Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841394 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 09:53 - pre 136 meseci
za: stavasbriga
Hvala na odgovoru. Znaci i tako moze. Da li je ta ponuda za posao koju predajes u policiji za dobijanje radne vize identicna tvom ugovoru o radu koji potpisujes u firmi ili npr. u ponudi moze da stoji serviceingeniør a u ugovoru tekniker. Pitam ovo jer mi nije jasno (jer ako mora da stoji isto), kako se poslodavcu isplati da nekog zaposli kao inzenjera a trazio je tehnicara (zbog plate- verovatno i u No postoji raspon plata koji se razlikuje za ing i tehnicare)
Ima jos jedna stvar koju nisam pomenula a to je da je NOKUT njemu priznao master. Da to ne ispadne glavna prepreka?
 
Odgovor na temu

valentina_bangu
valentina
Bosnia and Herzegovina

Član broj: 312236
Poruke: 2
31.223.211.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 10:04 - pre 136 meseci
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje vezano a zivot u Norveskoj ?! Da li se smije prilikom preeljenja u Norvesku povesti i kucni ljubimac??? Ako da, koji su uslovi potrebni da se ispuni ? U pitanju je pas ! Hvala puno
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 10:57 - pre 136 meseci
Imam jedno pitanje vezano za slanje CV-ja,molbe...
Da li je potrebno slati skeniranu autorizaciju ili ako se predaje licno kopiranu?Ili to treba/moze da se navede u CV-ju?
I da papiri koji se salju ili rucno ili elektronski su CV , molba ...?????
Znam kako to ide ovde u Srbiji,ali konkretno za No ne!
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 11:04 - pre 136 meseci
Pronaso sam na nekoj 30 strani foruma!!
Znaci CV molba i kopirana ili skenirana autorizacija sve zavisi kako se konkurise!!!
Ali ako se nesto menjalo javite!
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 11:51 - pre 136 meseci
Citat:
valentina_bangu:
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje vezano a zivot u Norveskoj ?! Da li se smije prilikom preeljenja u Norvesku povesti i kucni ljubimac??? Ako da, koji su uslovi potrebni da se ispuni ? U pitanju je pas ! Hvala puno

Sme da se povede, procedura za papire za zivotinje je opisana ovde
http://www.mattilsynet.no/engl...ith_a_dog__cat_or_ferret_97816
odnosno ovde (valjda isto to pise)
http://www.mattilsynet.no/matt...ravelling_from_unli_77385a.pdf

Ako se dobro secam, potrebni su pasosi za zivotinje, vakcinacije i testovi sto traje minimum cetiri meseca priprema (mora da se testira tri meseca posle vakcine sta li vec, mozda se razlikuje vakcinacija od vrste zivotinja, moja supruga je dovela dve macke). Ona/oni su leteli lufthansom bg-frankfurt pa frankfurt-oslo (mora sa zivotinjama da se udje kroz oslo zbog veterinarske inspekcije) pa onda oslo-bergen norwegianom. Sve ukupno dodje nesto manje od 500e po zivotinji, putovali su u prtljagu (zivotinje, ona je putovala u kabini jelte) i put je veoma veoma stresan za zivotinje. Nakon dolaska u no, potrebno je javiti se veterinaru opet u roku od 7 dana.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
241.247.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 19:31 - pre 136 meseci
Dragi forumasi odavno me nije bilo ovde tekstiualno,ali sam veoma posvecen forumu.
Radosna vest za moju porodicu sto je supruga uspela da preda za HU drzavljanstvo,koje kad dobije i HU pasos imamo prolaz 100%.
Ono sto nas trenutno zanima ,mislim znamo proceduru ucimo jezik,ali kako sa HU pasosem se moze raditi bilo koji posao zanima nas operateri na racunaru,jer supruga je profesor Informatike ali tesko da zbog jezika bude nasla posao u tom podnevlju ali operater je sigurno mnogo lakse.
Ono sto me raduje jeste da jos cekam 1.mart da vidim da li po novom zakonu mogu i ja kao supruznik da predam za HU drzavljanstvo ako i to uspemo eto nas do nove godine,jedino sto ce mo traziti prvo posao iz Srbije,da idemo na sigurno.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 19:44 - pre 136 meseci
Citat:
Jelena G.:
za: stavasbriga
Hvala na odgovoru. Znaci i tako moze. Da li je ta ponuda za posao koju predajes u policiji za dobijanje radne vize identicna tvom ugovoru o radu koji potpisujes u firmi ili npr. u ponudi moze da stoji serviceingeniør a u ugovoru tekniker. Pitam ovo jer mi nije jasno (jer ako mora da stoji isto), kako se poslodavcu isplati da nekog zaposli kao inzenjera a trazio je tehnicara (zbog plate- verovatno i u No postoji raspon plata koji se razlikuje za ing i tehnicare)
Ima jos jedna stvar koju nisam pomenula a to je da je NOKUT njemu priznao master. Da to ne ispadne glavna prepreka?


