Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7942054 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mita66
Dejan Mitic
opticar
Beograd

Član broj: 309380
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 10:36 - pre 139 meseci
Hteo bih da se zahvalim i dam podrsku svim clanovima koji su direktno ili indirektno,odgovorili na moje pitanje,kao i da dalje iznose svoja iskustva,oko odlaska u Norvesku,preko posrednika
(sobzirom da ne znam Norveski,a poznavanje engleskog mi je na osnonom nivou).Zato mi je prevashodno i izgledala kao dobra ideja,otici preko istih.Ako neko sazna za neki oglas u mojoj struci molio bih ga da me obavesti na pp.
Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 12:02 - pre 139 meseci
Jeste da nije vezano za Norvesku ali moze biti i te kako korisno za Norvesku. Neke statistike kazu da je preko 5% gradjana Vojvodine do sada uzelo Madjarsko drzavljanstvo (100.000+ ljudi) iz raznoraznih razloga i da se taj trend nastavlja jer dnevno zaprime izmedju 120-150 zahteva. Na HU drzavljanstvo imaju pravo svi stanovnici Vojvodine bez obzira na nacionalnu pripadnost a jedan od bitnih uslova je da su im preci ziveli na teritoriji danasnje Vojvodine. Naravno uslov je i poznavanje jezika (ne mora tecno) a postoje firme koje pruzaju namensku obuku za te svrhe.
Koga zanima moze vise procitati na sledecem sajtu:
http://www.centarzaedukaciju.com/madjarski.php
P.S. ni u kom slucaju nije reklama vec mali savet kako mozete lakse do Evrope.
 
Odgovor na temu

Dr. Dolittle

Član broj: 309486
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 12:50 - pre 139 meseci
Drugarice i drugovi forumaši, da vas nešto priupitam..

U poziciji ste da šaljete dokumente na nostrifikaciju u Nokut, ali..
Pored 'must have' dokumenata, ima ono IF AVAILABLE, pa se tu ko biva prilože dokazi o radnom iskustvu, i suplement diplomi, ukoliko imate nešto od toga.
No međutim, vi nemate recimo preporuke (niste u prilici da ih naknadno dobijete), pa ste tako reći u situaciji da priložite odgovarajuće verzije ugovora (skraćene naravno) ili potvrde (Mirjana je jednu takvu postavila ranije) koje su vjerodostojne i vaildne, ovjerene i prevedene od strane sudskog tumača na norveški jezik, te kao takve čekaju u Sudu Apostile pečat da dobiju iduće sedmice.
Postoji određeni sporazum između Norveške i BiH o razmjeni dokumenata, i prema odredbama tog sporazuma, preporučuje se Apostile ovjera originala/ovjerenih kopija dokumenata koje su predmet razmjene između dvije države, bez obzira na namjenu. Možda ova informacija nekome pomogne, ja ću se ovoga svakako držati.

Znači, ovaj dio oko preporuka ili odgovarajućih zamjena, nadam se može poslužiti svrsi.
Ali!
Pored brda papira koje ste skupili, imate i certifikate o informatičkoj pismenosti različitog stepena (MS Office, Access..), te poznavanje stranih jezika, engleski recimo.
Činjenica je da ova dva certifikata uopće nisu relevantni i kapitalni za nostrifikaciju (konkretno moju), ali ima li potrebe da se i oni prevode i šalju?? Ili pak ne?? To pitam jer vjerovatno svako od nas šalje između ostalog i CV, gdje je i to navedeno pod rubrikom diplome/certifikati.
Obzirom da se šalje završna diploma srednje, te diploma sa faxa, uz ocjene te predmete sa fondom sati, to je po mom mišljenju nepotrebno. Ali volio bih čuti još mišljenja.
Nekako mi je logičnije da se ima te dokumente u šteku, pa kad se bude posao tražio da ih imate uza se kao dokaz, ako se to od vas traži. Ispravite me ako griješim.

Tačno se osjeti da je vrijeme praznika, čak i na brdovitom Balkanu.

