Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Studiranje u Beč-u / studying in Vienna / Studieren in Wien

[es] :: Vodič za učenje :: Studiranje u Beč-u / studying in Vienna / Studieren in Wien
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 337461 | Odgovora: 781 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BogdanDoboj
Bogdan Zivaljevic
Wien/Doboj

Član broj: 31137
Poruke: 19
*.3.11.univie.teleweb.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u16.08.2004. u 15:07 - pre 239 meseci
Ljudi, za sve vas koji dolazite iz BiH da studirate na Tehnickom Uniju u Becu, budite bez brige jer za ovaj semestar ipak nije uvedena skolarina. Dakle skolarina i dalje iznosi 14,86 eura. Ja sam se danas upisao pa to znam.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u16.08.2004. u 21:13 - pre 239 meseci
Bogdane mozes li da proveris da li se placa za Srbiju i Crnu Goru. Aj please, ako znas nekog srbina koji je upisao semestar ili jednostavnije da pitas kad odes na fax. I ako znas ovo za nemacki jezik.
 
Odgovor na temu

BogdanDoboj
Bogdan Zivaljevic
Wien/Doboj

Član broj: 31137
Poruke: 19
*.3.11.univie.teleweb.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u16.08.2004. u 23:33 - pre 239 meseci
Buraz, sutra idem nazad kuci ali cu ti to za skolarinu provjeriti. Mislim da cete vi morati placati ali nemoj me uzeti za rijec,daj boze da nisam u pravu. Ja bi stvarno volio da nisam! A sto se tice njemackog,platio sam danas i taj neki kurs koji krece od oktobra.
 
Odgovor na temu

BogdanDoboj
Bogdan Zivaljevic
Wien/Doboj

Član broj: 31137
Poruke: 19
*.3.11.univie.teleweb.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u16.08.2004. u 23:43 - pre 239 meseci
Kada dodjes sa Bescheidom na upis, posalju te tamo u jednu kancelariju gdje sda covjekom malo popricas i on te posalje na kurs. Prvo ides u banku da uplatis kurs cija je cijena 370 eura, imas ga 5 sati dnevno. Nakon pola godine radis testiranje i kad polozis taj test mozes pristupiti predavanjima. To sam ja sve danas prezivio. Nema u pocetku nikakvog testiranja. Prvo ide kurs i oni diplomu priznaju jedino od tos svog kursa.
 
Odgovor na temu

escobarba

Član broj: 25164
Poruke: 11
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u17.08.2004. u 00:39 - pre 239 meseci
Ja sam zavrsio taj kurs o kome ti pricas (od 370 evra), u stvari prvi semestar i sad sam upisao drugi semestar jer prije nikad nisam ni jednu rijec Njemackog vidio a ni naucio. :) Ti ne mozes znati koliko ce te oni dugo zadrzati na kursu (ti kazes 6 mjeseci a to ne pise nigdje da ces biti toliko). Stvari stoje malo drugacije. Evo moja prica pa ce neko mozda nesto i da sazna. Kao prvo zelim da kazem da svi trebaju da procitaju poruku od nick-a Fireangel jer ona otprilike docarava situaciju kakva jeste. Dalje, sto se tice kursa imas dvije opcije a to su: 1. Vorstudienlehrgana koji kosta 370 evra po semestru i Orijent koji kosta 290 evra po semestru i vise nista NE POSTOJI od kurseva jer jedino te dvije uplatnice mozes da dobije na bilo kom faxu kad se upisujes. Toplo bih preporucio prvi kurs jer je mnogo intenzivniji i mnogo su bolje metode ucenja. Inace na prvom kursu dnevno se radi 5 sati a na drugom 3 sata itd. da ne pricam o prednostima vise. E sad ima jedan mali problem za one koji neznaju za caku a to je sl. pri upisu treba sto ranije doci i ako je moguce prvi dan upisa jer prvi kurs svi traze i onda brzo se popune mjesta i ostali idu na drugi htjeli ne htjeli. Dalje, na prvom kursu postoji vise nivoa a da bi se dobila diploma koja omogucava pocetak studiranja potrebno je ZAVRSITI F nivo. Ja sam recimo kad sam dosao dobio najmanji nivo a to je A (pocetnici bez ikakvog predznanja) zatim me je kroz dvije nedelje profesor prebacio na nivo AV (pocetnici sa malim predznanjem) i tu sam ostao do kraja semestra kad sam presao na F i od oktobra cu da idem na F. Kako dobiti najbolji nivo? Ako si ucio Njemacki imalo onda kad dodjes na kurs da se prijavis trazi da te malo ispitaju. Onda ce te malo usmeno da pitaju neka glupa pitanja i na osnovu tvog odgovora ce da ti daju nivo kom oni misle da pripadas. U principu nije ti to toliko ni bitno jer prva tri nivo A,AV i V kad ih polozis prelazis na F ili WF sto ce reci da ti je potrebno godinu dana za jezik. Kako zavrsiti sve za manje vremena? Postoji opcija da ti ucis Njemacki stalno i da se maksimalno trudis i da zapnes sto vise mozes i da izadjes na ZAVRSNI ISPIT koji se organizuje ja mislim mjesecno ili redje i da ga polozis i dobijes istu diplomu kao i posle zavrsenog F nivo i onda na studije. Meni iskreno receno se nesvidja ta opcija jer mi je malo previse sve to u sest mjeseci (od nijedne rijeci do pisanja sastava od dvije stranice na Njemackom i diskusije o nekim nebuloznim temama pred komisijom, sto inace pretstavlja ZAVRSNI ISPIT). Ja se nadam da sam bio od neke pomoci.
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u17.08.2004. u 14:37 - pre 239 meseci
Imam jedno pitanje.
Moja situacija je sledeca. Ja sam poslao dokumenta medju kojima su bila i svedochanstva prevedena na nemacki u kojima pise da sam ucio nemacki 4 godine u gimnaziji. Dobio sam Bescheid i sad mi nesto nije jasno.
Kad zavrsim s vizom sve i kad odem u Bec odem na fax da se upisem. Pri tom upisu da li placam odmah skolarinu, a pored toga i kurs, ili samo placam kurs pa tek onda kad zavsim kurs placam semestrar ili kako vec to ide... Ima neke price o vanrednim studentima (uce jezik i idu na predavanja) i redovnim studentima. A to da li cu biti redovan ili vanredan procenjuje komisija tamo .....
Ajd ako je vec neko to proso nek razjasni ... hvala
 