Ponuda za posao i ugovor bi trebali glasiti jednako jer će na radnoj dozvoli biti napisano za koju poziciju je izdana. Nisu oni toliko formalisti oko obrazovanja, tako da "titula" serviceingeniør ne znači da si obavezno obrazovan kao inženjer ili da imaš veću platu nego service tekniker. Mnogo više se gleda radno iskustvo i u većini oglasa, čak i mnogo jačih pozicija, stoji da odogovarjauće iskustvo može kompezovati nedostatak formalnog obrazovanja.

Ja sam svog budućeg šefa zamolio, bukvalno sam mu rekao da će nekom službeniku u UDI moja aplikacija izgledati logičnije i on je bez problema stavio serviceingeniør umjesto tekniker. U svakom slučaju ovo pitanje dolazi kasnije, mnogo je važnije da neko želi da te zaposli.

Zavisno od pozicije koju mu eventualno neko predloži, master može biti i kontraproduktivan jer je za master nešto veća minimalna zarada. Ali UDI sigurno neće provjeravati da li mu je NOKUT priznao diplomu, može predati običan prevod diplome.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2013. u 22:09 - pre 136 meseci
Au pairs radna viza

Ovo nekome moze da bude veoma zanimljivo jer radite i boravite kod neke norveske porodice koja oce da vas zaposli kao ispomoc u kuci a za to vreme moguce je uciti jezik i to vam bude placeno.
Cudi me kako do sada niko ovde o tome nije nista pisao a mogu ce je i ovo. Znaci ovo je namenjeno za mlade ljude koji su taman zavrsili skolu.

Detaljnije procitajte ovde:

http://www.udi.no/Norwegian-Di...ntral-topics/Studies/Au-pairs/

The purpose of the au pair scheme is cultural exchange. As au pairs, young people can improve their language skills and knowledge of Norway and Norwegian society by living with a Norwegian family. In return, the au pair performs services such as light housework and child care for the host family.

The rights of the au pair
You will carry out light work such as housework, child care and looking after pets (cat, dog etc.).
The working hours must not exceed five hours a day, and the maximum number of working hours per week is 30. You cannot work more than these 30 hours, not even for extra pay.
You are entitled to participate in tuition in the Norwegian language and recreational activities, and you must have full freedom to exercise your religion.
The host family shall pay a minimum of NOK 7,500 per year for you to attend Norwegian language courses.
You must live with the host family for the duration of the contract and have your own room in the host family's home.
You shall have free board and lodging, and receive at least NOK 5,000 per month before tax as pocket money/ pay.
You are liable to pay tax. This also applies to free board and lodging. These benefits are regarded as taxable income. When you apply for a tax deduction card you must meet in person at the tax office. For further information, go www.taxnorway.no
You are entitled to a total of 25 weekdays of holiday each calendar year, in accordance with Norwegian laws (ferieloven). Even if an au pair has not been an au pair for the whole calendar year, but started working for the host family no later than 30 September, he/she is entitled to full holidays. If an au pair starts working after 30 September, he/she is entitled to six weekdays’ holiday. The same applies if the au pair changes host families, provided that the au pair can document that he/she did not take holidays while working for the previous host family.
Holiday pay is regulated by the Ferieloven (the holidays law).
You are entitled to at least one day off (24 hours) per week, and at least one such day off per month must be a Sunday. In addition, you are entitled to at least one afternoon off per week.
You and your host family must have signed the UDI's Contract for cultural exchange between au pair and host family.
The host family shall pay an insurance for you which covers repatriation in case of death, illness or injury for the whole period of time you are in Norway.
While you are an au pair, you cannot work for other employers or other families than your host family, neither for payment nor for free.
An au pair with a valid residence permit automatically becomes a member of the Norwegian National Insurance scheme.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2013. u 13:13 - pre 136 meseci
Citat:
jedy023:
Dragi forumasi odavno me nije bilo ovde tekstiualno,ali sam veoma posvecen forumu.
Radosna vest za moju porodicu sto je supruga uspela da preda za HU drzavljanstvo,koje kad dobije i HU pasos imamo prolaz 100%.
Ono sto nas trenutno zanima ,mislim znamo proceduru ucimo jezik,ali kako sa HU pasosem se moze raditi bilo koji posao zanima nas operateri na racunaru,jer supruga je profesor Informatike ali tesko da zbog jezika bude nasla posao u tom podnevlju ali operater je sigurno mnogo lakse.
Ono sto me raduje jeste da jos cekam 1.mart da vidim da li po novom zakonu mogu i ja kao supruznik da predam za HU drzavljanstvo ako i to uspemo eto nas do nove godine,jedino sto ce mo traziti prvo posao iz Srbije,da idemo na sigurno.


