Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860637 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 22:39 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Nije neophodno, ali je super imati ga. Ponekad i neophodno. Eto ja sam sad u potrazi za poslom i pitali su me, i to ne jednom. Cak su mi u jednom privatnom domu rekli da im je to uslov broj jedan-polozen NP3. Na koga naletis.


Znači, može da se nađe posao i bez ispita? Vredi li otići baš u Oslo i tamo tražiti posao dok se ne položi NP3?
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 00:18 - pre 138 meseci
Citat:
natashaT:
Draga Sladjana,na blic sam pogledala neke tvoje poruke u kojim sam zakljucila da da ti je muz zaposlen a ti cekas posao.molim te mozes mi ukratko reci koji posao ti je dobio muz sa kojom skolom a koju diplomu ti imas.i kojim putem ste otisli tamo ...plizzzzz


Natasa,
Dve godine radili smo zajedno sezonski posao (kod sezonskog rada u norveskoj mozes da imas diplomu kuvara a da radis na gradjevini... dakle nema spajanja obrazovanja i posla). Pre isteka sezone moj muz je doio posao u struci -Masinskoj. Ja sam ekonomista sa visim orazovanjem, imam zavrsenu trgovacku srednju skolu i kursa za negovateljicu (gerontologija). Za mene ce biti tesko naci posao, ali ne predajem se ja... naprotiv!!! U Sriji sam ucila norveski. Zavrsila sam prvi nivo. Ovde sam nastavila i na drugom sam nivou. Teracu ga do BERGENCA. Shvatila si ... kako da budem Ekonomista u NO bez dobrog znanja norveskog. Ja sam kratko u NO, ali ono sto sa sigurnoscu mogu reci to je da je jezik 50% garantovanog uspeha ovde. Sve vise i vise su poslodavci zahtevniji kada je jezik u pitanju. Prolazi engleski ali samo za pojedine struke.
Pozzz!


ST
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 00:49 - pre 138 meseci
Citat:
bojko peric:
Kakvo ti je znanje jezika?Koliko si ucila jezik u Srbiji?Sve najbolje ti zelim.mislim na Tijanu

Ucila sam godinu dana, intenzivno. Poslodavcima se uglavnom svidja koliko znam ali ja nisam zadovoljna. Moram jos dosta raditi na tome. Da se brze uci ovde nego u Srbiji, to stoji.
Pozdrav i hvala!
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 00:52 - pre 138 meseci
Citat:
melankolic:
Citat:
tijanam:
Nije neophodno, ali je super imati ga. Ponekad i neophodno. Eto ja sam sad u potrazi za poslom i pitali su me, i to ne jednom. Cak su mi u jednom privatnom domu rekli da im je to uslov broj jedan-polozen NP3. Na koga naletis.


Znači, može da se nađe posao i bez ispita? Vredi li otići baš u Oslo i tamo tražiti posao dok se ne položi NP3?

U Oslu je problem i prvog radnog mesta ( u smislu imanja iskustva i radne dozvole) i NP3 pa cak i Bergenstest koji sam vidjala po oglasima za posao. Ja se jos ne usudjujem poci put Osla.
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 07:30 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
ado23osijek:
Citat:
ado23osijek:
Pozdrav svima ! Moje ime je Admin ,iz Hrvatske sam ,imam 23 godine i naravno javljam se ovdje znate i sami iz kojeg razloga......Da ne duljim i spamujem odmah da prijeđem na stvar.Zanima me dali mi netko moze pomoci u odlasku iz Hrv,na koji način pomoći? E tako što mislim na savjete,na mozda pomoc tko je vec u Norveskoj ,jer mi je svejedno gdje cu doci u Nor. za početak.Radnik sam ,nisam neki nehljebovac,radim 2.5 godine(svaki dan,imam radnu naviku) kod roditelja u firmi s mobitelima(sve sto se tice mobitela radim) zanima me dali bih ja mogao doci "gore" i na koji način? Naravno da mi nije na 1. mjestu ono što drugi odmah pitaju a to je :PLAĆA!!!Meni je najbitnije otici odavdje i zaposliti se ako je ikako moguce gore,jer bitan je posao u početku i da se snađem a plaća će se već bolja naci ako nije trenutna zadovoljavajuća,jer kako sam naveo najbitniji mi je i na 1, mjestu-POSAO!!!!eto ako itko ikako moze pomoci na bilo koji nacin,ja bih mu bio zahvalan i oduzit cu mu se ako uspijem ostvariti svoj zeljeni cilj.Volim raditi,moram raditi i radim,trenutno-smanjen je obujam posla i to je razlog zbog kojeg razmisljam napustiti Hrvatsku,a u tome su mi podrska i roditelji. Hvala ssvima unaprijed na pomoci i odgovoru :)

