Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843182 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 11:34 - pre 135 meseci
Mi u nasem skolstvu nemamo medikamentregning.Imamo matematiku dve godine u med.skoli ali nemamo ovakav tip ispita.I zato nas najveci automatski stepen priznanja je licenca sa zahtevom da se ide na nasjonalfag i da se polaze zakon,bolesti i matematika ovog tipa zadataka.A svi uzimaju u obzir da smo mi to imali vec u skoli.A nismo i nemamo.Zato se moramo pripremati na vreme.Nije nista komplikovano kako deluje u pocetku,samo zahteva dobro znanje jezika da razumes zadatak i visok stepen koncentracije jer mora biti tacno 100% i moramo zaboraviti par nasih starih navika u pisanju kao sto je npr. 100.000 IE (tacka mora da se izbaci) ili 1800 da stavimo 1.800 dakle nema nigde i ne sme biti tacka.
Dakle,ono sto nemamo moramo se pripremiti za to kao da imamo...a ovo posebno vazi za one ljude koji imaju Visu skolu i dobiju licencu jer njima nakon polaganja jezika fali samo ovo i svi dodju na kurs spremni,tako da i mi to moramo biti.Treba uzeti za ozbiljno i za 10 dana vezbanja ukapiras,samo se moras staviti u tu situaciju.
A posto Bambi i Joca krecu uskoro na to...zato pisem sve ovo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 12:10 - pre 135 meseci
Hvala na savetima i primerima Mirjana. :-)
Imas pivo.
Inace, hteo bih da napomenem samo jednu stvar: upravo sam provezbao zadatke, ne da se hvalim, daleko od toga, ali 100% uopste nije tesko ostvariti. Mali tips: svi vi koji ste radili ili radite u Srbiji na anesteziji ste tokom skolovanja i rada ovo radili skoro pa u glavi. Sve je isto kao jedan prosecan radni dan u sali. Malo zapremine, malo koncentracije, malo procenti. Ukopcati veze izmedju njih, i to je vec pola posla. Druga polovina dolazi iz samog zadatka.

Ovim zelim da ohrabrim sve moje kolege, da ne prave paniku unapred. Verujte mi. Eto ja, posle samo tri godine iskustva sa tog posla kopcam i dalje ovo bez ikakvih problema. Dakle, ako postoje ovde negde anesteticari, samo napred u polaganja.
Takodje, i drugi clanovi foruma ne treba da prave nikakvu paniku oko ovih proracuna. Daleko od toga da je maciji kasalj, ali kad se udje u sistem (sto nije tako tesko uopste, garant), to sve ide lagano.

Pozdrav forumasi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 12:26 - pre 135 meseci
Kada prvi put ugledas zadatke,ti se iznerviras,jer prvo sto pomislis jeste da nema sanse da to spremis za dve nedelje ako si vec na kursu.E tu lezi glavni problem.Ko god pocne to na vreme,radi to kao rutinu kada dodje na kurs.Zato sam ovo okacila na forum,da se samo shvati da se treba provezbati na vreme tj. PRE nego sto dodjes na sam kurs,jer tada si prilicno zauzet i sa teorijskim drugim ispitom.
Sustina je u koncentraciji jer postoje tzv.glupe greske.Ovde na ispitu retko ko pravi grube greske zato sto to vezbas.
Anesteziji je to lakse naravno da skonta,i to imaju nasi farmaceuti na svom smeru.Opsti smer koji je radio na drugim odeljenjima van anestezije nema to...ili ima malo.
Samo priprema i ide to.
Ali o tome treba da pricamo,da popalimo lampice na vreme.Ja koga sam god pitala ranije,ma kaze to je ok,samo vezbaj.Cekaj,kazi mi sta kako konkretno,daj literaturu ili kazi mi gde da trazim.Mi smo skloni tome da kazemo ma njihovi sykepleieri su losije strucnosti od nas.Ok,mozda i ja to mislim,ali oni imaju jedan ispit koji mi nemamo.I taj ispit je na norveskom.Daj da popalim lampice na vreme.To je bitno.
Nemoj cekati kurs a da ovo neznas.Nerviraces se.Mnogo.A mozes proci bez toga.Ne daj im da imaju prednost u bilo cemu.Posto oni kada bi znali da mi ovo nemamo u skoli kao zvanican ispit,odmah bi to bilo dovedeno u pitanje celokupno skolovanje posto se oni ovoga hvataju kao bitne stvari i ok jeste.
PS.Vazno je pronaci u zadatku sta traze da li traze dose,styrke ili mengde,i sta ti je od toga dato.samo to da prepoznas,resio si 70%.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 12:36 - pre 135 meseci
Citat:
surbat:
Citat:
Nesh-co:
Da li za dozvolu moze da aplicira neko treci u moje ime UDI-u?
Hipoteticki, ja dobijem 100% stilling Ugovor, sve uredno, uplatim taksu, zakazem termin i sve papire prosledim trecem licu (znaci ne ja odnosno zena i ne poslodavac) da li je to moguce i da li je onda potrebno to trece lice ovlastiti na neki nacin? Poenta je zavrsiti to iz Srbije do pocetka rada, da bi se izbego odlazak samo zbog predaje papira.
Kazem hipoteticki jer je moguca jedna takva varijanta, a jos uvek nemamo Ugovor u rukama. Pocetak Ugovora bi bio juna, a nesto mi se ne cima taj poslodavac da mi on nosi papire i zavrsava dozvolu.
Izbego bi ambasadu, jer iz prethodnih iskustava ljudi ispada da to moze trajati predugo. Idealno bi bilo da to moze da uradi neko treci, koga imam, ali ne znam da li moze.
Da li je neko imao takvu situaciju?




