Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7811823 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 15:33 - pre 138 meseci
Ne zaboravite jednu stvar: UDI ne interesuju procenti po novoj izmeni zakona od maja ove godine, interesuje ih samo godisnji bruto. 302.700 je osnovni bruto za hjelpepleiera sa 100% stillinga. Oni gledaju cifru, a ako hocete, napravite je iz 10%. Jer na osnovu tog bruta dokazujete da mozete sami zaraditi dovoljno za sebe, sto je njima vazno. Meni je lederka za zadnje produzenje napisala stilling 80%, najmanji bruto 302.700.
Zelim da kazem da je bruto cifra vrlo vazna, a ne procenti samo.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 16:15 - pre 138 meseci
Citat:
sttefan:
Citat:
Tijanam: Kako dani prolaze a ja obilazim domove, svi mi nude posao, ali sa manjim stillingom. Kad cuju za 80 hvataju se za glavu.


Ti mozes da probas da ti daju ugovor i sa manjim stillingom, ali da ti u ponudi za posao upisu tih famoznih 80%. Hoce oni to, ako im trebas. Inace za policiju je dovoljna ponuda za posao, tj. mozes i bez ugovora.
Naravno najbolje je da imas pravih 80% i vise posto...to svi znamo.


Da se da naici na nekog skroz ok ali bas bas ok sefa i reci mu ok,ja cu raditi i 30-50% nema veze,samo stavi na ugovor taj neophodni procenat sa max.bruto platom da dobijem dozvolu.Ali nazalost,nema tako puno takvih sefova,to je retkost jer to jeste zloupotreba i ti onda imas papir u rukama koji mozes i protiv njih da koristis...u smislu,meni u ugovoru pise nesto drugo...
To je zeznuto izvesti...ali...



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 16:18 - pre 138 meseci
U Tromsu...danas prilicno hladno ali snega nema...evo nekih slicica danas napravljenih oko podne(kada je bilo malo dana) i oko 15 casova (noc)...
He he...ja i dalje predstavljam Tromsø...





MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 16:22 - pre 138 meseci
Tromsø...danas...






Grad poceli da kite...ovo je oko centra,opstina,biblioteka,tu okolo i most pa pogled na ostrvo malo nocna rasveta...
Mali sladak gradic koji se mnogima,verujem,na ovom forumu popeo na glavu jer ga promovisem stalno...ali ajde malo da okacimo praznicne atmosfere...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

trawarijus
Miso Goja
Oslo

Član broj: 20366
Poruke: 68
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 16:53 - pre 138 meseci

Kada pauku uniste mrezu on je svaki sljedeci put napravi ljepsom i savrsenijom...
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 17:24 - pre 138 meseci
Citat:
medicman:...Zelim da kazem da je bruto cifra vrlo vazna, a ne procenti samo.


Upravu si Ivane, ovo je uvek bilo. Za helsefagarbeider-e ta potrebna cifra se dobija sa nekih 80%, dok npr. farmaceuti i inženjeri dolaze do te važne cifre i sa manjim procentom. No na sreću nema mnogo zanimanja kao što je slučaj sa npr. zdravstvom gde je nažalost manje više "normalno" da ljudi rade manje od 100%.

I nije samo potrebno dobiti ugovor sa manjim stillingom i ponudu za posao sa navodno većim stillingom, već je potrebno da se i stvarno više radi da bi se dobila potrebna cifra. Znam primer gde su lederi rekli: Mi tebi garantujemo (usmeno) da ćeš uvek imati posla skoro do 100%, ali ti možemo dati ugovor samo sa manjim stillingom...ali ti npr. možemo dati papire za policiju u kojim piše nešto drugo....Tako da je dosta toga čak i protiv zakonitog ovde moguće...Nije ovde ni približno savršeno kako se to iz npr. Srbije čini...ali je ipak daleko bolje.


Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 17:58 - pre 138 meseci
A nije ni ovaj Bergen toliko lepši od ostalih gradova po Norveškoj...ali je bar lepši od Tromsø-a
(slikano pre 1,5 mes.)


Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 18:04 - pre 138 meseci
A nije ni ova livadica (južni deo Bergena) lepša od onih na Zlatiboru...ali bar podseća i može da posluži.
(slikano pred kraj juna)


Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 18:09 - pre 138 meseci
Provjerava li UDI koliko ste zaradili za predhodnu godinu? Ili su samo dovoljna zadnja tri lonslipa kod produzenja?
 
