Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7840470 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2013. u 19:00 - pre 135 meseci
meni su trazili i licnu kartu
 
Odgovor na temu

denyluche
farmaceut

Član broj: 310052
Poruke: 7
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2013. u 19:59 - pre 135 meseci
[quote]Jocaendo:

Vec koliko sutra uzecu taj papir od sefice i gledati da posaljem to SAK-u.
Ima li neka posebna søknad skjemma za trazenje ili samo propratno pismo?
Mislim pitam a jos nisam ni proverio na SAK-u... hehehe...sada cu da okrenem stranicu...

Zavrsavam Novesku Vozacku za par nedelja..zavrsio sa voznjom pa ostaje polaganje teorija i voznja...nadam se da ce se do marta zavrsiti pa da kupim neko auto :D

A GDE JE PECAT???`:D :D :D

KOliko košta učenje vožnje i polaganje vozačkog? Za koliko vremena se može odraditi?
 
Odgovor na temu

M.A.D.
Oslo, Norveska

Član broj: 312318
Poruke: 21
*.79-161-75.customer.lyse.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2013. u 20:02 - pre 135 meseci
Citat:
sinisa3007:
meni su trazili i licnu kartu


A odakle si aplicirao? Ja planiram da mi supruga dodje sa cerkicom kod mene i odavde iz Osla da apliciramo. Tada valjda moze da ostane sve dok traje proces.
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.02.2013. u 20:34 - pre 135 meseci
[quote]denyluche:
Citat:
Jocaendo:

Vec koliko sutra uzecu taj papir od sefice i gledati da posaljem to SAK-u.
Ima li neka posebna søknad skjemma za trazenje ili samo propratno pismo?
Mislim pitam a jos nisam ni proverio na SAK-u... hehehe...sada cu da okrenem stranicu...

Zavrsavam Novesku Vozacku za par nedelja..zavrsio sa voznjom pa ostaje polaganje teorija i voznja...nadam se da ce se do marta zavrsiti pa da kupim neko auto :D

A GDE JE PECAT???`:D :D :D

KOliko košta učenje vožnje i polaganje vozačkog? Za koliko vremena se može odraditi?



Mozes da ga zavrsis za 2 meseca. Sve zavisi kad vozis. Ako vozis leti trajace ti godinu dana :D Posto moras cekati mørkekjøring i glatkjøring a to je jesen-zima.
Zavisi koliko casova vozis, ako si dobar i imas vec vozacku a stariji si od 25 god nece ti trebati trafikalt grunnkurs koji je 3.900 kr.
Odvozices par kjøretimer , ja sam recimo 6 imao pa krenuo na program. Cas kosta 620 kr ali varira od mesta do mesta.

Kjøretime- 620 kr
Mørkekjørinngkurs- 1.600 kr
Glatkjøringkurs- 4.235 kr
Motorvei- 2610 kr
Forbikjøring- 1135 kr
Føstehjelpkurs- 575 kr
Teorikurs inkl.arbeidsbok - 1.900 kr

plus dodatak

Leie av bil til føreprøve- 1.900 kr
Teorieksamen- 520 kr
Praktisk føreprøve- 920 kr
Utstedelse av førerkort med bilde- 305 kr

Mozda sam nesto propustio ali mene izlazi oko 22.000 kr plus nesto preko...

 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 00:08 - pre 135 meseci
Citat:
M.A.D.:
Citat:
sinisa3007:
meni su trazili i licnu kartu


A odakle si aplicirao? Ja planiram da mi supruga dodje sa cerkicom kod mene i odavde iz Osla da apliciramo. Tada valjda moze da ostane sve dok traje proces.


