Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7829463 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

torentemiki
Sam svoj gazda
Hidronegro
Podgorica

Član broj: 320836
Poruke: 24
*.mywimax.me.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 21:59 - pre 123 meseci
Citat:
Medaggz:
Jel i dalje vazi da kao turista moze da boravak u Norveskoj bude 3 meseca, a nakon toga 3 meseca van?
To važi Marko 100 %.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.03.2014. u 22:46 - pre 123 meseci
koliko sam ja u temi mislim da je 3 meseca bez prijave kao turista i jos 3 meseca sa prijavom u policiji da trazis posao.neka me neko ispravi ako nisam u pravu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:07 - pre 123 meseci
Dobro vece/jutro kako god narode...

3 meseca kao turista.
A ukoliko zelis produziti na jos 3 meseca,mozes ali samo kao faglært...
Dakle,ukoliko trazis posao sezonski ili neki drugi kako god a da nije faglært,onda 3 meseca turisticka imas fore da trazis...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:10 - pre 123 meseci
Citat:
JokaSale:
Mozda je vec pricano na forumu ali ja nikako nisam mogao da nadjem, da li se za pedijatriski smer salju ista dokumenta kao za opsti (za autorizaciju za helsefagarbeider). Posto su mi neki poznanici napomenuli da je potrebno da posaljem i potvrdu iz policije da nisam osudjivan da bi dobio autorizaciju za pedijatrijski smer, meni je ovo malo nelogicno pa pitam vas?


Ista dokumenta saljes kao za opsti smer i kao sto kum Nesko rece...bez dokaza o osudjivanju jer na pedijatrijskom smeru nema vise kriminalaca nego na opstem smeru srednje medicinske skole po poslednjim statistickim podacima iz zavoda o kriminalu u zdravstvu .
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:15 - pre 123 meseci
Citat:
001:
Imam jedno pitanje.Prijateljica mi uskoro stize iz Srbije na spajanje sa porodicom u Norveskoj i treba da napise adresu na formular za spajanje porodice.

E sad ona u pasosu ima jednu adresu koju je imala prilikom vadjenja istog pre par godina,u medjuvremenu je promenila adresu boravka,grad je isti.Moje pitanje je koju adresu ce ona da upise u formular,onu sto je u pasosu(koju ce oni fotokopirati) ili sadasnju adresu boravka na koju je prijavljena i ta joj stoji u licnoj karti?


Licna karta njena u Srbiji ovde nema nikakvu upotrebu samo pasos je taj koji je u upotrebi i zato neka napise adresu iz pasosa...
To je moje misljenje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:22 - pre 123 meseci
Citat:
valeriamitic:
Mihaleks, mozes li nam objasniti da li treba odmah po dolasku u No, imali ili ne Eu pasos, da zakazemo termin u policiji dok trazimo posao?


Valerija...
Nisu ista pravila za ljude van EU i za ljude u okviru EU.
Ti si van EU i tih pravila se drzis.Zakazujes termin u policiji kada nadjes posao jer ti moras spajati diplomu sa poslom.Tada zakazujes u policiji termin dakle KADA nadjes posao u svojoj struci.
Drzis se tog pravila 3 meseca turisticki,plus jos 3 ako si faglært,spajas diplomu i posao i kada nadjes posao zakazujes u policiji termin i des u dalju proceduru...

Ne mesaj pravila te dve grupe i ako nemas pasos EU,skoncentrisi se na svoju grupu tj.na ona pravila koja vaze za ljude van EU.Jer to je to sto se tice tebe.
Dakle,sa pasosem van EU zakazujes u policiji termin nakon sto nadjes posao.
Pozdrav.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:35 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
001:
Imam jedno pitanje.Prijateljica mi uskoro stize iz Srbije na spajanje sa porodicom u Norveskoj i treba da napise adresu na formular za spajanje porodice.

