Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838217 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milan.dukic3
Nezaposlen

Član broj: 312454
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 13:03 - pre 135 meseci
Hvala Mirjana na savetima, znace dosta pogotovo od nekog ko je vec tamo i zna istanje na terenu sto bi se reklo.

A kakva je sansa upisati neku prekvalifikaciju za medicinra u norveskoj (i pritom raditi nesto da se prezivi ima li mogucnosti za tako nesto?) Ili je bolje to uraditi ovde u Srbiji pa onda konkuristati za posao gore? Posto je u struci menadzera tesko naci posao, kako sam ja mogao zakljucit iz vaseg odgovora, saveta?
Ja sam gledao oglase za posao i ima poprilicno dosta konkursa za lidere oni tako zovu menadzere koliko sam ja mogo da zakljucim, ili mozda gresim? Da li imam vece sanse ako konkurisem u nekom severnijem gradu?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 13:13 - pre 135 meseci
Biti leder bilo cega je jako zahtevno.Biti konkurentan na jednom takvom oglasu je jako tesko.Ja sam samo realna.
Trazi se komunikacijski najvisi nivo,traze se referanse iz Norveske sto cuda...
E sada sto se prekavlifikacije tice,to ovde nije moguce dakle ne iz Norveske,ovde mozes da studiras ako je program na engleskom,dokumentujes da imas test iz engleskog ili 7 godina ucenja engleskog u skoli,ako je program na norveskom trazi se polozen bergen test jezika,i to je to.Ali taj vid prekvalifikacije ne.
To da iz bilo koje druge skole ides na prekvalifikaciju medicinske opsteg smera mozes u Srbiji.Kosta neki novac koji nije mali i traje neke 2 godine.Mora da se odradis staz od 6 meseci nakon toga i sve se onda salje na autorizaciju.
Dakle...nije jednostavno ali kazem,vratite se na forum nazad svasta cete nesto saznati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 13:16 - pre 135 meseci
Sve kombinacije,opcije,mogucnosti dolaska za nas van EU a koje su regularne i pisu na UDI-u su ovde napisane i objasnjene.Vidim da je Goggy77 pisao da aupair nije niko spomenuo.Pa to smo do detalja objasnili sa sve linkovima sa sajta UDI-a jer se javila devojka koja je to pitala i htela tako da ide...Sve je objasnjeno i napisano do detalja,citajte.Mnogo novih clanova je,ali ne mozete da svratite i kazete ja bih to i to,recite mi sta kako,a sve je vec napisano...ok veliko je i siroko,ali moze se sve procitati za 2 dana i kopirati oni postovi koji su vazni...
Skupljajte info...znacice vam...ako stvarno hocete da odete.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 13:27 - pre 135 meseci
Nasjonalfag,troskovi Joca-Bambi,raport!

Naime,koliko kosta taj stres od 3 nedelje.
Troskovi samog kursa koji se dobijaju fakturom su 3000 kruna.
Mesecna karta bus je 690 kruna,ali ako se trazi studentski popust dobije se za 415 kruna.Da bi se dobio studentski popust treba pokazati ugovor koji ti salje skola.Skola u Bergenu salje,za Oslo ne znam,mislim da ne.
Prenociste je posebna tema i sve zavisi da li imate smestaj kod nekoga,ili placate hostel.Ako placate hostel onda je to neka cifra od 14 000 kruna za osobu,ako delite sa nekim onda pola od toga...to je posebna prica i individualna je za svakog.
Avionske karte...sve zavisi ko odakle dolazi ali nikako ne izlazi ispod 1000 kruna tur-retur pa do 2500 kruna...zavisi gde ko zivi.
U skoli se u kantini uvek plati kafa,uzina,sok i racunaj to kao dodatni trosak,ode nekih 1000 kruna svakako i na to...
Tih spoljasnjih svakodnevnih troskova ima...
Mozes traziti pokrivanje nekog dela troskova od fagforbundet-a,ili od poslodavca licno pa smanjiti sve to...To kao tips za vas dvojicu...Ugolavnom,probajte sa poslodavcem unapred da se dogovorite i regulisete vase odsustvo u tom trajanju od 3-4 nedelje zavisno gde cete dobiti mesto da li u Oslu ili u Bergenu...da li cete morati stedeti svoj godisnji odmor (a to probajte da izbegnete svakako),ili da dobijete placen permisjon,i kazete da je to zarad vaseg napredovanja na poslu,ili neki deo samo...uglavnom probajte da izvucete maksimalno koliko god mozete...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 14:12 - pre 135 meseci
Citat:
vesmil75:
Delija, ja to nisam slala! Poslala sam kao referensu, koju mi je napisala i potpisala glavna sestra, inace sam u stalnom radnom odnosu. Mislim da ce i tebi to biti dovoljno samo da napise stazirao od -do, na kojim mestima i poslove koje si obavljao. To je Mirjana na nekoj strani izbacila ne secam se vise na kojoj.Ali trebalo bi da stoje i podaci te bolnice, adresa, tel., email......



