Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Studiranje u Beč-u / studying in Vienna / Studieren in Wien

[es] :: Vodič za učenje :: Studiranje u Beč-u / studying in Vienna / Studieren in Wien
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 335856 | Odgovora: 781 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ANA 011
BEOGRAD

Član broj: 23255
Poruke: 7
195.252.87.*

ICQ: 308015487


Profil

icon Re: studiranje u bec-u02.04.2004. u 10:25 - pre 243 meseci
cao,
hvala ti puno na toj adresi,sinoc sam bila,ali moram da ti kazem da je moj nemacki strasno los,tako da ja tamo skoro nista ne razumem.znam da je to moj problem,ali bih molila nekoga ko zna kako da resim moj problem da mi pomogne.evo da opet ponovim,ja sam vanredan student u beogradu pa me zanima da li mogu kao takav da se prebacim u bec?kada bude neko imao vremena bila bih mu zahvalna d ami odgovori.
hvala!!!
 
Odgovor na temu

XXXL

Član broj: 23874
Poruke: 44
195.222.59.*



Profil

icon Re: studiranje u bec-u03.04.2004. u 23:35 - pre 242 meseci
Imam yedno pitanye...
Kolko treba dnewno da uci onay ko ye upiso informatiku u becu npr. il swe yedno sam nek ye u austriyi ?
Nemoyte mi rec da ye preko 4,5 h ?
 
Odgovor na temu

elnino
Aleksandar Djordjevic
Leskovac, Beograd, Wien

Član broj: 5576
Poruke: 26
*.ptt.yu

ICQ: 92418974


Profil

icon Re: studiranje u bec-u04.04.2004. u 20:06 - pre 242 meseci
ne mozes tako da postavljas pitanje, jer je to iskljucivo individualna stvar, drugo ako ne znas jezik, onda ti je ucenje znatno otezano i produzeno. A ako planiras da odes i OSTANES tamo, onda ne treba da se ogranicavas, tako da racunas 4,5 sati kao neki minimum :) (ko radi ne boji se gladi)
Elitesecurity turisticko mesto, ja sam tebe poseciv'o cesto :)
 
Odgovor na temu

elnino
Aleksandar Djordjevic
Leskovac, Beograd, Wien

Član broj: 5576
Poruke: 26
*.ptt.yu

ICQ: 92418974


Profil

icon Re: studiranje u bec-u13.04.2004. u 20:59 - pre 242 meseci
e da zaboravio sam da pitam,
ako polozim prijemni, ali zbog broja poena upadnem na samofinansirajuci, da li tada mogu da se prebacim na faks u bec?
A ako mogu, da li moram da platim tu sumu pre nego sto se prebacim?
Zna li neko kako to ide?
Elitesecurity turisticko mesto, ja sam tebe poseciv'o cesto :)
 
Odgovor na temu

the_marija
Marija Doci
Debeljacha

Član broj: 25527
Poruke: 3
194.106.186.*



Profil

icon Re: studiranje u bec-u27.04.2004. u 14:59 - pre 242 meseci
Ja sam Marija i mene interesuje Pravo u Becu. Moze li neko nesto vise o studiranju tamo da mi kaze i kako to sve ide? Upis, jezik...
hvala :)
 
Odgovor na temu

Crvic
Republika Srpska

Član broj: 23174
Poruke: 85
..generic-hostname.arrownet.dk

Sajt: www.nofrks.com


Profil

icon Re: studiranje u bec-u28.04.2004. u 00:32 - pre 242 meseci
Evo vam cijeli postupak za prebacivanje gore :)

1. Treba da si ovde kod nas upisan kao REDOVAN student
2. Ispunis formulare koje dobijes u ovim nasim studentskim organizacijama za prebacivanje u Austriju posaljes ih gore, na adresu fakulteta koji hoces da upises
3. Cekas odgovor i kad ga dobijes ides s njim u ambasadu i vadis turisticku vizu
4. Palis za Austriju
5. Gore trebas naci smjestaj, izvaditi potvrdu o smjestaju, prijaviti se u magistrat, otvoriti racun, poloziti 5000 eura (koje mozes posuditi od nekog, izvaditi potvrdu i vratiti) na njega i izvaditi potvrdu, upisati kurs Njemackog i takodje uzeti povrdu
6. S tim svim se vracas kuci i ides opet u ambasadu i dobijas studentsku vizu
7. Ides opet za Austriju i gore gledas debele austrijance kako setaju psice po ulicama i pljuju po nama "Jugoslovenima" i je*u te oko svake sitnice, od trazenja posla (jer si stranac) preko administracionih zajebancija potvrda pa do produzavanja viza itd. itd.