Da samo nadovezem zaboravio sam napisati da imam zavrsenu poljoprivrednu i veterinarsku srednju skolu,da sam zavrsio kvalifikaciju za ugostiteljstvo i da trenutno pohađam kvalifikaciju za servisera računala,ako to moze sta pomoci u mom prijašnjem postu.Vjerujem da ste dosada(vi koji ste preko i koji su bili)dobili ovakvih 1000 postova i pitanja kao sto je moje,ali se sjetite sebe kako je vama bilo kad ste vi htjeli biti informirani i kad ste trazili pomoc,pa bih molio da se ne ljutite i ne mislite:evo jos jednog dosadnog i neambicioznog mladića.........


Ti si HR drzavljanin.Po svemu sudeci HR ce 1.jula 2013 da udje u EU.Ovde se sva pravila dele na pravila onih koji su u EU i onih koji su van nje.Ljudi iz Evropske Unije mogu da rade bilo koji posao u bilo kom procentu,dovoljno je samo da nadju posao i ne treba im dozvola.Ljudi koji su van EU moraju da spajaju diplomu obrazovanja sa poslom.Npr.ugostitelj radi u restoranu...i to je najcesce tipa sezonskog posla.Poslovi se dele na sezonske i na stalne poslove tj.one poslove koji traju tokom cele godine.
Ti kao drzavljanin drzave koja bi po svemu sudeci trebala uci u EU sacekaj tih 8 meseci jos jer ce ti pasos EU otvoriti sva vrata,ako ne bas sva a onda u svakom slucaju mnoga.Do tada procitaj ovaj forum i naoruzaj se.
Portale za poslove ces naci na ovom forumu,IT struka je prilicno trazena,za zdravstvo nisi kvalifikovan i to ti nije sfera interesovanja.Ukoliko Hr ne udje u Uniju,onda ces morati da se drzis pravila diploma-posao,ali ulazi po svemu sudeci,tako da ti ces imati rpilicno olaksan posao.
Isabeau,clanica ovog foruma je iz Hrvatske,takodje.Za sada jedina pored tebe iz Hr.
Ovo ti je kao knjiga samo citaj vrati se unazad i procitaj i sajt UDI-a.
Zakljucak:pasos EU i trazenje posla preko svih portala kao sto su finn.no,jobbnorge.no itd...i ne bi ti bilo lose da ucis norveski.Inzenjeri su ljudi koji mogu da za sada prodju bez znanja norveskog mada je i njima prednost znanje istog.
Toliko,a mislim da ti je dovoljno kao uputstvo.

NB!-Ovo poljoprivredna i veterinarska skola-manje vise.Ovo za mobilne telefone je vise u opticaju sto se trzista rada tice.


"Isabeau,clanica ovog foruma je iz Hrvatske,takodje.Za sada jedina pored tebe iz Hr." :
- Mirjana, ima nas još.. :)
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 07:32 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
U Oslu je problem i prvog radnog mesta ( u smislu imanja iskustva i radne dozvole) i NP3 pa cak i Bergenstest koji sam vidjala po oglasima za posao. Ja se jos ne usudjujem poci put Osla.