Iskreno mi je drago za HU pasoš, to vam je ogromna prednost

Ali moram i da kritikujem. "Operater na računaru", kakvo je to zanimanje!?
 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2013. u 14:23 - pre 136 meseci
Citat:
delija_sever031:
Citat:
delija_sever031:
Da li je na kontu dokaza o pripravnickom za srednju dovoljna kopija pripravnicke knjizice sa 3 meseca iz doma zdravlja i 3 meseca iz bolnice ili mora jos nesto,ili cak ni knjizica ne treba nego da mi napisu to na nekom papiru i udare potpis i pecat,manje filozofije mozda?


Gde ste bre vi sa svezim autorizacijama,odgovarajte :-D


Mi smo slali kopiju pripravnicke, overenu i prevedenu kod sudskog tumaca. To je slato kao dopuna jer su trazili potvrdu o obavljenom staziranju od 6 meseci. Nakon toga je za 15 dana stigla autorizacija.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2013. u 15:56 - pre 136 meseci
Citat:
M.A.D.:
...Da li je neko mozda rado transport nekih stvari iz Srbije za Norvesku....naravno ne bi transportovo namestaj i tako to vec neke stvarcice...


Pisao sam o tome vec, OVDE
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2013. u 16:01 - pre 136 meseci
[quote]dakipro:
...moja supruga je dovela dve macke). Ona/oni su leteli lufthansom bg-frankfurt pa frankfurt-oslo (mora sa zivotinjama da se udje kroz oslo zbog veterinarske inspekcije) pa onda oslo-bergen norwegianom. Sve ukupno dodje nesto manje od 500e po zivotinji...
[quote]


Znaci spajanje sa domacom zivotinjom kosta kao spajanje sa "domacim" clanom porodice...

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
241.247.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2013. u 20:20 - pre 136 meseci
Citat:
stavasbriga:
Citat:
jedy023:
Dragi forumasi odavno me nije bilo ovde tekstiualno,ali sam veoma posvecen forumu.
Radosna vest za moju porodicu sto je supruga uspela da preda za HU drzavljanstvo,koje kad dobije i HU pasos imamo prolaz 100%.
Ono sto nas trenutno zanima ,mislim znamo proceduru ucimo jezik,ali kako sa HU pasosem se moze raditi bilo koji posao zanima nas operateri na racunaru,jer supruga je profesor Informatike ali tesko da zbog jezika bude nasla posao u tom podnevlju ali operater je sigurno mnogo lakse.
Ono sto me raduje jeste da jos cekam 1.mart da vidim da li po novom zakonu mogu i ja kao supruznik da predam za HU drzavljanstvo ako i to uspemo eto nas do nove godine,jedino sto ce mo traziti prvo posao iz Srbije,da idemo na sigurno.


Iskreno mi je drago za HU pasoš, to vam je ogromna prednost

Ali moram i da kritikujem. "Operater na računaru", kakvo je to zanimanje!?


