Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854786 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 11:12 - pre 124 meseci
Koliko sam cuo na tv -u kod nas (znaci po meni neproverena info) cini mi se hrvatski pasos nece imati slobodu pristupa slobodnom trzistu rada u EU narednih 8 godina ,kao sto su uvodili Rumunima i Bugarima samo cini mi se mal okraci vremenski period. e sad kako ce NO to da uradi pitanje je ako je ovo tacno posto se uglavnom ugledaju na Eu.Obrati paznju i na to ,da imas madjarski to bi islo ko ladna voda


pozzz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 11:22 - pre 124 meseci
Citat:
Iseljenik u pokusaju: Koliko sam cuo na tv -u kod nas (znaci po meni neproverena info) cini mi se hrvatski pasos nece imati slobodu pristupa slobodnom trzistu rada u EU narednih 8 godina ,kao sto su uvodili Rumunima i Bugarima samo cini mi se mal okraci vremenski period. e sad kako ce NO to da uradi pitanje je ako je ovo tacno posto se uglavnom ugledaju na Eu.Obrati paznju i na to ,da imas madjarski to bi islo ko ladna voda


pozzz


nasli lupaju, hrvatskoj je otvoreno trziste rada u svedskoj, danskoj, finskoj, italiji, spaniji... nije u nemackoj, austriji,... tako da to zavisi od drzave do drzave a ne na nivou cele EU, norveska jos nije donela odluku o tome i ko zna sta ce biti, mozda cak po ugledu na ostale skandinavske zemlje odmah otvore pristup svemu.

ja bi da imam hr. pasos odmah bi zapalio za dansku ili svedsku i jurio posao vozaca makar to bio i taksi
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 11:26 - pre 124 meseci
ok druze zato sam i napisao da po meni nije proverena informacija cim je na nasem tv -u ili u nasim novinama ,ali reko bolje covek nek proveri


pozzzz
 
Odgovor na temu

gandzi
beograd

Član broj: 298045
Poruke: 17
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 11:28 - pre 124 meseci
zato trazim info iz Norveske,posto imam gde otici,iman i za Englesku ali tamo mislim da je nemoguce,tako da sam se fokusirao na Norvesku,valjda ce se pridruziti ostalim skandinavskim zemljama o otvaranju trzista rada
 
Odgovor na temu

nedjobb

Član broj: 315248
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 17:00 - pre 124 meseci
Pozdrav za ekipu. Pratim vas duze vreme ali se nisam aktivno ukljucivao jer moja struka nema dodira sa aktuenim i deficitarnim zanimanjima u Norveskoj. Kad bih pomenuo nekom uglavnom bi bilo idi bezi kakvi to pa u No. je 2,3% obradive zemlje! Ali, misljenja sam da ozbiljna zemlja koliko god da je bogata misli ozbiljno i planira, pa i dosta investira u sektor agrarne proizvodnje.Po zanimanju sam diplomirani inzenjer poljoprivrede, diplomu sam prosle godine nostrifikovao u Nokutu i poceo da aktivno pratim i gledam sta i kako oko posla u No. Da naglasim nisam bez iskustva u struci, imam oko 7 godina iskustva u poljoprivrednoj proizvodnji. Moj cilj je bio u prvi plan sezonski posao na farmi,plantazi voca i sl. u toku ove godine,najvise zbog smestaja a i hrane, pa nekim Norvezanima pokusavam da se nametnem,tesko ide dosta je radne snage i videcemo na sta ce to izaci. Uglavnom vreme da se ugovore sezonski poslovi pocinje sada pa ko planira cisto da zna. Pricam o neki bi rekli mozda nemogucoj misiji, da regularno radimo kod nekog Norvezanina na imanju, sezonki znate vec 3,4,5 do 6 meseci! Uporedo ja konkursisem slanjem mejlova na poslove koje mislim da bi ja mogao da radim,pa mi je skoro stigao odgovor od butikledera iz Arendala da je moj cv uzela u razmatranje i da ce mi po zavrsetku konkursa odgovoriti pa ako sam zainteresovan da dodjem na interviju! E sad,to mi se cini da obecava, i tu mi je potrebna vasa pomoc,nadam se da neko hoce i moze da pomogne.Potreban mi je neko iz Arendala, da li moze da se nadje smestaj u toku marta, aprila, na npr.7 dana za taj interviji? Ozbiljno razmisljam i o varijanti da trazim smestaj i do mesec dana u Arendalu pa ako ima neko zainteresovan da trazi posao i da delimo troskove nek se javi?Uglavnom za sve savete i misljenja sam otvoren!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 17:27 - pre 124 meseci
Neke skracenice za zd.radnike u norveskoj terminologiji:

BT -krvni pritisak
p - puls
Temp - temperatura
Sa02 - saturacija
væske - to je zajednicki naziv za NaCl,Ringer,Glukozu itd...koja se daje intravenozno pacijentu pa cesto se kaze væske behandling?
E sad to je opet somatska medicina...
Ali i u demenciji i psihijatriji mnogi pacijenti koriste Marevan lek.To je blodfortynnende medisin ( da uprostimo maksimalno i prevedemo...razredjivac krvi).To je pakovanje Marevan 2,5 mg plave boje i dozira se uvek nezavisno od multidose pakovanja u posebnom dozeru i kontrolise se krvna analiza koja se zove INR.To radi sykepleier ali ako ti imas medisinkurs,davaces taj lek ti i treba da budes obazriv i da ga ne zaboravis jer ako zaboravis dati Olanzapine koji je antidepresiv i nije toliko opasno kao ako ne das Marevan ili insulin.
Medisin kardex - to je knjiga u kojoj se nalaze sve liste lekova pacijenata.
Legemiddelkort - je lista lekova za odredjenog pacijenta.
Ne treba bezati od polaganja medisinkurs-a vec ga treba poloziti sto je pre moguce.To je moje misljenje a sada svako odlucuje za sebe.
Inhalasjoner (inhalacije) koje su cesto u upotrebi...Ventoline,Atrovent,Pulmicort.
Mi u bolnici za urinarni kateter kazemo KAD,ali dok sam radila u domu,govorili smo blærekateter.
Kateterizacija pacijenata bilo muskog,bilo zenskog nije tako retka u tom opstinskom sektoru.Npr.pacijent nema permanent kateter ali se vrsi kateterizacija npr.2 puta dnevno.To rade i bolnicari.Tu ako ima hematurije,mozes u raportu da napises blodig urin uten koaguler na primer...
Nocne smene cesto pisu ako je pacijent spavao cele noci...Sovet ved tilsyn.Ovo "ved" se cesto i skrati pa se napise Sovet v/tilsyn.
Oppegående og selvhjulpen pasient - to je pokretan pacijent kojem ne treba pomoc u nezi.
Ako je nestabilan pacijent u kretanju mozes koristiti rec ustødig.
Dakle,mozes da napises Pasient er ustødig og trenger oppfølging. Dakle,treba mu pracenje tj.da se "baci oko na tog pacijenta malo extra".
TVANG - je upotreba "sile" tj...pacijent nece da se kupa,ti ga ipak kupas protiv njegove volje.Regulisano je zakonom i ako to se sprovodi trebalo bi da pacijent ima napisan tvangsvedtak i da je to odobreno.U praksi je to malo drugacije,sila se mora primenjivati ali ne u smislu da se tuce pacijent da se ne skontam pogresno vec drzanje za ruke itd...Deo zakona koji to regulise je opisan kao paragraf 4A,i fino je napomenuti da si upoznat i sa tim i da ti je jasno da je to vrlo osetljivo pitanje i da se TVANG treba izbeci kada se god moze .
U raportima se beleze i informacije za koje mi mislimo i da nisu tako vazne...npr.Familiebesøk i dag,spist godt middag,har hatt gåtrening,har drukket 2 glass saft og 1 glass melk.Itd...itd...itd...Toalettbesøk x 2 (bio dva puta u wc-u)...a zapazanja i sve observacije koje primetis tj...crvenilo negde ili da je pacijent slapp litt mer i dag enn i går,napises to i kazes da si informisao sykepleier-a i dokumentuj to u sistemu Har informert sykepleier.
Dakle,uradio si svoj posao i skinuo si dalju odgovornost sa svojih ledja i prebacio na sykepleier-a.To je bitno za uraditi.
Jer ovde svako ima svoj ansvar (odgovornost) i svoju faglig kompetanse område (tj.svoje strucno polje delovanja).
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gandzi
beograd

Član broj: 298045
Poruke: 17
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 17:27 - pre 124 meseci
[quote]Braksi:
Citat:
gandzi: pozz ekipi
procitao sam dosta o mnogim temama ali nenadjoh sledece informacija



