Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7831466 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 09:38 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Ljudi, pomagajte. Malo sam zbunjena, ili nemam pojma. Meni masovno traze radnu dozvolu ovde. Kada im kazem da moram prvo dobiti uugovor oni me gledaju zbunjeno. Upravo mi je jedan fini leder objasnio da je imao problema kad je tako zaposlio jednu Filipinku. Rekao je da ce proveriti pa ce mi javiti. Rekoh i ja cu proveriti.


Tico,to je cesto bio problem i kada sam ja trazila posao,tako da to im nije nista novo.Oni nisu upuceni o pravilima.Uopsteno lederi nisu upuceni o tome.Npr.moja sefica sada zna za masu stvari a veze nije imala ranije za nas van EU.Oni znaju za pravila EU a to je ne treba ti dozvola,nemas peripetije.On je mogao sa Filipinkom imati probleme tipa da joj nije dao odgovarajuci procenat stillinga,a da je pocela da radi,pa je odbili za dozvolu i onda se on nasao u cudu,gde treba da joj plati za to sto je radila a nema ni racun ni dozvolu.Kada te pitaju da li imas dozvolu...moras da im kazes:"Mi van EU imamo pravilo koje je UDI odredio a to je da prvo dobijemo ponudu za posao u procentu od 80% stilling i sa tim papirom idemo u policiju i tada dobijamo dozvolu".To je jedina recenica koju mozes da koristis.Isto se meni desavalo...gledaju te zbunjeno i bledo ali to se desavalo iz njihovog neznanja.Sto je negde i logicno mozda...i nama Kinez da dodje u bolnicu nasu,ni nas sef nezna koja su pravila naseg imigracionog odeljenja za Kineze...Ti im samo ponavljaj da je tvoj jedini put do dozvole preko ugovora o radu/ponudi o poslu od 80% stilling.Mozes napomenuti i da se to da proveriti u policiji.
To je put...nazalost tako ali neka te tesi to da se to i drugima desavalo...
Jednostavno su neinformisani o pravilima van EU.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

natashaT
domacica
vrnjacka banja

Član broj: 309210
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 09:39 - pre 138 meseci
Draga Sladjana,na blic sam pogledala neke tvoje poruke u kojim sam zakljucila da da ti je muz zaposlen a ti cekas posao.molim te mozes mi ukratko reci koji posao ti je dobio muz sa kojom skolom a koju diplomu ti imas.i kojim putem ste otisli tamo ...plizzzzz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 10:11 - pre 138 meseci
Citat:
natashaT:
Puno Hvala gospodjice*na odgovoru,mnogo mi je znacilo vase misljenje .mozda sam i starija od vas al iz postovanja vase licnosti i obracam vam se sa vi .zbog vaseg iskustva i znanja.vidim da nije jednostavno ,a kako bi mogli saznati koje firme traze koje poslove.da li ambasada raspolaze tim podacima ,pa da se i moj muz prekvalifikuje za nesto sa cim bi imao vece sanse...koji su npr zanati trazeni ...i kakve skole,kojeg stepena trebaju ....moze li jos neki odgovor ..pozdrav


Vidi nacini dolaska su sledeci:

1)spajanje diplome i posla
2)pripoj porodice gde je jedno nosilac na nacin opisan u tacki 1.
3)sezonski posao
4)student
5)ucenje jezika norveskog ali mora se imati velika svota novca na racunu kao dokaz 109.000 nok.