Odgovor na temu

ducka79
Dušan Jovanović
Niš, Srbija

Član broj: 307439
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 19:03 - pre 138 meseci
Što se tiče raadnog iskustva i slanja radne knjižice NOKUTU, to nije potrebno.
Evo šta su meni odgovorili:
Dear Sir

Thank you for your feed-back. We will continue the processing of your case. In a few weeks you can expect our next letter.

NOKUT does only evaluate higher education, there are no need to attach documentation of work experience.



Vennlig hilsen / Sincerely

Marte Haugerud Moe
Rådgiver / Adviser
Department of Foreign Education
Norwegian Agency for Quality Assurance in Education (NOKUT)
www.nokut.no

 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 20:33 - pre 138 meseci
Mirjana i Steffane slike su vam prelepe !
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 21:20 - pre 138 meseci
Tu problematiku sa procentima su oni sami izazvali tako sto su se jos jako davno zalili da ne mogu da rade 100%,vec da zele nize procente pa po potrebi ako oni oce i kada oce da rade do 100%.Sada se kroz "fagbladet" i "sykepleierbladet" stalno provlace teme nezeljenog delimicnog radnog vremena i to je tema br.1 na relaciji sindikat-poslodavci.Primera radi,u jednoj Finskoj toga nema...90% zdravstvenog osoblja radi 100% polozaj.Onih 10% sto radi manje je iskljucivo iz zdravstvenih razloga.
Kod mene na poslu ima jako puno (barem 5-8 polozaja) od 13-25% stilling kao stalni polozaji u godisnjem turnusu.I to ne popunjavamo sa tillkalingsvikar-evima vec regularno imamo devojke/zene koje su dobile ugovor na tim malim procentima a one u stvari u realnosti imaju minimum 80% a cesto i vise,sve zavisi da li hoce da rade,jer sve imaju i posao pored ovoga.Dakle,na ugovoru stoji tako nizak procenat a stvarnost je puna plata.

Taj procenat je politika poslodavca strogo vezana za budzet.Onoliko koliko procenata ima u godisnjem stalnom turnusu(årsturnus) toliko je poslodavac duzan da ima para u svakom momentu.Sve preko toga,je fleksibilnost i oni nece da se odreknu tog plivanja kroz grunnturnuse.Jer svaki årsturnus se sastoji od obicno 4 grunnturnusa(negde je bazrano i na 3 grunnturnusa).Kada im trazis objavu zvanicnu na portalu kao sto je finn.no,jobbnorge.no itd nekih procenata stillinga,kao da im zdrav zub cupas iako oni zaista placaju daleko veci budzet nego sto stoji u planiranom årsturnus-u.I tu se naravno pliva...ako imas manju pokrivenost vecim procentima,tj.ako opstina/poslodavac ne daje oglase visokih procenata,ostaje veca mogucnost za "plivanje kroz turnus" onih koji su vec u njemu.Zbog te iste nepokrivenosti,ostaje prilika za zaradu za forskjøvet vakt,za overtid,za masu drugih prilika za dodatnu zaradu...tako da je taj sistem,onaj za koji se kaze da je u skladu sa svim clanovima zakona...jeste na papiru,ali na osnovu isplacenog budzeta na kraju godine shvatis da se tu "plivalo".To je ta politika niskih i visokih procenata...ali tako je.Namerno se izbegne jedan/dva stillinga od nekih 50-60% na noci i otvoris automatski priliku za hjemmevakter koji su po internom pravilu placeni pola radnog vremena a ti sedis kuci i radis na telefon...i to rade samo 100% stillinzi kako bi im to bio direktan overtid.A to se moze resiti samo za ubacivanjem 2-3 ljudi u turnus jer postoji osnovana potreba za tim...ali tada ne bi bilo dodatne ekstra zarade jer bi pokrivenost bila bolja...i to tako ide u krug...
Takav je sistem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mladja1969
Novi Sad,Srbija

Član broj: 309129
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 22:39 - pre 138 meseci
Hvala Mirjana puno,pitanje je bilo vezano za moju suprugu,sina i cerku koji su dobili pasose EU ,svi smo medicinari,samo sto jedino ja imam srpski pasos.Citamo sve tvoje komentare vec godinu dana,puno si nam pomogla u spremanju za odlazak u Norge,valjda cemo te jednom upoznati da ti se zahvalimo na iscrpnim objasnjenjima. Jos nam jedino nisu jasne do kraja sve povoljnosti koje donosi pasos EU,pa ako se setis jos neceg u vezi toga-napisi. Pozdrav iz NS.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2012. u 22:45 - pre 138 meseci
Citat:
toi:
Provjerava li UDI koliko ste zaradili za predhodnu godinu? Ili su samo dovoljna zadnja tri lonslipa kod produzenja?