Odgovor na temu

escobarba

Član broj: 25164
Poruke: 11
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u18.08.2004. u 11:57 - pre 239 meseci
Ti kad dodjes u Bec radis sledece redom:
1. Ides na fax da se upises (naravno potrebno je da imas sva potrebna dokumenta od koji je najvazniji Meldezettel tj. dokaz da si prijavljen na neku adresu ovdje u Becu). Oni ti tu na faksu daju dvije uplatnice: jedna je od 15-tak evra za fax i jednu (zavisi od kursa koji dobijes) za kurs, recimo 370 evra. Dobijes Ausweis i tog trenutka si postao VANREDNI student jer redovan ne mozes postati i da hoces. Zatim ides na kurs da predas uplatnicu sto si uplatio i koja je ovjerena od faxa da bi dobio mjesto na kursu. Tamo na kursu ti trazi da te ispitaju i vide kom nivou pripadas i oni ce da te smjeste na odgovarajuci nivo prema tvom poznavanju njemackog. Ako kojim slucajem ti znas izvrsno njemacki onda ti oni odma daju diplomu da si zavrsio F nivo i onda ides na fax ponovo i tamo te prebacuju na redovne studije i pocinjes studirati odma. Nemoj da se previse nadas da ce te neko ovdje docekati rasirenih ruku i da ce ti dati diplomu od kursa odmah jer da bi dobio tu diplomu moras stvarno da barates njemackim izvrsno sto znaci: da ne masas padeze, da se sluzis svim vremenima, da znas da pismeno sve to odradis itd. Njih uopste nije briga gdje si ti ucio jezik i koliko nego te oni ispitaju i vide koliko znas i prema tome te smjeste na odgovarajuci nivo. Dalje, NE POSTOJI SANSA da istovremeno ides na kurs i da studiras. Ti sve dok si vanredan student ne ides na fax i nemas nikakve veze s njim a vanredan si dok ne polozis zavrsni ispit iz jezika.
Ako imas jos neki pitanja reci, ako znam nesto reci cu ti.
 
Odgovor na temu

escobarba

Član broj: 25164
Poruke: 11
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u18.08.2004. u 12:03 - pre 239 meseci
Jos nesto sto mnogima nije jasno a u vezi placanja je: VANREDNI studenti ne placaju skolarinu, samo REDOVNI placaju 742 evra i njima pise da ce im vratiti pola (ovo vazi za WU i TU). Na UNI-ju ne placa jos uvijek niko ali govorka se da ce oni svi da placaju punu cijenu od sledeceg semestra (nije provijereno).
 
