Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854651 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.directconnect.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 18:04 - pre 124 meseci
ma nije on sisao vesla, zna on da ne moze da je izbaci bez resenja suda, onog dana kada je potisao ugovor dok placas uredno ne moze ti nista, tj. imas otkazni rok od mesec dana, cak i da ne placas ima depozit ali sve i da hoce ne moze da te izbaci na ulicu ili nesto tako slicno, zato kada jurite ugovore sa stanodavcima za svaki slucaj uzmite otkazni rok od 3 meseca, mozda nije bas sigurno sto se vas tice ali ako nesto krene po zlu imate 3 meseca zastite da ne zavrsite na ulici.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

La.na
Belgrade

Član broj: 315790
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 18:25 - pre 124 meseci


"Ja nikada nisam diskutovala zasto je to tako.Ok je to pravilo i ima i veze sa higijenom a ne samo sa odvracanjem paznje,recimo menjas stomu,zvoni telefon javljas se na isti...ne ide...Na pauzi je dozvoljeno da telefoniras,koristis telefon.
Ipak u praksi,skoro svi nose telefon u dzepu na utisanim zvucima i javljaju se na isti,pisu poruke zavisno kako diktira koja situacija :) To je u praksi.
Parfem takodje nije dozvoljen,ali i to se koristi ali ne jaki parfemi jer tu je polazna tacka da nekom pacijentu to moze da smeta,da li imas astmu itd...
Nokte ne smes da lakiras,to jest da radis francuski manikir npr...crveni lak...dakle,za to ces biti opomenut ako ne od sefa onda ce te kolega za to prijaviti :) i to se isto smatra nehigijenski.Kosa duga se veze u rep ili kako god.Uniforma ovde su iskljucivo pantalone a nikako suknje.
U nasem zdravstvu se koriste kratke suknje,ne uvek ali cesto,nokti nalakirani u mnogim slucajevima,parfem jako cesto i upotreba telefona je javna.To je razlika i te navike trebalo bi zaobici.Desavalo se da su nasi ljudi dobili priliku da rade ali nisu hteli da im produze ugovor zbog tih navika jer ako te jednom opomene za parfem,nokte,ne dodjes opet na posao sa Gucci parfemom samo zato sto ti to tako volis,jer pacijenti ovde imaju sva prava i njihove zelje se uvazavaju u 110% slucajeva a oni su ti koji se zale na te parfeme i jake mirise...nista ne kazu kada je neki blag parfem...to je barem moje iskustvo.Jer ja stvaljam parfem ali blag za posao,ili samo mleko za telo namazem zbog suve koze i gledam da to ne ubija ljude oko mene.
Od vas se ocekuje da budete cisti ali ne i naparfemisani.U opstinskom sektoru rade zene uglavnom dok u bolnici recimo kod nas su skoro svi lekari muskarci,i onda po nekom automatizmu volis da se malo nafrakas :) stavis miris...itd...ali treba naci meru.
Sminka je ok i to je dozvoljeno i dobijes i komplimente na racun sminke jer njihove zene uglavnom idu kao da su iz centrifuge izasle :) mislim na ove med.sestre...

Da zakljucim u jednoj recenici:
Kod nas je medicinska sestra simbol zene seksipilne,doterane,opevane u drustvu kao ribe koja se spandjava sa lekarima...jer to je Balkan i to se cesto moze cuti...dok ovde ta med.sestra nekako naginje ka crkvi i tom nekom popovskom ponasanju :)
Da se ne shvati pogresno,figurativno je napisano u cilju da docara tu razliku :)...
Opet to je moje misljenje i moj zakljucak...ne mora da znaci da sam ja u pravu..."




Mirjana, lepo si to objasnila i drago mi je što se poštuje kodeks oblačenja. Posao u zdravstvu je u stvari služenje ljudima, to je lep i human posao, a ne pozornica.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 18:36 - pre 124 meseci
ne znam kakav je zakon u Norveskoj, ali moj savet vam je da sa stanodavcima igrate sto ostrije i djonom.

A drugo, treba stalno traziti stanove jer se cene menjaju. Idealno je imati neki otkazni rok, sto minimalni depozit. U principu meni su nekad trazili i do tri. Ja im dam tri i onda ne platim zadnje tri rate i stan im ostavim kako vec ostavim.