Pozdrav. Ja sam imao takvu situaciju. Skenirao sam dokumenta i poslao u Nor. Zet je u moje ime predao papire. Ja sam samo napisao na parcetu papira punomoc i ispunio semu za punomoc. Nije tacno da ne moze. To je bilo 2011g u feb. Dobio sam vizu, doduse sezonska.

Hvala puno na odgovoru.
Da li si slao samo fotokopije ili su overene/prevedene i cega?
Znam da bi trebalo i pasos, sta sa tim? Da li samo da fotokopiram i saljem ili da overavam?
Ja jos uvek nemam Ugovor u rukama, navodno je u Opstini popunjen, ali dok ne vidim pecat, sve je to "oblak".
Nemam pojma sta radi u Opstini, ali tako mi je rekla zena koja je popunila formular (leder u tom domu) i prosledila Opstini. Kad se vrati sa odmora 4. marta znacu detalje, za djavola morala sada na odmor :)
Ono sto ja hocu je da imam spremne papire u rukama, da kada (ako) stigne Ugovor odmah saljem ili papire ili zenu u Norvesku.


 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 13:06 - pre 135 meseci
Citat:
mada77:
Ljudi ajde mala pomoc!
Ko je slao papire u NOKUT za koliko ti stigne onaj prvi odgovor?
Na sajtu pise u okviru od mesec dana!
Ja sam poslao papire 15.01. ajd racunam da su papiri stigli u No za desetak dana, ali evo prodje mesec dana a od odgovora nista!?
Nema panike ali eto zanima me!


Stigne obicno za mesec, mesec ipo. Pisi im mail na [email protected] pa pitaj dal je sve uredu i jel treba jos neki dokument.
Ja sam poslao papire pocetkom oktobra, pre 2 nedelje sam dobio nostrifikaciju, stim sto mi je falila overena fotokopija pasosa.

Poz

 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 13:20 - pre 135 meseci
imamo jos jedno pitanjce...
nas drugar je varilac, pa u njegovo ime pitamo, kako stoji stvar sa poslom za varioce...
hvala...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 13:44 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
sttefan: Najbitne si prosao, cestitam!

Za ostalo moj zakljucak je, a mislim da ga i sam vidis, ne dolaziti porodicno pa traziti posao u najskuplju zemlju! I da, auto ces odvesti dole u SRB i neces ga vracati, jer si shvatio da si na gubitku ako se vozis sa stranim autom po Norveskoj. Zar ne...?

Svi mi ponekad odigramo neki pogresan potez...ali bitno je da se partija dobije. A ti je jesi dobio!