Hvala ti puno, tijanam! :)

Htedoh te pitati, kakva je trenutna situacija po mestima na jugu Norveške što se tiče posla hjelpepleiera (gde ima najviše potrebe za medicinskim radnicima)?
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.dsl.iskon.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 08:20 - pre 138 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
ado23osijek:
Citat:
CoyoteKG: jbt koliko se pise u ovoj temi...
Pretpostavljam da je do sada otislo pola Srbije zahvaljujuci temi...

bas bi bilo dobro da moze da se edituje post i da se jave ljudi koji su se ovde interesovali i koji su sada tamo :)


-šteta što se nitko ne javlja da nam kaze iskustvo tko je tamo,da poblize budemo informirani ,jer sto se mene tice ja odoh odma -samo da mi netko moze reci sta i kako se snaci tamo


Heh pa ocigledno ne citas detaljno... dosta nas je ovde u norveskoj i ovde smo zahvaljujuci informacija sa ovog foruma.
Meni licno je ovaj forum i postovi osoba sa foruma bio inspiracija da udjem u svu pricu za norvesku.

Jer bre ljudi ovo nema nigde.. ako znate da radite svoj poso i imate diplomu za taj poso vrata su vam sirom otvorena ako neko oce da vas primi da radite taj poso. Nema zezacija kao u EU posto norveska nije u EU.
Normalno ako cete da radite u ustanovama kojima upravlja drzava onda imate problem sa svim tim cudima i autorizacijam ,itd.. sto imaju oni koji rade u zdravstvu.
Ali bre svi ostali koji ce da rade kod privatnika samo je bitno da znas da radis posao, da oce da te prime da radis, i da imas diplomu koju ces formalno samo da pokazes u UDI...
Normalno nije sve to tako lako kao sto zvuci ali je izvodljivo.
Ali kada pogledate ovde je na forumu najveci deo ljudi medicinske struke i za njih je put ujedno i najtezi ali ljudi uspevaju da se izbore sa svim ovim.
I stvarno mi nije jasno kako nema vise ljudi drugih struka. Svi ljudi bilo koje tehnicke struke od obicnog majstora,tehnicara pa normalno do inzenjera koji znaju da rade poso mogu naci poso u norveskoj.
Normalno taj poso morate sami naci jer tesko da ce vam to neko servirati tek tako na tanjiru.
Znaci bukvano ovo treba iskoristiti dok je ovako i dok ne zatvore vrata i kazu ne moze vise.

Najveci problem mnogima su pare jer ovo je ipak najskuplja zemlja na svetu i moraju se imati neke pare za pocetak i da se sve sprovede u delo.
A tu je i ono "jao jel ja bas moram na taj norveski jezik".... Jbt... pa ne ides u englesku nego u norvesku.
Ako pokazes da si zagrejan da ucis jezik to mnogo znaci njima... ne kazem da ne moze sa engleskim ali norveski ti mnogo znaci.
Ja sam upravo sad stigo sa kursa norveskog... veslo sam bicklom 4 km po ovoj ladnoci do skole posle posla i sedeo 4 sata tamo i onda nazad...

I sad ide ono dali sve to vredi uraditi u zivotu.. jer ipak sve je ovo jedan veliki cirkus, ipak promenio sam drzavu, jezik,klimu, hranu, obicaje...
Mnogo puta je dosta tesko biti sam u stranoj zemlji i ima dana kada ne porazgovaram srpski uzivo sa nekim pa i po par nedelja.
Onda se vratis na par danas u Srbiju i vidis kako je u Srbiji i jedva cekas da sednes u avion za nazad.
Ali realno na primer u Bergenu sam se odusevio kako su se nasi ljudi okupili.. imaju udruzenje, srpsku skolu za decu subotom sto su sami organizovali,a ko ide u crkvu ima i naseg popa doazi jednom mesecno.. itd...
Tako da ono... i ovde se moze ziveti, samo treba proci par prvih godina i valjda kazu onda je ok.




