Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7806775 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 20:43 - pre 135 meseci
Dakle za one koji ce ovim putem kao mi...
Treba da se napomene,ovo je nasjonalfag u Bergenu i iskustvo iz Bergena (u kojem je tako malo bilo kise za ove tri nedelje)...i u Oslu je drugi princip iako je to isti nasjonalfag.
Imala sam u rukama primerak pismenog testa iz Osla i to je totalno drugacije.Naime,mi nismo imali zakone dostupne tj.knjigu ispred nas pa da nam se napise nadji taj i taj deo i protumaci sta znaci ili pitanja tog tipa.To je princip Osla.Po meni teza mnogo pitanja iako je zakon dostupan u pisanoj formi.Mi smo ovde imali totalno drugacije,zakon nismo imali dostupan vec je akcenat bio na poznavanju sustine tj.osnova ta dva velika zakona i kroz primere da se zna sustina ali ne da ti se napise nadji kapitel 9 tog i tog zakona i protumaci ga.A za matematiku je posebna razlika izmedju Osla i Bergena...u Bergenu je vazan konacan rezultat i nije bitno na koji nacin dodjes do njega a u Oslu mora kroz formule i to je to.Nema logike sto je glupo ali tako je.
Dakle,tips je traziti mesto u Bergenu ali nazalost nije sigurno kada ce organizovati sledeci put i redje je mnogo nego u Oslu.Oslo ima dva puta godisnje i to je jedino sigurno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2013. u 09:54 - pre 135 meseci
Mirjana,

Sta se desava kada neko padne matematiku? Da li ima opet sansu da je polaze sutradan? I sta ako opet padne? :)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2013. u 15:51 - pre 135 meseci
Neko je ranije spominjao agencije koje posreduju pri zaposljavanju medicinara u Norveskoj. Neko spomene pre koju godinu da je srleno tako otisao. Cuo sam skoro isto za jedan slucaj ali ne mogu nista konkretnije da saznam. Ima li ko kakvih svezih iskustava u vezi navedenog? Da li trenutno postoji tako nesto? Za jednu agenciju sam ranije cuo, navodno je iz BG-a ali ne znam da li i dalje rade? Bilo ko? Bilo sta?
 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2013. u 16:38 - pre 135 meseci
Posto je sva dokumentacija pristigla za polazak i trazenje posla, karta u jednom pravcu kupljena molio bih da ko zna dopuni sta sve jos dodatno od papirologije poneti sa sobom kada se krene. Da ne bi doslo do nepotrebnog lufta i cekanja u odredjenim situacijama, tipa prijave u policiju, prilikom samog zaposljavanja ili ti nakon svega prilikom spajanja porodice. Molim sve koji su prosli i koji su imali susret sa svim pomenutim institucijama da poimenicno nabroje dokumentaciju.

Dosadasnja dokumentacija koja se poseduje

-Autorizacija
-Diplome srednje i vise skole (overene i prevedene)
-Potvrda iz Sup-a da nije osudjivana(overeno, prevedeno)
-Potvrda iz suda da se ne vodi krivicni postupak (overeno, prevedeno)
-Preporuka
-CV
-Soknad
-Potvrda o polozenom NP3
-Diploma Letnje skole Oslo nivo Trinin 2
-Potvrde sa radnih mesta o radnom odnosu (overeno, prevedeno)

Sta za decu od dokumentacije imati sa sobom i da li supruznik za kasnije treba imati odredjenu dokumentaciju prevedenu?

Neku semu ili jos nesto sto treba imati odstampano sa nekog njihovog zvanicnog sajta ili bilo sta sto bi pomoglo u samom startu?

Hvala
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.02.2013. u 19:44 - pre 135 meseci
ZA ELEKTRICARE:
danas je kontaktirana agencija za zaposljavanje, sa sedistem u Oslu, i imali smo pitanje da li mogu da se prijave radnici iz Srbije, tj. kakva je procedura za njih... Oni su odgovorili da je bitno da, konkretno elktroinstalateri, moraju:
1.Znati jezik
2.Imati dokaz o pripravnickom/praksi nakon skolovanja u trajanju od 2 godine.