Aplicirao sam iz NORVESKE i cim predate papire ona moze da ostane do realizacije, SAMO NE MOZE DA NAPUSTA DOK TRAJE PROCES
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 00:10 - pre 135 meseci
Tesko zaspati u ovoj Norveskoj,kao da je neki djavo usao u telo he he ,ali bice bolje pozdrav za sve koji takodje sada ne spavaju he he
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 00:18 - pre 135 meseci
A evo jedna pametna pred spavanje he he “Čak i spavanje i ljubav dosade ako ih je previše.”
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:11 - pre 135 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
aleksandar1983:
Iznosim moj slucaj. Dosao u norvesku 27. oktobra. Bio kod prijatelja u Vestfoldu, isao na norskkurs i na praksu u jedan staracki dom. Svaki dan slao soknade i nista. Medjutim 28.01 dobio odgovor na email, dobio ponudu za posao u Finnsnesu, Troms fylke 20% fast stilling. Razmisljao sta da uradim i na kraju dosao. Poceo sa poslom i dobio ugovor.Bio u policiji i rekli mi da prvo moram da uplatim 3000 kruna pa ce me onda uzeti u razmatranje. Moje pitanje za iskusne forumase, sta raditi da li uplatiti ili ne uplatiti pitanje je sad? I da li uopste ima sanse za radnu dozvolu sa 20%. Zaboravio sam da napisem, helsefagarbeider dolazim iz Srbije.


Citala sam sta ti je moj veliki i neodoljivi drugar Cvele napisao...i tako je.Nazalost tih 20% nema sanse da prodje.Mora 80% da bude.Motaj seficu za to.To je okosnica celog slucaja za nas van EU.Posao na 80% stilling.
Ja sam u Tromsu,ti si na nekih sat vremena voznje autom ako se ne varam...Probaj to sa seficom da vidis,jer to ti je neophodno.I u ovu info se stvarno mozes uzdati jer je mozes i procitati na sajtu UDI-a kao zvanicnu informaciju gde su napsiali cak "som hovedregel en heltidsjobb" sto mu dodje 100%,ali prolazi i 80% kada se napise godisnja plata.Dakle,nemoj da mislis rekla kazala je ovo je forum,bacices 3 000 kruna sto je za tebe u ovom slucaju jako puno jer nemas platu jos uvek.
Ukoliko dobijes takav ugovor,onda ides da se registrujes kroz net portal platis 3 000 kruna,i imas zakazan time u policiji za predaju dokumenata.Takodje na sajtu UDI-a imas sve koja ti doumenta trebaju...citaj malo i temu ovu imas sve linkove postavljene na forumu...

Cvele ti je pouzdan izvor informacija,samo ga cesto boli glava ali meni nedostaju i on i Vlada i to mnogo...momci kakve treba traziti ali stvarno i treba ih i javno pohvaliti,zasluzili su to moji nasjonalfag drugari !!!

Ma znam ja da svi se vi nesto domundjavate van foruma a na forumu skoro 9000 poruka a neke stvari nikako da se nadju tu
Nego aj opet da davim vas sto vec praktikujete to tamo gore. Evo ovaj bas slucaj. Covek ode do sefice i kaze treba mi 80% napismeno. E sad na osnovu toga on dobije radnu dozvolu a kako ide realizacija? On i dalje radi 20% a na tamo nekom papiru mu pise 80%???? Dajte malo pojasnjenja i demistifkacije te price.
"A gde je tu pecat"???