Pozdrav


pa zena je bila jako blizu posla, imala je vise sansi, i da smo se potrudili realno bi i nasla posao, u nasem slucaju smo oboje trazili posao i dogovor je da se drzimo onog ko pre nadje, ja mislim da sam ja imao mnoooogooo srece a ona bas i nije, ali podvlacim da samo stisnemo jos jedno 2 nedelje trazenja za nju uspeli bi da nadjemo, potpisujem

auto ne odvozim jer mi ne treba vec idem nazad sa njim zbog zene i klinca, za ovih 4 nedelje presao sam oko 2500 km jurici ove one firme, i sam znas kako je to sve razudjeno u norge, sanse nema da bi ti mogao obici javnim prevozom a da ne pricam o ustedi samo u vidu voznih i ovih onih karata.

da su mi odma ponudili neki stan veruj mi da bi odma zapalio za tromso sa sve autom zenom i klince i garan bi tamo zena nasla posao u roku od 2-3 nedelje nevezano za mene.

sa druge strane nisam ni jednom isao u stavanger da trazim posao, jednostavno nisam stigao, e zamisli u tom slucaju koja je prednost svog auta, ovako cu morati u neko skorije vreme da kupujem nesto u norge a zao mi para za stvarno moram reci krseve (auto koji se kod nas nadje za 10 000 evra kod njih je minimum 20 000)


da mogu da vratim vreme jedino sto bi promenio je ostavljanje klinca kuci, to nas je mnogo usporilo, a i jako je tesko usaglasiti obaveze i trazenje posla sa brigom o detetu

pozdrav





Evo, i ja da zvanicno cestitam, tek sam sad saznala. :) Bas mi je drago, i obradovala sam se. Jos neko od nas je poceo da pliva u ovom moru. Cestitam! :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 13:52 - pre 135 meseci
Mislim da imam jednu bitnu info za sve one koji dolaze i krecu u potragu posla. Kada nastupi onaj momenat da se sve poklopilo, i posao, i 80% i sve, i kada odete u policiju OBAVEZNO trazite tidlig arbeidstillatelse. Mozda ce vam neko pametan to i ponuditi, ali ovi moji u Vestfoldu, izuzev jedne zene, nisu imali pojma. Kopala sam i rukama i nogama da ga dobijem, sama isla umesto poslodavca jer ni on nije imao pojma, i na kraju je dobila. Zasto je bilo bitno dobiti je?! Zato sto sam uz tidlig, pasos i ugovor danas predala papire za skattekort, sta znaci da cu moci dobiti platu pre nego dobijem radnu dozvolu, koja je u procesu jos dva meseca. Znaci, ne morate cekati radnu dozvolu pa tek onda ici u skatt po skattekort. Uz tidlig se dobija onaj privremeni ID broj. NIsam ocima, a ni usima verovala kad mi je zena rekla da moze! E, sad, da se ogradim, ne znam da li to znaci da dobijam full platu ili 50% plate. To sam zaboravila da pitam. Ima ona caka sa 50% skidanja poreza sa plate, ali mislim da je to ako nemate ID, a ja cu ga dobiti. NIsam sigurna. Medjutim, moja trenutna situacija je takva da mi i 50% plate spasava glavu tako da i to prihvatam, ako je tako. Medjutim, mislim da cu ipak uredno dobiti platu, jer mi ova teta rekla da se ne brinem, da plata stize. Provericu sutra sa seksretaricom pa cu videti... U svakom slucaju, ja nisam znala da se moze dobiti broj i skattekort sa tidligarbeidstillatelse! Mozda je to nesto novo...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 14:17 - pre 135 meseci
Tijana,na tidlig arb.startu ti pise da to ne znaci da si dobila dozvolu.Vidi,privremeni broj tj.personnummer sa prvom cifrom koja nije tvoj datum rodjenja,sto ces ti sada dobiti jer ti je ugovor bio na 3 meseca.To nema veze sa porezom.Porez se obracunava po poreskoj kartici koju ces dobiti.Ako predas karticu obracunaju po onome sto pise na kartici,a ako je nemas onda ti skidaju 50%.Nikakve veze sa tim nema ID kako ti kazes ili privremeni broj.Od toga ti ne zavisi da li ces dobiti svoj regularni obracun za porez ili ce ti skinuti tih 50%.Vrlo si konfuzna u ovome...Ali dobro...sustina je predas karticu skidaju ti po njoj porez a ako ne predas onda je 50% porez...Za martovsku platu ce da urade obracun ranije...ali za aprilsku stizes da hvatas voz sto se uskladjenja tice izmedju njihove administracije i drzavnog sektora za elektronsko prijavljivanje plate.Ce prezivis,vazno da si usla u sistem Kupi onaj njihov jeftini pekmez,ili nøttepålegg za 9,40 kruna...i samo sibaj
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 14:22 - pre 135 meseci
Ako je to na engleskom "Early Employment Scheme", onda dobijas d nummer i skattekort i otvoris racun u banci i odma mozes da dobijes platu. Imas bukvalno sve sto se posla tice kao i da si dobila radnu dozvolu. Naravno, ne mozes da napustas zemlju, nemas stalnog lekara jer imas D number i sl.
Ne odbija ti se 50% poreza, vec radi po istom principu kao i da si dobila dozvolu.