Zanimljivo da je ovu agenciju osnovao neko sa nasih prostora, sto mi bas i ne uliva neko poverenje...
Ko ga zanima, evo link...

http://www.hamiltonpeople.no/index.php

http://blogg.hamiltonpeople.no/
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 07:39 - pre 135 meseci
Citat:
tara3110:
Posto je sva dokumentacija pristigla za polazak i trazenje posla, karta u jednom pravcu kupljena molio bih da ko zna dopuni sta sve jos dodatno od papirologije poneti sa sobom kada se krene. Da ne bi doslo do nepotrebnog lufta i cekanja u odredjenim situacijama, tipa prijave u policiju, prilikom samog zaposljavanja ili ti nakon svega prilikom spajanja porodice. Molim sve koji su prosli i koji su imali susret sa svim pomenutim institucijama da poimenicno nabroje dokumentaciju.

Dosadasnja dokumentacija koja se poseduje

-Autorizacija
-Diplome srednje i vise skole (overene i prevedene)
-Potvrda iz Sup-a da nije osudjivana(overeno, prevedeno)
-Potvrda iz suda da se ne vodi krivicni postupak (overeno, prevedeno)
-Preporuka
-CV
-Soknad
-Potvrda o polozenom NP3
-Diploma Letnje skole Oslo nivo Trinin 2
-Potvrde sa radnih mesta o radnom odnosu (overeno, prevedeno)

Sta za decu od dokumentacije imati sa sobom i da li supruznik za kasnije treba imati odredjenu dokumentaciju prevedenu?

Neku semu ili jos nesto sto treba imati odstampano sa nekog njihovog zvanicnog sajta ili bilo sta sto bi pomoglo u samom startu?

Hvala

Za spajanje porodice (supružnici) treba ti venčanica (prevedena) i izvod iz knjige rođenih (preveden), kopije pasoša . Bar je nama to trebalo, a što se tiče dokumenata iz Srbije. Sve drugo za familijainnvandringtilatelse vezano za papirologiju su norveška dokumenta...tipa ... tri poslednje platne liste, ugovor o zakupu stana, poreska karta...itd. Sajt: www.udi.no

ST
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 08:19 - pre 135 meseci
E ljudi kad smo kod spajanja porodice, jedno pragmaticno pitanje. Da li mora ili bi trebalo da se radi spajanje porodice u nasem slucaju ili moze i bez toga. Kontam ja da moze i bez ali da li se tako nesto gubi tj. ne dobija. Situacija je ta da ce supruga koja nije EU drzavljanin traziti/naci posao a posle cu ja doci sa EU pasosem. Nemam nikakva ogranicenja u tom smislu i mogu cim dodjem da trazim posao.
 
Odgovor na temu

nsperce
Novi Sad

Član broj: 287278
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 10:52 - pre 135 meseci
Pozdrav ljudi!
Pratim ovaj forum vec prilicno dugo. Svaka cast svima vama koji pomazete ostatku ljudi na ovom forumu koji zele da nadju svoju srecu u Norveskoj. U par navrata sam iscitao ovu temu ali zaista je postala preobimna da bi mogao da se setim da li je bilo reci o otvorenoj molbi za posao, pa bih molio ako neko moze da mi pomogne.

Planiram da posaljem otvorenu molbu za posao u nekoliko norveskih firmi pa mi je potrebna pomoc. Naime radim u grafickoj struci (19godina), a zadnjih 10 godina u digitalnoj stampi (ako nekome to ista znaci). Prikupio sam nekoliko desetina adresa firmi koje su ovoj bransi, na koje sam mislio da saljem otvorenu molbu za posao. E sad, ono sto mene zanima je sledece:

1. Da li ima smisla slati otvorenu molbu za posao iz zemlje srbije (kontam da nemam sta da izgubim, ali ne zelim da nekom drugom trosim vreme ako to vec sebi radim) ili se zaputiti put Norveske pa onda lutati vamte tamte?
2. Ako ima smisla, zanima me, sta napisati, zasto ja bas njima saljem molbu za posao?!
3. Ako pod 1. ima smisla, da li da kopam ko je neki faktor u toj firmi pa da njemu saljem ili na neku "opstu" email adresu koju nadjem na sajtu te firme?! (Predpostavljam ovo prvo jer posle kada zvao da se raspitam i vidim da li su primi k' znanju moj CV i otovrenu molbu za posao, jednostavno ne znam ko bi mi dao taj odgovor i pruzio neke konkretne informacije).
4. Da li slati na engleskom ili prevoditi na norveski?

Nije problem napisati otvorenu molbu na norveskom, læreren min vil hjelper meg, ali nekako bi to bila laz (koja mi se lako moze obiti o glavu), jer iako idem na casove norveskog jezika, moje znanje nije toliko da bi to ispratio.

