Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855748 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2014. u 20:11 - pre 123 meseci
20 000€,pa mislim da je to dovoljno novca da odete i na Novi Zeland :)
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2014. u 20:48 - pre 123 meseci
zokiruma:

milion puta napisano do sada

za placanje ne placas proviziju, za podizanje na bankomatima drugih banaka placas proviziju


hvala ti upravu si pazljivo sam procitao,a i pretraga teme radi.

[Ovu poruku je menjao zoran2212 dana 25.02.2014. u 22:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Globtroter
AutoCAD Crtac
Telekomunikacije

Član broj: 317944
Poruke: 18
*.adsl.eunet.rs.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2014. u 23:21 - pre 123 meseci
Razmišljam o odlasku, prikupljam informacije, čitam sa NET-a koliko stignem, pa u sklopu toga imam nekoliko pitanja. Ako je već bilo reči o tome, uputite me - ja nisam uspeo da nadjem.
S obzirom da imam EU pasoš, da li treba da se prijavim u miliciju ili nekome drugom kada se smestim u Norveškoj, kao i kome i gde.
Pod dva, da li naša radna knjižica nešto znači u Norveškoj - u smislu nastavka radnog staža? Da li treba da se prevede? Da li prilikom odlaska iz -srbije treba ovde kod nas da na neki način zaključim radni staž ili tako nešto?
Učim norveški već neko vreme, ali samostalno iz knjige Pa Vei. Pošto engleski odlično govorim, ideja mi je da za početak u Norveškoj radim neke poslove koji ne zahtevaju dobro znanje norveškog jezika, dok ne savladam jezik bolje. Smatram da ću ga brže i "bezbolnije" savladati živeći tamo nego u Srbiji. Možda neki od sezonskih poslova ili čak da volontiram. Mali problem mi je smeštaj. Kakva su vaša iskustva sa volontiranjem: da li to može da podrazumeva i smeštaj (i hranu)? Da li ima nekih sajtova koji su posvećeni volontiranju u Norveškoj? Kakva su vaša iskustva?
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 12:46 - pre 123 meseci
Citat:
blok63:
20 000€,pa mislim da je to dovoljno novca da odete i na Novi Zeland

hvala blok,znam da je dovoljno ali to zelimo da ulozimo u nasu buducnost i buducnost nase dece pa me samo zanima da li mogu sa tim novcem da prezivim neko vreme u no dok se ja ne snadjem sa poslom posto suprug moze raditi samo neke sezonske poslove ili poslove odrzavanja posto ima diplomu koja se ne priznaje nigde osim kod nas u pitanju je vs,samo me te stvari brinu jer ovde ppostaje nepodnosljivo za zivot,
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.211.94.22.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 12:50 - pre 123 meseci
Globtroter> Po dolasku u No. ne moras da se prijavljujes u policiju, ims EU pasos pa ne moras da spajas posao sa diplomom. Sto se tice radne knjizice, moj suprug je predavao kopiju prilikom podnosenja zahteva za radnu dozvolu.(nije bila zakljucena). A nije lose ni da pripremis teren iz Srbije. Poslova za tebe ima dosta na finn.no, jooble-no, nav.no- ukucaj autocad teknisk tegner...ili nesto u tom stilu i izbacice ti dosta poslova... salji prijave i iz Srbije. Pronadji firme i na Gule sider (koje ne traze radnike a bave se poslom koji ti radis) pa posalji lederima pismo (predstavi se, kazi da trazis posao, opisi svoje radno iskustvo, poznavanje jezika, par licnih osobina) uz to CV, diplomu...ako imas i neki sertifikat to je +...napisi i nesto tipa...planiram uskoro da posetim No. pa ako ste zainteresovani, voleo bih da se upoznamo i popricamo... U medjuvremenu uci jezik...dobro bi bilo da savladas terminologiju vezanu za posao i da se predstavis u sto boljem svetlu i sto je moguce opsirnije... Sto se stana tice...iz iskustva ti kazem da je do njega tesko doci ako nemas sredjene papire i racun u banci. Mi smo po tom pitanju bas imali srece...na finn.no naisli na Srbe koji izdaju stan u Oslu pa se lepo dogovorili i za sada je sve u redu...pa ako nemas nekog ko bi ti ponudio krov nad glavom, mozda je najbolje resenje da pogledas oglase za sobu u nekom vecem stanu ili u hostelu (skuplja varijanta)... Sto se tice volontiranja...iz licnog iskustva ti kazem da to ovde bas i nije praksa. I ja sam u fazi trazenja posla i kad sam pokusala da u søknadsbrev ubacim recenicu tipa...rado bih volontirala kod Vas...bas su bili zbunjeni... Srecno!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 12:58 - pre 123 meseci
imam pitanje u vezi komunikacija.ne volim telefone sa touch screen ekranom i do sada nisam imao potrebu za smart telefonima ali sada mi je ocigledno potreban.dali je dovoljno za internet komunikaciju , slanje cv,e mail postu ,instaliranje norge recnika imati prosecan smart telefon jer sam iz elektro struke ,mislim nisam inzenjer da bih nosio laptop za posao.cuo sam da je nokija veoma komplikovana za instaliranje dodatnih aplikacija .puno se hvali samsung galaxy2 i noviji,soni xperia... sta mozete predloziti za kupovinu u srbiji u vezi toga da se ne desi da u norge ne radi nas telefon iz nekog razloga kada ga vec moram kupiti.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.211.94.22.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 13:31 - pre 123 meseci
Evo i da dodam nesto sto ce svima koji traze posao biti od koristi...to je priprema za razgovor.
Izbacila sam iz nje sve licne podatke i ostavila nedovrsene recenice koje svko prema svojim kvalifikacijama treba da popuni... Mi smo se na ovaj nacin pripremali... Ima tu dosta gresaka ali bitna je sustina :)
Tu se nalaze:
1.teze za telefonski razgovor...kad konkurisete za neki posao pa okrenete i telefon...to je kao neki podsetnik...jer svi kad zovemo imamo tremu pa zaboravimo da kazemo polovinu stvari koje smo planirali :),
2. Primer Søknadsbreva,
3. 50 pitanja za intervju sa uopstenim odgovorima...svako neka prilagodi kako mu odgovara!!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
1.176.62.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 13:56 - pre 123 meseci
Citat:
zoran2212:
imam pitanje u vezi komunikacija.ne volim telefone sa touch screen ekranom i do sada nisam imao potrebu za smart telefonima ali sada mi je ocigledno potreban.dali je dovoljno za internet komunikaciju , slanje cv,e mail postu ,instaliranje norge recnika imati prosecan smart telefon jer sam iz elektro struke ,mislim nisam inzenjer da bih nosio laptop za posao.cuo sam da je nokija veoma komplikovana za instaliranje dodatnih aplikacija .puno se hvali samsung galaxy2 i noviji,soni xperia... sta mozete predloziti za kupovinu u srbiji u vezi toga da se ne desi da u norge ne radi nas telefon iz nekog razloga kada ga vec moram kupiti.