A inace to nije nista novo, cela poenta tidligarbeidstillatelse je da mozes da dobijes D nummer i skattekort i platu i da mozes krenes da radis (jer bez D-nummer/personnummer nema ni tekuceg racuna, te ni plate ni ostalog).
Dosta puta do sada je opisano koje su prednosti i mane i mogucnosti i zasto i kako...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 14:39 - pre 135 meseci
Draga Miro, slazem se sa tobom. Jesam malo konfuzna, zato sto mislim da ljudi znaju neke stvari a onda ispadne da ni ja ne znam neke stvari. ;) Sve mi je to jasno, i naravno da to ne znaci da cu dobiti pravu dozvolu, ali kako sam ti vec objasnila licno, moze se desiti da tu pravu dozvolu cekam jos 2 meseca. Produzili su period cekanja dozvole sa jednog na dva do tri meseca! Sto znaci, ako ja mogu da dobijem pare u aprilu umesto u maju ili junu, to pravi razliku. Sibam po first price-u. :) U svakom smislu. :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 14:42 - pre 135 meseci
Citat:
dakipro:
Ako je to na engleskom "Early Employment Scheme", onda dobijas d nummer i skattekort i otvoris racun u banci i odma mozes da dobijes platu. Imas bukvalno sve sto se posla tice kao i da si dobila radnu dozvolu. Naravno, ne mozes da napustas zemlju, nemas stalnog lekara jer imas D number i sl.
Ne odbija ti se 50% poreza, vec radi po istom principu kao i da si dobila dozvolu.

A inace to nije nista novo, cela poenta tidligarbeidstillatelse je da mozes da dobijes D nummer i skattekort i platu i da mozes krenes da radis (jer bez D-nummer/personnummer nema ni tekuceg racuna, te ni plate ni ostalog).
Dosta puta do sada je opisano koje su prednosti i mane i mogucnosti i zasto i kako...


Kada sam pripremala dolazak u Norge, secam se da sam citala o tome. Medjutim, to mi tada nije bilo bitno pa sam i zaboravila. Posle sam pokusavala da nadjem podatke, bas ovde, pa nisam uspela. Nisam znala sta tacno znaci tidlig, iako sam jako puno puta procitala ono sa udi-ja. Tamo to ne pise, a nije bilo nikoga ovde u Norge da mi to i kaze, jer ne znaju. Bitno je da se sad sve razresilo. ;)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 14:50 - pre 135 meseci
Sibaj po first price...i ziva si.Tijana,vise je bilo da se razjasni da se drugi ne bi zbunjivali...kada se skida 50% a kada ne od plate.Forum je ovo,mnogo dusa na jednom mestu.Taman skontaju i upada nova info da im to zavisi od ID-a.Zavisi im od kartice da li je predaju ili ne.Ali taj povracaj stize sledece godine i ako se plati sada 50% poreza...Evo sada sam pogledala datume za voznju plate...
3.april je poslednji dan za elektronsko registrovanje plate za april kod nas.E to zna da oscilira i nije u svakoj kommuni isto ali u principu do 5.og aprila je najkasnije registrovanje.Postoji mogucnost i naknadne uplate uz obrazlozenje mimo tih protokola kroz elektronski turnus.Ce legne aprilska...slusaj period gladovanja ti je tada duzi od mog...ja sam cekala 4 meseca prvu platu.Ti probijas sve rokove
Ali seti se usla si u sistem...ce bude sve ok.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 15:11 - pre 135 meseci
Evo primera pismenog dela ispita na nasjonalfagu u Bergenu iz 2011.-te godine. (Joca,Bambi,ostala ekipa)