O tome sto ti pitas pisano je 218 puta najmanje samo na ovoj temi.[
zna li mi ko reci gde su strane jer trazim i trazim.....................
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 17:32 - pre 124 meseci
Citat:
nedjobb:
Pozdrav za ekipu. Pratim vas duze vreme ali se nisam aktivno ukljucivao jer moja struka nema dodira sa aktuenim i deficitarnim zanimanjima u Norveskoj. Kad bih pomenuo nekom uglavnom bi bilo idi bezi kakvi to pa u No. je 2,3% obradive zemlje! Ali, misljenja sam da ozbiljna zemlja koliko god da je bogata misli ozbiljno i planira, pa i dosta investira u sektor agrarne proizvodnje.Po zanimanju sam diplomirani inzenjer poljoprivrede, diplomu sam prosle godine nostrifikovao u Nokutu i poceo da aktivno pratim i gledam sta i kako oko posla u No. Da naglasim nisam bez iskustva u struci, imam oko 7 godina iskustva u poljoprivrednoj proizvodnji. Moj cilj je bio u prvi plan sezonski posao na farmi,plantazi voca i sl. u toku ove godine,najvise zbog smestaja a i hrane, pa nekim Norvezanima pokusavam da se nametnem,tesko ide dosta je radne snage i videcemo na sta ce to izaci. Uglavnom vreme da se ugovore sezonski poslovi pocinje sada pa ko planira cisto da zna. Pricam o neki bi rekli mozda nemogucoj misiji, da regularno radimo kod nekog Norvezanina na imanju, sezonki znate vec 3,4,5 do 6 meseci! Uporedo ja konkursisem slanjem mejlova na poslove koje mislim da bi ja mogao da radim,pa mi je skoro stigao odgovor od butikledera iz Arendala da je moj cv uzela u razmatranje i da ce mi po zavrsetku konkursa odgovoriti pa ako sam zainteresovan da dodjem na interviju! E sad,to mi se cini da obecava, i tu mi je potrebna vasa pomoc,nadam se da neko hoce i moze da pomogne.Potreban mi je neko iz Arendala, da li moze da se nadje smestaj u toku marta, aprila, na npr.7 dana za taj interviji? Ozbiljno razmisljam i o varijanti da trazim smestaj i do mesec dana u Arendalu pa ako ima neko zainteresovan da trazi posao i da delimo troskove nek se javi?Uglavnom za sve savete i misljenja sam otvoren!


Zelim ti napisati nesto a da ne shvatis pogresno...
Uvek je dobro cuti da je neko uzeo tvoja dokumenta u razmatranje ali isto tako treba da znas da je to jako i cesto uobicajen odgovor kada neko trazi posao,jako mnogo poslodavaca napise uzeli u razmatranje ili søknad motatt pa kada istekne rok za predaju javicemo se ako budemo zainteresovani.Dakle,to je jako cest odgovor koji dobijaju hiljade ljudi.Prvo neka oni tebi odgovore da su zainteresovani za tebe i pozovu te na intervju onda u tom slucaju trazi smestaj i deli troskove.Dakle,opet ponavljam da me ne shvatis pogresno,ali to je cest odgovor koji se dobija.Ta ista osoba je napisala to isto sto i tebi jos jedno 20-50 ljudi ako ne i vise.Sve najbolje ti zelim od srca ali sacekaj da ti odgovori pa onda trazi smestaj i ulazi u trosak.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 17:44 - pre 124 meseci
[quote]gandzi:
Citat:
Braksi:
Citat:
gandzi: pozz ekipi
procitao sam dosta o mnogim temama ali nenadjoh sledece informacija



O tome sto ti pitas pisano je 218 puta najmanje samo na ovoj temi.[
zna li mi ko reci gde su strane jer trazim i trazim.....................