Pozz,

ja nisam ljubitelj touch screen-a, i verovatno nikad ni necu biti. Jos uvek cuvam moju nokiju E-52 koju sam kupio bukvalno cim se pojavila. Koristim je i u Norge (za srpski broj) i u drugim zemljama.

Samsung Galaxy 2 ti je ja mislim sasvim dovoljan. U norge na zalost (il na srecu jel) moras imati smart phone, posto sve ide maltene preko toga. Ja zivim u Oslu, sve karte za tramvaj, voz, bus..sve zivo uzimam preko aplikacija koje sam instalirao na njega.

Mozes slati mail-ove lepo, i imati "sve sto zivot pruza" sa njim, a mislim da je on prilicno star sada i da je jeftin. Meni je to inace bio prvi smart telefon koji sam dobio od firme u Norge kad sam dosao. Sad imam galaxy note 2, ali razlika je nikakva, osim u velicini (ima naravno razlika, ali koje prosecan korisnik nit primeti nit koristi, tako da ne vrede razlike u novcima).

Tako da moj savet, ako mos' kupiti galaxy 2, samo napred.

Pozz
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 16:23 - pre 123 meseci
Ja jesam ljubitelj "smartova" i potvrdjujem da ti Galaxy S2 radi super posao.
Ja ipak više volim HTC, pa mozes da razmotris i nesto njihovo starije iz top ponude. Recimo HTC EVO 3D. To je skroz lud telefon i može se sada naći za oko 100 evra, a koštao je 400 i više i nema aplikacije ni danas koja može da ga uguši. Radi kao munja. Ja ga trošim više od dve godine i nemam srca da ga promenim jer ne znam šta bih dobio kupovinom što već nemam osim "upale džepova".
Potrudi se samo da nađeš dobar primerak (ako ikako možeš nov), da si siguran da nije "davljen" i popravljan. To ti je osnovno pravilo.
Nokiju i sl. proizvode zaboravi, jer to su isključivo samo telefoni i fotoaparati. Doduše dobri fotoaparati, ali tu se završava njihova upotrebna vrednost.
Razmotri i neki netbook računar, što tanji i lakši sa ssd diskom da kompenzuješ potrošnju i spor procesor, a i touch ekran koji te žulja. Njega nosiš kao fasciklu "ispod miške" ili u rancu, pošto je logika stvari da ćeš neku torbu ipak imati sa sobom, hteo to ili ne.