Par godina unazad pokusavam sa oglasima za posao ali bezuspesno. Potrebe u Norveskoj za mojom strukom definitivno ima ali izgleda da nemam bas srece. Krenuo sam i na casove norveskog da bi uvecao svoje sanse ali i tu ce jos dosta vode proteci dunavom dok mi znanje ne bude na nekom upotrebljivom nivou. Ali generalno, ne znam sta vise da probam.

Hvala unapred.

 
Odgovor na temu

milan.dukic3
Nezaposlen

Član broj: 312454
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 14:59 - pre 135 meseci
Dobar dan forumasi. Vec dugo prati forum i ovu temu jel zelim otici za Norvesku. Hvala svim koji pisu jel zasti dajete informacije kome nekom mozda preokrenu zivot na bolje i nadje svoju srecu u Norveskoj. Procitao sam puno informacija koje su pisane na forumu i koje su mi pomogle da sagledam stvari na malo bolji nacin i krenem u resavanju potrebnih papira i sve ostalo za put u Norvesku. Krecem da ucim jezik od prvog marta, a za vreme ucenja jezika cu pokusati da nostrifikujem diplomu (nadam se da ce mi je priznatii) .

Po zanimanju sam diplomirani menadzer ali sam spreman radeti i druge fizikalne, ma bilo kakave poslove samo da se moze od tog posla preziveti, dok ne udjem u ,,sistem'' i sve to...
Stazirao sam u jednoh firmi koja u kojoj mi mugu dati preporuku. Znam raditi i imam iskustvau u stolarskim poslovima, sta god ne biram...

Da li mi neko moze reci ima li bilo kakve sanse zaposliti se odavde slanjem CV na oglase za pso ili srediti sve papire pa poci u norvesku?
Ako podjem za norvesku i gore direktno trazim posao kao se snaci za smestaj posto se stan ne moze iznajmiti a heteli i hosteli su verovatno preskupi? Moze li mi neko ponuditi neki kutak naravno uz moju novcanu nadoknadu?
Ako neko zeli pisati o ovome ili dati neki savet moj mail [email protected] facebook milan dukic skayp milan.dikic3

Nadam se da cete mi dati neke savete i hvala vam na dosadasnjim savatima i azurnosti.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 19:41 - pre 135 meseci
Citat:
valeriamitic:
Mirjana,

Sta se desava kada neko padne matematiku? Da li ima opet sansu da je polaze sutradan? I sta ako opet padne? :)


Ovako,sto se Bergena i Osla tice,pravila su ista ali su rutine razlicite sto se konkretno toga tice.Naime,u Bergenu je ispit medikamentregning bio u cetvrtak te trece poslednje nedelje i nakon sto svi zavrse ispit,profesor okaci resenja tacna na tablu u hodniku.Ti imas kopiju svojih rezultata i poredis.Kasno popodne tog dana izlazi lista ko je zvanicno polozio ko nije.Onaj ko nije polozio,ima priliku da polaze u petak drugi put.Ta dva puta su ukljucena u cenu kursa koju si platio (3.000 kruna).
Ukoliko ni tada ne prodjes,onda ces ici na najblizi Høyskole u odnosu na mesto gde zivis da opet uz nadzor radis test.To je bilo pravilo u Bergenu.
Sto se Osla tice,tamo je krajem cetvrte nedelje od pocetka kursa test,i cekaju se rezultati znatno duze,par nedelja.Ako si pao,imas priliku kroz dva meseca da polazes opet.Sta se desava ako i nakon drugog puta u Oslu padnes,ne znam...jer ja sam bila na nasjonalfagu u Bergenu.
Sve u svemu,norveski studenti imaju pravo da polazu 4 puta.Za nas to ne vazi i mi polazemo dok ne polozimo.
Ako u Oslu ne polozis pa trazis mesto u Bergenu,i dobijes ga onda ne placas ceo kurs jer tu teoriju prodje velika vecina,kljuc je samo u matematici.Sada je koleginica koja je bila u Oslu tamo je polozila teoriju,u Bergen je dosla samo na matematiku i nije platila 3000 kruna vec 1000 kruna i nije pratila predavanja jer je ona to obavila u Oslu...
Takva su pravila...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 19:50 - pre 135 meseci
Vredi slati zahteve za posao iz Srbije,ali treba shvatiti jedno.Osim inzenjera,i to u pocetku svuda ti treba norveski.Svoje sanse povecavas sa norveskim i to mnogo.Treba ici na oglase zvanicne za neku procenu da li stvarno treba neka bransa ali sto se grafike tice,ne mislim da je to nesto sto se moze porediti sa potrebom npr.inzenjera.Definitivno ne ali slati i te otvorene molbe,zasto da ne treba sve probati,samo uloziti i u jezik jer velika vecina tih firmi su norveske i sva komunikacija je na norveskom.
Diplomirani menadzer...to takodje nije nesto sto ima laku prodju.Ali naravno da i tu treba jezik,plus jedna stvar da se podvuce ako nemas pasos EU ne mozes raditi nista drugo te prve 3 godine osim onog posla za koji si skolovan.Tako kaze pravilo za nas iz UDI-a.Mora se spajati obrazovanje i diploma sko si van EU.
Nije lako ali informisi se dobro,pretrazi ovaj forum uzduz i popreko,nemoj da te mrzi,idi na zvanicne pretrazivace za posao,i to imas napisano ovde na forumu,i proceni potraznju.Nadji te neke firme i salji i pored toga otvorene molbe,ulozi u znanje norveskog jezika.
Pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 19:53 - pre 135 meseci
Nije problem napisati otvorenu molbu na norveskom, læreren min vil hjelper meg, ali nekako bi to bila laz (koja mi se lako moze obiti o glavu), jer iako idem na casove norveskog jezika, moje znanje nije toliko da bi to ispratio.