Hvala,znaci moze i tako a moze i kopija pripravnicke knjizice samo ali onda mora da se ide po onom programu 3 meseca bolnica 3 meseca dom zdravlja
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 14:16 - pre 135 meseci
Citat:
tara3110:
Citat:
delija_sever031:
Citat:
delija_sever031:
Da li je na kontu dokaza o pripravnickom za srednju dovoljna kopija pripravnicke knjizice sa 3 meseca iz doma zdravlja i 3 meseca iz bolnice ili mora jos nesto,ili cak ni knjizica ne treba nego da mi napisu to na nekom papiru i udare potpis i pecat,manje filozofije mozda?


Gde ste bre vi sa svezim autorizacijama,odgovarajte :-D


Mi smo slali kopiju pripravnicke, overenu i prevedenu kod sudskog tumaca. To je slato kao dopuna jer su trazili potvrdu o obavljenom staziranju od 6 meseci. Nakon toga je za 15 dana stigla autorizacija.



Hvala Sasa!
 
Odgovor na temu

milan.dukic3
Nezaposlen

Član broj: 312454
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 14:27 - pre 135 meseci
Hvala na iskrenim odgovorima Mirjana.

Krenucu sa ucenjem jezika i pokasati da nostrifikujem diplomu pa cu onda pokusati da pronadjen neki posao odavde. Ako tako ne uspem onda cu morati na prekfalifikaciju... Hvala jos jednom! Svako dobro.
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 16:04 - pre 135 meseci
Posto pripravnicku knjizicu ne vracaju nakon polaganja drzavnog ispita za med.tehnicare u koliko primeraka mi savetujete da kopiram i overim u opstini? Verujem da ce mi u vise navrata trebati.. jedna kopija prilikom slanja dokumenata za dobijanje autorizacije, jedna mozda za policiju prilikom pronalaska posla..
Hvala!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 16:19 - pre 135 meseci
Citat:
milan.dukic3:
Hvala na iskrenim odgovorima Mirjana.

Krenucu sa ucenjem jezika i pokasati da nostrifikujem diplomu pa cu onda pokusati da pronadjen neki posao odavde. Ako tako ne uspem onda cu morati na prekfalifikaciju... Hvala jos jednom! Svako dobro.

Bolje odmah na prekvalifikaciju, manje se gubi vreme. Inace za to sa sve drzavnim i autorizacijom ce ti trebati oko 3-3,5 godina. Neces pogresiti jer to polje tj. potreba za profilom medicinara u Norveskoj se samo siri i produbljuje. Ima mnogo razloga a neki su: sve vise populacije, sve starija nacija, sve vise penzionera i dosta drugih o kojim ne bih sad da davim. Cak i kad negovatelj u Norveskoj uzme sam sebi bolovanje bez lekara, i to produbljuje potrebu za tim da ga neko zameni, makar privremeno.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.90-149-213.nextgentel.com.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 10:34 - pre 135 meseci
e ovako

sutra se vracam za srbiju, planiram da dodjem u Srbiju u cetvrtak, moram da ostavim klinca i zenu dole

uspeo sam da dobije ponudu za posao, tako da se vracam 10.3 nazad, oni su mi obezbedili stan i bicu sa jos jednim inzinjerom u stanu, te zbog toga ne mogu da vodim zenu i klinca vec ce morati malo da se strpe u Srbiji.

do ovoga je bilo jako tesko doci, gde god da sam pitao za posao, na vecini mesta su trazili inzinjere te to nije problem ali im je uvek prvo pitanje bilo '' da li znas norveski ?''

sada sam ubedjen da su sanse bez znanja norveskog minimalne bez obzira na CV i iskustvo.

elem ponudjeni posao je u tromsu, nadam se da ima nekog od nasih sa foruma tamo da popijemo kaficu

ono sto sam obecao buducim poslodavcima je ubrzano ucenje norveskog jezika, zato su me i smestili sa norvezaninom u stan

btw u celoj firmi ima sam jedan nenorvezanin i ja cu biti drugi

pozdrav

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

nsperce
Novi Sad

Član broj: 287278
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 10:46 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
........................


