Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7859115 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 20:55 - pre 138 meseci
Ja bih da odem sutra u NAV i da se prijavim za barnetrygd, znam da smo vec pricali o tome ali mene interesuje da li to utice kada sledece godine budem predavala za spajanje porodice i kada mi bude trebala potvrda od NAV-a da nisam koristila socijalnu pomoc od drzave? Sta ako posle ne mogu da uzmem tu potvrdu, vec oni kazu ti si koristila taj deciji dodatak?? Zna neko nesto o tome??
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2012. u 23:48 - pre 138 meseci
nek se teraju ovi iz UDI-a ne mogu lepo da napisu za studente koliko treba para na racunu da se pokaze nego trebam na drugim sajtovima da trazim...mislio sam da je 112 000 kruna ali je u stvari 80 000 kruna znaci sad ne treba da razmisljam imam li pare, jer 10 i 15000 eu nije isto, huh...
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 04:51 - pre 138 meseci
Stefanko,
Blago onom studentu ko ima 10000 evra na racun :-)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 08:23 - pre 138 meseci
10 000 je izgleda pre bilo, za 2012/2013 ce biti da je 12 500 eura...to mi je jedini nacin da ostanem za sada :( i ako prikupim pare deo njih nije moj neg pozajmljen...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 09:32 - pre 138 meseci
Citat:
mihaleks:
Western Union radi u Srbiji bez problema i moze da se salje i prima novac bez problema, samo jedina mana je sto deru za proviziju. Slao sam za Nemacku licno.
Naravno da mogu da se prebacuju pare preko racuna za inostranstvo i obrnuto. Znaci iz Srbije tj. u Srbiji treba da se ode u banku, otvori devizni racun, uplati novac na njega a potom sluzbeniku dajete IBAN i BIC kod banke iz inostranstva koji ce vam svaka banka dati ako ga zatrazite. Da ovo ne moze nijedan od medicinskih radnika koji su nostrifikovali diplome ne bi otisao iz Srbije jer morate da izvrsite uplatu za autorizaciju diplome za Norvesku a to se radi na gore pomenuti nacin, logicno....
Npr. Mirjana bi se sad jos uvek vozikala nekim krs tramvajem po BG-u. ;)


Pa ono jes.. da sam malo pratio medicinske postove na forumu (kao sto nisam) znao bi i sam :)
hvala na info
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 11:24 - pre 138 meseci
Citat:
stefanko23:
miro hvala puno na savetima, mislim da cu se oprobati sa ovom varijantom sa norveskim...

ljudi, kako dostaviti najlakse pare iz srbije nekom u norveskoj? ja npr. imam banca inteza karticu sa sobom moji mi je poslali pa mislili tako da mi uplate novac...ima li nekog lakseg nacina? da mi direkt uplate na norveski racun?

ja u Srbiji imam u banca Intesi otvoren devizni račun. Na kontu tog računa traži se INSTRUCTION FOR CUNSTOMER TRANSFERS IN
NOK, EUR ...Kada se dobije broj IBAN ili SWIVT Iz inostransta sa lakoćom se može uplaćivati na taj račun. Međutim u Srbiji neko treba da bude ovlašćen kako bi podizao devize. Meni su i platu odavde iz Norveške uplaćivali na taj račun.
ST
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 12:11 - pre 138 meseci
Norveski poslodavac ti je uplacivao platu zaradjenu u Norveskoj na devizni racun u Srbiji,u Banca Intesi...= mislis,crna ekonomija.Jer to znaci da te nije ni prijavio ovde...a dobila si sezonsku dozvolu na osnovu neke plate napisane na ugovoru koji si predala...naravno da to odgovara mnogima ali treba voditi racuna jer to je crna ekonomija...kazna nije samo za poslodavca vec i za radnika po norveskom zakonu.
Ali,dobro,svako zna za sebe...sta mu valja ciniti...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 12:19 - pre 138 meseci
Citat:
Dzoen:
Pozdrav svima na forumu :-) Da li neko moze da mi preporuci profesora norveskog jezika? Unapred hvala.


Moji bivsi profesori su na tri strane.Viktor-zauzet drugim poslovnim obavezama i ne predaje vise u Sagi,Jelena Joksimovic prebegla u Tuzlu,a Sofija(privatna profesorka) ne moze trenutno da uklopi raspored,jer radi na projektu.
Imas ovde kontakt na forumu profesorke Aleksandre (Sandre),vrati se nazad na forum nekoliko desetina strana i nacices.Problematika je sto je zena trudna pa sve zavisi koliko ona moze u kontinuitetu da radi sada u ovom trenutku.Mislim da to bas i nije najpametnije resenje,jer treba ti neko na raspolaganju u periodu 8 meseci-godinu dana.Probaj sa skolama norveskog jezika da vidis imaju li raspolozive profesore za samostalni rad na iznajmljivanje...nema tako puno profesora a trenutno je velika potraznja i na kraju krajeva odgovornost je reci bilo koje ime i biti spreman da stojis iza preporuke.
Ajde reci cu ti jedno ime ipak...Tanja iz "Sage" je korektna,bila je tamo jos i u vremenu kada sam ja ucila tamo,ima glas kao Merima Njegomir,moze da te iritira ali je kvalitetan profesor.Definitivno to jeste i mozes na upit da vidis da li radi samostalno sa ucenicima...
Toliko ti ja mogu reci,za sada.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 12:24 - pre 138 meseci
Citat:
mihaleks:
Npr. Mirjana bi se sad jos uvek vozikala nekim krs tramvajem po BG-u. ;)