Inzenjeri su deficitarni,elektro,masinski...medicinari naravno.Od zanatskih poslova ne vredi mu prekvalifikacija ili ucenje nekog zanata jer mu treba fagbrev za to a mi van EU to ne mozemo dobiti automatski vec moramo dve godine da idemo u neko preduzece da budemo ucenici.
Sezonski posao-restorani ili skijaski centri.6 meseci posao,pa 6 meseci van Norge,nema pripoja porodice na osnovu toga.Svaki ostanak u ovoj zemlji je vezan za cuveno pravilo diploma/posao.Jedan supruznik moze da se vuce na grbaci drugog ali ne mogu oba da budu ne kvalifikovana,jer jedno mora biti nosilac.Sladjana i muz na sezonsku vizu,pa je on spojio posao sa diplomom i na taj nacin je nosilac on,a ona ide uz njega.Tako su svi spojeni ovde na forumu,ko god da se spajao.
Gimnazija je nista-to nije nikakva srednja skola,jer sa tom srednjom skolom nemas nikakvo zvanje,imas jako dobru osnovu za fakultet...ali ako ga ne zavrsis,nemas se cemu nadati ne u Srbiji vec nigde.To je surova realnost.Prekvalifikacija na srednju med.koja traje dve godine jer nesto bi mu priznali tj.te opste predmete kosta ali to su ljudi radili najcesce.Inzenjer da bude...nema vremena ni zivaca...za nekog zanatliju-treba mu fagbrev a van smo EU pa ga ne moze dobiti.Ti mozes slati u Nokut dokumenta,nista se ne placa,ali opet kazem posao uciteljice ovde svakako nije deficitaran i treba ti znanje norveskog,mada to znanje norveskog treba za mnoge struke.Ti vuces vodu na vodenicu da se muz prekvalifikuje,mozes i ti da se prekvalifikujes.Prolaze Visoke skole/Fakulteti,ali za sezonske poslove se ne treba spajati diploma sa poslom.
Ovo je drzava koja ima svoja pravila a za nas van EU su ona jako otezana.Sve je tacno sto si cula(i necemo persirati,jer sisas me za 13 godina,po onome sto pise u profilu),pa nemoj ni ti meni persirati...ovo jeste drzava koja nudi jednu bolju buducnost ali taj prvi korak te buducnosti nije lako napraviti zbog propisanih nam pravila za nas van EU.
Volela bih da ti napisem nesto pozitivnije,ali bih te lagala kada bih ti uvijala.
Sta se najvise trazi idi na sajtove za oglasavanje poslova npr.
http://www.finn.no/finn/job/fulltime/result
http://www.jobbnorge.no/search...&otitle=0&sm=s&s=t
Probaj ovde da vidis svasta se trazi ali je vazno procitati oglas i videti zahteve koji su postavljeni i da li ih ispunjavas.Sa gimnazijom nema ispunjenja zahteva.
Imas zelju ali moras da napravis i procenu mogucnosti.Nazalost tako je.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 10:12 - pre 138 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Dobio sam autorizaciju za hjelpepleira,interesuje ma da li mogu da pocnem da radim sa manjim % stillinga ili moram da imam min. 80% da bih poceo da radim!?
hvala

Koliko si cekao na autorizaciju?
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 10:36 - pre 138 meseci
Slađana, čestitam !!!
Drago mi je da ste uspjeli!!!
 
Odgovor na temu

bibinotme
praktikant, BVK

Član broj: 305015
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 10:39 - pre 138 meseci
Citat:
jedy023:
bibinotme
Nemoj da se ljutis ali moras citati,sve informacije imas ovde.
Ne mogu ljudi po 100 puta ponavljati odgovore.ipak je ovo forum i to najaci zahvaljujuci veoma dobrim clanovima.
Znaci procitas forum pa ako ti bas nsto nije jasno onda pitas,sta mislis zasto ja svaki dan prvo citam.ja sam jos dalko i od N od Norvske,ali citajuci forum mogu reci da 70 posto stvari znam.
Znaci samo procitaj sta je napisano.



Sve sam procitala ali bas zato sto ima puno razlicitih misljenja nisam vise sigurna sta je tacno i kako da sklopim celokupnu sliku. :) Citam vec mesecima inace,s prekidima doduse. Neko kaze treba autorizacija, neko ne, neko se snasao i bez Norveskog, neko i bez engleskog, zanima me to sto sam pitala da mi odgovore masinci koji su uspeli da odu i bila bih zahvalna da mi se oni jave.
Inace mnogo ima bespotrebnih postova tako da ne razumem da moj 1 toliko para oci, uostalom i ja samo preskocim ono sto me ne zanima pa to mozete i vi da uradite umesto sto stvarate jos bespotrebnih postova, prvenstveno mislim na post iznad tvog, samo hejt i nista vise, takvi postovi nikom nisu od koristi :)