Odgovor na temu

Fireangel
Bec

Član broj: 31817
Poruke: 9
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u20.08.2004. u 19:55 - pre 239 meseci
I.)
Sto se tice placanja ovdje jos nije nista tacno jasno. @Bogdan, i ja sam dobio samo racun od 14 E, tako i mnoge druge kolege ali su nakon nekoliko dana dobili 740 E, ja jos nisam ali cisto sumljam da necu. momentano je javni stav TU Wien-a da cemo placat pogledaj:http://www.tuwien.ac.at/zv/stu...lles_Studienbeitrag_neu1.shtml. Momentano ima dosta ljudi koji rade da se to promjeni(HTU,OEH,Auslaender.at, WUS itd.) ali dali ce Rektor na kraju popustit to cisto sumljam. Imate jednu mogucnost da ipak studirate na TU ali da neplatite, tj. da se prijavite na glavni Haupt-Uni i da tamo platite 14 E pogledaj:http://gerda.univie.ac.at/studentpoint/pointer/news.htm i upisete se na TU kao neki gost student. A to je jedino pametno ako studenti Informatike jer se te Studije organizuju u zajednickom radu izmedju HauptUni i TU, tako da nista necete izgubit, samo sto se prijavljeni na Haupt a ne na TU, na kojem slusate predmete mozete sami birat.

II.)

Dobi sam PM u vezi stanja za domove. Treba malo imat srece da se nadje nesto dobro ali u glavnom moze se naci. Najbolje je da posaljete upite preko neta na sve Domove, ja sam tako uradio, poslao Mail na 20 domova i dobio sam pozitivan odgovor od 2. Tada jos nisam ni vidio Austrije, kad sam vam dosao sledece sam uradio:

1.) Otisao sredio dom.
2.) Sa potvrdom od doma otisao se prijavio u opstini tj. Magistrat
3.) Upisao se na faks (za jezik samo pricas malo sa cikom na salteru njemacki i on skuzi da znas i pusti te kao redovnog, to nemislim na mene nego znam tipove koji su tako radili bez ista njemackog, naucili par recenica i prosli, ali to je ono treba imat srece)
3.) Otvorio konto u Banci
4.) Polozio pare 5000 E
5.) Vratio se i u Sarajevu dao zahtjev za studensku vizu (prva je samo turisticka)
sve sam uradio za manje nego 7. dana(sa uracunatim putovanjem)


 
Odgovor na temu

escobarba

Član broj: 25164
Poruke: 11
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u21.08.2004. u 13:08 - pre 239 meseci
Kolega Fireangel s duznim postovanjem moram malo da te korigujem. Naime, sad je procedura oko vize drugacija (ja znam jer sam u martu dosao ovamo). Odma se dobija viza na sest mjeseci, sto ce reci da turisticka za studente ne postoji. Nije potrebna potvrda o upisanom faksu niti potvrda o obezbijedjenom smijestaju nego samo potvrda iz banke i to neke "domace" na kojoj stoji da imas polozeno 5000 evra. Ostali dokumenti su isti kao i za turisticku vizu. A da, ide se na ljekarski pregled i tamo se dobija potvrda o zdravstvenom stanju. E sad u vezi Uni-ja i TU-a:
moje je misljenje da ce i Uni uvesti skolarine jer od kako je stupio na snagu zakon po kome univerziteti odredjuju sami svoje finansije itd. bla bla univerziteti su dopustili da studenti iz nekih zemalja ne placaju skolarinu e sad posto su nagrnuli studenti sa svih strana i opteretili budzet univerziteta i oni su vidjeli da to vodi u propast pa su uveli skolarine za sve. Naravno ako naglo stane priliv studenata i ako ponovo univerziteti budu prazni oni ce opet ukinuti skolarine. Sto ce reci da je bitno izdrzati prvi nalet, jer oni ne mogu bas tako da urade, da ne daju studentima da rade a da im uvedu skolarine, to mi nije logicno. Ja mislim da ce sve to da se rijesi do sledeceg semestra i da ce sve biti kristalno jasno. To u vezi sa dobijanjem statusa redovnog studenta na salteru faxa je proslost jer te on salje na kurs znao ti ili ne znao Njemacki a onda tamo na kursu utvrdjuju da li mozes na studije ili ne. A ova ideja o upisivanju Uni-ja i TU-a kao gost mi se ne dopada jer je veoma tesko to izvesti fizicki po meni a i ja nisam cuo da je iko to uradio.
Fireangel jesil ti to majke ti u domu Don Bosko u trecem bez???? Posto sam i ja tu.
 