E sad ona u pasosu ima jednu adresu koju je imala prilikom vadjenja istog pre par godina,u medjuvremenu je promenila adresu boravka,grad je isti.Moje pitanje je koju adresu ce ona da upise u formular,onu sto je u pasosu(koju ce oni fotokopirati) ili sadasnju adresu boravka na koju je prijavljena i ta joj stoji u licnoj karti?


Licna karta njena u Srbiji ovde nema nikakvu upotrebu samo pasos je taj koji je u upotrebi i zato neka napise adresu iz pasosa...
To je moje misljenje...


Sem ako treba iz Norveške da joj šalju nešto potom, ako se nešto šalje, poslaće na tu staru adresu i neće primiti.


Zanimljivo je što u bugarskom pasošu ne stoji adresa, a stoji u srpskom. Ima mesto rođenja, mesto izdavanja pasoša, ali nema adrese. Pitam se da li mađarski i ostali eu pasoši imaju tj. nemaju adresu...
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:37 - pre 123 meseci
Citat:
torentemiki:
Citat:
Medaggz:
Jel i dalje vazi da kao turista moze da boravak u Norveskoj bude 3 meseca, a nakon toga 3 meseca van?
To važi Marko 100 %.


U intervalu od 180 dana, 90 dana u Eu može, da preciziramo.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:50 - pre 123 meseci
Citat:
Sinisa Pejcinovic:
Postovana koleginice Bojana,
ja sam nov ovde, nisam ni stigao da procitam sve, nemoguce je.Trebace mi citava vecnost :)

Dobio sam od SAK-a Lisens som underordnet tannlege.
I ja imam problem kako da odem za Norvesku.
Takodje, pozdrav svima na forumu.


Druze ako ti nije problem opisi sta si slao SAK-u malo detaljnije,koliko si cekao,jel imas jos nesto dodatno sem faksa itd...
Meni nije bitno ali jako puno zubara imas zainteresovanih i znaju da nije priznato ali ti si dobio licencu som underordnet tannlege,jesi li pokusao naci posao sa tim papirom/priznanjem,kako ide itd...?
Mnogo je zubara ovde...pa zato ako mozes bilo bi lepo...malo detaljnije...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:52 - pre 123 meseci
Moram javno jer zasluzuje to...

Stefanko23 polozio Bergen test i pismeno i usmeno...i CESTITAM od srca...

Vera,Tijana...cestitamo curanskom delu za pronadjene poslove
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 00:54 - pre 123 meseci
Citat:
Globtroter:
Da li sezonski posao podrazumeva da ima i organizovan smestaj? Jer nalazenje stana/sobe nije jednostavno...


Podrazumeva da imas smestaj.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 01:01 - pre 123 meseci
Citat:
blok63:
Ljudi kakvo je vaše iskustvo sa iznošenjem keša iz zemlje?


Sad pitanje moze da se tumaci na razne nacine a i suma o kojoj je rec moze biti razlicita...
Ali konkretno za tvoju situaciju...imaj kod sebe nesto u kesu ali moj savet ti je da to budu KRUNE,jer evri ti nista ne znace a kada ih menjas gubis dosta...a za tim nema potrebe...imaj kod sebe krune pa ti odluci sama koliko ti treba...a ostalo stavi na karticu pa ponesi...

Ja tih problema kada sam napustala Srbiju nisam imala...jer nisam imala sta da iznesem osim ono malo pozajmljenih para za pocetak a to sam pretvorila sve u krune i ponela...ali kada je rec bas o vecoj sumi onda uzmi jedan deo obavezno u krunama i imaj kod sebe...a ostalo kartica,draga i nema zime...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.docsis.trollnet.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 01:11 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobro vece/jutro kako god narode...

3 meseca kao turista.
A ukoliko zelis produziti na jos 3 meseca,mozes ali samo kao faglært...
Dakle,ukoliko trazis posao sezonski ili neki drugi kako god a da nije faglært,onda 3 meseca turisticka imas fore da trazis...