Gledaj ovako moju situaciju: zavrsio sam poljoprivrednu skolu srednju,nisam radio u toj struci osim na praksi(di sam se pokazao vrlo zainteresiranim za posao,međutim nisam tamo nastavio raditi)-zavrsio sam ugostiteljstvo vanredno i sad zavrsavam racunalstvo(serviser racunala),a radim 2 i pol godine vec u obiteljskoj firmi s mobitelima,znam sve sto se tice tog sektora posla,i sad se vi pitate zasto ja trazim bolje od toga jel? E pa zato sto se smanjio obujam posla i nemam vise toliko posla kao prije npr. godinu dana+ 2. razlog je taj sto sigurno ne mislim prezivljavati samo dane i biti na teret roditeljima nego zelim napredovati,zelim otici u svijet i probati nesto zaraditi svojim rukama ,bez roditelja i oni su mi u tome podrska.Stoo se tice novca za odlazak u NORVEŠKU,TO MI NIJE PROBLEM-to mogu,problem mi je samo smještaj i da nađem posao,nemam nikoga tamo Da bi me dočekao dok se ne snađem sto se tice smjestajA i posla......
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 09:41 - pre 138 meseci
Citat:
melankolic:
Citat:
tijanam:
U Oslu je problem i prvog radnog mesta ( u smislu imanja iskustva i radne dozvole) i NP3 pa cak i Bergenstest koji sam vidjala po oglasima za posao. Ja se jos ne usudjujem poci put Osla.


Hvala ti puno, tijanam! :)

Htedoh te pitati, kakva je trenutna situacija po mestima na jugu Norveške što se tiče posla hjelpepleiera (gde ima najviše potrebe za medicinskim radnicima)?


Uzmes lepo i pretrazis sajtove za oglasavanje, jobbnorge, finn no, nav i sl pa ces videti. Potraznje ima, kao i uvek, problem su manji stilinzi.
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 09:59 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Uzmes lepo i pretrazis sajtove za oglasavanje, jobbnorge, finn no, nav i sl pa ces videti. Potraznje ima, kao i uvek, problem su manji stilinzi.


Hoću, pogledaću oglase, samo mi reci kao neko ko je tamo a da bih suzio izbor, koja su to mesta na jugu gde nije neophodan NP3 pri zapošljavanju?
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 11:04 - pre 138 meseci
Citat:
melankolic:
Može li mi neko pomoći?
Imam kontradiktorne informacije pa mi je zbog budućih planova neophodno da dobijem tačnu informaciju: da li se u Oslu, na razgovoru za posao hjelpepleiera traži položen NP3?

Rečeno mi je da se to odnosi samo na privatne zdravstvene ustanove/ gerontološke (da može i bez njega ali samo u privatnim) a druga osoba mi je rekla da generalno (za rad i u državnim ustanovama) nije neophodno položiti ga.



Ja sam bio u Oslu kad sam stigao ovde, prvih dva meseca sam samo ljubio vrata po starackim domovima i u 90 % slucajeva su mi vracali dokumentaciju jer nisam imao polozen jezik.
Na 95% posto oglasa u Oslu na sajtovima traze da prilozis diplomu o polozenom jeziku .

Koliko sam cuo od sledece godine i oni koji rade bez njega a odavno se zaposlili morace da poloze ili ce ih otpustiti. To su mi rekli oni koji rade tamo, imali su sastanke.

Zakljucak: po ovome

1. BEZ POLOZENOG JEZIKA SANSE ZA DOBITAK POSLA U OSLU SU 1:99 ....
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 11:12 - pre 138 meseci
Sad sam zvao ove u SAFH-u ,registrovali su moju zalbu i poslali mi fakturu da uplatim, kako da je novi slucaj.
Pa sam se malo popricao sa njima, zena ustala proverila , i rakla mi je " Izvini , kolega koji ti je poslao fakturu nije pogledao o cemu se radi, da je to zalba i da si vec platio."
"Mozes slobodno da je bacis " !

ZNACI AKO NE POZOVES I NE BUDES BEZOBRAZAN KAO ONI NISTA NE MOZES DA NAPRAVIS!