Inace ne znam da li mogu uverenje da saljem posto jos nemam diplomu, to nigde ne pise. I bilo bi dobro kad bi postojale teme po razlicitim zanimanjima, ili bar medicinari da imaju svoju temu, eto 1 predlog :)
Pozdrav svim pozitivnim ljudima a mrgudi nema razloga da sire negativnu energiju, svima nama ovde treba podsticaj i da pomognemo jedni drugima, i ja cu rado kasnije pomagati ljudima koliko god budem mogla
 
Odgovor na temu

bibinotme
praktikant, BVK

Član broj: 305015
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 10:42 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
bibinotme:
Cao svima,
Molim vas pomozite ko zna kako otici kao masinski inzenjer? Da li je neophodno da znam norveski ili mogu da nadogradim engleski?
Koji su koraci? Ako neko zna sajtove za trazenje posla za ovu struku bila bih jako zahvalna
Ima li masinaca da mi opisu postupak nalazenja posla i svoje iskustvo?
Da li mora bas diploma ili moze i uverenje? Inace nemam iskustva puno (manje od godinu dana kao menadzer prodaje) i imam 32 godine.
Ako neko ima bilo kakvu varijantu za odlazak ili posao pliz recite mi kako to da izvedem najbrze i najbezbolnije :)

Naravno znam da me ceka tezak posao ali volela bih da cujem druga iskustva i savete onih koji su vec prosli taj put
hvala puno unapred

Biljana


Goggy77, Srdjanm3, Sttefan - su clanovi ovog foruma koji su masinski inzenjeri.Vrati se na njihove postove i skratices puno forum a na isti nacin preskociti npr.nas medicinare i nase postove,koji nisu u tvojoj sferi interesovanja.Dali su puno korisnih info.




Hvala puno, ovo je vec nesto konkretno, poslednji od njih trojice mi je promakao :)

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 11:23 - pre 138 meseci
Citat:
bibinotme: Hvala puno, ovo je vec nesto konkretno, poslednji od njih trojice mi je promakao


pa gogi i srdjan su imali dosta drugacije price jedino valjda zajednicko sto su masinci i obojica iz NS-a

gogi je ucio jezik, konkurisao na jedan oglas koji je cekao mesecima i dobio posao

srdjan nije ucio jezik, konkurisao je na jedno 2000 oglasa i dobio posao

ja sam vise za srdjanovu varijantu, mada gogi je extra odradio sa ucenjem i znanjem norveskog

takodje su obojica imali i radili slican posao u Srbiji, tj takav tip posla su nastavili da rade u Norge


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 12:11 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
toi:
Provjerava li UDI koliko ste zaradili za predhodnu godinu? Ili su samo dovoljna zadnja tri lonslipa kod produzenja?


Tri poslednja lønnslipp-a su obavezna i na njima ta potrebna cifra,a da li proveravaju bas celu godinu ili zavisno do kada se ima dozvola,ne znam stvarno.Tesko je bas dati preciznu info,jer nema ni na njihovom sajtu te info,samo tri isecka od plate...to je pod obavezno.Mislis na ono...radis ta tri poslednja meseca pred produzenje pun 100% stilling a ostale mesece manje...Verovatno an to mislis...ima raznih kalkulacija...


Mislio sam na to da ako ostanem bez posla (vrlo moguce) da ne prijavljujem i recimo nadjem posao neka tri mjeseca pred istek radne dozvole, prijavim da sam nasao drugi posao 3 mjeseca pred istek dozvole i naravno kod produzenja predam isecke od tri plate, pa me zanima hoce li provjeravati predhodni period. (imas pp cisto da ne iznosim ovde sve detalje, volio bih da cujem tvoj savjet)

Sto se tice spajanja ako neko dobije fast moze predati odmah nakon prvog mjeseca, recimo ja sam dobio fast ali nisam finansiski bio u mogucnosti da to predam ranije, sad imam problema da od firme dobijem isecke, ali se nadam da cu nekako uspjeti...