Hvala :) Razmisljam se jos uvek.. Da li da se vratim u aprilu u Srbiju , sacekam autorizaciju (AKO JE NE DOBIJEM U MEDJUVREMENU) pa se vratim opet ovde.. Ili odradim neki posao sezonski pa onda 6meseci u Srbiji da provedem.. uh , nije laka odluka..Nadam se da cu uskoro prelomiti ..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 01:25 - pre 123 meseci
Tu gde si ti je tesko za sezonski posao,jer neznas samijski .Deluje da se salim...ali nije tako.
Sa autorizacijom mozes u omsorgstjeneste kod Heidi...misim da se tako zove ako nisam zaboravila,tu bi bile lepe sanse za posao...
Cestitaj Maji na dozvoli
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 07:07 - pre 123 meseci
http://www.pressonline.rs/zaba...-bioskopskim-repertoarima.html
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 07:13 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Ljudi kakvo je vaše iskustvo sa iznošenjem keša iz zemlje?


Sad pitanje moze da se tumaci na razne nacine a i suma o kojoj je rec moze biti razlicita...
Ali konkretno za tvoju situaciju...imaj kod sebe nesto u kesu ali moj savet ti je da to budu KRUNE,jer evri ti nista ne znace a kada ih menjas gubis dosta...a za tim nema potrebe...imaj kod sebe krune pa ti odluci sama koliko ti treba...a ostalo stavi na karticu pa ponesi...

Ja tih problema kada sam napustala Srbiju nisam imala...jer nisam imala sta da iznesem osim ono malo pozajmljenih para za pocetak a to sam pretvorila sve u krune i ponela...ali kada je rec bas o vecoj sumi onda uzmi jedan deo obavezno u krunama i imaj kod sebe...a ostalo kartica,draga i nema zime...



Krune kupljene.Keš nije mnogo veliki koliko za stanarinu i depozit- ostaje mi varijanta Oslo jer je gazda onog stana u malom mestašcetu još u Španiji ima i tamo kuću :) pa sredinom aprila se vraća. Znači za stanarinu i depozit a ostalo naravno sa dinarskog računa, za prodavnicu i sl.

Nego se mislm da li se vide pare u novčaniku i koliko...da rasporedim u dva, tri...bojim se naših koji mogu da kažu e, iz zemlje može da se iznese samo 1000 € npr.nisam proveravala doduše možda su i povećali iznos...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 07:19 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
valeriamitic:
Mihaleks, mozes li nam objasniti da li treba odmah po dolasku u No, imali ili ne Eu pasos, da zakazemo termin u policiji dok trazimo posao?


Valerija...
Nisu ista pravila za ljude van EU i za ljude u okviru EU.
Ti si van EU i tih pravila se drzis.Zakazujes termin u policiji kada nadjes posao jer ti moras spajati diplomu sa poslom.Tada zakazujes u policiji termin dakle KADA nadjes posao u svojoj struci.
Drzis se tog pravila 3 meseca turisticki,plus jos 3 ako si faglært,spajas diplomu i posao i kada nadjes posao zakazujes u policiji termin i des u dalju proceduru...

Ne mesaj pravila te dve grupe i ako nemas pasos EU,skoncentrisi se na svoju grupu tj.na ona pravila koja vaze za ljude van EU.Jer to je to sto se tice tebe.
Dakle,sa pasosem van EU zakazujes u policiji termin nakon sto nadjes posao.
Pozdrav.