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 16:27 - pre 139 meseci
Saljes SAMO potrebnu dokumentaciju a ono sto podrazumeva tu dokumentaciju je pobrojano na sajtu NOKUT-a...tako je isto i za SAK.Nista van toga nije potrebno i NECE pomoci sigurno.Ono sto je kod nas problematika mentalna,ovde nije.Mi mislimo da ako predamo sto vise dokumenata da ce nam to pomoci.Nece.Treba predati samo ono sto se tacno trazi.Visak dokumenata je jedino vas novac bacen.E sada...ta dodatna dokumenta treba da imate prevedena ali za svoju privatnu upotrebu i treba da ih ponesete kada budete dolazili.Iz licnog primera govorim ovo.U mom slucaju SAK kod nekog drugog NOKUT,konkretno sta pise na sajtu,predaj.Ostatak ce ti trebati kasnije verovatno za neko "sirenje horizonta" i korisno je imati to kod sebe jer je to usteda vremena ali NE SADA za nostifikaciju/autorizaciju.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 16:51 - pre 139 meseci
Citat:
mita66:
Hteo bih da se zahvalim i dam podrsku svim clanovima koji su direktno ili indirektno,odgovorili na moje pitanje,kao i da dalje iznose svoja iskustva,oko odlaska u Norvesku,preko posrednika
(sobzirom da ne znam Norveski,a poznavanje engleskog mi je na osnonom nivou).Zato mi je prevashodno i izgledala kao dobra ideja,otici preko istih.Ako neko sazna za neki oglas u mojoj struci molio bih ga da me obavesti na pp.
Pozdrav svima.


Mito66,

Ovde imas oglase iz IT branse.Pa citaj.
Link:
http://www.finn.no/finn/job/fu...ORY%2FCATEGORY=5409&sort=1

Niko ti nije potreban za obavestavanje na pp,vec na google.com ukucas finn.no i ides na alle stillinger i dobijes oko 15.000 oglasa u proseku.Kako ne bi sve oglase gledao,suzis pretragu tako sto na levoj strani kod podele oglasa na branse stavis IK/Telekomunikasjon i dobijas one oglase koji te zanimaju.
Ali ako neznas norveski,to nezna mnogo ljudi iz tvoje branse za sada,pa rade.Ali engleski NE SME da ti bude na osnovnom nivou.Kako mislis da komuniciras na intervju,kako kasnije na poslu.Dakle,ulazi u engleski.Bez toga apsolutno nisi konkurentan na trzistu rada za tvoju posao,posebnoooo!!!
Jer sta se desava?
Ti si na primer dobio ponudu da radis sa osnovnim engleskim.Takav mozes da budes plen samo firmama sa sumnjivim poslovanjem,jer ostale nema sanse da ce ti dati ponudu ako neznas engleski i to na dobrom nivou.Kada vas prevare,onda se dodje do zakljucka da vi niste bili dovoljno kompetentni za posao koji obavljate jer ne znate jezik.Halo?Ko je lud?Sistemsko zaposaljavanje ne kvalifikovanih ljudi (sa jezickog aspekta pricam) kako bi se kasnije imalo sta reci na taj racun kada stvari krenu nizbrdo.
NAPOMENA:Samo lud covek treba da prihvati posao u bilo kojoj stranoj zemlji ako nezna engleski.To je osnova za komuniciranje i bez toga ne mozete.Ne mozete samo gledati pare,jer toliko toga igra ulogu.Ne moze se sa onomatopejom i mlacenjem rukama sporazumevati.
U ovoj zemlji dosta razlicitih zakona iz razlicitih oblasti kaze da nije samo poslodavac odgovoran vec i vi kada prihvatite ponudu od poslodavca.Nije samo poslodavac odgovoran ako vama nije uplacen porez vec i vi ste odgovorni sto to niste proverili.
Jedan drugi primer kaze:Kupite kradenu robu!Nije samo kriv onaj sto vam je prodao garderobu vec i vi jer niste dobili fiskalni racun.Dakle,kolektivna krivica...O tome malo ko razmislja,ali kada bi se doslo do sudskog procesa,islo bi se po zakonima i tada bi te sitnice i te kako isplivale.Pa kada biste hteli da odete da radite i u Afriku i Aziju...svuda bi vam trazili engleski...Ulazi,druze u engleski.Bez toga-slaba vajda.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 16:52 - pre 139 meseci
cao ljudosi, nije me bilo dugo jer sam bio zauzet ucenjem, ali sada nakon diplomiranja se vracam u kolosek :) ja bih da updatujem svoj status, pa ako ima neko neko savet sta mi je pametno ciniti samo recite, totalno sam izgubljen i ne znam odakle da krenem...
naime zavrsio sam master na University of Oslo Specijalno i inkluzivno obrazovanje (rad sa decom s posebnim potrebama) sa visokim ocenama
norveski sam naucio do nivoa A2, nastavljam dalje... imam vizu samo do marta sledece godine i sada ne znam koje opcije da razmotrim...