Gandzi,

Strane su ovde...imas ih skoro 900.Razmatrano je u mnogo postova.
Sustina je: u ovom trenutku,danas Hrvatska nema prava u Norveskoj kao clanica EU.Kada ce se to dogoditi da se taj status promeni,nezna se.
Dva moguca scenarija su da Hrvatska dobije prelazni sporazum tj.da joj budu priznate diplome i vozacka dozvola ali da mora da spaja posao i diplomu kako bi dobila radnu dozvolu.To su imali Rumuni i Bugari ovde par godina.
I to je vrlo realan scenario.U tom slucaju tvoja zena ima poslovnu skolu(ako dobro procitah,ako ne izvinjavam se na pogresnom tumacenju) u prevodu to joj ovde nista ne znaci jer ekonomija je jako dobro pokrivena.Ona u tom slucaju ne moze spojiti posao i diplomu i ne moze dobiti radno-boravisnu dozvolu a samim tim i ti ne mozes doci na pripoj porodice.Slucaj za vozacku dozvolu ako je imas polozenu u Srbiji,ne mozes je dobiti priznatu ovde vec moras ispocetka.
Dakle,ta varijanta prelazna je za ljude koji imaju diplomu visokog deficitarnog obrazovanja i tada je oki,npr.lekari,inzenjeri,farmaceuti,med.sestre(deficitarno jako)...i vozaci sa polozenom dozvolom u Hrvatskoj.E tu to pali ta prelazna varijanta koju su imali Bugari i Rumini i koja vrlo verovatno ceka i Hrvate...
Tebi sa zenom koja ima Hr pasos i visu poslovnu skolu...igra ulogu samo puno clanstvo Hr. kao clanice EU u Norveskoj i da ti zena onda nema tu obavezu spajanja diplome sa poslom i da moze da nadje bilo koji posao pa da ti onda ides na pripoj porodice.Ova prelazna varijanta tebi i zeni ne odgovara jer njena diploma nije deficitarna.
U ovom trenutku se Norveska nije izjasnila kakav ce status imati Hrvatska.Za sada stvari stoje tako da je za Norvesku Hrvatska i dalje van EU ali morace se uskoro izjasniti za jedan od ova dva gore opisana scenarija.Preostaje ti da se nadas da ce imati puno clanstvo.
Vel.pozdrav!

NB!A proces spajanja porodice ide relativno brzo i ok,to nije problem.Problem lezi u ovom statusu gore opisanom.
Eto to ti je ukratko,sazeto...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gandzi
beograd

Član broj: 298045
Poruke: 17
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 18:12 - pre 124 meseci
hvala Mirjana
 
Odgovor na temu

nedjobb

Član broj: 315248
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 18:24 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
nedjobb:
Pozdrav za ekipu. Pratim vas duze vreme ali se nisam aktivno ukljucivao jer moja struka nema dodira sa aktuenim i deficitarnim zanimanjima u Norveskoj. Kad bih pomenuo nekom uglavnom bi bilo idi bezi kakvi to pa u No. je 2,3% obradive zemlje! Ali, misljenja sam da ozbiljna zemlja koliko god da je bogata misli ozbiljno i planira, pa i dosta investira u sektor agrarne proizvodnje.Po zanimanju sam diplomirani inzenjer poljoprivrede, diplomu sam prosle godine nostrifikovao u Nokutu i poceo da aktivno pratim i gledam sta i kako oko posla u No. Da naglasim nisam bez iskustva u struci, imam oko 7 godina iskustva u poljoprivrednoj proizvodnji. Moj cilj je bio u prvi plan sezonski posao na farmi,plantazi voca i sl. u toku ove godine,najvise zbog smestaja a i hrane, pa nekim Norvezanima pokusavam da se nametnem,tesko ide dosta je radne snage i videcemo na sta ce to izaci. Uglavnom vreme da se ugovore sezonski poslovi pocinje sada pa ko planira cisto da zna. Pricam o neki bi rekli mozda nemogucoj misiji, da regularno radimo kod nekog Norvezanina na imanju, sezonki znate vec 3,4,5 do 6 meseci! Uporedo ja konkursisem slanjem mejlova na poslove koje mislim da bi ja mogao da radim,pa mi je skoro stigao odgovor od butikledera iz Arendala da je moj cv uzela u razmatranje i da ce mi po zavrsetku konkursa odgovoriti pa ako sam zainteresovan da dodjem na interviju! E sad,to mi se cini da obecava, i tu mi je potrebna vasa pomoc,nadam se da neko hoce i moze da pomogne.Potreban mi je neko iz Arendala, da li moze da se nadje smestaj u toku marta, aprila, na npr.7 dana za taj interviji? Ozbiljno razmisljam i o varijanti da trazim smestaj i do mesec dana u Arendalu pa ako ima neko zainteresovan da trazi posao i da delimo troskove nek se javi?Uglavnom za sve savete i misljenja sam otvoren!