Vidi ovako nekada a i danas se osoba koja unosi podatke u komp,nazivala operater na racunaru.
Kako sam ja master tekstilnog inzenjerstva cisto sumnjam da cu odmah moci naci posao u svojoj struci ekvivalentno diplomi jer citav moj 15 godisnji rad je u prosveti na radnomestu profesora tekstilne grupe predmeta,kordinator prakse i administrator tj.serviser i odrzavanje mreze.
E sada to je mnogo vise od onoga sto zna jedan operater,i sigurno cu traziti u toj bransi posao,ali i kada bi radio da samo ubacujem podatke i to bi mi bilo super.
I supruga je profesor Informatike,ali za pocetak bilo sta sto je vezano za IT bi nam odgovaralo(sem programera jer to ne znamo)
Kritika uvazena i Hvala na cestitkama.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 07:45 - pre 136 meseci
[quote]sttefan:
[quote]dakipro:
...moja supruga je dovela dve macke). Ona/oni su leteli lufthansom bg-frankfurt pa frankfurt-oslo (mora sa zivotinjama da se udje kroz oslo zbog veterinarske inspekcije) pa onda oslo-bergen norwegianom. Sve ukupno dodje nesto manje od 500e po zivotinji...
Citat:



Znaci spajanje sa domacom zivotinjom kosta kao spajanje sa "domacim" clanom porodice...
:D :D :D


Pa tako nekako :) Taman te pare sto su dobili na takmicenjima su investirali u svetliju buducnost :)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 07:55 - pre 136 meseci
Citat:
jedy023:

... E sada to je mnogo vise od onoga sto zna jedan operater,i sigurno cu traziti u toj bransi posao,ali i kada bi radio da samo ubacujem podatke i to bi mi bilo super...


Da ne budem hejter sto kazu, ali u praksi mislim da stvari malo drugacije ovde funkcionisu, iskreno nisam siguran koliko postoji potraznja za takvom pozicijom, mislim na operatera na racunaru. Ovde i babe i dede koji rade u postama i gde god, samostalno rade na racunaru. Na svakom salteru i na svakoj administrativnoj "stanici" se koristi racunar odmah pri kontaktu sa strankom, a cesce od toga stranka sama online popuni sve formulare da bi se ustedelo na vremenu koje radnici provode zarad birokratije. Banke, mobilni operateri, platne kartice, sve se narucuje i zavrsava preko interneta direktno, bez potrebe za trecim licem.

Sta hocu da kazem, kod nas recimo imas gomilu papirnatih formulara i obrazaca koje pomenuti operater na racunaru treba da unese u neki sistem, ovde se sve prvo unosi u neki sistem pa se stampa manje-vise iskljucivo na zahtev. Cak ti ni fiskalni racun ne stampaju ako ga sam ne zatrazis. Tako da, nisam siguran da ima nekih konkretnih podataka za ubacivanje, mozda u nekim specificnim situacijama ali i tu je otezavajuci faktor ne poznavanje jezika i dijalekata za tako neku struku. Veliki se napori ulazu da se takve pozicije premoste.

Na vasem mestu ja bih nabudzio CV za administratora ili nesto trazenije posto imate lepu osnovu, i u startu bi gadjao tako neku poziciju.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 13:05 - pre 136 meseci
Moze li neko da mi odgovori:
Kada je raspisan konkurs za servisinzenjera ili tehnicara i u uslovima konkursa stoji:

-Teknisk fagskole eller ingeniør
-Fagbrev elektro Gr L og kjennskap til ....
- ..............