 
Odgovor na temu

elnino
Aleksandar Djordjevic
Leskovac, Beograd, Wien

Član broj: 5576
Poruke: 26
*.ptt.yu

ICQ: 92418974


Profil

icon Re: studiranje u bec-u28.04.2004. u 17:12 - pre 242 meseci
Da li neko studira elektrotehniku u Becu?
Inace, da li neko moze da mi kaze o kvalitetu znanja koje se dobija na Tu-Wien-u? Da li taj univerzitet moze da se uporedi sa vodecim evropskim??
Da li se coveku iz Srbije isplati da ide u Austriju da studira, cak i pored beogradskog univerziteta??
Siguran sam da na Beckim fakultetima se ne uci ono sto nije potrebno, ali mene brine da to ne ode u "premalo"...
Mnoge je zasenila misao "BESPLATNO STUDIRANJE"(u inostranstvu, inace svuda na zapadu su astronomske skolarine), a mislim da se ne treba zaleteti oko neceg tako vaznog kao sto je studiranje.
Dakle, "zelim chuti vash cenjeni sud" - balasevic :)
Elitesecurity turisticko mesto, ja sam tebe poseciv'o cesto :)
 
Odgovor na temu

aleksd
Aleksandar Dimitric

Član broj: 25637
Poruke: 26
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: studiranje u bec-u28.04.2004. u 23:05 - pre 242 meseci
cao,

ja sam aleksandar. zavrsio sam visu politehnicku u bg-u.
sada sam ing. tehnologije za graficku tehnologiju.
interesuju me studije u bec-u. da li neko zna gde mogu nastaviti
obrazovanje na istom ili slicnom polju?
 
Odgovor na temu

the_marija
Marija Doci
Debeljacha

Član broj: 25527
Poruke: 3
194.106.186.*



Profil

icon Re: studiranje u bec-u29.04.2004. u 17:09 - pre 242 meseci
e vidis i mene to interesuje. Ja hocu tamo da upisem jer ovde kod nas (SCG) posle zavrsenog faxa nema posla ili su plate bedne! Da li imam vece mogucnosti tj visu platu u Becu ? Radi li neko tamo, pa da mi odgovori??
 
Odgovor na temu

the_marija
Marija Doci
Debeljacha

Član broj: 25527
Poruke: 3
194.106.186.*



Profil

icon Re: studiranje u bec-u29.04.2004. u 17:32 - pre 242 meseci
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA pomagajte, nemam pojma sta sam radila i sad mi sve poruke stizu na mail! Kako to da prekinem???? Treba mi detaljno uputstvo :)
hvala...
 
Odgovor na temu

endless

Član broj: 28294
Poruke: 9
212.39.108.*



Profil

icon Re: studiranje u bec-u12.06.2004. u 06:25 - pre 240 meseci
Cao!
Ja sam iz Mostara. Studiram medicinu. Prva sam godina i mislim je zavrsiti u Mostaru. Znaima me jeli ima koga ovdje ko studira medicinu u becu ili neko ko zna nesto o med. faxu u becu ili grazu?? Ovdje sam procitala da je pravo jako tesko zbog "strucnog" jezika. jeli ista stvar s medicinom ili...? Meni se bar ne cini da bi medicinski profesori trebali upotrebljavat te neke vise i kompliciranije jezicne forme.
Sto se mene tice, u gimnaziji sam imala od 1-4 razreda 5 iz njemackog. Imala sam strogu profesoricu 2 godine, ali ipak mi je njemacki malo "zakrzljao".
Jos sam cula da se na medicinu u austriju moze prebaciti samo nakon 2. zavrsene godine. Jeli neko zna nesto o tome??
Za bilo kakav odgovor bi vam bila jako zahvalna!
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u04.07.2004. u 22:04 - pre 239 meseci
Polozio sam prijemni za fax. Sad trebam da se upisem i da predam originalna dokumenta (diplomu, i sva 4 svedocanstva). Hocu da se prebacim na fax u Becu, pa me zanima da li mi treba prevod ovih dokumenata na nemacki. Hitno mi je jer predajem originale u sredu. Da li tamo sa faxa gde sam u YU upisao trebam da trazim potvrdu o polozenom prijemnom ili nesto slicno zbog vize za Bec ili faxa u Becu, sta sve treba za dobijanje dozvole za prelazak na becki univerzitet (Bescheid)???
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
195.178.39.*



+2 Profil

icon Re: studiranje u bec-u14.07.2004. u 10:50 - pre 239 meseci
Nazalost danas sam dobio mail koji zagorcava situaciju svim koji hoce da dodju u Bec.

