://decentius.hit.uib.no/le...ct=nbo&checked-languages=N Bildeordbok - Slikovni rečnik pojmova

Početni nivo:

http://pavei.cappelen.no/ På vei - Interaktivni zadaci i vežbanja uz knjigu "På vei"

http://www.sevonett.no/ Sevonett - interaktivni zadaci i mp3 fajlovi za početne nivoe učenja jezika

http://fiskaskole.no/norsk/skriveregler.htm Tips for å skrive bedre og riktigere - osnovna pravila pri pisanju i zgodna uputstva sa primerima.

Srednji nivo:

http://steinpastein.cappelendamm.no/index.html Stein på stein Interaktivni zadaci i vežbanja uz knjigu "Stein på stein"
Sastavi norveških srednjoškolaca - http://www.propaganda.net/skoleside/?alle=1 Propaganda.net, http://www.skoleforum.com/ Skoleforum i http://www.daria.no/skole/emne/ Daria.no

Napredni nivo:
http://herpaberget.cappelendamm.no/ Her på berget - Interaktivni zadaci i vežbanja uz knjigu "Her på berget"

TV:

http://nrk.no/skole/ NRK Skole - kratki video klipovi namenjeni norveškim srednjoškolcima.

Norveške novine
http://www.vg.no Verdens Gang
http://www.dagbladet.no Dagbladet
http://www.aftenposten.no Aftenposten



Evo stari post gde se vide linkovi za pomoc pri ucenju....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 16:25 - pre 138 meseci
Stefanko...skinuto sa sajta UDI-a.
Dersom du ikke kan få opprettet en bankkonto i Norge, kan vi godta at du dokumenterer at du har penger på egen konto i hjemlandet ditt. Det må da fremgå at pengene står på din egen konto, og dokumentasjonen må være attestert av banken din.
Hvis du allerede har hatt en oppholdstillatelse i Norge og søker oppholdstillatelse for å studere norsk, er det et krav at du har opprettet en konto i en norsk bank hvor du har satt inn penger.

Pazi sta kazu:"Ako ne mozes da otvoris racun u Norveskoj,mi mozemo da prihvatimo dokumentaciju da ti imas svoj racun u svojoj zemlji.Mora novac stajati na tvom sopstvenom racunu a dokumenat o tome mora biti izdat od strane tvoje banke.Ako si ti vec imao boravisnu dozvolu u Norveskoj i trazis boravisnu dozvolu da bi studirao norveski,onda je zahtev da imas novac u norveskoj banci.
Dalje...
eller har satt inn beløpet på en konto som studieinstitusjonen har opprettet for dette formålet. Det kan du gjøre med en saldoutskrift fra kontoen din, eller med en bekreftelse fra utdanningsinstitusjonen om at pengene står på deres konto. UDI er klar over at det kan være vanskelig å få opprettet konto i norsk bank dersom du ikke har personnummer i Norge, så for mange vil det eneste reelle alternativet være å sette inn beløpet på en konto studieinstitusjonen har opprettet

Prevod:
Ili da ustanova u kojoj studiras im racun za te svrhe.Ustanova ovde u Norveskoj u kojoj ces studirati treba tada da izda jednu potvrdu da tvoje pare leze na njihovom racunu.UDI zna da je tesko otvoriti racun u norveskoj banci bez licnog broja,i zato je jedino resenje cesto ovo da stavis novac na racun te studijske institucije...

Dokumentacija za predaju:

I tillegg til utfylt søknadsskjema (på nett eller papir) må du legge frem:
•utfylt søknadsskjema om oppholdstillatelse for studenter (sema za boravisnu dozvolu za studente)
•kopi av passet ditt (kopija pasosa)
•et passfoto/bilde som tilfredsstiller bestemte krav (slika)
•opptaksbrevet fra studieinstitusjonen, der det står navnet ditt, hvilke studier du er tatt opp til, på hvilket nivå og hvor lenge studiene varer (koje studije,koji nivo,koja institucija)
•dokumentasjon på at du har nok penger å leve for (underhold), for eksempel i form av dokumentasjon på støtte fra Statens Lånekasse, saldoutskrift fra kontoen din eller en bekreftelse fra utdanningsinstitusjonen om at pengene står på deres konto. (dokaz o novcu)
•dokumentasjon på at du har et sted å bo (dokaz o mestu zivljenja)
•dokumentasjon på at du har betalt søknadsgebyret (dokaz da si platio taksu)
•en oversettelse av dokumentene til norsk eller engelsk (sve prevedeno na norveski ili engleski)
Som hovedregel er det nok å legge ved en kopi av dokumentene sammen med søknaden, men du må vise frem originaldokumentet når du leverer søknaden.(imaj originale kod sebe kada predajes molbu)...