Zelim ti napisati nesto a da ne shvatis pogresno...
Uvek je dobro cuti da je neko uzeo tvoja dokumenta u razmatranje ali isto tako treba da znas da je to jako i cesto uobicajen odgovor kada neko trazi posao,jako mnogo poslodavaca napise uzeli u razmatranje ili søknad motatt pa kada istekne rok za predaju javicemo se ako budemo zainteresovani.Dakle,to je jako cest odgovor koji dobijaju hiljade ljudi.Prvo neka oni tebi odgovore da su zainteresovani za tebe i pozovu te na intervju onda u tom slucaju trazi smestaj i deli troskove.Dakle,opet ponavljam da me ne shvatis pogresno,ali to je cest odgovor koji se dobija.Ta ista osoba je napisala to isto sto i tebi jos jedno 20-50 ljudi ako ne i vise.Sve najbolje ti zelim od srca ali sacekaj da ti odgovori pa onda trazi smestaj i ulazi u trosak.


Hvala ti,evo kopiracu ceo mail da vidis, ne gajim ja neke lazne nade,pretpostavljam da sam i ja samo broj za njih. Nisam mislio sa ovog aspekta da trazim smestaj i da dodjem i cekam svaki poziv na interviju,trebalo bi mi pravo bogatstvo,naravno prvo poziv za interviju,mozda se nisam lepo izrazio! Zeleo sam da znam ima li neko u Arendalu da bi mozda mogao da pomogne oko smestaja ako dodje do tog intervijua.

Dear Nedeljko

Thank you for your application and for your interest.

We will contact you in the near future if you will be considered to come in for an interview.

Have a wonderful day!

Med Vennlig hilsen

Ja sa njima korenspondiram na engeskom za sad,norveski ucim i napredujem polako. Eto, hteo sam to da pitam, pa i da se javim mozda nekog zanima oblast poljoprivrede i posao preko u toj oblasti pa da podelimo iskustva,ja sam voljan da pomognem koliko god mogu nekim savetom.
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 19:24 - pre 124 meseci
evo nesto od clana koji radi kao kuvar u Oslu,mozda jos nekom pomogne da se pitanja ne bi ponavljala prenecu delove maila koje sam dobio od njega.

".... Njih generalno interesuje iskustvo i da ne trose previse vremena da te obuce da samostalno radis. Imas velike sanse ako znas makar osnovni nivo engleskog a ako mozes da pricas norveski onda mozes da gadjas na bilo koju poziciju. Po hotelima je fiksna plata igeneralno radis smenu i odes,u restoranima nije tako .
Imas svoju smenu ali u dosta slucajeva se ostaje duze,zato sto se u 90% slucajeva radi na sat,nemas fiksnu platu. Tako da ako nekada nema posla ide se ranije kuci da bi ustedeli. Ali zato imas i baksis kod mene je u restoranu 40% od ukupnog baksisa tako da nekada mozes i trecinu plate da dobijes naravno neoporezovani i kes na ruke. U hotelu toga nema i kantinama takodje. Tako da je najbolje slati Cv svuda pa gde upali. Sada im treba dosta kuvara za sezonu,da se bar dobije sezonska dozvola i posle ako se pokazes ostanes ,kao ja sto sam....

....Kuhunja im je svestrana naslanja se na francusku i azijsku,imaju i njihova neka jela koja su aktuelna za bozic i oko nove godine.Generalno bitno je da je povrce hrskavo i paze na zdravu hranu takav je trend. Nasa kuvarska terminologoja je razlicita od njihove,sa izuzetkom francuskih reci,oni ne upotrebljavaju nemacke reci a mi ih imamo dosta.
Jedan poznanik je slao oglase i zvali su ga malo severnije u neki hotel ,naravno bio je na probi i zadovoljio,ceka za vizu ,oni su mu nasli sobu zato sto je malo mesto....

....Treba slati oglase na sve sto mislis da moze da prodje,hoteli za sezonske radnike obezbedjuju smestaj. Oslo je zasiceno sa radnom snagom sto severnije to bolje. Ja nisam nosio svoje nozeve,zavisi gde radis,negde treba negde ne treba. Pozeljno je da imas HACCAP kusrs ,to traze u nekim drzavnim ustanovama. Ostalo ces videti kada pocnes da radis jeli zavisi od mesta do mesta, ali je na vecem nivou nego kod nas,ja dosta stvari nisam znao pa sam naucio jako brzo....