Studije se od sledeceg semestra placaju i to 741,58 Euro po semestru.
Razlog je famozni zakon iz 2002 god ,u kojem su univerziteti dobili pravo da sami mogu (neovisno od drugih organa) donositi odluke o svom finansiranju.I kada su videli da im je budzet sve manji a studenata sa ovih prostora sve vise sabrali su 2 i 2.

http://www.tuwien.ac.at/zv/stu...lles_Studienbeitrag_neu1.shtml

Ovo sve vazi samo za Tehnicki Univerzitet ali vjerujem da ce se u buducim danima dogoditi i na ostalim.


Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: studiranje u bec-u14.07.2004. u 11:50 - pre 239 meseci
Sta se vi bunite tamo "preko grane"? Pa cene studiranja su i ovde u
SCG slicne (mozda u nekim slucajevima i iste), a ne mozemo da poredimo
tamosnji i ovdasnji (studentski) zivot...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

sabina
sabina sahbegovic
sarajevo

Član broj: 19246
Poruke: 1
*.as54.sa-ma.bih.net.ba



Profil

icon Re: studiranje u bec-u15.07.2004. u 23:52 - pre 239 meseci
eee ima ovdje dosta korisnih informacija!!!
nego ima li iko da studira medicinu u becu ili gracu???
voljela bih da cujem vasa iskustva ???
kako zivite??? i ii te stvari ...


ako ima takvih neka se plssss javeeeee ...
thnks
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.info-net.co.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u21.07.2004. u 14:21 - pre 239 meseci
Poslao sam pismo za TU pre 5 dana. Kad mi odgovore, nadam se pozotivno, sta je sve potrebno za vadjenje studentske vize? Djordje nadam se da ti znas.
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.teol.net



+2 Profil

icon Re: studiranje u bec-u22.07.2004. u 22:49 - pre 239 meseci
Sorry na kasnom odgovoru.

Koliko me secanje sluzi najvazniji ti je taj Bescheid i valjda onaj internacinaloni rodni list.

Znam da nije trebalo puno nekih papira.Probacu naci do sutra ujutro konkretno sta.

;)
Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

BogdanDoboj
Bogdan Zivaljevic
Wien/Doboj

Član broj: 31137
Poruke: 19
*.do.pttrs.net



Profil

icon Re: studiranje u bec-u30.07.2004. u 11:56 - pre 239 meseci
Pozdrav ljudi svima,

i ja sam predao papire na Tehnicki Univerzitet u Becu i moram vam potvrditi da je nazalost istina da su uveli ovu famoznu skolarinu od 750 eura. Djordje,bio si u pravu. Moze li mi neko odgovoriti da li je uvedena skolarina i na glavni univerzitet posto i tamo ima isto medicinska informatika koju zelim da upisem.