Dalje:
I hovedsak gjelder de generelle vilkårene for studietillatelse også for denne typen utdanning. Les mer om fremgangsmåte, krav og rettigheter på siden Slik søker du studietillatelse
Prevod:
Dakle,i za ovaj tip dobijanja dozvole bez obzira sto je rec o jednoj godini ucenja norveskog vaze generalna pravila za studijsku vizu.
Vrlo je jasno...spremi pare,racun u norveskoj i dokumenta.Puno srece!!!








MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 16:40 - pre 138 meseci
Miro hvala ti sve sam to iscitao i skapirao, jedino me muci taj izvod da li je njima stalo samo da vide tih 112 000 NOK-a, ili mora i za prethodnih 6 meseci...to mi je par ljudi reklo da su vadili izvod i za zadnjih 6 meseci a meni je bio aktivan engleski racun a ne i norveski... ja imam norveski racun i mogu da stavim pare na njega ali za primanja iz prethodnih meseci je na engleskom racunu...kakve peripetije covece...

avaj nasao sam jos jednu opciju, a to je viza za rad u humanitarnim nevladinim organizacijama, profesija mi je takva da bih mogao da se okusam i tu... za to ne treba ovolike pare niti specificirana struka, vec da te neka NGO zaposli puno radno vreme... evo do sada guglah nevladine organizacije... ja sam masterirao specijalno i inkluzivno obrazovanje, sa specijalizacijom multikulturalno obrazovanje, imam iskustvo u radu u NGO, pa cu kontaktirati ove nevladine za asylum seekers, refugees, minority people itd.ima ih dosta... kad bih mogao da ostanem tako bilo bi super, ucio bih jezik i posle imao sase za posao u struci... mirka hvala na podrsci :D
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 16:41 - pre 138 meseci
Miro hvala ti sve sam to iscitao i skapirao, jedino me muci taj izvod da li je njima stalo samo da vide tih 112 000 NOK-a, ili mora i za prethodnih 6 meseci...to mi je par ljudi reklo da su vadili izvod i za zadnjih 6 meseci a meni je bio aktivan engleski racun a ne i norveski... ja imam norveski racun i mogu da stavim pare na njega ali za primanja iz prethodnih meseci je na engleskom racunu...kakve peripetije covece...

avaj nasao sam jos jednu opciju, a to je viza za rad u humanitarnim nevladinim organizacijama, profesija mi je takva da bih mogao da se okusam i tu... za to ne treba ovolike pare niti specificirana struka, vec da te neka NGO zaposli puno radno vreme... evo do sada guglah nevladine organizacije... ja sam masterirao specijalno i inkluzivno obrazovanje, sa specijalizacijom multikulturalno obrazovanje, imam iskustvo u radu u NGO, pa cu kontaktirati ove nevladine za asylum seekers, refugees, minority people itd.ima ih dosta... kad bih mogao da ostanem tako bilo bi super, ucio bih jezik i posle imao sase za posao u struci... mirka hvala na podrsci :D

ps.s. evo je viza za NGO http://www.udi.no/Norwegian-Di...manitarian-organisations/#hand
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
193.243.171.*



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 18:00 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
tijanam:
Nikako da se javim i cestitam Edinu na dobijenom poslu. Dakle, cestitam. Drago mi je zbog tebe. Htedoh napisati nesto na tu temu, za sve nas koji jos trazimo posao. To su dve price, dva coveka, koji danas rade u NO. Jedan je dosao, trazio po Oslu i nije nista nasao. Slucajno je dosao ovde, u Tønsberg, i na stanici ga je prepoznao jedan nas covek i uputio u jedan dom. Covek otisao, javio se i odmah dobio posao. Eto, neko je imao srece. Vrlo bitno za reci. Drugi covek je isto tako dosao, gde je bio tacno ne znam. Mislim Stavanger... I obilazio. Obilazio dva i po meseca i nista nije nasao. I otisao kuci. Posle 10 dana je primio poziv, da dodje da radi u jedan dom, 100%, fast. Ne znam ove ljude, info je iz druge ruke, od njima bliskih ljudi. Nije sve tako crno.