E to je ta problematika norveskog turnusa u zdravstvu .Dakle,da bi dobili dozvolu nama treba 80%.A oni kazu imamo 20%,ali cemo ti napisati na ugovoru 80% kako bi ti dobio dozvolu.Sta se desava u praksi u tom slucaju?Ima vise opcija i sve zavisi na koliko je ugovor.Ako ti daje ugovor na godinu dana takav i ti dobijas extra smene i popunjavas tu prazninu od 20% do 80%,nema nikakvih problema i kod produzenja tj.dobijanja sledece dozvole,predaces uz svu ostalu dokumentaciju i 3 poslednja isecka od plate u kojima ce oni videti da iznos koji ti zaradjujes odgovara procentu koji je napisan u ugovoru tj.80%.Ali ako ti je ugovor na 3-6 meseci,i ti mozes da radis SAMO 20%,bez obzira sto ti je na ugovoru napsiano 80%,onda si u problemu kod produzenja dozvole jer predajes tri poslednja isecka od plate na kojima ce oni videti da tvoja zarada odgovara samo za tih 20%,a ne za 80% koliko je napisano u ugovoru.I tada imas problem.Zato i jesu uveli ta tri isecka od plate da bi oni imali uvid da li ti zaista radis onoliko koliko ti pise na ugovoru.To je nesto sto mi moramo da vodimo racuna kada se zaposljavamo,i sto treba dobro da znamo da objasnimo na intervju ako nam se nudi nesto tako.I treba voditi racuna.Tijana je imala takvu identicnu situaciju.Dali su joj ugovor na 80-100%,tj.napisali godisnju platu koja odgovara 100% stillingu na ugovoru,kako bi dobila dozvolu a mislili da je koriste kao tilkalingsvikar...E tada je problem kod produzenja.Prvu dozvolu ces dobiti bez problema ali sta posle...Onda je objasnila sefici zasto ona mora da radi minimum 80% jer to mora da se pokrije platom kako bi UDI produzio dozvolu.To je nesto sto nama niko ne objasnjava kada dodjemo ali je jako vazno jer to je to "plivanje kroz sistem turnusa stvaran procenat rada i napisan procenat na ugovoru".Dakle voditi racuna o tome i to MNOGO!!!
Lepo je sto neko hoce da ti ucini da dobijes dozvolu ali takodje moras da imas dozvoljnu zaradu na lønnslipp-u kako bi ugovor i isecak od plate bili u saglasnosti i ti dobio produzetak dozvole.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

M.A.D.
Oslo, Norveska

Član broj: 312318
Poruke: 21
*.84-49-85.nextgentel.com.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:16 - pre 135 meseci
Citat:
sinisa3007:
Citat:
M.A.D.:
Citat:
sinisa3007:
meni su trazili i licnu kartu


A odakle si aplicirao? Ja planiram da mi supruga dodje sa cerkicom kod mene i odavde iz Osla da apliciramo. Tada valjda moze da ostane sve dok traje proces.


Aplicirao sam iz NORVESKE i cim predate papire ona moze da ostane do realizacije, SAMO NE MOZE DA NAPUSTA DOK TRAJE PROCES


Super, to mi odgovara :) Mozes li mi reci koliko je trajala procedura za tvoju porodicu?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:21 - pre 135 meseci
Dolazis prvi put,na intervju si i nude ti da ti napisu na ugovoru 80% ali ces raditi 30% u stvarnosti tipa samo vikende i ne moze vise od toga...ili moze malo vise ali ne 80%.Ali eto hoce da ti daju ugovor koji prolazi u UDI-u.
Sta kazes tada (na norveskom)?
PS.Pisem ovo kako bi se skratilo vreme i ne gubilo isto jer za tebe kao novajliju je to cesto puno za objasniti a i nisi upoznat sa svim pravilima...
Jeg takker mye at du vil gi meg en slik arbeidskontrakt så at jeg kan få arbeidstillatelse,men det som kommer til å bli et problem er lønnslipp.UDI krever 3 siste lønnslipper ved neste fornyelse og de skal se at jeg ikke har lønn som tilsvarer en 80% stilling som er blitt skrevet på kontrakt.Dette vil skape problemer for meg så jeg må ha både kontrakt og lønn på 80%.Dette stiller UDI som et krav.Hvis du har en sånn mulighet for meg,takker jeg så mye.