Oni naravno popizde jer to je kao garancija da ce sve biti OK. Jes q mislim se, kojigod je tako mislio gazda mu je uvek vratio manje jer uvek ima nesto da se popravi. Mislim, koji vnari. Izdajes stan jel tako, pa izvoli osposobi ga za izdavanje, okreci ga popravi i uredi i reci tvoju cenu...

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 19:36 - pre 124 meseci
La.na...

Nije pozornica slazem se...i lepo je sve to i slazem se sa svim...ali tesko se menja glava...mi ne dolazimo ovde sa 10 godina pa da nam se neke norveske vrednosti usade lako...vec dolazimo kao formirane licnosti...
Ja obozavam parfeme i uzela bih uzu uniformu barem za broj...nekako se osecam kao u dzaku i crveni lak mi je tako omiljen ali...svesna sam da ne ide i podvila sam "rep" i uklopila se u slucaj...ali nije lako
Ja onako iskreno pisem...sad jel to ispravno ili nije,to je druga stvar ali ja bih se rado naparfemisala
Zene u mojoj porodici su se uvek sminkale i parfemisale i doterivale i ja sam tako naucila od malena...e sada mi ovde kazu..."udji u centrifugu,okupaj se sa vodom i izadji napolje pa dodji na posao"...promena je prilicna iako ne mislim da treba da izbacis grudi ispred pacijenta...to nije u redu...Ali ja sam radila na rendgenu gde smo mi imali totalnu slobodu ali bas bas...i tamo se podrazumevao parfem i sredjeni nalakirani nokti ...
No,obrnula sam glavu u radno vreme...
Sad cu u Japanu svaki dan da se parfemisem i lakiram nokte... da nadoknadim
Salu na stranu...jasno mi je sve...samo iskreno pisem sta je meni na srcu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 19:47 - pre 124 meseci
Japan...oduvek sam maštala o njemu..Bez šale ajde kad se vratiš da nam pišeš o utiscima.


Nego u Norge kad dođem mogu nesmetano da se kačim na ovaj Forum ili moram ponovo da se registrujem kako ide?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 19:54 - pre 124 meseci
Nesmetano se kacis na forum gde god bila
A sto se putovanja tice,to nije za forum,to preko twittera moze,dokumentovacu tamo kako je bilo...Ovde je tema Norveska

NB!Za ovo gore napisano...koliko god voleli parfeme,covek mora da shvati da ne treba biti glup pa zbog necega sto toliko voli da dozvoli sebi da izgubi posao...to zaboravih dodati jer verujte i to se nasima desava
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 19:55 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:

Zene u mojoj porodici su se uvek sminkale i parfemisale i doterivale i ja sam tako naucila od malena...e sada mi ovde kazu..."udji u centrifugu,okupaj se sa vodom i izadji napolje pa dodji na posao:)"...promena je prilicna iako ne mislim da treba da izbacis grudi ispred pacijenta...to nije u redu...Ali ja sam radila na rendgenu gde smo mi imali totalnu slobodu ali bas bas...i tamo se podrazumevao parfem i sredjeni nalakirani nokti :)...


nisam znao da jezuiti imaju bolnicu u tromse !
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:05 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nesmetano se kacis na forum gde god bila :)
A sto se putovanja tice,to nije za forum,to preko twittera moze,dokumentovacu tamo kako je bilo...Ovde je tema Norveska :)

NB!Za ovo gore napisano...koliko god voleli parfeme,covek mora da shvati da ne treba biti glup pa zbog necega sto toliko voli da dozvoli sebi da izgubi posao...to zaboravih dodati :) jer verujte i to se nasima desava :)


Nemoj da si taka :) Daj na Fejs gde ću sad na Twiter i ne znam kako se otvara profil tamo ...biće mi mnogo još i twitovanje ;)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:05 - pre 124 meseci
Paket norveskih reci koji se koriste za negu pacijenta u zdravstvu a koje su osnova i koje se moraju znati:

Sengeskift - menjanje posteljine
Sengetøy - posteljina ceo paket
Laken - carsav
Stikklaken - poprecni carsav
Dynetrekk - navlaka za jorgan
Dyne - jorgan
Stellefrakk - mantil za negu (plava boja najcesce)
Smittefrakk - mantil za negu zarazenog pacijenta bilo cim (zuta boja najcesce)
Putetrekk -jastucnica
Pute - jastuk
Vaskeklut - mali peskircici za negu
Håndkler - peskiri
Bleie -pelena
Kladd - plava papirna prostirka koja se stavlja preko poprecnog carsava
Pussbekken - bubreznjak papirni najcesce
Bind - ulozak
Hansker - rukavice
Forkle - portikla
Våtservietter - vlazne maramice

Vrste pelena:

Trusebleie - to su pelene kao gace izgledaju
Teipbleie - to su pelene na lepljenje sa strane
Dagbleie -obicne zute pelene za dnevnu varijantu
Nattbleie - nocne pelene malo deblje isto obicne bez lepljenja...