Odgovor na temu

Fireangel
Bec

Član broj: 31817
Poruke: 9
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u21.08.2004. u 14:12 - pre 239 meseci
Pozdrav komsija,
havala na korekciji. Ja sam naveo kako je to islo kod mene prije 3 semestra i htjeo sam da navedem samo primjer. I ja sam morao da pravim ljekarski kad sam trazio drugu(studensku) vizu, da sada nije vise procedura "prvo 2 sedmice pa sve ovdje odradit pa studenska" je novo, pricalo se o tome i kad sam ja dolazio da ce se na tako nesto promjenit ali nije tada. Sorry na netacnoj izjavi. Za onu stvar vezanu oko HauptUni i Tu mogu sledece reci: Lose sam rekao gost student, vise sam mislio na status "Mitbelegender", tj. u svojem Bescheid-u ti stoji da si dopusten kao student na TU-Wien ili Haupt-Uni (koliko se ja sjecam, barem prije 3 semestra), ja sam naprimjer prijavljen na oba faksa, ali imam status Mitbelegender na HauptUni, na TU sam "hauptangemeldet". Predavanja mogu slusat i polagat na oba univerziteta. Po zakonu si obavezan da placas samo jednom univerzitetu skolarinu tj. na onaj na kojem si "hauptangemeldet", znaci samo zamjenis te statuse i imas barem za sledeci semestar prednost. Koliko ce trajat nemam pojma. Da ce on ubrzo to promjenit cisto sumljam jer rektor na HU ima sada dosta pohvala zbog ovakve odluke u drustvu tako da ce barem jos koji semestar ostat na tome, barem ja tako mislim. Ovo za promjenu ja vidim kao mogucnost koju nekoliko mojih kolega razmislja da uradi.

Komsija hajd na cappuccino.
 
Odgovor na temu

BogdanDoboj
Bogdan Zivaljevic
Wien/Doboj

Član broj: 31137
Poruke: 19
*.do.pttrs.net



Profil

icon Re: studiranje u bec-u21.08.2004. u 14:16 - pre 239 meseci
Escobarba,ti si bio u pravu za neke stvari, ali da li si siguran da ja sada necu morati platit 750 eura jer sam se tek upisao i moram uciti jezik,pa dodjem kao neredovan student. Znam i ja da ce od zime biti svima da placaju. Ovaj momak sto je rekao da se odmah studentska dobija u Sarajevu je u pravu jer sam je i ja tako odmah dobio a tih 5 000 eura treba da bude polozeno u bilo kojoj banci u BiH. Molim sve studente informatike da malo vise ispricaju o dozivljaju ucenja jezika i studija i volio bih sa vise njih biti u kontaktu. Ljudi,sretno i drzite se,bice to sve OK !
 
Odgovor na temu

escobarba

Član broj: 25164
Poruke: 11
*.donbosco.sth.ac.at



Profil

icon Re: studiranje u bec-u21.08.2004. u 18:11 - pre 239 meseci
Ja sam jos uvijek vanredan student jer jos jedan semestar idem na kurs i nije mi stigla uplatnica a dobio sam stik u Ausweis sto znaci da sam upisao zimski semestar.
Ja sam na TU i svim mojim drugovima koji su na TU a koji su redovni stiglo je da uplate skolarinu. Znam jos jednog decka koji je samnom na kursu i koji je takodje na TU i nije ni njemu stiglo da uplati skolarinu. Sto ce reci da je tacna informacija da neuplacuju skolarinu vanredni studenti. Ja ne znam sta ce tebi reci na salteru kad dodjes da se upises ali mislim da neces morati da platis skolarinu.
Sto se tice oko ovoga da se odradi na dva faxa ja znam da to necu raditi jer mi izgleda komplikovano, lakse cu zaraditi skolarinu a ne bi volio da mi se desi situacija da ukinu te stvari a ja ostanem na UNI-ju gdje ni malo ne bi volio da budem. :) heheh mala sala. Nije los Uni ali za mene je ipak bolji TU jer je bolje organizovan kako cujem od stariji kolega a i iz nekih drugih razlog.
Fireangel u kojoj si zgradi, odakle si i to? Vjerovatno se znamo? Ja sam Radisa
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u23.08.2004. u 21:16 - pre 239 meseci
Ajde malo da pomenim pravac teme. Da li su skuplji notebook racunari u Becu ili kod nas. Dajte neki sajt gde se mogu pogledati cene notebookova.
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
*.ptt.yu.