Tacno tako...jurila bih i dalje moju trolu broj 29 sa okretnice na Medaku 3 i silazila u Vojislava Ilica,pa peske gore do Bulevara,pa niz Batutovu do Gradske Bolnice na Zvezdari...eeee,bila je to stalna jutarnja ruta sa retko kupljenom kartom za prevoz,pa bi nekada stigla i brze kada bi me poterala kontrola...
A mozda bih i prebegla u Rumuniju s obzirom na blizinu mog Ruskog Sela rumunskoj granici...
Ovako,pokazase mi Swift i Iban,ja uplatih i ode,odeee u komsiluk Deda Mraza da vas sve nadgledam odozgo...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 13:48 - pre 138 meseci
jao miro kolko se ja nasmejem tvojim postovima :) mozda je i merima njegomir clanica foruma hehe... btw ja sam sakupio finansije da opravdam svoj ostanak ovde...drug iranac mi je ponudio takvu svotu da sam u nesvest pao zamalo...jos mi se izvinjava sto ne moze da mi da sve pare :D zanimljivo je kako mozes steci prijatelje u inostranstvu kakvi ti nisu vecina njih u Srbiji...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 13:57 - pre 138 meseci
Ajmo opet. Kome treba profesor Norveskog jezika neka se javi na pp. Casovi su preko Skypa i rekao bih povoljni jer ja ih konzumiram :)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 14:04 - pre 138 meseci
Pravi Deda Mraz je bio upravo juce i zove se Sveti Nikola (Santa Klasu=Saint Nikolas) i ziveo je u 4. veku nove ere u jednom manjem grckom gradu u Maloj Aziji. Poznat je po tome sto je svo svoje nasledjeno bogatstvo od roditelja podelio sirotinji. Crveni plast koji ima na ikonama kao i prepoznatljiva brada su uzeti u originalu a sve ostalo su Ameri zacinili i iskomercijalizovali i dodali mu one nesrecne Irvase. Dakle jes. Deda Mraz izmisljen ali dobrota deljenja bogatstva=poklona nije izmisljotina.
Evo mala ideja za prevozno sredstvo u Norveskoj. :)


[Ovu poruku je menjao mihaleks dana 20.12.2012. u 15:18 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dzoen
Beograd, Srbija

Član broj: 305737
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 14:22 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Dzoen:
Pozdrav svima na forumu :-) Da li neko moze da mi preporuci profesora norveskog jezika? Unapred hvala.


Moji bivsi profesori su na tri strane.Viktor-zauzet drugim poslovnim obavezama i ne predaje vise u Sagi,Jelena Joksimovic prebegla u Tuzlu,a Sofija(privatna profesorka) ne moze trenutno da uklopi raspored,jer radi na projektu.
Imas ovde kontakt na forumu profesorke Aleksandre (Sandre),vrati se nazad na forum nekoliko desetina strana i nacices.Problematika je sto je zena trudna pa sve zavisi koliko ona moze u kontinuitetu da radi sada u ovom trenutku.Mislim da to bas i nije najpametnije resenje,jer treba ti neko na raspolaganju u periodu 8 meseci-godinu dana.Probaj sa skolama norveskog jezika da vidis imaju li raspolozive profesore za samostalni rad na iznajmljivanje...nema tako puno profesora a trenutno je velika potraznja i na kraju krajeva odgovornost je reci bilo koje ime i biti spreman da stojis iza preporuke.
Ajde reci cu ti jedno ime ipak...Tanja iz "Sage" je korektna,bila je tamo jos i u vremenu kada sam ja ucila tamo,ima glas kao Merima Njegomir,moze da te iritira ali je kvalitetan profesor.Definitivno to jeste i mozes na upit da vidis da li radi samostalno sa ucenicima...
Toliko ti ja mogu reci,za sada.



Hvala Mirjana na odgovoru. Kontaktirala sam vec Aleksandru ali ona nece raditi nakon porodjaja sigurno godinu dana a mozda i duze. Najvise bi mi odgovarala ta opcija individualnih casova tako da cu kontaktirati Merimu Njegomir :-)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 14:40 - pre 138 meseci
Citat:
mihaleks:
Ajmo opet. Kome treba profesor Norveskog jezika neka se javi na pp. Casovi su preko Skypa i rekao bih povoljni jer ja ih konzumiram :)


Imamo istu profesoricu, moje preporuke -odlična je!