 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 16:23 - pre 123 meseci
Da li sam dobro shvatila sledece :
Da bih dobila boravisnu dozvolu treba mi ugovor od poslodavca gde moram dobiti najmanje 80 % stillinga, najbolje 100%, a mora pisati da je godisnja plata najmanje 302, 700 koja ustvari odgovara ovom procentu od 100.
Posao ne mora biti stalan, mogu raditi i kao vikar ali da budu ispunjeni prethodni uslovi?
Za letnju zamenu koja traje dva meseca procenat nije bitan?
Pisano milion puta do sada, ali sam htela da sumiramo jos jednom, valjda nije naodmet :)
I taj ugovor koji mi daje poslodavac nosim u policiju sa kojom jos dokumentacijom?
Hvala vam na odgovoru
 
Odgovor na temu

tikimaki
Beograd

Član broj: 321660
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 19:52 - pre 123 meseci
Cao svima,
Vidim da forum prate puno ljudi koji već žive u Oslu,i interesuje me da li iko zna nekog ko izdaje sobu ili garsonjeru od polovine juna.Ja bih došla sa suprugom, i mi bismo upisali letenju školu norveškog.Inače smo medicinski tehničari,i čekamo autorizaciju diploma.Jako je teško naci smeštaj,ali možda postoji neko ko izdaje, i ko zna nekog ko je korektan a pri tom ne traži petnaest depozita.Ljudi su jako teški po pitanju bilo kakve pomoći,ali se ipak nadam da ce se neko javiti sa bilo kakvom informacijom.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Globtroter
AutoCAD Crtac
Telekomunikacije

Član broj: 317944
Poruke: 18
*.adsl.eunet.rs.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 21:11 - pre 123 meseci
Citat:
Jelena G.:
Globtroter> Po dolasku u No. ne moras da se prijavljujes u policiju, ims EU pasos pa ne moras da spajas posao sa diplomom. ...... Srecno!


Hvala jeleni za odgovor, kao i za pitanja i podsetnik. Otprilike, sve se svodi na učenje jezika. Mene nekako sve svrbi i hteo bih što pre da odem tamo... pa tamo usput da učim i usavršavam svoje znanje jezika. Naravno, idealno bi bilo naučiti odlično jezik, pa otići. Ali ne moramo čekati da sve bude idealno da bi krenuli...

 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 21:32 - pre 123 meseci
hvala srdjanm3 i nesh-co .zasto bacati pare na nepotrebne stvari kada se zavrsava posao i sa galaxy2.
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 21:46 - pre 123 meseci
kad smo vec kod elektronike jel bolje poneti laptop ili tablet?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 22:13 - pre 123 meseci
zavisi za šta ti treba ja sam poneo laptop imao sam mesta ali ako gledaš na to kao teret i samo potrebnu spravu da komuniciraš sa svojima tablet odlično radi posao.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2014. u 22:21 - pre 123 meseci
Citat:
Jelena G.:
Globtroter> Po dolasku u No. ne moras da se prijavljujes u policiju, ims EU pasos pa ne moras da spajas posao sa diplomom. Sto se tice radne knjizice, moj suprug je predavao kopiju prilikom podnosenja zahteva za radnu dozvolu.(nije bila zakljucena). A nije lose ni da pripremis teren iz Srbije. Poslova za tebe ima dosta na finn.no, jooble-no, nav.no- ukucaj autocad teknisk tegner...ili nesto u tom stilu i izbacice ti dosta poslova... salji prijave i iz Srbije. Pronadji firme i na Gule sider (koje ne traze radnike a bave se poslom koji ti radis) pa posalji lederima pismo (predstavi se, kazi da trazis posao, opisi svoje radno iskustvo, poznavanje jezika, par licnih osobina) uz to CV, diplomu...ako imas i neki sertifikat to je +...napisi i nesto tipa...planiram uskoro da posetim No. pa ako ste zainteresovani, voleo bih da se upoznamo i popricamo... U medjuvremenu uci jezik...dobro bi bilo da savladas terminologiju vezanu za posao i da se predstavis u sto boljem svetlu i sto je moguce opsirnije... Sto se stana tice...iz iskustva ti kazem da je do njega tesko doci ako nemas sredjene papire i racun u banci. Mi smo po tom pitanju bas imali srece...na finn.no naisli na Srbe koji izdaju stan u Oslu pa se lepo dogovorili i za sada je sve u redu...pa ako nemas nekog ko bi ti ponudio krov nad glavom, mozda je najbolje resenje da pogledas oglase za sobu u nekom vecem stanu ili u hostelu (skuplja varijanta)... Sto se tice volontiranja...iz licnog iskustva ti kazem da to ovde bas i nije praksa. I ja sam u fazi trazenja posla i kad sam pokusala da u søknadsbrev ubacim recenicu tipa...rado bih volontirala kod Vas...bas su bili zbunjeni... Srecno!