Hvala puno na odgovorima.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 10:55 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
e ovako

sutra se vracam za srbiju, planiram da dodjem u Srbiju u cetvrtak, moram da ostavim klinca i zenu dole

uspeo sam da dobije ponudu za posao, tako da se vracam 10.3 nazad, oni su mi obezbedili stan i bicu sa jos jednim inzinjerom u stanu, te zbog toga ne mogu da vodim zenu i klinca vec ce morati malo da se strpe u Srbiji.

do ovoga je bilo jako tesko doci, gde god da sam pitao za posao, na vecini mesta su trazili inzinjere te to nije problem ali im je uvek prvo pitanje bilo '' da li znas norveski ?''

sada sam ubedjen da su sanse bez znanja norveskog minimalne bez obzira na CV i iskustvo.

elem ponudjeni posao je u tromsu, nadam se da ima nekog od nasih sa foruma tamo da popijemo kaficu :D

ono sto sam obecao buducim poslodavcima je ubrzano ucenje norveskog jezika, zato su me i smestili sa norvezaninom u stan :D

btw u celoj firmi ima sam jedan nenorvezanin i ja cu biti drugi

pozdrav


Cestitke za dobijen posao!
Znam jednog inzinjera koji je primljen kao inzinjer u metrou u Oslu sa obecanjem da ce nauciti jezik za godinu dana,on nije pipnuo jezik i dobio otkaz sada se vratio u Srbiju i uci jezik...
Neces biti kao on verujem!!! :-)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 14:18 - pre 135 meseci
NIsam vas zaboravila drugari, samo nemam internet i onda sam kao bez gaca. :) Radim, cekam papire, i radim. Mnogo je tesko cekati te papire, i muciti se oko istih. Na poslu je ok, vise nego ok, cak i zanimljivo. Zao mi je sto nisam u toku malo vise, da vidim ko sta radi, gde je stigao, i kako ide sve to oko nasjonalfaga sto su prosli MIra i kompanija. Svi koji niste ovde a planirate imam reci samo jedno, ucite jezik! Zlata vredi! :)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 14:56 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
e ovako

sutra se vracam za srbiju, planiram da dodjem u Srbiju u cetvrtak, moram da ostavim klinca i zenu dole

uspeo sam da dobije ponudu za posao, tako da se vracam 10.3 nazad, oni su mi obezbedili stan...


Najbitne si prosao, cestitam!

Za ostalo moj zakljucak je, a mislim da ga i sam vidis, ne dolaziti porodicno pa traziti posao u najskuplju zemlju! I da, auto ces odvesti dole u SRB i neces ga vracati, jer si shvatio da si na gubitku ako se vozis sa stranim autom po Norveskoj. Zar ne...?

Svi mi ponekad odigramo neki pogresan potez...ali bitno je da se partija dobije. A ti je jesi dobio!

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.90-149-213.nextgentel.com.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 15:38 - pre 135 meseci
Citat:
sttefan: Najbitne si prosao, cestitam!

Za ostalo moj zakljucak je, a mislim da ga i sam vidis, ne dolaziti porodicno pa traziti posao u najskuplju zemlju! I da, auto ces odvesti dole u SRB i neces ga vracati, jer si shvatio da si na gubitku ako se vozis sa stranim autom po Norveskoj. Zar ne...?

Svi mi ponekad odigramo neki pogresan potez...ali bitno je da se partija dobije. A ti je jesi dobio!