Gde vi ljudi menjate pare? Ja sam donela evre ovde, tako je bilo mnogo povoljnije, da ih menjam ovde. Ali, gde? U banci, SpareBank, su mi rekli da moram biti njihov klijent. U posti nisu imali novac, i bili su jako neprijatni. Da se razumemo, u istoj toj posti sam vec menjala novac, ali danas nisu imali novca, cim su shvatili da nisam odavde. Trazili mi pasos, ja dam. Onda pitaju imam li racun negde, ja nemam. Onda kazu nemamo toliku sumu. Onda ja kazem dajte koliko moze. Onda oni kazu nemamo novca uopste. I onda ja revoltirana izadjem napolje. Napolju me je sacekala jedna zena koja je isto bila u posti i pitala me da li sam dobro i da je to najgluplja stvar koju je ona cula u zivotu. Da se odmah obratim novinama. I posavetovala me da probam u jos nekim postama, ali nista. POsavetovana sam da probam u DnB banci. Sta kazete?

POz!


Pa kako je bilo mnogo povoljnije?Vidis sada koliko je povoljno...Pisali smo Tijana o tome udavili sve redom na forumu da se pare zamene u norveske krune u Srbiji pre polaska.Naruciti u nekoj od banaka u Srbiji i zameniti.Mnogo je lakse tada.Ovde nema placanja evrima,sve je u krunama.Idi u DNB,ja sam isto imala svoju baladu sa Spare Bank,ali to nema pravila.Idi u vise ekspozitura.To ti je jedina mogucnost kada su vec prosle one devedesete i menjanje maraka na ulici u nasoj Srbiji,he he.
Probaj sa svim bankama koje imas tu kod tebe...ne samo DNB.Negde bi trebalo da prodje normalno...



Secam se, kada smo hteli da dodjemo, da smo dobro pregledali kurseve, i da smo zakljucili da je povoljnije doneti evre pa ih ovde menjati, a kada se vracate u Srbiju da ponesete krune, koje cete potom u Srbiji menjati. I koliko se secam tako je pisalo i na forumu, bas takav redosled. E, sad, moram da se ogradim. Mi (ja i muz) smo bili pogubljeni tih dana totalno, pa smo mozda zamenili podatke. Sta da kazem kad sam imala jedan kofer 25 umesto od 15 kg. Mi smo izracunali da je 117 kg - 92 kg = 15 kg. I onda je naravno na aerodromu bilo prepakivanje gaca i ostalog...


Vec je pisalo na forumu - ali u principu je sasvim povoljna varijanta placanje karticama iz Srbije. Konkretno u Banci Intesi - iznos koji placas je u krunama, a tebi na racunu se to skine u dinarima po prodajnom (mozda i srednjem nemoj me drzati ovde za rec) kursu na taj dan za krune.