 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 15:44 - pre 138 meseci
Citat:
cveyoni:
Stefanko,
Blago onom studentu ko ima 10000 evra na racun :-)



Hahahaha...taj ne mora ni da studira, moze lagano kupiti diplomu :)

Gde si Cveyo druze stari.... nema te nema pa se izgubis :)

Sta cemo za N.G ? Ajmo neka organizacija... Slobodan sam 29,30,31,1 .... :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 16:25 - pre 138 meseci
Vidis ti to...majko mila.Pa sto krijete tu profesoricu kao zmija noge i provlacite je na pp.Dakle,pitajte zenu/devojku/Merimu da li zeli da joj ime stoji javno na forumu,i napisite ga.To je odlicna reklama i ovo je pravo mesto za to.Ako nece,to je druga prica.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 16:36 - pre 138 meseci
Gde si Miro, lavice :)

Sta se radi na dalekom severu, ima li snega? :P :P :P


Da li radis za N.G ?Ajmo neka organizacija, sever-jug...docek ,alkohol, vatromet..i sve sto sledi .. :)

Cveyo, Deki, Kelly, Jens.....javite se ljudi... :D
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 16:51 - pre 138 meseci
Joco druze,
radno brate,i za NG i za Bozic...Al zdravlje Boze,ako sve bude ok organizovacemo se za neki turnir brate,u malo vecem broju :-),,,a da,jel ocisti sneg?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 17:57 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Vidis ti to...majko mila.Pa sto krijete tu profesoricu kao zmija noge i provlacite je na pp.Dakle,pitajte zenu/devojku/Merimu da li zeli da joj ime stoji javno na forumu,i napisite ga.To je odlicna reklama i ovo je pravo mesto za to.Ako nece,to je druga prica.

Jes' vala. I svima dobro.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2012. u 18:13 - pre 138 meseci
Citat:
Jocaendo:
Gde si Miro, lavice :)

Sta se radi na dalekom severu, ima li snega? :P :P :P


Da li radis za N.G ?Ajmo neka organizacija, sever-jug...docek ,alkohol, vatromet..i sve sto sledi .. :)

Cveyo, Deki, Kelly, Jens.....javite se ljudi... :D


Jocko,kod mene radno,ali zato ce biti pravi godisnji odmor u januaru.Sto se turnira tice...obavezno da se nesto organizuje u dogledno vreme.Joj,danas guzve u Vinmonopolet...kuku,svi se mlate sa flasama,a gledam ih sve gledaju da prodju jeftinije...e oni bi se sokirali da dodju kod nas za npr.Svetog Nikolu...kod nas je tada izbor kao da imamo kombinaciju svajcarsko-norveskog standarda.Ja nikada nikom nisam kupovala poklone za Bozic osim sada sefici i njenom muzu jer zivimo u istoj kuci pa znam da ce i oni meni kupiti,pa da se ne blamiram...i kada sam videla kako se odusevljavaju alkoholom,kupila sam im fine flase...Vole ljudi alkohol,pa to ti je.

Ali,ono sto je zanimljivo,i zivotinje kupuju poklone.Moje gazde imaju dva psa(citaj kera).Kako sam se tada ja tek doselila u Tromsø,nisam bila zapamtila imena tim velikim kerovima.Kad ono na kartici jednog od poklona pise:"Mirjana,God Jul-Janka og Tinka".Ja se mislim ko su te dve...kao ono kerusine...a ja se kao iskezila ono kulturno,vestacki kao divno...pomazila kerove u znak zahvalnosti...a moja sefica meni kaze:"Vidi,ovo sam dobila od macke"...tako da sam ja tada skontala da se ovde i zivotinje racunaju u kupce...
Eeee...cudna je ovo zemlja.Sutra na poslu tombola bozicna.Svako od nas je kupio neki poklon i nije nista napisao,ni za koga je ni ko ga je kupio,samo okacis na prozor.Onda se upises u svesku platis 10 kruna u kasicu izaberes broj i ide izvlacenje.Pokloni se numerisu,mi imamo svoje brojeve i dobijaju se pokloni.Dobijes poklon koji je tvoj kolega kupio,tvoj ide nekom drugom i tako u krug.
A ima i novcana premija od 200 kruna.Inace stalno neka lutrija i sve tog tipa od 10 kruna u kasicu pa izvlacenje i tada se dobija alkohol...E tu sam skontala sta im znaci alkohol...jedna flasa vina jednako je ogromnoj sreci na tomboli.Kao da smo deca ali to je zanimljivo,za razliku od pevanja sa maskom i secerom na proslavi(opisano ranije)...

Snega nema tako puno kao prosle godine.Imamo ali nema puno.Lopata miruje.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7859115 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.