...Ovom poznaniku su ponudili platu 22000 nok,sto je generalno lose ali on ima smestaj tako da je odlicna plata,mislim ako ne placa smestaj. U oslu su pocetne plate za kuvara 130-140kr po hotelima je plata oko 25000kr u skoro svim hotelima i 150 sati mesecno imas. u Restoranu sam nekada izlazio 250 sati,tako da padnes sa nogu ali kada legne plata onda znas zasto si radio. Generalno naj bolje je upasti u kantinu bez stresa odradis od 7 do 2 i kuci vikend slobodan. Prvih par dana svi gledaju u tebe posle te niko vise ne primecuje sve dok svoj posao odradjujes. Ja nisam imao nekih sukoba sa konobaricama,posto skoro da i nema muskaraca u restoranima u Oslu i 90% su svedjanke bez skole za konobare,pa nekada malo zaskripi....."


mozda jos nekom ovo pomogne u svakom slucaju ne moze da skodi :)
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 20:13 - pre 124 meseci
Pozdrav svima.

Realno, da li su sanse za pronaci posao vece ako se ode u Norvesku i tamo se trazi od vrata do vrata ili preko slanja molbi, pozivanjem ledera itd.?

Vidim da je svako uspio na jeda od navedenih nacina ali me zanima na koji princip su sanse vece?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 20:17 - pre 124 meseci
Jedno od onih nezahvalnih pitanja je bas to...
Elektronski moras pokriti i slati sto vise molbi u celoj zemlji-to moras.
Telefon norveski moras imati da bi te lakse kontaktirali.
A prednost jeste ako si ovde,svakako ali nema pravila sta je efikasnije...mora se ici i na elektronsko pokrivanje i na vrata-vrata...mada eto prednost elektronskom slanju (uz norsk tlf.)...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 20:19 - pre 124 meseci
Citat:" Oslo je zasiceno sa radnom snagom sto severnije to bolje." -taurunum1984

Svi ce na sever...kazem ja lepo
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 20:26 - pre 124 meseci
Hvala na odgovoru. Da li bi mi savetovali ako imam mogucnosti da krenem na put za norvesku? Da li je to ustvari korak koji treba uraditi bez obzira sto postoje neke sanse i iz srbije. Mislim, koliko je Vama koji ste nasli posao iz norveske trebalo vremena? Jer vec par meseci saljem elektronskim pute, zovem ih preko telefona. Ali nema rezlutata. Ovih dana moram odluciti da li da idem ili da ostanem ovde i nastavim preko tastature...
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 22:00 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Neke skracenice za zd.radnike u norveskoj terminologiji:

BT -krvni pritisak
p - puls
Temp - temperatura
Sa02 - saturacija
væske - to je zajednicki naziv za NaCl,Ringer,Glukozu itd...koja se daje intravenozno pacijentu pa cesto se kaze væske behandling?
E sad to je opet somatska medicina...
Ali i u demenciji i psihijatriji mnogi pacijenti koriste Marevan lek.To je blodfortynnende medisin ( da uprostimo maksimalno i prevedemo...razredjivac krvi).To je pakovanje Marevan 2,5 mg plave boje i dozira se uvek nezavisno od multidose pakovanja u posebnom dozeru i kontrolise se krvna analiza koja se zove INR.To radi sykepleier ali ako ti imas medisinkurs,davaces taj lek ti i treba da budes obazriv i da ga ne zaboravis jer ako zaboravis dati Olanzapine koji je antidepresiv i nije toliko opasno kao ako ne das Marevan ili insulin.
Medisin kardex - to je knjiga u kojoj se nalaze sve liste lekova pacijenata.
Legemiddelkort - je lista lekova za odredjenog pacijenta.
Ne treba bezati od polaganja medisinkurs-a vec ga treba poloziti sto je pre moguce.To je moje misljenje a sada svako odlucuje za sebe.
Inhalasjoner (inhalacije) koje su cesto u upotrebi...Ventoline,Atrovent,Pulmicort.
Mi u bolnici za urinarni kateter kazemo KAD,ali dok sam radila u domu,govorili smo blærekateter.
Kateterizacija pacijenata bilo muskog,bilo zenskog nije tako retka u tom opstinskom sektoru.Npr.pacijent nema permanent kateter ali se vrsi kateterizacija npr.2 puta dnevno.To rade i bolnicari.Tu ako ima hematurije,mozes u raportu da napises blodig urin uten koaguler na primer...
Nocne smene cesto pisu ako je pacijent spavao cele noci...Sovet ved tilsyn.Ovo "ved" se cesto i skrati pa se napise Sovet v/tilsyn.
Oppegående og selvhjulpen pasient - to je pokretan pacijent kojem ne treba pomoc u nezi.
Ako je nestabilan pacijent u kretanju mozes koristiti rec ustødig.
Dakle,mozes da napises Pasient er ustødig og trenger oppfølging. Dakle,treba mu pracenje tj.da se "baci oko na tog pacijenta malo extra".
TVANG - je upotreba "sile" tj...pacijent nece da se kupa,ti ga ipak kupas protiv njegove volje.Regulisano je zakonom i ako to se sprovodi trebalo bi da pacijent ima napisan tvangsvedtak i da je to odobreno.U praksi je to malo drugacije,sila se mora primenjivati ali ne u smislu da se tuce pacijent da se ne skontam pogresno vec drzanje za ruke itd...Deo zakona koji to regulise je opisan kao paragraf 4A,i fino je napomenuti da si upoznat i sa tim i da ti je jasno da je to vrlo osetljivo pitanje i da se TVANG treba izbeci kada se god moze :).
U raportima se beleze i informacije za koje mi mislimo i da nisu tako vazne...npr.Familiebesøk i dag,spist godt middag,har hatt gåtrening,har drukket 2 glass saft og 1 glass melk.Itd...itd...itd...Toalettbesøk x 2 (bio dva puta u wc-u)...a zapazanja i sve observacije koje primetis tj...crvenilo negde ili da je pacijent slapp litt mer i dag enn i går,napises to i kazes da si informisao sykepleier-a i dokumentuj to u sistemu Har informert sykepleier.
Dakle,uradio si svoj posao i skinuo si dalju odgovornost sa svojih ledja i prebacio na sykepleier-a.To je bitno za uraditi.
Jer ovde svako ima svoj ansvar (odgovornost) i svoju faglig kompetanse område (tj.svoje strucno polje delovanja).

Miro,mnogo ti hvala na svemu ovome.Tvoji saveti oko pisanja raporta ,nama zdr.rad.za rad u Norge su od velike koristi.HVALA
 
Odgovor na temu

duska84
Duska Duska
Endokrinologija
Klinicki centar
Srbija

Član broj: 311170
Poruke: 10
*.kbcnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2014. u 22:33 - pre 124 meseci

Cao,


Ako ima nekog ko putuje 5 marta norweginom Beograd-Bergen ili Oslo,nek mi se javi na pp.
duska duska
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.210.1.42.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2014. u 11:05 - pre 123 meseci
Drugari ja samo da javim da je sve proslo super sa gazdama Cecenima posle ponovnog razgovora i zastrasivanja advokatom .Pokazala sam im da imam sva prava da mi muz bude tu ...Rekli su mi da je bolje da ne pravimo probleme,da pisemo tuzbe i sl.i da ce mi sigurno vratiti depozit a da on moze da bude tu...Evo ako jos nekom bude trebalo,zlu netrebalo http://www.regjeringen.no/uplo...ger_og_brosjyrer/Nr_09_web.pdf
Hvala svima na podrsci i savetima :)Mora cvrsto s njima!!!! E sad u celoj toj frci oko stanovanja upao mi je jedan meil kojem se nisam nadala ni najmanje a to je ponuda da radim kao Tannlegesekretar u nekoj privatnoj klinici stomatoloskoj.Ja trenutno radim kao helsefagarbeider i imam samo autorizaciju za to...nemam ni licencu ni autorizaciju za stomatologa jos uvek a ni za tannlegesekretara...Jel ima nekog na forumu ko zna nesto o tome...zanima me da li bi mozda mogla da radim taj posao kao dodatak poslu helsefagarbeidera iako nemam licencu?To bi mi puno znacilo jer bi na tako usla u svet stomatologije ovde u Norveskoj :D Pisite mi ako znate nesto o tome ili koga mih mogla da pitam za to?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2014. u 12:47 - pre 123 meseci
Bravo što si sredila Čečena !
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854786 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.