mogu varijantu da upisem norveski, pokazem 12 000 eu na racunu i tako dobijem vizu ali to mi je nekako skoro pa neizvodljivo, ne samo zbog para nego i hiljadu drugih okolnosti...

ja se razmisljam da ostanem do marta i probam da se zaposlim pa sta mi bog da///specijalizacija mi je multikulturalno obrazovanje pa planiram da kontaktiram NGOs i jos kojekakva udruzenja koja se bave time, pored toga sto cu slati CV skolama...evo npr. zvala me je jedna internacionalna skola da radim neke zamene ali meni treba 80%...

sta mislite koja mi je bolja varijanta? ne znam koliko je vredno rizika da potezem za ovu prvu vizu i ostajem ovde dok usavrsavam norveski jer mi se cini da bih spiskao svu ustedjevinu... da se oprobam do marta, pa ako nista vratim u srbiju, nastavim da ucim norveski pa kad ga naucim vratim se i oprobam srecu, sta velite?
i da li za produzetak vize mora da se nadje posao striktno u svojoj struci?
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 18:32 - pre 139 meseci
Pitanje za Mirjanu...
Citala sam tvoje postove,ali ako moze jes jednom da mi napises,ako zavrsim tri nivoa jezika u Sagi,sutra polazem prvi,da li mislis da mi je to za prvu ruku dovoljno,da dodjem tamo i solidno se sporazumijem,ili mi treba i neko dodatno ucenje...Usput ucim,solidno,svakodnevno...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.22.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 21:23 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Znam tacno na koji post mislis,sa strane 26 moj post.Ok je to samo dodatak je sledeci:drzavni za srednju ne moras imati,ali staz moras,koji sam ti vec napisala da je meni prosao kroz opis poslova na referansi sa hirurgije.
Sta dalje...
Vidi,sada jos uvek na licenci za spl do juna sledece godine(tada bi trebao da stigne odgovor sa nasjonalfag-a) pa ako polozim stize autorizacija za spl.Mada,bosanska su ti to posla sa mnom,sve je to otvoreno...
Licenca se dobija na godinu mozes da je produzis.
Rendgen?Da,kasnije ali kao kombinacija sa spl.Jer rendgen je oblast koja ne moze da se radi na dva fronta,to je iskljucivo bolnica,vrlo je to suzen prostor za extra zaradu,neuporediv sa spl mogucnostima.Plivanje kroz sistem je odlicno sa spl jer tada mozes da kombinujes drzavni i opstinski sektor,jako je deficitarno.Rendgen samo kroz kombinaciju sa spl-sto se mene tice...ali jeste plan,svakako.
Stalna dozvola je najvazniji cilj sledece godine...
Ja sam taj paket sto kazes nema potrebe sada da prevodim...prevela u komadu pre polaska sve,ali to je stvar licne odluke,finansija itd.Ali sva dokumenta je pozeljno imati sa sobom prevedena jer kada naknadno saljes za spl da imas ustedu vremena.Medjutim,naravno da je u tom prvom koraku primaran ulaz kroz helsefaga...
[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 14.12.2012. u 16:37 GMT+1]



Kapiram,moram znaci jos taj staz regulisati u narednom periodu....

