Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7853335 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 11:04 - pre 123 meseci
Citat:
blok63: Ljudi kakvo je vaše iskustvo sa iznošenjem keša iz zemlje?


moj savet je da se u Norvesku nose iskljucivo kartice nasih banaka, posto nasa zemlja ipak nije pustinja i sada je u platnom sistemu. Zasto ovo govorim ?

Pa moje iskustvo sa Norveskom je da treba koristiti kartice. Ja dolazim iz evrozone, ali to ne menja puno posto je u Norveskoj NOK. Cela Skandinavija ima svoje valute i ako recimo pretvarate evre u NOK ili DKK ili SEK nagrabusicete. Kurs je znaci ekstremno nepovoljan i plus ima neki fiksni trosak. Kad pracate karitcom obracunava se po realnom kursu uz minimalnu proviziju banke tipa 1% na transakciju.

Naravno nesto kesa se mora imati, ali uglavnom dopunite kartice i to je to.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 11:57 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
formular se na engleskom zove:
Registration and Residence Application for EU/EEA/EFTA Citizens and their Family Members. nalazi se na UDI sajtu Isti takav formular postoji za NE EU građane i taj formular ti u oba slučaja treba kada ideš u policiju. Da li ga ti popunjavaš dan pre nego što ideš u policiju ili kada dođeš to je tvoja odluka ali u policiji moraš imati taj odštampan formular. Kako se ti i ja ne razumemo od prvog našeg posta na ovom forumu ja se lagano povlačim iz ove prepiske :-)
inače čak i u državi Srbiji imaš obavezu da se registruješ tj prijaviš svoj boravak samo se to u Srbiji radi u policiji ovde na sajtu udija

Iz iskustva. U Oslu, Akershusu, gde oba podrucja pokrivaju 1,4 miliona stanovnika tako nesto ti ne traze u policiji. Takodje i u Dramenu koji je trece podrucje jer ja sam se tamo registrovao sa EU pasosem ti to ne traze. Izgleda da je razlicito na severu i na jugu. U policiji na jugu NE MORAS imati taj formular i znam dosta ljudi i nikome to nisu trazili (EU i ne EU). U Norveskoj je prva registracija adrese ista kao i u Srbiji i radi se u policiji (UDI samo pruza logisticku podrsku). Promena adrese se radi u poreskoj i moze da se uradi licno ili elektronski ako imas MINID ili neki drugi vid elektronskog potpisa.
Ne razumem zasto se povlacis iz prepiske, pa ovo je samo uporedjivanje kako je na severu kako na jugu. Ja mogu da razumem da je drugacije na severu i ovo sto pisem vazi za navedena podrucja ali ne mogu da shvatim da ti pokusavas da ubedis ceo forum da to vazi za celu Norvesku jer se nijednom nisi ogradio kako je to samo na severu. Bunis ljude sa tim pisanjem. Napisi tako i tako sam ja prosao i tako i tako je na tom i tom podrucju a ne "traze ti taj odstampan papir u policiji" pa svi koji citaju van Norveske misle kako je to pod 100% obavezno a ustvari nije ili je mozda kao i sve od okruga do okruga i od sluzbenika do sluzbenika...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 13:16 - pre 123 meseci
Citat:
annana:
Pozdrav svima! Sakupljam dokumenta za SAk , u nedoumici sam da li je potreban apostil na dokumentima ili samo overa u sudu i prevod? Nailazila sam na razlicite informacije citajuci temu pa bih molila da mi neko odgovori. Hvala! Pozdrav!

Evo sad ti je mislim mnogo jasnije ako pročitaš prepisku između Mihaleksa i mene. Tako jedna prosta stvar regulisana zakonom a skroz drugačiji postupak. Dakle u Alti pošto više nisam siguran da to važi za bilo gde drugde u Nor, u policiju ulaziš sa 3 stvari. Prijava sa UDI sajta, ugovorom o radu dužim od 6 mes i pasošem. Mogu da ti traže (meni je prvi put tražila sada drugi put nije) ugovor o stanovanju to je od slučaja do slučaja kako im se prohte. U poreskoj upravi su prvi put kada su mi izdali D broj uzeli na uvid tadašnji ugovor o radu i tu prijavu da vide da sam se prijavio da sam stigao u nor a drugom prilikom ugovor o radu i morao sam da popunim taj formular na kome sam naveo adresu stanovanja datum kada sam stigao u Nor i kada sam prvi put počeo da radim u Nor i onaj dokument koji sam u međuvremenu dobio od policije a zove se REGISTRERINGSBEVIS
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 16:31 - pre 123 meseci
Imam jedno pitanje.Prijateljica mi uskoro stize iz Srbije na spajanje sa porodicom u Norveskoj i treba da napise adresu na formular za spajanje porodice.