To se mora razjasniti kako bi oni skontali da ugovor i plata moraju da odgovaraju jedno drugom,za produzetak dozvole.Mnogi ne znaju nikakva pravila,mislim na sefove,a oni koji znaju znaju da ti treba 80% ali misle da plata nema nista sa tim,i da mi ne predajemo te isecke od plata u policiju.Zato voditi racuna o tome!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:22 - pre 135 meseci
E ovo je vec odgovor na postavljeno pitanje. Puno hvala!!! :)
Aj sto neces moci da produzis radnu dozvolu nego se neces bas nesto ni naraditi tj. priliv novca ce biti jalov.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:28 - pre 135 meseci
Da li za dozvolu moze da aplicira neko treci u moje ime UDI-u?
Hipoteticki, ja dobijem 100% stilling Ugovor, sve uredno, uplatim taksu, zakazem termin i sve papire prosledim trecem licu (znaci ne ja odnosno zena i ne poslodavac) da li je to moguce i da li je onda potrebno to trece lice ovlastiti na neki nacin? Poenta je zavrsiti to iz Srbije do pocetka rada, da bi se izbego odlazak samo zbog predaje papira.
Kazem hipoteticki jer je moguca jedna takva varijanta, a jos uvek nemamo Ugovor u rukama. Pocetak Ugovora bi bio juna, a nesto mi se ne cima taj poslodavac da mi on nosi papire i zavrsava dozvolu.
Izbego bi ambasadu, jer iz prethodnih iskustava ljudi ispada da to moze trajati predugo. Idealno bi bilo da to moze da uradi neko treci, koga imam, ali ne znam da li moze.
Da li je neko imao takvu situaciju?

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:34 - pre 135 meseci
Dodjes,zaposlis se i mislis ok,sada sam zavrsio mnogo toga,ja radim...a ti u stvari ides na silne kurseve...tj.ti postajes KURSADZIJA...ides na medsinkurs,pa na språkkurs,pa na kjørekurs,pa na nasjonalfag kurs i tako godinama juris kurseve i kursevi jure tebe i ti stalno ides u neku skolu...ja mislim prvih 5 godina stalno...ali sve je to zivot.Dobar deo emigracije je ponovna skola i kusevi.Ti si kursadzija i ponavljac.I srecan si sto si to.Zivot je cudo.
Pita mene majka (sada dok sam bila na nasjonalfag-u u Bergenu):"Sta ti sada,u stvari,polazes?" (ne moze da pohvata ove silne kurseve).
Kazem ja njoj:"Ja sam ti sada se vratila u 2003.-u godinu,zavrsavam srednju skolu,jun mesec,4.godina treba da maturiram.Malo da utvrdim i potvrdim vec nauceno i placam za to sto ocu da obnovim gradivo.Eto,majko tu sam.".
Veze covek nema kada dolazi koliko ce u stvari da ide u skolu i sto ce jos biti srecan sto ide u skolu...sto je dobio mesto na nekom kursu,e he...skaces i radujes se kao malo dete.
Sada isto na kursu u Bergenu,kaze jedna nasa zena...zavrsila medicinsku skolu jos 1991.-godine pa nakon toga fakultet...ali eto je nakon 22 godine opet u srednjoj medicinskoj skoli.I onda smo zbijali sale,lako je zavrsiti fakultet ali ajde ti,druze zavrsi srednju medicinsku skolu.To traje i po 20 godina .A kljucna rec kursa je bila da ti budes "faglig forsvarlig"...kako neces biti kada ides tolike godine u skolu,taman zavrsis,i opet se vratis,cisto da malo obnovis...
I stvarno si srecan..majke mi srecan si sto ides u skolu...Emigracija...sirok pojam!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:39 - pre 135 meseci
Citat:
Nesh-co:
Da li za dozvolu moze da aplicira neko treci u moje ime UDI-u?
Hipoteticki, ja dobijem 100% stilling Ugovor, sve uredno, uplatim taksu, zakazem termin i sve papire prosledim trecem licu (znaci ne ja odnosno zena i ne poslodavac) da li je to moguce i da li je onda potrebno to trece lice ovlastiti na neki nacin? Poenta je zavrsiti to iz Srbije do pocetka rada, da bi se izbego odlazak samo zbog predaje papira.
Kazem hipoteticki jer je moguca jedna takva varijanta, a jos uvek nemamo Ugovor u rukama. Pocetak Ugovora bi bio juna, a nesto mi se ne cima taj poslodavac da mi on nosi papire i zavrsava dozvolu.
Izbego bi ambasadu, jer iz prethodnih iskustava ljudi ispada da to moze trajati predugo. Idealno bi bilo da to moze da uradi neko treci, koga imam, ali ne znam da li moze.
Da li je neko imao takvu situaciju?