Ovo sto pominjes kombinovanje spl i rentgen itd mislis da se rade 2 posla u isto vreme ili jedan kao dodatni drugom ili kako vec?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 21:29 - pre 138 meseci
Ucenje jezika je individualna stvar i stvarno je bilo kome,pa i meni tesko reci sta je tu dovoljno a sta ne.Svakako da je rad od godinu dana na jeziku bilo gde u bilo kojoj skoli,ili samostalno neki dovoljan period ili napreciznije receno...trebalo bi biti da je dovoljan ali jedno je kada se uci jezik u Srbiji/Bosni itd...a drugo je kada ga cujes svuda oko sebe ovde.Ali za prvu ruku bi trebalo da je dovoljno s tim sto kada dodjes nastavljas sa ucenjem i naravno to ne moze niko da ti garantuje,pa ni ja.
Vidi,ja ti odgovaram na ovo pitanje samo zato sto znam da si ga postavila "psihologije i podrske radi".Treba ti neko ko bi te podrzao i rekao to je dovoljno,jer sada si u nekoj fazi kada ti se sve cini tesko i rizicno...ali necemo da se lazemo i pisemo lazne podrske.
Uci jezik i radi na njemu i mora da bude neki rezultat.Rad na jeziku ne znaci da uradis domaci koji ti se zada i to je to.Moras da vezbas sama dosta,zadaj sama sebi teme za pisanje sastava jer ne treba ti da impresioniras profesora i da ispunis njegove zahteve vec ti to radis za sebe...
Kako nismo u EU i necemo jos dugo tamo biti,mi imamo pored jezika i drugu problematiku ali treba resavati jedno po jedno...jezik je prvi na listi zadataka...
Ako ti nesto znaci,ja sam ucila jezik godinu dana,tri nivoa,samostalno puno,jako puno i bilo je ok.Ali ponavljam to je individualna disciplina.
Pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 21:32 - pre 138 meseci
Delija...

Ovde su poslovi u procentima,kombinujes procente...50% spl,50% røntgen itd...zavisi kako postignes dogovor,poklopis turnuse ima tu vise zezanja i kombinacija,to je u slucaju da je jedan poslodavac,a mozes i kod dva poslodavca...ima tu puno prostora za kombinovanje ali se ti skoncentrisi na ulaz u pricu a to je helsefag prica...posle ces plivati kroz sistem,sada je to glavno...Treba ti vreme za spl autorizaciju,ali ide to...eto docekah i ja mesto na nasjonalfag-u...bitan je ulaz!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Edin_Tuzla
Edin Avdovic
ne zaposlen
Tuzla,BiH

Član broj: 270279
Poruke: 5
31.47.13.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 22:04 - pre 138 meseci
Pozdrav svima :) Posto me Mirjana zamolila da prenesem svoje utiske na forum , nekad sam davno ovdje pitao nesto i pricao pa eto sada sam vec dobio fast jobb i Norge kao helsefagarbeider i nista dok se covjek ne potrudi vjerujte sva obecanja od kojekakvih ljudi organizacija price o kolektivnom odlasku u norvesku i da vas tamo ceka poso bacite to u vodu!(Sto je slucaj bio samnom kad su mi tako nesto obecavali). Nije nemoguce naci posao ovdje a nije ni lako , ali eto ko sto mi kazemo svaki covjek ima svoju nafaku :-)
 
Odgovor na temu

Kojnik2012
Makedonija

Član broj: 309961
Poruke: 3
*.cabletel.com.mk.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 22:15 - pre 138 meseci
Zdravo svima, pratim vas forum i mogu da kazem bravo svima za sve iskrene odgovore koje delite sa nama. Ja sam veoma zainteresovan da se preselim u Norvesku zajedno sa moja porodica i hteo bi da vas upitam za moja profesija koja mislim da je dosta zastupena u Norveskoj.
Ja sam Quality Assurance Analyst sa 4.5 godine radnog iskustva i radim za internacionalna kompaniju za medical device, i mislim da Mirjana najbolje bi znala da mi odgovori kakve su sanse da nadjem isti posao u Norvesku, mada mislim da je bolje da sakupim jos dve tri godine iskustva za da bih se dobro "prodao" u neku Norveske kompanije.