Mirjana, pa i sa EU pasosem zakazujes termin u policiji posto nadjes posao. Pa ko je dosao iz Srbije sa EU pasosem a da ima 500NOK po danu da prikaze da moze da se izdrzava tri meseca? Najverovatnije niko a to je upravo cifra koju oni mogu da traze. Ne znaci da ce je traziti ali ta opasnost uvek postoji. E sad, posto u EU pasos ne lupaju pecate Norvezani ne mogu da ustanove kad si ti tacno usao i ti uvek mozes da prilikom zakazivanja napises datum od pre nekoliko dana. To je jos jedna od prednosti EU pasosa. Ali u svakom slucaju svi koje znam sa EU pasosem iz Srbije i Bugarske su zakazivali posto su u rukama imali ugovor o radu ili je to bilo spajanje porodice.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 07:21 - pre 123 meseci
Prepiska sa FB-a:

"Sladjan Saja Prokic‎Srbi u Norveskoj
Gospodo i zvanicno od 01.04.2014.god.u 80% komuna u Rogalandu se uvodi obavezan Norsk prøve 3 da bi se uopste trazio posao..mislim na posao u zdravstvu..Obrazlozenje:Da bi se smanjio pritisak ljudi van EU i EoS-a a pruzila sansa kvalitetnom kadru iz zemalja EU..Direktan udar na nas i Filipince..Trojka ce se polagati ovde ali samo na ovlascenim folke univerzitetima.
Like · · March 3 at 11:23pm · "
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 08:51 - pre 123 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
mphysicist:
Citat:
Jos jedan sindrom...Oslo,Bergen,Stavanger-jug sve ostalo sever.Nije.
iz toga

lja) i onda sve cemu se treba prilagoditi je pogresno, lose, nije neophodno itd... cinjenica je da kada vec ides odavde, onda i zelis da odes tamo gde se ugodno osecas, ali bez predrasuda molim :D


Klimatski gledano...meni ta noc od 3 meseca odgovara,malo mi se vise spava tada ali je to vrlo podnosljivo.
Medjutim,sta imam sada...
Dakle,suva koza...mazem se silnim kremama i losionima,i mlekom i svim i svacim i dzabe...cela koza suva.
To me uhvatilo negde posle 2 godine,dakle posle jedne godine u Karasjoku i nakon godinu dana u Tromsu...i to je zeznuto jer malo sta pomaze,prosto koza suva,lice suvo...nosim na posao kremu za lice i za jednu smenu mazem se minimum 2 puta,a cesto i 3.
Pogotovo sto je UNN,bolnica sa bas suvim vazduhom,i to mi je za sada jedina posledica ove klime.Dakle,zaista suvu kozu imam kakvu nikad nisam imala ranije.
Sada sam kupila i serum za lice pa prvo stavim to pa onda kremu jer ocigledno nije dovoljno samo sa klimom.
Dakle,to je to od klimatskih posledica...o ovim mozdanim necemo sada :)


Mirjana posto si navela da imas suvu kozu i problem sa tim da li mozda imas jos neki od navedenih simptoma?

krvarenje desni
smanjena sposobnost zacjeljivanje rana
paradentoza
zubni karijes
apatija i razdražljivost
smanjeni broj bijelih krvnih stanica
infekcije
artritis
anemija
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.03.2014. u 09:21 - pre 123 meseci
Citat:
mihaleks:
Prepiska sa FB-a:

"Sladjan Saja Prokic‎Srbi u Norveskoj
Gospodo i zvanicno od 01.04.2014.god.u 80% komuna u Rogalandu se uvodi obavezan Norsk prøve 3 da bi se uopste trazio posao..mislim na posao u zdravstvu..Obrazlozenje:Da bi se smanjio pritisak ljudi van EU i EoS-a a pruzila sansa kvalitetnom kadru iz zemalja EU..Direktan udar na nas i Filipince..Trojka ce se polagati ovde ali samo na ovlascenim folke univerzitetima.
Like · · March 3 at 11:23pm · "


Ovo nece biti udar na nas i Filipince negi udar na one koji slabo znaju jezik, a to moze biti i neko iz Eu i van Eu. Da li je ovo pouzdana vest? I da li neko zna do kada je rok za prijavu ovog letnjeg polaganja Np3 ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7829463 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.