Tri poslednja lønnslipp-a su obavezna i na njima ta potrebna cifra,a da li proveravaju bas celu godinu ili zavisno do kada se ima dozvola,ne znam stvarno.Tesko je bas dati preciznu info,jer nema ni na njihovom sajtu te info,samo tri isecka od plate...to je pod obavezno.Mislis na ono...radis ta tri poslednja meseca pred produzenje pun 100% stilling a ostale mesece manje...Verovatno an to mislis...ima raznih kalkulacija...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

natashaT
domacica
vrnjacka banja

Član broj: 309210
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 13:05 - pre 138 meseci
Otvorila sam ovu temu i nasla mnogo korisnih informacija i posle registracije i ulogovanja javljam se na poslednju poruku,gospodji Mirjani.Inace obracam se svim koji su zaposleni u Norveskoj ili to planiraju.Naime moj muzi ja vec odavno razmisljamo o toj ideja da odemo u inostranstvo,prevashodno u Norvesku jer kako smo obavesteni imaju dobar socijalni program za strance i veca verovatnoca za posao.Medjutim malo sam obeshrabrena citajuci poruke ,uglavnom su svi sagovornici uglavnom skolovani sa diplomama a ja i moj suprug ne mozemo se pohvaliti.uostalom ja imam diplomu uciteljice i zavrsene pedagoske akademije al sa njom sve ove gosdine nisam uspela da se zaposlim.moj muz samo gimnaziju al je radio u banci vec deset godina tako da bar ima tog iskustva.Mom suprugu preti ostanak bez posla i zatvaranje banke tako da smo se nasli u velikom problemu.I onako smo se sve ove godine mucili da prezivimo i nadali se nekoj boljoj buducnosti i umesto da smo dostigli tu buducnost nasli smo se na skoro dnu .Da ne budem mnogo pateticna htela sam samo da vas sve zamolim da mi date neke informacije i savete kao i misljenje da li mozemo uspeti da odemo u norvesku i tamo ostanemo.imam i dva sina skolarca pa kakve su mogucnosti da se ode sa porodicom..
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 20:03 - pre 138 meseci
..proslo je vec 7 meseci ...i dalje nema nostrifikacije.....
...koji su to ludaci....
 
Odgovor na temu

bibinotme
praktikant, BVK

Član broj: 305015
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 20:36 - pre 138 meseci
Cao svima,
Molim vas pomozite ko zna kako otici kao masinski inzenjer? Da li je neophodno da znam norveski ili mogu da nadogradim engleski?
Koji su koraci? Ako neko zna sajtove za trazenje posla za ovu struku bila bih jako zahvalna
Ima li masinaca da mi opisu postupak nalazenja posla i svoje iskustvo?
Da li mora bas diploma ili moze i uverenje? Inace nemam iskustva puno (manje od godinu dana kao menadzer prodaje) i imam 32 godine.
Ako neko ima bilo kakvu varijantu za odlazak ili posao pliz recite mi kako to da izvedem najbrze i najbezbolnije :)

Naravno znam da me ceka tezak posao ali volela bih da cujem druga iskustva i savete onih koji su vec prosli taj put
hvala puno unapred

Biljana
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 20:44 - pre 138 meseci
@Biljana

Prvo pročitaj forum (ovu temu) od početka, pa tek onda postavljaj pitanje jer si 100ta koja pita isto, i zato ovaj forum i ima hiljadu strana...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
136.248.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 20:45 - pre 138 meseci
bibinotme
Nemoj da se ljutis ali moras citati,sve informacije imas ovde.
Ne mogu ljudi po 100 puta ponavljati odgovore.ipak je ovo forum i to najaci zahvaljujuci veoma dobrim clanovima.
Znaci procitas forum pa ako ti bas nsto nije jasno onda pitas,sta mislis zasto ja svaki dan prvo citam.ja sam jos dalko i od N od Norvske,ali citajuci forum mogu reci da 70 posto stvari znam.
Znaci samo procitaj sta je napisano.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 22:00 - pre 138 meseci
Ima li kakav sajt na internetu da se uplati pa da se mogu gledati programi iz Srbije i Republike Srpske u Norveskoj,koliko sam upoznat,mozda gresim total tv nema u Norveskoj,sada idem na sajt profree ali uvek neke reklame i samo puste po neku emisiju
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7811823 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.