Hvala vam
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 22:21 - pre 138 meseci
Posto sam ja vec cestitala Edinu,da se ne ponavljam...smatram da je bitno kada neko nadje posao bas sada u ovom periodu da napise to kako bi bio psiholoska podrska ovima sto sada traze posao kao i onima koji ce tek traziti pogotovo sto mi imamo taj zahtev od 80%...ali eto sve se moze,i to jos fast...suuuuper.samo verujte u sebe...nikako u druge,jer kao sto imamo u nekim drugim bransama obecanja tako i u zdravstvu mazu ljude kojekakve organizacije o nekakvom kolektivnom odlasku sto je cista laz.
Takvih ima u Beogradu,takvih ima u Tuzli,takvih ima sirom naseg brdovitog Balkana jer se skontalo da je Norge popularna prica i da zdravstveni radnici mahom zele da dodju...nadju profesore norveskog i uz to obecavaju ljudima kolektivne odlaske,posao i to sve je kao garantovano...Dakle,to je cista laz!!!Nista vama bez vas samih...skola jezika je mesto za ucenje jezika ali niko vam ne moze garantovati kolektivni odlazak i posao.To su ljudi koji zele da navuku druge jer svako ce se lakse odluciti za ucenje norveskog ako mu neko drugi kaze:"Dodji,uci,ja cu ti obezbediti posao".Ali,to morate sami...Edin je zivi primer toga.Jedan od onih kojima su tako obecavali posao i kolektivni odlazak ali je decko to skontao na vreme u uzeo stvari u svoje ruke i eto ga sada sa stalnim poslom ovde u Norveskoj.
Ranije na forumu je bilo mnogo pitanja tipa agencija obecava ili u skoli nam obecali kolektivni odlazak...e bas je lepo sto se na zivom primeru covek uveri u funkcionalnost svega toga.
Bitno da javno napisemo sve to,kako bi sto manje ljudi verovalo u zablude i preuzelo "kajase u svoje ruke".

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 22:35 - pre 138 meseci
Citat:
Kojnik2012:
Zdravo svima, pratim vas forum i mogu da kazem bravo svima za sve iskrene odgovore koje delite sa nama. Ja sam veoma zainteresovan da se preselim u Norvesku zajedno sa moja porodica i hteo bi da vas upitam za moja profesija koja mislim da je dosta zastupena u Norveskoj.
Ja sam Quality Assurance Analyst sa 4.5 godine radnog iskustva i radim za internacionalna kompaniju za medical device, i mislim da Mirjana najbolje bi znala da mi odgovori kakve su sanse da nadjem isti posao u Norvesku, mada mislim da je bolje da sakupim jos dve tri godine iskustva za da bih se dobro "prodao" u neku Norveske kompanije.

Hvala vam


Kojnik2012,

Neznam koji je to posao...iz ovoga sto si napisao mi stvarno nije jasno.Kada pisete nesto,objasnis to lepo.Radim tu i tu,te i takve zadatke,pozicija po naski,koji je to fax...koji nivo zvanja...
Ako nesto budem znala ocu da napisem ali ja sam obazriva kod procene norveskog trzista.Za to sluze oglasi konkretni pa ako ima,ima ih...
Ja pisem na forumu dosta,pa se da steci utisak da ja tu mogu procenjivati od igle do lokomotive...ali ako ne mogu to da potrdim nekim linkom,onda je to domen promaje...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 22:59 - pre 138 meseci
A...sto se tice rukometa...veceras izgubise Norvezanke od nas(dobro,zapravo od Crne Gore,ali to je sve jedno te isto)...vrlo praceno ovde kod nas u kuci...
A premijer nije cestitao ni jednima ni drugima(da su pobedile to bi uradio milion posto)...pa sam ja na twitteru iskoristila priliku da podsetim na pobedu:
Mirjana Savicic ‏@MirjanaNorge
@jensstoltenberg Gratulerer med EM-gull til håndballsjentene fra Montenegro!!!Det var en fantastisk finalkampen mot Norge !!!!!!!!!!!!!!!
View conversation Reply Delete Favorite More