Samo da uzmu pare, malo im svo bogatstvo pa traze jos....

Na pitanje koliko ce trajaci proces rekla je:
" Ako behandler proceni da moze da se produzi na 2 god.(inace licenca mi je na 1 god.) nece trebati puno.U suprotnom morace da se prosledi dalje i da se ponovo otvori slucaj a to ce trajati....mesecima...." tako da se iskreno nadam da ce neko "normalan" pogledati to....

 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 11:28 - pre 138 meseci
Citat:
Jocaendo:
Ja sam bio u Oslu kad sam stigao ovde, prvih dva meseca sam samo ljubio vrata po starackim domovima i u 90 % slucajeva su mi vracali dokumentaciju jer nisam imao polozen jezik.
Na 95% posto oglasa u Oslu na sajtovima traze da prilozis diplomu o polozenom jeziku .

Koliko sam cuo od sledece godine i oni koji rade bez njega a odavno se zaposlili morace da poloze ili ce ih otpustiti. To su mi rekli oni koji rade tamo, imali su sastanke.

Zakljucak: po ovome

1. BEZ POLOZENOG JEZIKA SANSE ZA DOBITAK POSLA U OSLU SU 1:99 ....


Hvala na informacijama i pomoći, Jocaendo!
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 12:16 - pre 138 meseci
Ljudi moram da podelim svoju radost sa Vama! Danas mi je stigla autorizacija,a taksu sam uplatila 7.novembra! To je stvarno brzo uopste se nisam nadala!
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 12:17 - pre 138 meseci
Evo o cemu pricam... kad je rec o placanju i da samo dizu cene ...

Sada je po 500 kr. polaganje prøve 3 i jedan i drugi deo.

http://www.folkeuniversitetet.no/no/side/10068/norsk-spraktest/
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 12:20 - pre 138 meseci
Citat:
vesmil75:
Ljudi moram da podelim svoju radost sa Vama! Danas mi je stigla autorizacija,a taksu sam uplatila 7.novembra! To je stvarno brzo uopste se nisam nadala!



Cestitam ! :)
Stvarno je, neverovatno, kratak period. :D

Ja bi kupio jednu milku od 500 gr tom behandler-u sto ti je obradjivao papire :D :D :D