Ukoliko je rec da se predaju dokumenta u nekoj od policijskih stanica u Norveskoj,onda imas dve opcije.Prva je da ti predajes licno a druga je da to ucini poslodavac umesto tebe.Trece lice ne moze to da uradi po pravilu.To je naznaceno i u papirima.
Izbeci dolazak za Norvesku tj.uzeti ugovor a iz Srbije zavrsiti stvari je moguce ali preko ambasade.Radio nas covek i dobio tako cekao neka 2,5 meseca.
To su opcije koje se nude.Potpuno treca osoba dakle ni arbeidsgiver ni arbeidstaker nije moguca...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 09:43 - pre 135 meseci
Pitam jer je neko spominjao nesto slicno ali ne znam gde i ne znam sta je bila situacija, pa mi je palo na pamet da po onom njihovom principu: "moze al ne mora" mozda i moze da se gura, ali svakako ako bude Ugovora necu rizikovati ni da cimam poslodavca ni da se igram. Neka potrosi put do tamo i nazad, kad ide vo, nek ide i uze :)
Hvala na brzom i preciznom odgovoru.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 10:28 - pre 135 meseci
Mala digresija na temu bez ikakve namere da izazove diskusiju.

Sada u Bergenu na nasonalfagu,nas 9-oro iz bivse Juge.Srbi iz svih delova Srbije,Srbi sa Kosova,Albanac,Bosanci,Muslimani...iza nas dva velika politicka pitanja,rat u Bosni i Kosovo kao velika problematika,i svi smo dosli u taj Bergen i cilj nam je bio samo da polozimo tu matematiku i taj zakon.I bilo je zezanja i provlacenja malo izmedju redova na tim "osetljivim podelama" ali ljudi su toliko bili ok,da svako razume sta je sala,totalna razmena iskustva,razmena materijala,deljenje informacija,ko je dosao ko nije,zasto nije,zovi javljaj pitaj gde je,i cela grupa funkcionise.To se nama ne desava cesto i to je moj i dalje najveci utisak (doduse rame uz rame sa onim da sam ukapirala rastvore ).Sve moze da funkcionise kada su okolnosti drugacije.I bivsa Juga moze da se slozi kada imas zajednicki cilj,promenjenu svest i okolnosti.Sve moze biti tako dobro i uopste ne mora da bude podela i razmirica.Potrebno je samo da svako hoce da ulozi malo tolerancije,i da okrece sto vise na salu...
I da ne traje to sve duze od 3 nedelje...ha ha ...Znamo nekada da ubacimo po neku opasku ovde na forumu na taj racun ali bivsa Juga moze tako lepo "da radi"...a to je bio sada slucaj u Bergenu sa nama...
Postanemo kolektiv kada se preselimo tamo negde ispod srafa na globusu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 12:40 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
DUNJA1965:
Ovaj link mi poslala drugarica...


http://www.healthjobs.no/emplo..._form.php?agency=bosnia-office


Zna li neko nesto o ovome?Kakva su iskustva?Da li je to jedna od ''onih'' agencija kojih treba da se klonimo ili...?


Dunja...draga Dunja,
Pa tebi crkla masina za ves i muku mucis kako da sredis taj kvar,koliko ce ti to uzeti para a drugarica ti salje link gde 5 nedelja kursa kosta kao 4-5 novih masina.Dunja,draga...ona ako pozuri mozda nece dugo cekati na neko caskanje sa psihijatrom...;)
Ovo bez obzira na smajlija,mislim ozbiljno.
Ljudi nasedanje je veliko...NP1...A krece se od NP2 ovde...cuj 5 nedelja...pa nece vam Jens Stoltenberg licno drzati nastavu kao premijer Norveske.
U stanju ste da nadjete jeftinije.Shvatite da ste laka meta za razne derikoze jer ova prica Norveske poslednjih par godina jedina pije vodu.Vodite racuna o tome.