Nisu ih bas razbile,ali s obzirom da su Norvezanke tako dobre u rukometu,ova pobeda je velika kao kuca i to sve u sred Beograda a ja sam bila medju 10 Norvezana...i znaju da smo do 2006 bili jedna drzava,pa na timeout-u pitaju sta kaze trener Crne Gore kada priblize kamere njima i sve se cuje...he he!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 23:04 - pre 138 meseci
Kako to misliš isto? Ne da nije isto, nego veze nema jedno sa drugim. Izbegavam offtopic, ali nekad pomalo nisi u pravu.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 23:16 - pre 138 meseci
E,Neso...Neso...ti neke stvari neces nikada shvatiti ne zato sto ne mozes,vec zato sto ne zelis.
Naravno da smo jedan isti narod,do juce prakticno bili jedna ista drzava,govorimo jedan isti jezik,mentalitet slican...za mene je,Neso Srbija,Crna Gora,Hrvatska,Bosna i Hercegovina,i R.Srpska jedna te ista drzava.Ja to tako osecam a svi govorimo JEDAN ISTI JEZIK.
Politika nas je podelila ali barem ovde na forumu se to ne oseca a imamo clanove iz svih tih zemalja...sve je to stara Juga.
Ne treba da gradis takvu sliku,Neso jer to je politicka slika,a ja sam ovde cestitala jedan sportski uspeh koji sam na neki nacin prisvojila kao nas jugoslovenski...
To se samo kod nas ispira mozak ljudima i dele se oni na Crnogorce,Muslimane,Hrvate,Srbe,Bosance itd...svi smo mi Jugosloveni a niko "preko grane" ne gradi odnose zasnovane na balkanskim politickim razmiricama.
Ne zelim dalju diskusiju...sve cestitke nasima i to je to!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 23:32 - pre 138 meseci
Do juce je bila, za tebe to jeste. Postujem tvoje misjenje, postuj i ti tudje i necu da se prepirem oko toga. A verujem da ces shvatiti jednog dana da to nije tako. Mlada si, zivot je pred tobom. Ocima ne vole da nas vide (vecina), govore drugim jezikom koji mora da se prevodi i sluzbeno. Politika je kriva, tako je, a tu politiku donose politicari izabrani od strane tog istog naroda legitimno i demokratski. A prava se "ljubav" oseti tek kad odes dole na "odmor". Glupo je utrpavati se nekome ko te ne zeli, to je sustina price sa njima. Onaj noz iz ledja, jos ne mozemo da dohvatimo, a pricamo o bratstvu. Nigde logike.
Da ne trujemo temu, nista licno, oboje smo rekli sta mislimo, otici cemo na drugu stranu ako nastavimo.

 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 23:36 - pre 138 meseci
Mislim da ovo nije ni mesto ni vreme za slicne teme u ove sitne sate. Svako od nas ima svoj sud, i to je meni sasvim ok.
Licno za mene je sve to isto...
Uzivajte u ovoj toploj decembarskoj noci i pravite planove za buducnost, pa u realizaciju. :-)
Pozdrav forumasi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2012. u 23:50 - pre 138 meseci
Vratimo se norveskom jeziku..
Evo par novinskih clanaka na temu utakmice,ima i video unutar istih,pa malo vezbajte,prevodite,korisno je ukljuciti i taj"novinarski jezik" kada se uci norveski...
Evo par clanaka:
http://sport.aftenbladet.no/sport/handball/article261379.ece

http://sport.aftenbladet.no/sport/handball/article261345.ece

http://sport.aftenbladet.no/sport/handball/article261383.ece

http://sport.aftenbladet.no/sport/handball/article261288.ece

Sofi...ovo je izmedju ostalog "ono extra" sto se treba gurati,pored klasicnog ucenja u skoli...novine,video na norveskom...
Pozz!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7942054 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.