Navedi da ucis jezik,a molbu za pocetak pisi na engleskom.Ali racunaj nekih 8 meseci ucenja jezika,pa kada stanes na noge sa jezikom uci jezik.Mada ja cu biti iskrena,grafika,menadzerstvo to ne moze ni da se poredi sa nekim drugim deficitarnim strukama.To jeste rizik,ulagati u nesto a neznas hoce li ista biti od toga,ali takav je ovaj put...Srecno!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

pajo kv
dejan pavlovic
el.monter
amiga
kraljevo srbija

Član broj: 312506
Poruke: 1
77.46.139.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 20:39 - pre 135 meseci
zdravo malopre sam se registrovao na forum zamolio bih da mi neko objasni ili da neko obavestenje da li su norveskoj potrebni kv elekricari
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 21:42 - pre 135 meseci
Za one koji se boje da nece biti dovoljno mesta za medicinske radnike u Norveskoj.
"The Norwegian government again stresses the expected shortage of (assistant) nurses in the next ten years in Norway. This new research predicts a shortage between 10.000 and 18.000 by the year 2020. Therefore, the Norwegian education program for assistant nurses will be changed to make it more attractive to attract more students."

http://www.vg.no/nyheter/innen...en/artikkel.php?artid=10069642

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 22:11 - pre 135 meseci
Ko sad krene na prekvalifikaciju uhvatice voz kad god da zavrsi.
"In this article the author signals that Norwegian Statistics expects a shortage of 28 000 nurses and 56 000 assistant nurses in Norway by 2035. Magne Hustavenes therefore suggests changes in the process of authorizing these nurses in Norway.
From my standpoint, the question is whether we manage the skills they bring to Norway properly. If you are a nurse from the Philippines get authorization as health care worker, but to obtain certification as a nurse you through the language test, exam in the National Sciences and practice in nursing and / or psychiatry. It is a complex system, for which the applicant is responsible for alone. My experience is that nurses from abroad find it difficult to get an internship. Hospitals are pushed internships, and in competition with "normal" students lose this group often. Norway needs nurses from overseas to come, but a better plan and a clearer responsibility for qualification would result in many more became certified nurses."

http://www.sykepleien.no/forsk...orge-trenger-flere-sykepleiere
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 22:18 - pre 135 meseci
Citat:
pajo kv:
zdravo malopre sam se registrovao na forum zamolio bih da mi neko objasni ili da neko obavestenje da li su norveskoj potrebni kv elekricari