Pozdrav iz Doboja

P.S. Djordje de bogati javi mi se kad stignes
 
Odgovor na temu

Fireangel
Bec

Član broj: 31817
Poruke: 9
..mmengasse.xdsl-line.inode.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u10.08.2004. u 18:52 - pre 238 meseci
Pozdrav svima,
drago mi je da ima zainteresovanih za Bec, posto sam Student na Tu-Wien evo da i ja dadnem neke informacije iz prve ruke. Upravo sam zavrsio 3 semestar informatike(BAkk. SE&IE sa polozenih 25 ispita). Pa mogu malo pricat o sistemu skolovanja. Prije sam studirao u B.L. na PMF-u matematiku. Sistem skolovanja je potpuno drugaciji i jako je tesko nekome da shvati iz same price razliku u odnosu na nase Fakultete. Mozda najbolje govori ovo pravilo za 50% utrosenog vremena ce te 150% vise naucit nego na nasim faxovima(barem vazi za TU). A prica Tu-Grac ili Tu-Bec je jako stara, uglavnom necete pogrjesit na bilo kojem od ova dva faksa ako zelite jako IT obrazovanje. Ispiti su po tezini razliciti ovdje imate smjesto jednostavne ispite pa do "nedaj boze nikome" ispite. Ako zelite priblizno u roku da ga zavrsite onda vam treba jako dobro predznaje iz Informatike, ako neznate dobro programirat mozete odma sa 2-3 Semestra vise racunat. Sam ispit je razlicit od predmeta do predmeta, recimo predmet OOP(objektno-orjentisano programiranje). Radi se u grupi od 3 studenta 11 programa u JAVA, u svakom se treba programirat zadatak koji koristi gradisvo sa predavanja(genericitet, multi-metode, design-patterns, itd.). Nakon zavrsenih zadataka ide se na grupno ispitivanje, Profesor sa 4 grupe raspravlja o njihovim resenjima, gdje je sustina toga da se vidi da je svako iz grupe radio na zadatcima, a i to da se malo uci analiziranje drugih resenja tj. od drugih grupa i da se oni potuku tj. svoji radivi odbrane. Nakon toga ide se na pojedinacni usmeni ispit kod profesora gdje se malo vise teorija ispituje. Dok npr. matematika se polaze sam pismeni(kod nekih profesora i usmeno). Gdje je matematika vise manje klasika: Mat1=Algebra(Matrice, Algebarske strukture itd.), Mat2=Analiza(Integrali, dif-jednacine itd.). Na ispit se neizlazi nespreman jer ako 3 put padnes na jednom ispitu gubis pravo na skolovanje. Sto se tice vremena najvise cete gubit na vjezbama, jer u prosjeku gubite oko 1(neke i monogo vise) dan da ih spremite, e kad imate 5 vjezbi sedmicno mozete sami sebi izracunat kakvo je stanje. Za zivot pored faxa ostaje jako malo vremena. Da radite u toku semestra i da fino napredujete na faxu je gotovo nemoguce, mozda da max 5 sati radite. Da toliko radite opet nemozete zaradit da se finansirate. A pored toga je tesko dobit dozvolu da radite. Ja prva 3 semestra nisa radio, posvetio sam se faxu a sad preko ljeta radim kao softverski developer, sledeci semestar cu mozda nesto sitno radit. Jednostavno vam uvjek fali vremena. Pogotovo zato sto smo sada duzni da placamo 740 E po semestru situacija nije laksa. Ja sam dosao misleci da cu faks ocistit prije roka i razmisljao da upisem i dva istovremeno jer je bilo gomilu prica "Ma tamo je lak faks itd.", ali od toga nema nista. To pricaju samo nasi neobrazovani gastarbajteri koji znaju samo za baustelu i nikad nisu ni culi za faks, osjecajuci se na moment necemu boljem od Austrijanaca. Problem razlike kvaliteta fakulteta nisu financijska stanja Universiteta, mislim jeste i to ali najveci nedostatak nasim narodima je nedostatak kvalitetnog kadra da odrzi dobru IT nastavu. Nezelim ovim nikoga uvrjedit i znam da je vecina koji citaju ovo drugacijeg misljenja ali ako dodjete da studirate u Bec postavite sebi to pitanje nakon 2 semestra, prepostavljam da cete biti drugacijem misljenaj. Sto se tice jezika znao sam ga od prije posto sam proveo jedan dio djetinstva u Njemackoj, ali od nekoliko stranih kolega zanam da im ponekad nije bas lagano. Ali na faksu pogotovo na TU mogu potvrdit da nije toliki problem da promasite padez, ovdje se trazi zanje a ne ispravna gramatika. Profesori su jako objektivni tako da nema plasenja itd. ako si naucio dobro mala je sansa da ces past zato sto se nisi pocesljao fino. Za zivot mozete racunat sa oko 450-500 E mjesecno naravno ne sa pretjeranim provodom. Vecina osoba nerazmislja o tome ali najveci problem je kad dolazis ovamo (ako si 20 g. zivio na Balkanu) da se naviknes na mentalitet ljudi, i da vidis pozitivne stvari njihovog stila zivota a ne "sve drugacije od mog je lose", upravo zbog ovoga se vecina nasih studenata skuplja u grupice osoba sa balkana i uopste nedolazi u dodir sa austrijancima ili drugim strancima. Jer u Becu mozete zivit citav mjesec da nekazete ni rjec njemackog. Ako trazite neku ulicu slobodno pitajte na nasem, najkasnije 3 osoba ce vam odgovorit na nasem jeziku, posto je bec puno balkanaca(300.000 ako ne i vise). Naravno imate nase diskoteke, kafice itd. Mada to nepredlazem nikome ako zelite vidjeti zapada izadjite na neka ljepsa mjesta. Grad je preljep pa tako nije losa prosetat navece i pogledat malo divnu arhitekturu nego se zavlacit po nasim diskotekama i slusat Sabana, Cecu itd. Toliko od mene, nadam se da sam mogao da dadnem neke informacije. nisam htio nikoga da sa ovim plasim ali ako niste spremni da zapnete za faks i ako nemate bas jako interesovanje za IT nebi nikome preporucio studiju Informatike na TU-Wien. Ako ima nekih pitanj rado cu vam odgovorit kad stignem. Nadam se da ce od ovih koji su prije mene pisali da dodju na TU moci ubrzo zvati kolegom.

Cao
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u13.08.2004. u 16:40 - pre 238 meseci
Zna li ko kako se proverava znanje jezika. Dobio sam Bescheid i sad pise da kad odem tamo moram da odem kod nekog profesora da proveri moj nemacki. Sta me on tamo ispituje i koliko su rigorozni?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Studiranje u Beč-u / studying in Vienna / Studieren in Wien
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 335856 | Odgovora: 781 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.