A prilikom bilo kog placanja u Norveskoj karticom - uvek mozes da trazis da ti vrate neki iznos u gotovini. Znaci - pitas pre nego trebas da platis, ali po pravilu nema nekog ogranicenja - kod nas u apoteci ljudi kad vide da je guzva na bankomatu samo dodju i kupe neki paracet ili slicno i podignu usput i gotovinu (tipa 1-2.000 NOK) kod nas, i to je bez provizije.. Mozda ovo bude od koristi i onima koji nemaju u blizini bankomat maticne banke - pa da ustede na proviziji
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 19:44 - pre 138 meseci
E,Moukoko to ja redovno radim... imamo apoteku blizu posla pa stalno mi treba,recimo za placanje kafe,koje je ovde "zezancija"...majko mila koliko racunaju...npr.50 kruna placamo za 100% stilling za kafu za jedan mesec,za onoga ko radi 50% stilling placa 25 kruna,ali vic je sto ako uzmu ekstra smene onda im sefica okaci na tabli npr.treba da doplate 9 kr,ili 13 kr...ili kada uzmu digitron pa racunaju,imam stalan turnus 23,45%,nisam radio ekstra,a ako je 50 kruna za 100%,koliko treba da platim,pa bace to sve na digitron pa plate.Dakle,precizno u krunu.Sada sam se vec navikla i zaboravila ono nase iz Srbije,dodje pacijent pa nam donese kafu,ko jos placa kafu,he he...u pocetku mi je to bilo cudno kako im je bitno tacno koliko ce da se plati u krunu precizno...i onda svi smo u apoteci stalne musterije sa karticama...ali to je odlicna stvar...mada imamo i bankomat ali apoteka je bliza...

Postoje neka interna pravila gde se kaze da se ne moze odmor prebaciti u sledecu godinu.To je ok,ali ako vam bas treba,po zakonu je dozvoljeno da se prebaci 2 nedelje i to stoji zvanicno i na sajtu arbeidstilsyn-a a stavila sam taj link u jednom od prethodnih postova mislim da je na prethodnoj strani.Dakle,treba da imate razlog to je tacno ali mozete da prebacite dve nedelje bez obzira na "interna pravila".Imate to crno na belo.Mozda nekome bude koristilo...

Stefanko,to za izvode da li treba da se vade za poslednjih sest meseci nije napisano na sajtu UDI-a i ja to ne znam tako da ne ulazim u pisanje oko toga.Naveli su da je potrebno da bude prebaceno na racun taj iznos...a za ove ekstra zahteve,pitaj zvanicnike.Tako je najbolje i najsigurnije.Drzim fige da nadjes neko resenje samo se seti da moras da predas mesec dana pre isteka ove sada vize koja ti traje da bi sve islo glatko...Pozz,druze!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 19:50 - pre 138 meseci
Slazem se sa placanjem direktno sa kartice... treba poneti krune, recimo 10ak hiljada odnosno ko koliko ima naravno. A kad je moguce, placati dinarskom karticom, meni je Intesina Maestro (sto ide uz redovan racun, za bankomat kod nas) radila bez pogovora u 90% platnih mesta, odnosno svugde gde primaju maestro.
Sta vise, bilo mi je jeftinije tako da placam nego kad sam menjao krune, jer mi je raifaisen uzela 2% valjda prilikom konverzije, a u intesi po istom kursu skinu al bez da naplate 2% provizije. A mogla je i supruga direktno da mi dopuni dinarski u srbiji ako mi zatreba za nesto
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2012. u 23:22 - pre 138 meseci
Jedan od parametara koji ti pokaze prilicno jasno jesi li se promenio,jeste norveska poreska karta.Proces sazrevanja uz nju je koristan.
Naime,od 17-30 decembra dolaze poreske karte za narednu godinu na kucne adrese.I tako veceras,otvorim sanduce kad ono stiglo pismo i dva primerka poreske karte.Tabela 7120 za redovnu platu a za prekovremeni rad 45%.Procenat isti kao ove godine,a tabela na regularnu platu visa.Moja reakcija?Nista,srecna sto je stiglo u sanduce da ne moram da se pitam sto ne stize,gde je.Ogromna razlika u odnosu na pre.

Moja prva karta je bila 7350,procenat 36%.Reakcija:Sok,zar je toliki porez u ovoj zemlji,ovo je pljacka,neraspolozenje do neba.
Moja druga karta je bila 7300,procenat 45%.Reakcija:Ovde se ne isplati raditi,pa da pola plate dam na porez,iskukala se na forumu propisno i bila iskritikovana samo tako ali nikako ja to nisam kapirala zasto toliko.Ipak,nakon nekog vremena stize povracaj,i ja pocnem da shvatam tu filozofiju poresku...
Treca karta ova sada,7120 procenat 45%-ja razmisljam potpuno drugacije.Prvo dobro sto je taj procenat do 45% jer na taj nacin sam se osigurala da je prekovremeni rad dovoljno placen sto se poreza tice,a sve sto se pretplati,bice vraceno i to je neki nacin ustede,pogotovo se treba obezbediti jer je to treca godina i nema vise povlastica u vidu standardfradraga...
Dakle,promenis nacin razmisljanja i skontas malo vise o toj poreskoj filozofiji.Ali treba ti vreme jer to je proces.