E sad ona u pasosu ima jednu adresu koju je imala prilikom vadjenja istog pre par godina,u medjuvremenu je promenila adresu boravka,grad je isti.Moje pitanje je koju adresu ce ona da upise u formular,onu sto je u pasosu(koju ce oni fotokopirati) ili sadasnju adresu boravka na koju je prijavljena i ta joj stoji u licnoj karti?
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 17:06 - pre 123 meseci
ja imam privatnu firmu-radnju od 2001 dali je bolje napisati u cv da sam vlasnik firme u kojoj radim ili to precutati pa napisati da radim u toj firmi bez pominjanja vlasnistva.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 18:04 - pre 123 meseci
Citat:
001:
Imam jedno pitanje.Prijateljica mi uskoro stize iz Srbije na spajanje sa porodicom u Norveskoj i treba da napise adresu na formular za spajanje porodice.

E sad ona u pasosu ima jednu adresu koju je imala prilikom vadjenja istog pre par godina,u medjuvremenu je promenila adresu boravka,grad je isti.Moje pitanje je koju adresu ce ona da upise u formular,onu sto je u pasosu(koju ce oni fotokopirati) ili sadasnju adresu boravka na koju je prijavljena i ta joj stoji u licnoj karti?

Neka piše adresu iz pasoša, to i onako njima nije bitno a poklapaće se sa onim što piše tamo ovako se upušta u moguće objašnjavanje oko promene adrese stanovanja.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 18:08 - pre 123 meseci
Citat:
zoran2212:
ja imam privatnu firmu-radnju od 2001 dali je bolje napisati u cv da sam vlasnik firme u kojoj radim ili to precutati pa napisati da radim u toj firmi bez pominjanja vlasnistva.

Zoki ja sam imao firmu, napisao sam da sam bio zaposlen u njoj što je istina da li je ona tvoja ili tuđa je nebitno. Iskreno ako posao budeš dobio ovde u privatnom sektoru mislim da im to neće biti uopšte važno ( bar u mom slučaju), probni rad da vidim šta znaš da radiš pa ili mi trebaš ili ne. Šta se dešava sa državnim firmama pojma nemam mada je tu po meni bitnije iskustvo od vlasništva
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 18:12 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
001:
Imam jedno pitanje.Prijateljica mi uskoro stize iz Srbije na spajanje sa porodicom u Norveskoj i treba da napise adresu na formular za spajanje porodice.

E sad ona u pasosu ima jednu adresu koju je imala prilikom vadjenja istog pre par godina,u medjuvremenu je promenila adresu boravka,grad je isti.Moje pitanje je koju adresu ce ona da upise u formular,onu sto je u pasosu(koju ce oni fotokopirati) ili sadasnju adresu boravka na koju je prijavljena i ta joj stoji u licnoj karti?

Neka piše adresu iz pasoša, to i onako njima nije bitno a poklapaće se sa onim što piše tamo ovako se upušta u moguće objašnjavanje oko promene adrese stanovanja.

--------------------------

Ok hvala
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2014. u 18:41 - pre 123 meseci
Mihaleks, mozes li nam objasniti da li treba odmah po dolasku u No, imali ili ne Eu pasos, da zakazemo termin u policiji dok trazimo posao?
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.03.2014. u 14:48 - pre 123 meseci
Kakvo mrtvilo.... Gde su svi nestali?
boban
 
Odgovor na temu

torentemiki
Sam svoj gazda
Hidronegro
Podgorica

Član broj: 320836
Poruke: 24
*.mywimax.me.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.03.2014. u 17:45 - pre 123 meseci
Kao da su svi otišli već u Norvešku,xa,xa...
 