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: studiranje u bec-u23.08.2004. u 21:30 - pre 239 meseci
Ja sam kupio notebook tamo proslo leto, gericom i prvih par meseci sve je super
komp je jeftiniji nego ovde, ali i nije toliko velika razlika
mozes da uporedis cene pakoma i www.gericom.at
a evo posle godinu dana, mislim da bi bilo bolje da sam uzeo neku "marku" jer na ovom gericomu je plastika losa, konektor za izlaz na zvucnike je poceo da prekida, a zbog nedovoljnog hladjenja procesora (p4 2.8 desktop model), iako se cooler vise nego dobro cuje, desi se da se komp ugasi tokom ovih letnjih dana
 
Odgovor na temu

Mihailo Kolundzija
Novi Sad

Član broj: 11323
Poruke: 100
*.static.qsc.de



+1 Profil

icon Re: studiranje u bec-u24.08.2004. u 09:52 - pre 239 meseci
Kad nece gugl, ima ko 'oce:
http://www.geizhals.at/?o=2
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u25.08.2004. u 17:43 - pre 239 meseci
Nece nesto ovaj link http://www.geizhals.at/?o=2 . Nemanja ima li jos koji link za notebookove?
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u25.08.2004. u 18:29 - pre 239 meseci
Ispravka od malopre. Radi link. Evo jedne dobre konfiguracije za ne tako mnogo para, naravno u odnosu za nase cene. http://www.geizhals.at/a82161.html
Mada marka i nije neka
 
Odgovor na temu

ZeRo8
Wien

Član broj: 168
Poruke: 235
*.ptt.yu



Profil

icon Re: studiranje u bec-u26.08.2004. u 12:18 - pre 239 meseci
Uzgred sta znači ono Incl. 20%
 
Odgovor na temu

so.keric
Sabina Jovanovic

Član broj: 28288
Poruke: 5
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: studiranje u bec-u28.08.2004. u 00:03 - pre 239 meseci
Ja sam poslala papire na WU i danas sam dobila odgovor: Nedostaje mi neka potvrda , ali mi nije najjasnije sta.Naime, poslala sam svedocanstvo cetvrtog razreda i potvrdu o maturskom/zavrsnom ispitu,uverenje da sam upisala FTN,racunarstvo i automatiku na budzetu,sve to prevedeno na nemacki od strane sudskog tumaca i Zulassung zum Studium.Prijatelj je poslao sve to isto ali na TU i dobio je odgovor da je primljen.Da li na WU treba jos nesto? Napisali su mi da dokument koji nedostaje mogu da posaljem najkasnije do 23.09.2004.i uvazice za ovaj semestar.Ovako je glasilo:

Dieser Antrag ist unvollständig,da folgende Angabe/Dokumente fehlen:

Nachweis des Rechts der unmittelbaren Zulassung an einer staatlich anerkannten Universität im Wintersemester 2004 für die Studienrichtung(en)Bakkalaureatsstudium Software&Information Engineering im Ausstellungsland der Urkunde,mit der die allgemeine Universitätsreife nachgewiesen wird( Nachweis durch Zulassungsbescheid, Inskriptionsbestätigung oder formlose Bescheinigung einer Universität ) ( in Original oder notariell beglaubigter Kopi ) (2,3,9)Gem.§60Abs.2UG2002 sind Dokumenten, die NICHT in deutscher oder englischer Sprache ausgestellt sind, autorisierte Übersetzungen in deutscher oder englischer Sprache beizufügen.

Ihr Antrag weist daher Mängel auf.

Gem.§13Abs.3Allgemeines Verwaltungsverfahrengesetz (AVG),BGB1.Nr.51/1991 i.d.g.F.,werden Sie aufgefordet,die oben angefürten Angaben/Dokumente bis spätestens 23.09.2004. vorzulegen.

ACHTUNG!
Eine Verlägerung dieser Nachreichfrist ist grundsätzlich NICHT möglich! Erfolgt die Vorlage nicht bis zu diesem Zeitpunkt, so müste Ihr Antrag gem.§13 Abs.3 AVG ZURÜCKGEWIESEN werden.

Koja mi dokumenta onda nedostaju?
Da li mozda u uverenju koje sam dobila na faksu kod nas treba da napisem da je svrha nastavak studiranja u Austriji???
Stvarno ne znam sta mi nedostaje!
Ima li koga ko moze da mi pomogne?Pozdrav.
Jos sam nesto zaboravila-da li trebam poslati samo ta dokumenta koja mi nedostaju ili opet sva???

[Ovu poruku je menjao so.keric dana 28.08.2004. u 14:58 GMT]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Studiranje u Beč-u / studying in Vienna / Studieren in Wien
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 337461 | Odgovora: 781 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.