Pozdrav


pa zena je bila jako blizu posla, imala je vise sansi, i da smo se potrudili realno bi i nasla posao, u nasem slucaju smo oboje trazili posao i dogovor je da se drzimo onog ko pre nadje, ja mislim da sam ja imao mnoooogooo srece a ona bas i nije, ali podvlacim da samo stisnemo jos jedno 2 nedelje trazenja za nju uspeli bi da nadjemo, potpisujem

auto ne odvozim jer mi ne treba vec idem nazad sa njim zbog zene i klinca, za ovih 4 nedelje presao sam oko 2500 km jurici ove one firme, i sam znas kako je to sve razudjeno u norge, sanse nema da bi ti mogao obici javnim prevozom a da ne pricam o ustedi samo u vidu voznih i ovih onih karata.

da su mi odma ponudili neki stan veruj mi da bi odma zapalio za tromso sa sve autom zenom i klince i garan bi tamo zena nasla posao u roku od 2-3 nedelje nevezano za mene.

sa druge strane nisam ni jednom isao u stavanger da trazim posao, jednostavno nisam stigao, e zamisli u tom slucaju koja je prednost svog auta, ovako cu morati u neko skorije vreme da kupujem nesto u norge a zao mi para za stvarno moram reci krseve (auto koji se kod nas nadje za 10 000 evra kod njih je minimum 20 000)


da mogu da vratim vreme jedino sto bi promenio je ostavljanje klinca kuci, to nas je mnogo usporilo, a i jako je tesko usaglasiti obaveze i trazenje posla sa brigom o detetu

pozdrav




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

savo1273
konstruktor
Tricet

Član broj: 309654
Poruke: 7
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 16:06 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nokut se ne bavi priznavanjem za elektricare.Prebacuje se drugim ustanovama,vratite se nazad na forum.Pisali smo i za elektricare i za vodoinstalatere i sve ostale zanate.Fagbrev se mora imati,van EU smo,ne dobijamo to direktno,ide se u skolu na læringsplass dve godine pa se polaze strucan ispit.Medjutim kako uci u sistem to je problematika...
E sada vlasnici stranci nekoh formi hoce da te zaposle i bez tpg fagbreva.Dakle,znas li raditi posao ili neznas.Jezik je jako vazan...kazem procitajte.Pa ulozite malo u skupljanje informacija a u tim postovima imaju i linkovi koje skole kontaktirati i traziti mesto...nije jednostavno,ali treba probati.

Mihaleks,pitao si za neke agencije oko trazenja posla...Pa,zemljak,barem si ti redovan citac i pisac na ovom forumu i znas sta smo sve pricali o agencijama.Niko ti ne moze garantovati posao ali ti i te kako moze uzeti pare i prevariti te.
Nasa problematika je tih 80%,a norveski turnus nema takvih puno procenata.Tu je okosnica svega i zato niko ne moze nikome da nalazi posao.Da smo u EU,sve bi islo kao podmazano.Medicinskih radnika treba,ali je nama sporan procenat.Druze,posao neka zena trazi sama.To je moj savet.E sada vi odlucujete.
Naravno da sada u ovoj fazi zelite tako nesto,ali najsigurnije je onaj posao koji covek nadje sam.



Zahvalan mnogo sto pises i nas koji smo zainteresovani za posao u norveskoj obavestavas.

Pratim 2-3 meseca ovu temu, nov sam na blogu , masinac, ovo je moje pisanje pa isprobavam kako funkcionise.
Procitao sam skoro celu temu od pocetka . Ucim norveski , trazim posao , mozda i dodjem u Norvesku.

Hvala :)
 
Odgovor na temu

savo1273
konstruktor
Tricet

Član broj: 309654
Poruke: 7
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 16:12 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
e ovako

sutra se vracam za srbiju, planiram da dodjem u Srbiju u cetvrtak, moram da ostavim klinca i zenu dole

uspeo sam da dobije ponudu za posao, tako da se vracam 10.3 nazad, oni su mi obezbedili stan i bicu sa jos jednim inzinjerom u stanu, te zbog toga ne mogu da vodim zenu i klinca vec ce morati malo da se strpe u Srbiji.

do ovoga je bilo jako tesko doci, gde god da sam pitao za posao, na vecini mesta su trazili inzinjere te to nije problem ali im je uvek prvo pitanje bilo '' da li znas norveski ?''

sada sam ubedjen da su sanse bez znanja norveskog minimalne bez obzira na CV i iskustvo.

elem ponudjeni posao je u tromsu, nadam se da ima nekog od nasih sa foruma tamo da popijemo kaficu :D

ono sto sam obecao buducim poslodavcima je ubrzano ucenje norveskog jezika, zato su me i smestili sa norvezaninom u stan :D

btw u celoj firmi ima sam jedan nenorvezanin i ja cu biti drugi

pozdrav



Pozdrav i cestitam na dobijenom poslu

Pratim ovu temu 2-3 meseca. Ja sam dipl mas ing imam preko 10 god iskustva u struci.
Procitao sam ovu temu od pocetka . Interesuje me da li si dobio posao tako sto si pisao mejlove i slao , ili si isao od firme do firme pa se licno predstavljao . Ucim norveski i planiram da trazim posao u Norveskoj.