 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 12:17 - pre 138 meseci
Tijana, Mira ti je vec sve lepo objasnila ali evo i ja da ti ispricam moje iskustvo pa ce mozda da ti bude lakse. Meni su svuda trazili radnu dozvolu a obisla sam milion domova, svi su me hvalili kako dobro pricam ali 80% je bilo prosto previse. Tako da sam ja posle 2-3 nedelje agonije, resila da poslusam MIRJANU , sedela sam kuci i poslala oko 700 elektronskih molbi sve na sever i jednu u Bergenu. Dobijala sam barem 1-2 odgovora dnevno sto me je itekako odrzavalo u zivotu, sa nekima od njih sam cak bila u ozbiljnim pregovorima, a onda su me ovi iz Bergena gde sam i zivela zvali na intervju.Ja otisla, mi procaskali, pili kafu oni kazu dobro evo ti ugovor za svaki drugi helg fast, ja kazem pa ne moze tako moram da imam 80%, oni kaze nemamo 80% ali evo ti 50%, a ja opet pa znate mi nismo u EU bla, bla i ljudi na kraju uzeli i rekli ok ajde kazi ti sta trebamo da uradimo, ti imas radnu dozvolu zar ne???A ja jadna opet, pa ne bas:))ali ako ovi meni date to i to , pa ja odem u policiju , pa onda....
I tako srecan kraj u svakom slucaju.
Drzi se i razmisljaj pozitivno, sve se sredi na kraju:)))
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 12:20 - pre 138 meseci
Toi, što je fast, mislim znam riječ, ali na što se to odnosi u vezi posla? Sorry ak je bilo, propustila sam, zahvaljujem
 
Odgovor na temu

natashaT
domacica
vrnjacka banja

Član broj: 309210
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 12:23 - pre 138 meseci
joj...sta drugo da kazem. hvala sto si realna i iskrena,imas pravo- velike zelje a mogucnosti male, skoro nikakve.da budem iskrena ,to je moj muz potegao tu pricu onako s neba pa u rebra,kao da postoji neki program za naseljavanje norveske gde primaju porodice s decom daju sve uslove ...to je mozda bilo u nekom periodu al vidim da to vise ne postoji ...i bas smo se na vreme setili,preturili oboje cetrdesetu a i finansijskih mogucnosti nikakvih da bi se to sve ispratilo..poslacu njega na ovaj forum pa nek vidi sta je i kako je....prostudiracemo dobro ovaj forum pa videcemo .
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 13:14 - pre 138 meseci
Sada kada si to spomenula...dosta ljudi iz Srbije koje znam,sto sa posla sto privatno a imaju porodice,me pitaju tako kako je,sta radim,kako ide,kako sam sredjivala papire...i ja kada ispricam put...oni mi kazu pa to je zato sto si sama otisla nisi imala porodicu.Isto to sto si ti sada napisala,da si cula da Norvezani naseljavaju porodice sa decom preko nekog programa i daju sve uslove...isto to me je troje ljudi ubedjivalo.
Dakle,tofa definitivno NEMAAAAAA.To je kod nas neko lepo smislio pricu i sirio je vodeci se onim Norveska je demokratska zemlja,zemlja ljudskih prava,velika teritorijalno a mali broj stanovnika pa sve cine da je napune.To prosto nije tacno i zao mi je sto ljudi sire dezinformacije.Ovo je i te kako zahtevna papiroloski drzava,za nas van EU posebno,nikakvi kolektivni programi ne postoje,sve se svodi na to posao-diploma,u medijima cesto mozes da cujes prepucavanje na relaciji treba li im toliko stranaca ili ne,stalno neka istrazivanja.Politika azila im je takva da oni zemlje pogodjene ratom ispostuju,tj.njihove stanovnike,cim se smiri situacija,vrate te iste ljude svojim kucama.Tako je bilo sa Kosovom,medju prvima su priznali nezavisnost Kosova jer im je to odgovaralo,i ogroman broj ljudi koji je bio na azilu se vratio svojim kucama.Dakle,i te kako sve kosta i ni u kom slucaju nije lako doci.A o kolektivnim porodicnim programima naseljavanja nema ni reci.
Da se lazemo ne isplati se.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 13:26 - pre 138 meseci
Citat:
pikaso23:
Tijana, Mira ti je vec sve lepo objasnila ali evo i ja da ti ispricam moje iskustvo pa ce mozda da ti bude lakse. Meni su svuda trazili radnu dozvolu a obisla sam milion domova, svi su me hvalili kako dobro pricam ali 80% je bilo prosto previse. Tako da sam ja posle 2-3 nedelje agonije, resila da poslusam MIRJANU , sedela sam kuci i poslala oko 700 elektronskih molbi sve na sever i jednu u Bergenu. Dobijala sam barem 1-2 odgovora dnevno sto me je itekako odrzavalo u zivotu, sa nekima od njih sam cak bila u ozbiljnim pregovorima, a onda su me ovi iz Bergena gde sam i zivela zvali na intervju.Ja otisla, mi procaskali, pili kafu oni kazu dobro evo ti ugovor za svaki drugi helg fast, ja kazem pa ne moze tako moram da imam 80%, oni kaze nemamo 80% ali evo ti 50%, a ja opet pa znate mi nismo u EU bla, bla i ljudi na kraju uzeli i rekli ok ajde kazi ti sta trebamo da uradimo, ti imas radnu dozvolu zar ne???A ja jadna opet, pa ne bas:))ali ako ovi meni date to i to , pa ja odem u policiju , pa onda....
I tako srecan kraj u svakom slucaju.
Drzi se i razmisljaj pozitivno, sve se sredi na kraju:)))