Otprilike neki paket osnovnih pojmova za negu koji bi se morali znati.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:07 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
Mirjana Savicic:

Zene u mojoj porodici su se uvek sminkale i parfemisale i doterivale i ja sam tako naucila od malena...e sada mi ovde kazu..."udji u centrifugu,okupaj se sa vodom i izadji napolje pa dodji na posao"...promena je prilicna iako ne mislim da treba da izbacis grudi ispred pacijenta...to nije u redu...Ali ja sam radila na rendgenu gde smo mi imali totalnu slobodu ali bas bas...i tamo se podrazumevao parfem i sredjeni nalakirani nokti ...


nisam znao da jezuiti imaju bolnicu u tromse !


Univerzitetska bolnica i Univerzitet i aerodorom i put po ulicama...zamisli
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:08 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Nesmetano se kacis na forum gde god bila :)
A sto se putovanja tice,to nije za forum,to preko twittera moze,dokumentovacu tamo kako je bilo...Ovde je tema Norveska :)

NB!Za ovo gore napisano...koliko god voleli parfeme,covek mora da shvati da ne treba biti glup pa zbog necega sto toliko voli da dozvoli sebi da izgubi posao...to zaboravih dodati :) jer verujte i to se nasima desava :)


Nemoj da si taka :) Daj na Fejs gde ću sad na Twiter i ne znam kako se otvara profil tamo ...biće mi mnogo još i twitovanje ;)


Ja nemam profil na fejsu...nisam ga nikada ni imala...i twitter je slucajan...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:33 - pre 124 meseci
pa lako je tako kad su na budzetu. Komercijalno totalno neisplativo.
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:35 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Paket norveskih reci koji se koriste za negu pacijenta u zdravstvu a koje su osnova i koje se moraju znati:

Sengeskift - menjanje posteljine
Sengetøy - posteljina ceo paket
Laken - carsav
Stikklaken - poprecni carsav
Dynetrekk - navlaka za jorgan
Dyne - jorgan
Stellefrakk - mantil za negu (plava boja najcesce)
Smittefrakk - mantil za negu zarazenog pacijenta bilo cim (zuta boja najcesce)
Putetrekk -jastucnica
Pute - jastuk
Vaskeklut - mali peskircici za negu
Håndkler - peskiri
Bleie -pelena
Kladd - plava papirna prostirka koja se stavlja preko poprecnog carsava
Pussbekken - bubreznjak papirni najcesce
Bind - ulozak
Hansker - rukavice
Forkle - portikla
Våtservietter - vlazne maramice

Vrste pelena:

Trusebleie - to su pelene kao gace izgledaju
Teipbleie - to su pelene na lepljenje sa strane
Dagbleie -obicne zute pelene za dnevnu varijantu
Nattbleie - nocne pelene malo deblje isto obicne bez lepljenja...

Otprilike neki paket osnovnih pojmova za negu koji bi se morali znati.

Hvala ti za reci, ako se setis jos nekih napisi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:40 - pre 124 meseci
slazem se da nema stanodavac pravo da te izbaci bez otkaznog roka ili bez razloga, zbog neke njegove fiks ideje, ali ne razumem stav o tome da se ne plati zadnja 3 meseca i ostavi stan gde stanodavac mora da kreci, sredjuje i popravlja za stanarom. iskreno ne treba nikoga da interesuje da li stanodavac zaradjuje ili ne na izdavanju, to je njegov problem, ne moze ni stanar da kuka da je skupo jer moze uvek da predje u drugi. ako si usao u cist i sredjen stan moralna obaveza je da se stan dovede u stanje u kom si ga zatekao kada si usao prvi put u njega. naravno postoje stvari na koje covek ne moze da utice, visa priroda, tipa prokisao krov, voda usla u podrum, grom udario u kucu, ali ako pukne daska na WC solji to je tvoja obaveza da popravis a ne stanodavca. recimo da posudis nekom auto, cist sa punim rezervoarom i neko ti vrati auto izgreban, prljav i na rezervi, da li bi tog coveka smatrao moralim i postenim?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 20:49 - pre 124 meseci
Da li je LAKEN isto sto i DUK
 
Odgovor na temu

La.na
Belgrade

Član broj: 315790
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 21:17 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
La.na...