Srecno dalje :D
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 13:01 - pre 138 meseci
Hehe,hvala Jocaendo! Ma ponecu mu jednu kad podjem hehe
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 14:30 - pre 138 meseci
Cestitam !!! I srecno
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.212.207.212.getinternet.no.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 14:35 - pre 138 meseci
Moram da vam ispricam sta mi se desilo juce.....
Cekala sam autobus na stanici a ovde u NO je obicaj da mahnes vozacu kako bi stao jer ako nema putnika u autobusu koji bi izasli na toj stanici, vozac ne staje.Cekao je jos jedan covek zajedno samnom. Bila sam okrenuta suprotno od autobusa na par sekundi i nisam primetila kada je autobus nailazio pa je s´toga sofer samo prozujao pored stanice. U tom momentu sam se okrenula i podigla ruke, sa spustenom vilicom i licem u soku pitala mahinalno coveka na stanici - "Pa zasto nije stao" !!! Covek se nasmejao i rekao da ne zna , naravno pa zasto bi on to i znao U tom istom momentu je stigao i drugi autobus koji je stao da bi pokupio tog coveka ali tak autobus nije isao u pravcu koji meni treba. Videvsti moju facu i reakciju, vozac tog autobusa, koji je usput bio crnac, pozvao me je da udjem u njegov autobus i rekao mi da ce pokusati da stigne onog predhodnog. Usla sam i trka je pocela !!! Vreme je bilo da se ide sa posla i iz skole pa je autobus bio pun putnika. Vozac je pokusao da stigne onog drugog na sledecoj stanici ali nije uspeo te ga je pozvao preko neke interne stanice i rekao mu da ga saceka i da stane sa strane i da ima jednog putnika koji bi presao u njegov autobus. Ovaj drugi nije odgovorio niti je davao znake da bi stao pa je ovaj "moj" vozac poceo da trubi iz sve snage ali nista!! Inace ovde u NO je JAKO retko da neko trubi pa je to uznemirilo sve putnike a verovatno i druge ucesnike u saobracaju. Ja sam se sve vreme smejala i mislila u sebi kako je sve to sto se desava kao u nekom filmu Stigli smo do tacke gde bi ovaj autobus u kom sam bila trebao da skrene a onaj drugi kog smo jurili ide pravo i tu ti "moj" vozac odluci da nastavi pravo za njim ! Poceli su putnici da vicu kako je pogresio put i kako treba da skrene pa sam im ja objasnila da on juri drugi autobus zbog mene i kako niko na svetu nema boljeg vozaca nego ja !!! Poceli su da se smeju i da navijaju. Napokon je onaj drugi stao na stanici i ja sam izasla i otrcala do drugog autobusa mahajuci "mom" vozacu saljuci mu poljubac !!! Razlog zbog kog sam rekla da je vozac bio crnac je taj da Norvezanin ( ja mislim) NIKADA ne bi ucinio takvu stvar nekome koga poznaje a kamoli koga NE POZNAJE )
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 14:53 - pre 138 meseci
Viki...svi muskarci ovog naseg sveta osim,Norvezana,znaju da prepoznaju dobru ribu i zarad iste "voze" i po slepim ulicama,tj.onim i bez povratka jer pobogu,to je riba zbog koje je vredelo...Dok ta filozofija kod Norvezanina muskaca ne pali,jer on u dzepu ima mini skaceno izdanje najvaznijih tacaka svih zakona a tamo ne pise pravilnik za procenu dobre ribe i sta raditi u toj situaciji.
Tamo pise,vozi bezbedno,budi dosadan,drzi se rute,sve su zene iste...e,eeee zakoni im ubili erekciju.

NB!Vazna napomena je da Violetin muz ne zna srpski i nije clan foruma.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 15:00 - pre 138 meseci
Ado23osijek :
"Gledaj ovako moju situaciju: zavrsio sam poljoprivrednu skolu srednju,nisam radio u toj struci osim na praksi(di sam se pokazao vrlo zainteresiranim za posao,međutim nisam tamo nastavio raditi)-zavrsio sam ugostiteljstvo vanredno i sad zavrsavam racunalstvo(serviser racunala),a radim 2 i pol godine vec u obiteljskoj firmi s mobitelima,znam sve sto se tice tog sektora posla,i sad se vi pitate zasto ja trazim bolje od toga jel? E pa zato sto se smanjio obujam posla i nemam vise toliko posla kao prije npr. godinu dana+ 2. razlog je taj sto sigurno ne mislim prezivljavati samo dane i biti na teret roditeljima nego zelim napredovati,zelim otici u svijet i probati nesto zaraditi svojim rukama ,bez roditelja i oni su mi u tome podrska.Stoo se tice novca za odlazak u NORVEŠKU,TO MI NIJE PROBLEM-to mogu,problem mi je samo smještaj i da nađem posao,nemam nikoga tamo Da bi me dočekao dok se ne snađem sto se tice smjestajA i posla......"

Ovo ti je zemlja bez doceka.Ali kao sto vidis...nalaze se putevi za snalazenje.Kazes da ti novac nije problem za taj neki pocetak,onda se da i snaci neki hostel itd...ali imas i mogucnost preko nekih sajtova tipa workaway itd kao sto su ljudi ovde vec pisali o tome na ranijim stranicama da se nadje smestaj za usvrat mala pomoc u kuci i oko nje itd...i vazna napomena ako dodjes sa pasosem EU brze ces naci posao i snaci se.
Jer pravilo je da se stan ne moze iznajmiti ako se nema personnummer i ta neka pratece resena dokumentacija koja se resava u tih nekoliko prvih meseci kada se nadje posao.
Zato,organizuj sebi docek jer nista tebi bez tebe samog.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860637 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.