Da nebude zabune i sa EU pasošem ti moraš u roku od 3 meseca da se prijaviš da si u NO ali to možeš tj moraš uraditi na UDI sajtu, taj će ti dokument obavezno tražiti kada budeš predavao za ID broj. Dok budeš koristio D broj neće to niko ni pogledati :-)
www.udi.no/checklist

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Globtroter
AutoCAD Crtac
Telekomunikacije

Član broj: 317944
Poruke: 18
*.adsl.eunet.rs.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2014. u 16:12 - pre 123 meseci
Ipak negde treba da se prijavim. To mi je upravo trebalo, da ne propustim neke detalje koji mi kasnije mogu eventualno predstavljati problem. Hvala.

P.S. link koji si dao ne radi. Piše: "Siden finnes ikke" odnosno "Page not found"

Inače, shvatio sam da od ovog mog samostalnog učenje norveškog nema ništa. Suviše je sporo i ne efikasno. Jedna je opcija da (ipak) upišem školu jezika ovde u Srbiji a druga da učim jezik tamo, u Norveškoj. Pošto smatram da je intenzivnije i efikasnije učiti jezik na licu mesta, sada intenzivno gledam kako tamo da nadjem neki posao (recimo sezonski) gde može da se prođe i sa engleskim (za početak) ili da vidim - sigurno postoji negde razradjeno i organizovano volontiranje. Pod tim podrazumevam da ima smeštaj i hranu.

Svojevremeno sam u Londonu radio u hotelu i živeo u njemu. To je varijanta "live-in". Možda nadjem tako nešto u Oslu. Za spremanje soba ne treba puno norveskog. U većim gradovima ima i različitih mogućnosti za učenje jezika...

Ako nadjem nešto, postaviću ovde - možda još neko razmišlja kao ja.

 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2014. u 18:07 - pre 123 meseci
onda idi na UDI.no pa mislim da je to drugi padajući meni i drugi red u njemu gde imaš taj obrazac da popuniš. Ima tamo gore desno opcija odabira jezika pa prebaci na nešto što će ti odgovarati. Ono što je važno je da je formular u jednom od tih padajućih menija, kada popuniš odštampaj i čuvaj. Stići će ti email-om
Ja sam prošle godine došao sa sličnom idejom s tim da sam ja išao na onu varijantu HELPEX pomoć na farmi i sl. Bilo kako na moju nesreću sam upao u Nemačku porodicu gde se u kući isključivo priča nemački pa ja to bio veliki promašaj. Ovo tvoje je mnogo bolja varijanta ako uspeš da navataš nešto.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Dragonchina93
Student

Član broj: 256485
Poruke: 3
*.ninet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2014. u 18:11 - pre 123 meseci
Imam problem oko popunjavanja Application Form za autorizaciju za bolnicara sa srednjom medicinskom. Sta treba da upisem u polje Profession, da li tu mogu da upisem HELSEFAGARBEIDER ako su mi sva dokumenta prevedena na engleski jer je helsefagarbeider norveska rec?
Hvala unapred, veliki pozdrav
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2014. u 20:00 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
Jelena G.:
Globtroter> Po dolasku u No. rado bih volontirala kod Vas...bas su bili zbunjeni... Srecno!

Da nebude zabune i sa EU pasošem ti moraš u roku od 3 meseca da se prijaviš da si u NO ali to možeš tj moraš uraditi na UDI sajtu, taj će ti dokument obavezno tražiti kada budeš predavao za ID broj. Dok budeš koristio D broj neće to niko ni pogledati :-)
www.udi.no/checklist

Bobane ti opet isprica iskustvo iz tvog "kraja".
Da ne dodje do zabune i da se ljudi ne zeznu. Registracija u policiji je OBAVEZNA i trazice vam tu potvrdu iz policije u brojnim situacijama a prvi je u obavezi da je trazi vas poslodavac jer je to obavezan deo personalnog dosijea. Sad ce neko da napise kako njemu nisu trazili a ja bih na to dodao da ovde sve moze i nista ne mora ali taj papir je obavezan da se ima. Jako bitna stvar je npr. da u Oslu nekad (preko leta) ne mozete ni da zakazete za termin jer je period cekanja duzi od tri meseca i onda ste u problemu. Sastanak u policiji mora na vreme da se zakaze da biste dobili taj papir. Jednom liku koga licno poznajem nisu odobrili registraciju u policiji sa EU pasosem jer su mu trazili ugovor o radu duzi od 10 nedelja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855748 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.