Norveska je ogromna teritorijalno.Mozes da obidjes 5% teritorije na varijantu "kuc-kuc".Dakle,izbor je da obidjes tih 5% i da se vratis kuci i kazes nisi uspeo u Norveskoj.Ili da pokrijes i onih 95%,ali elektronski.Mora.Ja verujem u elektronsko slanje molbi sa skeniranom dokumentacijom.Oni su ljubitelji papira.Za tehniku "kuc-kuc" na celoj teritoriji Norge treba ti "pravo bogatstvo".To mi nemamo.Dakle,raspolazi onim resursima koje imas i iskoristi ih maksimalno,a to je internet/telefon,i ono sto ti je blizu na kontakt zivu varijantu.Od 500-700 molbi ...negde jedna upali.Ali da je taj proces slanja/trazenja/kontakt pitanja stresan-jeste i to jos kako.Medjutim,vredan je te cene.Zato,Tijana...drz se...vidis kakvu podrsku imas i ne samo ti,vec i svi koji sada traze posao...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 13:38 - pre 138 meseci
Citat:
isabeau917:
Toi, što je fast, mislim znam riječ, ali na što se to odnosi u vezi posla? Sorry ak je bilo, propustila sam, zahvaljujem


Fast ti znaci stalno zaposlenje. Recimo ja sam dobio ugovor na 6 mjeseci al na njemu pise fast, zbog toga su mi izdali radnu dozvolu na godinu dana. Znam jedan primjer nasih u Oslu predali su za spajanje poslije mjesec dana rada, cak ni plata nije legla i dobili su pozitivnu odluku. Dakle ako je Fast nema potrebe cekati 3 mjeseca.