Unapred hvala :)
 
Odgovor na temu

baustel
dipl.inz.gradj.
institut

Član broj: 308552
Poruke: 16
188.124.192.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 17:43 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
e ovako

sutra se vracam za srbiju, planiram da dodjem u Srbiju u cetvrtak, moram da ostavim klinca i zenu dole

uspeo sam da dobije ponudu za posao, tako da se vracam 10.3 nazad, oni su mi obezbedili stan i bicu sa jos jednim inzinjerom u stanu, te zbog toga ne mogu da vodim zenu i klinca vec ce morati malo da se strpe u Srbiji.

do ovoga je bilo jako tesko doci, gde god da sam pitao za posao, na vecini mesta su trazili inzinjere te to nije problem ali im je uvek prvo pitanje bilo '' da li znas norveski ?''

sada sam ubedjen da su sanse bez znanja norveskog minimalne bez obzira na CV i iskustvo.

elem ponudjeni posao je u tromsu, nadam se da ima nekog od nasih sa foruma tamo da popijemo kaficu

ono sto sam obecao buducim poslodavcima je ubrzano ucenje norveskog jezika, zato su me i smestili sa norvezaninom u stan

btw u celoj firmi ima sam jedan nenorvezanin i ja cu biti drugi

pozdrav


Zdravo Zoki i svi forumasi, drago mi je da si uspio naci posao, znaci da za nas ipak ima nade
Sve cestitke i samo naprijed.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.90-149-213.nextgentel.com.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 18:13 - pre 135 meseci
[quote]baustel: Zdravo Zoki i svi forumasi, drago mi je da si uspio naci posao, znaci da za nas ipak ima nade
Sve cestitke i samo naprijed.
Pozdrav[/quote

zavisi u kom delu nase struke trazis posao, nafta i sl prolazi engleski ni ne pitaju za norveski ali sve ostalo bez norveskog zaboravi

ja sam za ove 4 nedelje poslao oko 2000 mejlova, umeo sam po 150 dnevno da saljem, oglase na finn.no ni ne brojim i imao sam samo 3 pozitivna odgovora, ostali ili ne trebaju radnike ili trebaju ali sa znanjem norveskog i njihovog standarda

isao sam i licno ali je jako tesko doci dalje od recepcije i onda opet u auto pa sledeca firma

jako sam imao srece, i najvise je pomoglo moje iskustvo, cak su i danas pricali koliko je vazno znanje norveskog

da ne ispadne da bez norveskog ne mozes naci posao (prvi ne znam norge) ali tada kao ja racunajte na srecu

da prenesem ukratko i zenina iskustva, ona je jurila posao ko frizer kozmeticar maser i sl, i samo je uspela da dodje do neki prevaranata, neverovatno koliko se malo norvezani bave tim poslom, uglavnom su vlasnici salona emigranti koji ce sve da ti samo nece ugovor, i tu smo bili blizu posla. u jednom salonu smo mogli da dobijemo ugovor, ali je uslov bio da predjemo da zivimo u gradu gde je taj salon. ja nisam hteo da pristanem najvise zbog troskova kirije, depozita i sl. (imali smo varijantu da uzmemo stan sa norvezankom na njen personal), a ugovor smo dobijali onda kada predjemo, zaguljena situacija. takodje imala je ponudu jednog salona ali je problem bio norveski. licno mislim da u onim slucajevima kada treba da birate ko ce biti prioritet u traznju posla zaobidjete frizere, kozmeticare i sl.

direktor ove firme gde krecem da radim mi je obecao da ce naci i posao za moju zenu, tako da bi ona po nasem planu dosla u aprilu.

jer moguce da nikog nema u tromsu ?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.02.2013. u 18:24 - pre 135 meseci
@zokiruma
Da li ti imas EU pasos?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838217 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.