Koliko god da je tema ozbiljna izmamila si mi osmeh na lice,slatko se nasmejah..Volim ovaj nas ''crni'' humor...Ne damo se mi... :) A masina me ubi,neki dan se ponovo pokvarila,hahahahaha,sve mi mirise na novu...
Nije zena kriva,htela je samo da mi ucini,jer i sama pokusava da ode negde da radi,ali na povremene poslove.Prosle godine radila je na crno,kao spremacica(ne u Norveskoj ),lepe pare zaradila.Imala je srecu,niko je nije uhvatio,ja tako ne bih smela...Ona uopste nije u toku sa ovom ''nasom norveskom'' pricom,emigracijom...Nema pojma kakve su cifre u pitanju...Ja joj odgovorih da imam informacije da sve te agencije deru kozu sa ledja...A link postavih da cujem vase misljenje i da eventualno ako postoje losa iskustva i drugi ljudi vide to, kao opomenu...Nisam ni citala te cifre o ucenju jezika,gledala sam samo sta su pisali u vezi zaposlenja...
Daleko sam ja jos od Norveske,odgovor iz SAK-a jos nije stigao,a i kad stigne mozda to bude odbijenica...Za bolnicara jos poslala nisam,jer ne vredi da saljem kada nemam od cega to trenutno da platim...ali ne odustajem... :)
Jedan nas lekar,specijalista javlja se na oglase iz Norveske...Na par mesta su ga odbili,a na jednom mu odgovorili da traze da ih kontaktira preko agencije ?! Kako to objasniti?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 13:06 - pre 135 meseci
Dunja,nisi razumela tu rec agencija.Mi pricamo o nasim prevarantskim udruzenjima zvanim agencije koji ti obecavaju svasta nesto.To je taj vid agencije za koje mi govorimo proveri dobro pre nego sto se upustis u nesto.Kurs od 5 nedelja 2000 evra jeste deranje.
Ovo sto su rekli tom doktoru je drugi vid agencija.Pojasnjenje sledi:
Manpower evo linka za njih ovde http://www.manpower.no/MPNet3/...ntent.asp?Ref=NORWAY_JOB_BOARD je jedna od agencija koja je dobila posao (da se bolje razume kao da je dobila na tenderu nesto),u odredjenim oblastima,tj.specificno za sykepleiere su dobili posao za sektor bolnice za Øst-Sør oblast i svi oglasi ili vecina oglasa ide preko njih.Ti biras gde ces da radis,na koji vremenski period ali to je slucaj sa sykepleierima.E taj doktor je prebacen da se prvo registruje kroz tu agenciju,prodje odredjene provere dokumenata i onda bude kandidat za intervju.
Dakle,govorimo o potpuno drugacijem tipu agencija.
Mi stavljamo akcenat ovde da se vodi racuna kada ti neko kaze:"Imam agenciju,plati 5000 evra ili 8 000 evra (sto je bilo slucaja),naci cu ti posao i smestaj u Norveskoj.".Za taj tip agencije voditi racuna.
Ja sam svakako za filtraciju i dobro promisliti za svaku agenciju pa i ove norveske ali moramo da razgranicimo ko moze dobiti monopol na trzistu.Ne postoji nijedan nas covek koji ima agenciju koja ima monopol na norveskom trzistu rada.O tome se radi.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nela2
Anela Isak
Sarajevo,BiH

Član broj: 295960
Poruke: 14
*.dynamic.telemach.ba.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 13:25 - pre 135 meseci
Ove razne agencije nikad nisu 100% sigurne , znam da je do nedavno bila jedna agencija u Sarajevu (neki bracni par) kao nudili su tako pomoc oko zaposljenja trazenja posla, ali caka je bila naravno da njima dajes pola para koje si zaradio oko 40% tako nesto nisam sad sigurna, ali je to bio samo takav lopovluk mislim nema smisla :D
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.02.2013. u 13:52 - pre 135 meseci
E ok,Mirka...nisam zaista znala za tu razliku...Meni nekako kad pomenes rec ''agencija'' stvori se losa slika...ali dobro je sto i to razjasnismo...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7840470 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.