Ranije sam mnogo kukala o porezu i te postove ne treba citati kao one koje kasnije mozes koristiti i koji necemu sluze.Tu je Davorno bio u pravu kada mi je rekao da sam zaboravila koliki sam porez placala u Srbiji,pa tako ja sada kazem svima ostalima koji su krace u Norge od mene i koji se susrecu sa tim kartama prvi put,da ne treba kukati...skonta se ta filozofija i prihvati.Pisem ovo jer bas veceras se kukalo meni kako je to sve visoko a od strane nekoga ko je krace od mene ovde.Razumela sam ja to jer sam ja prosla kroz tu kuknjavu...ali je bespotrebna...
To kazem sada nakon 3 karte...
Pozdrav,ljudi...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 13:08 - pre 138 meseci
miro hvala puno na savetima, mislim da cu se oprobati sa ovom varijantom sa norveskim...

ljudi, kako dostaviti najlakse pare iz srbije nekom u norveskoj? ja npr. imam banca inteza karticu sa sobom moji mi je poslali pa mislili tako da mi uplate novac...ima li nekog lakseg nacina? da mi direkt uplate na norveski racun?
 
Odgovor na temu

Dzoen
Beograd, Srbija

Član broj: 305737
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 14:06 - pre 138 meseci
Pozdrav svima na forumu :-) Da li neko moze da mi preporuci profesora norveskog jezika? Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 14:38 - pre 138 meseci
Citat:
stefanko23:
miro hvala puno na savetima, mislim da cu se oprobati sa ovom varijantom sa norveskim...

ljudi, kako dostaviti najlakse pare iz srbije nekom u norveskoj? ja npr. imam banca inteza karticu sa sobom moji mi je poslali pa mislili tako da mi uplate novac...ima li nekog lakseg nacina? da mi direkt uplate na norveski racun?


koliko ja znam, nije moguce iz Srbije izvrsiti uplatu nekome u inostranstvu. Zato valjda paypal i western union ne rade u Srbiji (WU moze da posalje ka Srbiji ali ne ka vani)...
Ali voleo bi da me neko ispravi ako gresim
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 14:50 - pre 138 meseci
Western union moze iz Srbije,ja sam skoro dobila novac na taj nacin iz Srbije u Bosnu,pa vjerovatno moze i u Norvesku,nema razloga da ne moze,ili neko u Srbiji da otvori devizni racun u krunama i uplati na racun u Norveskoj,znaci sve je moguce,pozz...Usput najzad mi stigla uplatnica...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 17:03 - pre 138 meseci
Western Union radi u Srbiji bez problema i moze da se salje i prima novac bez problema, samo jedina mana je sto deru za proviziju. Slao sam za Nemacku licno.
Naravno da mogu da se prebacuju pare preko racuna za inostranstvo i obrnuto. Znaci iz Srbije tj. u Srbiji treba da se ode u banku, otvori devizni racun, uplati novac na njega a potom sluzbeniku dajete IBAN i BIC kod banke iz inostranstva koji ce vam svaka banka dati ako ga zatrazite. Da ovo ne moze nijedan od medicinskih radnika koji su nostrifikovali diplome ne bi otisao iz Srbije jer morate da izvrsite uplatu za autorizaciju diplome za Norvesku a to se radi na gore pomenuti nacin, logicno....
Npr. Mirjana bi se sad jos uvek vozikala nekim krs tramvajem po BG-u. ;)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 17:34 - pre 138 meseci
E Mirjana Mirjana, pa zato si ti pobegla odavde? :)
Posle se jos neko pita zasto i zaposleni napustaju Srbiju a kamoli nezaposleni.
http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...e-smrzavaju-u-sali-za-dijalizu
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860004 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.