Jesu, potrebni su. Da bi bio konkurentan u Norveskoj pod jedan MORAS DA NAUCIS JEZIK! Ovo nije moze a i ne mora, to ti je amin za Norvesku. Pod dva moras da imas njihov sertifikat iliti fagbrev ili da probas da ti priznaju diplomu. Sto znaci treba da vidis na NOKUT-ovoj stranici kako dalje oko priznanja diplome i generalno da li ima smisla to raditi tj. da li mogu da ti priznaju obrazovanje. Kad i ako dobijes nostrifikaciju diplome u medjuvremenu si vec dosta zagazio oko ucenja jezika. Sta i kako dalje ces vise naci ako utrosis nekih 7-10 dana, procitas ceo ovaj forum i tada ce ti mnoge stvari biti jasnije. Sve sto nadjes zanimljivo prekopiraj u word da imas za podsetnik jer neces moci sve da zapamtis. Ako te u startu mrzi da to radis onda bolje nemoj ni da razmisljas o Norveskoj. Koliko ti treba jezik tamo toliko ti je koristan i ovaj forum jer iako su u prici medicinari uglavnom, sve ostalo se generalno odnosi na zivot u Norveskoj i tu ces vise nego igde pronaci cinjenice i sliku da li mozes da se uklopis u to ili ne.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.02.2013. u 23:43 - pre 135 meseci
Elektricari su jako potrebni, ali je to regulisana profesija. Kakav je tacno postupak za dobijanje licence elektricara ne znam.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 11:47 - pre 135 meseci
Nokut se ne bavi priznavanjem za elektricare.Prebacuje se drugim ustanovama,vratite se nazad na forum.Pisali smo i za elektricare i za vodoinstalatere i sve ostale zanate.Fagbrev se mora imati,van EU smo,ne dobijamo to direktno,ide se u skolu na læringsplass dve godine pa se polaze strucan ispit.Medjutim kako uci u sistem to je problematika...
E sada vlasnici stranci nekoh formi hoce da te zaposle i bez tpg fagbreva.Dakle,znas li raditi posao ili neznas.Jezik je jako vazan...kazem procitajte.Pa ulozite malo u skupljanje informacija a u tim postovima imaju i linkovi koje skole kontaktirati i traziti mesto...nije jednostavno,ali treba probati.

Mihaleks,pitao si za neke agencije oko trazenja posla...Pa,zemljak,barem si ti redovan citac i pisac na ovom forumu i znas sta smo sve pricali o agencijama.Niko ti ne moze garantovati posao ali ti i te kako moze uzeti pare i prevariti te.
Nasa problematika je tih 80%,a norveski turnus nema takvih puno procenata.Tu je okosnica svega i zato niko ne moze nikome da nalazi posao.Da smo u EU,sve bi islo kao podmazano.Medicinskih radnika treba,ali je nama sporan procenat.Druze,posao neka zena trazi sama.To je moj savet.E sada vi odlucujete.
Naravno da sada u ovoj fazi zelite tako nesto,ali najsigurnije je onaj posao koji covek nadje sam.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 11:54 - pre 135 meseci
Pripoj porodice u tvom slucaju Mihaleks...
Ti si sa EU pasosem.To je isti status kao i na pripoju porodice.Mozes da radis sta hoces.
Tako da to ti nije potrebno,gledano sa tehnicko-prakticne strane.Ali sto se tvoje zene inace "faglært"-a tice...da izbegne onih stravicnih 80% kao uslov,valjalo bi da se ona spaja preko tebe ako bude tesko islo za posao.Dakle,neka proba prvo ona za posao,ali ako bude islo tesko da dobije 80%,moj ti je savet da je spojis preko sebe i tada i ona ima status kao da je EU gradjanin.Razmislite o ovome...olaksalo bi puno,druze!
Ne da ti drzim fige...nego i navijam iz sveg glasa...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.02.2013. u 12:14 - pre 135 meseci
Hvala Mirjana na svim odgovorima. Znam kako ide to sa agencijama i sve mi je jasno...Cim budem imao konkretan rezultat, ako ga bude, bas na taj nacin, objavicu ovde. Izgleda ok ono sto sam nasao ali cek da proverimo, ne zelim nista prerano da iznosim.
Sto se tice mene pa supruge hm. ne znam, tesko. Lakse nam je obrnuto jer ima vece sanse da dobije posao, ali videcemo. Cilj je da ona pokusa da nadje posao pa cu se ja vec nekako snaci. Pitao sam to za spajanje porodice u nasem slucaju iz prostog razloga jer ne znam kako idu kursevi sto organizuje drzava. Ako ima tu sta besplatno bilo bi greota da propustimo. Da li mora da se ide na spajanje ili je dovoljno da se dokaze da smo u braku...
Hvala za fige, nadam se i ja da ce nesto uspeti, uskoro krecemo pa sta Bog da...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7806775 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.