Da li fagbrev zahtevaju samo ako je kandidat tehnicar a ako je inzenjer onda ne?
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 15:11 - pre 136 meseci
Mislim da da tu nema prolaza. Aplicirao sam i sam na nekoliko takvih oglasa, vise reda radi.
Ako mislite da ste bas dobar kandidat za danu poziciju to se moze ispitati u telefonskom razgovoru.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
241.247.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 15:23 - pre 136 meseci
Pa ja necu nista lagati,jer iradim i znam taj posao administratora,kao i odrzavanje mreze sto kablovske sto bezicnemi za to cu bez problema dobiti preporuke,a i imam sertifikate sa Elektronskog fakulteta iz ili u Nis,tako da mi to nije problem.
Sto se tice jezika uci se polako.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 20:13 - pre 136 meseci
Dakle...zavrsili smo sa ispitima...Joca-Bambi raport sa nasjonalfag-a u Bergenu
U sredu je bio pismeni deo (zakon i bolesti) a danas matematika.Naime...ovako:Polozili smo sve troje matematiku,mislim na Cveleta,Vladu i mene a pismeni deo se ceka dve nedelje odgovor.
Nakon onog silnog kukanja za matematiku,polozismo ipak .I valja se napomenuti da Cveleta nije bolela glava
Dala je zena korektne zadatke,one koje smo vezbali i ok je.Problematika je sto mora biti 100% i tu se takodje racunaju u gresku tacka i zarez ako se napise npr. 100.000 IE Heparina npr... E mora se staviti 100 000 IE bez tacke.Ako napises tacku,pao si ceo ispit.Dakle,tu lezi zec sto i najmanja greska koncentracijska te kosta ispita celog i ti onda ne verujes ni sebi a ni digitronu dok racunas pa 2 puta 2 jeste 4,ali ti mislis da mozda digitron laze jer si pod stresom onih 100% sto mora biti tacno.Vaktovi na nas 50 su bili petoro penzionera ali zivahnih i aktivnih ...Popili terapiju i dosli da dezuraju na ispitu nama strancima he he...
Svako je radio zadatke za sebe ali smo mi Srbi uspeli da proverimo rezultate medju nama,ne mozes puno da kazes ali mozes tipa "sesti 2 mg" samo rezultat...Vezbalo se puno pre toga i u principu je islo ok.Kazem sve je samo pitanje koncentracije i tih sitnih gresaka zareza i tacke...Zato cete vas dvojica sve to da pocnete vezbati mnogo ranije da odete sto uvezbaniji na nasjonalfag...materijal je sada skupljen,imamo i testove od sada sto su bili pa cemo da okacimo na forum da se vezba...
Ima i koji su pali sto se ukupne grupe tice,oni ce sutra da polazu.Sistem je takav bio da se cekalo da izadje poslednji kandidat i onda profesorka okaci "fasit" na tablu u hodniku,tj.resenje i mi proveravamo i ko ima 100% polozio je.Jer mozes proveriti zato sto jednu kopiju onog sto si pisao dobijas za sebe bas zato da mozes proveriti ili se zaliti kasnije.Original ide njima.Sutra ce biti sve crno na belo (na papiru) ali smo mi vec proverili rezultate i tacni su nam...

Pismeni deo Demens je fokus,"moderat aldersdemens" dat pacijent kroz situaciju,i provucena strucna i pitanja o zakonima Helsepersonelloven i Pasientrettighetsloven,ukupno 9 pitanja.Taj deo testa ima dosta da se pise,traje 5 sati,dok je matematika 3 sata.Pravila su takva da na ispitu ne pises svoje ime vec imas kandidat nummer i ti si broj zapravo.Legitimacija je nacin identifikacije,tj.bankkort koji nosis i pokazes im.
Uglavnom,u Bergenu je dobro bilo i nije neki preteran bauk ali je stresno.To jeste,svakako i bez dileme.Pored sto je brdo u pitanju i sto si posle 3 nedelje spreman za Olimpijadu
Dakle,kosta te zivaca,posebno matematika,ali je sve zajedno jedno lepo iskustvo i jako korisno.Mnogo toga ti bude jasnije,upoznas neke ljude,razmenis iskustva,i stvarno je korisno.Nastava je kvalitetna i ima dosta diskusija,sve u svemu kazem korisno.Ja nemam obicaj da za nesto tipa skolstva u Norge kazem da je korisno ali ovaj nasjonalfag za strance jeste koristan.Mnogo toga ti se razjasni u glavi sto se samog sistema tice bez obzira sto ti mislis da znas jer radis vec neko vreme u Norge.
Sutra je predavanje od dva sata.Dolazi sykepleiersforbund i dobicemo neke seme verovatno oko uclanjenja i pricace malo o samom sindikatu,i to je to.
Stresno ali korisno!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.80-202-105.nextgentel.com.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.02.2013. u 20:32 - pre 136 meseci
E sada...nas troje sto smo ovde od nas devetoro ima mesto i u Oslu,i mi cemo javiti za najkasnije dve nedelje u Oslu otkazivanje mesta na nasjonalfagu u aprilu.Cekamo samo rezultat sa pismenog dela i otkazujemo mesta,sto znaci da ce jos troje minimum upasti na fag u Oslu u aprilu.Znam Joco da si dobio avslag na mesto ali bice otkazivanja ovih sto su u Bergenu sigurno je pored nas jos ljudi koji su imali mesta i u Bergenu i u Oslu,tako da upada jos neko sigurno...
E sada oni imaju liste cekanja u Oslu pa zavisi koji si na listi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841394 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.