 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.dsl.iskon.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 13:47 - pre 138 meseci
Pozdrav svima ! Moje ime je Admin ,iz Hrvatske sam ,imam 23 godine i naravno javljam se ovdje znate i sami iz kojeg razloga......Da ne duljim i spamujem odmah da prijeđem na stvar.Zanima me dali mi netko moze pomoci u odlasku iz Hrv,na koji način pomoći? E tako što mislim na savjete,na mozda pomoc tko je vec u Norveskoj ,jer mi je svejedno gdje cu doci u Nor. za početak.Radnik sam ,nisam neki nehljebovac,radim 2.5 godine(svaki dan,imam radnu naviku) kod roditelja u firmi s mobitelima(sve sto se tice mobitela radim) zanima me dali bih ja mogao doci "gore" i na koji način? Naravno da mi nije na 1. mjestu ono što drugi odmah pitaju a to je :PLAĆA!!!Meni je najbitnije otici odavdje i zaposliti se ako je ikako moguce gore,jer bitan je posao u početku i da se snađem a plaća će se već bolja naci ako nije trenutna zadovoljavajuća,jer kako sam naveo najbitniji mi je i na 1, mjestu-POSAO!!!!eto ako itko ikako moze pomoci na bilo koji nacin,ja bih mu bio zahvalan i oduzit cu mu se ako uspijem ostvariti svoj zeljeni cilj.Volim raditi,moram raditi i radim,trenutno-smanjen je obujam posla i to je razlog zbog kojeg razmisljam napustiti Hrvatsku,a u tome su mi podrska i roditelji. Hvala ssvima unaprijed na pomoci i odgovoru :)
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 13:57 - pre 138 meseci
Citat:
toi:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
toi:
Provjerava li UDI koliko ste zaradili za predhodnu godinu? Ili su samo dovoljna zadnja tri lonslipa kod produzenja?


Tri poslednja lønnslipp-a su obavezna i na njima ta potrebna cifra,a da li proveravaju bas celu godinu ili zavisno do kada se ima dozvola,ne znam stvarno.Tesko je bas dati preciznu info,jer nema ni na njihovom sajtu te info,samo tri isecka od plate...to je pod obavezno.Mislis na ono...radis ta tri poslednja meseca pred produzenje pun 100% stilling a ostale mesece manje...Verovatno an to mislis...ima raznih kalkulacija...


Mislio sam na to da ako ostanem bez posla (vrlo moguce) da ne prijavljujem i recimo nadjem posao neka tri mjeseca pred istek radne dozvole, prijavim da sam nasao drugi posao 3 mjeseca pred istek dozvole i naravno kod produzenja predam isecke od tri plate, pa me zanima hoce li provjeravati predhodni period. (imas pp cisto da ne iznosim ovde sve detalje, volio bih da cujem tvoj savjet)

Sto se tice spajanja ako neko dobije fast moze predati odmah nakon prvog mjeseca, recimo ja sam dobio fast ali nisam finansiski bio u mogucnosti da to predam ranije, sad imam problema da od firme dobijem isecke, ali se nadam da cu nekako uspjeti...



Vidi,ja cu ti napisati sta ja mislim ali ti NI U KOM slucaju nemoj to da shvatas "zdravo za gotovo" jer ja nisam nikakav drzavni organ niti strucno lice papiroloski,samo iskustveno.Dakle,kada dobijes dozvolu tebi u njoj po pravilu u pasosu (u vecini slucajeva) pise koji posao ili barem poslodavac kod kojeg radis.Nase staro pravilo,jedan poslodavac 80-100%.Ti si duzan pri promeni posla da to prijavis policiji-tako kaze zakon.E sad ja razumem tebe sta ti pitas ali je to jako slozeno pitanje.Ti bi tu trebao imati prazan luft neki period pa nalazis drugi posao,tada odlazis u policiju i predajes novi ugovor.Vidi ti imas pravo da prekines jedan radni odnos i nadjes drugi ali taj luft ne bi smeo imati.Stalna dozvola je tri godine u kontinuitetu.
Ja kada sam menjala poslodavca,dakle nasla drugi posao,ja sam pri predavanju tog novog ugovora predala i tri poslednja lønnslippa sa prethodnog posla.A to ti ne bi imao...koja bi ti tri lønnslipp-a predao...je sporno pitanje.dakle,ti bi predao neke isecke ali od kog poslodavca...
Dakle...ti moras imati tri poslednja isecka od plate od prethodnog poslodavca.To moras imati.To su meni trazili.
A kako bi ti to imao kada ti imas luft u tom periodu?Kada bi to imao,mogao bi...jer oni proveravaju tri poslednja meseca ne ide se bas u skattkontoret...

Jos jednom...to je samo moje misljenje-forumsko ne zvanicno kancelarijsko...jer ti bi da "mutis" i to je jasno i tebi i meni.U ovoj drzavi se moze i mutiti ne mnogo ali malo moze,imaju i oni svoje rupe...samo kljuc je pri predaju novog ugovora od drugog poslodavca tri isecka od plate od STAROG poslodavca.