Odgovor na temu

nsperce
Novi Sad

Član broj: 287278
Poruke: 18
*.80-203-60.nextgentel.com.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 09:44 - pre 123 meseci
Pozdrav narode.
Mojoj porodici i meni se malo iskomplikovao zivot i Bergenu (oko iznajmljivanja stana) pa nam je potrebna pravna pomoc. Cuo sam da u Bergenu (a verovatno i u drugim gradovima) postoji besplatna pravna pomoc tj. advokati. Da li neko zna kako doci do njih ili kako se ta firma/organizacija zove, pa cisto da znam odakle da krenem?
Tusen takk.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 13:38 - pre 123 meseci
Citat:
nsperce: Pozdrav narode.
Mojoj porodici i meni se malo iskomplikovao zivot i Bergenu (oko iznajmljivanja stana) pa nam je potrebna pravna pomoc. Cuo sam da u Bergenu (a verovatno i u drugim gradovima) postoji besplatna pravna pomoc tj. advokati. Da li neko zna kako doci do njih ili kako se ta firma/organizacija zove, pa cisto da znam odakle da krenem?
Tusen takk.


http://www.gulesider.no/f/advo...advokat-s%C3%B8lverud:84681532

http://www.jussportalen.no/index.php?site=jussportalen/1655/1653

http://www.gratisadvokat.no/

Imas na ovim linkovima potrebne kontakte. Srecno!
 
Odgovor na temu

nsperce
Novi Sad

Član broj: 287278
Poruke: 18
*.80-203-60.nextgentel.com.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 13:46 - pre 123 meseci
Hvala puno.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 14:20 - pre 123 meseci
Zoki ja sam imao firmu, napisao sam da sam bio zaposlen u njoj što je istina da li je ona tvoja ili tuđa je nebitno. Iskreno ako posao budeš dobio ovde u privatnom sektoru mislim da im to neće biti uopšte važno ( bar u mom slučaju), probni rad da vidim šta znaš da radiš pa ili mi trebaš ili ne. Šta se dešava sa državnim firmama pojma nemam mada je tu po meni bitnije iskustvo od vlasništva


takk
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 14:26 - pre 123 meseci
greska
boban13 hvala
 
Odgovor na temu

torentemiki
Sam svoj gazda
Hidronegro
Podgorica

Član broj: 320836
Poruke: 24
*.mywimax.me.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 19:18 - pre 123 meseci
Može li mi neko odgovoriti na ovo pitanje : Ako se neko dokopa farme u Norveškoj,osoba koja ima srpski pasoš i taj gazda ima volju da ga zaposli šta je sledeće?Naime znam da turistička važi 3 mjeseca i da se sa zaposlenjem može produžiti na 6 ali me interesuje da li može za stalno da se zaposli i ostane?
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.89-20-244.enivest.net.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 21:16 - pre 123 meseci
torentemiki

100% provereno..moj muz pokusao predprosle godine kada smo prvi put dosli ovamo. 2 i po meseca smo bili na jednoj farmi, ali to nije moglo..diploma ( struka) ì posao..to je to. Nazalost mi sa nasim pasosem ni za farmu nismo...:)

Pozzz
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.docsis.trollnet.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 21:24 - pre 123 meseci
Jel i dalje vazi da kao turista moze da boravak u Norveskoj bude 3 meseca, a nakon toga 3 meseca van?
 
Odgovor na temu

torentemiki
Sam svoj gazda
Hidronegro
Podgorica

Član broj: 320836
Poruke: 24
*.mywimax.me.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 21:58 - pre 123 meseci
Citat:
vera78:
torentemiki

100% provereno..moj muz pokusao predprosle godine kada smo prvi put dosli ovamo. 2 i po meseca smo bili na jednoj farmi, ali to nije moglo..diploma ( struka) ì posao..to je to. Nazalost mi sa nasim pasosem ni za farmu nismo...:)

Pozzz
Hvala Vera,informacija iz prve ruke je najbolja.Znači nema šanse iako te poslodavac traži i preda papire za tebe?Na koju foru ste vi ostali,ako nije tajna?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7853335 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.