Oppgave 1

"Anna er 87 år og bor i en kommunal bolig,såkalt "omsorgsbolig".Hun har mild demens,og klarer seg stort sett greit hjemme med daglig hjemmesykepleie og tilsyn.Som følge av tidligere hjerteinfarkt står hun på blodfortynnende medisin,og på grunn av diabetes er hun avhengig av injeksjoner med insulin to ganger daglig.Hjemmesykepleien har nøkkel til leiligheten og låser seg inn for å gi henne medisin og sette injeksjon.Enkelte dager er Anna motvillig til medisinering,men etter overtalelse løser dette seg vanligvis greit.
En morgen sykepleier Ingunn låser seg inn,gir Anna henne klar beskjed om å komme seg ut igjen.Hun vil være alene.Ingunn prøver å overtale Anna til at hun må få bli der en stund,men Anna er urokkelig.Ingunn spør pent om hun kan få gi Anna medisinene før hun går,men hun kommer ingen vei."


A)Hva kan du som sykepleier gjøre i denne situasjonen?
B)Hvorfor gjør du akkurat dette?
C)Hvem er det naturlig å samarbeide med for å få til en god løsning på denne situasjonen?

Oppgave 2

A)Hva menes med faglig forsvarlig?
B)Hvordan kan du sikre at du gir faglig forsvarlig sykepleie?
C)Hva sier helsepersonelloven om hvem som har ansvar for å sikre faglig forsvarlig sykepleie?
D)Hva menes med omsorgsfull?
E)Når gjelder taushetsplikten?

Oppgave 3

Anna faller på badegulvet og brekker lårhalsen.Etter 6 uker på sykehus for behandling og rehabilitering er Anna klar til å reise hjem,men hun trenger fysioterapi og hun trenger å få hjelp til både å stelle seg og å holde huset i orden.Siden hun har mild demens er det også aktuelt med dagsentertilbud til henne.I tillegg trenger hun en del hjelpemidler i huset som ergoterapeuten i kommunnen kan ta seg av.

Fyll ut INDIVIDUELL PLAN på Anna og ta med alle som skal bidra til å hjelpe Anna.Foreslå HOVEDMÅL og DELMÅL og hvem som har ansvar for tiltakene.

Lykke til !

E ovako je izgledao jedan test iz 2011-te godine.Napomenuti treba da se sve ovo provuce na predavanju ali da jako dobro legne ako imas iskustva na poslu sa ovim...tj.radis sa ovakvom ciljnom grupacijom.
Test moze da se iskoristi i za one koji nisu iz struke ali vezbaju norveski pa mogu se potruditi da prevode i mozda nauce nesto novo...

NB! Sad bi mi Vlada rekao da sam omsorgsfull ali skroz
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 15:19 - pre 135 meseci
Razlika izmedju testa iz 2011 i 2012 je mala sto se tice nasjonalfaga u Bergenu...
Isti je princip uzet da se provuce jedna situacija sa dementnim pacijentom...ali su bila nesto drugacija pitanja kao na primer ova:

1)Hva er viktig når du skal møte gamle mennesker enten i hjemmesykepleien eller i sykehjem?
2)Hva forstår du med "mild demens"
3)Hva er det viktig å ta hensin til når du skal vurdere hva vil du gjøre i denne situasjonen?
4)Hva er Pasientrettighetslovens formål?
5)Hvordan kan du som sykepleier bidra til trygghet for pasienten?
6)Hvilke ansvarsområder har sykepleiere i forhold til medikamenthåndtering?