Aaaaa...upali,procitala sam jos jednom pp...onda ok,ako ti stari poslodavac na to pristane.Ok.To moze da prodje bez problema jer meni je kljucno tu bilo ta tri isecka od plate koja su obavezna.
Uvek ostaje ipak ono da mogu da proveravaju,to niko ne moze sa preciznoscu da ti kaze...protok novca po racunu izvestaj od banke...tu bi se videlo da nije to to...
Ovo sam ti pisala na forumu kako bi cuo jos necije misljenje a ne samo moje...

PS.I ne zaboravi jednu klauzulu.Svako ko izgubi posao,od tog momenta pa u roku od narednih 8 nedelja ako preda novi ugovor o poslu,moze da aplicira iz Norveske ne mora da ima taj prekid i izlazak iz zemlje.Preko tih 8 nedelja mora da napusti zemlju ako mu je istekla dozvola.Dakle ovde je rec o vec istekloj dozvoli i tom prekoracenju.
Medjutim za dokazivanje ovog pravila u policiji je potrebno puno znanja i volje...jer mnogi sluzbenici ne znaju za to.
ZAKLJUCAK:Rizicno,ali moze da prodje pod uslovom da stari poslodavac izda poslednja tri isecka od plate,bez obzira sto ne radis da ti predstavi kao da radis i koja bi prosla bez problema.Sa tim i novim ugovorom,imas produzenje.Ali svesno preuzimas rizik i sklapas mozaik.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 29.11.2012. u 15:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 29.11.2012. u 15:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 29.11.2012. u 15:14 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 14:29 - pre 138 meseci

Mirjana Savicic:
Citat:
toi:
Provjerava li UDI koliko ste zaradili za predhodnu godinu? Ili su samo dovoljna zadnja tri lonslipa kod produzenja?

Mozda ja nisma dobro objasnio....
Dakle meni istice dozvola u 6 mjesecu. Ja odem u februaru ili martu i kazem imam novi posao i predam ugovor i trebaju li mi tad isjeci za predhodna 3 mjeseca? A u 5 mjesecu, dakle mjesec dana pred istek odem i kazem izvolite tri isjecka i fast ugovor? Nadam se da je jasnije :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 14:39 - pre 138 meseci
Toi ne moze tako...
Pod OBAVEZNO je pri predaji novog ugovora i predaja 3 isecka od poslednje plate sa prethodnog posla.To sam ja imala.Novi posao,novi ugovor,novi poslodavac ali isecak od plata za tri poslednja meseca od starog poslodavca.To je pod obavezno.Bez toga ne moze.
To imas i na stranici UDI-a kao pravilo.Jedino kada ne predajes 3 isecka od plate jeste kada prvi put dobijas dozvolu.Svako produzenje ima to kao obavezan prateci deo.

Inace konfuzno objasnjavas...kazes odes u feb ili martu sa novim ugovorom pa onda spominjes peti (maj mesec)...Ne mozes da dodjes u februaru i das im samo novi ugovor a onda regularno pred istek dozvole mesec dana predas i isecke od plate.Konacno skontah sta mislis,ali zapamti ti menjas poslodavca.To je bitan momenat.I jos jedan vazan momenat je sta ti pise u dozvoli.

PS.-Takodje jeste tacno da kada ostanes bez posla a imas dozvolu koja ti vazi npr.jos 6 meseci imas pravo da ostanes u Norge i da trazis novi posao.To je tacno i na to imas pravo.Ako ti dozvola istekne onda imas pravo samo 2 meseca da ostanes u Norge trazeci novi posao.Osloni se i na tu klauzulu,jer to je situacija koju ti konkretno imas,a bez da mutis i petljas.Ostanes bez posla,imas dozvolu,trazis novi posao u tom roku do kada ti je vazeca dozvola a max.6 meseci.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 14:53 - pre 138 meseci
Sad je pitanje da li da prijavim to kad ostanem bez posla ili kako da postupim?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7831466 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.