Nije pozornica slazem se...i lepo je sve to i slazem se sa svim...ali tesko se menja glava...mi ne dolazimo ovde sa 10 godina pa da nam se neke norveske vrednosti usade lako...vec dolazimo kao formirane licnosti...
Ja obozavam parfeme i uzela bih uzu uniformu barem za broj...nekako se osecam kao u dzaku i crveni lak mi je tako omiljen ali...svesna sam da ne ide i podvila sam "rep" i uklopila se u slucaj...ali nije lako
Ja onako iskreno pisem...sad jel to ispravno ili nije,to je druga stvar ali ja bih se rado naparfemisala
Zene u mojoj porodici su se uvek sminkale i parfemisale i doterivale i ja sam tako naucila od malena...e sada mi ovde kazu..."udji u centrifugu,okupaj se sa vodom i izadji napolje pa dodji na posao"...promena je prilicna iako ne mislim da treba da izbacis grudi ispred pacijenta...to nije u redu...Ali ja sam radila na rendgenu gde smo mi imali totalnu slobodu ali bas bas...i tamo se podrazumevao parfem i sredjeni nalakirani nokti ...
No,obrnula sam glavu u radno vreme...
Sad cu u Japanu svaki dan da se parfemisem i lakiram nokte... da nadoknadim
Salu na stranu...jasno mi je sve...samo iskreno pisem sta je meni na srcu...


U pravu si, teško se menja naučeno. Lepo si sve to opisala. Slikovito. Naravno da nijedna krajnost ne valja. Nasmejah se za ono da je potrebo ući u centrifugu i time biti spreman za radni dan. Posao zauzima najveći deo dana, života, ljudi tako da je razumljivo da je nezgodno ako osobu sputava u izražavanju sebe. Ono što se u našim bolnicama sreće nema ni u najsmelijim filmovima.

Hvala, Mirka, za spisak reči. Pa, mi tebi treba da organizujemo plaćanje da nas učiš kao što radi ona mala Norvežanka Karin W. Bjerga na You Tube-u.
Hvala ti! Mnogo će nam biti od pomoći. Dolazićemo spremniji.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 21:21 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok,ako letis sa Norwegian-om onda je 20 kg dozvoljeno,mozes dva kofera i to se isplati jer tu ces natrpati svasta.
Imas pored toga i 10 kg rucni prtljag i tu mozes staviti dosta toga...To je 50 kg...ako odbijemo na tezinu kofera onda je nekih 40-42 kg mogucnost za potrpati...
Citat:
Håndbagasje er inkludert. Alle reisende kan medbringe 1 stk håndbagasje gratis. Maksimal vekt er 10 kg på LowFare-flyvninger og 10 kg på flyvninger som inneholder Flex. Maksimum størrelse er 55 x 40 x 23 cm.
Innsjekket bagasje LowFare
Med LowFare-billett er innsjekket bagasje tilvalg. Du kan bestille opptil 2 kolli á 20 kg mot et tillegg per person, per strekning. Bestiller du på nett får du halv pris sammenlignet med å betale ved innsjekking

1 kofer kosta 130 kruna
2 kofera kostaju 260 kruna a to je 40 kg...

Imas ti tu fino za potrpati :) Ta doplata za jos jedan kofer od 130 kruna nije nista u poredjenju koliko mozes potrpati u njega jer 20 kg se brzo napuni...



Upravo gledam let za 8.mart i ne mogu da nađem varijuantu doplate još jednog kofera...


http://www.norwegian.com/en/fl...ChildCount=0&InfantCount=0

ima varijanta +22 € za kofer a gde je za još jedan ?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 21:41 - pre 124 meseci
Možeš ga platiti i na aerodromu cena je ista a sad ću proveriti kako ide prilikom kupovine
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 21:48 - pre 124 meseci
srce si...

hoću da izračunam razliku između njih i Air Srbije jer je Norwigan podigao posle podne danas cenu sa 69 na 92,60 za 8. mart
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 21:48 - pre 124 meseci
imaš još svega 2 karte po toj ceni zato požuri sa kupovinom, kad uđeš u proces plaćanja možeš tražiti 2 kofera
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854651 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.