Napomena: U Bergenu nemas pravo da koristis zakon.U Oslu je drugi tip pitanja jer imas pravo da koristis zakon i od tebe se trazi da nadjes odredjene zakone.Dakle to imati u vidu.Ovde se vise islo na prakticno resavanje problema.U Oslu je akcenat vise bio na suvim pravilima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 17:11 - pre 135 meseci
Pismeni test iz Osla sa nasjonalfaga iz jedne godine glasi ovako:

Oppgave 1 Oppbyggning og organisering av helsetjenesten

A)Nevn tre sentrale generelle oppgaver i kommunehelsetjenesten.Kommunene har fått nye oppgaver i forbindelse med innføring av Samhandlingsreformen,beskriv to av de nye oppgavene/konsekvensene.Bruk gjerne eksempler.

18 poeng

B)Definer hva Norsk pasientskadeerstatning er.Hva skal til for at en pasient skal få saken sin behandlet her?

7 poeng

Oppgave 2 Helse og sosialrett

A)Ta utgangspunkt i Kapittel 3 1,2,3 og 5 i Lov om Pasient og Brukerrettigheter.Gjør rede for hva nevnte pasientrettigheter innebærer for deg som sykepleier ved å trekke inn Kapittel 2 4,5,6 i Lov om Helsepesonell.

Poeng 15

B)Gjør rede for hva du forstår med Samtykke til helsehjelp og hvordan dette er beskrevet i lovverket.

Poeng 10

Oppgave 3 Kulturforståelse

A)Gjør rede for din egen sykepleiefaglige kompetanse og utdanning og møte med kulturen i det norske helsevesenet.

Poeng 18

B)Beskriv et møte med en pasient hvor du får fram både et etnosentrisk og et kulturrelativistisk syn/perspektiv

Poeng 7

Oppgave 4 Nasjonale satningsområder

A)Helsemyndighetene har gjørt underernæring til et satningsområde og utarbeid Nasjonale faglige retningslinjer for forebygging og behandling av underernæring.
Gjør rede for hvordan det arbeides med dette satningsområde både overordnet og konkret på sykehjemmet/i kommunen.

Poeng 15

B)Gjør rede for to av de andre nasjonale satningsområdene for 2012.

Poeng 10

Eto to je pismeni deo zakona iz Osla na ispitu.Uz koriscenje zakona.Drugaciji je totalno princip iako je materija ista.







MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 17:15 - pre 135 meseci
Cvele,Vlada i ja smo oduzili svoje i napisali sta smo znali o nasjonalfagu uz stavljanje materijala na forum za one koji ce ovim putem.Kada budete prolazili kroz to,tu smo pa ispomazemo se i tada.Kopirajte i poslusajte savete jer dobro ce doci bez obzira sto to nije nesto sto ce ti bas "sutra" trebati.
Skinite sa neta ta tri zakona u zdravstvu i idite spremni na to.Znacice i napravice razliku u odnosu da ides grlom u jagode.
Toliko o nasjonalfagu od nas.Vracamo se starim temama...onim papirolosko-policijskim!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 20:23 - pre 135 meseci
Miro hvala puno na materijalu i zalaganju. Ja da sam na tvoje mesto ja bi konkurisao na neki stilling ledera , ako ne i za ministra zdravlja :)
KRALJICE!!! :DDD

Ne znam kako da ti se oduzim u svoje i Bambijevo ime ali imas tonu pecuraka od mene :D ubranih po sumama Lampelanda :) (Bezopasne, provereno)

Cveyo brate, ti neces dobiti nista jer si ove godine bio nevaljao i nisi mi doveo ni jednu Filipinku sa nasjonale fag-a :)

Ali ... mozes da platis jednu turu pica za vikend ako ste ti i kum slobodni, cisto da se razumemo :)

Inace ovog vikenda Festa kod mene ... svi ste dobrodosli... :)

Nema praseta na zaru kao sto smo navikli ali zato ima riba.... vise sorti :)
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
..9-160-139.customer.lyse.net.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 20:33 - pre 135 meseci
Miro,hvala na ulozenom trudu i vremenu,ovo ce nam bas znaciti...
Puno pozdrava iz Stavangera....
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.02.2013. u 20:40 - pre 135 meseci
Jocaendo,
brate,ja jurio Filipinke da nam daju testove,a Mirka Filipince,nije nam nista drugo palo na pamet :-)...koja festa bez rakije,kad si sve popio :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843182 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.